galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie of prawa autorskie i tworzenie cyfrowych wersji gry
Autor Wiadomość
zerospin
[Usunięty]

Wysłany: Nie 31 Maj, 2015   Pytanie of prawa autorskie i tworzenie cyfrowych wersji gry

Witam,

jestem fanem 2 (polskiej) edycji Magii i Miecza i od jakiegoś czasu bawię się w odtworzenie jej w całości w Unity3D, w formie dokładnej i fotorealistycznej symulacji mającej na celu wierne oddanie uczucia gry w prawdziwą grę planszową, które miałem grając w MiM w latach 90-tych. Z prostego powodu.. nostalgia :) Mam także kota więc rozkładanie plansz w domu odpada.

Mam skany wszystkich elementów gry, i udało mi się odtworzyć większość reguł i kart. Wszystko wygląda niemal nieodróżnialnie od zdjęć z prawdziwej rozgrywki i można grać aż do zdobycia Korony Władzy, włącznie z Jaskinią i Podziemiami (bez Smoków na razie, pracuję nad Miastem). Ale nie o tym chciałem pisać..

Mam pytanie do znawców praw autorskich Sfery i Games Workshop. Na razie jest to projekt tylko dla mnie, i nikt go jeszcze nie widział, ale zakładam, że gdybym udostępnił grę publicznie, nawet za darmo, czy nie łamałoby to praw, a jeśli tak, to czyich?

- Oryginalych twórców gry, czyli Games Workshop?
- Polskiego wydawcy, czyli Sfery (która nie istnieje już?)
- Twórcy polskich grafik do gry? (Grzegorz W. Komorowski?)

Czytałem, że Sferze nie udało się kontynuować licencji bo GW nie było zainteresowane dalszym wydawaniem tej gry, czy oznacza to że nie ma możliwości udostępnienia takiej cyfrowej gry z powodu niemożności uzyskania licencji?

A może jest to szczególna sytuacja, ponieważ używam grafik polskiej 2 edycji? Ktoś może rzucić na to światło? Czy wstawienie filmiku z rozgrywki na youtube naruszałoby czyjeś prawa autorskie?
 
     
Chepratum
[Usunięty]

Wysłany: Nie 23 Lip, 2017   

Skoro w grę wchodzi nostalgia za latami '90, to chyba nie ma się co przejmować prawami autorskimi :mrgreen: Ciekawa sprawa. Co z przedsięwzięciem? Jakie stadium?
 
     
Kasimare
[Usunięty]

Wysłany: Pon 24 Lip, 2017   

Autorskie prawa majątkowe to prawa zbywalne i ograniczone w czasie, które – zgodnie z polskim prawem autorskim – trwają od momentu powstania dzieła przez całe życie jego twórcy i wygasają (co do zasady) dopiero po upływie 70 lat od dnia jego śmierci.
Po upływie 70-letniego okresu ochrony, autorskie prawa majątkowe do utworu wygasają, a utwór przechodzi do tzw. domeny publicznej. W praktyce oznacza to, że po upływie 70 lat od dnia śmierci twórcy każdy może swobodnie korzystać z jego dzieła.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 15