galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Talisman: The Cataclysm
Autor Wiadomość
Mati98
[Usunięty]

Wysłany: Sro 03 Lut, 2016   

Nokturn napisał/a:
Mati98 napisał/a:
Nie za bardzo rozumiem o co ci chodzi :???:


Chodzi mi o to, że nie wiadomo jak na razie czy Cataclysm ma zastapić podstawkę czy będzię wprowadzony np w dalszej części rozgrywki. Pisałem o tym jak wyobrażałbym sobie tę drugą opcję.

Opcja wprowadzenia planszy z Kataklizmu po discardowaniu ostatniego Omenu z dodatku Zwiastun jest niemożliwa (oficjalnie :wink: ) z następujących powodów:
-jak już wcześniej pisałem - na opakowaniu Kataklizmu pisze, że do rozgrywki wymagana jest tylko podstawowa wersja gry Talisman - o Zwiastunie nie ma mowy
-koniec świata w Zwiastunie stałby się ,,bezużyteczny" skoro gra będzie miała się toczyć dalej
-koniec świata w Zwiastunie zdarza się bardzo rzadko, więc plansza byłaby prawie nie używana
-raczej nie wydają dodatków wymagających innych dodatków - wyjątkiem jest dodatek DnŻ Deep Realms, który wymaga Podziemi i Miasta.
Co do zastąpienia podstawki - to opcja, która wydaje się oczywista.
Pytanie tylko w jakim stopniu Kataklizm zastąpi podstawkę.
Na ten temat ,,kłóciłem się" wcześniej z Bludgeon'em:
,,Ciekawe, czy będzie się wykorzystywało karty Przygód z podstawki (w końcu nadszedł Kataklizm).
Pewnie nie będzie to niedozwolone, ale będzie psuło post-apokaliptyczny klimat."
,,Chodzi mi o to, że to w końcu Kataklizm i możliwość wyciągnięcia Magicznego Pasa lub Korony Salomona albo Jednorożca raczej mi tu nie pasuje.
Ma być ciężko się rozwijać. Przynajmniej na to wskazują karty, które już znamy."
 
     
Ndl
[Usunięty]

Wysłany: Pią 05 Lut, 2016   

Zawsze w instrukcji może być alternatywna, opcjonalna zasada, aby to powiązać z Harbingerem.
 
     
Mati98
[Usunięty]

Wysłany: Pią 05 Lut, 2016   

Ndl napisał/a:
Zawsze w instrukcji może być alternatywna, opcjonalna zasada, aby to powiązać z Harbingerem.

Do tej pory nie było alternatywnych zasad ,,łączących" w ten sposób dodatki. Tzn. że gramy z jednym i w trakcie gry ,,przerzucamy się" na inny.
Zawsze może być ten pierwszy raz, ale mocno w to wątpię. Możesz za to grać na raz z Zwiastunem i Kataklizmem, choć kłóciło by się to z ,,fabułą" gry.
Cytaty z artykułu na FFG: https://www.fantasyflight...he-cataclysm-1/ :arrow:

,,Fantasy Flight Games is proud to announce The Cataclysm, an expansion for Talisman that takes place one generation after a terrible apocalypse has devastated the land. "
,,At this moment the dark omens, demons, and warp storms of The Harbinger are ravaging the realm. Your adventures in post-apocalyptic Talisman will begin when The Cataclysm becomes available in the first quarter of 2016."
Czyli fabuła Kataklizmu rozgrywa się po Apokalipsie jaka nastąpiła za sprawą Zwiastuna.
Nie oznacza to jednak tak ,,płynnego" przejścia, gdyż Kataklizm rozgrywa się jedno pokolenie po Apokalipsie (historia Elfa ze wstępu, a zarazem właściwej fabuły).
Poza tym logicznie myśląc, skoro nastąpiłby koniec świata, to nasi bohaterowie powinni zginąć :!:
Więc fabularnie i ,,oficjalnie" raczej nie będzie alternatywnej zasady łączącej oba dodatki. :smile:
A co uważasz na temat tego, jak bardzo Kataklizm zastąpi podstawkę :?:
 
     
Nokturn
[Usunięty]

Wysłany: Sob 06 Lut, 2016   

Dla mnie też opcja tego, że plansza miała by być podmieniona wydaje się nierealna. Czytałem wpisy z forum na FFG po prostu i tam też jest dyskusja o tym. Stawiam na to, że to może byc jednak odpowiednik Miscatonic dla Talizmana. Ucieszyłbym się z jakiejś obszernej instrukcji wprowadzającej dodatkowe opcje w mechanice. (Poza dodatkowymi kartami do wszystkich dodatków)
 
     
Bludgeon
[Usunięty]

Wysłany: Nie 07 Lut, 2016   

Nokturn napisał/a:
Dla mnie też opcja tego, że plansza miała by być podmieniona wydaje się nierealna. Czytałem wpisy z forum na FFG po prostu i tam też jest dyskusja o tym. Stawiam na to, że to może byc jednak odpowiednik Miscatonic dla Talizmana. Ucieszyłbym się z jakiejś obszernej instrukcji wprowadzającej dodatkowe opcje w mechanice. (Poza dodatkowymi kartami do wszystkich dodatków)
Ja bym się ucieszył jakby dali kilkanaście starych kart z erratą. Np wiedźma i poltergeist z dopiskiem przeklęty, eliksir siły z dopiskiem trinket itd.
 
     
Mati98
[Usunięty]

Wysłany: Nie 07 Lut, 2016   

Nokturn napisał/a:
Dla mnie też opcja tego, że plansza miała by być podmieniona wydaje się nierealna. Czytałem wpisy z forum na FFG po prostu i tam też jest dyskusja o tym. Stawiam na to, że to może byc jednak odpowiednik Miscatonic dla Talizmana. Ucieszyłbym się z jakiejś obszernej instrukcji wprowadzającej dodatkowe opcje w mechanice. (Poza dodatkowymi kartami do wszystkich dodatków)

Ja też czytałem te wpisy (nawet je umieściłem w tym temacie na 1. stronie). Są to jednak tylko dyskusje graczy, a nie oficjalne zapowiedzi.
Nie wiem co to jest Miscatonic :???: Chodzi Ci ciągle o granie ze Zwiastunem i ,,podmianę" planszy w trakcie gry czy o wykorzystywanie obu plansz jednocześnie???
Myślę, że ta pierwsza opcja na pewno odpada z powodów, o których pisałem wcześniej.
Co do drugiej opcji - gdyby chcieli wprowadzić do gry drugą planszę to by jej nie kopiowali/,,wzorowali" tak ewidentnie na obraz planszy z podstawki.
Wnioskując na podstawie przytoczonych przeze mnie cytatów - nowa plansza ma dosłownie pokazać, że nastał Kataklizm.
Dodatkowo usuwa ,,mieszkańców" z planszy i pokazuje gdzie losujemy zwykłe karty przygód, a gdzie karty remnants.
Ciekawe czy w Wewnętrznej krainie zmieni się coś oprócz grafiki i nazw :?:
W obszerną instrukcję też raczej bym nie wierzył. Równie dobrze mogli by postanowić wydać jakiś fanowski dodatek (np. Przedpola piekieł).
Zbiór domowych zasad możesz znaleźć w innym temacie. Jakoś nie widzę instrukcji ,,101 zasad opcjonalnych" :wink:
Nie wiem czy są (nie widziałem) jakieś książki lub opracowania o Talismanie, ale jeżeli kiedykolwiek miałby się ukazać taki zbiór zasad, to na pewno nie ze strony FFG :!:
O dodatku zawierającym karty do wszystkich poprzednich też już kiedyś była mowa. Miałby się ona ukazać na zakończenie 4. edycji :grin:
To z instrukcją i kartami to chodzi Ci osobno, czy w Kataklizmie :?:
Bludgeon napisał/a:
Ja bym się ucieszył jakby dali kilkanaście starych kart z erratą. Np wiedźma i poltergeist z dopiskiem przeklęty, eliksir siły z dopiskiem trinket itd.

Może w kolejnym dodatku DnŻ? :mrgreen: Myślałem już o tym kiedyś. Taki ,,upgrade pack" na koniec edycji.
Ja chciałbym zobaczyć ,,znacznik żywiołu" dla Elementalisty z Miasta - taki jakie mają postacie z Lasu.
Nie wiem jak to napisać, ale chodzi mi o takie coś, że jak ktoś nie ma lub nie będzie grał z jakimś dodatkiem, to takie karty nie będą ,,pasowały".
Poza tym, jak ktoś ma te ,,odpowiednie" dodatki to może mieć zasadę, np. ,,każdy eliksir jest drobiazgiem" lub ,,każdy przyjaciel z nr spotkania 1 jest przeklęty". :idea:
Nie chcę mi się wierzyć, że FFG wydało by te kilkadziesiąt ,,poprawionych" kart, chyba że w 5. edycji. :grin:
Już prędzej uwierzę w wydanie dodatku z kartami do wszystkich dodatków. :wink:
 
     
Mati98
[Usunięty]

Wysłany: Wto 09 Lut, 2016   

Trochę się już nazbierało tych grafik, więc postanowiłem udostępnić :smile:

Karta Przygody (Wydarzenie) - Rebirth by Sasha Jones


Karta Przygody (Miejsce) - Havenville by Gabriela Birchal


Karta Remnants - Ancient Vault by Banu Andaru Adhimuka
 
     
Mati98
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Lut, 2016   

Kolejna grafika. :smile:
Karta Remnants - Ravenous Wraith by Andrew Gaia
 
     
Bludgeon
[Usunięty]

Wysłany: Pon 07 Mar, 2016   

Nareszcie jakieś niusy
https://www.fantasyflight...after-the-fall/
 
     
Nokturn
[Usunięty]

Wysłany: Wto 08 Mar, 2016   

Mati98 napisał/a:

Nie wiem co to jest Miscatonic :???:


To dodatek do Arkham Horror, który właściwie dorzucał karty do wszystkich innych dodatków. Czyli w cataclysm mozna by znalezc karty gór podziemi miasta (warto by!!!) etc. Ten wpis z wczoraj mógłby to potwierdzac...

The Cataclysm includes much more than the new characters, alternative endings, and Adventure Cards of other expansions.
 
     
Mati98
[Usunięty]

Wysłany: Wto 08 Mar, 2016   

https://www.fantasyflight...after-the-fall/ :arrow:
Zauważyłem o 8:00, ale dopiero teraz mam czas, aby coś napisać.
Najpierw skupię się na tym co jest napisane, a następnie na grafikach.
 
     
Bludgeon
[Usunięty]

Wysłany: Wto 08 Mar, 2016   

Nokturn napisał/a:
Mati98 napisał/a:

Nie wiem co to jest Miscatonic :???:


To dodatek do Arkham Horror, który właściwie dorzucał karty do wszystkich innych dodatków. Czyli w cataclysm mozna by znalezc karty gór podziemi miasta (warto by!!!) etc. Ten wpis z wczoraj mógłby to potwierdzac...

The Cataclysm includes much more than the new characters, alternative endings, and Adventure Cards of other expansions.
Czy ja wiem. Ogólny klimat dodatku wydaje się raczej ignorować dodatkowe plansze niż je wspierać. Poza tym much more pewnie odnosi się do nowej planszy głównej, nowej talii mieszkańców, i pewnie tony nowych kart ekwipunku. Te 3 rzeczy nie były w żadnym dodatku jeszcze.
 
     
Mati98
[Usunięty]

Wysłany: Wto 08 Mar, 2016   

,,Decades ago, an apocalypse, heralded by the appearance of The Harbinger, devastated Talisman. "
Tak jak cały czas twierdziłem - Kataklizm ma miejsce lata po Zwiastunie, a więc nie będzie się grało z oboma dodatkami na raz.
Odpowiedź dla Nokturn:
,,The Cataclysm includes much more than the new characters, alternative endings, and Adventure Cards of other expansions. It brings to the game an entirely new center board, populates the realm with Denizens, good and evil, and enables you to change the landscape of Talisman yourself with Terrain cards. "
Nie doczytałeś do końca :wink:
,,Znacznie więcej" czyli nową planszę główną, karty Denizenów oraz karty Terenu.
,,The towering stone Sentinel who once prevented passage from the Outer to the Middle Regions has been destroyed, his stones are now eroding in the river. He has been replaced by a new Sentinel, a dragon-winged demon with a Strength and Craft of 8."
Zamiast Strażnika (Siła 9) dostajemy smoka ,,z pudełka" o Sile/Mocy 8.
Naprawia to jedną z wad, którą było to, że Mocni gracze nie mogli pokonać strażnika i przejść do Środkowej Krainy.
Teraz Siła i Moc mają tę samą wartość i nikt nie jest dyskryminowany :smile:
W grze pojawią się pewne nowe ,,stronnictwa" ,np: Order of Josephine - zakon uzdrowicieli
W Lesie pojawi się Blightwood - barbarzyńska cywilizacja.
Otrzymamy również nowe miejsce - Havenville.
Storm River zmieniła się w Brakwater, gdzie rozwinęła się koczownicza cywilizacja.
Podsumowując - w grze pojawią się 4 nowe stronnictwa:
Order of Josephine, Blightwood, Havenville oraz Brakwater.
Pewnie te stronnictwa będą wszystkich równo traktować.
Ja ucieszyłbym się, gdyby było tak jak w grach komputerowych - przyłączamy się do jednego stronnictwa, a pozostałe zostają naszymi wrogami :twisted:
Mogło by to być tak jak z jasnym/ciemnym losem na kartach Lasu tzn. powiązania z Losem.
Jesteś z nami to Ci pomagamy, a jak nie to spotka Cię coś złego... :twisted:
 
     
Mati98
[Usunięty]

Wysłany: Wto 08 Mar, 2016   

Teraz skupię się na grafikach.
Image 3 - zamiast kilku Diabłów pojawi się Snowbeast. Ma Siłę taką jak my, czyli tradycyjne ,,kto więcej" :grin:
Diabły były na drodzę na Moc. Teraz będziemy tam walczyć na Siłę. Diabły były z reguły słabe nawet dla tych Mocnych, a teraz mamy ,,kto więcej".
Więc ktoś z Siłą 1 będzie na równi z kimś z Siłą 15. Wzrost poziomu trudności w porównaniu do podstawki, ale mogło by być lepiej :wink:
Image 4 - stronnictwo Order of Josephine - leczenie.
Image 8-10 - stronnictwo Blightwood - złodzieje Przyjaciół :razz:
Image 11-12 - stronnictwo Havenville - otrzymywanie Przyjaciół.
Image 13-14 - stronnictwo Breakwater - kupcy, związani z Przedmiotami.
Image 7 - karty Terenu. Monastery - Cmentarz dla Dobrych. Outpost oraz Highway mają fajne efekty dodatkowe :wink:
Image 13 - możemy kupić Healer's Kit (2G), Haversack (2G), Map (3G), Shovel (3G), Personal Journal (3G)
Healer's Kit jest już nam dobrze znany. Można go dostać za wyrzucenie ,,6" u pewnego Denizena.
Haversack będzie pewnie działał na zasadzie Muła. Ciekawe czy sam będzie liczony do limitu :mrgreen: .
Map oraz Shovel to dobrze znane Przedmioty ze Żniwiarza, pomagające w Kopalni oraz Krypcie. Pewnie będzie to kopia tych kart. Ciekawe czy sama Kopalnia i Krypta się zmieni :?:
Ciekawe czym będzie Personal Journal. Można to przetłumaczyć jako osobisty dziennik, ale i tak niewiele mi to mówi :???:
 
     
Bludgeon
[Usunięty]

Wysłany: Wto 08 Mar, 2016   

Tak jak cały czas twierdziłem - Kataklizm ma miejsce lata po Zwiastunie, a więc nie będzie się grało z oboma dodatkami na raz.
To prawda że fabuła tego zabrania ale jeśli będziesz chciał zagrać z kataklizmem i zwiastunem to wątpię żeby się nie dało.

W grze pojawią się pewne nowe ,,stronnictwa" ,np: Order of Josephine - zakon uzdrowicieli
Niewątpliwie nawiązanie do tej karty http://www.talismanwiki.com/St._Josephine

Storm River zmieniła się w Brakwater, gdzie rozwinęła się koczownicza cywilizacja.
Ciekawe czy tratwy dalej będą.

Ja ucieszyłbym się, gdyby było tak jak w grach komputerowych - przyłączamy się do jednego stronnictwa, a pozostałe zostają naszymi wrogami :twisted: Mogło by to być tak jak z jasnym/ciemnym losem na kartach Lasu tzn. powiązania z Losem.
Byłoby ciekawie. Może być powiązanie z losem, może być z charakterem.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 14