galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
TIE Advanced, podejście 2 + Imperial Raider
Autor Wiadomość
Oldster
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Gru, 2014   

Jakiś tydzień przed świętami tuż po ogłoszeniu Raidera założyłem temat na forum FFG (Advanced Rip off), głównie po to aby sprawdzić co ludzie myślą o dawaniu kart na 100p do pudełek dla Epica. Myślałem że temat zostanie porzucony po dwóch dniach. Przyznaję że ich reakcja trochę mnie zaskoczyła i nieco przerosła. Temat na ten moment ma już 16 stron, ponad 250 wypowiedzi i cały czas rośnie.
Niestety nie wynika z niego wiele dobrego. Większość społeczności (chyba) amerykańskiej ma na nosie różowe okulary jeśli chodzi o model wydawniczy i włożenie kart "naprawiających" Tie Adv w pudełko za 99 dolców nie jest dla nich niczym niezwykłym nawet mimo tego że samo FFG już wcześniej "naprawiało" statki wydając takie czy inne Asy. Co gorsza wielu z nich uważa że to w pewien sposób sprawiedliwe no bo przecie żeby dostać C3PO trzeba było kupić Tantive'a, więc teraz to imperialni mają za swoje, a jeszcze inni uważają że taki jest kapitalizm (to mnie rozwaliło najbardziej). Ogólnie to pomijając oczywistych troli, których dla własnego zdrowia zignorowałem jest tam kilku "speców" od marketingu i paru "psychologów", którzy do tej pory przerzucają się argumentami.
Ehh, a pamiętam jak FFG zapowiedziało wydanie figurek do Arkham Horror i krytyczną reakcję fanów, po której model wydawniczy został zmieniony. Można? Można, ale jakoś nikt tego nie widzi.
Jasne że nie trzeba mieć wszystkiego do gry żeby świetnie się nią bawić ale faktem pozostaje że stworzono pewien rodzaj oczekiwania na katy do Tie Adv, a teraz razem z nimi dostajemy w bonusie słonia, za którego też musimy zapłacić. Dlatego osobiście podzielam zdanie Mareczqa że fajnie byłoby gdyby postawiono jasną granicę w wydawaniu dodatków do Epica i do standardowej gry. Wątpię tylko aby cokolwiek udało się nam na tym polu zdziałać.
 
     
Mareczq
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Gru, 2014   

Heheh no to albo temat umrze zaraz, albo znowu będą głosy - że to nie ma znaczenia, że można proxować itp. itd. ;P

W każdym razie ja uważam, że masz rację, przesadzają. Tak sam było z C3PO i tak samo jest z X1. I stwierdzenie, że dają 4 szt. X1 jest OK, no to przepraszam ale C3PO dali 1 szt., bo więcej i tak nie można grać (swoją drogą dali tam 3 inne unikatowe karty, każda realnie jednak zaprojektowana pod turniejowe 100 punktów) - czyli tak samo dostarczyli wszystkie potrzebne sztuki do grania turniejowo (Tie/A i tak więcej niż 4 szt. nie wystawisz na 100 punktów).

I tak nic nie zmienimy, to przecież i tak tani bitewniak ;)
 
     
Kosmiczny pirat
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Gru, 2014   

A ja bym z otwartymi ramionami przyjął mini dodatki w postaci samych pilotów, kart ulepszeń itp.
 
     
Oldster
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Gru, 2014   

Kosmiczny pirat napisał/a:
A ja bym z otwartymi ramionami przyjął mini dodatki w postaci samych pilotów, kart ulepszeń itp.

Okazuje się że nie ty jeden. Tematy tego typu pojawiają się na forum FFG dość regularnie. W jednym z takich tematów dowiedziałem się że podobno FFG powiedziało że nie ma na to szans, ale jak spytałem kiedy tak mówili odpowiedziano mi "jakieś 2 lata temu". Dwa lata temu gra była najdelikatniej mówiąc młoda. Grając w gry od FFG widać jasno jedną dobrą rzecz. Potrafią usprawniać rozgrywkę, poprawiać elementy gry które tego wymagają i zmieniać model wydawniczy aby był przyjazny dla klienta. Tak było w przypadku Arkham Horror, Inwazji oraz ogólnie modelu LCG. Scena turniejowa X-winga stale im się rozrasta i za jakiś czas będą musieli coś zmienić aby aby jak to już kiedyś określili "gra nie załamała się pod własnym ciężarem".
 
     
Jolly_Roger
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Gru, 2014   

Powiem tak - dla Amerykanów to jest nawet lepiej, że wydają pięćset dodatków, oni i tak kupią. A dlaczego? Bardzo proste. Myśliwce kosztują u nich 15$, większe statki jak Falcon 30$, Tantive 90$, a najdroższy Raider prawie 100$. To oznacza, że realnie przeliczając, normalnie zarabiający Amerykanin płaci za nie relatywnie 1:1 na nasze warunki. Czyli tak jakbyście płacili 15 pln za myśliwce, 30 pln za Sokoła itd.
Podobnie jest z komiksami, w których trochę siedzę, a które najczęściej kupuję taniej wydania amerykańskie niż te wydawane w Polsce. Wliczając jakiś rabat, odbiór osobisty itd.
Wychodzi, że w Polsce jest to hobby dla elity, która może sobie pozwolić wydać 10-15% pensji miesięcznej na jeden dodatek.
Podkreślam, że piszę to jako człowiek mający rodzinę, kredyty-sryty itp., a też chciałbym coś porobić innego niż gapienie się w telewizor i kupowanie pieluch. Także moje spojrzenie jest pewnie inne.
 
     
Oldster
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Gru, 2014   

Hobby gaming zawsze był sprawą "luksusową". Tutaj raczej nic się nie zmieni.
 
     
Kosmiczny pirat
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Gru, 2014   

Każde hobby to poświęcenie i nierzadko duże pieniądze. Ogólnie planszówki nie są tanim hobby, a wszyscy wiemy, że bitewniaki są jeszcze droższe w utrzymaniu. Każdy z nad, coś lubi, czymś się pasjonuje i jest w stanie wydać na coś dużo więcej niż zdrowy rozsądek podpowiada. Inni zerkają na nas z politowaniem, a z drugiej strony wydają na coś innego, co dla nas jest zbędne. Życie = kwestia wyborów i tyle. Bawmy się i montujmy swoje eskadry, bo najważniejsze są dla nas ;)

FFG, jak mało kto potrafi wycisnąć ze swoich klientów ostatnie talary. Fakt, faktem robią to na bardzo wysokim poziomie ku naszemu zadowoleniu i chwała im za to.
 
     
Mareczq
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Gru, 2014   

Cytat:
Podkreślam, że piszę to jako człowiek mający rodzinę, kredyty-sryty itp., a też chciałbym coś porobić innego niż gapienie się w telewizor i kupowanie pieluch. Także moje spojrzenie jest pewnie inne.

Mam taką samą sytuację, więc moje spojrzenie jest podobne pewnie ;)

Kosmiczny pirat masz rację. Tylko dlaczego nadal oni o demnie wyciągają kasę w sposób dla mnie nie do końca czysty... ja rozumiem, jak bym chciał mieć ten duży statek i kupił bym go bo bym go CHCIAł!!! MÓJ STATEk!!! Ale tutaj tak nie jest. Tantive IV kupiłem w sumie, bo mi się bardzo podobał model, ale nie ukrywam gdyby w nim nie było C3PO i reszty, raczej bym się na niego nie zdecydował (za te 250 zł, mógł bym mieć 6 szt. myśliwców małych... ). Na razie oba duże statki rebelii służyły mi jako zastępstwo dla asteroid, i ani razu nimi jeszcze nie zagrałem. Jak bym miał znajomych co chcą grać w Epika, miał bym na to czas itp. to naprawdę chętnie bym kupował sobie optymalne rozpiski na 300 punktów. Niestety nie mam, i chce grać głównie na te 100-200 punktów, małymi statkami. I tutaj FFG dla takich graczy robi pstryczek w nos wydając duży statek, z kartami które głównie są potrzebne do gry "standardowej" - mi się to naprawdę nie podoba i jak widać nie jestem jedyny. Ja naprawdę wiem, że to jest hobby, że wydaję kasę na własne życzenie. Jednak chciał bym ją wydawać tak jak chce +/- , a nie tak jak mi każe wydawca. To wszystko ;P

Nie mam nic przeciwko Epikowi, i fajnie, że go rozwijają. Tylko nadal znowu wychodzi 2-ga gra ARMADA, która też jest pstryczkiem w nos. Dla mnie w X-Wingu obecnym duże statki nie mają do końca sensu dla samej gry, epicki format to jednak wymaga już dużo więcej czasu i miejsca, to ja już chyba na tym etapie wolał bym pograć w Armadę (nie ukrywam jednak, że na pewno zagram epicką bitwę min. jeden raz aby sprawdzić czy dobrze oceniam jak to będzie wyglądać).

I tak mimo tego jęczenia, narzekania itp. (tak teraz przyznaje już zaczynam narzekać, w zbyt wielu tematach, ale tym razem to nie ja zacząłem ;P) kupię nowy duży statek (jak się znajdzie kasa...) i będę pewnie się cieszył jak moje dzieci z dostania nowych klocków lego ;)
 
     
Bananas
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Gru, 2014   

No fajnie by było kupować co się chce :cool: . Niestety żyjemy w kraju dziwnym... Smutne jest to że dla wielu z nas x-wing jest drogi, pomimo tego że jest relatywnie tani. Ja mam o tyle dobrze że w grę wciągnął mnie mój syn :wink: . Tzn kupiłem mu podstawkę w prezencie, zagraliśmy ze trzy razy i gra poszła w kąt na ponad rok. Jakieś pół roku temu syn powiedział "tato zagrajmy w x-winga" no i się zaczęło :twisted: . Na chwilę obecną brakuje nam tylko A-winga, Interceptora i Slave`a. Nie powiem żeby była to tania zabawa. Mam 40+, kredyty, córkę o którą też muszę zadbać, no bo przecież nie mogę synowi kupić nowego statku a córce nic :lol: Jest mnóstwo innych wydatków, a kasiorka nie leci z nieba, tak że każdą złotówkę muszę dwa razy obejrzeć zanim ją wydam. Ale jak widzę ile radochy gra sprawia mojemu synowi (mnie zresztą też :razz: ), i jak godzinami potrafimy dyskutować na temat składów, pilotów statków i taktyki, to uważam że warto :cool: . Tym bardziej że każda chwila spędzona przy grach z żywymi ludźmi, to relatywnie mniej czasu siedzenia i gapienia się w komputer.
Tak więc wracając do tematu, na nowy duuuży statek zaczynam już zbierać :cool:
Pozdrawiam wszystkich, i żebyście rzucali same krytyki i uniki w nowym roku :mrgreen:
 
     
Oldster
[Usunięty]

Wysłany: Czw 01 Sty, 2015   

Bananas, kupując statki i grając z synem nie wydajesz kasy tylko inwestujesz :smile: Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
 
     
Elrond
[Usunięty]

Wysłany: Czw 01 Sty, 2015   

Dobrze powiedziane..."Inwestycja" hehe. Dawno temu zakupiłem X-Winga myśląc, że uda się wciągnąć żonę. Niestety żona niezbyt lubi gry wojenne, bitewne itp., a na dodatek powiedziała, że nie będzie grać w grę, w której faceci noszą nocniki na głowach :) Więc zacząłem zbierać wszystko jak leci dla Rebelii i Imperium z nadzieją, że pogram jak dzieci podrosną czyli za jakieś 6-8 lat hehe. No cóż inwestycja, na którą na razie mogę tylko popatrzeć.
 
     
Barbus
[Usunięty]

Wysłany: Czw 01 Sty, 2015   

Ja od momentu zakupu Tantive'a grałem nim chyba 3 razy, mimo że w epica gram często, bo uważam, że to jedyny słuszny format do gry w domu. X-Winga cenię sobie za dwie rzeczy - rozkminę przy wymyślaniu mocnych kombinacji do rozpiski i rozkminę przy manewrowaniu. Tantive jest zaprzeczeniem dla obu tych aspektów. Reguły jego działania są oczywiście bardzo klimatyczne i dobrze oddają jego rolę z uniwersum, ale prowadzenie go jest zwyczajnie nudne. Więcej funu czerpię z wystawienia jakiś 3 współdziałających ze sobą pilotów w małych statkach. Z Raiderem pewnie będzie podobnie.
 
     
Oldster
[Usunięty]

Wysłany: Czw 01 Sty, 2015   

Barbus napisał/a:
Ja od momentu zakupu Tantive'a grałem nim chyba 3 razy, mimo że w epica gram często, bo uważam, że to jedyny słuszny format do gry w domu. X-Winga cenię sobie za dwie rzeczy - rozkminę przy wymyślaniu mocnych kombinacji do rozpiski i rozkminę przy manewrowaniu. Tantive jest zaprzeczeniem dla obu tych aspektów. Reguły jego działania są oczywiście bardzo klimatyczne i dobrze oddają jego rolę z uniwersum, ale prowadzenie go jest zwyczajnie nudne. Więcej funu czerpię z wystawienia jakiś 3 współdziałających ze sobą pilotów w małych statkach. Z Raiderem pewnie będzie podobnie.

Mam podobne odczucia jeśli chodzi o grę dużymi statkami z wieżyczką ale wieżyczki w X-wingu to kwestia na osobny temat.
 
     
aryss
[Usunięty]

Wysłany: Czw 01 Sty, 2015   

Oldster napisał/a:

Niestety nie wynika z niego wiele dobrego. Większość społeczności (chyba) amerykańskiej ma na nosie różowe okulary jeśli chodzi o model wydawniczy i włożenie kart "naprawiających" Tie Adv w pudełko za 99 dolców nie jest dla nich niczym niezwykłym nawet mimo tego że samo FFG już wcześniej "naprawiało" statki wydając takie czy inne Asy.

Tylko wiesz, jakby nie patrzeć Asy w przypadku Tie-Advanced sprawdzilyby się dużo gorzej. Idąc tropem Asów Rebelii oraz Asów Imperialnych dostalibysmy tak naprawde po dwie karty modyfikacji oraz nowych pilotów. A trzeba pamiętać że gros ludzi grających od 1/2 fali posiada po kilka Tie-Adv i napewno wówczas byłoby oburzonych że musi kupować 2 pudełka Asów ( czyli znów dodatkowe 2 statki jeśli bylyby pakowane Adv+ np Bomber) by sobie je móc wystawiać w nowym stylu. Niestety bez zrobienia pakietu samych kart nie ma możliwości dostosowania fixa tak by wszyscy byli zadowoleni. A pakietow takich raczejniestety nie zobaczymy nawet w postaci losowych "boosterow" :( Mimo wszystko pozytywizm ludzi wynikac moze z tego że jak dotąd nieunikatowe ulepszenia do dogfightów w epickim statku będa w 4 sztukach.

Cytat:

Ehh, a pamiętam jak FFG zapowiedziało wydanie figurek do Arkham Horror i krytyczną reakcję fanów, po której model wydawniczy został zmieniony. Można? Można, ale jakoś nikt tego nie widzi.

Ale spójrz na to jak FFG szło mimo wszystko na ręke graczom w okresie po 3 fali. Jak dobrze pamiętamy rok temy wszyscy sie wkurzaliśmy że topowe ulepszenia dla B-Winga ( Sensory i/lub HLC ) są tylko i wyłącznie w dużych imperialnych. Z kolei gracze Imperium narzekali na to że Specjalista Zwiadu tylko w HWK i nie można go tanim kosztem wsadzić do rozpisek 2xFS. Patrząc na następne fale już widzimy że Rebelia dostała brakujące systemy ( oraz hlc w outriderze) a imperiale otrzymali specjaliste w phantomie.
Co jeszcze mnie cieszy to to że chociażby już w zapowiedzianych scumach widzimy:
Hull Upgrade w Viperze ( wczesniej wylacznie w Asach ) oraz Urzadzenia Maskujace w Scyku ( wczesniej tylko w Slave). Wiec mimo wszystko FFG ma resztki przyzwoitosci w parciu na kase i umozliwiac zaczyna zdobycie niektorych bardzo pozytecznych ulepszen w dodatkowy sposob. Nie chce zapeszac ale przypuszczam ze podobnie bedzie z VI czy tez EU i zobaczymy je albo w Scumach albo odpowiednio Rebelii/Imperium.


Inna kwestia jest kwestia kosztów, nie ma co ukrywać iż mimo bycia relatywnie bardzo tanim bitewniakiem X to jednak patrzac na to ile placa w USA jak to podal juz Jolly_Roger dla nas wychodzi to duzo "drozej". Chce po raz kolejny jednak zauwazyc ze tak naprawde wszystko mozna rozwiazac za pomoca lekkiego proxowania w grach towarzyskich i pozyczania sie statkow/kart w grach turniejowych.

Cytat:
Scena turniejowa X-winga stale im się rozrasta i za jakiś czas będą musieli coś zmienić aby aby jak to już kiedyś określili "gra nie załamała się pod własnym ciężarem".

A tu troszke pozytywów i noworocznej dygresji z mojej strony, jestem cholernie zaskoczony z tego jak scena tej gry rosnie. Pamietam jak rok temu spokojnie bylem w stanie do kawy po pracy przeczytac chociaz pobieznie nowe posty/dzialy na amerykanskim forum ffg. Teraz to jest niemozlwie bo tyle tego sie pojawia ze musialbym siedziec dobrych pare godzin dziennie by wszystko ogarniac, rowniez w lokalnym srodowisku widze coraz wiecej nowych twarzy ( oraz pare powracajacych ) ktore walcza z problemem brakujacych podstawek czy tez niektorych dodatkow.
 
     
Elrond
[Usunięty]

Wysłany: Czw 01 Sty, 2015   

Mam pytanie odnośnie trybu epickiego. Jakie są konkretne różnice między trybem standardowym? Czy chodzi tylko o liczbę punktu zamiast 100, 300 oraz rozmiar planszy z 90x90 na 90x180 i limit dużych statków 5 punktów?

Chodzi mi oczywiście o gry domowe, nie turnieje.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 13