galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Star Wars: Armada
Autor Wiadomość
Patsy
[Usunięty]

Wysłany: Sob 09 Sie, 2014   Star Wars: Armada

Czyli eksploracja uniwersum Gwiezdnych Wojen :) i naszych portfeli :???: przez FFG trwa w najlepsze. Najpierw powciskali transportowca i korwetę do skali X-winga, a teraz robią nowy system, w nowej skali: http://www.fantasyflightg...s.asp?eidn=4979 Ciekawe czy już kończą im się pomysły na nowe fale do X, ma nadziej, ze raczej będą ciągnąć oba systemy.

Cóż zobaczmy co z tego będzie, ale zapowiedź prezentuje się ciekawie, szczególnie zginany wzornik manewru i diale na rozkazy :) . Z innej strony widać, że raczej będzie to gra bardziej skomplikowana. No i jest jeszcze kwestia ceny.

No cóż jak tak pójdzie dalej to jeszcze zobaczmy Gwiazde Śmierci (albo i cały ich szwadron :twisted: ) na naszych stołach.
 
     
keldorn
[Usunięty]

Wysłany: Sob 09 Sie, 2014   

ale widac ze skala jest o wiele wiele mniejsza niz normalne X-wingi.
Sadze ze nie bedzie mozliwosci polaczenia 2 tych gier.

Patrzac na ta zapowiedz mam mieszane uczucia. Z jednej strony inny format gry poprzez duze statki niszczycieli oraz grupy mysliwców, ale z drugiej strony budowanie wlasnych eskadr ma w sobie cos czego bym nie zamienil na zadne inne rozwiazanie.

FAjnym rozwiazaniem jest to ze nie jest to KKND tylko sa jakies misje i cele wygrania. Tak wiec nie zawsze trzeba wszystko niszczyc aby wygrac. To akurat jest na plus.

Boje sie tylko jeszcze jednego. Ze zrobi sie z tego drugi X-wing ktory bedzie mial kolejne fale statków i ogarniecie tego znowu bedzie masakrycznym wydatkiem.
 
     
DarthBart
[Usunięty]

Wysłany: Sob 09 Sie, 2014   

W skrócie: Shut up and take my money!

Zgadzam się z przedmówcą, aczkolwiek nie boję się ilości dodatków tylko tempa ich wydawania.

Samych eskadr myśliwców/bombowców ja tu widzę całe mnóstwo: TIE-Fighter, TIE-Interceptor, TIE-Bomber, TIE-Advanced, TIE-Phantom, TIE-Defender, X-Wing, Y-Wing, A-Wing, B-Wing, E-Wing, Z-95 w dodatkach po np. 4 podstawki po 3 lub 4 myśliwce w dodatku kosztującym tyle co ten zawierający korwetę lub krążownik. Do tego dodatki z samymi okrętami, różne korwety, krążowniki i niszczyciele, ale też stacje orbitalne miasta orbitalne. Duże dodatki ze statkami typu Star Destroyer i np. większe stacje orbitalne. Pola minowe na zasadzie eskadr myśliwców z minami wybuchającymi (jednorazówki), po "miny" wielorazowego użytku strzelające z działek laserowych. W tej skali można by się pokusić o gwiazdę, na zasadzie epica w X-Wingu (mur beton że wydadzą w końcu :P )

Temat jest bardzo rozwojowy, może nawet bardziej niż X-Wing bo tu w grę wchodzą niemalże wszystkie statki i nie tylko, jakie pojawiły się w świecie SW. Ale mnie martwi tempo wydawania, na początku X-Winga nadążałem bez problemu kupować z każdej fali czasem nawet po kilka modeli. Teraz, przy tym tempie, to już jest problem.
 
     
Oldster
[Usunięty]

Wysłany: Sob 09 Sie, 2014   

Cena podstawki to 99,95$ wiec tyle co Tantive IV. Premiera przewidziana jest na początek przyszłego roku, więc jest jeszcze duuużo czasu, w trakcie którego na pewno zapowiedziane zostaną nowe statki do X-winga. Trzy stówy to bardzo dużo, ale mamy tu w sumie dużo więcej niż w takiej x-wingowej podstawce - 10 eskadr myśliwców (chyba 4 rebelii i 6 imperium) oraz trzy capital shipy. Niestety gry tego typu mają tę zasadę że im więcej tym lepiej ale o ile może kiedyś na tę jedną podstawkę uciułam o tyle nie wyobrażam sobie kupowania dwóch. Z tego powodu bardzo ciekawi mnie jak będzie wyglądało wydawanie dodatków, ale tego pewnie szybko się nie dowiemy. Byle do nowego roku :)
 
     
Patsy
[Usunięty]

Wysłany: Nie 10 Sie, 2014   

Cóż, trochę myślałem nad zapowiedzią Armady i wypowiedziami różnych osób, i doszedłem do kilku wniosków

Co do łączenia jej bezpośrednio z X, to nie ma nawet o czym rozmawiać, są to różne systemy i celowo pozmieniane w nich będzie tyle ile można. Jednakże istnieję pewne sposoby by pośrednio te dwa systemy połączyć, np. w wspólnej kampanii.

Co do budowy w Armadzie, też zapewne będzie o to chodziło, problemem może być tylko zebranie odpowiedniej ilości statków (ceny). Bazując na podobnych systemach (X-wing, Attack Wing), statki z starteru są przewidziane na sformowanie eskadry stanowiącej ok. 30-40% zwykłej eskadry przewidzianej do gry. W takim przypadku jeżeli rozważymy stronę Imperium to mamy jeden Gwiezdny Niszczyciel klasy Victor II (VSDII – jak się czyta: Biblioteka Ossus to mógłby być różowy...) o wartości 85 pk. Jeżeli, założymy, że w innych grach na ulepszenia raczej nie wydaje się więcej niż 50% wartości statku to uzyskujemy wartość nie przekraczającą 125 pkt na stronę w rozgrywce samym zestawem podstawowym (przy czym ja raczej bym się skłaniał do wartości 100 pkt). Wynikało by z tego że normalna rozgrywka toczyłaby się pewnie na jakieś 300-500 pkt (jak raczej bez wątpienia FFG wyda Gwiezdne Niszczyciele klasy Imperial I/II (ISD) to będą one kosztować więcej niż Victor – jakbym miał strzelać to dałbym 120-150 pkt za sam taki statek :P ) . Taka ilość punktów pozwoli już na budowę ok. 4-statkowych (niszczycieli ISD lecące tak w formacji pewnie nieźle by wyglądały) eskadr, tak jak w X (w przypadku swarmów, to swarm korwet CR90 (44 pkt), na taką ilość punktów byłby pewnie zbliżony ilościowo do swarmu TIE).

Mnie zastanawia i trochę martwi, czy tajny wybór rozkazów, będzie gwarantował taką samą przyjemność i emocje jak tajny wybór (a potem egzekwowanie) manewrów w X-wingu.

Najwięcej, chyba jak dla mnie, zastanawiająca jest kwestią finansowa, Armada kosztuje ponad dwukrotnie tyle co X-wing, choć zgadam się z spostrzeżeniem Oldstera, ze w pudełku jest więcej rzeczy (choć mi się zadaje, Oldster że chyba z liczbą eskadr myśliwców nieco przesadziłeś i FFG tak nie będzie rozpieszczało graczy. Na zdjęciu zawartości pudełka widać tylko po 2 eskady TIE i X-wingów i tyle pasujących do nich kart. Poza tym na kartach statków zawartych w podstawce armady jest napisane, ze VSD zabiera 3 eskadry myśliwców, CR90 1, a Nebulon B 2) – przede wszystkim w zapowiedzi widać, ze użyto tu więcej plastiku. Oczywiście podstawka to jedna sprawa i horrorem dla portfeli graczy będą pewnie dodatki. Tu jednak zwróciłem uwagę na rozmiary statków – w zapowiedzi można je sobie obliczyć, korzystając z tego że koło tych statków ułożone są karty o znanych wymiarach. Jak widać fregata i korweta (która chyba, swoja drogą nie trzyma – powinna być o połowę mniejsza od fregaty) będą chyba nawet nieco mniejsze niż typowe myśliwce w X. SDVII z kolei wygląda że rozmiarami będzie zbliżony do Slave czy Sokoła. Tym samym, dwukrotnie większe od niego ISD będą miały rozmiar rebelianckiego transportowca z X. I tu można by chyba spodziewać się podobnej ceny (różnice mogą robić dodatkowe rzeczy, karty rozwinięć czy plastikowe diale na rozkazy). Największą bolączką mogą tu jednak być eskadry małych statków. Zależeć to będzie od tego czy będą sprzedawane jako samodzielny dodatek, czy w połączeniu z okrętami liniowymi. Jeżeli w połączeniu to będzie to wymuszać kupowanie dużych statków, z których niekoniecznie będzie się chciało korzystać (problem jaki znamy kart rozwinięć jakie pojawiają się tylko w pewnych dodatkach). Ogólnie myślę też, że w tej grze wszelkie rozwinięcia (których, jak widać po paskach rozwinięć VSD i CR90 będzie można dużo wrzucać) mogą mieć większe znaczenie niż X-wingu.

Co do wydawania dodatków, to może teraz jak FFG będzie promować już dwie gry figurowe z uniwersum Gwiezdnych Wojen (a jeszcze ma Dust’a), to może nieco spowolni z ich wydawaniem, tak by ludzie mogli między kolejnymi falami wziąć oddech.
 
     
Crane
[Usunięty]

Wysłany: Nie 10 Sie, 2014   

Patsy napisał/a:
Armada kosztuje ponad dwukrotnie tyle co X-wing, choć zgadam się z spostrzeżeniem Oldstera, ze w pudełku jest więcej rzeczy (choć mi się zadaje, Oldster że chyba z liczbą eskadr myśliwców nieco przesadziłeś i FFG tak nie będzie rozpieszczało graczy. Na zdjęciu zawartości pudełka widać tylko po 2 eskady TIE i X-wingów i tyle pasujących do nich kart.

Tak się kończy patrzenie tylko na obrazki :wink:
Cytat:
The Armada Core Set contains ten unpainted squadrons, three pre-painted capital ships, nearly one hundred cards, an innovative maneuver tool, a range ruler, six command dials, nine custom attack dice, and all the tokens that you need to engage the enemy and battle for the fate of the galaxy!


Patsy napisał/a:
Co do wydawania dodatków, to może teraz jak FFG będzie promować już dwie gry figurowe z uniwersum Gwiezdnych Wojen (a jeszcze ma Dusta), to może nieco spowolni z ich wydawaniem, tak by ludzie mogli między kolejnymi falami wziąć oddech.

Nie liczyłbym na dawanie komuś oddechu, szczególnie że Dust od dłuższego czasu nie jest wydawany przez FFG.

Mnie odstrasza od tej gry kilka rzeczy, cena bo o tym już było wspomniane, mieszanie modeli pomalowanych z modelami do pomalowania i ten śmieszny wąż do ruchu. Być może sam pomysł jest ciekawy, ale co jak się nam to cudo zbyt szybko popsuje - wiem pewnie FFG wymieni, ale jednak miarki w X-Wingu łatwiej było czymś zastąpić. Zapewne w podstawce będzie też brakować po jednej kostce, to już taki znak rozpoznawczy tego typu gier, no i podobnie jak Patsy sądzę że dodatki będą mega kosztowne. Jak na razie nie widzę w tej grze nic co mogłoby mnie zaciekawić, ale z ostatecznym werdyktem poczekam na więcej konkretóœ.
 
     
Barbus
[Usunięty]

Wysłany: Nie 10 Sie, 2014   

W sumie mnie jakoś ten news nie zaskoczył. Od początku spodziewałem się drugiego systemu. Obstawiałem bitwy lądowe albo właśnie capital shipsy w mniejszej skali. SW to najbardziej zyskowna licencja, jaką ma teraz FFG. Będą ją doili do sucha.
Zapowiada się całkiem fajnie, ale dupy nie urywa. Jedyna mechanika, która mi się szczególnie spodobała, to te rozkazy, szczególnie na większych jednostkach, które muszą planować 2 rozkazy w przód. Imperial pewnie będzie musiał mieć ich jeszcze więcej. Ta gra na pewno nie przebije X'a w moich oczach. X-Wing zapewnia przyjemnie mocną kminę przy jednoczesnej przejrzystości reguł. Armada wygląda jakoś zawile.
Wg. mnie możemy liczyć na to, że FFG przystopuje trochę z X-wingiem. Już fakt, że w piątej fali mamy tylko dwa statki, a nie cztery o tym świadczy. Bo tak w gruncie rzeczy co jeszcze tu wydać? Po obu stronach są już myśliwce wszelkiego sortu. Brakuje tylko wielkich statków dla Impów. Potem mogą raz na pół roku wydawać jakieś dodatki w stylu Asów i naciągać ludzi na jakieś akcesoria. No chyba, że polecą w trzecią frakcję. Za kilka dni GenCon. Na pewno napłyną stamtąd newsy, które wyjaśnią coś więcej.
 
     
Oldster
[Usunięty]

Wysłany: Nie 10 Sie, 2014   

"The Armada Core Set contains ten unpainted squadrons, three pre-painted capital ships"

Pożyczyłem sobie cytat od FFG i tu widać ile czego będzie. Nie wiadomo tylko po ile ich będzie na stronę, a pomyliłem się w cenie Tantiva który jest 10$ tańszy.
Sądzę że nie trzeba być geniuszem aby stwierdzić że Armada będzie wychodziła finansowo drożej niż X-wing. Nie wyobrażam sobie zbierania na raz obu systemów. Na ten moment model wydawniczy X-winga bardzo mi odpowiada. Kiedyś zbierając Inwazję kupowałem za 50zł paczkę kart co miesiąc. Teraz zamiast kart kupuję statek. Wątpię aby Armada wpasowała się w ten schemat. Premiera planowana jest na początek przyszłego roku, a do tego czasu FFG na pewno przedstawi nowe dodatki do X-winga. Podejrzewam jednak że będzie tak jak napisał Barbus. Zamiast nowych statków dodatki zaczną wprowadzać coraz większe urozmaicenia tego co już jest. Poczekamy zobaczymy :)
 
     
Patsy
[Usunięty]

Wysłany: Nie 10 Sie, 2014   

Crane napisał/a:
Patsy napisał/a:
Armada kosztuje ponad dwukrotnie tyle co X-wing, choć zgadam się z spostrzeżeniem Oldstera, ze w pudełku jest więcej rzeczy (choć mi się zadaje, Oldster że chyba z liczbą eskadr myśliwców nieco przesadziłeś i FFG tak nie będzie rozpieszczało graczy. Na zdjęciu zawartości pudełka widać tylko po 2 eskady TIE i X-wingów i tyle pasujących do nich kart.

Tak się kończy patrzenie tylko na obrazki :wink:
Cytat:
The Armada Core Set contains ten unpainted squadrons, three pre-painted capital ships, nearly one hundred cards, an innovative maneuver tool, a range ruler, six command dials, nine custom attack dice, and all the tokens that you need to engage the enemy and battle for the fate of the galaxy!


hehe, to co pisało na samym początku jakoś mi umknęło.

Cóż, większość rzeczy (w tym, jak dla mnie decyzja o ewentualnym zakupie) będzie musiało poczekać aż FFG udostępni instrukcje.

To czego jestem ciekawy to jak się sprawdzi w tej grze to system atakowania. Są 3 rodzaje broni, dla których są osobne kostki. Ciekawe jak poza zasięgiem ataku będą się one różniły. Również ciekawe czy i o ile zmniejszeniu ulegnie wpływ statystyki na przebieg gry poprzez wyeliminowanie rzut na obronę.

Jak dla mnie niepomalowane modele myśliwców i ich skala są odpowiednie. I tak chyba je zrobili jak najmniejsze, zachowując przy tym ich funkcjonalność w grze. Oznacza to jednak, że malowanie pewnie by kosztowało więcej niż produkcja, a i tak na stole chyba by nie robiło różnicy, jak w tle będą przelatywać duże statki, które raczej będą skupiać uwagę.
 
     
Oldster
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Sie, 2014   

A ja tak sobie myślę że teraz po zapowiedzeniu Armady, wydanie Star Destroyera do X-winga nie wydaje się już takie oczywiste i tym bardziej zastanawia mnie przyszłość tej gry. Wątpliwe aby postanowiono zamknąć linię wydawniczą (jak Inwazję), bo w końcu nie morduje się kury znoszącej złote jaja, ale zastanawiam się co jeszcze może się ukazać i ile można to ciągnąć. Outrider jest chyba ostatnim statkiem, który szersze masy jako tako kojarzą (choćby z wyglądu). Co dalej? Statki które pojawiały się tylko w grach i książkach. Boję się że dojdzie do momentu, w którym osoby postronnie przyglądające się grającym w ogóle nie będą poznawały że to jeszcze Star Wars.
 
     
regrof
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Sie, 2014   

Ale ale, masz całą gamę statków które można "odświeżyć".

Przecież Tie/F i Tie/ Adv aż się proszą o nowych pilotów i nowe możliwości - co pewnie nastąpi w przyszłym roku.

A potem?

Czemu nie Bomber i Asy X wingów? A co z Y-Wingami? Cała pierwsza fala jest jeszcze do wyciągnięcia z niej (od nas) kasy - bo który szanujący się Dowódca nie będzie chciał mieć nowych super pilotów;) w inaczej pomalowanych modelach!

Bądźmy dobrej myśli
 
     
Oldster
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Sie, 2014   

regrof napisał/a:
Ale ale, masz całą gamę statków które można "odświeżyć".

Przecież Tie/F i Tie/ Adv aż się proszą o nowych pilotów i nowe możliwości - co pewnie nastąpi w przyszłym roku.

A potem?

Czemu nie Bomber i Asy X wingów? A co z Y-Wingami? Cała pierwsza fala jest jeszcze do wyciągnięcia z niej (od nas) kasy - bo który szanujący się Dowódca nie będzie chciał mieć nowych super pilotów;) w inaczej pomalowanych modelach!

Bądźmy dobrej myśli


No w sumie masz trochę racji :)

Meanwhile in USA:
http://www.fantasyflightg...s.asp?eidn=4980
 
     
Oldster
[Usunięty]

Wysłany: Sob 16 Sie, 2014   

Jako że kwestia dotyczy Armady będę pisał w tym temacie chociaż tak naprawdę można byłoby zacząć osobny temat dotyczący Genconu :)
W poniższym linku widać gablotę ze statkami (3:30) i ich ceny (choć nie wszystkie i trzeba się trochę wysilić bo gość mocno jeżdzi kamerą). No cóż, tak jak podejrzewałem jest grubo.
Z tego co udało mi się uchwycić:
- eskadry myśliwców 19.95$
- Star Destroyer Gladiator 29.95$
- Assault Frigate Mark II 39.95$

Jak ktoś chce sobie przeliczyć na złotówki niech pomnoży razy trzy i doda 10. Da to mniej więcej polską cenę.

https://www.youtube.com/w...2b2kJBe-bmF_0og
 
     
Barbus
[Usunięty]

Wysłany: Sob 16 Sie, 2014   

Victory pewnie będzie kosztował tyle co fregata MK II. 39,95$ to tyle samo co za podstawkę do X'a. 29,95$ to tyle co za średnie statki do X'a.
 
     
Shantruin
[Usunięty]

Wysłany: Sob 16 Sie, 2014   

Eh, trzeba będzie się oswoić, że Armada będzie droższa od Iksów.

Ale poza tym zapowiada się miodnie - podoba mi się zwłaszcza dobór statków do pierwszych dodatków, bardzo niestandardowy i intrygujący :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 14