galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Eldritch vs Arkham
Autor Wiadomość
c08mk
[Usunięty]

Wysłany: Wto 29 Gru, 2015   

espanoles napisał/a:
Mam za sobą pierwsze 4gry Eldritcha. Mogę powiedzieć, że jest to pieruńsko uproszczone Arkham - bez polotu, bez finezji i przede wszystkim bez klimatu. Każdy kto czytal Lovecrafta w AH znalazł coś dla siebie. Tutaj jest tylko namiastka tego - ci sami badacze.
Mapa jest rozległa, mechanika uproszczona. A mimo to tury są rozlazłe i sie przeciągają. Nie ma dynamiki z AH. Zdecydowałem się na EH bo AH mnie troszeczkę zaczęło nudzić, dysponuje kilkoma dodatkami: Dunwich Horror, Innsmouth Horror, Król w żółci, Klątwa czarnego Faraona, Czychający na progu, do tego Kult Złotego Skarabeusza, Horror na Morzu i całą masę dodatkowych przedwiecznych, badaczy, przedmiotów itp. Naprawdę w AH się wkręciłem, ale wygenerowali tyle dodatków, gdzie każdy wprowadzał dodatkowe zasady i o ile nie mam problemów z ogarnianiem tych zasad, o tyle sam SETUP do gry jest mówiąc krótko upierdliwy. Podsumowując: Eldritch nie ma klimatu Lovcrafta, mechanika jest banalna i wydaję się, że dla każdego. Jest to idealny tytuł na niedzielną rozgrywkę ze znajomymi ale maksymalnie raz na miesiąc. Ja póki co odpoczywam od AH na 'łonie' Martwej Zimy


Dla mnie na odwrót to właśnie AH jest bez klimatu Lovecrafta. W AH jest brak podróży po całym świecie tak jak ma miejsce w opowiadaniach, również jest celowa konfrontacja z potworami co w opowiadaniach w zasadzie się nie zdarza. Jeżeli chodzi o AH to jest dla mnie przerost formy nad treścią, zbyt duża komplikacja niszczy resztę klimatu.

W EH za to gra się płynnie, treść jest zgodna z opowiadaniami co jest dość łatwo zauważalne dla osób które czytały Lovecrafta (podróże, różne zakątki świata, eksploracja, obłęd ale również tekst kart wprost nawiązujący do opowiadań.). Napięcie w EH rośnie z każdą turą więc do gra do końca zawsze jest ciekawa.
 
     
sirafin
[Usunięty]

Wysłany: Sro 30 Gru, 2015   

U mnie podobnie. W Eldritch rozgrywana historia bardziej spójna, wyraźnie zarysowana oś fabularna bez mieszania wszystkiego ze wszystkim, lepsze poczucie prowadzenia śledztwa. Horror w Arkham ma swoje atuty, ale teraz mając oba tytuły, widzę w nim więcej heroic fantasy ubranego w szaty lovecraftowskie: miasteczko portali, hordy potworów, kataklizmy kilka razy dziennie i krew lejąca się strumieniami. Tak, czy inaczej, dobrze, że powstał Eldritch i obie gry się od siebie różnią, dzięki temu można wyciągnąć na stół Lovecrafta w takim sosie, na jaki ma się aktualnie ochotę.
 
     
cezduq
[Usunięty]

Wysłany: Czw 31 Gru, 2015   

To moze pare slow ode mnie.

Dzisiaj mam nadzieje ze przyjdzie do mnie dodatek Piramid ale zobaczymy.

Gra niby jest podobna do AH czyli sa badacze jest tor zaglady, bramy, potworki.

Zalety:
-Budowa deckow mitow
-Nie walczymy z mechanika gry jak to mialo miejsce w AH
-Nigdy nie wiadomo co sie znajduje na rewersie karty i co sie stanie.
-"Historia" wydaje sie byc bardziej spojnie opowiedziana.
-Mozna grac ze wszystkimi dodatkami i gra staje sie ciekawsza a nie jak w AH "mission imposible"
-Gra potrafi zaskakiwac mianowicie nieoczekiwane smierci wynikajace z kart czy nagle przesuniecie o 6 na doom track.
-Mniejsza losowosc niz w AH jednak dzieki unique asset czy asset deck potrafimy troche wymaksowac postac na danego skilla.

Wady:
-Bez przynajmniej jednego dodatku gra sie wydaje taka hmm niedokonczona troche.
-Miala byc szybsza rozgrywka niz w AH niestety czasami jest odwrotnie
-Instrukcja, wg mnie jest jeszcze gorsza niz w AH i grajac w EH czasami sie zastanawiam czy pewne zasady z AH nie powinny tez obowiazywac w EH no ale to tez kwestia dogadania sie.


A tak na marginesie co do instrukcji ostatnio gralismy w Talisman i jakos sie troszke nudzilem i zaczalem czytac instrukcje z Talismana i musze przyznac ze do tak prostej gry odwalili swietna instrukcje to czemu nie moga zrobic tego samego do gier o niebo trudniejszych, no jezeli FFG czy Galakta nie maja funduszy na drukowanie grubszych kopii instrukcji to szkoda ze nie zamieszczaja ich do pobrania jako plik pdf. Galakta i tak ma zupelnie inne FAQ do AH niz FFG na swojej stronie.

A odpowiedz na temat to nie mozna tych gier ze soba porownywac mimo iz wygladaja podobnie sa inne jedna i druga jest fajna
 
     
espanoles
[Usunięty]

Wysłany: Czw 31 Gru, 2015   

Największy minus w plusie to karty spotkań ze wskazówką. Pomysł zacny, ale jak mogli na jednego przedwiecznego wygenerować tylko pulę 6 kart (!). W jednej grze czyta się te same spotkania po 2-3razy. Minusem dla mnie też jest wrzucenie sprzymierzeńców i broni do jednego worka. Sama pula przedmiotów też jest mocno ograniczona i siłą rzeczy gra pcha nas w sidła kupowania kolejnych dodatków, żeby jakoś to było... Tak jak napisał mój przedmówca - w AH nie ma możliwości zagrania we wszystkie dodatki i to był największy minut AH - mam dwa wielkie pudła cąłych klamotów do gry AH, a korzystam może z 60%. Dodatki wprowadzane były nieprzemyślanie, ukierunkowane na jednego przedwiecznego lub herolda (np. obłąkańcy z Króla w żółci)
 
     
madziam
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Maj, 2016   

Skoro mamy tu dyskusje o Arkham i Eldritch to co powiecie na małe porównanie?
Horror w Arkham vs Eldritch Horror
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 13