galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Który dodatek kupić jako pierwszy?
Autor Wiadomość
gugas
[Usunięty]

Wysłany: Nie 16 Mar, 2014   Który dodatek kupić jako pierwszy?

Zastanawiam się od jakiegoś czasu nad moim pierwszym, dużym dodatkiem do Arkham. Podstawka już ograna, więc czas najwyższy.
Który z dodatków polecilibyście do kupna jako pierwszy?

Dzięki za odpowiedzi.
 
     
Sigismond
[Usunięty]

Wysłany: Nie 16 Mar, 2014   

Pod względem mechaniki gry, jak była rozwijana, to zdecydowanie polecam kolejność chronologiczną FFG, czyli najpierw DUNWICH, dużo fajnych kart dla badaczy, kontuzje i choroby (bez których nie wyobrażam sobie gry w AH - bardzo klimatyczne), a i przedwieczni ciekawi, którzy zadowolą każdego pod względem trudności.

Natomiast jeśli jesteś fanem książek Lovecrafta, to polecam bardzo klimatyczny INNSMOUTH, tam klimat jest wspaniały, po prostu czujesz tą wioskę zabitą dechami o zapachu ryb i na każdym kroku wiesz, że to może być Twój ostatni krok...
Pod względem mechaniki i gry, to jednak INNSMOUTH jest bardzo trudny. Ciężcy przedwieczni (8śmiu!), plansza Innsmouth też trudna. No i dostajesz dużo kart, z których nie skorzystasz bez poprzednich dwóch dodatków (większość historii badaczy, karty epickich bitw).

Także odpowiedź brzmi: jedź po kolei (wg FFG), ale jeśli jesteś maniakiem opowiadania Widmo nad Innsmouth (tak jak ja) i musisz się zdecydować na coś, to weź Innsmouth.
 
     
gugas
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Mar, 2014   

Dzięki za odpowiedź. Zacznę w takim razie od Dunwich.
 
     
myceK
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Mar, 2014   

Napisz później jak wrażenia bo sam właśnie myślę nad zakupem pierwszego dodatku ;)
 
     
mafiafb
[Usunięty]

Wysłany: Czw 20 Mar, 2014   

Ja jako pierwszy kupowałem "Widmo nad Innsmouth" i mimo tego, że opowiadanie przeczytałem z zapartym tchem i lubię prozę Lovecrafta to dodatek średnio mi podszedł. Chodzi głównie o samą planszę i mechanikę tam obecną. Jakoś tak chodzi się tam z musu a nie z zabawy i chęci eksploracji. Dodatkowe postaci są fajne, genialny element celów osobistych i nowe potwory potrafią dać w kość jak i przedwieczni ale sama plansza ... hmmm... Jakoś nie i tyle ;) Teraz chciałem zakupić Dunwitcha ale czekam na Eldritch Horror bo myślę, że tą grą niejako zastąpię AH.
 
     
Sigismond
[Usunięty]

Wysłany: Czw 20 Mar, 2014   

Tak, w Innsmouth zabawy nie ma. To nie jest takie turystyczne miasteczko jak Dunwich i Kingsport. Generalnie z Innsmouth się nie wraca :) Może faktycznie trochę autorzy przesadzili ze stopniem trudności, ale dzięki temu czuć tę grozę...

Co do celów osobistych to faktycznie świetna sprawa, bardzo to lubię, tylko bez Dunwich i Kingsportu nie mamy wielu badaczy i na nic nam te historie.
 
     
cebulskaka
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Kwi, 2014   

Gra do najłatwiejszych nie należy, ale dzięki temu tak szybko się nie nudzi:-)
 
     
kermit
[Usunięty]

Wysłany: Czw 17 Lip, 2014   

Ja zacząłem od faraona, później Dunwich, Innsmouth i król w żółci.
Wydaje mi się to dobra kolejność, może dwie ostatnie pozycje można by zamienić.
Ostatnio zagrałem tylko z królem w żółci i też było srogo, badacze przegrali wraz z nadejściem III AKTU.
 
     
espanoles
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Paź, 2014   

na początek najlepszy jest Innsmouth (najmniej modyfikuje rozgrywkę); przy Dunwichu się już trzeba trochę bardziej pilnować - a jak do niego doda się Króla w żółci to już robi się bardzo srogo
 
     
Lunar
[Usunięty]

Wysłany: Czw 25 Gru, 2014   

Ja jako pierwszy zamówiłem Innsmouth, bez mniejszych dodatków. :)

Po prostu Innsmouth wchodziło na świeżo u nas, byłem zajarany grą, Dunwich oferowało za mało (krótko mówiąc Innsmouth wprowadza 2x więcej Badaczy (16, a nie 8) i przedwiecznych (8 a nie 4) niż Dunwich czy Kingsport. Historie personalne i takie tam - bez dyskusji). Naturalnie łykałem na długo przedtem na arkhamwiki opisy i rodzaje kart, kalkulując koszta i jakość rozrywki.

Innsmouth jako miasto z godziną policyjną i jeszcze bardziej nieprzyjazne i intrygujące niż dotychczas - dla mnie samo piękno. No ale nie mam porównania z innymi produktami :)

Teraz naturalnie świątecznie zamówiłem Kingsport, na który się czaiłem od kwietnia. Dunwich zaś na koniec - najbardziej intrygują mnie karty Ran/Szaleństwa :)

Ogółem chronologia chronologią, ale ważne jest też bogactwo. + sam dodrukowuję autorskie dodatki + kiedy jeszcze studia pozwalały, to pomagałem tłumaczyć niektóre obiecujące projekty (Lovecraft Country?), choć nie wiem co teraz się w temacie dzieje.
Jak dla mnie gra nie umarła - możemy sobie być 7 lat za zagranicą, ale u nas to Arkham ma przeżywać złoty wiek i mi się to podoba. I to jej zawdzięczam ostateczne wkręcenie się w planszówki jako formę bardziej socjalizującą znajomych niżeli RPG (które było dość samotniczą przygodą). A także bardzo przyswajalna i pełna bogactwa forma wdrożenia w świat prozy Lovecrafta. Samo piękno.
 
     
espanoles
[Usunięty]

Wysłany: Pon 29 Gru, 2014   

Lunar napisał/a:
Ja jako pierwszy zamówiłem Innsmouth, bez mniejszych dodatków. :)

Po prostu Innsmouth wchodziło na świeżo u nas, byłem zajarany grą, Dunwich oferowało za mało (krótko mówiąc Innsmouth wprowadza 2x więcej Badaczy (16, a nie 8) i przedwiecznych (8 a nie 4) niż Dunwich czy Kingsport. Historie personalne i takie tam - bez dyskusji). Naturalnie łykałem na długo przedtem na arkhamwiki opisy i rodzaje kart, kalkulując koszta i jakość rozrywki.

Tutaj się zgodzę - więcej badaczy w Innsmouth (ale większość strasznie wolna - po 3punkty szybkości). Dunwich serwuje Sprzymierzeńców - przede wszystkim Rice (!)

A co do klimatu, to jednak po Kolorze z przestworzy i Koszmarze w Duniwch - dużo lepiej wypada ten dodatek, masa odniesień na kart spotkań robi większy klimat niż Innsmouth (Widmo nad Innsmouth, Glina z Innsmouth)

Lunar napisał/a:

Teraz naturalnie świątecznie zamówiłem Kingsport, na który się czaiłem od kwietnia. Dunwich zaś na koniec - najbardziej intrygują mnie karty Ran/Szaleństwa :)

Rany i Szaleństwa wydawać by się mogło, że strasznie utrudniają, ale są furtką do niepozbywania się wskazówek, przedmiotów - i odkąd tylko mamy je na pokładzie zawsze z nich korzystamy
Lunar napisał/a:

Ogółem chronologia chronologią, ale ważne jest też bogactwo. + sam dodrukowuję autorskie dodatki + kiedy jeszcze studia pozwalały, to pomagałem tłumaczyć niektóre obiecujące projekty (Lovecraft Country?), choć nie wiem co teraz się w temacie dzieje.
Jak dla mnie gra nie umarła - możemy sobie być 7 lat za zagranicą, ale u nas to Arkham ma przeżywać złoty wiek i mi się to podoba. I to jej zawdzięczam ostateczne wkręcenie się w planszówki jako formę bardziej socjalizującą znajomych niżeli RPG (które było dość samotniczą przygodą). A także bardzo przyswajalna i pełna bogactwa forma wdrożenia w świat prozy Lovecrafta. Samo piękno.

To, że jest taki rozkwit AH w Polsce to z jednej strony kwestia tego, że ta gra u nas jest dostępna dopiero od 5lat, a z drugiej ogólnie gry planszowe przechodzą renesans w kraju nad Wisłą - ot choćby ile ludzi ostatnio grywa w Talizman
Pochwal się lepiej jakie masz dodatki autorskie :)
ps. co do Lovcraft Country - narazie projekt leży ale osobiście się za niego zabiore
 
     
Sewhoe
[Usunięty]

Wysłany: Wto 13 Sty, 2015   

Lunar napisał/a:
Teraz naturalnie świątecznie zamówiłem Kingsport, na który się czaiłem od kwietnia. Dunwich zaś na koniec - najbardziej intrygują mnie karty Ran/Szaleństwa :)


Odnoszę wrażenie że polska wersja Dunwich jest już na wyczerpaniu. W wielu sklepach jest już niedostępny. Doradzam więc pośpiech :)
 
     
Lunar
[Usunięty]

Wysłany: Pią 16 Sty, 2015   

Z tego co widziałem to Dunwich baaaardzo powoli schodzi. ;) Nie mam takich obaw.

Co do autorskich dodatków - jeżeli tylko mam wolny czas to chętnie pomagam w tłumaczeniach. Niemniej jednak stanęło jakiś czas temu na ohydnej planszy oryginału i słabej jakości grafik w Strange Eons ;) Ale to mniejsza.
 
     
espanoles
[Usunięty]

Wysłany: Czw 29 Sty, 2015   

Dunwich - Innsmouth
28 potworów - 32 potwory
8 badaczy -16 badaczy
4 przedwiecznych - 8 przedwiecznych
1 herold - 2 heroldów
2 nowe inne światy - tor buntu istot z głębin
karty ran i szaleńswa - karty wyglądu Innsmouth
po7kart spotkań w Arkham - po4karty spotkań w Arkham
9 nowych lokacji - 8.5 nowych lokacji (cela więzienna)
5 sprzymierzeńców - karty osobistych historii
[/b]
 
     
JanMarian
[Usunięty]

Wysłany: Sro 01 Lip, 2015   

Lunar napisał/a:
Z tego co widziałem to Dunwich baaaardzo powoli schodzi. ;) Nie mam takich obaw.


No niestety jest juz niedostepny. Co gorsza, skontaktowalem sie z Galakta z pytaniem i nie planuja jego dodruku... Na Allegro ani jednej sztuki... Ma ktos pomysl skad moznaby wziac Dunwich? Z gory dzieki!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 13