galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
WI- Kataklizm
Autor Wiadomość
Łopata
[Usunięty]

Wysłany: Sro 07 Sie, 2013   WI- Kataklizm

Witam.
Do tej pory nie musiałem w ogóle uczestniczyć w pytaniach bo sądziłem że raczej wszystko ogarniamy, niemniej powstał dodatek Kataklizm i nigdzie nie ma jaśniejszej instrukcji, mało tego- nikt nie prowadzi rozmów na temat tego rozszerzenia. Dlatego zostałem zmuszony tu napisać. A oto jak wygląda nowa rozgrywka w WI:

-Dodanie nowego miejsca(warunek: liczba kart miejsc mniejsza niż liczba graczy -1)
Ta faza etapu początkowego ma zamknięte okno akcji(nikt nie może aktywować akcji)


I tu jest pierwszy problem ponieważ na starcie to proste. Zakładamy że gra 4 graczy dodajemy 3 Miejsca, ale dlaczego w całej instrukcji napisano że nowe Miejsca losuje się na początku każdej rundy, pod warunkiem że w grze znajduje się mniej kart miejsc niż liczba graczy -1? Nigdzie nie opisano aby było możliwym zniszczyć Miejsce. Wiadome jest to że należy przydzielić 1 obrażenie Miejscu aby wziąć je pod swoją kontrolę, ale nigdzie o jego zniszczeniu. To sprawia zasadę dokładania nowego Miejsca co rundę bez sensu a w przypadku dwóch graczy całkowicie losową, gdyż z 6 Miejsc można natrafić tylko na 1, które by naszej talii odpowiadało(tak przynajmniej jest w przypadku naszego otoczenia)

-Określenie pierwszego gracza: Osoba z najmniejszą liczbą pkt dominacji wybiera kto zaczyna. Na początku określamy to kością, później wg zasad jeśli jest remis przechodzi na następnego gracza po lewej bądź ten który ma najmniej pkt dominacji(ta faza etapu również ma zamknięte okno akcji).

-Początek tury i uwaga! każdy wykonuje ją w kolejności od pierwszego gracza do ostatniego według wskazówek zegara(tutaj już mamy otwarte okno akcji).

Etapy Królestwa, Misji i Stolicy wszyscy wykonują po sobie analogicznie do fazy początku tury.

Etap czerpania mocy(etap z otwartym oknem akcji): i tutaj mamy pytanie co do prawidłowości gry: według prawidłowego czytania w tym etapie można przydzielić jednostkę do Miejsca(ważne aby nie była spaczona) i od razu wykonać efekt z karty Miejsca. Tu także każdy to robi po kolei zaczynając od pierwszego gracza.

Etap pola bitwy jest taki sam jak fazy Królestwa, Misji i Stolicy, każdy z graczy wykonuje ją po sobie. W przypadku Etapu Misji i Pola Bitwy nie ma tutaj kary pierwszego gracza. Dodatkowo, pomimo etapu pola bitwy mamy możliwość raz zaatakować miejsce, tutaj wszystko jasne. Jeśli ktoś kontroluje miejsce posiada je na swoim polu bitwy tak jakby to była misja. Musi Miejsce bronić jednostką która czerpała moc, ale dodatkowo może jej pomóc innymi jednostkami. Aby przejąć Miejsce należy zniszczyć wpierw obrońców a następnie zadać 1pkt obrażeń Miejscu. Proste.

Etap końca rundy czyli okno akcji a po nim zamykamy je i zaczyna się rozdawanie żetonów dominacji, następnie zdejmowanie jednostek z Miejsca(zostają nadal na polu bitwy).

Teraz tak to wygląda. Sama rozgrywka trochę wybija z rytmu dotychczasowej gry, jednak można się przyzwyczaić. Ale nadal pozostaje kilka pytań:

-Co z tym dokładaniem nowych Miejsc? Można je zniszczyć? Może są zabierane po zakończeniu całej rundy i rozdaniu dominacji w celu dołożenia nowych?

-Czy aby otrzymać punkt dominacji musimy mieć jednostkę na Miejscu? Bo jeśli nie to wystarczy że mamy Miejsce i nikomu nie przytrafią się jednostki aby wygrać.

-Rozgrywka jest strasznie nudna i zbyt szybka. 8 pkt dominacji to nie problem do zdobycia kiedy zaczynamy z 3. Wystarczy mieć jednostkę za 1* i już na starcie możemy zbierać dominację uprzykrzając innym grę kończąc ją w 3 rundzie nie dając nic w Królestwo i Misję, bo i po co. Budujemy deck na jednostkach, zdobywamy 3 miejsca i po 1 kolejce mamy już 6 punktów dominacji(pod warunkiem że nie trzeba posiadać jednostek czerpiących moc a tylko posiadać Miejsce na swoim polu bitwy).
 
     
syd3r
[Usunięty]

Wysłany: Sro 07 Sie, 2013   Re: WI- Kataklizm

Łopata napisał/a:
-Co z tym dokładaniem nowych Miejsc? Można je zniszczyć? Może są zabierane po zakończeniu całej rundy i rozdaniu dominacji w celu dołożenia nowych?

Na początku rundy dokładasz jedno miejsce. Więc w pierwszej rundzie będzie w grze 1 Miejsce, w drugiej będą 2, w trzeciej 3 itd. A jeśli warunek "ilość Miejsc w grze = ilość graczy - 1" jest spełniony, to więcej Miejsc już nie dokładamy.

Łopata napisał/a:
-Czy aby otrzymać punkt dominacji musimy mieć jednostkę na Miejscu? Bo jeśli nie to wystarczy że mamy Miejsce i nikomu nie przytrafią się jednostki aby wygrać.

Nie musisz "czerpać", czyli mieć jednostki na Miejscu aby uzyskać Dominację. Wystarczy, że Miejsce kontrolujesz (masz je na swoim polu bitwy).

Łopata napisał/a:
-Rozgrywka jest strasznie nudna i zbyt szybka. 8 pkt dominacji to nie problem do zdobycia kiedy zaczynamy z 3. Wystarczy mieć jednostkę za 1* i już na starcie możemy zbierać dominację uprzykrzając innym grę kończąc ją w 3 rundzie nie dając nic w Królestwo i Misję, bo i po co. Budujemy deck na jednostkach, zdobywamy 3 miejsca i po 1 kolejce mamy już 6 punktów dominacji(pod warunkiem że nie trzeba posiadać jednostek czerpiących moc a tylko posiadać Miejsce na swoim polu bitwy).

Nie jestem pewny jak gracie, ale:
- miejsca dochodzą sukcesywnie, więc nie zaczniesz z 3 naraz.
- nawet jeśli w grze są 3 Miejsca to nie przejmiesz ich wszystkich w jednej rundzie, bo można wykonać tylko 1 atak na Miejsce w każdej rundzie, więc przeciwnicy mają trochę czasu na reakcję. A jeśli komuś przez trzy rundy (i po mulliganie) nie podejdzie jednostka na ręke to znaczy, że ma tragiczną talię i tylko do siebie może mieć pretensje.
- przeciwnicy mogą zaatakować Miejsce na twoim polu bitwy i przejąć nad nim kontrolę, jeśli go nie obronisz (tzn. jeśli zadadzą mu 1 obrażenie).
Ostatnio zmieniony przez syd3r Sro 07 Sie, 2013, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Łopata
[Usunięty]

Wysłany: Sro 07 Sie, 2013   Re: WI- Kataklizm

syd3r napisał/a:
Łopata napisał/a:
-Co z tym dokładaniem nowych Miejsc? Można je zniszczyć? Może są zabierane po zakończeniu całej rundy i rozdaniu dominacji w celu dołożenia nowych?

Na początku rundy dokładasz jedno miejsce. Więc w pierwszej rundzie będzie w grze 1 Miejsce, w drugiej będą 2, w trzeciej 3 itd. A jeśli warunek "ilość Miejsc w grze = ilość graczy - 1" jest spełniony, to więcej Miejsc już nie dokładamy od tej rundy.


Nie rozumiem... Skoro Miejsc może być tylko tyle ilu graczy -1 to kiedy je dokładamy skoro ten stan od pierwszej rundy się nie zmieni? W drugiej rundzie nie można już dołożyć nowego Miejsca bo nadal w grze jest tyle ile było na początku gry, czy to przejęte pod czyjąś kontrolę bądź czekające na podbicie.
 
     
syd3r
[Usunięty]

Wysłany: Sro 07 Sie, 2013   

Na początku gry Miejsc jest zero. Na początku pierwszej rundy dołożymy pierwsze Miejsce. W drugiej rundzie dołożymy drugie Miejsce. Będziemy kontynuować aż limit się wyczerpie w którejś rundzie.

EDIT: Chyba wiem skąd wątpliwość. Początek rundy jest jeden dla wszystkich graczy (więc tylko raz się dokłada Miejsce). Dopiero potem każdy gracz kolejno wykonuje swój początek tury.
 
     
Łopata
[Usunięty]

Wysłany: Sro 07 Sie, 2013   

Bez edita już pojąłem zasadę. Faktycznie, dokładamy tylko jedno miejsce... jak mogłem to przeoczyć :wink: Dziękuje bardzo za pomoc
 
     
Łopata
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Wrz, 2013   

Mam kolejną zagadkę, którą napotkaliśmy podczas gry w Kataklizm:
(nie przytoczę dokładnej nazwy karty bo jej nie znam poza treścią)

Kiedy zdobywam Miejsce, kładę je na swoim polu bitwy i przejmuję nad nim kontrolę(czyli jest jakby moją kartą dopóki jej nie stracę ze swojego pola bitwy). Tak to rozumuję.

Kolega grający Chaosem rzuca na moje pole bitwy misję pod moją kontrolę: Wymuszony: Na początku tury poświęć KARTĘ nie misji, nie rozwinięcia z tej strefy. Pomiń fazę pola bitwy aby usunąć misję z gry.

Czy można na początku swojej tury poświęcić Miejsce, które jest pod naszą kontrolą?
 
     
Virgo
[Usunięty]

Wysłany: Czw 05 Wrz, 2013   

Póki co tak :razz:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 13