galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Liczba kart w talii

Czy używasz talii turniejowej (minimum 50 kart dla każdego gracza)?
Zawsze (przestrzegam tej zasady i liczę karty)
51%
 51%  [ 24 ]
Staram się (może się zdarzyć, że nie mam minimum 50 kart, nie jest to wymóg konieczny do gry)
19%
 19%  [ 9 ]
Czasami (zależnie od okoliczności, nastawienia, rogrywanej przygody/ inne powody)
10%
 10%  [ 5 ]
Nie wiem (nie liczę kart)
14%
 14%  [ 7 ]
Nie (niepotrzebnie utrudnia to grę i/lub zwiększa losowość/ inne powody)
4%
 4%  [ 2 ]
Głosowań: 47
Wszystkich Głosów: 47

Autor Wiadomość
Lekt
[Usunięty]

Wysłany: Sro 23 Paź, 2013   

Przeczytałem cały temat z wielką atencją. Przyznam, iż posiadając rozszerzenia z Hobbita nie małe zdziwienie wywołało przeczytanie w instrukcji doń, iż wymaganą/minimalną/konieczną ilość kart orbituje w 50 plus.
Posiadając jedynie podstawkę - ucząc się gry - budowałem talie w oparciu o 3 bohaterów i 27 kart do decku. Później po zakupie kilku ZP rozszerzyłem wielość talii do 50 i bardzo długo trzymałem się tejże liczby, grając solo czy też na dwie ręce z dwoma panelami zagrożenia.
Nawet na podstawce kombinowałem z silniejszymi (teraz brzmi to kuriozalnie) taliami w oparciu o liczbę 50 kart. Czasem było ich 55 czasem kilka mniej. Nastał czas, iż obkupiony w karty - zrobiło się ich w końcu kilka setek, iż wybór tych właściwych okazał się dla mnie niemożliwy.

Naszła mnie pewna refleksja związana z ostatnimi eksperymentami. Wszak drugiego Księżyca nie wynajdę, ale WP LCG to gra - losowa. Z pełną tego świadomością, bagażem mechaniki oraz całym ograniem weń itd. Losowość to jej największa zaleta i zarazem wada. Urok i przekleństwo.
Jednakże grając np. monotalią (strefa obojętna) pamiętając o owej losowości biorę sobie do talii kart 100 i więcej, po 3 kopie ulubionych i tych, które w danym scenariuszu się sprawdzą. Gdyż - raz jeszcze - pamiętając o losowości mając w decku 3 kopie tej samej karty, mam ileś krotnie większą szansę na jej wyciągnięcie.
Rozumiem sens budowania małych talii, gramy sprawnie - góra kilka grubszych rund - i scenariusz się kończy. Lecz zdarzyło mnie się kilkukrotnie ugrząźć na dobre i na panelu zagrożenia kończyły się cyfry, a kart w talii nie ubywało.
Spostrzeżenie - wczoraj zasiadłem do Spadkobierców Numenoru. Talia na dwie ręce - 6 bohaterów z Taktyki. Dwa panele zagrożenia, lecz talia na jednym stosie - ilość kart - oszałamiająca ponad 130.
Drugi przypadek - nowy pomysł na dalsze scenariusze - talia na 3 różnych zasobach, typowa partia solo, zaś w talii blisko 120 kart na jednego bohatera! Testy, testy i jeszcze raz testy.
Gdybym trzymał się ściśle każdego zapisu, musiałby wybrać po maksymalnie 10-13 kart dla danego herosa, resztę stanowiłby neutrale.
I konkluzja - upierdliwie słodka losowość - powoduje, że posiadając wszystkie karty, których nie sposób spamiętać (ja czasem nie ogarniam), siedziałbym dwa dni składając talię.
Grałem 30 kartami było ciekawie, grałem ponad 300 w decku i dopiero wówczas dotarło do mnie jak losowa jest owa gra bez względu na grubość stosu talii Gracza.
Napisano na forum słusznie, że każdy gra jak chce i wychodziłoby, iż gra w inną grę.
Na koniec wyobraziłem sobie turniej - taki ogromny i oficjalnie oficjalny.
Gdzie Panie i Panowie z Galaktyki tłumią bunty przy stołach i studzą emocje, tłumacząc wszystkim "swoje" zasady rozgrywania przygód i możliwych do ogarnięcia talii. Chaos to za mało...

Tym wesołym wnioskiem pragnąłem się z Wami podzielić. Postaram się teraz z tych ponad 300 kart zrobić powiedzmy 1/3 i zobaczymy jak sobie poradzą herosi gnając na złamania karku przez wściekłe hordy orków.

I czy tylko ja mam wrażenie, że FFG straciło kontrolę nad wydawanych FAQiem? :)
 
     
balint
[Usunięty]

Wysłany: Czw 24 Paź, 2013   

Lekt napisał/a:


I czy tylko ja mam wrażenie, że FFG straciło kontrolę nad wydawanych FAQiem? :)


Nie można stracić kontroli nad czymś, czego nigdy się nie posiadało... :p
Ja w temacie ilości kart już się wielokrotnie wypowiedziałem, więc nie będę się powtrzał.
Ostatecznie gram = 50 kart (wliczając w to bohaterów), ale nie dopuszczam nawet myśli, aby talia była grubsza.
 
     
Karharoth
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

Ja zawsze staram się złozyć talię 50kart + Bohaterowie, nie pamiętam dokładnie jak było w instrukcji ale bodajże Bohaterowie nie liczą się do minimalnego progu 50kart w decku. Bodajże...
 
     
Lekt
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

balint napisał/a:
Nie można stracić kontroli nad czymś, czego nigdy się nie posiadało... :p

Pytam serio, serio przecież FAQ i erraty wypuszcza samo FFG, skoro są one sygnowane ich logo oraz dostępna na Oficjalnej.
Balint czyżbym coś przeoczył? :)
 
     
Nierada
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Paź, 2013   

Jak gram ze znajomymi to 50 kart musi być, inaczej nie gramy
 
     
balint
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Paź, 2013   

Lekt napisał/a:
balint napisał/a:
Nie można stracić kontroli nad czymś, czego nigdy się nie posiadało... :p

Pytam serio, serio przecież FAQ i erraty wypuszcza samo FFG, skoro są one sygnowane ich logo oraz dostępna na Oficjalnej.
Balint czyżbym coś przeoczył? :)


A tak na serio nic nie przeoczyłeś.
Generalnie także byłem zdumiony, bowiem w instrukcji były popisane jakieś brednie o taliach turniejowych, a dopiero w instrukcji do Hobbita (którego przecież nie każdy gracz musi zakupić) został przemycony cichcem zapis o 50 kartach w talii. Nigdzie w FAQ'ach nie było to podejmowane.

Przy całej sympatii do gry przy której jednak spędziłem sporo czasu, muszę jednak jasno postawić sprawę: FFG często zachowuje się bardzo mało profesjonalnie jak na takie duże wydawnictwo. Zresztą... Nie chce rozpoczynać dyskusji od początku, ale ten temat był naprawdę wielokrotnie podejmowany na tym forum.

Jak dla mnie FFG powinno wypuścić nie FAQ, ale od nowa całą instrukcję, która precyzyjnie zbierze i wyjaśni wszelkie wątpliwości.
 
     
Szuli
[Usunięty]

Wysłany: Czw 31 Paź, 2013   

To bohaterowie wliczają się w limit kart :shock: ? :shock:
 
     
JollyRoger1916
[Usunięty]

Wysłany: Sob 02 Lis, 2013   

Nie wliczają. Balint jest ortodoksyjnym karciankowcem i limit 50 kart jest dla nie do przyjęcia, bo jest za duży. Chciałbym mieć ten problem, ja się nie potrafię roztawać z ulubionymi kartami i rzadko udaje mi się złożyć talię złożoną z 50 kart, właściwie jak mam 55 i mniej to jest sukces ;)
 
     
balint
[Usunięty]

Wysłany: Sob 02 Lis, 2013   

JollyRoger1916 napisał/a:
Nie wliczają. Balint jest ortodoksyjnym karciankowcem i limit 50 kart jest dla nie do przyjęcia, bo jest za duży. Chciałbym mieć ten problem, ja się nie potrafię roztawać z ulubionymi kartami i rzadko udaje mi się złożyć talię złożoną z 50 kart, właściwie jak mam 55 i mniej to jest sukces ;)


No jestem, i noszę to jak szatę wierzchnią :)

PS: gdzieś mam pupychane instrukcje. Gdzieś to jest napisane, że bohaterowie nie wliczają się do limitu? (muszę odkurzyć papierki do WP).
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Nie 03 Lis, 2013   

balint napisał/a:
Gdzieś to jest napisane, że bohaterowie nie wliczają się do limitu? (muszę odkurzyć papierki do WP).


Na stronie 9 instrukcji jest napisane, że "Talia Gracza składa się z potasowanych kart sprzymierzeńców, dodatków i wydarzeń."

Zaś na stronie 27 jest mowa o 50-okartowej talii turniejowej (ulubiony zapis w instrukcji forumowiczów :twisted: ) oraz, że "Każdy gracz rozpoczyna też rozgrywkę z 1-3 bohaterami."
 
     
balint
[Usunięty]

Wysłany: Nie 03 Lis, 2013   

Kulgan napisał/a:
balint napisał/a:
Gdzieś to jest napisane, że bohaterowie nie wliczają się do limitu? (muszę odkurzyć papierki do WP).


Na stronie 9 instrukcji jest napisane, że "Talia Gracza składa się z potasowanych kart sprzymierzeńców, dodatków i wydarzeń."

Zaś na stronie 27 jest mowa o 50-okartowej talii turniejowej (ulubiony zapis w instrukcji forumowiczów :twisted: ) oraz, że "Każdy gracz rozpoczyna też rozgrywkę z 1-3 bohaterami."


Dzięki. Ostatnio nie mam zbyt wielu okazji przy WP i instrukcja leży gdzieś w kącie.

O zapisie dyskutowaliśmy długo i namiętnie. Nie znęcajmy się nad FFG już... :)
 
     
Lekt
[Usunięty]

Wysłany: Wto 05 Lis, 2013   

balint napisał/a:
O zapisie dyskutowaliśmy długo i namiętnie. Nie znęcajmy się nad FFG już... :)

Gehgeh ależ dlaczego? :P
Przyznam się szczerze, że zacząłem nawet coś dłubać przy nowej wersji instrukcji - rozszerzonej. Choć wsparcie Galaktyki było by mile widziane.
FFG w końcu odbije się to czkawką, bo każdy będzie grał "w swoją grę" :D Oj będzie się działo na turniejach, będzie się działo...
 
     
c08mk
[Usunięty]

Wysłany: Pią 08 Lis, 2013   

Bardziej się spodziewałem znaleźć pomoc do gry na forum ponieważ dopiero co zakupiłem grę ale widzę że niektórzy starzy wyjadacze nie czytali instrukcji podstawowej.

Strona 10 instrukcji.

Cytat:
Podczas pierwszej rozgrywki każdy z graczy wybiera
jedną z czterech sfer wpływów i korzysta z talii
startowej dla danej sfery.
...
Do każdej talii startowej należy również dołączyć
1 kopię karty neutralnego sprzymierzeńca, Gandalfa
(karta 73).


Wnioski: 29 kart z talii startowej +1 Gandalf daje razem 30.

Jeżeli początkujący gracz może, czy też wręcz ma grać 30 kartami, to inni gracze (po za turniejami) też raczej nie będą mieć ograniczenia minimum 50.
 
     
Lekt
[Usunięty]

Wysłany: Pią 08 Lis, 2013   

c08mk napisał/a:
Bardziej się spodziewałem znaleźć pomoc do gry na forum ponieważ dopiero co zakupiłem grę ale widzę że niektórzy starzy wyjadacze nie czytali instrukcji podstawowej.
[...]
Wnioski: 29 kart z talii startowej +1 Gandalf daje razem 30.

Jeżeli początkujący gracz może, czy też wręcz ma grać 30 kartami, to inni gracze (po za turniejami) też raczej nie będą mieć ograniczenia minimum 50.

>c08mk tu nie ma wyjadaczy, jeno sami złośliwcy :P A tak serio, serio. Jeżeli zakupiłeś grę i masz do dyspozycji tylko coreset'a grając pierwszych kilka gier polecałbym ograć 30-kartowym deckiem.
2-3 bohaterów plus 2-3 karty Gandalfa (w instrukcji zapis o 1 wersji karty Gandalfa, dotyczy składania 4 oddzielnych talii na każdą ze sfer, gdy w grze bierze udział więcej niżeli 2 graczy). I uwierz niedługo będę znał instrukcję na pamięć, recytując ja obudzony o 3 na ranem ;-)
Nawet zabrałem się za jej nową wersję zawierającą wszystkie zalecenia z FAQów, ale na jednego to zbyt tytaniczna robota.
Wracając do tematu - 2-3 herosów + 2-3 Gandalfów (ten z podstawki wylatuje pod koniec rundy), zatem budujesz talię na 24-26 kartach i kombinujesz. Wciągnie Cię granie dokupisz kilka ZP albo jedno rozszerzenie i już masz ładną talię 50-kartową.
A starzy wyjadacze nie czytają instrukcji c08mk, oni je tworzą! :cool:
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Nie 10 Lis, 2013   

c08mk napisał/a:
Bardziej się spodziewałem znaleźć pomoc do gry na forum ponieważ dopiero co zakupiłem grę ale widzę że niektórzy starzy wyjadacze nie czytali instrukcji podstawowej.

Strona 10 instrukcji.

Cytat:
Podczas pierwszej rozgrywki każdy z graczy wybiera
jedną z czterech sfer wpływów i korzysta z talii
startowej dla danej sfery.
...
Do każdej talii startowej należy również dołączyć
1 kopię karty neutralnego sprzymierzeńca, Gandalfa
(karta 73).


Wnioski: 29 kart z talii startowej +1 Gandalf daje razem 30.

Jeżeli początkujący gracz może, czy też wręcz ma grać 30 kartami, to inni gracze (po za turniejami) też raczej nie będą mieć ograniczenia minimum 50.

Oj, widzę, że nie przeczytałeś uważnie dyskusji na tym forum. 30 kart - początek przygody z karcianką. 50 kart - gracze ogarniający już grę. W późniejszych dodatkach pudełkowych zostało już jasno napisane, że talia musi mieć 50 kart + Bohaterowie :twisted:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 15