galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie od początkującego
Autor Wiadomość
Uszaty
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Cze, 2014   

Na pewno?

Namiestnika zagrywasz z ręki w pierwszym kroku Fazy Planowania, jak każdego innego sprzymierzeńca czy dodatek. Wyczerpanie go następuje jednak "dopiero" trakcie Akcji, czyli w następnym kroku. Tym samym kolejnych bohaterów i dodatki będziesz mógł zagrać dopiero w następnej turze, a za zebrane z Namiestnika zasoby opłacisz w tej samej turze, owszem, ale co najwyżej wydarzenie. Chyba, że się nie znam. :P
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Sob 07 Cze, 2014   

Uszaty napisał/a:
Na pewno?

Namiestnika zagrywasz z ręki w pierwszym kroku Fazy Planowania, jak każdego innego sprzymierzeńca czy dodatek. Wyczerpanie go następuje jednak "dopiero" trakcie Akcji, czyli w następnym kroku. Tym samym kolejnych bohaterów i dodatki będziesz mógł zagrać dopiero w następnej turze, a za zebrane z Namiestnika zasoby opłacisz w tej samej turze, owszem, ale co najwyżej wydarzenie. Chyba, że się nie znam. :P

Na pewno :D

Faza Planowania jest cała "na zielono", czyli Akcje możesz zagrywać w dowolnym momencie, "generalnie albo pomiędzy krokami opisanymi w zasadach". Dlatego możesz zagrać Namiestnika, później wyczerpać go, żeby otrzymać żetony a następnie zagrać następną kartę na stół lub kolejną Akcję. Robisz to właśnie "pomiędzy krokami".

Tylko "czerwone sekwencje" nie mogą być przerywane Akcjami, które zagrywa się dopiero po zakończeniu sekwencji.
 
     
DonKilero
[Usunięty]

Wysłany: Wto 08 Lip, 2014   

Mam problem z kartą Bezimienny Strach, który ma parametry X-zagrożenie X-atak X-obrona. Jak podliczać X w puli zwycięstwa jeśli np. odkrywam tą kartę jako 1szą w scen. 7 poziom z Khazad-Dum. Czy wynosi wówczas 0? I czy na bieżąco mam to co rundę zliczać?(wydaje mi się, że tak). Czytam instrukcję oraz FAQ 1,6 ale nie znajduję odpowiedzi jak to zliczać na bieżąco. Proszę o pomoc w tej kwestii. Kilka kart w Khazad-Dum odnosi się do Bezimiennego Strachu ale nie wiem jak je rozpatrywać :(

edit.
doczytałem w instrukcji Khazad, wartość x należy ustalić natychmiast, kiedy gracze otrzymaja lub stracą punkty zwycięstwa. Czyli wartość to 0 jeśli ta karta wypada jako 1sza?
 
     
Radziol88
[Usunięty]

Wysłany: Wto 08 Lip, 2014   

Jest to efekt stały, więc zawsze X wynosi tyle, ile masz w puli zwycięstwa (również 0).
Nie jest to jednorazowy efekt, który raz coś wylicza.
 
     
DonKilero
[Usunięty]

Wysłany: Wto 08 Lip, 2014   

Widzę, że kolejne karty misji Ucieczka z Morii dają pkt zwycięstwa dając parametry Bezimiennego. Pomyliłem kartę dając do misji 7 poziom. Dopiero co zapoznaję się z tym dodatkiem. Dzięki za odp.
 
     
Vipe
[Usunięty]

Wysłany: Wto 05 Sie, 2014   

Mam pytanie odnośnie Gandalfa, jakoś nigdzie nie znalazłem tego a ostatnio zacząłem się zastanawiać czy dobrze gram.

Otóż po zakończeniu rundy wyrzucamy Gandalfa z gry i ja go po prostu odrzucałem na stos kart odrzuconych, ale gdzieś w postach obiło mi się że jednak wraca na rękę. I pytanie co się w końcu z nim robi bo niby jest napisane że tylko usunąć z gry a to nie jest jednoznaczne ze stosem kart odrzuconych... :/
 
     
nakano
[Usunięty]

Wysłany: Sro 06 Sie, 2014   

Gandalf wraca na rękę jeśli został wprowadzony do gry efektem karty "Atak z zaskoczenia". Jej tekst brzmi:

Cytat:
Akcja: Umieść w grze 1 kartę sprzymierzeńca ze swojej ręki. Jeśli pod koniec tej fazy ten sprzymierzeniec wciąż znajduje się w grze, cofnij go na swoją rękę.


Przypuszczam, że te przypadki, o których czytałeś dotyczyły właśnie takiej sytuacji.
 
     
Radziol88
[Usunięty]

Wysłany: Sro 06 Sie, 2014   

A "usunąć z gry" jest równoznaczne ze stosem kart odrzuconych.
 
     
Vipe
[Usunięty]

Wysłany: Sro 06 Sie, 2014   

OK dzięki za odp., ostatnio sobie zagrałem wracając go na rękę i to jednak byłoby przegięcie :)
 
     
Zboku
[Usunięty]

Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   

Podbijam wątek, nie chcąc generować kolejnego "Pytania od początkującego".

Zmobilizowałem się wreszcie, zagrałem podstawką 1 scenariusz solo i po rozgrywce mam kilka pytań.

1) Kwestia unikatowości sprzymierzeńców, na przykładzie Faramira. Ok, rozumiem że mogę mieć w talii i/lub na ręce 3 takie karty. "W grze" może być jednocześnie tylko jeden Faramir. A co jeśli zostanie zabity? Trafia na stos kart odrzuconych, jest już więc "poza grą". Czy to oznacza że (zakładając oczywiście że mam zasoby i kartę na ręce) że w najbliższej fazie planowania mogę Faramira wprowadzić ponownie? Nie widzę w instrukcji abym nie mógł, ale kłóci się to trochę ze zdrowym rozsądkiem. Zmartwychwstał czy jak?

2) Zaczynając rundę miałem na ręce 2 x Atak z Zaskoczenia i 1 x Faramir. Treść "Ataku...." jest zapewne wszystkim znana, ale dla porządku:
"Akcja: Umieść w grze 1 kartę sprzymierzeńca ze swojej ręki. Jeśli pod koniec tej fazy ten sprzymierzeniec wciąż znajduje się w grze, cofnij go na swoją rękę."
Zagrałem 1 x "Atak..." w fazie wyprawy (po odkryciu karty z talii spotkań), umieściłem Faramira, wyczerpałem go, dodając wcześniej wybranym do wyprawy postaciom +1 do Woli. Na koniec fazy Wyprawy Faramir (wyczerpany?) wraca na rękę. Następnie w fazie Walki zagrałem "Atak..." ponownie, ponownie umieszczając w grze Faramira. Czy poprawnie zrobiłem, "umieszczając" go przygotowanego? W wyniku ataku jakiegoś pająka- brzydala dostał 2 rany, ale że ma 3 życia to przeżył i jest w grze. Na koniec fazy walki cofam go na rękę. Cofam go bez obrażeń (nawet nie byłoby ich jak na ręce trzymać). Czy taka regeneracja poprzedzona tym że gość znika wyczerpany i pojawia się ponownie przygotowany - jest poprawna? Nie znalazłem jakoś punktu w instrukcji czy w FAQ że nie - ale ponownie - to jakby trochę dziwne. Bohaterowie nie leczą sami z siebie ran, a taki gostek potrafi co rundę (a nawet co fazę, jeśli masz 3 x "Atak...") wrócić zdrowy jak ryba. Czy coś ominąłem?

3) Na niektórych kartach (chyba tylko spotkań ale piszę z pamięci) są punkty zwycięstwa. Czy to do czegoś służy, zwłaszcza w grze solo? Czy po pokonaniu/odrzuceniu takiej karty mam z nią zrobić coś innego niż odłożyć na stos kart odrzuconych

4) Obszary - czy raz zbadany obszar może być ponownie odwiedzony - czy to poprzez wyciągnięcie kolejnej karty z talii spotkań czy to po przewinięciu całej talii i natrafieniu na tą samą kartę ponownie. Innymi słowy - czy są Obszary unikatowe, które odwiedza się tylko raz?

Sporo tego się uzbierało, ale liczę na zrozumienie :roll:

Za wszystkie (przyszłe) odpowiedzi thank you from the mountain czyli z góry dziękuję.
 
     
AndO3131
[Usunięty]

Wysłany: Pon 24 Lis, 2014   

Ad 1. Tak, w najbliższej fazie planowania możesz go ponownie wprowadzić do gry (potraktuj go, jakby "wylizał się" z ran :mrgreen: )

Ad 2. Umieszczasz go w grze przygotowanego. Taka regeneracja jest poprawna. Specyfika karty Atak z Zaskoczenia.

Ad 3. Takie karty nie zostają odrzucone. Odkładasz je na bok do "puli zwycięstwa". W grze uniemożliwia to powrót karty po ponownym tasowaniu talii spotkań. Po rozegraniu scenariusza może służyć do podliczenia punktów zwycięstwa.

Ad 4. Jeśli obszar posiada słowo kluczowe "zwycięstwo", to po pokonaniu go wędruje do puli zwycięstwa - w tej rozgrywce nie wróci. W innym wypadku może ponownie się pojawić w rozgrywce.
 
     
Zboku
[Usunięty]

Wysłany: Wto 25 Lis, 2014   

Dzięki. Zagrałem na razie 1 scenariusz na startowych taliach przywództwa i wiedzy, spróbuję pyknąć pozostałe sfery i idę dalej.
 
     
Papkin33
[Usunięty]

Wysłany: Sro 26 Lis, 2014   

Mam pytanie odnośnie dodatków z cechą stan: Czy można przydzielać je w dowolnej ilości do bohaterów czy tylko jeden ?
 
     
Radziol88
[Usunięty]

Wysłany: Sro 26 Lis, 2014   

A widzisz taki limit w instrukcji?
Więc nie ;)
 
     
Papkin33
[Usunięty]

Wysłany: Sro 26 Lis, 2014   

Dzięki wielkie! :grin: Tak myślałem, ale wolałem się upewnić. Pozdrawiam!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 13