galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Odrzucanie dodatków za pomocą kart cienia
Autor Wiadomość
balint
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Lip, 2012   Odrzucanie dodatków za pomocą kart cienia

Sekwencyjnie:

1) ide na wyprawe i "dostaję" podstep, który jest dodatkiem z cecha stan..... (na dobrą sprawe nieważne co napisane jest dalej),

2) w nastepnej turze idę znowu na wyprawę i wyskakuje mi znowu podstęp, którego treść brzmi:

a) kazdy gracz odrzuca kontrolowany przez siebie dodatek,

lub

b) ewentualnie każdy gracz odrzuca dodatek z postaci przydzielonej do wyprawy (tak ma chyba "czarny uruk" z setu khazad-dum),

I teraz pytanie: skoro mam odrzucić dodatek, to czy moge odrzucić podstęp na bohaterze, który jest dodatkiem? Wydaje mi się, że zwłaszcza w pkt 4 nie ma przeciwskazań do zrzucenia podstępu, aczkolwiek pkt 3 jest rzeczywiscie dyskusyjny

W ten oto sposób można wykorzytać grę przeciwko niej samej
 
     
mpuchatek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Lip, 2012   

Hmm, w obu przypadkach wydaje się, że można odrzucić.
Cytat:
"Gracze zawsze przejmują kontrolę nad kartami dodatków, które zostały dołączone do ich postaci".
Chyba, że dana karta mówi co innego.

EDIT: nie mam racji. Przypadek klaruje FAQ, o czym niżej w poście kufla.
Ostatnio zmieniony przez mpuchatek Pon 02 Lip, 2012, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
balint
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Lip, 2012   

Sprytne, prawda? :mrgreen:
 
     
mpuchatek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Lip, 2012   

Gorzej, IMHO jest to chyba jedyny sposób na pozbycie się dodatków, także tych, które były przydatne, ale np. teraz już nie są i zawadzają.
 
     
kufel
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Lip, 2012   

balint napisał/a:
Sprytne, prawda? :mrgreen:

Nie bardzo... Gracze nigdy nie przejmują kontroli nad kartami spotkań, które nie są celami FAQ 1.2 p. 1.06
 
     
schen
[Usunięty]

Wysłany: Pon 02 Lip, 2012   

Kufel dobrze mówi :P

mpuchatek napisał/a:
Gorzej, IMHO jest to chyba jedyny sposób na pozbycie się dodatków, także tych, które były przydatne, ale np. teraz już nie są i zawadzają.

Jest taki krasnolud z wiedzy z core setu, który może się tym zajmować :P
 
     
JollyRoger1916
[Usunięty]

Wysłany: Pon 02 Lip, 2012   

Dokładnie, temat był katowany, pewnie chodzi Ci o złapanego w sieć, czy jakoś tak, możesz karty pozbyć się za pomocą jednego ze sprzymierzeńców z wiedzy, dodatkowo, 2x zasoby wydajesz tylko podczas odpoczynku, wszystkie inne efekty normalnie przygotowują bohatera, w temacie "Problem z zasadami" Kufel potwierdził :) Zresztą polecam Ci przeczytać cały ten temat, bo np. to pytanie, które zadałeś było tam dokładnie omówione.
 
     
balint
[Usunięty]

Wysłany: Pon 02 Lip, 2012   

Kurde, przejrzeć 32 strony, gdzie mamy mydło i powidło.... :???:

BTW: z kilkudziesięciu karcianek, które widziałem na oczy i z kilkunastu w które grałem, ta jest wielkim faworytem w kategorii "najbardziej niedomówione zasady".
 
     
mpuchatek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 02 Lip, 2012   

Nie jest tak źle. Warto przeczytać FAQ (o czym ja zapomniałem, choć po komórkach nerwowych pałętało się ostrzeżenie: "nie masz kontroli na kartami, które chcą Cię zjeść").
Trzeba tylko w nią grać, grac i grać, a ja ostatnio dawno nie grałem.
 
     
balint
[Usunięty]

Wysłany: Pon 02 Lip, 2012   

Dobra, sprawdziłem co napisał Kufel. Między Bogiem a Prawdą, to niewiele jest na ten temat konkretów.

Proszę uprzejmie, odnośnie "Górnika z żelaznych wzgórz":
No akurat Górnik nadaje się znakomicie. Przecież nie ma nigdzie, że gracz musi kontrolować dodatek. Gdyby Górnik odrzucał "swoje" dodatki kto grałby taką kartą
Schwytany w sieć, Pochwycony... dla takich kart warto mieć Górnika w talii z Wiedzą.


I teraz "Czarny Uruk":
http://www.cardgamedb.com.../black-uruks-kd

Zdania nie ma o tym, że dodatek ma być kontrolowany. Ma tylko się znajdować na bohaterze.
Działa to dokładnie tak samo jak "Górnik". Albo "Górnik" odrzuca tylko nasze dodatki.
Nie można zastosować interpretacji wybiórczej.
 
     
JollyRoger1916
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Lip, 2012   

Nie było gdzieś przypadkiem w faq, czy instrukcji napisane, że karty ściągające dodatki z talii spotkań nie działają na dodatki niekontrolowane? W takiej sytuacji karty gracza mogłyby na nie działać bo była mowa tylko o efektach kart spotkań.
 
     
wojo
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Lip, 2012   

Gdy przeczytamy kartę to zdaje się być oczywistym że można odrzucić dowolny dodatek (także "wrogi") chociaż klimatycznie wydaje się to dziwne (a może nie?). Myślę że nie ma jednak co do końca polegać na klimacie i należy stosować zasady - można w tym przypadku odrzucić dowolny dodatek a nie tylko kontrolowany przez siebie.

Na forum FFG zamieszczona jest odpowiedź autora potwierdzająca powyższe:

Cytat:
OFFICIAL REPLY RECEIVED:
I have received a reply from Nate French. The reply is:

"Yes, the Black Uruks can discard a tentacle attachment."
 
     
balint
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Lip, 2012   

wojo napisał/a:
Gdy przeczytamy kartę to zdaje się być oczywistym że można odrzucić dowolny dodatek (także "wrogi") chociaż klimatycznie wydaje się to dziwne (a może nie?). Myślę że nie ma jednak co do końca polegać na klimacie i należy stosować zasady - można w tym przypadku odrzucić dowolny dodatek a nie tylko kontrolowany przez siebie.

Na forum FFG zamieszczona jest odpowiedź autora potwierdzająca powyższe:

Cytat:
OFFICIAL REPLY RECEIVED:
I have received a reply from Nate French. The reply is:

"Yes, the Black Uruks can discard a tentacle attachment."



Wojo - uprzejmie dziekuje za cytat i potwierdzenie. Mam tylko jedno pytanie, na ktore moze takze znasz odpowiedz: jak sprawa przedstawia sie z innymi podstepami odrzucajacymi dodatki? Czy casus Czarnego Uruka bedzie dotyczyl takze ich?
 
     
JollyRoger1916
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Lip, 2012   

balint napisał/a:
wojo napisał/a:
Gdy przeczytamy kartę to zdaje się być oczywistym że można odrzucić dowolny dodatek (także "wrogi") chociaż klimatycznie wydaje się to dziwne (a może nie?). Myślę że nie ma jednak co do końca polegać na klimacie i należy stosować zasady - można w tym przypadku odrzucić dowolny dodatek a nie tylko kontrolowany przez siebie.

Na forum FFG zamieszczona jest odpowiedź autora potwierdzająca powyższe:

Cytat:
OFFICIAL REPLY RECEIVED:
I have received a reply from Nate French. The reply is:

"Yes, the Black Uruks can discard a tentacle attachment."



Wojo - uprzejmie dziekuje za cytat i potwierdzenie. Mam tylko jedno pytanie, na ktore moze takze znasz odpowiedz: jak sprawa przedstawia sie z innymi podstepami odrzucajacymi dodatki? Czy casus Czarnego Uruka bedzie dotyczyl takze ich?


Przyłączam się do pytania. Jeszcze jedno, czy efekty kart rozdanych jako cień nakazujące odrzucać dodatki też dają taki efekt?
 
     
wojo
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Lip, 2012   

Odpowiedź zależy od tego jak dana karta formułuje polecenie:

Jeżeli nakazuje odrzucenie dodatku kontrolowanego przez gracza to musimy odrzucić któryś z "przyjaznych dodatków" jeżeli nakazuje po prostu odrzucenie wybranego dodatku wtedy można odrzucić także "wrogi" dodatek. Popatrzmy na przykład:
Karta Driven by Shadow/Wiedziony przez cień:
http://lotrlcg.com/pages/...?Title_Key=1092
która ma następujący efekt cienia :
Cytat:
Shadow: Choose and discard 1 attachment from the defending character. (If this attack is undefended, discard all the attachment you control.)

Jeżeli wyjdzie jako karta cienia do ataku bronionego - wybieramy i odrzucamy 1 dodatek z broniącej postaci - może być wrogi jak np. Caught in a Web/Schwytany w sieć o ile akurat broniący ma go do siebie przyłączonego (tutaj mamy taki przypadek jak Uruks Orcs)
Jeżeli atak jest nie broniony - odrzucamy wszystkie dodatki kontrolowane przez danego gracza więc wszystkie "przyjazne" a wrogie (np. Schwytany ...) zostają przyłączone i dalej nam szkodzą (ugh paskudna sprawa!).

Powyższe potwierdza unofficial FAQ (strona 10 wpis dotyczący tej karty). Bardzo je polecam do konsultowania pytań dotyczących konkretnej karty. Odpowiedniki angielskie kart można namierzać po numerach (prawy dół karty w stopce odpowiada numerowi przy nazwie karty w FAQ).
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 14