galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Akcje...
Autor Wiadomość
Ravandil
[Usunięty]

Wysłany: Nie 05 Lut, 2012   

Salat00 napisał/a:
Wybieram, ktore rozwiniecie czyli wskazuje zakryta karte palcem nie wiedzac co niszcze?

Dokładnie tak. Dodam jeszcze, że przeciwnik może w każdej chwili potasować rozwinięcia z danej strefy żebyś jeszcze bardziej nie wiedział co gdzie może być :)

Salat00 napisał/a:
Jezeli nie targetuje a jedynie niszcze rozwiniecie w broniacej sie strefie, przeciwnik moze wybrac ktore zostanie zniszczone?

Większość kart robiąca coś z rozwinięciami przeciwnika (o ile nie wszystkie) ma w treści "wybrane rozwinięcie" czyli Ty wskazujesz zagrywając taką kartę.
 
     
Salat00
[Usunięty]

Wysłany: Nie 05 Lut, 2012   

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
 
     
Salat00
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lut, 2012   

Przepraszam, że ciągnę temat w tym wątku.

Nasuwa mi się jeszcze jedna sytuacja wątpliwa.
Załóżmy, że gram DE. Przejmuję kontrolę nad jednostką przeciwnika do końca tury. Wsztystko jedno za pomocą, której karty. Po przydzieleniu obrażeń chcę użyć "Lash the prisoner" lub "Slave Pen" aby poświęcić jednostkę, którą obecnie kontroluję. Czy mogę wykonać tą akcję na jednostce przeciwnika, która pozostaje jeszcze pod moją kontrolą?
 
     
Venar
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lut, 2012   

Cytat:
Jeśli już wybrana na atakującą jednostka zostanie spaczona to i tak dalej atakuje, musiałaby zostać spaczona przed wybraniem jej na atakującą.


A jak to się ma do zniszczenia jednostki?

Cytat:
Efekty są niezależne od źródła więc przy rozpatrywaniu nie ma znaczenia czy jednostka która ją odpaliła ciągle żyje czy nie.


Co do tego tez nie mogę się zgodzić
Jeżeli przeciwnik aktywuje akcję z jednostki dającą powiedzmy bonus do "młotków" a ja w odpowiedzi na to używam akcji, która niszczy tą jednostkę to rozpatrując akcje od końca ta akcja z tej jednostki nie może zostać aktywowana gdyż już jej nie ma.
Ostatnio zmieniony przez Venar Sro 08 Lut, 2012, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Salat00
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lut, 2012   

Jeżeli przy okazji spaczenia jednostka otrzyma obrażenia i straci HP to spada z gry przed kolejną fazą. Jeżeli przed przydzieleniem obrażeń to już nic nie zada :)
 
     
Salat00
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lut, 2012   

Cytat:
Co do tego tez nie mogę się zgodzić
Jeżeli przeciwnik aktywuje akcję z jednostki dającą powiedzmy bonus do "młotków" a ja w odpowiedzi na to używam akcji, która niszczy tą jednostkę to rozpatrując akcje od końca ta akcja z tej jednostki nie może zostać aktywowana gdyż już jej nie ma.


Jeżeli dobrze zrozumiałem to jednostki już nie ma ale AKCJA jest już na stosie i odpali się w swojej kolejności. Inaczej rzecz się ma z efektami wymuszonymi, które przestają działać gdy jednostka spada.
 
     
Venar
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lut, 2012   

Ale niby dlaczego miałoby tak być?

Czyli kontratak, zniszczenie jednostki, spaczenie, czy przesunięcie jej do innej strefy też nie powinno powstrzymywać ataku. Bo przecież ta jednostka już zadeklarowała atak, którego nie można powstrzymać patrząc na powyższą definicję.
 
     
Salat00
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lut, 2012   

Ravadil właśnie odpisal na postawione wczesniej pytanie, że jednostka najpierw wyznaczona jako atakująca, a nastepnie spaczona, nadal atakuje.
Kontratak to efekt wymuszony. Nie tworzy stosu akcji. Działa, wywierany jest efekt i jednostka ginie lub traci odpowiednie HP.
Sam atak nie jest AKCJĄ. Atak nie leży na stosie. Jeżeli w między czasie jednostka atakująca zginie nie ma już prawa przydzielenia obrażeń.

Atak można powstrzymać w każdym okienku Akcji Pola bitwy przed przydzieleniem obrażeń. Zabicie jednostki w dowolnym oknie powstrzymuje atak.
Sam miałem wątpliwości w sprawie spaczenia po wyznaczeniu jednostki na atakującą dlatego zadałem to pytanie. Odpowiedź wydaje się logiczna. Aby jednostka nie mogła zaatakować w związku z efektem spaczenia, trzeba ja spaczyć jeszcze przed wyznaczeniem na atakującą.
 
     
Ravandil
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lut, 2012   

Salat00 napisał/a:

Załóżmy, że gram DE. Przejmuję kontrolę nad jednostką przeciwnika do końca tury. Wsztystko jedno za pomocą, której karty. Po przydzieleniu obrażeń chcę użyć "Lash the prisoner" lub "Slave Pen" aby poświęcić jednostkę, którą obecnie kontroluję. Czy mogę wykonać tą akcję na jednostce przeciwnika, która pozostaje jeszcze pod moją kontrolą?

Oczywiście, dopóki kontrolujesz tą jednostkę, możesz ją poświęcić.

Venar, nie każda czynność w grze jest akcją którą można na coś odpowiedzieć czy na nią odpowiedzieć. Poczytaj dokładnie przebieg bitwy w FAQ, tam jest w punktach dokładnie opisane Na przykład: zadeklarowanie jednostek do ataku nie jest akcją, potem (i wcześniej) masz okno akcji i można robić łańcuchy akcji. Najlepiej zadawaj pytania na konkretnych przykładach choćby wymyślonych - tak najlepiej wyjaśniać co i jak :)
 
     
Venar
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lut, 2012   

Ok, ja to wszystko rozumiem. Z tym że jest wiele kart działających właśnie na atakujące lub broniące jednostki. Moim zdaniem powstały one właśnie po to by wykluczyć jednostki atakujące lub broniące z możliwości przydzielania obrażeń czy też wogle atakowania/bronienia.
Ponadto wobec powyższego czyli spaczania, jest zasada że taka jednostka nie może atakować ani bronić się (chyba że istnieją okoliczności, które na to pozwalają jak bohater w siłach chaosu). Przecież po to właśnie są karty taktyk czy też możliwość aktywowania akcji aby zaskoczyć przeciwnika i zniweczyć jego strategię w danej fazie.
Podobnie jest przecież przy przesunięciu jednostki. Pomimo wyznaczenia jej na atakującą/broniącą nie może brać udziału w walce jeśli zostanie przed przydzielaniem obrażeń przesunięta do innej strefy. Albo ja źle rozumiem zasady albo brak mi tu konsekwencji tych zasad.

I jeszcze co do akcji. Moim zdaniem właśnie po to rozpatruje się akcje od końca aby maksymalnie zniwelować działania przeciwnika i aktywowane przez niego akcje niszcząc właśnie ich źródło z którego zostały aktywowane.
 
     
Ravandil
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lut, 2012   

Venar napisał/a:

Ponadto wobec powyższego czyli spaczania, jest zasada że taka jednostka nie może atakować ani bronić się

Nie nie, spaczona jednostka nie może być zadeklarowana jako atakująca lub broniąca czyli nie możesz spaczonej jednostki wyznaczyć do ataku lub obrony.

Venar napisał/a:

Pomimo wyznaczenia jej na atakującą/broniącą nie może brać udziału w walce jeśli zostanie przed przydzielaniem obrażeń przesunięta do innej strefy.

Tu się zgadza :)
 
     
Venar
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lut, 2012   

Ravandil, proszę Cię. Nie rozmawiasz z dzieckiem i nie traktuj mnie w ten sposób.
"punkt widzenia zależy od punktu siedzenia" - nie powtarzaj tego samego co ja, jednocześnie utwierdzając mnie że nie mam racji. Dokładny zapis w tej kwestii odnośnie spaczenia brzmi "Spaczone karty nie mogą zostać atakującymi ani obrońcami" - więc w mojej (upartej) interpretacji jeśli spaczę jednostkę nawet po wyznaczeniu jej na atakującą to ona przestaje być już atakującą/broniąca.
Tak jak przy przesunięciu...

Wcześniej rozpisałem się wystarczająco określając swój punkt widzenia i Twój komentarz "Tu się zgadza" do zdania wyrwanego z kontekstu jest mało istotny.
 
     
Salat00
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lut, 2012   

Cytat:
"Spaczone karty nie mogą zostać atakującymi ani obrońcami"


A jeżeli już wcześniej zostały atakującymi lub broniącymi a dopiero potem zostały spaczone to... nadal atakują lub bronią się. Dla mnie logiczne, choć wcześniej miałem wątpliwości.

Widzę, że rozpętała się mała burza :)

Moim zdaniem warto zapytać o wątpliwe kwestie osoby, które znają się na zasadach i wiedzą jak to wygląda w praktyce. Warto prostować swoje wątpliwości i grać zgodnie z zasadami.
Często moje spojrzenie na daną kartę zmienia się gdy uzyskam odpowiedź na forum lub znajdę o niej info. Konsekwentne pilnowanie zasad na pewno nie zemści się w przyszłości.
 
     
Venar
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lut, 2012   

A dla mnie. Jeżeli wyznaczam jednostkę na broniącą się a ktoś mi ją przesuwa na innej strefy to też na tą logikę powinna pozostać broniącą się, przecież zdążyłem ją wyznaczyć do tego celu. A tak nie jest.

Więc albo przyjmujemy że w obu przypadkach wciąż są to jednostki/broniące/atakujące albo w żadnej. To jest logiczna konsekwencja zasad.
 
     
Ravandil
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lut, 2012   

Venar napisał/a:
Ravandil, proszę Cię. Nie rozmawiasz z dzieckiem i nie traktuj mnie w ten sposób.
nie powtarzaj tego samego co ja, jednocześnie utwierdzając mnie że nie mam racji.

Uwierz mi, nikogo nie traktuję jak dziecko i przykro mi, że tak to odebrałeś. Chcę tylko pomóc skoro pytałeś.
Żeby była jasność: wyznaczenie jednostki do ataku/obrony to nie to samo co jednostka atakująca/broniąca. Spaczone jednostki mogą atakować i bronić się. Nie można natomiast wyznaczyć spaczonej jednostki do ataku lub obrony.
Przesuwanie jednostek działa inaczej, jeśli przed przydzielaniem obrażeń przesuwasz jednostkę do innej strefy to przestaje być atakująca/broniąca.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 13