galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nieoficjalny FAQ dla poszczególnych kart
Autor Wiadomość
Sky
[Usunięty]

Wysłany: Pią 13 Maj, 2011   Nieoficjalny FAQ dla poszczególnych kart

Dla wszystkich anglojęzycznych miła wiadomość - jest dostępny nieoficjalny FAQ dotyczący wszystkich kart

Wątek na BGG

Miłej lektury.
:razz:
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Sob 14 Maj, 2011   

Bardzo przydatne :)

Ale z jedną inerpretacją się nie zgadzam. Chodzi o Podstęp "Schwytany w Sieć". Po dołączeniu do Bohatera zamienia się w Dodatek z cechą Stan. Skoro więc staje się Dodatkiem, to gracz kontrolujący Bohatera przejmuje kontrolę nad wszelkimi Dodatkami do niego dołączonymi /zasada "Kontrolowanie i własność" s. 25/. Dlaczego więc zgodnie z FAQ /powołującym się co prawda na nieficjalny FAQ na BGG/ nie kontroluję "Schwytanego w Sieć" i nie mogę go usunąć kartami, którymi mogę odrzucić kontrolowany Dodatek?
 
     
brzozek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Maj, 2011   

Kulgan napisał/a:
Bardzo przydatne :)

Ale z jedną inerpretacją się nie zgadzam. Chodzi o Podstęp "Schwytany w Sieć". Po dołączeniu do Bohatera zamienia się w Dodatek z cechą Stan. Skoro więc staje się Dodatkiem, to gracz kontrolujący Bohatera przejmuje kontrolę nad wszelkimi Dodatkami do niego dołączonymi /zasada "Kontrolowanie i własność" s. 25/. Dlaczego więc zgodnie z FAQ /powołującym się co prawda na nieficjalny FAQ na BGG/ nie kontroluję "Schwytanego w Sieć" i nie mogę go usunąć kartami, którymi mogę odrzucić kontrolowany Dodatek?


no tak na pierwszy rzut oka to jest kontrowersyjne, ale nie wiem czy czytałeś intarpretację tego na BCG? tam koleś wyjaśnia że "schwytany w sieć" (SwŚ) nie jest kontrolowany przez bohatera (jest / staje się dodatkiem ale nie jest kontrolowany) ponieważ nie jest na niego zagrany/ dołączony do postaci przez gracza a jest odsłonięta z talii przeciwności - i to jest ten szczegół ! bo w instrukcji jest: "Kiedy gracz zagrywa kartę dodatku, może przekazać kontrolę nad tą kartą innemu graczowi, dołączając ją do jednej z postaci tego gracza.Gracze zawsze przejmują kontrolę nad kartami dodatków, które zostały dołączone do ich postaci." zatem ta karta staje się dodatkiem ale nie jest pod kontrolą postaci do której jest dołączona.
pozdro
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Maj, 2011   

Dalej mnie to nie przekonuje - i Dodatek zagrany przez gracza, i Schwytany w Sieć są dołączone do Postaci. Zasada brzmi: "Gracz zawsze przejmuje kontrolę nad kartami dodatków, które zostały dołączone do postaci". Schwytany w Sieć staje się Dodatkiem, jest dołączony do Postaci, więc dlaczego ma być wyłączony spod kontroli gracza?
 
     
brzozek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Maj, 2011   

Kulgan napisał/a:
Dalej mnie to nie przekonuje - i Dodatek zagrany przez gracza, i Schwytany w Sieć są dołączone do Postaci. Zasada brzmi: "Gracz zawsze przejmuje kontrolę nad kartami dodatków, które zostały dołączone do postaci". Schwytany w Sieć staje się Dodatkiem, jest dołączony do Postaci, więc dlaczego ma być wyłączony spod kontroli gracza?


no tak, ale ja to rozumiem, że chodzi o to, że masz nad nim kontrole (przejmujesz ją) gdy dodatek jest zagrany przez gracza (zdanie wcześniej niż cytowane przez Ciebie z instrukcji). i to może być ten szczegół, i druga sprawa to to że do postaci jest dołaczana karta podstępu (nie dodatku) która dopiero zmienia się w dodatek, a zatem nie dodatek jest dołączany .... ale podstęp który staje się dodatkiem
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Maj, 2011   

Nie jest nigdzie napisane w instrukcji, że nie mogę przejąć kontroli nad kartą z talii Spotkań. Co więcej, biorąc kartę Celu przejmuję nad nią kontrolę, o czym świadczy tekst Cienia Strażnika Jaskini: "Wybierz i odrzuć 1 kontrolowany przez siebie dodatek. Odrzucone karty celów powracają do strefy przeciwności...". Cel jest tu uważany za Dodatek /mimo że ma napisane, że jest Celem/ a również pochodzi z Talii Spotkań. Dlatego nie widzę powodu, żebyśmy sztucznie rozdzielali Dodatki na takie czy inne. Schwytany w Sieć staje się Dodatkiem, więc jest Dodatkiem i jest na moim Bohaterze a zdanie, które zacytowałem nie rozgranicza źródła pochodzenia tego dodatku. Zgodnie z tym mogę wiec go wyrzucić jako kontrolowany przeze mnie Dodatek. Dla mnie interpretacja Zambo jest nadinterpretacją i sztucznym komplikowaniem zasad.

I nie jest to jedyna kontrowersja pochodząca od Zambo. Są karty Spotkań, które zabierają Żetony Postępu z kart Wypraw. Zgodnie z interpretacją Zambo musimy najpierw zdjąć ŻP z karty Obszaru a potem z karty Wyprawy. Sugeruje to, że jeśli jest aktywny Obszar, to nie może być ŻP na karcie Wyprawy, co jest totalną bzdurą. W końcu możemy odbyć Podróż na Obszar w sytuacji, gdy mamy już kilka ŻP na karcie Wyprawy. Poza tym nie widzę powodu zdejmowania ŻP z karty Obszaru, skoro tekst karty Spotkań ogranicza się tylko do karty Wyprawy.
 
     
brzozek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Maj, 2011   

Kulgan napisał/a:
Nie jest nigdzie napisane w instrukcji, że nie mogę przejąć kontroli nad kartą z talii Spotkań. Co więcej, biorąc kartę Celu przejmuję nad nią kontrolę, o czym świadczy tekst Cienia Strażnika Jaskini: "Wybierz i odrzuć 1 kontrolowany przez siebie dodatek. Odrzucone karty celów powracają do strefy przeciwności...". Cel jest tu uważany za Dodatek /mimo że ma napisane, że jest Celem/ a również pochodzi z Talii Spotkań. Dlatego nie widzę powodu, żebyśmy sztucznie rozdzielali Dodatki na takie czy inne. Schwytany w Sieć staje się Dodatkiem, więc jest Dodatkiem i jest na moim Bohaterze a zdanie, które zacytowałem nie rozgranicza źródła pochodzenia tego dodatku. Zgodnie z tym mogę wiec go wyrzucić jako kontrolowany przeze mnie Dodatek. Dla mnie interpretacja Zambo jest nadinterpretacją i sztucznym komplikowaniem zasad.



ten Twój przykład ze Strażnikiem Jaskini mnie przekonuje ... :)



ale ... jest jednak pewne ale bo:
są karty które mówią o odrzucaniu dodatków które kontrolujesz i odrzucaniu dodatków przyłączonych do postaci, zatem fakt przyłączenia dodatku nie zawsze musi oznaczać jego kontrolę i właśnie to karty celów mają w Akcji: napisane: dołącz do bohatera (czyli Ty dołączasz) którego kontrolujesz i to będą karty traktowane jako dodatki które kontrolujesz a nie są dodatkami z talii graczy tylko z talii spotkań. przykład z kartą SwŚ dotyczy sytuacji karty podstępu która jest dołączana nie przez gracza i zatem (na razie nie przekonałeś mnie do końca ;) ) staje się dodatkiem niekontrolowanym przez gracza ... chyba ;)


a to linki do trzech kart to różnicujących:
http://lotrlcg.com/search...Encounter_Set=1
http://lotrlcg.com/search...Encounter_Set=1
http://lotrlcg.com/cardFo...vern%20Gaurdian
 
     
brzozek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Maj, 2011   

ale jednak jest chyba potrzebne oficjalne stanowisko w tej sprawie, bo przyznaję że trochę to zawiłe się stało ...;)

no i sprawdziłem kto to Zambo- on był testerem gry (jest jego nazwisko w instrukcji, Mr Zamborsky) więc jednak należy sądzić że może coś tam ma "przedyskutowane" z twórcami :)
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Maj, 2011   

brzozek napisał/a:

są karty które mówią o odrzucaniu dodatków które kontrolujesz i odrzucaniu dodatków przyłączonych do postaci, zatem fakt przyłączenia dodatku nie zawsze musi oznaczać jego kontrolę i właśnie to karty celów mają w Akcji: napisane: dołącz do bohatera (czyli Ty dołączasz) którego kontrolujesz i to będą karty traktowane jako dodatki które kontrolujesz a nie są dodatkami z talii graczy tylko z talii spotkań. przykład z kartą SwŚ dotyczy sytuacji karty podstępu która jest dołączana nie przez gracza i zatem (na razie nie przekonałeś mnie do końca ;) ) staje się dodatkiem niekontrolowanym przez gracza ... chyba ;)


a to linki do trzech kart to różnicujących:
http://lotrlcg.com/search...Encounter_Set=1
http://lotrlcg.com/search...Encounter_Set=1
http://lotrlcg.com/cardFo...vern%20Gaurdian


1. Wiedziony przez Cień /Cień: Wybierzi odrzuć 1 dodatek dołączony do broniącej się postaci (jeśli atak jest niebroniony, odrzuć wszystkie kontrlowane przez siebie dodatki)/

Ta karta nie jest sprzeczna z tym, co napisałem, bo tylko precyzuje, co robimy. Albo odrzucamy 1 Dodatek z broniącej się Postaci /i tylko z niej możemy to zrobić, więc w tekście karty nie musi być mowy o kontroli tego Dodatku, bo jest to oczywiste, że kontrolujemy wszystkie Dodatki na Postaci/. Albo też odrzucamy wszystkie kontrolowane przez siebie Dodatki /żeby sprecyzować, że nie musimy odrzucać wszystkich Dodatków w grze/.

3. Strażnik Jaskini /Cień: Wybierz i odrzuć 1 kontrolowany przez siebie dodatek. Odrzucone karty celów powracają do strefy przeciwności (jeśli ten atak jest niebroniony, odrzuć wszystkie kontrolowane przez siebie dodatki)/

Tutaj znowu nie ma sprzeczności. Albo wyrzucamy kontrolowany przez siebie Dodatek /czyli w przeciwieństwie do 1 karty nie musi go mieć Postać broniąca się, więc trzeba było sprecyzować, z jakiej puli mogę odrzucić Dodatek = tylko ten, który jest dołączony do moich Postaci/. Albo też, w sytuacji niebronionego ataku, robimy tak, jak w przypadku Wiedzionego przez Cień.

Dalej nie widzę różnicy w traktowaniu Dodatków z Talii Gracza i Talii Spotkań.

A to, że Zambo uczestniczył w testowaniu gry /jako jeden z ponad 20-u testerów, niczego też nie dowodzi. On testował pewne rozwiązania, ale ich nie wymyślał. Może mieć rację, ale nie musi - i moim zdaniem nie ma. Faktycznie jednak, żeby rozwiązać wszelkie wątpliwości, musimy czekać na oficjalny FAQ :D
 
     
kowal85
[Usunięty]

Wysłany: Pon 16 Maj, 2011   

Tok myślenia Kulgana, chyba jest odpowiedni, sam tak gram, iż jeśli jakiś dodatek jest podczepiony pod nasze Postaci, to przejmujemy nad tymi dodatkami kontrole, po co utrudniać sobie życie jakimiś abstrakcyjnymi pomysłami :-)
 
     
brzozek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 16 Maj, 2011   

No również nie wiem, tak czy siak potrzebne jest oficjalne stanowisko bo to co pisałam jest na podstawie tego co napisano na BGG, a sprawdziwszy karty stwierdziłem, że może mieć sens
...
a do tej pory sam grałem tak jak Wy tzn, że co przyłączone jest kontrolowane ...
 
     
brzozek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 21 Maj, 2011   

a jednak ... nie wszystkie dodatki dołaczone do postaci są w jej kontroli.... z FAQ:
Control of Non-objective Encounter Cards
Players do not gain control of encounter cards unless
control of the card is explicitly granted by a card
effect. When an encounter card (such as Caught in a
Web, CORE 86) becomes an attachment and attaches
to a character, that character’s controller does not gain
control of the attachment.

Control of Objective Cards
When a player claims an objective card, he gains
control of that card unless otherwise directed by a card
effect.

pozdro.
 
     
Bungi
[Usunięty]

Wysłany: Nie 22 Maj, 2011   

Bez sensu. To niby że nie da się kartami zdjąć sieci? pfff
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Nie 22 Maj, 2011   

Da się, ale nie takimi, które targetują Dodatki, które kontrolujemy :mrgreen: Taką kartą jest na przykład "Wiedziony przez Cień" :grin:

Też uważam to za bezsens i sztuczne utrudnianie gry, ale to oficjalny FAQ i nic na to nie poradzimy. W końcu dlaczego Sieć ma być inaczej traktowana jak Cele, skoro wszystkie te karty pochodzą z Talii Spotkań?
 
     
FilipsO
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Mar, 2012   

Podajcie jakieś sposoby pozbycia się tej sieci w takim razie :razz: . Ja po prostu wtedy jakby "zużywam" namiestnika lub Eleanora. Ale to słabe sposoby, bo zamiast Eleanory wolałbym mieć Froda :cry: . Bo Eleanora prawie nic nie robi, od czasu do czasu anuluje podstęp. No i co teraz? Dajcie jakieś hinty :P
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 13