galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z zasadami
Autor Wiadomość
maclis
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Paź, 2016   

Scenariusz Szaniec Umarłych, początek etapu 2 (http://hallofbeorn.com/LotR/Details/A-Fell-Wraith-TLR)
Wchodzi do Gry Thraudir a kartą odkrytą przez efekt odkrycia etapu 2 jest karta z cechą "Czar". Thraudir więc wykonuje natychmiastowy atak. Czy gdy Thraudir zabije postać to muszę rozpatrzyć efekt 2B, czyli odrzucić 3 wierzchnie karty z talii? Czy ten efekt wtedy działa? Czy mogę wybrać opcję z cofnięciem go do strefy przeciwności, mimo że on tam już jest?
 
     
AndO3131
[Usunięty]

Wysłany: Nie 16 Paź, 2016   

maclis napisał/a:
Wchodzi do Gry Thraudir a kartą odkrytą przez efekt odkrycia etapu 2 jest karta z cechą "Czar". Thraudir więc wykonuje natychmiastowy atak. Czy gdy Thraudir zabije postać to muszę rozpatrzyć efekt 2B, czyli odrzucić 3 wierzchnie karty z talii? Czy ten efekt wtedy działa?

Tak, należy rozpatrzyć efekt 2B.
maclis napisał/a:
Czy mogę wybrać opcję z cofnięciem go do strefy przeciwności, mimo że on tam już jest?

Nie, nie można wybrać tej opcji.
 
     
Brandir
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Lis, 2016   

Witam!
Stałem się szczęśliwym posiadaczem gry karcianej Władca Pierścieni. Mam dwa pytania odnośnie zasad gry:

1. Dlaczego w instrukcji, "Skrócie przebiegu rundy"(str.30), znajdują się się sekwencje " • Akcje graczy" skoro i tak akcje zagrywa się "pomiędzy krokami ". Czy to nie zbędny wpis?. Czy też może, np. zagrywam karty sprzymierzeńców i dodatków, następnie zagrywam akcję i znowu kolejną w ramach " • Akcje graczy"? I czy mogę zagrywać 2 lub więcej akcji w ramach 1 sekwencji ? Zaznaczam, że gram solo.

2. W FAQ jest wpis, że nie można używać postaci że słowem kluczowym "dystans", np. Legolas, kiedy zagrywamy kartę "Szybkie Uderzenie". Czy to się tyczy ataku że strony dwóch graczy (deklaracja ataku na wroga będącego w zwarcie z innym graczem), czy też jednego gracza atakującego swoich wrogów?
 
     
AndO3131
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Lis, 2016   

Ad 1. Te sekwencje są po to, aby zaznaczyć, kiedy są okna akcji. Dodatkowo, takie okno akcji znajduje się przed krokiem przydzielenia postaci do wyprawy. W ramach jednego okna można zagrać wiele akcji.

Ad 2. W FAQ jest napisane, że kolejne postacie nie mogą dołączyć do atakującego, czyli 'Szybkie Uderzenie' pozwala na atak tylko jednej postaci. Nie znalazłem nowszego wpisu niż https://boardgamegeek.com/thread/711353/uses-ranged, ale uważam, że postać z dystansem kontrolowana przez gracza A może zadeklarować atak poza fazą walki na wroga w zwarciu z graczem B przy użyciu karty 'Szybkie uderzenie' (stosując zasady z instrukcji, uznałbym to za "moment, w którym jej właściciel deklaruje swoje ataki").
 
     
Sigismond
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Lis, 2016   

Ad. 1 Moim zdaniem ta tabela jest myląca nieco, gdyż w fazie walki mamy więcej możliwości zagrania akcji wg instrukcji, tak jak mówisz "pomiędzy krokami" też można zagrywać, jeśli wyraźnie wcześniej to w instrukcji zaznaczono.

Ad. 2 zgadzam się z "przedmówcą" :) w faqu chodziło tylko o "podpięcie się" pod atak postacią ze zdolnością Dystans.
 
     
Brandir
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Lis, 2016   

Zagrywanie akcji w Fazie Walki w pełni rozumiem, ale w Fazie Planowania już nie za bardzo. Okienko "• Akcje graczy " jest przed przydzieleniem postaci do wyprawy, to fakt. Ale interesuje mnie, czy można rozegrać fazy tak jak w poniższym przykładzie:

2. Faza Planowania:
- zagrywam akcję
- zagrywam dodatek
- zagrywam akcję
- zagrywam sprzymierzeńca
- zagrywam 2 akcje
3. Faza Wyprawy:
- zagrywam 2 akcje
- przydzielam postacie

Czy można tak grać? Gdzieś na forum przeczytałem, że ktoś rozgrywał podobnie i chciałbym poznać opinię innych. Fazę Zasobów celowo pominąłem, bo tam wszystko rozumiem.

Inne pytania. Czy można drugi raz zaatakować tego samego wroga, tylko że inną postacią? Z instrukcji wynika, że nie, ale czy efekty kart na to pozwalają? I w jakiej kolejności należy odrzucać karty cienia?
 
     
AndO3131
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Lis, 2016   

Ad fazy planowania. Bardzo ciekawe pytanie, musiałem się nad tym poważnie zastanowić. Uważam, że można przeplatać zagrywanie sprzymierzeńców i dodatków z akcjami, gdyż inaczej ta część fazy byłaby czerwona w rozpisce. Spróbuję rozpisać twój przykład na dwóch graczy - gracz A jest pierwszym graczem.

- gracz A zagrywa akcję
- gracz A zagrywa dodatek
- gracz A zagrywa akcję
- gracz A zagrywa sprzymierzeńca (gracz A skończył zagrywanie dodatków i sprzymierzeńców)
- gracz B zagrywa akcję
- gracz A zagrywa akcję (koniec okna akcji, gracz B rozpoczyna zagrywanie dodatków)
- gracz B zagrywa dodatek
- gracz B zagrywa akcję
- gracz B zagrywa sprzymierzeńca (gracz B skończył zagrywanie dodatków i sprzymierzeńców)

Generalnie, tak dokładny podział tury ma znaczenie tylko w sytuacji, gdy gracze zamierzają zagrać karty, które bazują na swoich zdolnościach, na przykład:

- gracz A zagrywa dodatek Namiestnik Gondoru na bohatera gracza B
- gracz B wyczerpuje Namiestnika Gondoru, otrzymując 2 żetony zasobów
- gracz B zagrywa sprzymierzeńca używając żetonów uzyskanych z Namiestnika

To przy założeniu, że gracz A jest pierwszym graczem. Gdyby gracz B byłby pierwszy, to zasoby z Namiestnika Gondoru nie mogą być wykorzystane do zagrania sprzymierzeńca lub dodatku, bo jego kolej już minęła w tej fazie. Mam nadzieję, że te wyjaśnienia są wystarczająco dokładne.

Ad fazy wyprawy. Można tak grać.

Z innych pytań: standardowo pojedynczego wroga w fazie walki można atakować tylko raz. Wyjątkiem są efekty kart, które zwiększają te możliwości (na przykład Szybkie Uderzenie pozwala na dodatkowy atak).

Karty cienia zostają odrzucone pod koniec fazy walki lub w momencie śmierci wroga. Jeśli wróg atakuje ponownie, poprzednią kartę cienia odrzucamy, a wróg otrzymuje nową kartę cienia. Jeśli odrzucasz karty cienia na koniec fazy walki, pierwszy gracz wybiera, w jakiej kolejności trafią na stos kart odrzuconych (rzadko się zdarza, ale kolejność może mieć znaczenie).
 
     
Brandir
[Usunięty]

Wysłany: Pon 28 Lis, 2016   

Bardzo dziękuję za pomoc! :smile: Czytając instrukcję, można różnie interpretować słowa "pomiędzy krokami". Pierwsze co wtedy przychodzi na myśl, to zagrywanie akcji w czasie ataków. A dobrowolne akcje to dodatki, sprzymierzeńcy i przydzielanie postaci do wyprawy. Stąd te wątpliwości. Chcę grać zgodnie z zasadami i poznać grę "od środka". Teraz już rozumiem te "zielone okna". :wink:
 
     
Zawojak
[Usunięty]

Wysłany: Sob 03 Gru, 2016   

Jeżeli gracz B deklaruje atak dystansowy na wrogów będących w zwarciu z graczem A to czy gracz A może również uczestniczyć w tym ataku?
 
     
AndO3131
[Usunięty]

Wysłany: Nie 04 Gru, 2016   

To zależy, kto w danym momencie deklaruje atak. Jeżeli gracz B deklaruje atak, to postacie gracza A nie mogą dołączyć, gdyż nie jest to ich kolej. Postacie dystansowe gracza A też nie mogą dołączyć, gdyż wróg nie znajduje się w zwarciu z innym graczem.
 
     
Brandir
[Usunięty]

Wysłany: Wto 06 Gru, 2016   

Nie znalazłem w FAQ i na forum (albo zapomniałem od natłoku zasad), więc pytam:

1.Co mam zrobić, gdy zabraknie mi kart cienia do rozdania? Reszta wrogów atakuje bez kart cienia? Rozumiem, że talię spotkań mam potasować w fazie wyprawy, ale w którym momencie dokładnie. Przed odkryciem karty z TS?

2. Czy kartę "Szybkie uderzenie" mogę zagrywać w dowolnym oknie akcji, np. w fazie zasobów, podróży lub w trakcie ataku wroga?

3. Czy TEN szegółowy przebieg rundy jest poprawny? Bo polecenie "(rozpatrz każdy Wymuszony efakt po walce)" w punkcie "Faza Walki" wprowadziło mnie w zakłopotanie. Przecież efekt "Wymuszony" aktywuje się natychmiast, gdy zajdą okoliczności podane w opisie karty.
 
     
AndO3131
[Usunięty]

Wysłany: Wto 06 Gru, 2016   

Ad 1. Pozostali wrogowie nie otrzymują kart. Tasowanie przeprowadzasz, gdy w fazie wyprawy masz dociągnąć kartę spotkań, a talia jest pusta.

Ad 2. Tak, można ją zagrać w dowolnym oknie akcji.

Ad 3. Chodzi tu o efekty "gdy wróg zaatakuje", na przykład u Wodza Ufthaka.
 
     
Brandir
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Gru, 2016   

1. W instrukcji jak i na forum pisze, że każda faza musi zostać rozpatrzone. A co jeśli w danej fazie, np. Fazie Spotkań lub Fazie Walki nie ma wrogów z którymi można wejść w zwarcie, lub nie ma wrogów w zwarciu, którzy mogliby nas zaatakować lub my ich (także Dunhernem w SP)? Było o tym na forum, ale ja nie rozumiem, jak to jest "rozpatrzyć" a jednocześnie pominąć daną fazę? Bo przecież jak nic się nie dzieje, to to pomijamy. Czy może mam oglądać dokładnie wszystkie karty? I co z akcjami w takiej fazie? Jak nie rozgrywa się obowiązkowych kroków, to czy zagrywa się zielone okna akcji w takiej fazie?

2. Dunhern atakuje tak jak każda postać. Wyjątkiem od reguły, jest możliwość wyboru wroga nie ze zwarcia, tylko ze SP (jeśli bohater atakuje sam). Jeślik Dunhern atakuje wrogów będących w zwarciu, może to zrobić sam, lub w parze z innymi postaciami (tylko bez bonusu +1 do ataku). Czy to jest oficjalna i wyjaśniona wersja?

3. Minimalna talia gracza to 30 kart. Rozumiem, że górnego pułapu nie ma?

Z góry dziękuję za pomoc. :wink:
 
     
maclis
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Gru, 2016   

2. Dunhren dostaje bonus do ataku jedynie gdy atakuje wrogów w strefie przeciwności. Gdy atakuje wrogów w zwarciu, walczy jak zwykły bohater.
3. Górnego pułapu nie ma, faktycznie 30 kart to minimum, jeśli chcesz mieć talie turniejową, to kart musi być ponad 50, choć w Polsce, cóż, turniejów nie ma, jedynie na specjalnych eventach ta zasada obowiązuje.
 
     
Zawojak
[Usunięty]

Wysłany: Pią 09 Gru, 2016   

Czy grając w scenariusze z rozszerzeń-sagi WP mogę wybierać sobie którą wersją bohatera strefy pierścienia będę grać. Nie chodzi mi o wybór między Aragornem a Frodem tylko np. między Frodem(CzJ) a Frodem(DM).
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.33 sekundy. Zapytań do SQL: 14