galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Aragorn i jego ziomek oraz inne pytania
Autor Wiadomość
Sandking
[Usunięty]

Wysłany: Czw 21 Kwi, 2011   Aragorn i jego ziomek oraz inne pytania

W ekipie bohaterów z Aragornem jest bodajże Theodred (nie pamiętam w tej chwili), który daje jeden punkt zasobów jeśli razem z nim ktoś idzie na wyprawę. Aragorn z kolei może się przygotować po przydzieleniu do wyprawy za jeden punkt. Czy to znaczy, że Aragorn jeśli ma 0 punktów zasobów idąc w tandemie z Theodredem dostać może jeden punkt, za który automatycznie się przygotuje.

I jeszcze pytanie dotyczące Syna Arnoru. W momencie jak wchodzi mogę wybrać przeciwnika i wejśc z nim w Zwarcie. Co to znaczy? Czy to znaczy, że wchodzę w nim w zwarcie jako cała ekipa i wybieram najpierw obrońcę i później oddaję atakiem, a następnie przechodzę do fazy wyprawy?

Jest jedna postać, która po wejściu może położyć żeton na polu obszaru. Rozumiem, że może to być dowolny obszar, nawet nieaktywny?
 
     
ziggy
[Usunięty]

Wysłany: Czw 21 Kwi, 2011   

1. Nie bo aby aktywować zdolność Theodreda, Aragorn musi być przygotowany (nie możesz wyznaczyć go na wyprawę będącego wyczerpanym).

2. IMO jedynie Syn Arnoru wchodzi w zwarcie z dowolnie wybranym przeciwnikiem, a jeśli po rozstrzygnięciu walki nie zrobisz już niczego, przechodzisz automatycznie do fazy wyprawy.

Jedynie na obszar aktywny, który eksplorujesz. (Obszary w strefie przeciwności są nieaktywne)

Cytat:
Należy zwrócić uwagę, że jeśli w grze znajduje się aktywny obszar
(patrz 15), żetony postępu należy najpierw umieszczać
na karcie takiego obszaru, dopóki nie zostanie on
zbadany, a pozostałe kłaść na obecnej karcie Wyprawy
 
     
Sky
[Usunięty]

Wysłany: Czw 21 Kwi, 2011   

To zupełnie nie tak.

W fazie planowania (jedynej fazie, w której możesz zagrywać sprzymierzeńców i dodatki) kiedy wystawiasz Syna Arnoru a na obszarze przeciwności jest chociaż 1 wróg masz dwie ALTERNATYWY

1. Nic nie zrobić
2. Wejść w zwarcie - zabrać z obszaru przeciwności wroga. I TO WSZYSTKO.

Dlaczego miałbyś to zrobić? Właśnie po to, aby w fazie WYPRAWY nie liczyć już tego zagrożenia. Dzięki temu łatwiej / dalej uda się Tobie esplorować aktywny obszar.
Zwróć uwagę, że w innym przypadku w interakcję w tym Wrogiem mógłbyś wejść DOPIERO po fazie podróży.

Jak to mówią z francuska WŁALA
 
     
ziggy
[Usunięty]

Wysłany: Czw 21 Kwi, 2011   

Nie tak znowu "zupełnie nie tak"... rozpędziłem się z tą walką zapominając, że nie jest ona koniecznym następstwem wejścia w zwarcie.

Jak to mówią z łaciny MEA CULPA.
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Czw 21 Kwi, 2011   Re: Aragorn i jego ziomek oraz inne pytania

Sandking napisał/a:
W ekipie bohaterów z Aragornem jest bodajże Theodred (nie pamiętam w tej chwili), który daje jeden punkt zasobów jeśli razem z nim ktoś idzie na wyprawę. Aragorn z kolei może się przygotować po przydzieleniu do wyprawy za jeden punkt. Czy to znaczy, że Aragorn jeśli ma 0 punktów zasobów idąc w tandemie z Theodredem dostać może jeden punkt, za który automatycznie się przygotuje.


Prawdopodobnie nie, bo po kolei przydzielasz postacie do Wyprawy, więc albo najpierw przydzielasz Aragorna i go w odpowiedzi przygotowujesz, albo przydzielasz najpierw Theodreda, a skoro Aragorn nie jest jeszcze przydzielony, więc nie możesz mu dać żetonu zasobu. Niestety, instrukcja nie precyzuje tego, czy gracz przydziela wszystkie swoje postacie równocześnie, czy też nie, ale gracze po kolei przydzielają swoje postacie od gracza aktywnego, a później odkrywamy po kolei karty spotkań, więc pewnie i postacie dany gracz przydziela po kolei :cool:

Sandking napisał/a:
I jeszcze pytanie dotyczące Syna Arnoru. W momencie jak wchodzi mogę wybrać przeciwnika i wejśc z nim w Zwarcie. Co to znaczy? Czy to znaczy, że wchodzę w nim w zwarcie jako cała ekipa i wybieram najpierw obrońcę i później oddaję atakiem, a następnie przechodzę do fazy wyprawy?


Nie - wchodzisz w zwarcie z wrogiem, czyli zabierasz go jednemu graczowi i dokładasz do siebie, czekając na fazę walki, kiedy bedziesz mógł ją rozstrzygnąć. Gdybyś miał z nim walczyć od razu, byłoby to napisane na jego karcie. Po wejściu Syna Arnoru tylko przejmujesz czyjegoś wroga w sytuacji, kiedy masz większe szanse, żeby go później pokonać. Bo przecież nie musisz tej zdolności aktywować.

Sandking napisał/a:
Jest jedna postać, która po wejściu może położyć żeton na polu obszaru. Rozumiem, że może to być dowolny obszar, nawet nieaktywny?


Zwiadowca ze Śnieżnego Potoku wchodząc do gry umieszcza żeton postępu na dowolnym obszarze /który oczywiście jest w grze/. Może więc położyć ten żeton postępu również na obszarze w strefie przeciwności.
 
     
Sandking
[Usunięty]

Wysłany: Czw 21 Kwi, 2011   

Ok, to kolejna gra może się trochę różnić :] Wychodzi na to, że najlepiej jest jak Aragorn ma zawsze na sobie ten jeden punkt by się przygotować po przydzieleniu do wyprawy. No i ten syn Arnoru teraz ma ździebko inną wartość. Dzięki za odpowiedzi - sumarycznie wszystko sobie wyjaśniłem :]
 
     
ragi
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Kwi, 2011   

Cytat:
Sandking napisał/a:
W ekipie bohaterów z Aragornem jest bodajże Theodred (nie pamiętam w tej chwili), który daje jeden punkt zasobów jeśli razem z nim ktoś idzie na wyprawę. Aragorn z kolei może się przygotować po przydzieleniu do wyprawy za jeden punkt. Czy to znaczy, że Aragorn jeśli ma 0 punktów zasobów idąc w tandemie z Theodredem dostać może jeden punkt, za który automatycznie się przygotuje.


Prawdopodobnie nie, bo po kolei przydzielasz postacie do Wyprawy, więc albo najpierw przydzielasz Aragorna i go w odpowiedzi przygotowujesz, albo przydzielasz najpierw Theodreda, a skoro Aragorn nie jest jeszcze przydzielony, więc nie możesz mu dać żetonu zasobu. Niestety, instrukcja nie precyzuje tego, czy gracz przydziela wszystkie swoje postacie równocześnie, czy też nie, ale gracze po kolei przydzielają swoje postacie od gracza aktywnego, a później odkrywamy po kolei karty spotkań, więc pewnie i postacie dany gracz przydziela po kolei :cool:


Nigdzie nie jest też napisane, że po kolei przydzielasz postacie do Wyprawy:

Każdy gracz może przydzielić postacie do obecnej
karty Wyprawy. Kiedy gracz przydziela postać do
wyprawy, musi ją wyczerpać. Gracze przydzielają
postacie do wyprawy jako drużyna – począwszy od
pierwszego gracza, a następnie kontynuując zgodnie
z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Każdy gracz
może przydzielić do wyprawy tyle postaci, ile zechce.


I co sugeruje, że dzieje się to równocześnie w przykładzie na stronie 15:

1. Tomek wyczerpuje Éowinę, aby przydzielić ją do wyprawy. Krzysiek wyczerpuje zarówno
Aragorna, jak i Strażnika Cytadeli
, aby przydzielić ich do wyprawy.


Nie napisano: wyczerpuje najpierw X, a następnie Y....

Na stronie producenta gry jest załączony podobny wątek i tam też nie jest to rozstrzygnięte: http://www.fantasyflightg...&efpag=0#479237
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Kwi, 2011   

ragi napisał/a:
Nigdzie nie jest też napisane, że po kolei przydzielasz postacie do Wyprawy


Nie ma, dlatego próbuję to rozstrzygnąć. Tym bardziej, że nie ma również napisane, że gracz równocześnie przydziela swoje postacie.

Skoro gracze po kolei przydzielają swoje postacie, a karty cienia są rozstrzygane po kolei, to zakładam, że gracz również przydziela swoje postacie po kolei. Bo jeśli ma postaci 5 a dwie ręce, to nie może tego zrobić równocześnie :razz:
 
     
ragi
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Kwi, 2011   

Gracze po kolei ale karty już nie. Przecież to, że nie ma trzeciej ręki nie oznacza, że nie można ich najpierw wysunąć wszystkich do przodu, a później wykonać ich akcje już po kolei. Ale wprost nie jest to napisane. Myślę, że dopiero w FAQ znajdziemy odpowiedź. Najgorsze jest to, że nie widzę by ktoś z FFG, np. autor prostował tego typu rzeczy na forum. Może sami jeszcze nie podjęli decyzji jak to ma być ;-)
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Kwi, 2011   

ragi napisał/a:
Najgorsze jest to, że nie widzę by ktoś z FFG, np. autor prostował tego typu rzeczy na forum. Może sami jeszcze nie podjęli decyzji jak to ma być ;-)


Przed chwilą też sobie to pomyślałem ;) I to w odniesieniu do wszystkich naszych wątpliwości.
 
     
Sky
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Kwi, 2011   

Hej. Czy nie za bardzo mieszacie ?
Według mnie jest to bardzo prosta sprawa.

Trzeba wyczerpać karty aby przydzielić je do wyprawy.

Przydzielacie dwie (według mnie nie ma znaczenia w jaki sposób - przydzielasz jedną, myślisz godzinę, przydzielasz drugą) postacie do wyprawy.
Theodred szedł z kimś - TAK > daj temu komuś żeton zasobów.
Efekt Aragorn dostaje żeton zasobów.

Nastepują kolejne wszystkie możliwe rzeczy w trakcie fazy WYPRAWY.
Podliczamy SIŁĘ WOLI i porównujemy z ZAGROŻENIEM obszaru przeciwności. Obliczamy wynik i albo idziemy do przodu z wyprawą albo rośnie zagrożenie.
STOP. Tutaj i według mnie dopiero tu załącza się zdolność Aragorna (Był przydzielony do wyprawy? Był. Gdyby załączała się wcześniej to przecież nie przyłączył by się do wyprawy...) -> za 1 żeton zasobów na nim można go przygotować. W której kolejnej fazie, w którym okienku, zależy już całkowicie od gracza (bo przecież nie musi tego potrzebować).
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Kwi, 2011   

Sky napisał/a:
Hej. Czy nie za bardzo mieszacie ?
Według mnie jest to bardzo prosta sprawa.

Trzeba wyczerpać karty aby przydzielić je do wyprawy.

Przydzielacie dwie (według mnie nie ma znaczenia w jaki sposób - przydzielasz jedną, myślisz godzinę, przydzielasz drugą) postacie do wyprawy.
Theodred szedł z kimś - TAK > daj temu komuś żeton zasobów.
Efekt Aragorn dostaje żeton zasobów.

Nastepują kolejne wszystkie możliwe rzeczy w trakcie fazy WYPRAWY.
Podliczamy SIŁĘ WOLI i porównujemy z ZAGROŻENIEM obszaru przeciwności. Obliczamy wynik i albo idziemy do przodu z wyprawą albo rośnie zagrożenie.
STOP. Tutaj i według mnie dopiero tu załącza się zdolność Aragorna (Był przydzielony do wyprawy? Był. Gdyby załączała się wcześniej to przecież nie przyłączył by się do wyprawy...) -> za 1 żeton zasobów na nim można go przygotować. W której kolejnej fazie, w którym okienku, zależy już całkowicie od gracza (bo przecież nie musi tego potrzebować).


Niestety, nie masz racji. Zdolność Aragorna jest Odpowiedzią i zagrywasz ją natychmiast po tym, jak zostanie przydzielony do wyprawy. Po przygotowaniu nie zostanie usunięty z wyprawy, ale nie jest już wyczerpany, więc np. nie działa na niego Wzrok Nekromanty. Gdyby był Akcją, wówczas gracz mógłby zdecydować w którymś momencie wyprawy, że go przygotuje, a tak musi od razu po przydzieleniu.
 
     
Sky
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Kwi, 2011   

Faktycznie.

Nie sprawdziłem że są to obie odpowiedzi.

Zmienia to duża część mojego posta w wydumany bełkot :oops:

W tym kontekście skoro występuje konflikt pomiędzy dwiema kartami 1 GRACZ DECYDUJE, (jeżeli aktywny gracz nie zdecyduje), którą kartę uznać za pierwszą. Ale karty należy rozpatrywać po kolei.

Wariant I
ARAGORN > THEODRED

Aragorn wyczerpany. Może wstać jeżeli jest na nim wcześniej jeden zasób.
Theodred wyczerpany. Połóż żeton zasobu na Aragornie.
Saldo na Aragornie to samo, a stoi :)

THEODRED > ARAGORN
Theodred wyczerpany. Nic się nie dzieje.
Aragorn wyczerpany. Może wstać jeżeli jest na nim wcześniej jeden zasób.
Saldo -> Albo leży i ma ten zasób, albo stoi i ma o 1 zasób mniej.
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Kwi, 2011   

Dokładnie tak to interpretuję i ja :D
 
     
Gość

Wysłany: Wto 26 Kwi, 2011   

Kulgan napisał/a:
Dokładnie tak to interpretuję i ja :D

czy w przypadku przygotowania Aragorna podczas wyprawy mogę wystawić go również do walki.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.33 sekundy. Zapytań do SQL: 13