galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Strange Eons - card maker dla Talisman oraz Magii i Miecza
Autor Wiadomość
Nemomon 
Grupa Wsparcia
Talisman~


Dołączył: 09 Gru 2008
Posty: 1449
Skąd: W-wa
Wysłany: Nie 28 Cze, 2009   Strange Eons - card maker dla Talisman oraz Magii i Miecza

Powstał on z inicjatywy Jona. Pracował on nad nim bite 2 tygodnie, ale zrobił coś cudownego. Część z was może pamięta stary edytor kart do Talisman 2nd Edition. Program był fajny, ale kartami z niego nigdy bym nie chciał grać, nawet gdyby mi płacili za to.

Teraz powstał Strange Eons (który defaultowo przeznaczony jest graczom w Arkham Horror), dzięki któremu możemy profesjonalnie tworzyć karty do Talismana. Do dowolnej edycji Talismana. Nawet polskiej edycji. Dodatkowo, możemy nawet robić tyły do naszych kart (będzie to jeszcze dopracowywane).

Ogólnie sam program (najnowszy plug-in) jak również instrukcję można pobrać z tąd:

http://www.talismanisland.com/strange_eons.htm

Oddzielny plug-in jest do oddzielnej edycji, jednakże one wszystkie pojawią się w jednej zakładce - "Talisman (All Editions)". Nie wiem jak na innych OS, ale plug-iny te najłatwiej oraz najprzyjemniej instaluje się sklejając je do folderu z plug-inami:

Win XP:

{Dysk}:\Documents and Settings\username\.strange-eons-plugins

Vista:

{Dysk}: Users/username/.strange-eons-plugins

Niemniej, musisz mieć zmienione w Opcjach Folderów, by pokazywał ukryte pliki i foldery.

Sam program można ściągnąć z tąd:

http://www.sfu.ca/~cjenning/eons/

Jego autorem jest Chris Jennings. Temat do dyskusji na FFG (tam też można z autorem się skontaktować) jest tutaj (ewentualnie ze mną lub z Jonem w razie jakiś problemów). Zwracam jednak uwagę, iż trza mieć w miarę nową wersję Java. Userzy z Vista nie powinni natknąć się na ten problem, gorzej z userami z Win XP.

Dodatkowo wypada wspomnieć, iż by Talisman plug-in działał poprawnie, wymagany również jest inny plug-in: "UI Grid Library". Sciągnąć go można z tąd:

http://www.sfu.ca/~cjenni...gins/index.html

Generalnie jednak warto ;) .

Jeżeli ktoś jest zainteresowany robić rozszerzenia, to szablony, które SE używa są w formacie .jp2 . Plug-in do PhotoShopa można ściągnąć z tąd:

http://www.fnordware.com/j2k/

Polski plug-in ma jeszcze parę błędów do poprawienia. Przede wszystkim nie działają tagi programu. Więc, jeżeli chcemy np. napisać wyraz "Siła: 10", to musimy użyć tagów HTML:

<size 10>S</size>IŁA<size 10>:</size> <size 10>10</size>

Dodatkowo może wystąpić jeszcze jeden problem - w polach do wpisywania textów zamiast polskich znaków mogą się pojawić kwadraty:Jesteśmy tego świadomi, w najbliższym updacie te oraz inne błędy zostaną poprawione. Jak wcześniej wspomniałem, jeżeli chcielibyście się o coś spytać, potrzebujecie rady, czy coś, to walcie śmiało. Również wtedy gdybyście chcieli coś zasugerować, jakieś zmiany, dodatki. Wszystko to zostanie przemyślane.

UPDATE:

Naprawiliśmy więc wyżej wymieniony problem, iż w boxie na efekt karty pojawiały się kwadraty miast polskich znaków. By to zrobić, musisz:

1. Włączyć Strange Eons
2. Przejść do zakładki: Toolbox --> Quickscript (lub też wcisnąć Ctrl+Q)
3. Skasuj pierwszą linijkę i wklej zamiast niej:

Kod:
Patch.apply( "edit-font-family", "Monospaced" );


4. Wciśnij Run script.
5. Wyłącz SE oraz włącz ponownie.

UPDATE 2:

Działają już polskie tagi:Ogólnie działają one bardzo dobrze. Wierzę, iż nie muszę pisać dokładnie jak ich używać. Wszystko widać na w/w grafice. Jeżeli ktoś by potrzebował większej ilości tagów, to tutaj znajduje się lista:

http://www.sfu.ca/~cjenning/eons/tag-table.html
Ostatnio zmieniony przez Nemomon Sob 11 Gru, 2010, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Nemomon 
Grupa Wsparcia
Talisman~


Dołączył: 09 Gru 2008
Posty: 1449
Skąd: W-wa
Wysłany: Pon 29 Cze, 2009   

Gdyby kogoś interesowało, to wspólnie z Jonem stworzyliśmy polski plug-in do Talisman - Magia i Miecz.
 
 
Nemomon 
Grupa Wsparcia
Talisman~


Dołączył: 09 Gru 2008
Posty: 1449
Skąd: W-wa
Wysłany: Pon 29 Cze, 2009   

Bug z kwadratami zamiast polskich znaków został naprawiony :) . Więcej informacji w poście na pierwszej stronie.
 
 
Nemomon 
Grupa Wsparcia
Talisman~


Dołączył: 09 Gru 2008
Posty: 1449
Skąd: W-wa
Wysłany: Pon 29 Cze, 2009   

Wyszła nowa wersja polskiego plug-inu do TMiM - v0.75. Od tej wersji działają polskie tagi jak np. <sm ∞ ∞> co nam daje Siła: ∞, Moc: ∞ Link do najnowzej wersji w pierwszym poście.
 
 
Nemomon 
Grupa Wsparcia
Talisman~


Dołączył: 09 Gru 2008
Posty: 1449
Skąd: W-wa
Wysłany: Pon 29 Cze, 2009   

Na szybkiego updateowany został program do wersji v0.83. Poprawione zostały drobne błędy z tagami. Nic strasznego w każdym bądź razie.
 
 
poooq 
edugracja.pl

Dołączył: 03 Mar 2009
Posty: 255
Skąd: Wesoła
Wysłany: Wto 30 Cze, 2009   

Brawo, brawo; Elementy DIY to najciekawsze części każdej planszówki. A Strange Eons to prawdziwe piekielny wynalazek...
_________________

 
 
Nemomon 
Grupa Wsparcia
Talisman~


Dołączył: 09 Gru 2008
Posty: 1449
Skąd: W-wa
Wysłany: Wto 30 Cze, 2009   

Dzięki, Poooq :) .

A teraz mały update. Specjalnie dla Bludgeona oraz jego dodatku. Angielska wersja oznaczona jest teraz jako v1.083, a polska jako v0.917. Czym się różnią? Zasadniczo od teraz można tworzyć karty Talizmanów :) .
 
 
Nemomon 
Grupa Wsparcia
Talisman~


Dołączył: 09 Gru 2008
Posty: 1449
Skąd: W-wa
Wysłany: Czw 02 Lip, 2009   

Dzisiaj z rana dostępna jest wersja polskiego plug-inu oznaczona jako v0.999
 
 
Nemomon 
Grupa Wsparcia
Talisman~


Dołączył: 09 Gru 2008
Posty: 1449
Skąd: W-wa
Wysłany: Czw 14 Sty, 2010   

Coś ostatnio cicho było, więc aby zaprezentować, że SE Team wciąż zipie, chociaż ledwie, to zaprezentuję zmiany, które w międzyczasie zaszły do plug-ina.

Zanim jednak, to chciałbym przypomnieć, iż Chris Jennings wypuścił niedawno, bowiem 1 stycznia 2010 roku, następną eksperymentalną wersję - 2.1 alpha 7. Jak zawsze, do ściągnięcia jest ona stąd.

No więc, wracając do samego plug-inu, to dodane zostały nowe funkcje do niego, oraz część zostało zmienionych. Teraz wygląda on mniej więcej tak:Jak widać, są dwa typy "małych Poszukiwaczy", dwa typy karty Informacji, karty Alternatywnych Zakończeń oraz zabawka do tworzenia tyłów kart. Część w tego została już przetłumaczona na polski, część będzie, ale o tym później.

Plug-in do tworzenia tyłów kart został minimalnie zmieniony i teraz jest częścią plug-inu do Talisman 4th RE (wcześniej był samodzielnym).

Karty Informacji wyglądają mniej więcej tak:Drugi typ karty Informacji, to bardziej karty zasad, stworzone przez J.C. Hendee. Zobaczyć je można w tym temacie na FFG.

Karty Alternatywnych Zakończeń wyglądają na przykład jak ta:Nowy styl tworzenia "małych Poszukiwaczy", pozwala nam wsadzić pełne zdjęcie Poszukiwacza, bez potrzeby wstukiwania jego imienia. Wyglądają dosyć schludnie:Karty Przygód oraz Poszukiwaczy najbardziej się zmieniły:Jak widać, chociaż to było możliwe już dawno, można dzielić wyrazy tak, aby przechodziły do następnej linii. Ja co prawda używam trochę innej metody na to, ale ta będzie na pewno o wiele przyjemniejsza i szybsza dla zwykłych użytkowników SE.
Następnie dodane zostało miejsce na tzw. Symbolem dodatku, w tym przypadku Symbolem Królowej Lodu.
Nareszcie możliwym jest tworzenie własnych typów kart bez potrzeby edytowania plug-inu, co zresztą widać po tym Big Furry Monster.
Parę (no, troszeczkę więcej) nowych ikon zostało dodanych, na grafice zaprezentowana jest ikona Talisman Island, aczkolwiek jak ktoś śledzi mą twórczość, to wie, że można np. używać ikon na czarny Los oraz jasny Los, poza tem są dla przykładu dla miecza, muła, łuku, Charakteru Neutralnego, smoka, historycznego polskiego orła, zamku, czy też wisielca.
Jest również możliwe łatwiejsze usunięcie kółeczka z numerem spotkania, bez potrzeby wyłączania kilku różnych zmiennych.

I na koniec Poszukiwacze, w tym najświeższa zmiana, bowiem wczorajsza. Tą zmianą jest danie Symbolu dodatku do kart Poszukiwaczy oraz kart Alternatywnych Zakończeń, w tym przypadku Symbolu Żniwiarza:Gdy już jesteśmy przy zmianach przy Poszukiwaczu, to:Można zmieniać podłoże pod nogami Poszukiwacza. Jest ich zdaje się 10 wybranych sztuk.
Można również, acz nie pamiętam, czy przypadkiem już wcześniej przypadkiem nie było to możliwe, wpisanie własnej nazwy miejsca startu gry.

Mamy już idee tworzenia plug-inu dalej, prace były nad możliwością zmiany koloru backgrounda karty &c, aczkolwiek póki co największą część prac zabiera wersja multi-językowa. Otwarci wciąż jesteśmy na pomysły użytkowników, co byście chcieli widzeć!
_________________
GameKeeper - Polskie forum poświęcone Magii i Miecz i Relic.
 
 
Nemomon 
Grupa Wsparcia
Talisman~


Dołączył: 09 Gru 2008
Posty: 1449
Skąd: W-wa
Wysłany: Nie 24 Sty, 2010   

A więc najnowsza wersja plug-inu jest właśnie dostępna na Talisman Island. Wymaga ona angielskiej wersji plug-inu, jako, że w niej znajdują się wszystkie wymagane rzeczy. Niestety, póki co najnowszy plug-in nie jest i najprawdopodobniej nie będzie kompatybilny wstecznie, znaczy więc, że pliki .eon stworzone wersją 0.999 mogą nie działać poprawnie. Ponadto, w programie jest ukrytych szereg innych poleceń, które wyświetlają różne grafiki. Ich spis znajduje się tutaj:

Macro = Wygląd

<axe> =

<battle> =

<bow> =

<castle> =

<disc> =

<dragon> =

<eagle> =

<evil> =

<neutral> =

<good> =

<dark> =

<light> =

<flame> =

<flash> =

<hand> =

<hands> =

<talisman> =

<island> =

<knight> =

<lightning> =

<lion> =

<mule> =

<sword> =

<shield> =

<torc> =

<reaper> =

<dungeon> =

<frostmarch> =

<ti> =

<nemomon> =
_________________
GameKeeper - Polskie forum poświęcone Magii i Miecz i Relic.
 
 
faj3r

Dołączył: 04 Sty 2010
Posty: 41
Wysłany: Pon 25 Sty, 2010   

...a jak ktos nie ma Windowsa?
 
 
Nemomon 
Grupa Wsparcia
Talisman~


Dołączył: 09 Gru 2008
Posty: 1449
Skąd: W-wa
Wysłany: Pon 25 Sty, 2010   

Na stronie Chrisa do ściągnięcia jest program dla różnych platform:

Windows strange-eons-win2.1alpha7.exe (13.4 MB)
OS X strange-eons-osx2.1alpha7.zip (17.8 MB)
Other Platforms strange-eons-2.1alpha7.zip (15.6 MB)

aczkolwiek nie mam pojęcia, czy plug-in działa pod nie, czy tylko pod Windowsem. Wydaje mi się, że powinien działać tak samo dobrze.
_________________
GameKeeper - Polskie forum poświęcone Magii i Miecz i Relic.
 
 
Nemomon 
Grupa Wsparcia
Talisman~


Dołączył: 09 Gru 2008
Posty: 1449
Skąd: W-wa
Wysłany: Wto 16 Mar, 2010   

Jon wyszedł naprzeciw użytkownikom tworzącym dodatki autorskie i aby jeszcze szybciej mogli oni znaleźć odpowiedni dział dotyczący programu, na stronie głównej TI umieścił przycisk Strange Eons. Również dzisiaj pojawiła się kolejna wersja językowa plug-inu, tym razem rosyjska.
_________________
GameKeeper - Polskie forum poświęcone Magii i Miecz i Relic.
 
 
Nemomon 
Grupa Wsparcia
Talisman~


Dołączył: 09 Gru 2008
Posty: 1449
Skąd: W-wa
Wysłany: Pią 11 Cze, 2010   

Na Talisman Island dostępna jest już najnowsza wersja polskiego plug-inu do Strange Eons. Możliwe jest tworzenie między innymi kart Gór oraz Reliktów. Dodane zostały dwa nowe macra, należy jednak pamiętać, że póki co nie ma oficjalnej ani nawet nieoficjalnej polskiej nazwy na Trinket/Trinkets (aczkolwiek będę forsował tę):

<da> = Drobnostka
<di> = Drobnostki

=====

Korzystając z okazji chcielibyśmy z Jonem New poprosić o uszanowanie naszej pracy oraz o zaprzestanie rozprowadzania nieoficjalnych modyfikacji naszego plug-inu. Naprawdę jest on wystarczająco często aktualizowany, że nie potrzeba nam dzikich i pirackich jego kopii. Jeżeli takie sytuacje będę się powtarzać, to może to skutkować usunięciem polskiej wersji plug-inu ze strony Talisman Island, a to odbije się negatywnie także na całej grupie uczciwych userów, którzy korzystają programu we właściwy sposób, tworząc swoje dodatki. Nie ma powodu tworzyć czegoś, skoro użytkownicy nie mogą paru dni poczekać aż się ogarniemy i oficjalnie wydamy, tylko muszą na własną rękę piracić. Jakoś wszyscy z tych 8 krajów, w których nasz plug-in wychodzi, są cierpliwi i czekają na aktualizację, tylko u nas ludzie są niecierpliwi.

Dziękujemy.
_________________
GameKeeper - Polskie forum poświęcone Magii i Miecz i Relic.
 
 
Shadoworg

Dołączył: 12 Cze 2010
Posty: 6
Wysłany: Sob 12 Cze, 2010   

Witam
Nemomon czy mógł bys napisac poradnik ja np dodac wlasne ikony dodatkow oraz aby zrobiony tyl karty byl dodany w procesie tworzenia wlasnych kart np przygod

Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 12