galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z zasadami
Autor Wiadomość
himramir
[Usunięty]

Wysłany: Czw 20 Cze, 2013   

W takim razie potwierdzasz moje przypuszczenia i tak właśnie grałem - thx
 
     
himramir
[Usunięty]

Wysłany: Czw 20 Cze, 2013   

Jeszcze jedno pytanie - jest karta, nie pamiętam tytułu ale pisze na niej: "Odrzuć .. kogoś tam... - chodzi o tą właśnie kartę..... aby położyć 2 żetony postępu na dowolnym chyba obszarze" i teraz pytanie - jeśli nie ma obszary w SP oraz aktywnego obszaru to czy mogę położyć żetony na karcie wyprawy ?
Wydaje mi się, że nie bo karta wyprawy to nie obszar - zgadza się ?
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Czw 20 Cze, 2013   

himramir napisał/a:
Jeszcze jedno pytanie - jest karta, nie pamiętam tytułu ale pisze na niej: "Odrzuć .. kogoś tam... - chodzi o tą właśnie kartę..... aby położyć 2 żetony postępu na dowolnym chyba obszarze" i teraz pytanie - jeśli nie ma obszary w SP oraz aktywnego obszaru to czy mogę położyć żetony na karcie wyprawy ?
Wydaje mi się, że nie bo karta wyprawy to nie obszar - zgadza się ?

Zgadza się.
 
     
maclis
[Usunięty]

Wysłany: Pon 24 Cze, 2013   

Czy gdy odkryje się efekt cienia to można go jeszcze anulować efektem karty wydarzeń?
 
     
zvish
[Usunięty]

Wysłany: Pon 24 Cze, 2013   

Tak, ponieważ pomiędzy odkryciem karty cienia w Fazie Walki, a rozpatrzeniem tejże, możesz zagrywać ackję. Więc jezeli masz kartę jaka może anulować kartę cienie jak najbardziej możesz to zrobić :D
 
     
wojo
[Usunięty]

Wysłany: Wto 25 Cze, 2013   

Zvish dobrze prawi. W tym przypadku jednak najczęściej stosowanym wydarzeniem jest Pośpieszna Pchnięcie, które nie jest akcją a odpowiedzią, tym samym można je grać nie zważając na okna akcji (a jedynie na warunki na samej karcie).
 
     
mroni
[Usunięty]

Wysłany: Wto 09 Lip, 2013   

Witam. Mam pytanie odnośnie worków w Hobbicie: Górą i Dołem. Czy bohater posiadający worek może wydawać swoje żetony zasobów? I czy można wtedy korzystać z dodatków dołączonych do tego bohatera typu Król spod Góry? Pozdrawiam
 
     
zvish
[Usunięty]

Wysłany: Sro 10 Lip, 2013   

Nie mam jeszcze hobbita ale wychodzi że może bo napisali że nie możę być:
- przygotowywany
- atakować
- bronić
- odpalać swoich efektów.

Podczas kiedy na worach z Samotnej Skala napisane jest wyraźnie że nie może tego czy tamtego i zbierać surowcow.

Więc odpowiadając na Twoje pytanie, możę zbierać i wydawać zasoby oraz uzywać swoich dodatków. Nie może tylko tego co wymienione.
 
     
mroni
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Lip, 2013   

Dzięki Zvish za odpowiedź. A jeszcze nurtuje mnie pewna kwestia. Jeśli muszę wziąć kartę z talii spotkań lub ze stosu odrzuconych kart (efekt np. innej karty spotkań), to czy wtedy rozpatruję efekty kluczowe typu mroczna fala i po odkryciu? I jak wtedy jest ze zdolnością Thalina, jeśli wciąż jesteśmy w fazie wyprawy?
 
     
zvish
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Lip, 2013   

Słowa kluczowe takie jak Mroczna Fala rozpatrywane są zawsze kiedy pojawiają się w grze. Czyli jeżeli poszkujesz karty i wprowadzasz ją do gry wówczas zawsze się odpalają.
Więcej taka przykladowo Mroczna Fala zadziala, nawet jeżeli odbijesz taką Eleanorą kartę z racji jej efektu Po Odkryciu. Wówczas odpalasz Mroczną Falę i odrzucasz kartę a na jej miejsce losujesz inną. Innymi słowy - SŁowa Kluczowe zawsze odpalasz za wyjątkime sytuacji kiedy karta pojawia się jako cień oczywiście.

Jezeli chodzi o Thalina i efekt Po Odkryciu to tak - jeżeli kazą Ci przeszukać Talię albo Odrzucone i Odkryć kartę wówczas odpala się zdoność Thalina. Jeżeli natomiast każą Ci przeszukać wspomniane talie, ale kartę Umieścić w grze wówczas zdolnosć Thalina się nie odpali. Dlatego żę Thalin odpala się jeżeli będąc przysposobiony do wyprawy Odkrywasz wroga z Talii Spotkań.

Przykładowa sytuacja gdzie to zachodzi to pierwsza przygoda z podstawki. Tam jezeli przejdziesz wyprawę i następna karta wyprawy każę Ci przeszukać wszystko i poszukać Pomiotu Ungolianty, a następnie umieścić ją w grze - nie każe Ci tej karty Odkryć, tylko umieścić w grze - taka rówżnica. W tej sytuacji Thalin jej nie przygrzeje ponieważ nie Odkrywasz karty tylko umieszczasz w grze.


Także jezeli chodzi o Talię spotkań to masz rozróżnienie na Odrywanie i umieszczanie w grze (to drugie naprawdę się sporadycznie zdaża). Ale jezeli gdzieś Ci każą Umieszczać a nie Odkrywać wówczas nie odpalasz też efektów Po Odkryciu. Ale jak mówie żadko się zdaża.

Podobna sytuacja zachodzi z kartami graczy gdzie masz rozróżnienie na Wchodzi do gry i Jest Zagrywany. Mówiąc inaczej Zagranie to nie to samo co wejście do gry. I tutaj też należy być uważnym na to jaki karta ma efekt - jezeli po zagraniu wóczas odpala się tylko jeżeli zagrasz czyli w zapłacisz surowce i zagrasz.
Jezeli karta wchodzi to gry w inny sposób to nie odpali efektu po zagraniu, ale odpali efekt po wejściu do gry - większość kart graczy ma jednak efekt Po wejściu do gry (przykład Gandalf, Syn Arnoru itd).
Na naszą korzyść z kolei przemawia to rozróżnienie w przygodzie trzeciej z podstawki Ucieczka z Dol Guldur. Gdzie jest powiedziane że gracze nie mogą jako grupa zagrać więcej niż jednego sprzemierzeńca na turę.
I tutaj tak, zagrać nie mogą, ale wprowadzać do gry mogą i przykładowo jak wprowadzasz do gry sprzymierzeńca kartą Przywództwa - Atak z Zaskoczenia to już nie obowiązuje Cię ten limit. Podobnie z Brokiem Żelazna Pięść jezeli zginie Ci bohater krasnolud itd.
 
     
mroni
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Lip, 2013   

OK, zrozumiałem. Serdeczne dzięki za pomoc, że chciało Ci się to wszystko napisać :)
I nie mogę znaleźć w instrukcji jeszcze jednej rzeczy. Czy jeśli mam efekt wymuszony wasala pana wiatrów, że po ataku mam go odrzucić z gry, to znaczy że normalnie go umieszczam w stosie kart odrzuconych? Wiem, że jest czasem sytuacja, że kartę odrzucam i nie mogę jej już przywrócić do gry efektami kart np. stawić czoła.
 
     
Berestaszek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Lip, 2013   

tak wymuszona akcja tego orla mowi ze po ataku musisz go odrzucic na stos kart odrzuconych. (no chyba ze masz orly z gor mglistych to wtedy mozesz na nich :p)
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Lip, 2013   

zvish napisał/a:
Słowa kluczowe takie jak Mroczna Fala rozpatrywane są zawsze kiedy pojawiają się w grze. Czyli jeżeli poszkujesz karty i wprowadzasz ją do gry wówczas zawsze się odpalają.
Więcej taka przykladowo Mroczna Fala zadziala, nawet jeżeli odbijesz taką Eleanorą kartę z racji jej efektu Po Odkryciu. Wówczas odpalasz Mroczną Falę i odrzucasz kartę a na jej miejsce losujesz inną. Innymi słowy - SŁowa Kluczowe zawsze odpalasz za wyjątkime sytuacji kiedy karta pojawia się jako cień oczywiście.

Zvish, przekombinowałeś trochę :P Instrukcja (s.24) stanowi: "Kiedy podczas kroku przeciwności fazy Wyprawy zostanie odkryta karta Spotkania " ze słowem kluczowym Mroczna Fala wówczas "należy odkryć 1 dodatkową kartę z talii Spotkań. Czyli kiedy kartę wyszukujemy i wstawiamy do SP, to Mroczna Fala nie działa - na nasze szczęście :twisted:

Podobnie jest z Netoperkiem, którego ubija Thalin - Mroczna Fala się również nie aktywuje :wink:
 
     
zvish
[Usunięty]

Wysłany: Sro 17 Lip, 2013   

Kulgan napisał/a:
zvish napisał/a:
Słowa kluczowe takie jak Mroczna Fala rozpatrywane są zawsze kiedy pojawiają się w grze. Czyli jeżeli poszkujesz karty i wprowadzasz ją do gry wówczas zawsze się odpalają.
Więcej taka przykladowo Mroczna Fala zadziala, nawet jeżeli odbijesz taką Eleanorą kartę z racji jej efektu Po Odkryciu. Wówczas odpalasz Mroczną Falę i odrzucasz kartę a na jej miejsce losujesz inną. Innymi słowy - SŁowa Kluczowe zawsze odpalasz za wyjątkime sytuacji kiedy karta pojawia się jako cień oczywiście.

Zvish, przekombinowałeś trochę :P Instrukcja (s.24) stanowi: "Kiedy podczas kroku przeciwności fazy Wyprawy zostanie odkryta karta Spotkania " ze słowem kluczowym Mroczna Fala wówczas "należy odkryć 1 dodatkową kartę z talii Spotkań. Czyli kiedy kartę wyszukujemy i wstawiamy do SP, to Mroczna Fala nie działa - na nasze szczęście :twisted:

Podobnie jest z Netoperkiem, którego ubija Thalin - Mroczna Fala się również nie aktywuje :wink:


Być możę faktycznie coś przekombinowałem. Ale wówczas to ja cały czas gram źle bo jak mi kiedykolwiek wchodzi co gry coś ze słowem kluczowym to torozgrywam.

A yasugerowałem się tym:

FAQ 1.4 strona 4 napisał/a:

(1.01) Słowa kluczowe dotyczące spotkań
Słowa kluczowe - Mroczna fala, Zguba oraz Strzeżona,
powinny być rozstrzygane w momencie kiedy
pojawiają się w grze, włącznie z przygotowaniem gry.


Więc jak to jest ostatecznie? :)
 
     
wojo
[Usunięty]

Wysłany: Sro 17 Lip, 2013   

Kulgan ma rację. Niestety polskie tłumaczenie FAQu jest niewystarczająco precyzyjne. Wersja angielska:
Cytat:
(1.01) Encounter Keywords
Surge, Doomed, and Guarded keywords should be
resolved any time the card on which they occur is
revealed from the encounter deck
, including during
setup.

Czyli powyższe słowa kluczowe rozgrywamy tylko i wyłącznie kiedy karta jest odkrywana z talli przeciwności . Więc mamy:
- Karta A nakazuje wyszukać i umieścić w grze kartę B - ignorujemy mroczną falę*
- Karta A nakazuje wyszukać i odkryć kartę B - rozgrywamy mroczną falę* (ta sytuacja jest rzadsza ale zdaje się że niektóre karty mają takie polecenie)
- Karta A nakazuje odkryć kartę z tali przeciwności - rozgrywamy mroczną falę*

* tudzież: zguba, strzeżona
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.23 sekundy. Zapytań do SQL: 14