galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zasady gry
Autor Wiadomość
Yachu85
[Usunięty]

Wysłany: Sob 05 Sty, 2013   

zvish napisał/a:
A no faktycznie. O taką aktywność Ci chodziło.
Tak - tak jak myslisz. Tam gdzie aktywność tam dajesz znacznik aktywności i na takim polu można spełniać wymgania Pogłosek, korzystać z Warunków itd :D


My z żoną mamy taki patent, że zamiast znacznika kładziemy samą kartę mówiącą o aktywności. W ten sposób trudniej o niej zapomnieć i łatwiej uwzględnić ją w swoich zamierzeniach :wink:
 
     
carosh
[Usunięty]

Wysłany: Pon 14 Sty, 2013   

Nie przeglądałem wszystkich postów więc proszę wybaczyć jeżeli temat się dubluje.

Problem polega na tym - badacz wychodzi z bramy i kładzie żeton eksploracji na bramie jednak nie ma wystarczająco dużo zasobów żeby trwale zapieczętować bramę. Kolejny gracz ma wystarczające zasoby jednak jest w arkham więc dopiero wchodzi na pole gdzie jest brama ze znacznikiem eksploracji. Pytanie moje jest takie:
Czy gracz który ma wystarczające zasoby zostanie wciągnięty do innego świata czy nie?

Ponadto nie za bardzo potrafiłem się dogadać w sprawie potworów na peryferiach (każdy jak okazało się, akurat TEN rozdział przedstawił dość powierzchownie). Może to ktoś wytłumaczyć jak dla tępaka? :)

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi :)
 
     
wezuwiusz
[Usunięty]

Wysłany: Pon 14 Sty, 2013   

czego nie rozumiesz z peryferiami konkretnie?

co do bramy to znacznik eksploracji dostaje BADACZ a nie brama.

zasoby? masz na myśli wskazówki lub znak starszych bogów.
więc wskazówkami się nie można wymieniać ( CHYBA że ma się jakąś tam ekstra kartę nie pamiętam teraz dokładnie co to było) a jeżeli chodzi o znak starszych bogów (ew. pergamin ze znakiem starszych bogów ten z Faraona :D ) to dobre pytanie. Czy Badacz może wejść, podać przedmiot i wyjść z tego obszaru? Czy też Brama go wsysa zanim zdąży podać przedmiot? Czy też zdąży podać przedmiot a potem brama go wessie?

Tak czy inaczej trzeba pamiętać że jeżeli brama się za nim zamknie i nie otworzy kolejna wtedy jest problem bo gdy przyjdzie wracać do Arkham zagubi się w czasie i przestrzeni. Chyba że ma tę kartę która umożliwia powrót dowolną bramą, bo było też coś takiego.
 
     
carosh
[Usunięty]

Wysłany: Pon 14 Sty, 2013   

wezuwiusz napisał/a:
czego nie rozumiesz z peryferiami konkretnie?

Jak to się odbywa. Kładę potwory na peryferiach gdy ilość potworów w arkham przekracza ilość graczy + 3 tylko co potem, gdy badacz zabije 1 potwora. Gdzie je stawiam? Co się dzieje z latającymi potworami (czy przesuwają się na przestworza gdy nikogo nie ma na ulicach?)

wezuwiusz napisał/a:
co do bramy to znacznik eksploracji dostaje BADACZ a nie brama.

Ups... dzięki za wyjaśnienie :)

wezuwiusz napisał/a:
zasoby? masz na myśli wskazówki lub znak starszych bogów.
więc wskazówkami się nie można wymieniać ( CHYBA że ma się jakąś tam ekstra kartę nie pamiętam teraz dokładnie co to było) a jeżeli chodzi o znak starszych bogów (ew. pergamin ze znakiem starszych bogów ten z Faraona :D) to dobre pytanie. Czy Badacz może wejść, podać przedmiot i wyjść z tego obszaru? Czy też Brama go wsysa zanim zdąży podać przedmiot? Czy też zdąży podać przedmiot a potem brama go wessie?

No właśnie nad tym się najbardziej zastanawiamy. Bo to że zostanie wessany to jest na 100% pewne tak ?
wezuwiusz napisał/a:
Tak czy inaczej trzeba pamiętać że jeżeli brama się za nim zamknie i nie otworzy kolejna wtedy jest problem bo gdy przyjdzie wracać do Arkham zagubi się w czasie i przestrzeni. Chyba że ma tę kartę która umożliwia powrót dowolną bramą, bo było też coś takiego.

No tak zamknąłem kolegę który zniszczył mi najwięcej żetonów postaci i potworów. Można powiedzieć że przedwiecznym byłem ja :P
 
     
sirafin
[Usunięty]

Wysłany: Pon 14 Sty, 2013   

carosh napisał/a:
Problem polega na tym - badacz wychodzi z bramy i kładzie żeton eksploracji na bramie jednak nie ma wystarczająco dużo zasobów żeby trwale zapieczętować bramę. Kolejny gracz ma wystarczające zasoby jednak jest w arkham więc dopiero wchodzi na pole gdzie jest brama ze znacznikiem eksploracji. Pytanie moje jest takie:
Czy gracz który ma wystarczające zasoby zostanie wciągnięty do innego świata czy nie?
wezuwiusz napisał/a:
zasoby? masz na myśli wskazówki lub znak starszych bogów.
więc wskazówkami się nie można wymieniać ( CHYBA że ma się jakąś tam ekstra kartę nie pamiętam teraz dokładnie co to było) a jeżeli chodzi o znak starszych bogów (ew. pergamin ze znakiem starszych bogów ten z Faraona :D ) to dobre pytanie. Czy Badacz może wejść, podać przedmiot i wyjść z tego obszaru? Czy też Brama go wsysa zanim zdąży podać przedmiot? Czy też zdąży podać przedmiot a potem brama go wessie?

A widzieliście co napisałem stronę wcześniej do jednego z pytających? :>
sirafin napisał/a:
Dobrze, że od razu sobie uporządkowałeś, że pewne rzeczy dzieją się w różnych fazach, wielu pytań by w tym wątku nie było, gdyby wszyscy zwracali na to uwagę ;)

Przez otwarte bramy przechodzi się w FAZIE SPOTKAŃ W ARKHAM a nie w FAZIE RUCHU. Marsz do instrukcji i zrobić sobie rozpiskę co się kiedy dzieje! :D


carosh napisał/a:
Jak to się odbywa. Kładę potwory na peryferiach gdy ilość potworów w arkham przekracza ilość graczy + 3 tylko co potem, gdy badacz zabije 1 potwora. Gdzie je stawiam? Co się dzieje z latającymi potworami (czy przesuwają się na przestworza gdy nikogo nie ma na ulicach?)
Gdy badacz zabije potwora to ilość potworów w Arkham nie przekracza już ilości graczy + 3, prawda? Tak więc nowy potwór trafi do Arkham.

A Peryferia działają tak:
Limit potworów jest równy liczbie graczy biorących udział w grze plus trzy. Jeśli umieszczenie na planszy potwora spowodowałoby przekroczenie tego limitu (nie liczy się potworów na Peryferiach), potwór trafia na Peryferia.

Maksymalna liczba potworów na Peryferiach, wynosi 8 minus liczba graczy biorących udział w grze. Kiedy przekroczona zostanie maksymalna liczba potworów na Peryferiach, poziom paniki wzrośnie o 1, a wszystkie potwory na Peryferiach powrócą do puli potworów.

Przykład: W grze trzyosobowej limit potworów wynosi 6 (3+3), a maksymalna liczba potworów na Peryferiach 5 (8-3). Na planszy znajdują się trzy otwarte bramy, sześć potworów w Arkham i cztery potwory na Peryferiach. Podczas fazy Mitów zostaje wylosowana karta, która powoduje spotęgowanie potworów, w związku z czym, należy umieścić na planszy trzy potwory. Pierwszy wylosowany potwór nie może zostać umieszczony w Arkham, bo przekroczony zostałby limit potworów, dlatego potwór trafia na Peryferia, zwiększając w ten sposób do pięciu, liczbę przebywających tam potworów. Drugi potwór również musi trafić na Peryferia. Spowoduje to przekroczenie maksymalnej liczby potworów na Peryferiach. Wskutek tego poziom paniki wzrośnie o 1, a sześć potworów z Peryferii wróci do puli potworów. Wreszcie, wylosowany zostanie trzeci potwór i umieszczony na Peryferiach, ponieważ nadal zostałby przekroczony limit potworów, gdyby umieszczono go w Arkham.


Co do potworów latających:
1. Potwory latające poruszają się tylko wtedy, kiedy w fazie Mitów pojawi się ich symbol wymiaru, czyli tak, jak inne potwory.
2. Latające potwory nie opuszczą obszaru zajmowanego już przez jakiegoś Badacza. Gdy znajdują się na tym samym polu co Badacz, nie poruszą się, nawet jeśli pojawi się ich symbol ruchu.
3. Kiedy latający potwór znajdujący się na ulicy lub obszarze porusza się, przesuwa się na sąsiednie ulice, na których przebywa jakiś Badacz, a jeśli to nie jest możliwe, przesuwa się na Przestworza.
 
     
carosh
[Usunięty]

Wysłany: Pon 14 Sty, 2013   

sirafin napisał/a:

Przez otwarte bramy przechodzi się w FAZIE SPOTKAŃ W ARKHAM a nie w FAZIE RUCHU. Marsz do instrukcji i zrobić sobie rozpiskę co się kiedy dzieje! :D

..... OMG.. ale ja jestem głupi... Dzięki wielkie za odpowiedź :D
 
     
zvish
[Usunięty]

Wysłany: Pon 14 Sty, 2013   

sirafin napisał/a:

1. Potwory latające poruszają się tylko wtedy, kiedy w fazie Mitów pojawi się ich symbol wymiaru, czyli tak, jak inne potwory.


Dopisałbym tutaj, że dzieję się tak w przypadku podstawki. Wraz z Dunwich dochodzą karty rozerwań, które powodują ruch latających potworów niezależnie od symbolów zawartych na karcie.

Ps. Zastanawiam się Sirafin ile Ty masz lat :D ;)
 
     
espanoles
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Sty, 2013   

Przykład: W grze trzyosobowej limit potworów wynosi 6 (3+3), a maksymalna liczba potworów na Peryferiach 5 (8-3). Na planszy znajdują się trzy otwarte bramy, sześć potworów w Arkham i cztery potwory na Peryferiach. Podczas fazy Mitów zostaje wylosowana karta, która powoduje spotęgowanie potworów, w związku z czym, należy umieścić na planszy trzy potwory. Pierwszy wylosowany potwór nie może zostać umieszczony w Arkham, bo przekroczony zostałby limit potworów, dlatego potwór trafia na Peryferia, zwiększając w ten sposób do pięciu, liczbę przebywających tam potworów. Drugi potwór również musi trafić na Peryferia. Spowoduje to przekroczenie maksymalnej liczby potworów na Peryferiach. Wskutek tego poziom paniki wzrośnie o 1, a sześć potworów z Peryferii wróci do puli potworów. Wreszcie, wylosowany zostanie trzeci potwór i umieszczony na Peryferiach, ponieważ nadal zostałby przekroczony limit potworów, gdyby umieszczono go w Arkham.

Witam mam takie pytanie odnośnie tej wypowiedzi.Jeżeli ma pojawić się nowy potwór a ich limit jest przekroczony to na peryferia daje sie tego nowego potwora który wchodzi do gry(bo tak mi wynika z ten informacji) czy zdejmuje sie z mapy najdłużej będącego w grze (my gramy tak ze znajomymi)a zastępuje się go tym nowym bo to niekiedy zmienia postać rzeczy.
 
     
carosh
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Sty, 2013   

espanoles napisał/a:

Witam mam takie pytanie odnośnie tej wypowiedzi.Jeżeli ma pojawić się nowy potwór a ich limit jest przekroczony to na peryferia daje sie tego nowego potwora który wchodzi do gry(bo tak mi wynika z ten informacji) czy zdejmuje sie z mapy najdłużej będącego w grze (my gramy tak ze znajomymi)a zastępuje się go tym nowym bo to niekiedy zmienia postać rzeczy.

Strona 19 instrukcji do podstawki:
W momencie, w którym liczba potworów na Peryferiach
przekroczy powyższy limit, należy podnieść poziom
paniki o 1, a żetony potworów (z pola Peryferii) odłożyć
do puli potworów.


A więc odkłada się WSZYSTKIE potwory :) Troche za ciężko by było wg. mnie :)
 
     
espanoles
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Sty, 2013   

Chyba się żle zrozumieliśmy.Chodziło mi o to,że jest na przykład 3 graczy limit potworów w grze wynosi 6 i tyle jest ich na mapie otwiera się brama i ma pojawić się siódmy potwór i jest to na przykład kultysta to czy w takim wypadku ten kultysta idzie na peryferia czy będący w grze najdłużej na przykład maniak idzie na peryferia a zastępujemy się go tym kultystą.To co ty mi odpisałeś to akurat wiem :razz: chodzi mi jedynie o to czy nowy potwór trafia na peryferia czy ten który jest już nadłużej na mapie. Pozdrawiam
 
     
Cyberpuncur
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Sty, 2013   

Wg zasad, to kultysta z Twojego przykładu powinien iść na peryferia.
Nie zawsze przecież się pamięta, który potworek jest najdłużej, zwłaszcza jeśli miały kilka ruchów i są rozrzucone po mieście.
 
     
carosh
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Sty, 2013   

espanoles napisał/a:
Chyba się żle zrozumieliśmy.Chodziło mi o to,że jest na przykład 3 graczy limit potworów w grze wynosi 6 i tyle jest ich na mapie otwiera się brama i ma pojawić się siódmy potwór i jest to na przykład kultysta to czy w takim wypadku ten kultysta idzie na peryferia czy będący w grze najdłużej na przykład maniak idzie na peryferia a zastępujemy się go tym kultystą.To co ty mi odpisałeś to akurat wiem :razz: chodzi mi jedynie o to czy nowy potwór trafia na peryferia czy ten który jest już nadłużej na mapie. Pozdrawiam

Sorki, już tłumaczę z instrukcją (strona 18):
Jeśli umieszczenie potwora na planszy zwiększyłoby liczbę
potworów w Arkham ponad limit potworów, takiego
potwora
umieszcza się na polu Peryferii.

Więc zakładam że tego co dociągnąłeś wywalasz na peryferie. Mam nadzieję że o to chodziło :)
 
     
wezuwiusz
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Sty, 2013   

innymi słowy, nie ma takiej możliwości by potwór z gry tj z Arkham lub z Przestworzy przeniósł się na Peryferia. Na Peryferia idą tylko potwory które wchodzą do gry ale nie ma gdzie ich umieścić bo na planszy jest już (liczba graczy + 3) potworów. Tu warto zaznaczyć że pewne potwory się nie wliczają w ten rachunek i przeto nigdy nie idą na peryferia. Np. dzieci Abhotha i chyba wszystkie inne "lęgowe".

Z peryferii z kolei można usunąć bestie w ten to sposób że zamykamy bramę z jej symbolem wymiaru.
 
     
espanoles
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Sty, 2013   

ok dzięki za odpowiedz nie wiem dlaczego zawsze graliśmy tak że usuwaliśmy najstarszego potwora w grze.Faktycznie jest to w instrukcji napisane my chyba nie dopatrzyliśmy tego i nięchcący zmieniliśmy troche zasady ale od czego ma się takich ekspertów na forum jak wy.Dzięki wielkie
 
     
Sargodar
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Sty, 2013   

tak przy okazji to z Peryferii trafiają do "wora", żeby nie było że jakimś cudem/nadinterpretacją zasad trafiają na planszę :razz:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 13