galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Misja a używanie żetonów na niej zebranych.
Autor Wiadomość
czegoj
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Lip, 2012   Misja a używanie żetonów na niej zebranych.

W faq 1.7 stoi napisane

Cytat:
Misje (v1.7)
Efekty kart Misji mogą być aktywowane nawet jeśli danej misji nie wypełnia żadna jednostka, pod warunkiem, że wszystkie inne wymagania zostają spełnione (koszt, warunki, itd.) Jeśli w dowolnym momencie na karcie misji, której nie wypełnia żadna jednostka, znajdują się żetony zasobów, zostają natychmiast usunięte. Żetony nie mogą być wydawane do aktywowania zdolności tuż przed tym jak zostają usunięte



Jak to dokładnie interpretować?

Czy mając na stolę ofiarę dla hekarti na niej jednostkę i zebrane żetony mogę ich użyć, jeśli gracz np. cofa mi jednostkę będącą na tej misji (lub niszczy ją lub cokolwiek innego poprzez użycie akcji)? Czy jednak z powodu tego, że jednostka za chwilę spadnie to również spadną mi żetony i wtedy zachodzi warunek:

Cytat:
Żetony nie mogą być wydawane do aktywowania zdolności tuż przed tym jak zostają usunięte


Ma ktoś coś ciekawego do powiedzenia w tej sprawie?

Dodam, że wszystkie warunki do użycia akcji z hekarti są spełnione. Pytanie czy można użyć tej akcji z misji w odpowiedzi na zdjęcie jednostki z niej. Oczywiście odpowiedź może nie uratować jednostki, ale przynajmniej pozwoli użyć żetony, które i tak za chwilę spadną. Oczywiście kieruję się tu zasadą, że akcje rozpatrywane są od końca, czyli najpierw akcja hekarti a dopiero potem akcja cofnięcia jednostki znajdującej się na misji.
 
     
alanbdg
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Lip, 2012   

Na każdą akcję przeciwnika, możesz odpowiedzieć swoją akcją tzn. możesz zagrać taktykę, odpalić akcję z kontrolowanej przez siebie karty - jednostki, misji, wsparcia - oczywiście jeśli wszystkie warunki aktywowania Twojej akcji są spełnione.

Więc jeśli ktoś chce zabić/cofnąć twoją jednostkę wypełniającą misję, możesz w odpowiedzi ostatni raz skorzystać z żetonów zgromadzonych na karcie misji i odpalić akcję
 
     
Venar
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Lip, 2012   

No dobrze ale o co chodzi w takim razie z tym zapisem

Cytat:
Cytat:
Żetony nie mogą być wydawane do aktywowania zdolności tuż przed tym jak zostają usunięte
 
     
alanbdg
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Lip, 2012   

No to powiem Ci, kolego, że masz wkład w rozwój Inwazji u mnie w mieście.
Skoro w FAQ jest napisane na czerwono, znaczy to, że zostało zmienione od ostatniego uaktualnienia, a tym samym niejednokrotnie zostałem oszukany przez wspomnianą przez Ciebie misję.
W takim wypadku rozumiem to tak, że nie można odpalić akcji z misji (ani żadnej akcji przy użyciu żetonów z misji) w odpowiedzi na akcję przeciwnika, która usuwa jednostkę wypełniającą misję.

Dzięki za zwrócenie uwagi
 
     
czegoj
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Lip, 2012   

No właśnie szukamy tu pomocy, bo nie bardzo wiemy jak to interpretować. Czy w tym przypadku nie chodzi o operację na żetonach, której pełno jest w ostatnich dodatkach, tz. jeśli gracz zmniejsz liczbę żetonów to w odpowiedzi już ich nie można wydać. Jeśli jest tak jak ja myślę to jak najbardziej możesz grać odpowiedź na akcję przeciwnika z tych żetonów, bo sprawa dotyczy jednostki i dopiero po jej spadnięciu żetonów. Natomiast jeśli jest tak jak myśli Venar to niestety nie można zagrywać już żetonów z misji ponieważ zaraz po spadnięciu jednostki spadają żetony. Tylko dlaczego wtedy nie działa zasada ostatnia akcja jest rozpatrywana jako pierwsza?

Ładnie poproszę o wszelkie sugestie. :roll:
 
     
Venar
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Lip, 2012   

No właśnie, bo w tym wypadku dochodzą tu jeszcze inne sytuacje.

Przykład:
Mam na stole Mistrza Run, który w między czasie uzbierał na sobie trochę żetonów. Przeciwnik używa akcji, która niszczy mi ta jednostkę. Jednak ja zagrywam akcję i wydaję żetony z tej jednostki bo: "Możesz wydawać znajdujące się na tej karcie żetony zasobów aby zagrywać taktyki" a akcje rozpatrujemy od końca czyli najpierw wydam żetony a dopiero potem spadnie mój Mistrz Run.

Mimo że gram właśnie krasnoludami i cytowany zapis "Żetony nie mogą być wydawane..." obowiązuje zarówno mnie jak i wspomnianą wyżej misję (oraz każdą inną) jak również każde inne karty, które zbierają żetony.

Chyba że zwyczajnie ktoś nie przemyślał tego zapisu a my mamy teraz problem z jego interpretacją...
 
     
alanbdg
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Lip, 2012   

Doczytałem dokładnie zapis FAQ

Jeśli w dowolnym momencie na
karcie misji, której nie wypełnia żadna
jednostka, znajdują się żetony zasobów,
zostają natychmiast usunięte. Żetony nie
mogą być wydawane do aktywowania
zdolności tuż przed tym jak zostają
usunięte

Zapis "żetony nie mogą być wydawane..." dotyczy sytuacji, gdy jednostka wypełniająca misję opuściła ją, więc wracając do początku wątku, wydaje mi się, że miałem rację.

Możesz odpalić akcję z misji w odpowiedzi na akcję przeciwnika, która zdejmie Twoją jednostkę. Twoja akcja jest pierwsza, a w tym momencie jednostka wypełnia jeszcze misję więc zapis z FAQ jej nie dotyczy. Byłoby to logiczne. Czemu akcja z karty misji miałaby działać inaczej niż akcja z jednostki lub wsparcia?.
 
     
czegoj
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Lip, 2012   

Ja też przychylam się do tej interpretacji. Wydaje mi się, że w tej sytuacji chodzi o moment kiedy jednostka z misji już spadła (nic nie robił z żetonami gracz do którego należały żetony) i na misji zostają żetony. W tym momencie powinny zostać one usunięte i wtedy nie mając już jednostki nie możesz ich wydawać. Nie wiem, czy przekonaliśmy tą interpretacją kogokolwiek oprócz siebie, ale chyba właśnie tak jest. Szkoda, że więcej osób nie włączyło się do dyskusji.

Jeszcze chciałby uzyskać tutaj odpowiedź, czy również działa to tak w przypadku akcji skierowanych ewidentnie na żetony, mianowicie w przypadku tego gagatka http://krysztalyczasu.pl/...hp?photo_id=694 , czy również można odpowiedzieć na jego akcję wydając wcześniej żetony?
 
     
alanbdg
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Lip, 2012   

Jak najbardziej. Robisz łańcuch i tyle. Jego akcja zmarnowana.
 
     
Venar
[Usunięty]

Wysłany: Czw 05 Lip, 2012   

Cytat:
Zapis "żetony nie mogą być wydawane..." dotyczy sytuacji, gdy jednostka wypełniająca misję opuściła ją


ZAWSZE kiedy jednostka opuszcza misję żetony są odrzucane więc zupełnie niepotrzebne byłoby to zdanie o żetonach.

Zapis "...tuż przed..." jak dla mnie traktuje właśnie o tym że nie można aktywować tych akcji bo przecież w wyniku zniszczenia jednostki spadają żetony. A ich użycie jest właśnie "tuż przed" ich odrzuceniem.

Ale kto to wie na pewno?
 
     
alanbdg
[Usunięty]

Wysłany: Czw 05 Lip, 2012   

Zapis jest po to żeby jakiś fantasta nie wymyślił luki między "jednostka opuszcza grę" a "usuwaniem żetonów", podczas której chciałby jeszcze odpalić akcję :mrgreen:

Pewna i potwierdzona informacja: chcesz mi zdjąć jednostkę z misji, ja w odpowiedzi wywołuję "gołębi śpiew" i odpalam co fabryka (tj. misja) dała. Tak samo, gdy chcesz usunąć goblińskiego Lobbera, przeciwnik w odpowiedzi go poświęca i tyle, tak samo, gdy chcesz usunąć krasnoludzkiego veteran slayera, w odpowiedzi odpala się jego akcję i tyle

Tak to działa. Akcje rozpatrujemy od tyłu. Twojego zdjęcia jednostki z misji jeszcze nie ma, a skoro wiem, że zaraz będzie no to psikus.

Pozdrawiam
 
     
Venar
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Lip, 2012   

Tak tak, akcje rozpatrujemy od tyłu. Ale w podanych przykładach nie ma używania żetonów. A to o nie cały czas się rozchodzi.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 13