galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie o faze Encounter
Autor Wiadomość
durtu
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Kwi, 2012   Pytanie o faze Encounter

W filmie instruktazowym jak i w instrukcji jest o tym, że gracz może sam wpierw zaatakowac wroga ze staging area. Jest to pominiete jako przykład(gracze tego nie robia), a mnie interesuje czy jesli ja zadeklaruje atakujacego to walka bedzie taka jak jest dalej w instrukcji, czyli to przeciwnik atakuje pierwszy + karta shadow ??? Czy jest to tak(jak mniemam powinno byc) że skoro to ja atakuje pierwszy to wróg sie broni (dalej karta shadow obowiazuje). Mam z tym duza niepewnosc, nie wiem jak grać, a chciałbym korzystac z tej mozliwosci.

Dalej, co to oznacza, że wróg jak przezyje ze mna to bedzie "engage" w praktyce? Wraca do staging, ale w nastepnej turze nawet jak mi spadnie zagrozenie to bedzie i tak mnie atakował, wzglednie ja go dobije. Jak to jest?

I ostatnie, czy mozna po kolei kilkoma postaciami atakowac wroga postac, bo tak z filmu instruktażowego zrozumiałem - ze wieksza ilosc moich moze atakować. A w instrukcji pisze, że nie tylko raz, jedna postacią. Wiec prosze o proste zabicie mojej dywagacji - tak, czy nie ?

Dziekuje za wyrozumiałosc.
 
     
guciomir
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Kwi, 2012   Re: Pytanie o faze Encounter

durtu napisał/a:
W filmie instruktazowym jak i w instrukcji jest o tym, że gracz może sam wpierw zaatakowac wroga ze staging area. Jest to pominiete jako przykład(gracze tego nie robia), a mnie interesuje czy jesli ja zadeklaruje atakujacego to walka bedzie taka jak jest dalej w instrukcji, czyli to przeciwnik atakuje pierwszy + karta shadow ??? Czy jest to tak(jak mniemam powinno byc) że skoro to ja atakuje pierwszy to wróg sie broni (dalej karta shadow obowiazuje). Mam z tym duza niepewnosc, nie wiem jak grać, a chciałbym korzystac z tej mozliwosci.

Dalej, co to oznacza, że wróg jak przezyje ze mna to bedzie "engage" w praktyce? Wraca do staging, ale w nastepnej turze nawet jak mi spadnie zagrozenie to bedzie i tak mnie atakował, wzglednie ja go dobije. Jak to jest?

I ostatnie, czy mozna po kolei kilkoma postaciami atakowac wroga postac, bo tak z filmu instruktażowego zrozumiałem - ze wieksza ilosc moich moze atakować. A w instrukcji pisze, że nie tylko raz, jedna postacią. Wiec prosze o proste zabicie mojej dywagacji - tak, czy nie ?

Dziekuje za wyrozumiałosc.


Kilku wrogów siedzi w staging area. Jednego z nich możesz wciągnąć w zwarcie i jest to opcjonalne (zauważ, że wszystkie zdolności stworków typu "kiedy wejdzie w tobą w zwarcie" tutaj działają, nie ma znaczenia że do zwarcia dochodzi dobrowolnie). Następnie sprawdzasz czy pozostali wrogowie sami z siebie wejdą z tobą w zwarcie (ze względu chociażby na poziom zagrożenia). Nie ma tutaj absolutnie nic o atakach i obronach. Ten cały proces opiera się na wyciągnięcia potworków z jednej strefy do drugiej. Następnie dochodzimy do walki, czyli karty cienia, atak wrogów, blokowanie oraz oddawanie ciosów.

Jak potwora nie ubijesz, to nadal zostaje z tobą w zwarciu. Nie wraca do staging, po prostu zaatakuje cię przy kolejnej okazji w fazie walki (czyli pewnie w następnej turze). Niektórzy wrogowie mają zdolności które tej regule mogą przeczyć, na przykład wargowie.

Na każdego wroga możesz zadeklarować dokładnie jeden atak. Atak możesz przeprowadzić wieloma postaciami, które dodają swój atak (co zazwyczaj się robi żeby przebić obronę wroga). Czyli na przykład jak masz nieoczekiwaną odwagę na bohaterze (powoduje że się bohater przygotuje - będzie ready), to taki bohater może dziabnąć dwóch różnych wrogów, ale nie może dwukrotnie zaatakować tego samego wroga.
 
     
durtu
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Kwi, 2012   

Czy jesli więc wróg jest engage ze mna to w nastepnej turze, jesli przezył, nie moge juz bohatera tapowac do questa bo bede przeciez "engage" z wrogiem ???

Jesli robie "engage" z jednym stworem wyciagnietym i potem dochodza dajmy na to dwa to dla kazdego z nich ciagne karte cienia ???

Czy mozna wyciagnac wroga z staging i go zranic a potem nie walczyc z nim? (to pytanie wiaze sie z pierwszym)

A jak mam na hero attachment jaki po stapowaniu go robi "ready" to moge go uzyc by dobic wroga - trapi mnie kwestia czy kolejny atak na wroga(drugi, trzeci itd) to kolejna karta shadow i znowu wróg atakuje pierwszy??? Tu tez pytam o samo działanie attachment'a jest tak samo szybkie(robienie ready postaci) jak event ?
 
     
mpuchatek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Kwi, 2012   

durtu napisał/a:
Czy jesli więc wróg jest engage ze mna to w nastepnej turze, jesli przezył, nie moge juz bohatera tapowac do questa bo bede przeciez "engage" z wrogiem ???

Możesz, gdyż w fazie Odpoczynku "odtapowujesz" swoje postaci i dodatki. Wróg jest w zwarciu z graczem, a nie z postacią.
durtu napisał/a:

Jesli robie "engage" z jednym stworem wyciagnietym i potem dochodza dajmy na to dwa to dla kazdego z nich ciagne karte cienia ???

Tak. Kartę cienia dostaje każdy wróg w zwarciu z graczem.
durtu napisał/a:

Czy mozna wyciagnac wroga z staging i go zranic a potem nie walczyc z nim? (to pytanie wiaze sie z pierwszym)

Normalnie nie. Ale być może jakaś karta ma efekt, który na to pozwoli. Są takie które umożliwiają atak na wroga nie będącego w zwarciu w graczem - np. jest w strefie zagrożenia.
durtu napisał/a:

A jak mam na hero attachment jaki po stapowaniu go robi "ready" to moge go uzyc by dobic wroga - trapi mnie kwestia czy kolejny atak na wroga(drugi, trzeci itd) to kolejna karta shadow i znowu wróg atakuje pierwszy??? Tu tez pytam o samo działanie attachment'a jest tak samo szybkie(robienie ready postaci) jak event ?

Karta cienia jest rozdawana w fazie Walki, ale przed atakiem wrogów. Odkrywana i rozpatrywana jest natomiast podczas ataku wroga w kroku 3. (to ważne, bo po zadeklarowaniu obrońcy, a nie przed, ale już w czasie ataku).
Zatem do końca fazy walki (całej fazy) wróg ma tę samą kartę cienia. Gracz może tak, czy owak atakować wroga tylko jeden raz w całej fazie walki. Drugi atak może pochodzić od innego gracza - postacią z własnością Dystans, albo efektami specjalnymi kart. Normalnie nie masz możliwości ponowienia ataku na wroga w tej samej fazie Walki.
Innymi słowy: bez efektów specjalnych kart, w drugim ataku wróg otrzyma nową kartę cienia, gdyż będzie to faza Walki nowej rundy.

BTW. Te subtelności mają czasem kolosalne znaczenie: faza, krok, runda. Po przeczytaniu oficjalnego FAQ oraz wyjaśnień sporo się rozjaśnia, ale trzeba trochę rund rozegrać. Inaczej się mózg lasuje :wink:
 
     
Kulgan
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Kwi, 2012   

durtu napisał/a:
Czy jesli więc wróg jest engage ze mna to w nastepnej turze, jesli przezył, nie moge juz bohatera tapowac do questa bo bede przeciez "engage" z wrogiem ???

Wysyłać na Wyprawę możesz, ale warto mieć kogoś do obrony, bo wróg w zwarciu (engage) bedzie atakował Cię zawsze co turę i zawsze będzie to robił jako pierwszy.

durtu napisał/a:
Jesli robie "engage" z jednym stworem wyciagnietym i potem dochodza dajmy na to dwa to dla kazdego z nich ciagne karte cienia ???

Tak, ciągniesz kartę cienia dla każdego wroga, nawet takiego, który nie zaatakuje.

durtu napisał/a:
Czy mozna wyciagnac wroga z staging i go zranic a potem nie walczyc z nim? (to pytanie wiaze sie z pierwszym)

Wróg jest w zwarciu tak długo aż go nie zabijesz (lub jakaś karta cofnie go do strefy przeciwności).

durtu napisał/a:
A jak mam na hero attachment jaki po stapowaniu go robi "ready" to moge go uzyc by dobic wroga - trapi mnie kwestia czy kolejny atak na wroga(drugi, trzeci itd) to kolejna karta shadow i znowu wróg atakuje pierwszy??? Tu tez pytam o samo działanie attachment'a jest tak samo szybkie(robienie ready postaci) jak event ?

Najpierw wróg dostaje kartę cienia, potem atakuje, a dopiero później Ty możesz zaatakować go swoimi postaciami. Odtapowanie postaci i zagranie Wydarzenia to akcja i dzieje się to równie szybko (szybsze są tylko karty ze słowem Odpowiedź).
 
     
durtu
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Kwi, 2012   

Dziekuje za odpowiedzi, w pewnym momencie wydawało mi sie po prostu, że skoro na niektórych eventach jest słowo "You declare attackers" albo "attack" to istnieje mozliwosc ze to ja młoce wrogów jako pierwszy. Biorac fabułe na logike, to ja ide w las i to wrogowie maja inicjatywe jako pierwsi.

Dosc dużo jest takich zagwozdek co mózg lasuja, mimo że gra jest dla mnie bardzo atrakcyjna i sam sie łapie wciaz że cos zrobiłem nie tak(przyzwyczajenia z MTG i AGOT).

Aczkolwiek polemizowałbym z autorem gry czy taki Legolas moze zostać zaskoczony tj. wróg ma w starciu z nim inicjatywe, troche tez zamotane to słowo ranged, bo skoro korzysta z broni dystansowej to mogłby miec mozliwosc "first strike" :) Jednak jak sadze to byłoby potem tak, ze Legolas byłby "one shot one kill" i nie byłoby nad czym tak sie głowic w tej jakże interesujacej grze. Tyle smędzenia.
 
     
mpuchatek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Kwi, 2012   

durtu napisał/a:
Dziekuje za odpowiedzi, w pewnym momencie wydawało mi sie po prostu, że skoro na niektórych eventach jest słowo "You declare attackers" albo "attack" to istnieje mozliwosc ze to ja młoce wrogów jako pierwszy. Biorac fabułe na logike, to ja ide w las i to wrogowie maja inicjatywe jako pierwsi.
No i masz w zasadzie rację. Jest karta "Szybkie uderzenie (Quick strike)", która pozwala postaci na atak poza fazą Walki. Jest to przykład efektu karty, który pozwala zaatakować tego samego wroga dwa razy w czasie rundy przez tego samego gracza (ale nie tę samą postać). I jako pierwszy, bo przed fazą Walki.
"declare it as an attacker (and resolve this attack)".
Ale to jest efekt karty, który ma pierwszeństwo przed regułami.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 14