galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowanie talii - prośba o pomoc
Autor Wiadomość
kacek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Paź, 2011   Budowanie talii - prośba o pomoc

Witam,
Dzisiaj po raz pierwszy zbudowałem swoją talię mieszając ducha z taktyką. Byłem przekonany, że pierwszy scenariusz przebiegnę, a tymczasem 6 razy porażka. I to nie przez zagrożenie, ale giną mi wszyscy bohaterowie. Najczęściej jeszcze przed przejściem pierwszego etapu, 2 razy w drugim.
Wymienię zawartość swojej talii, i byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mógł mi powiedzieć, jaki błąd (pewnie błędy) popełniłem. Super byłoby, gdyby ktoś podpowiedział też jakieś ogólne reguły, których warto byłoby się trzymać przy konstruowaniu swojej talii.
Oczywiście najprościej byłoby wziąć z internetu gotowe zestawy sprawnie działających talii, ale co to za satysfakcja.
Mam nadzieję, że ten wątek pomoże też innym początkującym 'budowniczym' talii, bo sam znam takich, którzy zawzięcie je tworzą, ale podobnie do mnie z miernym skutkiem.
Fajne byłyby takie porady w jednym miejscu, bo łatwiej byłoby je znaleźć i zacząć tworzyć talie w pełni świadomie, a nie na czuja.

Moja talia:

Bohaterowie:

Legolas
Dunhern
Eowina

Sprzymierzeńcy: 16

Gandalf x 3
Zwiadowca z północy x 3
Przewodnik z Lorien x 3
Eomund x 2
Skrzydlaty stróż x 3
Zaklinacz koni z zachodniej bruzdy x 2

Dodatki: 19

Nieoczekiwana odwaga x 3
Krasnoludzki topór x 3
Łaska pani x 2
Urodzony w chmurach x 3
Róg Gondoru x 3
Moz ziemi x 1
Pancerz z Cytadeli x 1
Ostrze Gondolinu x 3

Wydarzenia: 21

Szczęście czy przeznaczenie x 2
Sprawdzian woli x 2
Stawić czoła x 2
Orły nadlatują x 3
Pospieszny cios x 3
Wola Zachodu x 3
Pozdrowienie Galadrinów x 3
Krasnoludzki grobowiec x 3

W sumie 56 kart. Trochę może dużo... Poza tym kompletnie jeszcze nie rozumiem tych wszystkich kart z orłami, bo dopiero zacząłem nimi grać. Rozumiem, że Urodzony w chmurach może służyć do cofnięcia na rękę np. Gandalfa?

Sorki za taki długi post, ale mam nadzieję, że odpowiedzi na moje pytania pomogą nie tylko mnie, ale też innym graczom.
Pozdrawiam
 
     
crabtree
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Paź, 2011   

Tak na szybko to mogę Ci doradzić wprowadzenie do talii większej liczby sprzymierzeńców, żeby ich było przynajmniej 50%. Przez to, że masz ich tak mało to giną bohaterowie, którzy raczej nie powinni brać na klatę obrażeń w czasie walki.
 
     
rudy_stp
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Paź, 2011   

Długo myślałem nad tym jakie karty powinny się znaleźć w mojej talii. Na początek przyjąłem 1 zasadę: ma ich być 50, tak jakby to był wariant turniejowy (takie moje widzimisie:). Wiem ,że chce się zabrać wszystkie fajne karty ale i tak nie wejdą one na rękę (szczególnie w talii taktyka+duch przy której jesteś skazany na 1 kartę na turę i 1 zasób na bohatera).

Kompletowanie talii zacząłem od wyboru bohaterów, konkretnie od poszukiwania dobrego obrońcy. Rozłożyłem wszystkie karty bohaterów i ułożyłem na nich żetony obrażeń tak jakby zaatakował ich wróg o sile ataku 4. Po ułożeniu żetonów obrażeń popatrzyłem ile punktów wytrzymałości pozostało im do śmierci. Wyszło że najlepsi obrońcy to Aragorn i Gimli a nie Denethor jak pierwotnie myślałem. Potem dopasowywałem ich tak żeby wzajemnie się uzupełniali. W przypadku talii taktyki i ducha takim połączeniem dla mnie jest: Eowina (wyprawa), Legolas (atak + postęp w wyprawie ze względu na zdolność) i Gimli (obrona do czasu aż nie masz jakiś sensownych sprzymierzeńców wtedy zamienia się w maszynę do zabijania;).

Potem rozłożyłem wszystkie karty z talii na stole. Potworzyłem osobne kolumny w których znajdowali się sprzymierzeńcy do ataku, do obrony, karty wspomagające podróż, zwiększające obrażenia, anulujące je, dobierające karty, zmniejszające zagrożenie itp. Dzięki temu zorientujesz się jakie się opłaca zabrać a jakie nie. Dodatkowo pewnie zobaczysz fajne kombinacje.

Teraz musisz sobie zadać pytanie jakie karty właściwie potrzebujesz. Mając Legolasa i Gimliego zdecydowanie nie potrzebuję już sprzymierzeńców do ataku a broniących się. Można zabrać np. „Włócznika z Gondoru” i „Skrzydlatego stróża” (używanie go ma sens kiedy masz 2 bohaterów ze sfery taktyki bo ciągnie on 1 zasób po obronie) do tego dokładam „orły nadlatują” i w ten sposób mam 6 kart orłów na 50 więc bardzo szybko jakąś znajdę i nie będę musiał ranić niepotrzebnie bohaterów. Talia powinna maskować braki bohaterów a nie je uwypuklać.

Co do talii ducha. Przy mojej trójce bohaterów mam tylko 1 zasób na rundę więc nie zabieram za dużo drogich kart (oczywiście są takie dla których warto nagiąć tą regułę). Ograniczają mnie zasoby i liczba dobieranych kart więc jeżeli na rękę dojdzie dwóch „przewodników z Lorien” jednego wprowadzę dopiero za 3 tury a drugiego pewnie nawet nie, a można by za to mięc fajną kartę o minimalnym koszcie, jakich wiele w talii ducha. Jeżeli bedziesz grał dwoma bohaterami z talii ducha to zastosuj tą regułę do talii taktyki.

Nie podam Ci uniwersalnego mechanizmu na składanie talii bo takiego nie ma. Ja gram Przywództwem i Wiedzą i da się ułożyć fajną talię pod praktycznie każdą trójkę bohaterów. U mnie gra opiera się na olbrzymiej ilości zasobów i kart wchodzących na rekę. Sam musisz próbować różnych kombinacji, bo bohater czy też karta która wydawała się pierwotnie nieciekawa staje się nagle niezbędna.

Mam nadzieję ,że choć trochę Ci pomogłem.
 
     
kufel
[Usunięty]

Wysłany: Sob 15 Paź, 2011   Re: Budowanie talii - prośba o pomoc

tak na szybko bo impreza w pełni ;) :
Eomund x 2 out
Zaklinacz koni z zachodniej bruzdy x 2 out

Nieoczekiwana odwaga x 3 - 1 out
Krasnoludzki topór x 3 - 2 out
Łaska pani x 2 out
Urodzony w chmurach x 3 out
Róg Gondoru x 3 - 2 out
Moz ziemi x 1 out
Pancerz z Cytadeli x 1 - out (za drogi, masz tylko 1 bohatera taktyki)
Ostrze Gondolinu x 3 - 1 out

Szczęście czy przeznaczenie x 2 - out
Sprawdzian woli x 2 (pasuje 3)
Stawić czoła x 2 (pasuje 3)
Orły nadlatują x 3 out
Wola Zachodu x 3 out

Podsumowując: grasz 1 Taktyka, 2 Duch, popatrz co możesz zagrać w 1, 2, 3 turze. Na Pancerz składasz 4 tury i nie możesz w tym czasie zagrać nic z taktyki.
Kumpel gra Eo/Dun/Lego i nie widziałem, żeby miał jakiekolwiek karty Taktyki oprócz Ostrza i Orła za 2.
Podstawa przy takiej konfiguracji bohaterów to obniżanie zagrożenia, atakowanie mocnych wrogów w SP Dunhernem i braniu słabych na Logolasa.
Koleś gra splashem Przwództwa (Pieśń+Namiestnik+Znaki dla Dunherna)
 
     
Marcus
[Usunięty]

Wysłany: Sro 25 Sty, 2012   

Na wstępie witam wszystkich, bo jestem nowy w tym dziale forum.
Pozwoliłem sobie odgrzać kotleta, bo po wstępnej lekturze forum nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, choć może już padało.
Sytuacja wygląda tak- z dziewczyną rozegraliśmy 6 gier monotaliami, przeszliśmy dwie pierwsze przygody z CS i zdołaliśmy z grubsza poznać talie i ich możliwości.Teraz przygotowujemy się do Ucieczki z Dol Guldur, która ponoć jest dosyć wymagająca więc zastanawiamy się nad budową naszych pierwszych talii. Wstępne założenie - po 50 kart.
A więc do sedna: doszliśmy do wniosku, że najlepiej będzie połączyć Taktykę z Przywództwem oraz drugą talię- Wiedzę i Ducha. Czy te talie są w miarę komplementarne i taki układ się sprawdza? Założenie jest takie- jeden ciupie, przygotowuje karty i daje zasoby, drugi leczy, daje karty i przede wszystkim czyni postępy w wyprawie.
Dobór bohaterów- tu całkowity mętlik. Każdy ma całkiem dobrą umiejętność, więc ciężko coś wybrać. Wydaje nam się, że z jednej strony na pewno Gimli- siekacz, z drugiej Eowina- podróżniczka.
Jakich błędów się wystrzegać? Wiemy że warto wrzucić coś koło połowy Sprzymierzeńców i niemożna wrzucić dużo zbyt drogich kart, bo się na wszystkie nie wyrobi. Parę must-have już mamy upatrzonych- Gandalf, Finta, Pancerz z Cytadeli, Topór, Włócznik Gondoru, Opiekun Lorien, Bogactwo Lorien, Górnik?, Córka Nimrodel, Zawsze Czujny, faramir?, Atak z Zaskoczenia, Namiestnik Gondoru, Kamień Celebriany, Pospieszny cios, Sprawdzian woli, Siła woli. Czy ta lista trzyma się kupy? Czy warto dawać po 3x wszystkich tych kart (o ile to fizycznie możliwe)?
Zaznaczam, że grać będziemy jedynie we dwójkę. Co do kart dysponujemy narazie jedną sztuką CS oraz dodatkami- Polowaniem na Golluma oraz Podróż do Rhosgobel- narazie jedynie przeglądniętymi.
Wiem, że to duża prośba- pomożecie coś sensownie złożyć?=]
 
     
FilipsO
[Usunięty]

Wysłany: Sro 25 Sty, 2012   

ja zrobiłem przyzwoitą talię, gdyż pomieszałem ducha z przywództwem. Bohaterowie to Eowina, ten krasnolud z przywództwa (nie pamiętam jak się nazywa) i Aragorn. Talia ma 30 kart: 20 przywództwa i 10 ducha. Na razie grałem 2 razy i 2 razy wygrałem :o Gandalf+Atak z zaskoczenia = bezcenne :smile:
 
     
DonKilero
[Usunięty]

Wysłany: Sro 22 Lut, 2012   

Jeśli chodzi o talie spotkań to umieszczam w niej wszystkie karty z danego znaczka (orków, pająków,itd), które biorą udział w danym scenariuszu nawet jeśli niektóre z nich się powtarzają? np. dwie kopie brzegi anduiny, dwie kopie jakiś tam orków.
O co chodzi. Trafiłem pod rząd w wyprawie 2x brzegi anduiny, które po zbadaniu, opuszczając grę trafiają na wierzch talii spotkań. O co u dokładnie chodzi?

Jaką ekipę polecacie na drugi scenariusz?gram solo
 
     
l33tm4st3r
[Usunięty]

Wysłany: Sro 22 Lut, 2012   

DonKilero napisał/a:
Jeśli chodzi o talie spotkań to umieszczam w niej wszystkie karty z danego znaczka (orków, pająków,itd), które biorą udział w danym scenariuszu nawet jeśli niektóre z nich się powtarzają? np. dwie kopie brzegi anduiny, dwie kopie jakiś tam orków.
O co chodzi. Trafiłem pod rząd w wyprawie 2x brzegi anduiny, które po zbadaniu, opuszczając grę trafiają na wierzch talii spotkań. O co u dokładnie chodzi?

Jaką ekipę polecacie na drugi scenariusz?gram solo


po raz kolejny zaskakujące pytanie, zupełnie jakbyś nie czytał nigdy instrukcji - owszem, umieszczasz w talii spotkań wszystkie egzemplarze wszystkich kart z określonych serii, nie ma tu się nad czym dziwować

o tym, czym kto gra w jakim scenariuszu było już wiele razy - jeśli chodzi o Aduinę to tutaj:
http://www.forum.galakta.pl/viewtopic.php?t=3816

czekamy na kolejne pytania od mistrza "nie sprawdzam - pytam"
 
     
Karharoth
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Lut, 2012   

@l33tm4st3r: AP-ML Prosze, zamknij oczy, posłuchaj, wyluzuj.
 
     
l33tm4st3r
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Lut, 2012   

Karharoth napisał/a:
@l33tm4st3r: AP-ML Prosze, zamknij oczy, posłuchaj, wyluzuj.


ja jestem spokojny, ale to już kolejny post DonKillero, w którym zadaje pytania, na które odpowiedzi można łatwo znaleźć w instrukcji/na forum
nie denerwuję Cię pokolenie ludzi, którzy zadają setki pytań zanim cokolwiek sprawdzą ? posty w stylu "kim jest Kurt Cobain ?" w czasie gdy wystarczyłoby wpisać to w google ?
bo mnie denerwują
 
     
Karharoth
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Lut, 2012   

l33tm4st3r napisał/a:
Karharoth napisał/a:
@l33tm4st3r: AP-ML Prosze, zamknij oczy, posłuchaj, wyluzuj.


ja jestem spokojny, ale to już kolejny post DonKillero, w którym zadaje pytania, na które odpowiedzi można łatwo znaleźć w instrukcji/na forum
nie denerwuję Cię pokolenie ludzi, którzy zadają setki pytań zanim cokolwiek sprawdzą ? posty w stylu "kim jest Kurt Cobain ?" w czasie gdy wystarczyłoby wpisać to w google ?
bo mnie denerwują



Nie denerwują, zawsze mam usmiech na twarzy, gdy czytam te bzdury :) Szkoda nerwów na coś co i tak nie ma wiekszefgo znaczenia.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 13