galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Organizacja forum (Problemy z zasadami itd.)
Autor Wiadomość
Kacper86
[Usunięty]

Wysłany: Sro 18 Sty, 2012   Organizacja forum (Problemy z zasadami itd.)

gryfius napisał/a:

Najpierw to coś wam powiem: wydawca, Galakta, powinien do pudełka z grą dorzucać taką kartkę formatu - powiedzmy - A4, tytułując ją:
Twoja pierwsza karcianka? 7 prostych kroków opanowania gry:
[...]
5. Wejdź na stronę www.temat:problemzzasadami.forum.galakta.pl i przeczytaj WSZYSTKIE strony tego tematu. Po 10 stronie rozumiesz o czym piszą inni, bez spoglądania na karty. Po 20 stronie podstawowe zasady masz dosłownie wpojone. Po ostatniej - około 98,77% Twoich problemów znika. Ściągnij też sobie najnowszy FAQ.
?

Najnowszy FAQ? jak najbardziej dla wszystkich.

Przegladanie calego watku "problemy z zasasami" (oraz wszystkie inne), ktory ma juz teraz 28 stron i pelno offtopicow? Dla wiekszosci ludzi niewykonalne (w tym dla mnie). Wg mnie powinny byc osobne watki dla kazdego pytania. Gdyby je sensownie tytulowac (czyli cos wiecej niz "dodatek") to mozna przynajmniej czasami wyszukac rozwiazanie jakiegos problemu. Jesli pytania sie powtarzaja to mozna je kasowac i odsylac pytajacego do watku z odpowiedziami (oczywiscie to wymaga moderacji, wiec nie twierdze, ze to latwa sprawa).
 
     
kufel
[Usunięty]

Wysłany: Sro 18 Sty, 2012   Re: Organizacja forum (Problemy z zasadami itd.)

Kacper86 napisał/a:

Przegladanie calego watku "problemy z zasasami" (oraz wszystkie inne), ktory ma juz teraz 28 stron i pelno offtopicow? Dla wiekszosci ludzi niewykonalne (w tym dla mnie)

Istnieje taki magiczny button "szukaj"
IMHO taki bajzel jak jest obecnie, że każdy zakłada temat: "A co sądzicie o tym", "A jak zrobić to", "A co lepsze" itp itd wynika właśnie z tego, że użytkownikom ogólnie nie chce się (może nie wiedzą wiedzą, że coś takiego istnieje) używać opcji "szukaj"!
Druga sprawa to brak osoby, która to wszystko ogarnie, przerzuci do odpowiedniego działu.
Zakładanie nowych tematów przy jednoczesnym braku moderatora? I don't think so! Nowy użytkownik zakłada 2 tematy o tej samej nazwie w przeciągu kilku dni... WTF ja się pytam! :D
Amen!
 
     
gryfius
[Usunięty]

Wysłany: Sro 18 Sty, 2012   Re: Organizacja forum (Problemy z zasadami itd.)

Kacper86 napisał/a:

Przegladanie calego watku "problemy z zasasami" (oraz wszystkie inne), ktory ma juz teraz 28 stron i pelno offtopicow? Dla wiekszosci ludzi niewykonalne (w tym dla mnie).


Niewykonalne? Czy ja wiem? Może zabrzmi to dziwnie, ale w jakiś sposób mi sprawiało frajdę czytanie całego tego tematu, włącznie z pytaniami dotyczącymi np. Polowania na Golluma, którego jeszcze sam nie posiadam.
Raz, że nigdy do czynienia z karciankami nie miałem i w jakiś sposób wyrabiam sobie "słownictwo", poprzez samo czytanie innych wypowiedzi, interpretacji tekstów na kartach etc. A to przełożyło się na sprawniejsze granie.
Dwa - i tu ważniejsza rzecz - szczególnie nowi gracze (ja) nie wiedzą czasami, że źle grają. (ale nie tylko nowi - tak, Kufel, do Ciebie piję tutaj i Twoich żetonów postępu wyprawy ;) ) Przeczytałem instrukcję trzy razy, ale źle zinterpretowałem jeden ustęp i - nieświadomie, ale jednak - gram źle. Czytając cały wątek, rozwiałem nie tylko wiele wątpliwości, ale też dowiedziałem się, jak grać 100% poprawnie.

Ergo - moim zdaniem, czas poświęcony na te 28 stron nie uważam za czas stracony/zmarnowany. Więcej - przeczytawszy to wszystko, nawet nie miałem potrzeby przeglądania innych tematów.

Co do całego Twojego pomysłu - jest dobry, ale coś takiego, jak temat "Problemy z zasadami", gdzie wszyscy mogą wrzucać na szybko swoje pytania to dobry pomysł. Natomiast można skupić się na dokładniejszym opisywaniu dodatkowych, osobnych tematów. Można zrobić coś w stylu szablonu dla nowych tematów dotyczących pytań na temat gry.
 
     
Kacper86
[Usunięty]

Wysłany: Sro 18 Sty, 2012   

Zgadzam sie z Toba - Jesli nie bedzie moderacji to bedzie balagan (niezaleznie od rozwiazania).

Aczkolwiek z dwojga zlego to wole wiecej tematow z dobrymi tytulami niz jeden zbiorczy temat ze wszystkim. W zbiorczym temacie nie nadaje sie bowiem tematow dla kazdej wypowiedzi (ani opisu) wiec trudno tam cokolwiek znalexc (inaczej niz poprzez przeczytanie calosci). Trudno tez wydzielic rozne tematy i je porozrzucac do innych watkow.

Przy duzej liczbie watkow (ale z tytulami w stylu: "Zwiadowca z Polnocy - Usuwanie lokacji, ktore nigdy nie byly aktywnym obszarem") jest szansa, ze znajdzie sie cos za pomoca wyszukiwarki.

Inna sprawa, ze dzial Zasad powinien byc bardziej restrykcyjny niz "Dyskusja Ogolna". Zatem w pierwszym dziale nikt nie powinien sie obrazic, ze mu skasowano pytanie (na ktore byla juz odpowiedz).

Natomiast w pozostalych dzialach nie widze nic zlego w zakladaniu nowych tematow. Nie mozna chyba zabronic nowym ludziom dyskutowac :) Jesli tak zrobimy, to forum opustoszeje.

gryfius napisał/a:

Ergo - moim zdaniem, czas poświęcony na te 28 stron nie uważam za czas stracony/zmarnowany. Więcej - przeczytawszy to wszystko, nawet nie miałem potrzeby przeglądania innych tematów.

Nie zrozum mnie zle. Ja rowniez uwazam, ze to dobry pomysl, zeby przeczytac caly watek (sam go czytalem). Podobnie jak przejrzenie wszystkich pozostalych watkow w "Zasady Gry". Zauwaz, ze to jest dokladnie ten sam przypadek uzycia.

Tylko, ze trzymanie wszystkiego w jednym watku utrudnia poxniejsze wyszukiwanie informacji. Zatem jest mniej efektywne. Jak patrzysz na pojedyncze watki to widzisz tytul i (jesli jest sensowny) to od razu sobie myslisz:
a) "to wiem" lub
b) "tej karty nie mam, wiec na razie mnie nie interesuje" lub
c) "o, ktos ma problem z Dunhernem. Ja tez nie kumam o co z nim chodzi, wchodze..."

A jesli przegladasz 28 stron watku to za kazdym razem musisz czytac od deski do deski, zeby potem stwierdzic, ze 60% wiedziales, 30% to byly jakies offtopiki, a 10% wiedzy Ci doszlo, ale bylo przedzielone wieloma roznymi problemami, wiec ciezko Ci sie czytalo.

No i na koniec prawdopodobnie najistotniejsza kwestia. Mozemy uwazac, ze kazdy gracz powinien doglebnie studiowac zasady kazdej gry i przeczytac wszystkie watki jakie istnieja. Tylko, ze tak robia tylko Ci, ktorym gra naprawde sie spodoba i maja okazje w nia czesto grac. Wladca Pierscieni to jedna z moich ulubionych gier, wiec z checia wglebiam sie w jej zasady. Niemniej duza czesc graczy tak nie robi. Graja oni bowiem w wiele roznych gier, albo maja po prostu malo czasu i graja jedynie sporadycznie. Dla takich nie sposob jest sledzic wszystkie wychodzace karty i niescislosci zwiazane z danym scenariuszem. Dotyczy to tez po prostu poczatkujacych graczy.

Tak jak napisales, nie sposob jest przeczytac instrukcje, faq i wszystkie watki na forum i wsystko zrozumiec zanim nie rozegra sie pierwszej gry. Dlatego czesto jest tak, ze ktos rozegral 1-2 gry, i ma w zasadzie jedna watpliwosc a propos danego mechanizmu. Na pewno bedzie mial wieksza szanse na znalezienie odpowiedzi jesli bedzie lezala w dobrze zatytulowanym watku (a nie gdzies miedzy 14 a 24 strona). A jesli nawet nie bedzie mu sie chcialo szukac i stworzy nowy watek to w latwiej bedzie potem taki watek skasowac czy przeniesc.

Cos na ksztalt template'u to bardzo dobry pomysl. Mysle, ze przede wszystkim powinno sie zawsze wpisywac do tematu/opisu nazwe karty, ktorej dotyczy pytanie (jesli dotyczy konkretnych kart oczywiscie). Mozna by zrobic kilka takich regul, wrzucic do watku "Zanim zadasz pytanie" i przypiac temat, zeby zawsze byl na pierwszej stronie.
Ostatnio zmieniony przez Kacper86 Sro 18 Sty, 2012, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
dadoprso
[Usunięty]

Wysłany: Wto 31 Sty, 2012   

Witam
mam pytanie dotyczące głównego tematu!!!
Czy nie można przeorganizować forum LoTR!!!
Czyli podzielić działy głowne na podstawki, dodatki, rozszerzenia itp. W tej chwili jest lekki chaos w tematach na tym forum. Koledzy zadają pytania nie tam gdzie trzeba :evil: . Robią wystawki nie w tych miejscach gdzie trzeba :evil: . Burzy to lekko ład na forum :roll: . Jest cykl puszczy zaczyna się khazad więc czas zrobić porządek!!! :!: :!: :!:
Pozdrawiam :grin:
 
     
Karharoth
[Usunięty]

Wysłany: Wto 31 Sty, 2012   

Przydałoby się też zrobić dział "Talie" czy "Decki". Albo zupełnie nowe forum, ale to chyba mija się z celem.
 
     
kufel
[Usunięty]

Wysłany: Wto 31 Sty, 2012   

Spokojnie, prace w toku. Już niedługo wielkie porządkowanie forum Władcy... jeszcze trochę cierpliwości ;)
 
     
dadoprso
[Usunięty]

Wysłany: Wto 31 Sty, 2012   

czekam z ciekawością i niecierpliwością :wink: na noworoczne porządki.
Kufel życzę dobrego pomysłu w porządkowaniu forum :cool:
podrawiam
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 13