galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
DODATKI do gier Runebound, Horror w Arkham i BG - dyskusja
Autor Wiadomość
Sxk

Wysłany: Nie 28 Lis, 2010   

Sandking pisze, że to nie wyapli ponieważ mało klientów wchodzi na stronę Galakty i ma rację. Właśnie o to chodzi, na stronę Galakty i na forum wchodzą tylko prawdziwi zapaleńcy (jak my :D ). Niestety tak samo jest z dodatkami do gier planszowych, mało kto je kupuje i nie opłaca się ich wydawać (oczywiście wyjątkiem są wszystkie gry kolekcjonerskie - W.I., M.T.G. itp. oraz Talizman, który jest po prostu w naszym kraju specyficznym fenomenem). Powinniśmy się z tym pogodzić, moim zdaniem to i tak bardzo dobrze, że ktoś w ogóle jakieś gry planszowe po polsku wydaje (biorąc pod uwagę posuchę lat 90). Reasumując w Polsce dodatki do większości gier się nie sprzedają i tyle - należy się z tym pogodzić, a skoro się nie sprzedają nikt ich nie wyda - ponieważ nie chce dokładać do interesu :(

Valdigda

Hmm Ok 300 osób może być nierealne, ale może 300 egzemplarzy już lepiej? Rozumiem że wydawca zastrzega że trzeba uiścić opłatę (zgadzam się z tym), nie zgadzam się tylko z jedną sprawą.

Cytat:
Druga sprawa, że te zapisy będą mogły się odbywać tylko w naszym sklepiku. Nie będzie można w tej fazie tych dodatków zamówić w innym sklepie aby się liczył to tej liczby. Po prostu sprzedaż tych dodatków przez nasz sklepik powoduje, że wydawnictwo więcej zarobi i tym samy potrzeba znacznie mniej graczy aby dodatek się ukazał.

Nie wiem jak to sie teraz odbywa (czy sklepy kupują u was czy z jakiś hurtowni) ale może dobrze by było rozwinąć to właśnie tez o większe sklepy - tj Wysłać do sklepów zapytanie czy by też takie zamówienia nie realizowały po klientach, każdy sklep (nie mówię o markecie typu empik) ma zapewne dane klientów wysłać im maile na zapisy - i wtedy sklep by mógł u was zamówić większą ilość egzemplarzy.
Rozumiem ze nie myślicie o nakładzie 300-400 sztuk tylko pewnikiem koło 1000 (te 400sztuk pewnikiem wystarczy na pokrycie kosztów produkcji całego planowanego nakładu) i dla tego nie bierzecie pod uwagę zamówień ze sklepów, ale może warto by było podnieść poprzeczkę z 300 na 500 sztuk i włączyć to w sklepy. Co do cen, nie wiem, gracze piszą że za drogo, wy piszecie że chcecie zarobić (rozumiem i jednych i drugich) bo po co wydawać jak się na tym nie zarobi, a z drugiej strony po co kupować jak są "inne wypasione gry" lub "niema miejsca na duży dodatek". Dodatkowo te sklepy - może im tez trzeba uzmysłowić że skoro chcą sprzedawać to muszą się pojawiać tytułu, a one nie będą się pojawiać jak będą i one zarabiały na tym 20% - niech zejdą z marży.
Choć niektóre sklepy faktycznie są tańsze od was:
Ostatni przykład - Cykl Spaczenia:
U was: 179,40 zł
U was: Pre order: 159,90zł
Sklepy: 150zł/154,00 zł (obecnie!! bez preorderów)

Kończąc wywód, z cen przydało by się zejść (jak się nie da to trudno), ale żeby dodatek wyszedł z zamówieniem to trzeba w to zaciągnąć sklepy (zwiększyć tym samym wymagany pułap zamówień).
Jestem administratorem portalu www.magiaimiecz.eu i prowadzonym tam forum takich for jest parę. Ze swojej strony mogę wysłać mass mail do użytkowników i myśle że można też sie dogadać z innymi administratorami.
Gamekeeper (1500 osób - z czego 500 aktywnych w tym roku)
wy też możecie takie coś zrobić - z szybkiego wyliczenia macie koło 600 użytkowników aktywnych w tym roku - a wszystkich 1924.
Na forum gry-planszowe 4906 users (samych zarejestrowanych w tym roku ~1150 ale aktywnych zapewne więcej) (wystarczy dogadać się z Natanielem)
Na manufakturze Arkham jest zarejestrowanych 300 userów (osoby skierowane głównie na Arkham), myśle że poooq nie miałby nic przeciwko.
a jest jeszcze pare innych for. Myślę że da sie uzbierać ludzi chętnych.

Zaraz pojawi się głosy że ludzie się pokrywają na tych forach - owszem ale to nadal daje dużą bazę potencjalnych klientów.

ps. mam nadzieje że będziecie słowni i jak uda sie nowy dodatek do AH to i dla tych którzy kupili Faraona będzie dołączona naprawiona karta.

pan_satyros 
FHTAGN!

Boję się, że sprawa może rozbić się o ceny, nie sądzę by wiele osób rzuciło się na DODATEK za 175 zl (bo tyle kosztują dodatki do Arkham), co jest chore (za podstawkę dałem 164), ale niestety prawdziwe.
Cóż czekamy na odpowiedź D.W. odnośnie propozycji, które się pojawiły.

uiek
Geek :o)

Wysłany: Pon 29 Lis, 2010   

Mam nieodparte wrażenie, że dla niektórych zawsze musi być coś źle...

Najpierw było źle, bo nie było dodatków, teraz jest źle, że mogą być, ale tylko w sklepie Galakty, źle, ze mało osób o tym wie. Ciekawe co by było źle gdyby były rozdawane za darmo ;o)

Model dystrybucji gier w Polsce (zresztą na całym świecie) wygląda tak, ze wydawca sprzedając gry do innych sklepów musi sprzedać z rabatem (i nie jest to jakieś symboliczne 2-3%), czyli jest to część kwoty, która trafia do portfela sklepu, a nie do wydawcy.

Logicznie myślący człowiek zrozumie, że dzięki temu wspierany jest sklep, a nie tylko wydawca. Każdy z ulubionych sklepów nie ryzykuje znacznych kwot zamawiając nową grę - często zamówienia wyglądają tak, że u wydawcy kupuje się liczbę gier zamówionych przez klientów w przedsprzedaży + mniej (kilka pojedynczych sztuk) lub więcej, w zależności od tego jak sprzedawca ocenia popularność tego produktu. W ten sposób sklep ryzykuje czasem nie więcej niż kilkaset złotych. Natomiast wydawca decydując się na wydanie gry ryzykuje znacznie więcej. Zresztą popatrzcie na liczby - załóżmy, ze produkcja tytułu X kosztuje 40zł/sztuka, produkujemy 1000szt. Can you do the math?

Stąd właśnie decyzja o prowadzeniu przedsprzedaży tylko w sklepiku wydawcy - po prostu celem zniwelowania ryzyka. Ot co!

Zresztą zwróćcie uwagę na to jak to napisał DW:

Cytat:
Po prostu sprzedaż tych dodatków przez nasz sklepik powoduje, że wydawnictwo więcej zarobi i tym samy potrzeba znacznie mniej graczy aby dodatek się ukazał. Z tego tez powodu tego do tej pory nie stosowaliśmy ale nie ma innego wyjścia. Inaczej te dodatki zwyczajnie się nie ukażą albo będą musiały długo czekać.

Doskonale rozumiem zarzut o cenę - każdy w swoim ulubionym sklepie wyrobione zniżki, dzięki czemu może kupić gry taniej, niż wynosi SCD. Tylko zauważcie jedno - abyście mogli skorzystać ze zniżki, musi być na co ją przyznać. Jeżeli zależy komuś na tempie to powie "No nic, zapłacę te x zł więcej (czasem będzie to XX), ale będę miał szybciej to na czym tak mi zależy" ktoś inny powie "Te X zł (XX) jest dla mnie więcej warte niż to co muszę odczekać - zobaczymy, może zbiorą się zapaleńcy, którzy zapłacą cała kwotę, abym mógł mieć to co chcę". Jest to całkowicie uzasadnione i zrozumiałe.

System taki działa juz od lat. Stosuje go między innymi GMT, wydawca gier wojennych - tam minimalna ilość to 500, a terminy druku są - "zabierzemy się jak się ludzie zbiorą".

Co do minimalnego progu - został on ustanowiony tak, aby cała machina produkcyjna miała sens być uruchamianą. Jakby była możliwość drukowania mniejszych ilości (np po 100szt) to uwierzcie - na rynku mielibyście dodatki do prawie wszystkich zlokalizowanych gier!

Trudno polemizować z argumentem co do tego, że mało osób tu zagląda - wszystko przez to, ze jest prawdziwy :) Dlatego należy nad min popracować. Wierze jednak, że Galakta postara się ze swej strony rozreklamować jakoś całą akcję. Zresztą inicjatywa oddolnie już ruszyła - na kilku serwisach i forach pojawiło się info o planowanej akcji ;)

Valdigda

Uiek, ok mówisz że gracze (dobra będę brał stronę graczy) narzekają. Taka ich natura takie ich prawo.

Dobra nie będę narzekał na to "że tylko przez sklep Galakty" (nie narzekałem na to) ale i będe za tym żeby odejść (chociażby testowo) od tej zasady: "ze wydawca sprzedając gry do innych sklepów musi sprzedać z rabatem" Czemu? bo różnica to nie x tylko 30 zł (na Cylku spaczenia - jeden dodatek gratis.)

Więc może sprzedajcie dodatek po cenie powiedzmy 159zł w przed sprzedaży (jak do tej pory) ale i ten sam dodatek sprzedajcie hurtowo do sklepów po 159zł - z sugerowaną ceną detaliczną 179zł, po przed sprzedaży dodatek u nas rośnie do 179zł a sklepy niech zrobią sobie cenę jaką chcą. Gracze będą zadowoleni bo kupili dodatek po okazyjnej cenie, sklepy średnio, ale inaczej by dodatku nie było, bo jeżeli nie będzie graczy w przed sprzedaży to dodatek W OGÓLE sie nie ukaże!! Wy jako wydawca będziecie zadowoleni bo w końcu wyrównacie szanse z sklepami.

Bo to od was usłyszeliśmy dodatek sie ukaże jak wy gracze - fani, go zamówicie w 300 egz.

Obrazuje to dobrze sformułowanie jednego z użytkowników mojego forum:
"Jedno tylko mnie w tym wkurw...bardzo poważnie. Otóż, sklepik Galakty tani nie jest, i garstka zapaleńców zapłaci jak za zboże z dodatek, okaże się że wydawca niemal wyszedł na swoje i puści gry do hurtowni...Chwilę później ceny będą masakrycznie tańsze (zawsze tak jest) i reszta tłumu kupi go sobie 20-30 zł taniej."
i można sie poczuć zrobionym w konia, a fanów w konia nie powinno sie robić

uiek
Geek :o)

Na wstępie - ja swoimi wypowiedziami nie reprezentuję firmy. Obecnie współpracuję z innym wydawnictwem i dokładnie wiem jak to wygląda od środka. Do tego chciałbym abyś pamiętał, że mimo wszystko ja też patrzę na to z perspektywy gracza (w końcu od lat mocno siedzę w temacie).

Nie chcę wyskakiwać tutaj z rabatami po jakich Galakta sprzedaje do sklepów, chociażby dlatego, że nie znam dokładnych liczb, ale uwierz mi, że sklep cokolwiek by nie sprzedawał (niezależnie jak tanio) musi na tym zarabiać. jakby nie zarabiał to by sam sobie strzelał w stopę i działał po to, aby się zamknąć.

Co do różnic w cenach gry po jej premierze - problem tutaj polega na tym, ze mamy wolny rynek. Jak coś ma SCD 10zł, a Ty to kupisz za 7zł to jeżeli chcesz, możesz sprzedawać to po 7,10zł (możesz nawet po 5zł jak tylko chcesz) i tak naprawdę reszta może tylko sobie pomruczeć pod nosem jaki jesteś be. Jednak musisz wiedzieć, ze wydawca tak lekko nie ma - jeżeli ma jakąkolwiek sieć dystrybucji to MUSI w swoim sklepiku sprzedawać po SCD -czyli wspomniane 10zł. Jak będzie sprzedawał taniej to zaraz zarzucą go sklepikarze mailami i telefonami z pretensjami, że jak tak można. Na serio - sprawdzone na niewielkich obniżkach :)

A co do prawa do narzekania - nikomu go nie chce odbierać. Tylko zawsze interesowało mnie podejście na zasadzie "zawsze coś musi być be". Dlatego żartobliwie zapytałem co byłoby źle jakby gra byłaby rozdawana za darmo ;)

Jeżeli płacąc pełną kwotę czujesz się zrobionym w konia - doskonale to rozumiem. Jednak gdy popatrzysz na to z punktu widzenia "dzięki mnie ten dodatek w ogóle jest po polsku" to możesz być z siebie dumni. Znów odwołam się do GMT - jakoś nikt nie narzeka w ich wypadku, że sytuacja jest analogiczna.

Co do Twojej propozycji w przypadku sprzedaży gry o SCD 179 zł za 159 do sklepów i dalszego promowania pozycji jak zaproponowałeś. Jak masz jakiś zaprzyjaźniony stacjonarny sklep, w którym możesz luźno pogadać z właścicielem to zapytaj go jakby zareagował na taką propozycję :) Będę zdziwiony jakby powiedział, ze w to wejdzie. Wszystko przez to, ze sklep ma podejście - jak nie ten tytuł to inny i tez zarobię. Wydawca też może tak działać, ale mimo ogromnego ryzyka i problemów chce rozwijać linie i dawać do zrozumienia graczom, że słucha ich głosu.

Matthias[Wlkp] 
Car Park Horror

Myślę, że jeśli chodzi o reklamę, Galakta liczy przede wszystkim na takich zapaleńców jak my (niestety). Skoro nam tak bardzo zależy, to odpowiednio rozpropagujemy informację w zainteresowanych kręgach - jakby nie patrzeć, graczom łatwiej dotrzeć do innych graczy.

Mam tylko nadzieję, że informacja o zapisach na gry/dodatki pojawi się w miarę szybko i ceny nie będą zaporowe...

Może dałoby się ustawić zapisy tak, że w przypadku zebrania więcej chętnych niż minimum, cena byłaby odpowiednio niższa?

Valdigda

Cytat:
ja swoimi wypowiedziami nie reprezentuję firmy.
To dobrze by było gdy Galakta tez wzięła udział w DYSKUSJI (ps. D.W. jak by co to możesz już nie odczytywać mojego PM odnośnie preorder gór). Kontakt z Klientami niestety u was zawsze była słabą stroną.

Cytat:
jeżeli ma jakąkolwiek sieć dystrybucji to MUSI w swoim sklepiku sprzedawać po SCD -czyli wspomniane 10zł.
jeżeli tak ma w umowach z firmami (w co wątpie bo sam mówiłeś że wolny rynek - każdy sprzedaje po ile chce) to niech do sprzedaży Preorder dla osób które wpłaciły te 20% ceny wcześniej dadzą rabat 15-20%. "Wilk syty owca cała a chłop niema pretensji." Można by powiedzieć żeby za pre order dawać jakąś kartę promocyjną, ale jak wiemy w grach/dodatkach FFG jest niemożliwa ingerencja w grę, a i gracze narzekali by że to tylko jedna karta za 20-30 zł.

Cytat:
ze sklep ma podejście - jak nie ten tytuł to inny i tez zarobię.
ogólnie tak, w sprzedaży gier planszowych - nie całkiem.
Ale ok, niech sklepy nie promują, jeżeli wydawcy będzie wystarczyło 300-400szt. żeby gry sie zwróciły to już nie będzie na nich tracił, a sprzedaż - uwierz mi może prowadzić tylko w jednym sklepie - u siebie. Choć oczywiście to zapewne sie nie spodoba wydawcy. Nie wiem jakie mają możliwości, nie wiem jakie mają umowy z sklepami ale niema co liczyć że gracze podejdą w ten sposób do tego: "Jednak gdy popatrzysz na to z punktu widzenia "dzięki mnie ten dodatek w ogóle jest po polsku" to możesz być z siebie dumni." Liczy sie pieniądz i nie tylko ten u wydawcy ale i ten u graczy, bo jak zaoszczędzą te 10-30 zł (co by zaoszczędzili kupując w sklepie) to przeznaczą te 10-30 na kolejny tytuł.

Widzisz, Uiek ludzie mówią przeważnie "tak to jest ok, tylko cena jest zaporowa."

Ravandil 
OT- Inwazja

Ja doskonale rozumiem wydawnictwo, dodatki do gier nie mogą być dochodowym produktem. Zastanawiam się jaki procent osób które kupują podstawkę jakiejkolwiek gry (no może poza Talizmanem bo widać że ma wzięcie) w ogóle kupuje jakieś dodatki, myślę że w najlepszym wypadku 10% a może nawet sporo mniej. A im więcej dodatków do danej gry tym ten procent mniejszy bo jedna osoba dokupi sobie ten dodatek a inna tamten. Przede wszystkim dodatki nie są tanie, myślę że sporo osób nawet nie wie, że jakieś dodatki wychodzą a kupią przy okazji bo akurat znaleźli w Empiku: "Ooo patrz dodatek jakiś do tej gry co mamy, kupmy sobie." Podejrzewam, że jeszcze mniejszy procent osób zagląda na stronę Galakty czy na forum. I tu może być problem, bo ciężko będzie zebrać wystarczającą liczbę zapisów na dany dodatek. Chyba, że jak ktoś wyżej napisał, naprawdę ta akcja zostanie porządnie rozreklamowana w necie. Poza tym, uważam, że dostępność tylko w sklepie Galakty to chybiony pomysł. Przecież sklepy stacjonarne i internetowe mogłyby takie zapisy również prowadzić i nazbierać chętnych na zakup, ale muszą mieć w tym jakiś interes.

garfield
wujek zła rada

Propozycja DW jest uczciwa. Chociaż niestety, niejako oznacza to: wspomniane dodatki nie ukażą się w najbliższym czasie. Jednak wiadomo na czym stoimy. Kto nie chce, nie musi się pakować w polskie podstawki. A jeśli będzie je kupować to wie że może liczyć tylko na aktualne istniejące rozszerzenia. Nie musi też zwlekać z zakupem angielskich rozszerzeń jeśli takowe miał w planach. Gdyby na tym komunikat się skończył to chyba nie byłoby dyskusji. Trudno negować, że dane działanie się po prostu nie opłaca.

Propozycja w miarę jasno określa co musi się stać by była wydana dana pozycja. Warunek będzie wypełniony będzie dodatek. Nie będzie, znana będzie tego przyczyna.

Mimo klarowności postawienia sprawy obawiam się że nic z tego nie będzie. Agricola z podobnym warunkiem nie zebrała 300 chętnych. A jednak to Agricola! Dowodzi to niestety słabości polskiego rynku mimo jego dynamicznego rozwoju ostatnimi czasy. Nie uda się też z tego powodu że nawet nieliczni zainteresowani będą liczyć by "Ci inni frajerzy" zapłacili pełną cenę a oni "kupią sobie później z rabatem w normalnym sklepie".

Mimo to poprę akcję. Wpiszę się na listę i w razie czego zapłacę zaliczkę a nóż się jakoś uda. Może jak w przypadku Agricoli mimo mniejszej ilości chętnych interesujące mnie rozszerzenie będzie wydane.

Chciałbym tylko jasnej procedury całego procesu. Szczególnie kwestie zaliczki i jej ewentualnego zwrotu czyli po jakim czasie będzie zwracana w razie niepowodzenia (np. zakładając scenariusz, że z 300 wpisanych zapłaci połowa).

Rozreklamowanie ma powoli miejsce.
http://planszowki.polter....o-polsku-w45102
http://www.gry-planszowe....php?f=1&t=12996

Jeśli każdy większy portal czy forum zamieści notkę to zainteresowani się dowiedzą. Zastanawiam się czy można zrobić coś więcej?

Mockerre

@Valdigda

Generalnie w każdej branży wydawca/producent musi sprzedawać swój produkt hurtownikom/detalistom z dogodnym rabatem. Chodzi o sieć dystrybucji i możliwość z niej wykluczenia. Przykładowo, Empik kupuje książki z 40-50% rabatem.

Pozdrawiam!

Valdigda

No ok książki książkami, ale piszemy o grach ile taki empik ma na nie rabatu? rozumiem że rabat jest naliczany od ceny detalicznej?

Czy sklep Galakta nie może dać RABATU na gry zamówione w przed premierze z przedpłatą indywidualnym nabywcom?

Czy Wy jako wydawca dostajecie jakieś zwrotne raporty jaka jest generowana sprzedaż z gier w sklepach? bo szczerze nie wydaje mi sie że gry FFG są sprzedawane w empiku w ilościach godnych zainteresowania. (ostatnio widziałem 1 Talisman, 0 Warhammera, i jakiś Runebound walający sie wśród monopoly.)

Mockerre

Empik to tylko przykład. Każdy hurtownik/detalista dostaje rabat.

Chodzi o to, że wydawca generalnie nie może sprzedawać taniej niż sklepy.

szutek

W zapowiedziach zmieniono datę premiery Dunwich na wiosnę 2011. Czy to oznacza, że dodatek ten będzie wydany, a dopiero na kolejne będą organizowane zapisy ?

Syndelis 

Jedyna opcją jest, żeby Galakta wymusiła na wszystkich sklepach, które później będą rozprowadzać te dodatki, stosowanie się do ceny detalicznej. Gracze zapisujący się na pre-order powinni dostać rabat (może nie tak duży jak sklepy, aczkolwiek znaczący), a sklepy powinny sprzedawać wszystkie dodatki, na które były zapisy, w TEJ SAMEJ CENIE.
Co do zapisów zareklamowanych tylko na stronie Galakty - good luck, nigdy nie zbierze się 300-400 osób. Forum wydawcy jest niszowe. Przykładowa niedzielna rodzinka chcąca kupić grę idzie powiedzmy do Rebela bądź zamawia na stronie rebela i nic nie wiedzą, że mogą być wydane dodatki do gier, już nie mówiąc, że zauważyli mały znaczek Galakty i wiedzą, że to wydawca. Jeśli sklepy przyjęły by to co wymieniłem wyżej, czyli musowe stosowanie się do ceny detalicznej i zaczęły informowanie klientów poprzez rozmowę, plakat w sklepie o zapisach na dodatki pomysł może wypalić.

Odpowiedz do tematu