galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
PBF#144 - Martwy nie zna strachu
Autor Wiadomość
Horn-Varelius
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Wrz, 2018   

O szczęściu to Ty Greyjoyem możesz mówić bo drugi raz wypada ta sama karta która Cię nie dotyczy :-p .
 
     
Baldur
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Wrz, 2018   

No dobra, ryzyk fizyk. Zelazni Ludzie to buntownicze i wolne dusze. Jak sie zostawia małe siły na Żelaznych Wyspach to trzeba sie liczyć z konsekwencjami. Bunt na Pyke.
 
     
Horn-Varelius
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Wrz, 2018   

Mogę zmienić decyzję? W pracy na szybko pisałem a teraz widzę że kamienny sept to dużo lepsze miejsce na bunt:-p.
 
     
Ril
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Wrz, 2018   

Horn-Varelius napisał/a:
Mogę zmienić decyzję? W pracy na szybko pisałem a teraz widzę że kamienny sept to dużo lepsze miejsce na bunt:-p.

Jasne.
Czekamy jeszcze na Arryna, Tyrella, Martella i Starka.
 
     
Kamcyk
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Wrz, 2018   

Pytanie: liczy się siła obszaru czyli rycerze dają 2 na obszarach bez zamku? Z koleji jeżeli bunt się powiedzie to jednostki zostają rozbite do końca rundy? Jezeli 2xtak to muszę ryzykować i będzie to szlak Kosci.
 
     
Ril
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Wrz, 2018   

Kamcyk napisał/a:
Pytanie: liczy się siła obszaru czyli rycerze dają 2 na obszarach bez zamku? Z koleji jeżeli bunt się powiedzie to jednostki zostają rozbite do końca rundy? Jezeli 2xtak to muszę ryzykować i będzie to szlak Kosci.

1. Tak, mają siłę dwa.
2. Tak, trzeba wybrać obszar, na jaki się wycofają i są rozbite aż do końca rundy.
 
     
Baldur
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Wrz, 2018   

Korzystając z opieszalosci pozostałych graczy ;-) :P

Czy bunt moze sie odbyć na morzu ? :twisted:

Bo zasady mówią o „obszarze” nie o obszarze lądowym. :roll:
 
     
gamaliel
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Wrz, 2018   

No to buntuje sie piaskowiec
 
     
eSzopiklon
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Wrz, 2018   

Cytat:
Czy bunt moze sie odbyć na morzu ?

Heh, dobre pytanie. Ale chyba można, w końcu morze to też obszar
I czy bunt można wywołać na obszarze bez wojska, jeśli ktoś zostawił żeton na pustym polu? teoretycznie to bez sensu, bo jak nie ma tam ludzi to i nie ma się kto zbuntować, ale jeśli tak, to opłacało by się zostawiać zetony na polach typu coldwater żeby je później oddać w buncie

Ja poczekam na oficjalną odpowiedx i na swoją kolej
 
     
Richtus
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Wrz, 2018   

Zaryzykuję bunt w Palcu Flinta.
 
     
Baldur
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Wrz, 2018   

eSzopiklon napisał/a:

I czy bunt można wywołać na obszarze bez wojska, jeśli ktoś zostawił żeton na pustym polu? teoretycznie to bez sensu, bo jak nie ma tam ludzi to i nie ma się kto zbuntować, ale jeśli tak, to opłacało by się zostawiać zetony na polach typu coldwater żeby je później oddać w buncie


Do tego pośrednio zmierzało moje pytanie o możliwość buntu w Seagard gdzie mam tylko żeton żadnych jednostek i żadnych zamków. I nagle sens pustych obszarów zyskuje niesamowicie na znaczeniu :roll:
 
     
Ril
[Usunięty]

Wysłany: Sob 22 Wrz, 2018   

eSzopiklon napisał/a:
Cytat:
Czy bunt moze sie odbyć na morzu ?

1. Heh, dobre pytanie. Ale chyba można, w końcu morze to też obszar
2. I czy bunt można wywołać na obszarze bez wojska, jeśli ktoś zostawił żeton na pustym polu? teoretycznie to bez sensu, bo jak nie ma tam ludzi to i nie ma się kto zbuntować, ale jeśli tak, to opłacało by się zostawiać zetony na polach typu coldwater żeby je później oddać w buncie

1. Obszary morskie rządzą się trochę innymi prawami. W podręczniku do 2 edycji jest napisane, że gracz "nigdy nie może ustanowić kontroli nad obszarem morskim", czyli położyć na nim żetonu władzy. A przy buncie każdy ma wybrać "kontrolowany przez siebie obszar". Wiem, że to wyjaśnienie jest trochę naciągane.

Byłoby to pewnie ciekawe, ale nie sądzę, żeby autorowi o to chodziło. W pewnych przypadkach to daje aż za duży bonus. Przykład: Baratheon wybiera Wąskie Morze jako obszar buntu. Bunt się powiódł i ma siłę 6. Baratheon wycofuje statki na Czarną Zatokę. Wąskie morze i Smocza Skała do końca gry są praktycznie niedostępne. Ponadto gracz oszczędza dzięki temu na statkach 6 punktów zaopatrzenia, które może wydać na coś innego. To wytłumaczenie też jest trochę naciągane, bo na lądzie to może dać podobny bonus.

Nie znajduję jakiegoś niezbitego argumentu przeciwko buntom na morzu, ale osobiście mam mieszane uczucia i nie jestem za tym. Jeśli widzicie to inaczej, to dajcie znać, czy chcielibyście tak grać.

2. Można wybrać obszar z samym znacznikiem rodu. Mapa jest, jak wiadomo, uproszczona, a na każdym obszarze (lądowym) występują siedziby Waszych wasali, którzy mogą w razie czego zwrócić się przeciwko Wam.
Ostatnio zmieniony przez Ril Sob 22 Wrz, 2018, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Horn-Varelius
[Usunięty]

Wysłany: Sob 22 Wrz, 2018   

A kto ma się zbuntować na tym morzu, ryby :-p ? Fakt, czytając dosłownie zasady nie ma niby takiego ograniczenia, ale uważam że intencja autora jest całkowicie jasna i chodzi tylko o obszary lądowe.
 
     
Baldur
[Usunięty]

Wysłany: Sob 22 Wrz, 2018   

Teza z rybami to dla mnie "lekkie" wypaczenie.

Bo skoro mowa o kontrolowanym obszarze, tzn. ze kontrolowanym obszarem wodnym jest ten na którym są statki, a nie zetony. Tym bardziej, że potem jest mowa o tym, iż gracz musi wycofac jednostki z obszaru. cztli kontroluje morze, bo mam tam statki. Nie będę się upierał, ale warto to rozstrzygnąć na przyszłość.

"gracz wybeira kontrolowany przez siebie obszar" - skoro mam statki - kontroluje ten obszar. Nie mam staktów nie kontroluje - w tym wypadku mogą się ryby buntować. Ale jeżeli mam na danym obszarze jednostki (w postaci statków) to mogą się one zbuntować.

Cały mój wywód ma na celu zasianie wątpliwości wobec apriorycznemu przyjęciu zasady, iż bunt może odbyć się tylko na lądzie. Nie mnie rozsądzać jakie zasady przyświecały twórcą. Ale ja je tylko czytam i wyciągam własne wnioski.
 
     
Ril
[Usunięty]

Wysłany: Sob 22 Wrz, 2018   

Baldur napisał/a:
Ale jeżeli mam na danym obszarze jednostki (w postaci statków) to mogą się one zbuntować.

No nie do końca, bo jeśli przegrasz w tym buncie, to Twoje statki muszą się wycofać, a to oznacza, że one próbują zwalczyć bunt. A wywołuje go "coś innego", czyli właśnie ryby.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 13