galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
(kilka podstawek) vs (1 podstawka i wszystkie dodatki)
Autor Wiadomość
alpha70
[Usunięty]

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2018   (kilka podstawek) vs (1 podstawka i wszystkie dodatki)

Poniższe pytanie z pozycji osoby, która nie miała okazji grać w L5K LCG:

W recenzjach są zalecenia żeby kupić 2-3 podstawki, bo inaczej jest mało kart. Co jednak w przypadku gdy ktoś (w sensie ja) zaczyna od zera i korzystając z aktualnej promocji kupiłby WSZYSTKO: 1 podstawkę + wszystkie dodatki?

Czy taka w/w kombinacja zdejmuje potrzebę kupowania 2-3 podstawek?
Czy może jednak tego co daje podstawka nie da się nadrobić dodatkami?
 
     
wadim
[Usunięty]

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2018   

Minimum 2 podstawki bo nie wyciagniesz z gry tego co najlepsze. A gra jest rewelacyjna.
 
     
alpha70
[Usunięty]

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2018   

OK....ale nurtuje mnie jeszcze to: pomiędzy 2 a 3.
Co da zakup 3 względem 2 ? :)
 
     
wadim
[Usunięty]

Wysłany: Wto 18 Wrz, 2018   

1 podstawka lipa, 2 bardzo dobrze, 3 rewelacja.
 
     
alpha70
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Wrz, 2018   

Będę drążył temat :)

Zastanawia mnie fakt dlaczego wszyscy piszą, że bez kilku podstawek nie da się grać, bo: "talia jest za słaba"?

Przecież idąc tym tropem to przy każdej innej grze jeżeli zakupiłbym klika podstawek i wszystko zmiksował, to miałbym każdą kartę w tylu kopiach ile kupiłem podstawek (i/lub dodatków). W ten sposób przy każdej grze można płakać, że kart jest za mało lub rzadko występują, albo mieć większe szanse na zwycięstwo gdy mocne czy rzadkie karty nagle są w kilku egzemplarzach.

A idąc dalej, to gdybym kupił 5 lub 10 podstawek to miałbym chyba wszystko czego dusza zapragnie :???:

Nie wiem czy dobrze opisałem moje rozterki, ale chciałbym żebyś się odniósł do w/w kwestii :)
 
     
wadim
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Wrz, 2018   

Tak są skonstruowane gry LCG od FFG i może dlatego nie wielu inwestuje. Generalnie w podstawce masz wiekszość kart w 1 kopi. A do decku możesz wlożyc 3 kopie. Oczywiście 3 podstawki to jest dla ludzi, ktorzy składaja decki turniejowe. Dla grania od czasu do czasu w zamknietym gronie wystarczą dwie plus dodatki i bedzie z czego wybierać i czym kombinować na bardzo długi czas. Przy obecnych cenach mozesz sie zamknać w 210 PLN jak za taka gierkę to głupio nie wziąć. Bez promo 520-550 to "sorry Winnetou" nie dla wszystkich było w zasięgu.
 
     
alpha70
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Wrz, 2018   

Nie siedzę za bardzo w temacie budowania talii, ale czy to nie jest tak, że płacz jest dlatego, że instrukcja pozwala na 3 kopie danej karty w talii? Czy gdyby rozgrywka dopuszczała tylko te karty co są w pudełku, to nikt by nie grał?

Nie bardzo rozumiem w takim razie dlaczego np. nikt nie robi problemu w przypadku dajmy na to gry "Obecność" (wiem, że to nie LCG). Tam wszystko jest z tego co pamiętam w 1 szt. Ludzie nie denerwują się, że jest tylko 1 plaża, a nie 3. Czy to nie jest problem ludzi, że chcieliby mieć jak najlepszą talię, a tego nie otrzymali?

Producent gry umieścił zapis w instrukcji, że możesz mieć max 3 karty. Czy gdyby tego zapisu nie było, to nikt by się tą grą nie zainteresował?

Wybacz moje dociekania, ale nie rozumiem problemu. Wszędzie czytam, że potrzeba 2 lub 3 pudełka, ale mam wrażenie, że tę potrzebę generują osoby chcące mieć zawsze wszystko NAJ :) Czy tak nie jest?
 
     
wadim
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Wrz, 2018   

Naczytałeś się i nic nie rozumiesz. Jedna podstawka to jak wersja demo. Możesz grać ale nic nie zbudujesz, nie pokombinujesz bo nie masz kart.
 
     
alpha70
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Wrz, 2018   

Cytat:
Naczytałeś się i nic nie rozumiesz. Jedna podstawka to jak wersja demo. Możesz grać ale nic nie zbudujesz, nie pokombinujesz bo nie masz kart.


Może i nic nie rozumiem, dlatego pytam tutaj :)

Skoro mam drugą czy trzecią podstawkę, to logiczne, że kart innych niż te, które są w pierwszej podstawce mieć nie będę, bo to nie jest CCG, ale LCG. Nie będzie żadnych nowych kart. Będą zdublowane te, które już mam. Stąd wniosek, że nie zbudujesz talii mającej po kilka kart tej samej sztuki. Czy dobrze rozumiem? Raczej tak, bo innej możliwości nie ma :)

Teraz z innej strony: Nikt nie narzeka, że przy grze np. "Obecność" trzeba by dokupić drugą podstawkę, bo inaczej to nie mogę zagrać, np. drugiej czy trzeciej Plaży, czy Łazika (czy jak mu tam było - piszę z głowy). Tych kart jest po 1 szt. i wszyscy grają, i się im podoba. Nie ma głosów, że gra jest demem bo Plaża czy Łazik są w 1 szt.

Skąd w takim razie ten problem występuje przy grach LCG, np. L5K LCG, czy GoT LCG?

Potrafisz mnie przekonać, że ma być inaczej? Na razie jedyne co się naczytałem to to, że wszyscy powtarzają, że nie mogą zbudować lepszej talii.

Pomóż mi to zrozumiem. Nie szukam zaczepki. Poważnie piszę :)
 
     
wadim
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Wrz, 2018   

LCG to poprostu wyciaganie kasy na podstawki. Ponieważ cały bajer polega na budowaniu talii to musisz mieć z czego ja stworzyć. Przeczytaj instrukcje jest dostepna dowiesz się, że talie podstawowe z core setu maja po 22 karty (dynastia, konflikt) a wersje turniejowe 40-45. Nie zbudujesz nic sensownego z jednego core setu. Chyba prościej już nie potrafie.
 
     
alpha70
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Wrz, 2018   

Żeby nie było, że nie rozumiem :)

Jasne, że jeśli turniej rządzi się zasadami typu 40-45 kart, to FFG poleciało w kulki i wyciąga kasę od kupujących. To nie podlega dyskusji.

Jednak gdy czytałem różne recenzje (bo na jednej nie skończyłem), to ludzie piszą, że nawet do domu jedna podstawka to za mało. Rozumiem, że próbując naśladować talię turniejową mamy tych kart za mało, i sytuacja się powtarza: co najmniej 2 podstawki.

Mi jednak chodzi o coś innego: Gdyby olać ten zapis odnośnie 40-45 kart w talii, czy przy jednej podstawce rozgrywka jest upośledzona? Załóżmy, że ktoś nie wrócił z turnieju gdzie grał sobie z 2 lub 3 podstawkami, przyzwyczaił się do takiego zwiększonego wyboru, i teraz marudzi, bo jest biednie.

Nigdy nie grałem w gry typu LCG, zaczynam w to dopiero wchodzić, czytam wypowiedzi ludzi, że nawet do rozgrywki domowej potrzeba więcej podstawek, no i zaczynam myśleć: czy ja czegoś nie rozumiem bo jestem zero w te klocki, czy ludzie są niezadowoleni z racji ich wymagań, a nie z racji "oszukiwania" FFG.

Nie wiem czy dobrze to wszystko wytłumaczyłem. Zaznaczam, że kwestię turniejów i ustalonego składu 40-45 kart w talii rozumiem, i zgadzam się, że więcej niż 1 podstawka jest wymaga z racji tych ustaleń.
 
     
wadim
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Wrz, 2018   

OMG to może tak. Jeden core set to tak jak byś chciał grac w bzydża bez asów. W chinczyka zamiast kostek pokazywac na palcach ile się chcesz przesunąć. Mieć PS4 ale bez telewizora. Zjeść dobrą kanapke ale masz tylko szynke, sałate, pomidora i masło. Jedna podstawka jest do du... trzeba to przyjać do wiadomości i tyle. Do jednego core setu brakuje drugiego, a żeby to wszystko spiąć w całość trzeciego :-)
 
     
alpha70
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Wrz, 2018   

No nie do końca chyba z tymi przykładami, bo: :)
a) brydż ma asy w podstawce
b) chińczyk ma kostki w podstawce
c) ps4 bez TV to to samo co LCG bez stołu
d) kanapki.... hmm.... miałbyś rację gdybyśmy rozmawiali o CCG, bo tam to rzeczywiście rozumiem dokupywanie kart, i to nawet w warunkach domowych... chociaż też nie do końca, chyba, że chcesz większych fajerwerków przy starciach

Chyba, że jest jeszcze coś co ty wiesz, a ja nie wiem z racji tego, że jestem zielony w te klocki.

Ja to widzę tak (podam na przykładzie szachów):
a) można mieć podstawkę i każdy ma po 8 pionków, po 2 wieże, 2 skoczki, 2 gońce, i po 1 hetmanie i królowej
b) można dokupić 2 podstawkę szachów i wywalić wszystkie pionki a w ich miejsce postawić drugi szereg wież, skoczków, gońców, hetmana.
c) a przy 3 podstawce to już można zaszaleć i mieć np. 6 wież, 3 hetmanów itd.

No wtedy możesz powiedzieć tak:
a) przy jednej podstawce jest słabiuuuuuutko
b) przy 2 już zaczyna być zabawnie bo masz silną brygadę
c) a przy 3 to już łoooo maaaatko .... miodzio i fajerwerki :)

Rozumiesz mnie? :)
Nie bij.... jeżeli nie rozumiesz, lub tracisz cierpliwość to please... peace :)
 
     
wadim
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Wrz, 2018   

a) sprzedali Ci talie bez asów
b) sprzedali Ci bez kostek
c) kupiłeś PS4 zapomniałeś o TV bo nikt nie napisał, że jest potrzebny
d) masz wszystko w domu oprócz chleba

Szachy może być.
jeden core set masz pionki
dwa core sety masz pionki i figury
trzy core sety masz pionki figury i szachownice

Noi zacytuje moja wypowiedz. "1 podstawka lipa, 2 bardzo dobrze, 3 rewelacja."

Bić nie będę. Ja rozumiem wszystko oprócz tego, że nie rozumiem czego Ty nie rozumiesz. Tracę cierpliwość.
 
     
alpha70
[Usunięty]

Wysłany: Sro 19 Wrz, 2018   

O ile do tej pory w miarę nadążałem za tobą, to już teraz wymiękam :)
Chcesz mi powiedzieć, że każda kolejna podstawka dodaje mi rzeczy, których nie było w poprzedniej podstawce?

Mam wrażenie, że muszę przeczytać instrukcję, bo chyba jest tam coś czego nie wiem, i dlatego nasza rozmowa tak wygląda :mrgreen:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 14