galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwsze wrażenia
Autor Wiadomość
zvish
[Usunięty]

Wysłany: Czw 03 Kwi, 2014   Pierwsze wrażenia

Po otwarciu pudełka naszym oczom ukazują się całkiem ładnie i klimatycznie wykonane elementy. Tego gierce nie można odmówić - klimat trzyma.
Jest następuje pewne ale po wspomnianym dobieraniu się do niej po raz pierwszy, no przynajmniej mnie sie przydażyło.
Zastanawiam się czy aby gra jest komletna. Ilość elementow nie porywa. Oczywiście po sprawdzeniu z intrukcją - wszystko jest. Nasuwa się wtedy pytanie - czemu ta gra tyle kosztuje mając tak mała ilość elementow - jedyna odpowiedź jaką sobie wymyśliłem to obecność drewnianych elementów.

No ale co dalej - jakie wrażenia z rozgrywek.

Jak narazie rozegrałem ich zaledwie kilka rozgrywek obiema stronami i niewiem czy to dobry moment na wysnuwanie jakichś sądów, jednak miały to być "pierwsze wrażenia".

Gra okazuje się być bardziej skoplikowaną i oprawioną w klimat wersją gry w statki. Do tego trzeba zazaczyć niesymetryczną grą w statki.
Konstable ścigają Kube, ten im zwiewa. Przedstawiciele prawa strzelają wiele na oślep bo Kubuś ma takie wachlarz możliwości blefowania że aż boli. Podczas keidy grając Kubą staje się to momentami aż iritująco nudne, to policja nie ma praktycznie żadnych szans na wygraną. Niewime jaki mózg operacji musiałby byc zaprzęgnięty do dzialania żeby poczynić jakieś postępy w próbie pochwycenia Rozpruwacza.
Chodź nie probowalem to myślę że nawet po zastosowaniu "ulatwień" jakie obie strony otrzymują w wersji opcjonalnej policja itak ma mierne szanse. Zaś ułatwiajki dla Kuby są wręcz masakryczne - raczej nie wyobrażam sobie ich stosowania przy tak zachwianym balansie. Jak na ironie jedno z ułatwień dla Kuby to tytulowe "Listy". Szkoda że decyzja o zagrnaniu nimi by z obecnie skopanego balansu zrobiła miazgę.

Jedyne jak mozna sobie to wytłumaczyć to że historycznie Rozpruwacz nie został nigdy pochwycony - może gra chce zachować realia. Jednak tak się składa że to gra planszowa, siadamy do niej po to żeby pograć i mieć szansę, a nie żeby zobaczyć jak zachodzi nieuniknione i z góry znane zakońćzenie.

W instrukcji radzą by w rolę Kuby wcielił się najbardziej doświadczony gracz - niewiem chyba tylko dlatego żeby neichcący laik nie oszukal. Bo tak naprawdę granie Kubą jest banałem i to rola stróży prawa wymaga ogromnego doświadczenia z grą żeby mieli jakiekolwiek szanse.

Także niestety póki muszę przyznać że jestem zawiedziony. Niewiem co stanie sie z moim eglemblarzem gry, pewnie trafi na wieki na półkę, albo w najgorsyzm razie na allegro.
 
     
Max1976
[Usunięty]

Wysłany: Pią 04 Kwi, 2014   

Moje pierwsze wrażenia są zupełnie inne. Gra zawiera niewiele elementów i więcej nie potrzebuje, nie ma tu na szczęście żadnych kart, kostek i innych gadżetów. Są tylko pionki, plansza, gracze i ich mózgi :) W tej grze nie chodzi o barokową oprawę, ale o prostotę zasad i elementów przy jednoczesnym fenomenalnym - moim zdaniem - zachowaniu klimatu czasów Sherlocka Holmesa.
Grałem w różnych grupach, różniących się wiekiem, liczebnością i znajomością planszowek i każda rozgrywka była sukcesem. Nie zauważyłem zachwianego balansu, a grając po obu stronach nierzadko stałem przed dylematem co zrobić by umknąć sprytnym gliniarzom lub dokąd się udać by pochwycić Jacka:)
Uważam, że Listy to świetna gra dedukcyjna, zachowująca klimat, o prostych zasadach, ale nie prostacka. Moim zdaniem elementów gry jest dokładnie tyle ile być powinno. Nie jest to gra dla każdego i polecałbym zapoznanie się z recenzjami przed zakupem. Mi i moim wspolgraczom zapewniła wiele godzin fenomenalnej rozrywki: było napięcie, niepewność, nerwowe dyskusje, zwodnicze poczucie pewności siebie, chwile radości i smutku, czyli cała masa emocji :) Polecam!!!
 
     
Gość

Wysłany: Pią 04 Kwi, 2014   

Cieszę się żę z takich Twoich wrażeń. To rokuje nadzieje że coś zmieni się dla mnie w tej grze. Czekalem na nią od od zapowiedzi bom się strasznie na nią napalił. No ale może jak jeszcze się pogra coś sięwywnioskuje.
 
     
zvish
[Usunięty]

Wysłany: Pią 04 Kwi, 2014   

Anonymous napisał/a:
Cieszę się żę z takich Twoich wrażeń. To rokuje nadzieje że coś zmieni się dla mnie w tej grze. Czekalem na nią od od zapowiedzi bom się strasznie na nią napalił. No ale może jak jeszcze się pogra coś sięwywnioskuje.


To se byłem ja.

A jeszcze tylko dodam, że co do ilości elementów to nie jest tak żę mnie się nie podoba ich mała ilość, bo gra jest minimalistyczna i fajnie. Nie podoba mi się stosunek ilości elementów do ceny gry,
 
     
boardADDICT
[Usunięty]

Wysłany: Pią 04 Kwi, 2014   

To jest gra dla waskiego grona graczy ,cos w stylu Scotland Yarda i tyle. Na pewno nie jest to pozycja zeby spotkac sie pogadac ,posmiac i przy okazji pograc :cool: tu jest wymagane 100% skupienia

Mi ten tytul nie podchodzi ze wzgledu na to ,ze planszowki traktuje jako dodatek do spotkan ze znajomymi i w miedzyczasie jak ktos mysli nad kolejnym posunieciem mozna sobie pogadac :mrgreen:

Co do samej gry ,wydana na poziomie ,dobra pozycja tylko ektremalnie niszowa.

Szczerze zamiast tego tytulu lepiej byloby wydac dodatek do Runewarsa i Relica :twisted:
 
     
TERF
[Usunięty]

Wysłany: Pią 04 Kwi, 2014   

A jak dla mnie wszystko kwestia gustu.

Ja na razie jestem po jednej parti z dziewczyna i jestesmy zadowoleni - ona kocha kryminaly wiec moze dlatego jej podeszla ta planszowka - jako nowicjusz w planszowkach grala Kuba bo po zapoznaniu sie z zasadami tez ocenilem ze Kuba ma łatwiej ale aby go złapać to trzeba sie na trudzić. Złapałem ją w ostatnią noc 3 pola od kryjówki - choć po trzeciej nocy praktycznie w 90%znałem jej położenie.

Jakość gry na najwyższym poziomie. Co do ceny to faktycznie dość słaby stosunek do wielkości gry porównując np. do Civilization.

Ogólnie gra mi się podoba ale dla 2 graczy przy wiekszej liczbie moze być za duże zamieszanie oraz w mojej ekipie obawiałbym się oznak lidera co innym na pewno by nie przypadło do gustu. Lubimy chodzić własnymi ścieżkami. ;)

Jak ktoś lubi kryminały i cena nie jest przeszkodą to polecam. Zaznaczam tylko że grałem raz po kilku partia się okaże czy sie pomyliłem czy nie ;)
 
     
sirafin
[Usunięty]

Wysłany: Pią 04 Kwi, 2014   

Wcale nie taka niszowa, jeśli barć pod uwagę ogół graczy a nie tylko fanów typowych gier ameri, w których specjalizuje się FFG, wystarczy zerknąć na inne fora planszówkowe, by się o tym przekonać :) Ta pozycja bez wątpienia odbiega od standardowego menu tego wydawcy, ma proste i klarowne zasady, nie ma losowości, nie skupia się na otoczce fabularnej. Zamiast tego, to kawał bardzo solidnej gry dedukcyjnej, skupiający się na porządnym "móżdżeniu" i analizowaniu. Zupełnie inny rodzaj zabawy niż gry tematyczne.

Co do stosunku cena\liczba elementów, to nie zapominajmy, że planszówki nie są jak szynka sprzedawana na wagę ;) Czy w grach komputerowych, ktoś przelicza liczbę jednostek na cenę? Chyba nie. Patrzymy raczej na czas jaki spędzimy przy grze. Dlaczego więc przy planszowkach chcemy liczyć karty?
 
     
zvish
[Usunięty]

Wysłany: Pią 04 Kwi, 2014   

Sirafin to nie my liczymy karty, ale jakość zabawy w kolekcjonowanie przeróżnych planszówek nauczyły nas czegoś na zasadzie skilla Wycenianie gry. Zobacz na stosunek cenowy miedzy Arkhamem, a Posiadlością. Teoretycznie liczba elementów podobna ale w Posiadlości masz figurki jakie zncznie podbijają cenę. Tutaj myslę że chodzi o te drewniane fogurki. Widomo ekologia, wycinka lasów itd. Moim zdaniem cena gry powinna zamykać się w granicach 100zł i to by byla dobra cena za to dostajemy w pudełku. Tymbardziejj że jakość wykonania elementów nie jest jakaś mega. Te drewniane fogurki to bym se sam na tokarce z odpadów mógł zrobić - spodziewałem się czegoś lepszej jakości. Albo te jak to nazwali w instrukcji ŻETONY LISTÓW - jakie żętony?:D Toż to zwyczajne kartoniki są :P

A jezeli mówisz że płacimy za koncept bo gra jest wieczna i spędzimy przy niej duzo czasu to weźmy takie szachy - nie ma chyba lepszej gry, bardziej nieśmiertelnej itd. A zestaw do szachów mozemy se za pare groszy kupić. Owszem możemy chceć jakieś bardziej luksusowe i ceny potrafią zabijać. Ale mówimy o płaceniu za koncept.

No ale takimi rozkminkami ani ceny gry dla potomnych nie zmniejszymy, ani nie sprawimy że ktoś nam odda kase więc już trudno.


Ale myślę zę Przedmówca ma rację - gra nie jest z tych jakie można na luzaku rozlozyć ze znajomymi. Tak się składa że dotychczas właśnie tak w nią grałem.
Teraz natomiast jestem po rozgrywce gdzie jako jedyny sledczy pochwyciłem dziada podczas II nocy - myślę że niezła statsa. Więc widzę światełko w tunelu. Ale wiem już że gra nie nadaje się na "libacje planszowo-alkoholowe" ;)
 
     
Max1976
[Usunięty]

Wysłany: Pią 04 Kwi, 2014   

Na libacje z pewnością nie... Chociaż biorąc pod uwagę jak wyglądała w XIX wieku dzielnica Whitechapel, to libacja pasuje jak ulał:)) Do libacji to już lepiej pasuje Small World:)
Co do porównania ceny z liczbą i jakością elementów, to rzeczywiście jest ona za wysoka, niezależnie od tego czy gra jest fajna czy nie...
Ja czasami dla podkreślenia klimatu puszczałem muzykę z filmowego Holmesa, przygaszałem światło i graczy wciągało jak sokowirówka:))
Pisałem wcześniej o minimalizmie elementów gry - w Listach ten minimalizm mi bardzo odpowiada, ale przyznam, że czasami lubię też wyłożyć Descenta, Posiadłość, Agricolę albo inną pełną gadżetów cholerę:) Po prostu lubię gdy forma odpowiada treści i vice versa:)
 
     
boardADDICT
[Usunięty]

Wysłany: Sob 05 Kwi, 2014   

Zaczne od tego ,ze wg mnie to nie jest ameritrash. Najlepszym i moim ukochanym jego przedstawicielem jest Twilight Imperium. Ameri ma wlasnie mase elementow i zasad :cool:

Druga sprawa co do ceny zgadzam sie ,ze 100 bylaby ok. Wtedy moze zdecydowalbym sie ja kupic nawet do kolekcji ,bo za czesto w nia grac nie bede. W moim towarzystwie kroluja z gry z negatywna interakcja i najlepiej elementami polityki bo zawsze jest dzieki temu kupa smiechu. Dodatkowo im wiecej osob przy stole tym rozgrywka jest ciekawsza. Gra o tron 3-4 osoby jest do zaakceptowania ,ale dupy nie urywa.

Jest to z pewnoscia tytul dla ludzi ktorzy lubia pomozdzyc to raz ,a 2 dla prawdziwych wyjadaczy jesli chodzi o planszowki. Niech ktos sprobuje zaprosic znajomego ktory nigdy nie gral i zaserwowac mu ten tytul na pierwszy raz :mrgreen:

Jak zawsze jest to kawalek solidnej fajnej planszowki bo FFG nie ma sobie rownych jesli chodzi o poziom tytulow i regrywalnosc ,ale ubolewam ,ze Galakta wydala ta gre zamiast np Rex: Finals days of an empire ktory byl w planach i wypadl.

Jesli ktos patrzy na stosunek zawartosc/cena to polecam wszystko inne. Zwlaszcza Gre o tron i Chaos w starym swiecie(KONIECZNIE Z Rogatym szczurem ===>na allegro 230zl chyba)

FFG tez przyzwyczailo nas do duzej ilosci zajebiscie wykonanych elementow ,z super ilustracjami. Wiec gdybym kupil w preorderze to bym pewnie zaliczyl zdziwko. No w Rexie tez jest malo elemntow 110 kart i 5 statkow 2 diale i 4 wypraski z zetonami ,ale ogolnie gra wypada zajebiscie. Mowie ,ze jest malo bo wszystko miesci sie bez problemu do pudelka spowrotem. :mrgreen:

Najlepiej przed zakupem obejrzec recenzje ,zreknac na instrukcje i zagrac zeby potem nie zalowac ,ze mozna bylo kupic Gre o tron jesli jeszcze ktos nie ma :twisted:
 
     
Nokturn
[Usunięty]

Wysłany: Wto 01 Lis, 2016   

To ja wpiszę jeszcze cos od siebie:)
Pierwsza partia była falstartem. Kupiłem grę tego samego dnia i chciałem ja jak najszybciej wypróbować. Gralismy z dziewczyną tylko w dwójkę i było dość późno. Zniechęciła się bo choc lubi klimat XIXwiecznego Londynu, to może nastawiła sie na cos innego tego wieczora.
Nie dałem jednak za wygrana i przedwczoraj zagraliśmy w trójkę. No i to było coś czego oczekiwałem po wszystkich recenzjach.
Udało nam sie dorwac Kubę trzeciej nocy przy podwójnej robocie i po dyskusji uznalismy, że jest mega klimat. Kuba był dobrze poschizowany kiedy nad jego głową snuliśmy dochodzenie wskazując potencjalne miejsca lub trasę jego ucieczki. Gralismy bez fałszywych sladów i listów na razie, żeby sprawdzić komu ewentualnie będzie łatwiej.
Gra pozwala się fajnie balansować, a nadchodzący dodatek z pewnością jeszcze precyzyjniej pozwoli dobrać poziomy.
Oczywiście do gry trzeba miec dość jasny umysł i raczej nie siade do niej po całym dniu pracy. Niemniej jednak w kolejny weekend obowiązkowo zagramy partię:)
 
     
agnes21
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Lip, 2018   

Gdzie można tą grę kupić? Szukałam w różnych sklepach i nic :/ Ile w ogóle kosztuje?
 
     
sirafin
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Lip, 2018   

http://i-szop.pl/szukaj2/1/listy+z+whitechapel
Oczywiście oprócz patrzenia tylko na cenę warto najpierw poszukać opinii o sklepie/sprzedającym.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 14