galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Descent vs Talizman
Autor Wiadomość
Szww
[Usunięty]

Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   Descent vs Talizman

Witam,
Dawno dawno temu zagrywałem sie legendarna Magią i Mieczem (czyli polskim tlumaczeniem gry talizman). Tak się złożyło, że w dziecięcych latach moja lepsza połowa tez w Magie i Miecz grywała.
Jako, ze chetnie gramy w planszowki i przypomniawszy sobie stare dobre czasy naszla nas ochota na fantastyczna przygode. Oczywiscie nowe wydanie Taliznanu poszlo od razu na cel, ale przegladajac rozne gry trafilismy na Descenta... i teraz pojawila sie watpliwosc co wybrac Talizman czy Descenta?
Jesli ktos tutaj mial okazje grac w obie gry bede wdzieczny za podzielenie sie wrazeniami z porownania tych tytulow. Czy jako dawni fani Taliznanu powinnismy zostac przy nim, czy jest szansa, ze descent tez nam przypadnie do gustu?
Z gory dziekuje za odpowiedzi.
 
     
ashur
[Usunięty]

Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   

Posiadam obie gry, talismana już 2 lata, a Descenta kilka tygodni ze względu że szukałem czegoś ciekawszego i bardziej złożonego.

Talisman jest ogólnie super grą i jeżeli ktoś zaczyna swoją przygodę z planszówkami gdzie mamy rozwój postaci jest to super wybór. Gra jest prosta, nie ma złożonych zasad z mojego punktu widzenia i posiada ogrom różnorodności. Jedyne do czego osobiście się przyczepiam to kompletny dysbalans między postaciami i losowość wszystkiego, zaczynając od tego gdzie wejdziesz, poprzez walkę, kończąc na różnego rodzaju testach.

Jeżeli szukacie czegoś bardziej złożonego, gdzie istnieje fabuła to Descent będzie lepszym wyborem. Gra raczej nie ma "wolnego świata" jak to w talismanie, bo mamy przygody, które łączą się w kampanie, która jest stworzona przez twórców. Jest dużo bardziej taktyczna, ponieważ ruch postaci nie jest rzutem kością tylko jest zawsze taki sam, chyba że mamy przedmioty które modyfikują statystki. Kości posiadają specjalne oznaczenia, jest dużo więcej zasad niż w talismanie i czuć fajną rywalizację między drużyną bohaterów mrocznym władcą. Po pierwszej sesji gra tak mi się spodobała że zamówiłem wszystkie dodatki za ponad tysiaka.

Trzeba dodać że Descent jako całość jest dużo trudniejszy do całego kupienia ze względu na duże ceny małych dodatków które dają tylko postacie i potwory ( dla mnie tylko ).

Ostatecznie, każdy wybór jest dobry, zależy czy chcecie coś bardziej "casualowego", czy być może coś bardziej złożonego :) .
 
     
buzz
[Usunięty]

Wysłany: Pon 24 Kwi, 2017   

Jakbym miał porównać Talisman do Descent to użyłbym porównania: Chińczyk vs Szachy.

Jeśli Talisman się podobał to bliżej będzie do Runebound 3ed.
 
     
Berni77
[Usunięty]

Wysłany: Wto 25 Kwi, 2017   

buzz napisał/a:
Jakbym miał porównać Talisman do Descent to użyłbym porównania: Chińczyk vs Szachy.


To mój tekst, który ostatnio na FB używałem :)

Talisman w obecnej formie ma mało wspólnego z Magią i Mieczem z dawnych lat. Mechanika gry oparta na rzucie kostką została ale zasady zostały mocno zmodyfikowane (Los, dzień/noc i kupę wariantów z dodatków).

Descenta nie da się absolutnie porównać do Talismana (Runebounda 3ed też się nie da).
Można by było porównywać do Runebound 2ed co najwyżej.

Descent do dungeon cravler. Talisman to bardziej przygodówka (przynajmniej z wszystkimi dodatkami i domowymi zasadami.
W Descencie rozgrywasz pojedyncze scenariusze (z których składają się kampanie). Jest jeden zły (Mroczny Władca), którego albo odgrywa jeden z graczy albo aplikacja na kompie.
Biegasz po lochach i starasz się wypełnić zadanie ze scenariusza. Może ono polegać na sklepaniu po pysku jakiegoś wroga, uratowaniu kogoś lub przeniesieniu czegoś z punktu A do punktu B :) Mroczny Władca też ma swoje zadanie i niekoniecznie musi ono polegać na obiciu bohaterów...
Jeżeli lubisz pobiegać po lochu w poszukiwaniu skarbów lub potworów to możesz kupić Descenta i nie będziesz zawiedziony.
Jeżeli lubisz przygodówki, gdzie jest spory nacisk na rozwój swojej postaci i mimo wszystko kooperację w wykonaniu celu scenariusza oraz brak interakcji pomiędzy graczami (bo walczyć pomiędzy sobą nie można) to polecam Runebound 3ed (posiadam obie gry w kolekcji i obie chwalę jednak porównywać ich ze sobą nie można, mimo że rozgrywają się w tym samym świecie i tymi samymi bohaterami) :)
 
     
Krzysiek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 26 Kwi, 2017   

Tę przygodowość którą dawno temu kochałem w Magii i Mieczu teraz odnajduję w Eldritch Horrorze. W obu grach jest mi obojętne kto wygra, po prostu staram się wczuć i cieszyć historią.
Gdyby tylko EH był osadzony w klimatach fantasy, to jego właśnie okrzyknąłbym godnym spadkobiercą.
 
     
Damet
[Usunięty]

Wysłany: Sob 29 Kwi, 2017   

Taka mała uwaga, bo o ile mi wiadomo Talisman nie jest już wydawany (wygasła licencja). Więc zostało tylko to co w sklepie.

Osobiście polecam Descenta, który dostarcza naprawdę sporych emocji :-)
 
     
Dziubek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 01 Maj, 2017   

Do Descenta potrzeba zdecydowanie zgranej drużyny. Niby we 2 osoby też się da, ale zabawa z tego dużo mniejsza. Nie chodzi o balans (chociaż trochę też :cool: ) ale gra jest mocno nastawiona na 1 vr reszta (dużo umiejętności, kart i potworów obiera za cele kilku bohaterów i nie używając kompletu, lub przynajmniej 3 vr 1 sporo się traci).

Talisman z kolei dobrze działa na 2 jak i na więcej osób. Choć im jest ich więcej tym zabawa lepsza z jednym minusem: Ile osób gra, tyle godzin trwa. Tu myślisz sam za siebie a w Descencie jesteś w COopie vr MW. No chyba żeś Mroczny Władca ale to już zupełnie inne doświadczenie budowania tła (karty, potwory, taktyka) i takiego trochę MGowania (przynajmniej ja tak to odbieram bo grałem dużo w RPGi).

Czyli wybór jest czy ma być na 2 osoby (ew. solo mode) a czasem więcej Talisman czy 3/4/5 (a nawet 6 jak MW ogarnie) Descent.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 13