galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
PBF #117 - Burn Them All
Autor Wiadomość
Germanus
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Sty, 2017   

Targ powinien podziękować Martellowi, który wyłożył mu Baratheona ;)
 
     
eSzopiklon
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Sty, 2017   

Skoro nikt nie kwestionuje mojej wygranej to podsumowanie ode mnie, będzie długo :wink:

Przede wszystkim dziękuję Wam za grę, szczególnie GM który włożył dużo pracy w przygotowanie mapek i graczom Czarny Jaszczur oraz Mieciu po których odziedziczyłem ród w świetnym stanie. Jestem bardzo szczęśliwy że udało mi się wygrać, bo jest to moje pierwsze zwycięstwo na forum (i też pierwsza chronologicznie gra którą zacząłem). Poniżej trochę się rozpisałem, ale chciałem ocenić nową mapę.
O samej rozgrywce nie ma co dużo pisać, wszak każdy grał i widział, najważniejsze dla mnie były brak licytacji przez prawie całą grę i ta tura w której wspólnie z Martelem zniszczyliśmy flotę Baratheona, a ja na stałe usadowiłem się w zatoce rozbitków :wink:
Co do mapy, to prawdę mówiąc sam jestem zaskoczony jak dobrze mi się grało mimo tylu sąsiadów (jako jedyny sąsiadowałem z każdym graczem!) jednak dzięki dyplomacji udało mi się jakoś dogadać z większością. Pamiętam jak na początku gry pokazałem mapę koledze pytając jak ocenia moje szanse, to powiedział że max co mogę ugrać to utrzymać swoje 4 zamki i starać się o 5 w ostatniej turze, jak widać gra może się potoczyć zupełnie nieprzewidywalnie…
Patrząc na tą wersję mapy wydaje mi się jednak że rody Tyrel, Baratheon są zbyt słabe, a Stark zbyt mocny.
Stark nie dość że ma dobrą pozycję na mapie (wystarczy że pokona 1 przeciwnika Arryna, a za bardzo nie ma go kto inny zaatakować bo Tully i Lanni walczą ze sobą) to jeszcze ciśnie 4 kasy co turę (nikt inny nie ma takiego dostępu do złota, gdyby tylko było kilka licytacji to jestem pewien że Stark by wygrał bo nikt go nie przebije w kasie). Można by połączyć czarny zamek i karhold w jedno pole, albo np. zamienić beczkę z grzęzawisk z którąś koroną.
Tyrell ma niby 3 swoje zamki, ale w Ashford ma aż 4 przeciwników! Trudno więc liczyć go jako pewny zamek, z resztą nawet jeśli, to i tak nie wiem jak Tyrel miałby zebrać 7 jeszcze z takimi kartami (trójka jest beznadziejna, nie do wykorzystania w późniejszej fazie gry, już lepiej by miała po prostu miecz/wieża albo coś w stylu trójki Bary). Może by dodać małe pole z zamkiem między Horn hill a 3 wieżami?
Baratheon też ma przewalone, niby 3 swoje zamki dostępne z 1 morza, ale po pierwsze utrata tego morza wiąże się z jego całkowitą przegraną, po drugie gdzie niby ma zdobyć następne zamki? Może gorzki most (ale targ ma dużo łatwiej bo sąsiaduje z jego stolicą) i tyle, nie ma szans na 7. Może by wydzielić pole np. z części summerhall i zrobić 3 zamki przylegające do siebie (ashford, gorzki i ten nowy)? Walczyliby o niego Bara, Tyrel, Martel, Targ, z resztą 3 zamki sąsiadujące mogłyby być ciekawe.
Do tego myślę że na Pyke albo powinna być twierdza, albo zmienić garnizon na 4, bo jak widać nikomu się nie opłaca wysyłać takiego wojska na zamek. Może też zmienić koronę na Tarthu na beczkę? Przynajmniej może ktoś by tam przyszedł, bo ruszać się wyspę otoczoną trzema morzami żeby zbierać z niej kasę to kiepski pomysł.
Oczywiście zmiany takie trzeba by przedyskutować i pytanie czy ktoś kiedyś będzie jeszcze chciał poprowadzić coś na tej mapie, ale moim zdaniem takie zmiany wyrównałyby sytuację rodów.
 
     
lukipeki
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Sty, 2017   

Germanus napisał/a:
Targ powinien podziękować Martellowi, który wyłożył mu Baratheona ;)

Sam się wylozyles, nie atakując od początku Targa. Przegrales w chwili kiedy odpusciles Cieśninę Tarthu. Później tylko siebie dobiles ( i mnie przy okazji ) zabijając mnie w Gnieździe Gryfów zamiast zrobić coś Targowi
Gdybym wiedział,że nowy Tyrell w ogóle nie będzie bronił swoich mórz,to inaczej by to wyszło. Plansza jest mniej więcej zbalansowana wg mnie, każdy ma porównywalne szanse,może Targ dzięki wielu dostępnym morzom ma większy zasięg,ale za to faktycznie też więcej sąsiadów. Inna sprawa,że praktycznie żadnemu,poza Baratheonem,nie opłaca się go atakować tak naprawdę...

Wadą tej mapy jest,podobnie jak tej używanej w 115, jej mała elastyczność. Większość rodów przez prawie całą grę siedzi w swoim kąciku i ciężko o jakakolwiek udaną ofensywę. Te które się tutaj udały wynikały z błędów graczy
Południe jest ciekawsze,bo mniej zamknięte-większe możliwości dyplomacyjne
Stark niby ma dobrą pozycję,ale jak Arryn nie zrobi błędu to jest zamknięty na 4 spusty na północy i nic nie poradzi.
Tyrell i Baratheon może i są słabi,ale mają bardzo dobre karty,i myśle że idzie nimi zagrać(Baratheonem chętnie bym sam zagrał)Moim zdaniem właśnie w Tarth powinna być korona,bo Bara ma mało hajsu. Najsłabszy w tej grze jest Arryn wg mnie, a już na pewno najciezej mu zdobyć 7 zamków
 
     
Germanus
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Sty, 2017   

W turze w której chciałem ugryź Targa mój sojusznik na południu mnie zaatakował ;)
problem na linii targ-bara jest taki, ze jak bara nawet coś zdobędzie (np. Dragonstone) to Targ bez problemu to odbije. Bez wsparcia innego rodu nie ma szans na udaną rebelię, a to już któryś raz że książkowi sojusznicy - Arryn, Stark - zamiast współpracować rąbią się nawzajem :P
 
     
lukipeki
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Sty, 2017   

nie miałeś szans mu odbić morza
mi miałeś
plus nie raczyłeś poinformować sojusznika o swoich planach
słabe te kruki z Końca Burzy :razz:
 
     
czarnylord23
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Sty, 2017   

Generalnie zgadzam się z tym, że Baratheon ma zbyt słabe tereny wokół siebie. Było tak w każdej wersji, próbowałem coś zmieniać, ale wciąż zmian nie było wystarczająco dużo. Jakiś dodatkowy zamek koło Summerhall, na granicy Baratheona, Tyrella i Martella mógłby nie być głupim pomysł

Może i rzeczywiście sytuacja Starka jest zbyt dobra, i powinno się mu zabrać jedną koronkę, ale z drugiej strony Arryn popełnił w tej grze kilka błędów, bez których Stark nie miałby tak łatwo. Od początku jednak czekam na grę, w której Lannister nie będzie tylko tłukł się z Tullym, albo nawet mogliby wejść w bardzo silny sojusz. ;) Tak nawiasem mówiąc to generalnie mało tutaj było sojuszy, chociażby chwilowych. Chyba tylko początkowa sytuacji na linii Martell - Baratheon - Targaryen była jakaś ciekawsza,były i sojusze i zdrady, czyli to co gracze w GoTa lubią chyba najbardziej. ;)

Nie wiem, czy kiedyś jeszcze poprowadzę jakąś grę, ale może w lutym (jak napiszę inżynierkę ;P) wprowadzę jeszcze parę zmian i udostępnię ją zainteresowanym. Chociaż teraz, w dobie łatwo edytowalnych mapek w przeglądarkach pewnie niewielu chciałoby bawić się w gimpie z takim dinozaurem. :D
 
     
Germanus
[Usunięty]

Wysłany: Czw 05 Sty, 2017   

ja się chcę bawić z dinozaurem :)
 
     
lukipeki
[Usunięty]

Wysłany: Czw 05 Sty, 2017   

jak zechcesz sie bawić, to z przyjemnością dołączę :grin:
 
     
Nowakl1993
[Usunięty]

Wysłany: Czw 05 Sty, 2017   

I ja dorzucę słowa podziękowania dla GMa. Mimo, że gra się wlokła jak nie wiem, to było przyjemnie zagrać na nowej mapce. Dużo pracy w to włożyłeś byśmy mogli zagrać, za co ukłony dla Ciebie :)

Co do mapki, faktycznie jest nieco hermetyczna. Popełniłem w trakcie gry dwa głupie błędy ustawiające grę, trzeba się więcej skupić na przyszłość, zamiast mylić żetony albo zapominać o ruchu, który obmyśliło się przed grą i całą grę czekało na sposobność - położenie statku w bliźniakach, spalenie wsparcia w zatoce i atak na morze Starka.

Mapka wydaje się wymuszać pewne konflikty, ale ma przez to swój urok, naprawdę mi się podobała i jeśli będzie sposobność, z miłą chęcią pogram :)
 
     
eSzopiklon
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Sty, 2017   

Też bym zagrał jeśli by Ci się chciało poprowadzić :wink: Ale najlepiej z lekkimi zmianami o których mówilismy.
A była już gra rozgrywana na tej mapce wcześniej? Wie ktoś jaki miała numer?
 
     
Germanus
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Sty, 2017   

była i to ze 2-3 razy. Baratheon za każdym razem dostawał w dupę :P
 
     
eSzopiklon
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Sty, 2017   

Czyli faktycznie trzeba by coś zmodyfikować...A pamiętasz może które to były gry? Bo chętnie bym zobaczył kto wygrywał i jak kończył Targaryen :wink:
 
     
Germanus
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Sty, 2017   

59, 60, 73,74
 
     
eSzopiklon
[Usunięty]

Wysłany: Sob 07 Sty, 2017   

dzięki, w wolnym czasie przejrzę sobie kto tam wygrywał :wink:
 
     
Germanus
[Usunięty]

Wysłany: Nie 08 Sty, 2017   

PBF #59
Wersja gry: II edycja + fanowski dodatek Rebelia Roberta (aut. czarnylord23)

Rozpoczęcie: Sro 04 Cze, 2014

Zakończenie: Czw 07 Sie, 2014

Zwycięzca: Shutt – Tyrell (tura VI – 7 zamków)

Prowadzący: czarnylord23

Gracze:

PBF #60

Wersja gry: II edycja + fanowski dodatek Rebelia Roberta (aut. czarnylord23)

Rozpoczęcie: Czw 05 Cze, 2014

Zakończenie: Wto 22 Lip, 2014

Zwycięzca: Georgie - Tyrell (V tura – 7 zamków)

Prowadzący: czarnylord23

Gracze:

PBF #73

Wersja gry: II edycja + fanowski dodatek Rebelia Roberta (aut. czarnylord23)

Rozpoczęcie: Sob 16 Sie, 2014

Zakończenie: 27 maja 2015

Zwycięzca: - Arryn, Targaryen

Prowadzący: czarnylord23

Gracze:

PBF #74

Wersja gry: II edycja + fanowski dodatek Rebelia Roberta (aut. czarnylord23)

Rozpoczęcie: Nie 17 Sie, 2014

Zakończenie: 2 grudnia 2014

Zwycięzca: - Targaryen

Prowadzący: Czarny Jaszczur

Gracze:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.19 sekundy. Zapytań do SQL: 13