galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[Poradnik] Tworzenie kart w Strange Eons
Autor Wiadomość
Nemomon
[Usunięty]

Wysłany: Nie 07 Lis, 2010   [Poradnik] Tworzenie kart w Strange Eons

Celem tegoż poradnika jest zaznajomienie czytającego z podstawową i minimalnie zaawansowaną obsługą programu Strange Eons. GameKeeperowy temat developerski znajduje się TUTAJ. Sam program można ściągnąć ZE STRONY Chrisa Jenningsa. Plug-in pozwalający tworzyć karty do Talisman: Magii i Miecza ZE STRONY Jona New.

Po zainstalowaniu SE oraz polskiego plug-inu, należy włączyć program. Ukaże nam się mniej więcej takie okno:



Wybieramy Talisman (Magia i Miecz), a następnie TMiM Karty. Pojawi nam się okno z przykładową kartą, którą będziemy mogli edytować do naszych własnych potrzeb.



@1 - Tutaj wpisujemy nazwę naszej karty.
@2 - Tutaj wybieramy rodzaj karty, czyli czy ma to być karta Przygody, Zaklęcia, Reliktu &c.
@3 - Tutaj wybieramy typ karty, czyli czy ma to być karta Wroga, Miejsca, Zdarzenia &c. Możemy również wpisać swój własny typ, a następnie wcisnąć klawisz ENTER na klawiaturze albo przejść do innej części programu, aby zaakceptować.
@4 - Tutaj wybieramy numer spotkania dla naszej karty. Oznacza on w jakiej kolejności będzie nasza karta badana. W podstawowych zasadach gry rozróżnia się takie numery spotkań:

1 - Karty Zdarzeń, karty Wrogów walczących na Siłę i/lub Moc
2 - Karty Wrogów walczących na Siłę
3 - Karty Wrogów walczących na Moc
4 - Karty Nieznajomych
5 - Karty Przedmiotów, Magicznych Przedmiotów oraz Przyjaciół
6 - Karty Miejsca

Należy zwrócić uwagę, że karty, które pojawiają się na innym obszarze niźli na tym, na którym zostały wyciągnięte, badane są w pierwszej kolejności przed badaniem kart z numerem spotkania 1. Mimo tego, karty te zachowują swój oryginalny numer spotkania odpowiedni dla swego typu (na przykład 3 dla Wroga walczącego na Moc).

@5 - Tutaj wpisujemy efekt naszej karty.
@6 - Tutaj wybieramy kartę Charakteru. Ustawienie to ma jedynie sens wtedy, gdy w @2 wybierzemy Kartę Charakteru.
@7 - Tutaj wybieramy ikonę rozszerzenia z którego nasza karta ma pochodzić.
@8 - Tutaj wybieramy Symbol Dodatku, czyli z jakim dodatkiem gracze muszą grać, aby móc swobodnie korzystać z naszej karty.
@9 - Tutaj możemy zobaczyć jaką koszulkę (tył) będzie miała nasza karta.
@10 - Tutaj jest podgląd naszej karty
@11 - Tutaj jest wartość powiększenia w oknie naszej karty.

Dobra więc, tak wygląda teoria. Zróbmy więc jakąś kartę w praktyce. Ten krótki przewodnik krok po kroku przeprowadzi nas przez poszczególne etapy tworzenia karty. Zacznijmy więc od:



wejścia w zakładkę Portret i ustawienia grafiki dla naszej karty. Grafika zawsze ustawi się w taki sposób, aby zmieścić się w całym polu dostępnym dla niej. Dlatego też nie powinno się jej pomniejszać bardziej, tylko powiększać. Możemy zostawić grafikę taką, jaka nam się ustawi, ale możemy również się z nią trochę pobawić i samemu ją ustawić. Przykładowo:



Poprzesuwałem trochę kartę używając krzyżaka oraz minimalnie zwiększyłem powiększenie. Decyduję się, że moja karta będzie używać tak właśnie sformatowanej grafiki.

Następnie dochodzimy do najtrudniejszego, ale też względnie szybkiego, etapu tworzenia karty. Ustalamy jej nazwę, typ, efekt. Następnie musimy sformatować text naszego efektu, aby przyzwoicie prezentował się na karcie. Przykładowo, aby text nie nachodził na ramkę.



Tutaj mamy wgląd na odpowiednio sformatowany text. Jeżeli tekstu jest troszeczkę więcej, program automatycznie dostosuje się do opcji "mała grafika-dużo tekstu". Jeżeli jednak chcemy pozostać przy opcji "duża grafika-mało tekstu", musimy użyć tagu <size X>, gdzie X to jakaś wartość. Jeżeli nie zastosowaliśmy żadnego tagu SIZE, to podstawowa wielkość czcionki równia się cyfrze 7. Dając wielkość większą od 7 otrzymamy karty z tekstem większym niźli oryginalne karty. Jeżeli mniejszą - z mniejszym.

Podstawowymi narzędziami do formatowania tekstu są spacje oraz entery. Najlepiej jest na początku podzielić tekst efektu karty na oddzielne linie. Tam, gdzie na podglądzie karty kończy się jakaś linia, za tym wyrazem stawiamy ENTER. Wtedy nasze modyfikacje w większości przypadków wpływać będą jedynie na tę linię. Następnie używając parę spacji przesuwamy całą linijkę, aby znajdowała się orientacyjnie na środku karty. Spacje te dodajemy za ostatnim wyrazem danej linii. Czasami może zajść potrzeba, że trza dać parę spacji przed pierwszym wyrazem linii, ale nieczęsto. Zależy to od skomplikowania naszej karty.

Przeciętnie takie sformatowanie zajmuje maksymalnie do 3 minut, jeżeli karta ma dłuższy efekt. Przyjrzyjmy się teraz na chwilę tej samej karcie, w opcji "mała grafika-dużo tekstu":



Jeżeli wybierzemy daną grafikę raz jeszcze, to powróci ona do podstawowych ustawień przesunięcia oraz powiększenia. Dzięki temu mogę ją od nowa sformatować. Zdjęcie pierwsze powyżej przedstawia status naszej karty zaraz po zmianie grafiki, zdjęcie drugie formatowanie pozycji grafiki, trzecie - sformatowaną kartę. Chciałbym zwrócić uwagę na mały trick zastosowany na trzecim zdjęciu. Otóż przedostatnia i ostatnia linia niezbyt chcą się zmieścić, by nie nachodzić na ramkę. Dlatego też postanowiłem minimalnie zmniejszyć czcionki tych linii. Po wydrukowaniu i tak to minimalne zmniejszenie będzie niezauważalne, a my z kolei mamy spokój z nachodzącymi wyrazami na ramkę.

Następnie wybieramy menu Plik --> Eksportuj obrazy



i otrzymujemy pliki gotowe do drukowania lub podzielenia się z nimi z innymi. Należy zauważyć, że Strange Eons eksportuje pliki nie używając polskich znaków. Zaleca się jednak, aby takowe dodać samemu manualnie. Nie ma nic gorszego niźli wysłać komuś kartę do przeczytania z szeregiem dziwnych symboli zamiast nazwy.

I oto nasze dzieło:



Chciałbym teraz przyjrzeć się jeszcze jednej, często spotykanej, kombinacji. Mianowicie tworzeniu listy:



Jak widać, jest to bardzo prosta rzecz - wystarczy tag <left> i parę spacji, a następnie <center> by powrócić do normalnego stylu karty. Należy pamiętać, że formatowanie skomplikowanych list może nastręczać pewnych trudności, wtedy też bardzo ważne są położenia ENTERÓW, gdyż tylko dzięki nim poruszamy danym pojedynczym wyrazem, a nie całą linią oraz przesuwamy to co chcemy bez wpływu na to, co się znajduje poniżej linii.

Na zakończenie chciałbym przedstawić małe tricki z tytułami kart:



Co prawda nie pamiętam już, czy w podstawowej edycji dłuższa nazwa karty będzie się zmniejszać i zmniejszać, ale nie przejdzie do drugiej linii, czy to jedynie moja autorska modyfikacja SE, aczkolwiek jeżeli jest to możliwe, zwróćcie uwagę na spację przed nazwą karty. Czasami może zajść sytuacja, jak to pokazuje drugie zdjęcie, która będzie wymagała odpowiedniego sformatowania samej nazwy karty. Kolejne zdjęcie pokazuje, że równie dobrze możemy użyć tagu <br>, aby przejść do następnej linii. W ostateczności ostatnie zdjęcie pokazuje, że możemy się pobawić również wielkością czcionki nazwy karty.

Mam nadzieję, że ten krótki przewodnik ułatwi pracę twórcom autorskich dodatków. Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć o jakichś innych kombinacjach - pisz, a ja zobaczę co da się zrobić.
 
     
Mr Mostow
[Usunięty]

Wysłany: Sro 21 Wrz, 2016   Re: [Poradnik] Tworzenie kart w Strange Eons

Nemomon,
istnieje szansa na update posta? Grafiki nie wyświetlają się.
Z góry dzięki za odpowiedź,
BM
 
     
Nemomon
[Usunięty]

Wysłany: Czw 22 Wrz, 2016   Re: [Poradnik] Tworzenie kart w Strange Eons

Mr Mostow napisał/a:
Nemomon,
istnieje szansa na update posta? Grafiki nie wyświetlają się.
Z góry dzięki za odpowiedź,
BM


Hej,

Te grafiki już dawno zostały skasowane z imageshacka. Musiałbym je zrobić od nowa. Problemem jednak jest to, iż część z wymienionych wyżej tricków nie działa w SE 3. Z tego powodu ja z SE 3 niemal nie korzystam, jedynie do tworzenia kart, których w SE 2 nie ma. Nigdy nie wiadomo, z jakiego programu dana osoba będzie korzystać, więc poradnik ten mógłby być mylący.

A masz jakieś konkretne pytania? Może od ręki mógłbym pomóc.
 
     
Mr Mostow
[Usunięty]

Wysłany: Pią 23 Wrz, 2016   Re: [Poradnik] Tworzenie kart w Strange Eons

Przyjąłem. Gdyby coś, będę pytał :up:
 
     
Elya
[Usunięty]

Wysłany: Sob 29 Paź, 2016   

Jak dodać własny rewers?
 
     
Mr Mostow
[Usunięty]

Wysłany: Sob 29 Paź, 2016   

Mr Mostow napisał/a:
Przyjąłem. Gdyby coś, będę pytał

Pytam zatem: czy jest polskojęzyczna wersja programu na OSX? Znalazłem jedynie wersję angielską. Pozdrawiam, Budowniczy Mostów
 
     
Nemomon
[Usunięty]

Wysłany: Sob 29 Paź, 2016   

Hej,

Elya napisał/a:
Jak dodać własny rewers?


Najlepiej jest stworzyć własny rewers i jedynie dodawać go do paczki z kartami, Jako, że i tak musisz te karty exportować do .png/.jpg, to nie potrzebujesz rewersu w samym SE. A stworzyć go możesz w kreatorze rewersów (osobny plug-in). Nie jest on może idealny... ale jak to powiadają na bezrybiu i pies ryba ;) .

Mr Mostow napisał/a:
Mr Mostow napisał/a:
Przyjąłem. Gdyby coś, będę pytał

Pytam zatem: czy jest polskojęzyczna wersja programu na OSX? Znalazłem jedynie wersję angielską. Pozdrawiam, Budowniczy Mostów


Samo SE na OSXa można ściągnąć stąd: http://cgjennings.ca/eons...m=all&version=0

Czy jest on po polsku? Nie wiem, nie mam tego pięknego systemu. Aczkolwiek muszę dodać, iż samego SE ja nie tłumaczyłem (ktoś inny to robił), ja jedynie tłumaczyłem plug-in Talismana. Aczkolwiek osobiście bym Ci radził przyzwyczaić się i przytulić tego angielskiego, bo pamiętam, iż pełnego polskiego SE nigdy nie było, był on jedynie połowicznie przetłumaczony.

Pozdrawiam
 
     
Mr Mostow
[Usunięty]

Wysłany: Wto 01 Lis, 2016   

Nemomon napisał/a:
Hej,
Mr Mostow napisał/a:
Mr Mostow napisał/a:
Przyjąłem. Gdyby coś, będę pytał

Pytam zatem: czy jest polskojęzyczna wersja programu na OSX? Znalazłem jedynie wersję angielską. Pozdrawiam, Budowniczy Mostów


Samo SE na OSXa można ściągnąć stąd: http://cgjennings.ca/eons...m=all&version=0

Czy jest on po polsku? Nie wiem, nie mam tego pięknego systemu. Aczkolwiek muszę dodać, iż samego SE ja nie tłumaczyłem (ktoś inny to robił), ja jedynie tłumaczyłem plug-in Talismana. Aczkolwiek osobiście bym Ci radził przyzwyczaić się i przytulić tego angielskiego, bo pamiętam, iż pełnego polskiego SE nigdy nie było, był on jedynie połowicznie przetłumaczony.

Pozdrawiam

Przyjąłem. Napisy na kartach poszukiwaczy są po angielsku, stąd pytanie. Zauważyliśmy to już po wydrukowaniu. Odstają tym samym od kart polskiego wydawnictwa, a lubię mieć wszystko dopasowane ;) Sama obsługa programu nie sprawiła problemu nawet dzieciom (6 l., 8 l. i 16 l.).
 
     
Nemomon
[Usunięty]

Wysłany: Wto 01 Lis, 2016   

Mr Mostow napisał/a:
Nemomon napisał/a:
Hej,
Mr Mostow napisał/a:
Mr Mostow napisał/a:
Przyjąłem. Gdyby coś, będę pytał

Pytam zatem: czy jest polskojęzyczna wersja programu na OSX? Znalazłem jedynie wersję angielską. Pozdrawiam, Budowniczy Mostów


Samo SE na OSXa można ściągnąć stąd: http://cgjennings.ca/eons...m=all&version=0

Czy jest on po polsku? Nie wiem, nie mam tego pięknego systemu. Aczkolwiek muszę dodać, iż samego SE ja nie tłumaczyłem (ktoś inny to robił), ja jedynie tłumaczyłem plug-in Talismana. Aczkolwiek osobiście bym Ci radził przyzwyczaić się i przytulić tego angielskiego, bo pamiętam, iż pełnego polskiego SE nigdy nie było, był on jedynie połowicznie przetłumaczony.

Pozdrawiam

Przyjąłem. Napisy na kartach poszukiwaczy są po angielsku, stąd pytanie. Zauważyliśmy to już po wydrukowaniu. Odstają tym samym od kart polskiego wydawnictwa, a lubię mieć wszystko dopasowane ;) Sama obsługa programu nie sprawiła problemu nawet dzieciom (6 l., 8 l. i 16 l.).


Hej,

To problemem może być to, iż nie masz patcha polonizującego. By plug-in był w pełni po polsku, musisz mieć wersję ANG oraz wersję PL. Z którego SE korzystasz?

Pozdrawiam
 
     
Mr Mostow
[Usunięty]

Wysłany: Sro 02 Lis, 2016   

Nemomon napisał/a:
Mr Mostow napisał/a:

Napisy na kartach poszukiwaczy są po angielsku, stąd pytanie. Zauważyliśmy to już po wydrukowaniu. Odstają tym samym od kart polskiego wydawnictwa, a lubię mieć wszystko dopasowane ;) Sama obsługa programu nie sprawiła problemu nawet dzieciom (6 l., 8 l. i 16 l.).


Hej,

To problemem może być to, iż nie masz patcha polonizującego. By plug-in był w pełni po polsku, musisz mieć wersję ANG oraz wersję PL. Z którego SE korzystasz?

Pozdrawiam

strange-eons-macos-b3757.dmg
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 14