galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co dalej z Talismanem?
Autor Wiadomość
Mati98
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2016   Co dalej z Talismanem?

CO DALEJ Z TALISMANEM?
Dzisiaj miała miejsce premiera najnowszego, już czternastego, dodatku do gry Talisman - the Cataclysm.
Ja już zastanawiam się, jaki będzie następny dodatek. Według ,,nowego porządku” powinniśmy doczekać się dodatku DnŻ. ale nigdy nic nie wiadomo. Oto moich kilka pomysłów na następne dodatki:
a) dodatek DnŻ. - dodatek podobny do dodatku Krainy Odmętów, tylko łączący Krainy Gór i Lasu;
b) dodatek DnŻ. - dodatek zawierający nowych Poszukiwaczy, np.: 14 tak jak w podstawce – karty + figurki;
c) duże dodatki – post-apokaliptyczne narożniki, mogą pójść na łatwiznę i po prostu przerobić stare plansze, tak jak to zrobili z planszą główną. Otrzymamy, np.: zawalone Podziemia, gruzowisko w Górach, zburzone Miasto czy wykarczowany Las;
d) duże dodatki – nowe narożniki:
- kraina umarłych - z duchami, szkieletami, nieumarłymi, zombie, ze skarbami w grobowcach, np. jako rozszerzenie Cmentarza;
- lodowe pustkowia, jako dom Królowej Lodu czy pustynia lub bagna;
e) mały dodatek – Cywilizacje. W Kataklizmie pojawiły się 4 nowe stronnictwa/cywilizacje: Order of Josephine, Blightwood, Havenville oraz Brakwater.
Można rozwinąć te cywilizacje, zrobić tak, że się przyłączamy do jednej z nich a pozostałe będą nam przeszkadzać, dać nowe karty, a może nawet każda dostanie po jednym narożniku planszy :wink:
f) Pan Ciemności i Orli Król – jako Poszukiwacze lub NPC, Apokalipsa zniszczyła ich Krainy i teraz, tak jak Czarny Rycerz, chcą zdobyć Koronę Władzy lub będą nękać innych Poszukiwaczy jako NPC
g) dobry NPC – wprowadzenie figurki, którą gracze zamiast posyłać innym na zgubę, będą chcieli sami spotkać, np. jakiś uzdrowiciel, kupiec, ,,spełniacz życzeń” (za darmo)
h) zły NPC kontrolowany przez jednego z graczy, przeszkadza/walczy z innymi graczami, może jakiś nekromanta ożywiający trofea, Wrogów ze stosu kart odrzuconych i posyłający je do walki z Poszukiwaczami, a może sam Czarnoksiężnik powróci i będzie chciał zdobyć Koronę Władzy :o
i) wprowadzenie kampanii dla 1 gracza
j) a może świat w Kataklizmie się odbuduje i … nastanie 5. edycja :twisted:
 
     
Bludgeon
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2016   Re: Co dalej z Talismanem?

a) dodatek DnŻ. - dodatek podobny do dodatku Krainy Odmętów, tylko łączący Krainy Gór i Lasu;
Myślę że ten dodatek jest bardzo prawdopodobny.


b) dodatek DnŻ. - dodatek zawierający nowych Poszukiwaczy, np.: 14 tak jak w podstawce – karty + figurki;
Bez szans, DnŻ zawierają tylko karty, żadnych figurek.


c) duże dodatki – post-apokaliptyczne narożniki, mogą pójść na łatwiznę i po prostu przerobić stare plansze, tak jak to zrobili z planszą główną. Otrzymamy, np.: zawalone Podziemia, gruzowisko w Górach, zburzone Miasto czy wykarczowany Las;
Oby nie, bo ja chcę używać wszystkiego tego co już mam. Poza tym nie sądzę że chcieliby ryzykowac i mieć mniejszą sprzedaż. No i wreszcie czy nie lepiej dostać cos nowego niż przeróbkę starego? Przeróbki zostawmy na 5 edycję która się pojawi pewnie za 5-7 lat.

d) duże dodatki – nowe narożniki:
- kraina umarłych - z duchami, szkieletami, nieumarłymi, zombie, ze skarbami w grobowcach, np. jako rozszerzenie Cmentarza;

To bym chciał, może nazywać się Katakumby na przykład. Plansza nie musi, a nawet nie powinna być narożnikiem tylko prostokątna. Narożniki sa już zajęte.

- lodowe pustkowia, jako dom Królowej Lodu czy pustynia lub bagna;
Są to jakies opcje, czemu nie. Aczkolwiek bardziej brzmią jak nazwy obszarów niż całe plansze. Np. bagno pojawia się na planszy Lasu.
Z dużych dodatków z nowa planszą ciekawiłoby mnie piracko-morski dodatek, albo inny wymiar z krainami żywiołów. Nie obraziłbym się też za kosmiczną otchłań, jesli jest odpowiednio zrobiona.

e) mały dodatek – Cywilizacje. W Kataklizmie pojawiły się 4 nowe stronnictwa/cywilizacje: Order of Josephine, Blightwood, Havenville oraz Brakwater.
Można rozwinąć te cywilizacje, zrobić tak, że się przyłączamy do jednej z nich a pozostałe będą nam przeszkadzać, dać nowe karty, a może nawet każda dostanie po jednym narożniku planszy :wink:

Bardzo fajny pomysł, chciałbym go zobaczyć w akcji. Może zamiast nazywać te grupy cywilizacjami, to frakcje albo stronnictwa.

f) Pan Ciemności i Orli Król – jako Poszukiwacze lub NPC, Apokalipsa zniszczyła ich Krainy i teraz, tak jak Czarny Rycerz, chcą zdobyć Koronę Władzy lub będą nękać innych Poszukiwaczy jako NPC
Nie podoba mi się to bo sugeruje że jest niekompatybilne z dodatkami Góry/Podziemia. A nowego NPC wolałbym nowego, jesli w ogóle.

NPC – wprowadzenie figurki, którą gracze zamiast posyłać innym na zgubę, będą chcieli sami spotkać, np. jakiś uzdrowiciel, kupiec, ,,spełniacz życzeń” (za darmo)
Np Dżin, lepszy pomysł niż powyższy.

h) zły NPC kontrolowany przez jednego z graczy, może sam Czarnoksiężnik powróci i będzie chciał zdobyć Koronę Władzy :o
i) wprowadzenie kampanii dla 1 gracza

Ciekawe pomysły.
Jedna z kart w kataklizmie nazywa się Deadwood cośtam, może to nazwa następnego małego dodatku?
 
     
Bludgeon
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2016   

Co bym chciał zobaczyć w najbliższych 2 latach:
1) DNŻ - mini kraina łącząca góry i las
potem
2) mały dodatek
chcę dodatek z profesjami z 2 edycji, jak arcymag, szeryf, czy herold, tudzież inną mechaniką pozwalająca dodawać nowe zdolności postaciom. To była najlepsza część starego Miasta i jest karygodne że do tej pory nie doczekała się reprezentacji w Talisman 4.5.
potem
3) albo kosmiczna otchłań, albo dodatek który na poziomie mechaniki jest podobny do KO ale flavorowo przerobiony np, na podróże po planach żywiołów albo po krainach różnych bogów gdzie 1 obszar to valhalla, inny to piekło, jeszcze następny to limbo, pandemonium itd.
 
     
Mati98
[Usunięty]

Wysłany: Pią 15 Kwi, 2016   Re: Co dalej z Talismanem?

Bludgeon napisał/a:
Ciekawe pomysły.

Dzięki
Jak wyżej pisałem - ,,Oto moich kilka pomysłów na następne dodatki:" i jak sam napisałeś - są to tylko ,,pomysły".
Sam zdaję sobie sprawę, że niektóre z nich mają marne szanse na wydanie. To tylko pomysły a nie domysły czy przewidywania.
Główne pytanie brzmi, czy kolejne dodatki będą jeszcze odwoływać się do starego świata, czy już tylko do nowego - post-apokaliptycznego świata.
Wiem, że pewnie będą kompatybilne z oboma planszami. A może świat już w Kataklizmie się odbuduje i kolejne dodatki nie będą miały nic wspólnego z post-apokaliptycznym światem?
Dodatki DnŻ. (nie wiem jak to jest w innych grach) nie zawierają figurek, nie zrobili nawet normalnej planszy w Krainach Odmętów. Ponadto zawierają tylko nowe talie.
a) myślę, że jest to najbardziej prawdopodobny dodatek. Nie miał bym nic przeciwko, gdyby skopiowali go z Krain Odmętów, w końcu zrobili tak z Podziemiami, Górami i Lasem.
b) ,, Bez szans, DnŻ zawierają tylko karty, żadnych figurek." - zgadzam się w pełni z tą opinią
c) ,,czy nie lepiej dostać cos nowego niż przeróbkę starego? - zgadzam się z tym, to był tylko pomysł i wątpię, żeby tak zrobili
d) ,,może nazywać się Katakumby na przykład. Plansza nie musi, a nawet nie powinna być narożnikiem tylko prostokątna. Narożniki sa już zajęte."
Do głównej planszy mogą zrobić nowe narożniki i będzie się je stosowało opcjonalnie, np: Katakumby albo Las. Takim narożnikiem mogła by być jakaś pustynia/pustkowia czy bagna.
Jak wyobrażasz sobie prostokątną planszę? Nakładka jak w Smokach? Czy poza planszą umieszczona?
e) Cywilizacje - ,,Bardzo fajny pomysł, chciałbym go zobaczyć w akcji. "
Z tymi narożnikami, to taki żart - bardzo w to wątpię. Ale dodatek i przyłączanie się do stronnictw na mechanice Jasnego i Ciemnego Losu w Lesie - jak najbardziej.
Co do NPC - Pan Ciemności i Orli Król mogli by dysponować zdolnościami ze Skarbów/Reliktów lub po prostu je posiadać - i tak mało realne. Dobry NPC - Dżin - wątpię by coś takiego zrobili.
Pomysł złego NPC kontrolowanego przez jednego z graczy - chodziło o to, że taki gracz gra tylko jako NPC, nie ma własnego Poszukiwacza.
Jest ,,bezstronny" i ma za zadanie przeszkadzać innym graczom w grze. W sumie to lepiej już zrobić takiego drugiego Zwiastuna. Raczek mało realne, aby dali NPC do grania nim.
 
     
Bludgeon
[Usunięty]

Wysłany: Pią 15 Kwi, 2016   Re: Co dalej z Talismanem?

Główne pytanie brzmi, czy kolejne dodatki będą jeszcze odwoływać się do starego świata, czy już tylko do nowego - post-apokaliptycznego świata.
Flavorowo - kto wie. Może być i tak i tak, albo mieszanka tego i tego. Mechanicznie pewnie będa niezależne od kataklizmu, w myśl idei że żaden dodatek nie powinien wymagać innego dodatku.

Wiem, że pewnie będą kompatybilne z oboma planszami.
Jestem tego na 100% pewien. No chyba że kataklizm sprzeda im się fenomenalnie dobrze, wtedy można się zastanawiać czy nie będą myśleć nad zrobieniem wyjątku.

Do głównej planszy mogą zrobić nowe narożniki i będzie się je stosowało opcjonalnie, np: Katakumby albo Las. Takim narożnikiem mogła by być jakaś pustynia/pustkowia czy bagna.
Wtedy ryzykują że ktoś kto ma już ten narożnik nie kupi nowego dodatku. Wydaje mi się że takich sytuacji unikają jak ognia.

Jak wyobrażasz sobie prostokątną planszę? Nakładka jak w Smokach? Czy poza planszą umieszczona?
Tak jak plansze z 2 edycji, czyli poza planszą sobie leży, tam gdzie graczom najwygodniej.

Ja bym się naprawdę nie obraził jakby przenieśli nemezis do Talizmana.
 
     
Nemomon
[Usunięty]

Wysłany: Sob 16 Kwi, 2016   Re: Co dalej z Talismanem?

Bludgeon napisał/a:
Jak wyobrażasz sobie prostokątną planszę? Nakładka jak w Smokach? Czy poza planszą umieszczona?
Tak jak plansze z 2 edycji, czyli poza planszą sobie leży, tam gdzie graczom najwygodniej.


Nie, ażeby wam przerywać dyskusję, ale prostokątną planszę to warto zobaczyć jak wygląda plansza Komnat Terry.
 
     
Bludgeon
[Usunięty]

Wysłany: Sob 16 Kwi, 2016   Re: Co dalej z Talismanem?

Nemomon napisał/a:
Bludgeon napisał/a:
Jak wyobrażasz sobie prostokątną planszę? Nakładka jak w Smokach? Czy poza planszą umieszczona?
Tak jak plansze z 2 edycji, czyli poza planszą sobie leży, tam gdzie graczom najwygodniej.


Nie, ażeby wam przerywać dyskusję, ale prostokątną planszę to warto zobaczyć jak wygląda plansza Komnat Terry.
Właśnie obejrzałem tę planszę. Przypuszczam że jeśli pojawią sie kiedyś w talizmanie frakcje, to pewnie na tych zasadach co w HoT właśnie.
 
     
Jorge
[Usunięty]

Wysłany: Sob 16 Kwi, 2016   

Na pewno coś wymyślą żeby kasę nabijać dalej.
 
     
Krzysiek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 16 Kwi, 2016   

Jorge napisał/a:
Na pewno coś wymyślą żeby kasę nabijać dalej.
"Coś" na pewno.
Coś do Talizmana - niekoniecznie.
Żeby daleko nie szukać: Arkham Horror nadal był popularny gdy, ku mojemu zaskoczeniu, przestali wydawać do niego dodatki.

Marzy mi się remake Talismana z pełną mechaniką Relica. Czy raczej retheme Relica w świecie Talismana.
 
     
Bludgeon
[Usunięty]

Wysłany: Pon 18 Kwi, 2016   

Krzysiek napisał/a:
Marzy mi się remake Talismana z pełną mechaniką Relica. Czy raczej retheme Relica w świecie Talismana.
Ale czy to jest dobry pomysł? Ja wolę 2 gry które są do siebie podobne ale jednak z różnicami żebym miał wybór w co grać. Jakby były identyczne tylko zmienione nazwy i grafiki to by mi było wszystko jedno.
 
     
Krzysiek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 18 Kwi, 2016   

Bludgeon napisał/a:
Krzysiek napisał/a:
Marzy mi się remake Talismana z pełną mechaniką Relica. Czy raczej retheme Relica w świecie Talismana.
Ale czy to jest dobry pomysł? Ja wolę 2 gry które są do siebie podobne ale jednak z różnicami żebym miał wybór w co grać. Jakby były identyczne tylko zmienione nazwy i grafiki to by mi było wszystko jedno.
To tylko marzenie, nie pomysł do realizacji.
Gdyby te dwie gry były identyczne mechanicznie, to dla mnie Relic może nie istnieć.
Ale w obecnej formie Talisman jest dla mnie niegrywalny, nie dorasta do moich potrzeb. Pod tym względem Relic jest w sam raz.
Nie mam więc dylematu co wybrać, mam jednak żal: Wybieram grę mechanicznie lepszą, ale nie w tym klimacie który mnie pociąga.
Chcę mechanikę z Relica i klimat z Talizmana.
 
     
Mati98
[Usunięty]

Wysłany: Sob 23 Kwi, 2016   

Bludgeon napisał/a:
Szerzy się obecnie plotka że to ostatni dodatek do tej gry. Oby to była tylko plotka :(

Zajrzałem na forum FFG i rzeczywiście jest tam cały temat na temat tego, czy to ostatni dodatek.
Wymienione argumenty ZA tym, że to ostatni dodatek:
- Nomad Games napisało, że ,,cataclysm the final expansion for talisman has been released" - odebrane jako ,,ostatnie" rozszerzenie
- ,,Just read a post from Samuel Baily. He's no longer with FFG and will not be designing more expansions :sad: " - najsmutniejsza wiadomość - odejście Bailey'a z FFG
- Wpis w arkuszu zasad "Special thanks to all the fans, testers, and players troughout the years that have made Talisman so great!" - brzmi jak pożegnanie z Talisman'em.
 
     
Mati98
[Usunięty]

Wysłany: Sob 23 Kwi, 2016   

Co do tego, że Kataklizm ma być ostatnim dodatkiem:
Od podstawki czekaliśmy na wyjaśnienie kwestii Jasnego i Ciemnego Losu.
Od dodatku Podziemia czekaliśmy na ukazanie się wszystkich czterech Krain otaczających główną planszę.
Oba te ,,oczekiwania" spełnił dodatek Las. Teoretycznie to mógłby być ostatni dodatek.
Po Lesie otrzymaliśmy dodatek DnŻ. - Krainy Odmętów - mini-planszę łączącą Podziemia i Miasto.
Niektórzy czekają na podobny dodatek łączący Góry i Las.
Argument za: plansza była by wtedy ,,symetryczna" - to trochę tak, jak by tylko 3 rogi wydali
Argument przeciw: z Gór do Lasu wchodziło by się w połowie drogi i dopiero tam losowało kartę Ścieżki
Następnie otrzymaliśmy dodatek Zwiastun, po którym niektórzy ,,zwiastowali" koniec Talismana - należało wydać ,,duży" dodatek a nie było już miejsca na nowe narożniki. FFG poradziło sobie z tym wydając nową planszę główną :mrgreen:
Trzeba przyznać, że w Talismanie tkwi olbrzymi potencjał na nowe dodatki, ale jednocześnie należy pamiętać, że wszystko ma swój początek i koniec.
Zdarzały się już ,,lepsze" okazje do zakończenia Talismana.
Jeśli rzeczywiście Kataklizm będzie ostatnim dodatkiem, to przyjmę to do wiadomości.
 
     
Mati98
[Usunięty]

Wysłany: Pią 29 Kwi, 2016   

Co to za dodatki (pudełka)? Wyglądają jak oryginalne.

 
     
Bludgeon
[Usunięty]

Wysłany: Pią 29 Kwi, 2016   

Nie są. Darklands i Dragon Lands (chyba). Oba są na talismanisland.

Cytat:
Co do tego, że Kataklizm ma być ostatnim dodatkiem:

Z drugiej strony jest niby ten teaser W Kosmicznej Otchłani więc kto wie :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.24 sekundy. Zapytań do SQL: 13