galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
...
Autor Wiadomość
morphine

Wysłany: Sro 10 Gru, 2014   

leo987 napisał/a:
morphine-->
mój ewentualny komentarz do Twojej litanii uwag odnośnie moich poprzednich wypowiedzi nie wprowadzi nic konstruktywnego do dyskusji. Niestety nie jestem zainteresowany osobistymi wycieczkami.

No tak - odmienne zdanie nie jest konstruktywną wypowiedzią.
Ja ci tu żadnych wycieczek nie robię. Nie wiem gdzie widzisz problem.

I nie odbiegaj od tematu, tylko jeśli się w czymś mylę poprzyj czymś swoje wypowiedzi. To moje rzekome litanie, to są zwykłe odpowiedzi na pytania które zadałeś. Następnym razem zastosuj zasadę (powiedzenie) 'Nie pytaj, bo się dowiesz'.

leo987
[Usunięty]

...
Ostatnio zmieniony przez leo987 Wto 07 Lip, 2015, w całości zmieniany 1 raz  

morphine

Z Twojego pierwszego posta wynika, że chciałbyś coś w rodzaju wyprzedaży a nie zniżki. Stąd moje nastawienie do Twoich wypowiedzi, bo tego rzędu 'obniżka' nie wpłynie na nic dobrego dla wydawnictwa, a nie tylko strona kliencka ma mieć z tego profity. Dla mnie tyle w temacie. pozdrowionka

leo987
[Usunięty]

...

tommifon 

Dorzucę parę groszy od siebie w tym wątku.

Aby ocenić politykę kosztową wydawnictwa, nie trzeba być wybitnym specjalistą w marketingu.
Wystarczy przeanalizować ceny podobnych produktów konkurencji ( I ) i tego samego produktu w innych krajach ( II ).
Więc jedziemy z tym tematem po kolei:
I
1) - Bierzemy na warsztat PortalGames i ich osadników: dodatki, które mają 55 kart, ich wykonanie jest w najlepszym razie na takim samym poziomie jak LCG od FFG, mają cenę sugerowaną 50 zł :roll: Warto dodać, że wydawca nie musi płacić nikomu za prawa autorskie i odchodzą koszty tłumaczenia na polski. Oczywiście można dodatek w sklepie dostać taniej, ale to samo się tyczy LOTR-a. Podsumowując, cena z kosmosu :razz:
2) - Drugi przykład, tym razem z dalszego podwórka, choć bajka ta sama: Doomtown: New Town, New Rules. Cena sugerowana 50 zł i 84 karty. Prawa autorskie są, ale na pewno stanowią ułamek wartości kwoty, którą trzeba płacić za Tolkiena. Na pierwszy rzut oka taniocha! Ale jak ktoś kupił i porównał dwa produkty, to zobaczył skok jakościowy. Inna, tańsza metoda produkcji, nie tylko jest widoczna gołym okiem, ale przede wszystkim czuć ją w powietrzu, bo karty śmierdzą jak świeżo malowany parkiet i nikt normalny długo tego nie zdzierży :???: Gdyby nie tematyka i grube koszulki, które częściowo niwelują smród, to wyrzuciłbym je przez okno.
II
1) - USA: niby powinno być najtaniej, przecież VAT-u nie ma i podatki niskie :razz: Szukałem gdzie się dało, ceny były różne i mieściły się w granicach 11-15$. Dolar na dzień dzisiejszy stoi po 3.36 i wychodzi 37 zł po taniości i w normalnym druku. Wiele sklepów w Polsce też ma w tej cenie niektóre dodatki po zniżkach, więc żadna rewelacja :lol:
2) - Niemcy: małe zdziwienie, bo można znaleźć parę złotych taniej niż w USA :shock: Po taniości coś za 32 zł bym znalazł, ale dużej różnicy to nie robi. Nakład pewnie jest dużo wyższy niż PL i pewnie trafiłem na jakiś cenowy dołek. I też jest pytanie, czy te 5 zł by sprawiło, że w Polsce każdy kupiłby sobie kolekcję WP pod choinkę?

Oczywiście musiałem cały problem uogólnić, aby dojść do jakiś wniosków. A ten jest prosty, dużo taniej być po prostu nie może :!:
I tylko proszę bez tekstów o polskich zarobkach, bo w salonie samochody też kosztują tyle co i na zachodzie. Nikt nam nic za darmo nie sprzeda...
Porównanie z rynkiem gier komputerowych jest delikatnie mówiąc bez sensu. Można oczywiście porównywać cenę ziemniaków i drobiu, tylko gdzie w tym sens? Nie mówiąc już, że nawet rozmiar tych segmentów rynku cechuje tak ogromna dysproporcja, że ten temat odpada już w przedbiegach.
Nikomu się nie śpieszy, nakład się sprzeda za 5 lat i też będzie ok. Wydawnictwo musi na siebie zarabiać, bo ilość zer na koncie musi się zgadzać :!: Musi Leo987, bo inaczej "dupa zbita" :mrgreen:

leo987
[Usunięty]

...

Radziol88

Wysłany: Czw 11 Gru, 2014   

Piszesz o jakimś dogadaniu się z FFG.
Nie ma niczego takiego. Galakta zamawia określony nakład, dostaje cenę za sztukę i ona będzie determinowała rentowność całego nakładu.

I znowu FFG żyje przede wszystkim z wersji angielskiej i jeszcze paru innych, a dochody z polskiej to marginalna część. Kiepski start do negocjacji dla Galakty.

A sklep Galakty?
Dla porównania to jak kopalnia sprzedająca węgiel całymi wagonami, gdzie możesz też podjechać i kupić od razu np. tonę do domku na zimę.
Sprzedadzą ci, bo czemu nie, zawsze zysk, ale to z wagonów żyją.

I widzę jeden potencjalny problem prawny: nieuczciwa konkurencja.
Galakta daje sklepom towar po określonej cenie, a potem w swoim sklepie sprzedaje po niższej cenie, robiąc konkurencję tamtym sklepom.
Masz na to prawników?

PS nigdy w życiu nie prowadziłeś nawet najmniejszego biznesu, prawda?

Crane

Wysłany: Czw 11 Gru, 2014   

Radziol88 napisał/a:
I widzę jeden potencjalny problem prawny: nieuczciwa konkurencja.
Galakta daje sklepom towar po określonej cenie, a potem w swoim sklepie sprzedaje po niższej cenie, robiąc konkurencję tamtym sklepom.
Masz na to prawników?

Nie przesadzałbym tu z prawnikami, raczej prędzej można by się spodziewać brzydkiego gestu i zakończenia współpracy.

Ja tu jeszcze dodam, że sprzedaż gier przez internet to tylko pewna część ogólnej sprzedaży i wyobraźmy sobie co by się działo gdyby np. taki Empik pokazał środkowy palec za taką akcję.

Tak przy okazji, wyprzedaże w Galakcie też się zdarzają i już kilka akcji gdzie można było coś tanio kupić było.

uchyl

Wysłany: Pią 12 Gru, 2014   

oni dyktują:)

c08mk

Wysłany: Pią 12 Gru, 2014   

Ciekawy temat dlatego dorzucę swoje trzy grosze.

Jeżeli chodzi o gry planszowe problemem nie jest sama cena, która ma znacznie ale nie takie jakie się jej przypisuje.

Problemem jest docelowa grupa klientów. W Polsce gry planszowe nie są popularne. Przeciętny Polak zna Chińczyka, Warcaby i Eurobiznes, a z "nowości" pewnie jeszcze Scrabble.

Aktualnie przeciętny rodzic zamiast kupić dziecku planszówkę woli kupić samochodzik albo lalkę, a potencjalny gracz woli kupić grę komputerową zamiast planszówki.
Cena zabawki albo gry komputerowej jest nieraz wyższa niż gry planszowej.

Jeżeli sklepy i wydawnictwa chcą sprzedawać więcej planszówek, w pierwszej kolejności powinny poszerzyć grupę osób która będzie gry kupować.

Don_Silvarro

Wysłany: Pon 29 Gru, 2014   

A mnie zawsze bawi, kiedy podejście "chcę kupić ale nie mam pieniędzy, zróbcie taniej albo oddajcie za darmo" ktoś w internetach nazywa "akcją marketingową" :lol:

Gryffith 

Wysłany: Wto 30 Gru, 2014   

IMHO jest to taka "para analiza biznesowa" ale bez żadnych konkretnych danych co w efekcie czyni ją kuriozalną (stąd nie zdziwiły mnie reakcje..).

Nie można pod żadnym kątem (!!!) porównywać downloadu wersji cyfrowej z grą planszową, która ma swój stały koszt wyprodukowania wszystkich elementów. Równie dobrze możemy sobie porównywać z chińskimi sieciowkami ubrań.. Najpierw warto by przeliczyć koszt wyprodukowania, punkt wykonanej sprzedaży (break even point) po którym zwrócą się zainwestowane w produkcję środki, a następnie przeanalizować marżę i ogół przychodów względem kosztów przedsiębiorstwa..to naprawdę ABC finansów przedsiębiorstw (by uniknąć nieporozumień piszę tu ogólnikami i bez wchodzenia w detale).

Jeśli ktoś sądzi, że drogą do budowy sprawnej firmy jest organizowanie przecen o 50% to nie zna do końca specyfiki sprzedaży. Szybko doprowadziłoby to imho do oczekiwania na te promocje i nie ma tu efektu jak z ubraniami, że najlepsze zejdą przed promo bo towar jest ten sam. Galakta jako wydawnictwo udostępnia tytuły sklepom, jak łatwo sprawdzić różne sklepy stosują różne narzuty.., nie spotkałem się jednak w żadnym o promocjach rzędu 50%..

Co do samej logiki to jest błędna na etapie poczynionych założeń, tj. nie można sobie liczyć liczbami z kosmosu takimi jak np poniżej (parafrazując):

zamiast dodatku za 50 zł w 100 szt sprzedajmy 300 szt po 25zł by uzyskać 7500 zamiast 5000..ok, przychód może i być wyższy ale zysk (czyli przychód - koszty) już niekoniecznie..
jeśli w uproszczeniu koszt to np 20zł to sprzedaż jest po 50 to da to odpowiednio 3000 ZYSKU, jeśli po 25 to nawet przy 3krotnej sprzedaży mamy 1500 zł zysku.. Mam nadzieje ze wyjasnilem tą część;) tyczy się ona szczególnie np druku POD.

Co do sklepu internetowego to już kwestia indywidualna, rebel najczesciej tez sprzedaje po cenie pudełkowej i bard tez..ich prawo, znajdzie sobie ktos taniej tez ok. Nie widze zwiazku z promo na stronie sklepu galakty z jej profilem dzialania;) niech kazdy kupuje gdzie woli.

leo987 napisał/a:

Mniejsza sprzedaż w Galakta (zamykanie nierentownych linii wydawniczych), to mniej innych tytułów w przyszłości, wzrost cen, coraz mniejsza sprzedaż, w ostateczności nieopłacalny interes i ostatecznie zamknięcie działalności. I na zakończenie pretensje do klientów, że nie kupowali dodatków.

to jest akurat z punktu widzenia finansów czysta bzdura. To ABC zarządzania by zamykać nierentowne projekty i nie marnować na nie kasy z gwiazd i innych "dojnych krów":). W wydawaniu dalszym WP LCG widzę sens i tlumaczę sobie (to tylko moja interpretacja) że wydawnictwo kontynuuje bo nikt nie kupilby wczesniej wydanych dodatkow jesli linia bylaby zamknieta (no bo to nie zachęca:)). Niemniej NIE WIDZĘ związku między zamknięciem np Androida a sprzedażą chocby Eldritch Horror..bo go wg mnie nie ma.. to jak tłumaczyć sobie, że uprawiam ziemniaki i pszenice i jak przestane uprawiać ziemniaki to nei sprzedam pszenicy.. :D

Serio, promocje i obniżki to jest syndrom dziwacznej wojny cenowej. PL gracz jest świadomy małego rynku i tego, że często musi dopłacić bo koszty małych wydań są większe.

Pozdr.

Morsereg

Wysłany: Wto 30 Gru, 2014   

Gryffith napisał/a:
Nie można pod żadnym kątem (!!!) porównywać downloadu wersji cyfrowej z grą planszową, która ma swój stały koszt wyprodukowania wszystkich elementów. Równie dobrze możemy sobie porównywać z chińskimi sieciowkami ubrań.

niestety ale ludzie ktorzy pisza takie bzdury nie maja zielonego pojecia jak wyglada branza IT, jakie sa koszty zakupu oraz utrzymaniu serwerow oraz o sztabie ludzi wspierajacych oraz zabezpieczajacych to wszystko.
zgadza sie, odpada czesc kosztow jednak dochodzi czesc nowych.

z cala reszta sie zgadzam.

niektorzy nie sa w stanie zrozumiec, ze jak jakis sklep robi promocje badz przecene na produkt to nigdy nie zejdzie on ponizej ceny ktora sami zaplacili. inaczej utrzymanie sklepu bylo by niemozliwe.
jak kupuja od galakty to po cenach hurtowych, ponizej tych cen nie zejda bo mijalo by sie to z celem. czyli odliczaja czesc sumy od swoich zarobkow tylko po to by zachecic wieksza liczbe klientow, sprzedac wiecej produkotow i tym samym wyjsc na to samo co jak by mieli sprzedac mniej produktow po wyzszej cenie.

drumdaar 

Wysłany: Sro 31 Gru, 2014   

Gryffith napisał/a:
IMHO jest to taka "para analiza biznesowa" ale bez żadnych konkretnych danych co w efekcie czyni ją kuriozalną (stąd nie zdziwiły mnie reakcje..).

Nie można pod żadnym kątem (!!!) porównywać downloadu wersji cyfrowej z grą planszową, która ma swój stały koszt wyprodukowania wszystkich elementów. Równie dobrze możemy sobie porównywać z chińskimi sieciowkami ubrań.. Najpierw warto by przeliczyć koszt wyprodukowania, punkt wykonanej sprzedaży (break even point) po którym zwrócą się zainwestowane w produkcję środki, a następnie przeanalizować marżę i ogół przychodów względem kosztów przedsiębiorstwa..to naprawdę ABC finansów przedsiębiorstw (by uniknąć nieporozumień piszę tu ogólnikami i bez wchodzenia w detale).

Jeśli ktoś sądzi, że drogą do budowy sprawnej firmy jest organizowanie przecen o 50% to nie zna do końca specyfiki sprzedaży. Szybko doprowadziłoby to imho do oczekiwania na te promocje i nie ma tu efektu jak z ubraniami, że najlepsze zejdą przed promo bo towar jest ten sam. Galakta jako wydawnictwo udostępnia tytuły sklepom, jak łatwo sprawdzić różne sklepy stosują różne narzuty.., nie spotkałem się jednak w żadnym o promocjach rzędu 50%..

Co do samej logiki to jest błędna na etapie poczynionych założeń, tj. nie można sobie liczyć liczbami z kosmosu takimi jak np poniżej (parafrazując):

zamiast dodatku za 50 zł w 100 szt sprzedajmy 300 szt po 25zł by uzyskać 7500 zamiast 5000..ok, przychód może i być wyższy ale zysk (czyli przychód - koszty) już niekoniecznie..
jeśli w uproszczeniu koszt to np 20zł to sprzedaż jest po 50 to da to odpowiednio 3000 ZYSKU, jeśli po 25 to nawet przy 3krotnej sprzedaży mamy 1500 zł zysku.. Mam nadzieje ze wyjasnilem tą część;) tyczy się ona szczególnie np druku POD.

Co do sklepu internetowego to już kwestia indywidualna, rebel najczesciej tez sprzedaje po cenie pudełkowej i bard tez..ich prawo, znajdzie sobie ktos taniej tez ok. Nie widze zwiazku z promo na stronie sklepu galakty z jej profilem dzialania;) niech kazdy kupuje gdzie woli.

leo987 napisał/a:

Mniejsza sprzedaż w Galakta (zamykanie nierentownych linii wydawniczych), to mniej innych tytułów w przyszłości, wzrost cen, coraz mniejsza sprzedaż, w ostateczności nieopłacalny interes i ostatecznie zamknięcie działalności. I na zakończenie pretensje do klientów, że nie kupowali dodatków.

to jest akurat z punktu widzenia finansów czysta bzdura. To ABC zarządzania by zamykać nierentowne projekty i nie marnować na nie kasy z gwiazd i innych "dojnych krów":). W wydawaniu dalszym WP LCG widzę sens i tlumaczę sobie (to tylko moja interpretacja) że wydawnictwo kontynuuje bo nikt nie kupilby wczesniej wydanych dodatkow jesli linia bylaby zamknieta (no bo to nie zachęca:)). Niemniej NIE WIDZĘ związku między zamknięciem np Androida a sprzedażą chocby Eldritch Horror..bo go wg mnie nie ma.. to jak tłumaczyć sobie, że uprawiam ziemniaki i pszenice i jak przestane uprawiać ziemniaki to nei sprzedam pszenicy.. :D

Serio, promocje i obniżki to jest syndrom dziwacznej wojny cenowej. PL gracz jest świadomy małego rynku i tego, że często musi dopłacić bo koszty małych wydań są większe.

Pozdr.

Więcej takich postów to może będzie mniej głupot na tym forum... aczkolwiek nie bardzo na to liczę :P

Ja bym tu jeszcze dodał tylko takie dwa pojęcia jak hurtownik (Galakta) i detalista (ja, ty, my, inni + sklepy w Polsce) i wtedy wszystko powinno być jasne odnośnie cen i "promocji" w sklepiku Galakty :)

Gryffith 

Wysłany: Sro 31 Gru, 2014   

Morsereg napisał/a:
Gryffith napisał/a:
Nie można pod żadnym kątem (!!!) porównywać downloadu wersji cyfrowej z grą planszową, która ma swój stały koszt wyprodukowania wszystkich elementów. Równie dobrze możemy sobie porównywać z chińskimi sieciowkami ubrań.

niestety ale ludzie ktorzy pisza takie bzdury nie maja zielonego pojecia jak wyglada branza IT, jakie sa koszty zakupu oraz utrzymaniu serwerow oraz o sztabie ludzi wspierajacych oraz zabezpieczajacych to wszystko.
zgadza sie, odpada czesc kosztow jednak dochodzi czesc nowych.

jasne, w 100% się z Tobą zgadzam, podałem uproszczony przykład by unikać porównań między branżami bo kazda jest inna i to co działa w jednej niekoniecznie musi w drugiej;)

Odpowiedz do tematu