galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Planowane wsparcie oraz ograniczenia dla wersji NIE-polskich
Autor Wiadomość
D.W.
Galakta


Dołączył: 03 Lis 2004
Posty: 1780
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 20 Cze, 2014   Planowane wsparcie oraz ograniczenia dla wersji NIE-polskich

W związku z zapowiedzianą premierą gry WH 40 000 Podbój LCG chciałbym przedstawić zarówno kilka przemyśleń jak i nasze stanowisko w sprawie wsparcia tego tytułu w przyszłości. I jak będziemy traktowali wersję Polską a jak inne.

Jest szansa aby ten tytuł stał się naprawdę popularną platformą do rozgrywek ponieważ:

1. popularność WH 40 000 jest znaczna
2. scena Warhammer Inwazja dość licznie zamierza grać także w ten LCG.
3. A co najważniejsze premiera Polska ma być równoczesna z angielską.

Biorąc to wszystko a także mając na uwadze doświadczenie z pozostałych LCG zamierzamy podejść do promocji tego tytułu bardzo kompleksowo.

Co wstępnie planujemy, w celu wsparcia polskiego „Podboju”

1. Dedykowana strona poświęcona WH 40 000
2. Ranking rozgrywek, konkursy itd.
3. System rankingowy ze znacznie większą liczbą opcji niż obecnie umożliwiającą zdobywanie różnych osiągnięć.
4. Nagrody w formie „kredytów” zarówno za same uczestniczenie jak i miejsca w turniejach ligowych
5. wymiana zdobytych „kredytów” na różnego rodzaju gadżety związane z WH 40 000. Przykładowo specjalne żetony, koszulki, przypinki, maty itp. Nie będą one dostępne w żaden inny sposób za pieniądze.
6. System „klubowy” gdzie każdy otrzyma swoją kartę identyfikacyjną (uczestnicząc w odpowiedniej liczbie turniejów) i prawo uczestniczenia w dodatkowych promocjach.


Aby to jednak było możliwe wydawnictwo musi na to wszystko zarobić. Dlatego te rzeczy będą dostępne WYŁĄCZNIE dla graczy grającymi w polską wersję gry WH 40 000 „Podbój”. Bo to oni swoimi zakupami będą to finansować. Każdy powinien sobie zdawać sprawę, że jedynie popularność i szeroka dostępność polskiej wersji wpłynie na popularyzację samej gry i dołączanie nowych graczy. Na pewno zdają sobie sprawę z tego gracze Warhammer: Inwazja bo to dzięki ich zaangażowaniu a także wielu decyzjom o przejściu na polską wersję gry udało się tak dobrze rozwinąć tę scenę. Mimo że polska wersja wyszła wiele miesięcy po angielskiej. Wtedy też wprowadziliśmy ograniczenia co do korzystania z wersji angielskiej na turniejach.

Dlatego jeśli ktoś, zdecyduje się na granie w innej wersji językowej niż polska musi sobie zdawać sprawę z ograniczeń, które mogą zostać nałożone.

Gracze posiadający gry w innej wersji językowej jeśli będą mogli uczestniczyć w rozgrywkach nie będą zdobywali żadnych „kredytów”, będą w turniejach organizowanych przez Galaktę np. MP płacić większe wpisowe, nie będzie wyświetlane ich miejsce rankingowe oraz nie będą mogli uczestniczyć w turniejach kończących ligę.

Dlaczego tak? Sprawa jest prosta. Całą promocję, organizację, nagrody itd. będziemy finansować ze sprzedaży polskiej wersji językowej. W związku z tym uważamy za niesprawiedliwe aby ta część sceny, która to rozumie finansowała nagrody osobom, które nie wspierają naszych rozgrywek.

Inną możliwością jest całkowity zakaz grania w turniejach organizowanych przez Galaktę w inną wersję językową i jest on też możliwy. W każdej chwili będzie mógł zostać wprowadzony do np. jakiegoś jubileuszowego turnieju itp. itd. lub innych rozgrywek.

Najważniejsze jest to, aby gracze decydujący się na wersje angielską zdawali sobie sprawę, że uczestniczenie ich w rozgrywkach organizowanych przez Galaktę będzie mocno ograniczone. Jako, że wersja polska ukaże się równocześnie i nikt nie ma jeszcze gry w ręku to ma czas na podjęcie decyzji o zakupie takiej wersji czy też innej. W przypadku Inwazji takie ograniczenie było i miało też swój przyczynek to tego, że gra dobrze się rozwijała w wersji polskiej.

Sprawa kontynuacji serii LCG w wersji polskiej bo oczywiście padnie takie pytanie. Tutaj jest sprawa całkiem prosta. Dokąd będzie zainteresowani graczy kolejnymi dodatkami, będziemy wydawać kolejne dodatki. I to jest tyle i aż tyle. Dlatego jeśli scena polskiego Podboju rozwinie się dobrze, nie ma się co bać o kolejne dodatki co widać po Warhammer Inwazja. Ale oczywiście nikt niczego nie może zagwarantować na wieczność i wszystko zależy od zainteresowania.


To co napisałem to są wstępne ustalenia i będziemy na ten temat nieraz jeszcze pisać. Na razie uprzedzamy tylko o ograniczeniach aby nie narażać graczy na dodatkowe koszty.
 
     
Troll
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Cze, 2014   

Czyli wykluczacie część graczy ze sceny turniejowej zanim ta scena jeszcze powstała. Świetne podejście, brawo!

Byłem bardzo nastawiony na tą karciankę (a w WHI grałem przez wiele lat i mam wszystkie karty w wersji polskiej) ale teraz zacząłem się zastanawiać czy rzeczywiście warto w to wchodzić... Przy takim podejściu obawiam się, że scena turniejowa może nie przetrwać długo.
 
     
RNS
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Cze, 2014   

Ktoś kto u Was zajmuje się marketingiem obawiam się, że nie do końca zdaje sobie sprawę z marketingu negatywnego polegającego na znięchecaniu do zakupu danego produktu. Zazwyczaj forma takiej promocji nie jest bezpośrednia, a to dlatego ponieważ w większości przypadków negatywnie w ostateczności kojarzony jest ten kto taki marketing stosuje.
1)Skoro stosujecie tak otwarcie szantaż, to czy Galakta gwarantuje, że błędy które będą wynikały z tłumaczenia, edycji w będą korygowane poprzez reklamacje kart?
Niestety doświadczenie uczy, że u Was słabo do tej pory było z tłumaczeniem, zwłaszcza w inwazji co wpływało na wyniki gier.
2) Z produktami liniowymi jest tak, że wydawca pierwszy produkt sprzedaje z minimalnym zyskiem a zarabia na kolejnych. Np. kolekcja Lachette Thorgal pierwszy numer 9,90 kolejne 29,00. Czy wydawnictwo planuje promocję dla sklepów i sprzedawców detalicznych takie promocje.
3) Zamiast produkować przypinki, naszywki, maty nie lepiej za połowe ceny wrzucić na pierwzy turniej podstawkę do draftu? Przecież od tego ile sprzeda się podstawek zależy co będzie dalej.

Póki co po Waszej zapowiedzi jako klient skłaniam się ku wersji angielskiej, a to przez to, że póki co Wasza oferta jest powiedzmy ... nie przekonywująca.
 
     
aryss
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Cze, 2014   

Troll napisał/a:
Czyli wykluczacie część graczy ze sceny turniejowej zanim ta scena jeszcze powstała.

Tylko zauważ że jest to anonsowane odpowiednio długi okres przed premierą gry także spokojnie każdy może zamówić wersje PL ( wiedząc że premera ENG i PL będzie równoczesna).

Ogólnie podejscie wydawcy ma dla mnie 1 słaby punkt, potencjalni gracze którzy mają zamiar grać zarówno w naszym kraju jak i poza jego granicami. Z punktu widzenia przeciętnego gracza podejscie racjonalne.
 
     
Longer
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Cze, 2014   

Niektórzy mnie po prostu rozwalają :D Z jakiej paki Galakta miała by wspierać graczy którzy kupują angielską wersje a nie wydawaną przez siebie Polską: "Ja sobie kupie wersje angielską a wy droga Galakto macie mnie wspierać, co z tego że ja was nie wspieram" :lol:
Jeśli wymagam czegoś od polskiej sceny to kupuje gre po polsku, proste.

Niech gracze z angielską wersją jadą sobie do Anglii i wspierają tamtejszą scenę, skoro im nie pasuje. Tym bardziej że Galakta uczciwie uprzedza o tym przed premierą

aryss napisał/a:
Ogólnie podejscie wydawcy ma dla mnie 1 słaby punkt, potencjalni gracze którzy mają zamiar grać zarówno w naszym kraju jak i poza jego granicami. Z punktu widzenia przeciętnego gracza podejscie racjonalne.


Tu jest troche racji. Wtedy trzeba by było nastawić się tylko na jedno.
 
     
Zuberuss
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Cze, 2014   

Bravo Galakta. Super akcja. Popieram w 100%. Kilka lat mieszkaliśmy w Australii i tam nikogo nie dziwi, że zachęca się każdego do zakupu swoich produktów, aby dać zarobić swoim. W sklepach stoją panie z ulotkami, w telewizji lecą reklamy na ten temat. Dla mnie to proste, zakupię Wasze polskie wydanie, Wy możecie wydać inne spolonizowane tytułu. Przyczynim sie do tego. To trzeba zrozumiec. Gdzieś na forum czytałem wypowiedź, że nieznajomość angielskiego trzeba leczyć. Pozostawię to bez komentarza, ale znając angielski zdecydowanie wolę wersje polskie. Podobnie moi znajomi. Specjalnie nawet zrobiłem rozpytanie. Wszyscy wersja polska. Moje zdanie jest takie, że w kraju którego jestem obywatelem chcę czytać i grać po polsku tak jak szanowałem to, że Australijczycy preferują ( choć to zbyt słabe słowo :) ) tylko to, co australijskie. U nas zbieramy ekipę i zainteresowanych wersją polską jest coraz więcej.
Ostatnio zmieniony przez Zuberuss Pią 20 Cze, 2014, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
sirafin
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Cze, 2014   

Zgubiłem się :neutral: Polski wydawca przygotowuje bonusy dla klientów, którzy kupują jego produkt i to jest szantaż, bo bonusów nie otrzymają ci, którzy go nie kupują? Znaczy wszelkie programy lojalnościowe to marketing negatywny?
 
     
Teokrata
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Cze, 2014   

A TO JEST W OGÓLE LEGALNE? FFG tak pozwala dyskryminować wersję ORYGINALNĄ, pozbawioną błędów i wydawaną przez nich samych ??? serio ??? D.W. - przerabialiśmy już ten temat przy okazji WHI i znowu to samo ??? to może...

kilka dodatkowych punktów, które warto by było wnieść:
Cytat:
1. Gracz z angielską wersją dojeżdżają na turniej innymi autobusami niż ci z wersją angielską.
2. Gracze z wersją angielską siedzą przy innych stolikach niż ci z wersją polską.
3. W przypadku remisu gracz z wersją polską zawsze wygrywa z tym z wersją angielską.
4. Jest osobna integracja dla graczy z wersją polską i dla graczy z wersją angielską.
5. Gracze z wersją angielską korzystają z innych toalet niż ci z wersją polską
6. Gracze z wersją angielską zaczynają z mniejszą ilością kart na ręce i mniejszą ilością kasy
7. Granie w pomieszczeniach z klimatyzacją przysługuje tylko graczom z wersją polską
 
     
Troll
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Cze, 2014   

sirafin napisał/a:
Zgubiłem się :neutral: Polski wydawca przygotowuje bonusy dla klientów, którzy kupują jego produkt i to jest szantaż, bo bonusów nie otrzymają ci, którzy go nie kupują? Znaczy wszelkie programy lojalnościowe to marketing negatywny?


Promki i inne gadżety to jest bonus. Wstęp na turniej i miejsce w rankingu to nie jest bonus, to jest podstawa dla każdego gracza turniejowego.

To jest zwykły szantaż na graczach.

Nie mówiąc już o tym, że wersja polska jest często nieprecyzyjna albo błędna. Jako posiadacz wersji polskiej WHi i tak na turniejach musiałem znać wording angielski.

To samo było przerabiane przy początkach WHI...
 
     
Pieczar
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Cze, 2014   

Panie Troll, to może inaczej. Gracze kupują wersję angielską - nie ma ona błędów itd, jest wszystko ok.
W tym momencie Galakta stwierdza - sprzedaż gry w polskiej wersji językowej - zerowa, więc sceny graczy nie będzie - mają wszystko w dupie, bo skoro tłumaczyli, zainteresowali się lokalizacją itd, a teraz nikt tego nie kupuje, to czemu jeszcze mają to bardziej promować.

Akurat co do tego trzymam się stanowiska Galakty - to będzie POLSKA scena, więc gramy na POLSKIEJ wersji językowej.
Jeśli Galakta tez miała by się wycofać z promowania polskiej wersji, to sami by musieli uznać, że tłumaczyli bez sensu - a gdyby z takiego założenia wychodzili, to nie tłumaczyli by w ogóle, tylko dystrybucję angielskiej wersji zrobili - a wtedy płaczy o brak polskiej wersji było by 10x tyle co teraz o promowanie wersji polskiej.

I tak doskonale wiemy, że jeżeli będą jakieś problemy z tłumaczeniem, to wyjdzie faq, czy uzupełnienie do zasad, które będzie OBOWIĄZUJĄCE na turniejach.

A kontynuując - nikt na turniejach jeszcze nie zabronił grania z angielską wersją - Galakta dała do zrozumienia tylko, że taka sytuacja może mieć miejsce, lojalnie uprzedzając.
 
     
Troll
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Cze, 2014   

Pieczar napisał/a:
Panie Troll, to może inaczej. Gracze kupują wersję angielską - nie ma ona błędów itd, jest wszystko ok.
W tym momencie Galakta stwierdza - sprzedaż gry w polskiej wersji językowej - zerowa, więc sceny graczy nie będzie - mają wszystko w dupie, bo skoro tłumaczyli, zainteresowali się lokalizacją itd, a teraz nikt tego nie kupuje, to czemu jeszcze mają to bardziej promować.


Oczywiste jest, że tak nie będzie. Sam widzisz jak wielu graczy chce kupić PL. Tak nie było też przy WHI, w którym nie było takich ograniczeń.

Pieczar napisał/a:
Akurat co do tego trzymam się stanowiska Galakty - to będzie POLSKA scena, więc gramy na POLSKIEJ wersji językowej.


A co, jeśli chcę grać i na polskiej i na angielskiej scenie? Mam kupować w obu wersjach językowych? Każdy gra na takiej wersji, jaka mu bardziej odpowiada, wymuszanie na graczach jednej wersji to jest szantaż.

Pieczar napisał/a:
Jeśli Galakta tez miała by się wycofać z promowania polskiej wersji, to sami by musieli uznać, że tłumaczyli bez sensu - a gdyby z takiego założenia wychodzili, to nie tłumaczyli by w ogóle, tylko dystrybucję angielskiej wersji zrobili - a wtedy płaczy o brak polskiej wersji było by 10x tyle co teraz o promowanie wersji polskiej.


Nie masz żadnej gwarancji, że się nie wycofają - patrz ANR. Przecież oni robią dystrybucję angielskiej. Jednocześnie wydają polską, a jednak jedna wersja jest dyskryminowana.

Pieczar napisał/a:
I tak doskonale wiemy, że jeżeli będą jakieś problemy z tłumaczeniem, to wyjdzie faq, czy uzupełnienie do zasad, które będzie OBOWIĄZUJĄCE na turniejach.


Mam już doświadczenie ze sprawnością Galakty w kwestiach organizacyjnych, errata wyjdzie po 2 miesiącach, a o błędach będą musieli najpierw krzyczeć gracze. Do tego mało zabawnie się gra z plikiem errat i FAQ, jak miało to miejsce w pewnym momencie WHI. A teraz będą te od FFG i te od Galakty do wersji pl... Wersja ang zawsze jest nadrzędna z oczywistych względów i dobrze jest, gdy ktoś na turnieju ją ma.

Pieczar napisał/a:
A kontynuując - nikt na turniejach jeszcze nie zabronił grania z angielską wersją - Galakta dała do zrozumienia tylko, że taka sytuacja może mieć miejsce, lojalnie uprzedzając.


No to nie zabroni czy zabroni? Może z ang na 2 turnieje przyjdę, a na 3 już nie? To rzeczywiście uspokajające.
 
     
Jaszczur
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Cze, 2014   

A czasem Galakta nie jest też dystrybutorem angielskiej wersji tej gry?
Już były próby podziału na turnieje "Polskie" i "Zagraniczne" w inwazji i średnio to wyszło.
Są ludzie tacy jak ja, którzy niezależnie od karcianki gram zawsze oryginalną wersją językową (99% angielskie).

Ja bym chciał dać zarobić polskiemu dystrybutorowi Galakcie, których zawsze szanowałem jako firmę, ale niestety teraz czuję się zobligowany do sprowadzania tej karcianki z zagranicy. Rozumiem, że chcą zarobić, ale sprzedając angielską wersję też sporo zarabiają. W tym momencie należy tworzyć scenę i zachęcać jak najwięcej ludzi, a nie nakładać obostrzenia.

Załóżmy sytuację, że nowy gracz kupił sobie Core Sety w wersji angielskiej i po wielu grach w domu dowie się, że jest jakaś scena turniejowa w jego mieście. Przyjdzie na turniej rankingowy, gdzie dowie się, że nie może grać swoim kartami bo musi sobie kupić wersję PL.... Czy będzie interesował się dalej turniejowym graniem i dokupywaniem dodatków w jakiejkolwiek wersju językowej? Raczej nie...

Pozdr
 
     
sirafin
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Cze, 2014   

Troll napisał/a:
sirafin napisał/a:
Zgubiłem się :neutral: Polski wydawca przygotowuje bonusy dla klientów, którzy kupują jego produkt i to jest szantaż, bo bonusów nie otrzymają ci, którzy go nie kupują? Znaczy wszelkie programy lojalnościowe to marketing negatywny?
Promki i inne gadżety to jest bonus. Wstęp na turniej i miejsce w rankingu to nie jest bonus, to jest podstawa dla każdego gracza turniejowego.
OK, ja rozumiem, że wstęp na turniej i miejsce w rankingu to podstawa dla każdego gracza turniejowego. Nie rozumiem tylko, dlaczego inwestując pieniądze w wersję angielską, miałbym oczekiwać od dystrybutora wersji polskiej, że będzie dla mnie organizował turnieje, dostanę zniżki na wstęp, nagrody itd. Jak to w końcu jest, całe wsparcie okołoturniejowe jest sponsorowane przez angielskiego wydawcę, czy nie? Bo jeśli nie jest, to równie dobrze mógłbym wydrukować sobie karty i oczekiwać, że będę traktowany jak ci, którzy "zostawili kasę" u wydawcy. Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić, żeby to tak funkcjonowało :?

Troll napisał/a:
A co, jeśli chcę grać i na polskiej i na angielskiej scenie? Mam kupować w obu wersjach językowych? Każdy gra na takiej wersji, jaka mu bardziej odpowiada, wymuszanie na graczach jednej wersji to jest szantaż.
Znaczy na zagranicznych turniejach nie można grać wersją PL?
 
     
Zuberuss
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Cze, 2014   

Od siebie dodam tylko jeszcze, że z przykrością patrzę jak to narodowi polskiemu łatwo przychodzi obrażanie innych, bo czym innym jest używanie tu słowa "szantaż" w stosunku do Galakty.
Proponowałbym troszkę umiaru i zachowania zasad kultury.
 
     
Rodzyn
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Cze, 2014   

@Zuberuss - pelna zgoda. Umiar by sie przydał. Co do planu wspierania- podzial turniejiwy na graczy polskich i angielskich mnie nie przekonuje zupelnie. Zaszkodzi to rozwojowi sceny gry. Z drugiej strony wsparcie wydawcy jesli mialoby byc ofbecne powinno dotrzeć jedynie do "polskich"graczy w ramach bodźców dodatnich;)
Ostatnio zmieniony przez Rodzyn Pią 20 Cze, 2014, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.19 sekundy. Zapytań do SQL: 13