galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przeskok
Autor Wiadomość
AdamK
[Usunięty]

Wysłany: Pon 05 Maj, 2014   Przeskok

Przeczytawszy informację o skończeniu wydawania polskiej wersji gry spojrzałem na stany w sklepach i zauważyłem, że praktycznie nie mam już szans na skompletowanie całości po polsku, gdyż nie ma już polowania na Golluma (mam tylko CS). Dlatego ma pytanie: czy można przeskoczyć np zieloną serię i kupić jedynie serię krasnoludzką o Khazad-Dum? Albo czy Górą i dołem to niezależna seria, którą mogę dodać do CS bez poprzednich? Może ktoś w skrócie przedstawi łączność/rozłączność poszczególnych zestawów/serii i sens ich kupowania niezależnie.

Pozdrawiam
A.
 
     
Corran
[Usunięty]

Wysłany: Pon 05 Maj, 2014   

W zasadzie można kupować każdy zestaw niezależnie.
Przy czym poszczególne cykle łączą się ze sobą w ten sposób, że stanowią pewną zamkniętą całość zarówno pod względem fabularnym, jak i dopasowania kart (np. Cienie Mrocznej Puszczy to nie tylko opowiadanie o zmaganiach z Gollumem, ale jako komplet dają przede wszystkim bardzo fajną talię taktyki opartą na orłach, a także dużo kart ducha dla Rohanu, czy neutralne karty pieśni dających bohaterom dodatkowy symbol sfery, ale rozbite po jednym rodzaju na cztery zestawy).
Jeśli zrezygnujesz z CMP, to nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby zacząć od Khazad-Dum i cyklu Dwarrowdelf, albo Spadkobierców Numenoru i cyklu Przeciwko Cieniowi, albo od Hobbitów (w zestawach sagi jest po 4 bohaterów - dwukrotnie więcej niż dają inne duże dodatki), albo można pominąć wszystkie małe dodatki i kupować je na końcu. Z drugiej strony nawet te małe można kupić pojedynczo np. dla konkretnego bohatera - choćby taki Dain Żelazna Stopa z Powrotu do Mrocznej Puszczy jest świetnym bohaterem do talii z krasnoludami (czyli fajnie się wpasowuje zarówno do Hobbita, jak i Khazad-Dum dając naprawdę potężny bonus wszystkim krasnoludom znajdującym się w grze).
Bardzo fajny opis wszystkich zestawów przygotował na swoim blogu nasz forumowy kolega: http://www.blog.xjoy.pl/w...nik-kupujacego/ (nawiasem mówiąc ma on też sklep internetowy z dość atrakcyjnymi cenami gier - oczywiście ceny zawsze warto porównać z innymi sklepami, bo zdarzają się ciekawsze oferty).
 
     
schen
[Usunięty]

Wysłany: Pon 05 Maj, 2014   

Jeden z naszych forumowych kolegów prowadzi na swoim blogu bardzo fajny spis dodatków wraz z ich oceną pod różnymi względami:

http://www.blog.xjoy.pl/w...nik-kupujacego/

Jak dla mnie warto zaopatrywać się we wszystko co możliwe, głównie za sprawą dostępu do nowych scenariuszy. Wszystko jednak zależy od podejścia. Jeśli chcesz mieć przykładowo konkretną grywalną talię, możesz ograniczyć się do dodatków z potrzebnymi kartami. Jeśli chcesz trzymać się w scenariuszach pewnego ciągu fabularnego to poniżej przedstawiam spis kompletnych:

- Zestaw podstawowy + cykl Cienie Mrocznej Puszczy
- Khazad-Dum + cykl Dwarrowdelf
- Spadkobiercy Numenoru + cykl Obawy Namiestnika
- Głos Isengardu + nadchodzący cykl Ring Maker (niestety nie zapowiada się byśmy ujrzeli go w PL)
- oba roszerzenia sagi z Hobbita
- rozszerzenia sagi z Władcy Pierścieni (jak na razie tylko Czarni Jeźdźcy, aczkolwiek w tym wypadku szanse na polską wersję pozostałych części są)

Przy czym zarówno do cyklu Dwarrowdelf i rozszerzeń Hobbita polecam zaopatrzyć się również w ostatni dodatek z Cieni Mrocznej Puszczy, który zawiera bardzo grywalnego krasnoludzkiego bohatera.

Bardzo fajną opcją jest, jeśli zależy Ci bardziej na wątku fabularnym, cykl Obaw Namiestnika, głównie ze względu na odświerzone podejście do kwestii prowadzenia historii, nie ograniczające się jedynie do paru zdań na karcie wyprawy, oraz umieszczenia praktycznie całej grywalnej talii (w połączeniu z podstawką) w pierwszym małym dodatku cyklu (opartej na słowie kluczowym prowincje).

Jeśli chodzi o talie gracza:
- cykl CMP skupia się głównie wokół talii opartych na orłach i Rohanie
- Dwarrowelf wraz z Hobbitem główny nacisk kładą na talie krasnoludzkie, chodź w tym pierwszym znajdzie się też trochę dobrych kart do talii elfickich.
- Obawy Namiestnika to talie na Prownicjach, Gondorze oraz wsparcie dla talii monosferowych.
- Czarni Jeźdźcy skupiają się praktycznie w całości na hobbitach.

Dodatkowo od jakiegoś czasu wprowadzony jest tryb łatwy, więc nawet jeśli z początku przeskok mógłby wydać się zbyt duży (niezależnie od wybranego cyklu) to można odpowiednio dostosować poziom trudności.

EDIT:
Widzę, że Corran mnie trochę ubiegł :P
 
     
Corran
[Usunięty]

Wysłany: Pon 05 Maj, 2014   

Chyba pisaliśmy jednocześnie i najwyraźniej widzimy to bardzo podobnie - te same wnioski, ten sam odnośnik i nawet przykład z pojedynczym małym dodatkiem obaj podaliśmy ten sam. :)
 
     
AdamK
[Usunięty]

Wysłany: Pon 05 Maj, 2014   

Wiedziałem, że można na Was liczyć :) Dzięki bardzo.

Nie przejmuję się więc zbytnio końcem polskiej serii, gdyż
a) bardzo dużo przede mną gier, teraz, gdy w końcu po dwóch latach mogę sobie pozwolić na spędzenie trochę czasu
b) nie musze kompletować wszystkiego, tylko mogę tematycznie
i małe c) mieszanie języków mi nie przeszkadza, ale zanim do tego momentu dojdę, o ile w ogóle...

Dzięki jeszcze raz
A.
 
     
schen
[Usunięty]

Wysłany: Pon 05 Maj, 2014   

Biorąc pod uwagę ostatnie wypowiedzi galakty, polecam zacząć zakupy od Czarnych Jeźdźców ;)
 
     
AdamK
[Usunięty]

Wysłany: Pon 05 Maj, 2014   

Szczerze mówiąc, miałem taki pomysł :) Kupić sobie Czarnych Jeźdźców po angielsku i ciągnąć już tę opowieść po angielsku w miarę równo z FFG, a serię Hobbita dokupić jako side play, praktycznie odrębną grę. Zobaczymy, co najpierw wpadnie w ręce :)

A.
 
     
schen
[Usunięty]

Wysłany: Pon 05 Maj, 2014   

Zły pomysł! :P Najlepiej kupić w ciągu najbliższych 3 tygodni i koniecznie po polsku! ;) Daje nam to szanse na ukazanie się kolejnych części sagi w naszym języku, więc lepiej tej szansy nie zaprzepaszczać :)

Zwłaszcza jeśli jak pisałeś, ewentualne mieszanie języków w przyszłości Ci nie przeszkadza (a możliwe, że nie byłoby ono konieczne).
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 13