galakta.pl galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: D.W.
Pon 05 Maj, 2014
Netrunner LCG/ Władca Pierścieni LCG - PL
Autor Wiadomość
D.W.
Galakta

Wysłany: Sro 09 Kwi, 2014   Netrunner LCG/ Władca Pierścieni LCG - PL

Przed chwilą na na głównej stronie pojawiła się informacja dotycząca naszych dalszych planów jeśli chodzi o polską edycję gier Netrunner LCG oraz Władca Pierścieni LCG.
Informacja sucha i oficjalna ale na stronie głównej nie ma sensu się na ten temat rozpisywać. Jako, że na pewno pojawi się sporo komentarzy postanowiłem założyć ten temat w którym trochę obszerniej wyjaśnię naszą decyzję.

Zacznę może od Władcy Pierścieni LCG bo ta gra miała swoją premierę najwcześniej, równo 3 lata temu w kwietniu 2011r. Oczywiście mówimy o polskiej wersji.

Sama podstawka oraz pierwsze dodatki sprzedawały się na zadowalającym poziomie. Potem każdy następny dodatek cieszył się coraz mniejszym powodzeniem. Niestety wszystkie dodatki, które zostały wydane od ponad 1,5 roku przynosiły coraz większą stratę. Mimo to utrzymywaliśmy tę linię nie chcąc zawieść fanów tej gry.

Zainteresowanie z dodatku na dodatek cały czas maleje i nie jesteśmy wstanie ponosić rosnących strat na tej serii. Zdajemy sobie sprawę, że istnieje grupa fanów tej gry, która będzie bardzo niezadowolona ale niestety taka decyzja była konieczna. Jeśli tylko będą pojawiały się w Druku na Żądanie nowe dodatki do tej gry a będzie nimi zainteresowanie to wydamy je. Na pewno zostaną wydane wszystkie produkty Druku na Żądanie w wersji polskiej, które są na dzień dzisiejszy dostępne.
W tej chwili mamy wydanych już tak dużo dodatków w wersji polskiej, że może ona służyć zarówno bardziej doświadczonym graczom jak i całkiem nowym.

Netrunner LCG to całkiem inna sprawa.
Niska sprzedaż jest na pewno po części spowodowana tym, że Netunner LCG w wersji polskiej niestety pojawił się po blisko rocznym opóźnieniu w stosunku do wersji angielskiej. To nie była nasza decyzja czy też zaniedbanie ale tak się stało. Tak zresztą ukazały się wszystkie wersje zlokalizowane w innych językach niż angielski. To oczywiście wpłynęło na sprzedaż polskiej wersji ponieważ gracze, którzy byli bardzo zainteresowani tym tytułem zdecydowali się na wersję angielską. To jest dla nas całkiem zrozumiałe ale spowodowało, że część potencjalnie aktywnych graczy nie jest zainteresowana polską wersją a to wpływa na wynik sprzedaży. Tym bardziej, że LCG w Polsce to ciężki temat ze względu na często się pojawiające dodatki a to nie wszyscy gracze są wstanie udźwignąć.

Tutaj także jak w każdej grze LCG każdy kolejny dodatek cieszy się coraz mniejszą popularnością. Jeśli do tego „Baza graczy”, która zakupiła podstawkę jest od początku niewielka to nawet pierwsze dodatki nie cieszą się popularnością. Każdy kolejny dodatek już w tej fazie przynosi stratę dlatego nie ma sensu tego kontynuować.
Mimo zaprzestania wydawania polskiej wersji, jako dystrybutor wersji angielskiej będziemy wspierać rozgrywki na zasadach ustalonych przez Fantasy Flight Games oraz poprzez utrzymywanie krajowego rankingu. Wszystko oczywiście zależy od zainteresowania graczy.

Zdajemy sobie sprawę, że nasza decyzja może mieć konsekwencje w przyszłości jeśli chodzi o nowe gry LCG. Będą pojawiały się teraz głosy, że teraz już gracze nie będą mogli nam zaufać czy będziemy kontynuować ich ukochaną serię. Ponoszenie jednak przez coraz dłuższy czas strat nie jest możliwe przez żadne wydawnictwo.

Aby wydawnictwo mogło prawidłowo funkcjonować i się rozwijać, niestety czasami są potrzebne trudne ale jednoznaczne decyzje przecinające potencjalne czy też narastające straty.

Od razu odpowiem też na pytanie dotyczące Star Wars LCG. Żadna decyzja w sprawie tej gry nie została podjęta. W chwili obecnej na pewno ukaże się kolejnych pięć dodatków z cyklu Cykl Echa Mocy. Kontynuowanie tej serii tak jak w przypadku innych gier będzie zależało od zainteresowania nią graczy.

Natahriel

Wysłany: Sro 09 Kwi, 2014   

Dziękuję bardzo - sprzedaje od razu karty pl i przerzucam się na wersję angielską póki mogę...

Ps. Jak się nie wspiera sceny to trudno się potem dziwić, że scena umiera.

Grupa Star Wars LCG w Krakowie:

https://www.facebook.com/groups/1397010457217258/

Breed9000 

Ten post pewnie zaginie zaraz pod nawałnicą żali i fochów ale i tak....

Dzięki za wasze zaangażowanie i chęć podjęcia tego ryzyka. Zdaje sobie sprawę że nie każde podejmowane przedsięwzięcie musi się przerodzić w sukces i czasami trzeba pogodzić się z porażką oraz podjąć trudna decyzję.

Powodzenia.

pattom 

Oj, zdecydowałem się na ANR bo jest fajny, popularny i PL. Zostaję z ręką w nocniku. Nie zamierzam kupować wersji ENG czyli zostaję odstrzelony bo gra za kilka miesięcy bez nowych kart będzie mijać się z celem.

Bardzo się zastanowię zanim kupię inną grę wydaną przez Galaktę. Raczej będę odradzał znajomym.

Anglik

Nie wiem czy to dobrze zrozumiałem. Czyli nie będą kolejne dodatki wydawane w PL jeżeli FFG nie doda je do serii druki na żądanie. Czyli wszystkie nowe duże dodatki typu: Czarni Jeźdźcy czy Głos Isengardu nie będą wcale tłumaczone, czy tylko oferowane w ramach druku na żądanie.

A jak z dostępnością obecnie wydanych dodatków czy nadal będą dostępne..czy koniec. W związku z tym za parę miesięcy nie będzie to możliwe by nowi gracze woogóle zaopatrzyli się w grę.

pan_satyros 
FHTAGN!

Anglik napisał/a:
Nie wiem czy to dobrze zrozumiałem. Czyli nie będą kolejne dodatki wydawane w PL jeżeli FFG nie doda je do serii druki na żądanie. Czyli wszystkie nowe duże dodatki typu: Czarni Jeźdźcy czy Głos Isengardu nie będą wcale tłumaczone, czy tylko oferowane w ramach druku na żądanie.

A jak z dostępnością obecnie wydanych dodatków czy nadal będą dostępne..czy koniec. W związku z tym za parę miesięcy nie będzie to możliwe by nowi gracze woogóle zaopatrzyli się w grę.

Źle zrozumiałeś.

1. Nowe dodatki - poza tymi, które zapowiedziano nie będą wydawane PL. Koniec z cyklami i rozszerzeniami.
2. DNŻ wyjdzie na razie zgodnie z zapowiedzią.
3. Nie będzie już dodruków - w momencie gdy zabraknie dodatku/ zestawu podstawowego X - zostanie tylko rynek wtórny.

Słowem - dotychczas wydane w tych seriach produkty LCG PL powoli znikną z rynku, a nowe już się nie pojawią.

Wosho

Gralem od samego poczatku w wersje ang zanim pojawila sie w pl.
Jak wyszla pl zaczalem kupowac pl zeby latwiej wciagac nowych graczy i wspierac gre.
W przyszlosci nie kupie ani Diskwarsow ani Conquesta ani nic innego co wyjdzie po pl.
Tyle w temacie...

Borwol

Żale są zrozumiałe, ale jeśli się wszyscy teraz obrażą i faktycznie nie będą kupować nowych gier to w końcu nic od FFG nie dostaniemy. Żadne wydawnictwo nic nie poradzi na mały popyt. Kto z Was cwaniaki płaci swojemu pracodawcy, żeby móc pracować? Co do nadchodzącego Warhammera 40k LCG to jest duże prawdopodobieństwo, że będzie na niego sporo chętnych. Pod warunkiem jednak, że nie będziemy teraz fochów strzelać. Dla wielu może angielska wersja kart jest ok. Ja też bym dał radę grać. Ale co z tego, skoro prawie nikogo nie będę w stanie namówić na grę w obcym języku. Jeśli chcecie, żeby jak najwięcej osób grało w Waszą ukochaną grę, trzeba wspierać Galaktę. I oby z Conquestem się udało. W końcu Inwazja dociągnęła do końca.

Wosho

A co przepraszam robi galakta żeby wspierac nas i rozwoj sceny?
Chcesz wiedziec jak nam pomogli rozwijac scene w Wawie, gdzie teraz regularnie przychodzi 15-20 osób?

Natahriel

Borwol kto przy zdrowych zmysłach zacznie kupować jakąkolwiek grę karcianą z serii LCG w wersji pl wiedząc, że wydawca w każdej chwili może się na niego wypiąć?

To właśnie Ci ludzie którzy wspierali polskiego wydawcę są teraz pokrzywdzeni. Mówisz wspierać go? A jak wydawca wspiera swoje produkty? Pokaże Ci jak: mamy w Krakowie grupę 12 graczy Star Wars LCG, gdzie spotykamy się regularnie - skierowałem zapytanie do naszego wydawcy, czy mógłby nas wesprzeć jakkolwiek, na przykład na tych samych zasadach na jakich wspierana jest inwazja, bo chcieliśmy założyć ligę, zresztą założyliśmy sami (przyczyniamy się w końcu do promocji gry - sami się organizujemy, zachęcamy ludzi itd.) grzecznie kazano mi spadać na drzewo.

Galakta robi tylko biznes, graczy ma w du***, a gracze mają na nią chuchać i dmuchać?

Grupa Star Wars LCG w Krakowie:

https://www.facebook.com/groups/1397010457217258/

gural117 

Może ktoś chce kupić NetRunnera + Władcę w wersji PL ??
Niestety ten posta pokazuje że zaraz i StarWars padnie w wersji PL (nie będzie już piaskoczołgów).
Też chyba pokazuje że małe dodatki Poruczników do Descenta to tylko marzenie.

Borwol

Ok. Takiego doświadczenia nie mam. Ale sami widzieliście, że z Inwazją było inaczej, bo był na nią popyt właśnie. Wydaje mi się że podobnie może być z Conquestem, o ile się nie wypniemy. I żaden ze mnie patriota. Nie chcę nikomu nabijać portfela, ale chcę żeby ktoś ze mną grał w LCG, a niestety mając tylko karty po angielsku to będę mógł sam ze sobą grać.
No i wydaje mi się, że dystrybuując dalej angielskie wersje Androida i Lotra będą w stanie udźwignąć dwa inne, popularniejsze LCG. Pomijając już to, że drugi raz prędko numeru jak teraz nie zrobią, bo naprawdę stracą klientów.

deri 
YOŁ:)

A czy będzie informacja o wersji PL W40K że będzie od razu po polsku? czy mamy inwestować w ANG wersję? Bo jeśli będzie PL to było by fajnie, ale po tym komunikacie będzie ciężko.

neutrino 

Wygląda na to, że inaczej postąpić nie mogli.

Ta decyzja jest niekorzystna zarówno dla graczy jak i dla wydawnictwa. Przecież napisali wyraźnie, że zdają sobie sprawę, że podkopie ona zaufanie graczy do wydawnictwa i zapewne wpłynie negatywnie na sprzedaż przyszłych tytułów LCG w wersji PL. Kiedy opdaną emocje cześć z was zrozumie, że to po prostu bardzo przykra i trudna sytuacja dla wszystkich.

Abstrahując od powyższego, uważam, że świństwem było robienie I turnieju WP wiedząc, że wersja PL nie będzie kontynuowana. Czy ten zabieg miał na celu chwilowe zwiększenie zainteresownia grą w celu opróżnienia magazynów? Kilka osób z tego forum włożyło w ten turniej sporo pracy i serca.

Osobiście jestem już pewnien, że WH40K kupię (jeśli w ogóle) tylko w wersji angielskiej.

Krionah

Zawiodłem się strasznie. Od początku kupowałem NR PL ze względu na znajomego, któremu lepiej się gra mając karty w ojczystym języku, oraz dlatego, że chciałem wspierać wydawcę. A teraz pupa. Oczywiste jest dla mnie, że firma nie może ponosić strat bo zbankrutuje, ale niesmak pozostaje (podobnie było z karcianymi osadnikami). Zgadzam się z osobami, które mówią w tej chwili, że nie kupią już żadnego LCG w wersji PL - ja też już nie kupię. Pozostaje pytanie co zrobić z wersją PL, bo nikt nie wymieni mi kart na ANG :( .

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi