galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

Osadnicy z Catanu (Settlers of Catan) - Pytania o zasady

xshadow - Pon 16 Maj, 2005
Temat postu: Pytania o zasady
No to mam jedno pytanko.

-Buduje droge ze swojej osady A - - -
-Przeciwnik przecina mi ja wlasna osada A- - B -
Pytanie: Czy moge kontynuowac budowe swojej drogi mimo ze teraz nie ma ona polaczenia z moja osada? => A - - B - - ?

D.W. - Wto 17 Maj, 2005

Droga jest "przerwana" tylko na potrzeby karty "Najdłuższa droga handlowa".
Gracz A może dalej dobudowywać drogę lub osady przy tej drodze.

Wydaje się, że trzeba będzie pomyśleć nad jakimś działem dotyczącym tego typu pytań bo może ich trochę być.

Nataniel - Wto 17 Maj, 2005

Mozesz ZAWSZE dostawic swoja droge do swojej innej drogi / osady. Nie mozesz dostawic tylko drogi "za" osada przeciwnika, do ktorej dociagnales swoja droge (poniewaz dostawialbys nie do swojej drogi de facto, a do osady).
charlie brown - Sro 18 Maj, 2005
Temat postu: rycerze
Wykładam rycerza, przesuwam złodzieja. Czy w tym momencie ma zastosowanie reguła, wg. której trzeba się pozbyć połowy surowców, jeśli ma się ich więcej niż 7?

Moim zdaniem nie, ale wolę zapytać ekspertów...

Nataniel - Sro 18 Maj, 2005

Nie ma.
tomasz - Sro 18 Maj, 2005

Ups...
No to mi się znowu dostanie, że źle graliśmy (ja jestem od zasad). Trza to jakoś odkręcić...

olo - Czw 19 Maj, 2005

witam
mam pytanie do admina:
czy tłumaczenia nataniela są autoryzowane przez wydawce osadników?
wolałbym usłyszeć tłumaczenia zasad od czynnika oficjalnego...

ps. oczywiście nie wątpię w dobre chęci i wiedze nataniela ale wolałbym uzyskac potwierdzenie

D.W. - Czw 19 Maj, 2005

Nie przesadzajmy z tą „oficjalnością” bo ktoś może napisać, że tylko autor gry może się na ten temat wypowiedzieć i w sumie będzie miał rację.

To co napisał Nataniel wynika z instrukcji czy almanachu. Wyrzucenie kostkami „7” a karta rycerz to są całkiem odrębne sprawy.

Wypowiadają się tutaj osoby, które tę grę znają od lat i mają duże doświadczenie. Jeśli ktoś źle odpowie to z pewnością ktoś inny poprawi.

tomasz - Czw 19 Maj, 2005

Gdzieś mi uciekło, że przecież wykonuje się to, co jest napisane explicite na karcie. Eh, śpiesz się powoli...
Nataniel - Czw 19 Maj, 2005

Nie czytalem jeszcze polskiej wersji, ale w angielskiej odpowiedzi na te pytania, ktore zadales sa w FAQ na koncu Almanachu, poniewaz faktycznie sa to jedne z najczesciej podnoszonych kwestii.
Gość - Nie 22 Maj, 2005

Czy złodziej kradnąc surowce kradnie ja dla gracza który go przesuwał, czy surowce wracają do banku?
tomasz - Nie 22 Maj, 2005

Pewnie chodzi Ci o nadwyżkę ponad 7 kart? Oczywiście do banku
Gość - Nie 22 Maj, 2005

Akurat chodzi mi o tą jedną karte co się losuje z ręki. :) Gdzie ona idzie? Do banku czy do graza co ją losował?
xshadow - Nie 22 Maj, 2005

No to chyba oczywiste, ze do gracza.
Gość - Nie 22 Maj, 2005

Może i oczywiste, ale wolałem się jednak upewnić. Dzięki.
Dani - Wto 12 Lip, 2005
Temat postu: Pytanie o handel
Mam pytanie, kiedy handluje bez dostępu do portu z "bankiem" lub z portem 3:1, to czy muszę wydać 4(3) takie same surowce, czy mogą one być różne?
Krionah - Wto 12 Lip, 2005

Muszą być takie same np. 4(3) gliny za 1 owce
Browarion - Sro 13 Lip, 2005

tomasz napisał/a:
Ups...
No to mi się znowu dostanie, że źle graliśmy (ja jestem od zasad). Trza to jakoś odkręcić...


Kurteczka - dobrze że tu zajrzałem, choć tez pewien byłem, że zasada (do 7) i tu obowiązuje...
Choć z drugiej strony fajny to czynnik strategii - trzymać Rycerza do czasu, gdy przeciwniki (-cy) mają zasobów <7, a ja nie, i wtedy takiego (takich) Rycerzem :twisted: :twisted: :twisted: ...

POzdrawiam 8)

Szept - Sro 13 Lip, 2005

Taka dość samobójcza strategia :)
Miało być chyba kiedy przeciwnicy maja >7 a ja nie :)

Browarion - Pią 15 Lip, 2005

Szept napisał/a:
Taka dość samobójcza strategia :)
Miało być chyba kiedy przeciwnicy maja >7 a ja nie :)


HEHEHE :lol: :lol: :lol:
of course >7

Miły LOL na początek dnia - dzięki za spostrzegawczość ;-)

Gość - Czw 28 Lip, 2005

ja natomiast mam pytanie a propos przecinania drogi-czy moja osada rowniez przecina droge-z jednej strony to troche bez sensu, ale w instrukcji jest napisane ze jesli ktorys z graczy postawi budynek to droga liczy sie jak przecieta
ja_n - Pią 29 Lip, 2005

Twoja osada nie przecina Twojej drogi. Ale przecina drogi przeciwników. Chyba o to pytałeś.
Gość - Pon 01 Sie, 2005

tak-dokladnie o to mi chodzilo-dzieki
take5 - Pon 12 Wrz, 2005
Temat postu: Pytanie o bank
Co jeśli w banku zabraknie surowców? Np. Po rzucie kostkami następuje wypłata surowca dla 2 uczestników, jest tylko 1 karta w banku. Co wtedy?

Wymyśliliśmy sobie jakąś tam regulację, ale jak to będzie na mistrzostwach?

uiek - Pon 12 Wrz, 2005

szczerze, to taka sytuacja wydaje mi sięstrasznie dziwna. nie ma najmniejszego sensu kiszeni kart na ręce z kilku powodów:

1. Nie można budować dróg i osad, czy misat, nie zdobywa sie kart rozwoju
2. Przeciwnik zagrywajac monopol okrada nas z duzej ilosci kart
3. W przypadku pojawienia sięzłodzieja zaraz tracimy praktycznie większość szans.

Krótko mówiąc, jeśli ktoś za bardzo zbiera karty to nie ma zbyt wielkich szans na zwycięstwo. Przynajmniej moim zdaniem.

Hudson - Pon 12 Wrz, 2005

Zgadza sie Uiek, ale nie odpowiedziales na pytanie :) Kiszenie jest nieoplacalne, ale mozliwe. Kiedy surowca brakuje w banku to sie nie wyplaca, ale co sie dzieje, kiedy jest 1 karta, a 2 osoby wylosowaly? Bardzo ciekawe pytaine take5.
xshadow - Pon 12 Wrz, 2005

no jak to co sie dzieje? wrzucamy karty zastępcze ot co
uiek - Pon 12 Wrz, 2005

nie odpowiedziałem, ponieważ niestety nie wiem :P . Ja grałem juz wiele razy i jakos nie zdażyła mi się taka sytuacja. Można wtedy wprowadzić zasadę, że pojawia się złodziej "hipotetycznie, bez przestawiania piona) i kradnie po połowe każdemu (zgodnie z zasadami) i problem z głowy ;)
Hudson - Pon 12 Wrz, 2005

xshadow napisał/a:
no jak to co sie dzieje? wrzucamy karty zastępcze ot co


Zastepcze? Alez na turnieju nie mozesz trzymac kart pod lawka, wiec wszyscy poznaja gdzie co masz.

xshadow - Pon 12 Wrz, 2005

chodzilo mi o to, ze w teorii liczba kart surowcow jest nieograniczona ale moze sie myle- na sea3d chyba kupki sie wyczerpuja
tomasz - Pon 12 Wrz, 2005

Wydaje mi się (a nie mam chwilowo źródła) że w instrukcji jest napisane, żeby w takim wypadku trzeba zapisać na boku na karteczce ile kto ma. Ale mogę mówić nieprawdę, więc ktoś musi sprawdzić.
Hudson - Pon 12 Wrz, 2005

kmmm...w instrukcji nie znalazlem na ten temat niczego. zapisywanie na karteczce odpada - jezeli ktos zagra rycerza, to przeciez nie zabierze Ci karteczki :)

Mam jeszcze jedno pytanie. Jezeli zagram "monopol" to nie mam zadnej pewnosci, czy gracze oddali wszystkie karty jakie powinni oddac. Taka sytuacja moim zdaniem nie powinna miec miejsca na turnieju, czy to sie jakos sprawdza?

Hudson - Pon 12 Wrz, 2005

Dobra, mam. Jezeli w banku nie starczy surowcow aby kazdy mogl sobie pociagnac tyle ile mu sie nalezy, to nikt nie bierze.
Krionah - Wto 13 Wrz, 2005

Gdzie znalazłeś o tym informację? Ja miałem raz taką sytuację i przewertowałem wtedy intrukcję :P dużo ma stron no nie i nic na ten temat nie znalazłem.
Hudson - Wto 13 Wrz, 2005

Informacje znalazlem na BGG - jako potwierdzenie jest podany odnosnik na strone Cosmos.
take5 - Wto 13 Wrz, 2005

Ktoś powiedział, że to mało prawdopodobne. Pewnie, że tak. Ale mi się raz zdarzyło. Wystarczyło, że na polach z danym surowcem leżały 8 i 6. Staneło wokół nich parę miast. Wystarczyły 3 kolejne rzuty kostkami i było po surowcu w banku.

W regulaminie mistrzostw jest zapisane, że obowiązują zasady z polskiej gry. Czy wykładnię, którą podaliście można uznać za polską?

D.W. - Wto 13 Wrz, 2005

Jeśli zabraknie surowców aby każdy z graczy dostał tyle ile mu się należy to żaden z graczy nie otrzymuje tego surowca.
I ta zasada będzie obowiązywała.
Co do monopolu to wystarczy w takim momencie zawołać sędziego, jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości.

Ale pytania są ciekawe i jeśli macie jakieś jeszcze uwagi czy niejasności to pytajcie aby się można wcześniej zastanowić. Bo kiedy przyjdzie już do samej gry to już gracze nie będą tacy zgodni jak na forum :)

Hudson - Wto 13 Wrz, 2005

Co do zasad to moze beda zgodni, ale co do miejsca postawienia zlodzieja... :)
xshadow - Wto 13 Wrz, 2005

Hudson napisał/a:
(...)co do miejsca postawienia zlodzieja...

Nie wiem jak gracie ale my po kilku partiach bylismy zgodni co do etgo ze wszelkie komentarze i podpowiedzi podczas tego wyboru będą surowo karane :D

Milanese - Pon 19 Wrz, 2005
Temat postu: remis???
Ciao!

Gracz A ma 8 punktów zwycięstwa, najdłuższy łańcuch dróg 10. Gracz B ma 9 punktów zwycięstwa . Karta Najdłuższa Droga Handlowa należy do gracza C - bo ma łańcuch 11 dróg. Gracz B buduje osadę, przecinając drogę graczowi B. B dostaje dziesiąty punkt, oraz karta z drogą ląduje do gracza A, czyli on dostaje dziewiąty i dziesiąty punkt.

Czy taka sytuacja to remis???

a jesli A mial 9 punktów, to on wygrywa?

z góry dzięki za uwagę:)

Milanese - Pon 19 Wrz, 2005
Temat postu: dobra, dam se znalazlem odpowiedz;]
Pisze ze oprocz tego ze gracz ma 10 punktow to musi byc jeszcze jego kolejka aby wygral.
Hudson - Pon 19 Wrz, 2005

Nie ma remisu, zeby wygrac trzeba oglosic zwyciestwo, a zrobic to mozna tylko w swojej kolejce. Opisales bardzo ciekawa sytuacje, w tym przypadku wygra gracz, ktory jako nastepny bedzie rozgrywal swoja kolejke i oglosi zwyciestwo.
Mam racje?

dodane: nie zauwazylem, ze sam sobie odpowiedziales:)

Milanese - Czw 22 Wrz, 2005
Temat postu: chamskie zagrywki
zastanawia mnie czy karte rozwoju mozna zagrac w dowolnym momencie fazy handlowo-budowlanej? czesto zdarza mi sie z kumplami sytuacja, ze najpierw ktorys z nas mowi "potrzebuje duzo cegiel, co za nie chcecie?" lub cos w tym stylu, i robi ROZEZNANIE - wie ze powiedzmy wszyscy trzej gracze maja cegly, nawet po dwie, i wtedy zagrywa karte MONOPOL:)), lub tez po negocjacjach z gosciem ktory ma jedna karte wie juz co ten ma, i wtedy zagrywa karte RYCERZ kradnac mu wiadomo juz jaki surowiec.

moze malo eleganckie zagrania, jednak w naszym przyjacielskim gronie smiejemy sie z tego typu "chamskich zagran", chcialbym jednak wiedziec czy sa one zgodne z przepisami

Hudson - Czw 22 Wrz, 2005

Sa 8)
Proponuje na turnieju przyznac nagrode fair-play :)

suszone_sliwki - Pią 28 Kwi, 2006

czesc, mam dwa pytania odnosnie zasad:

1. czy kupujac osade i stawiajac ja na porcie np cegiel moge zaraz po tym (tzn w tej samej kolejce) wymieniac w nim 2:1?

2. czy aby kupowac karty rozwoju trzeba miec postawione przynajmniej jedno miasto? (pytanie moze banalne, ale dysponuje tylko niemiecka wersja i nie wszystko jest dla mnie jasne). poprostu wydalo mi sie dziwne posiadanie np jednego punktu za uniwersytet ktory miescilby sie w osadzie:)

xshadow - Pią 28 Kwi, 2006

1) tak, możesz (zasada dawniej była że nie, ale jest zmieniona)
2) nie, nie trzeba

Grzegorz - Pią 28 Kwi, 2006

suszone_sliwki napisał/a:
czesc, mam dwa pytania odnosnie zasad:

1. czy kupujac osade i stawiajac ja na porcie np cegiel moge zaraz po tym (tzn w tej samej kolejce) wymieniac w nim 2:1?

2. czy aby kupowac karty rozwoju trzeba miec postawione przynajmniej jedno miasto? (pytanie moze banalne, ale dysponuje tylko niemiecka wersja i nie wszystko jest dla mnie jasne). poprostu wydalo mi sie dziwne posiadanie np jednego punktu za uniwersytet ktory miescilby sie w osadzie:)


1. Tak i zarazem nie. Jezeli dzielicie kolej na faze handlu i faze budowania, to nie wolno, bo po budowaniu nie wolno handlowac. Jezeli nie gracie z tym podzialem, to mozna. Zob.: http://www.siedeln.de/faq/188_343_de.html

2. Jak xshadow juz powiedzial, nie trzeba. Jedynie w miastach i rycerzach (Städte&Ritter) jest pewna regula z tym zwiazana (chociaz tam karty rozwoju sa inne).

Podkal - Pią 28 Kwi, 2006

Witam, mam takie pytanka:)

1. Najdłuższa droga musi składać się z samych "Dróg" czy może być poprzecinana osadami/miastami??

2. Jeżeli postawię złodzieja na polu przeciwnika (z numerem np 5) to czy jeśli wypadnie w następnej turze "5" to złodziej kradnie surowce dla mnie?? czy poprosty pole jest wyłaczone z rozgrywki??

xshadow - Pią 28 Kwi, 2006

Oba te pytania choć strasznie dziwne już się pojawiały- ja chyab gdzieś tłumaczyłem FAQ ale nie pamiętam gdzie go położyłem

1) oczywiście, że może być poprzecinana osadami/miastami
2) złodziej wyłącza to konkretne pole z gry

EDIT,
Znalazłem FAQ- tłumaczyłem go na potrzeby strony i przypuszczalnie niedługo tam zawiśnie, ale nie ma powodu, żebym go nie wkleiłteż tutaj:

P: Czy można zagrać kartę "Rycerz" przed swoim rzutem?
O: Tak, kartę rozwoju można użyć w dowolnym momencie własnej tury, również przed rzutem.

P: Wystawiam Rycerza i przesuwam złodzieja. Czy gracze osiadający więcej niż 7 kart surowców muszą pozbyć się połowy?
O: Nie, powyższa reguła jest stosowana tylko w przypadku wyrzucenia "7" na kościach.

P: Czy złodziej kradnąc surowce kradnie ja dla gracza, który go przesuwał, czy surowce wracają do banku?
O: Kartę surowca otrzymuje gracz.

P: Co się dzieje jeśli w banku zabraknie surowców?
O: Jeśli zabraknie surowców na to aby każdy z graczy dostał tyle, ile mu się należy- żaden z graczy nie otrzymuje tego surowca.

P: Czy w swojej turze mogę wybudować dowolną ilość dróg czy tylko jedną?
O: Jedynym ograniczeniem jest ilość posiadanych surowców oraz dostępnych dróg.

P: Czy mogę kontynuować budowę drogi za osadą przeciwnika?
Nie, zasady mówią, że drogę można wybudować tylko obok własnej osady lub drogi.

P: Przeciwnik przeciął moją drogę, czy mogę wciąż budować przy odciętej części mimo, że nie ma połączenia z innymi moimi osadami?
O: Tak, droga jest przerwana tylko na potrzeby karty "Najdłuższa droga handlowa".

P: Co się dzieje, jeśli najdłuższa droga zostanie przecięta a pozostali gracze posiadają drogi tej samej długości?
O: Karta "Najdłuższa droga handlowa" jest odkładana na bok, do czasu aż jeden z graczy będzie posiadał najdłuższą drogę.

P: Czy wybudowanie osady przecina własną drogę?
Nie, drogę przecinają tylko osady przeciwników.

P: Czy mogę w tej samej turze wybudować osadę i ulepszyć ją od razu do rangi miasta?
O: Takie posunięcie jest możliwe jeśli gracz posiada wystarczająco dużo surowców zarówno na wybudowanie osady jak i jej ulepszenie
do miasta.
Należy przy tym pamiętać, że przynajmniej jedna osada musi być wolna (jesli gracz posiada na planszy 5 osad, musi ulepszyć jedną z nich do
miasta zanim wybuduje się w innym miejscu)

P: Czy po wyrzuceniu "7" lub zagraniu karty "Rycerz" trzeba przestawić złodzieja czy można zostawić go na dotychczasowym polu?
O: Nie, w takiej sytuacji złodziej zawsze musi zmienić położenie.

P: Czy można ustawić złodzieja na pustyni lub polu, przy którym żaden z graczy nie ma swojej osady?
O: Złodzieja można ustawić na dowolnym polu, również na pustyni.

P: Czy podczas handlu z bankiem należy oddawać takie same surowce, czy mogą one być różne?
O: Muszą być to takie same surowce np. 4 owce za 1 glinę (w przypadku gdy gracz nie posiada odpowiednich portów)

P: Czy można handlować z portem w tej samej turze w której został wybudowany?
O: Tak, portu można używać już w tej samej turze.
(Uwaga: Powyższa zasada została zmieniona w kwietniu 2004, wciąż może się zdążyć, że niektóre gry będą tego zabraniać)

P: Czy mogę dowolnie przeplatać fazę handlu i fazę budowy?
O: Tak.

(Uwaga: Kiedyś obowiązywała zasada, rozdziału obu tych faz- najpierw miała miejsce faza handlu a dopiero potem faza budowy. Po budowaniu nie można już było powrócić do handlu. Wciąż można się spotkać z takim rozgraniczeniem podczas niektórych gier- jeśli gracze tak uzgodnią.)

Grzegorz - Sob 29 Kwi, 2006

xshadow napisał/a:
(Uwaga: Kiedyś obowiązywała zasada, rozdziału obu tych faz- najpierw miała miejsce faza handlu a dopiero potem faza budowy. Po budowaniu nie można już było powrócić do handlu. Wciąż można się spotkać z takim rozgraniczeniem podczas niektórych gier- jeśli gracze tak uzgodnią.)


Niestety ta wlasnie zasada obowiazuje tez w portalu www.brettspielwelt.de (strona ta choc niemiecka jest przeznaczona dla graczy ze wszystkich narodów swiata).

Hudson - Sob 29 Kwi, 2006

Mysle, ze najlepiej grac jak sie komu podoba - umawiac sie przed partyjka na handel/budowanie. Ja zawsze gralem tak, ze faza handlu/budowania jest wspolna.
xshadow - Sob 29 Kwi, 2006

Masz oczywiście rację Hudson.
Jednak obecnie zasady mówią o przeplataniu- tak właśnie gra się w Essen. Jednak faktycznie niektóre gry to rozdzialają- czasem zdarzy się tak na Sea3d.

Grzegorz - Sob 29 Kwi, 2006

Hudson napisał/a:
Mysle, ze najlepiej grac jak sie komu podoba - umawiac sie przed partyjka na handel/budowanie. Ja zawsze gralem tak, ze faza handlu/budowania jest wspolna.


Owszem, kazdy moze grac jak jemu sie podoba i o ile znajdzie chetnych grac z nim wedlug wlasnych zasad. Jednak gdy wtedy dojdzie do sporu, to kogo skonsultowac? Poza tym, nie wolno za duzo pozmieniac, bo przed kazda gra bedziecie sie pol godziny naradzali, jak to i tamto grac.

(Jest taka niemiecka gra w karty, gdzie jest tyle roznych regul domowych, ze rzeczywiscie przed kazdym spotkaniem z innymi graczami trzeba poswiecic wiele czasu, by wyjasnic wedlug jakich regul grac.)

Jednak, jak juz wspomnialem na poczatku, kazdy sam musi wiedziec, co dla niego najlepsze. Ja wole grac wedlug oficjalnych regul, bynajmniej unikne sporów. ;)

xshadow - Sob 29 Kwi, 2006

Hudsonowi właśnie o to chodzi- żeby ustalić takie kwestie na początku. I to nie jest pół godziny- to dwi może trzy chwile ;)
A co do kart- zawsze trzeb konsultować UNO

Hudson - Sob 29 Kwi, 2006

xshadow napisał/a:
Hudsonowi właśnie o to chodzi- żeby ustalić takie kwestie na początku.


No ale musi istniej jakas wykladnia nadrzedna. Bo jak jeden powie A, a drugi B to moga sie nigdy nie spotkac po srodku :) Jezeli sa rozbiezne zdania, to zawsze obowiazuje regula oficjalna.

Elemele - Sob 27 Maj, 2006

xshadow napisał/a:

P: Czy złodziej kradnąc surowce kradnie ja dla gracza, który go przesuwał, czy surowce wracają do banku?
O: Kartę surowca otrzymuje gracz.


Cosik mi się tu wydaje niesprecyzowane. Zabiera się tylko w przypadku zagrania karty Rycerza. Bo przesuwając Złodzieja po wylosowaniu 7, nie kradnie się innemu graczowi kart.

Dobrze zrozumiałem?

Krionah - Sob 27 Maj, 2006

Złodziejem zawsze kradniesz karte (i po 7 oraz po Rycerzu).
Grzegorz - Wto 30 Maj, 2006

Krionah napisał/a:
Złodziejem zawsze kradniesz karte (i po 7 oraz po Rycerzu).


Nie koniecznie. Jezeli nie chesz krasc, albo jezeli przeciwnik nie ma zadnych surowców... *g*

Ale w zasadzie mozesz zawsze po przestawieniu zlodzieja krasc. To jest prawda.

Kajak - Wto 22 Sie, 2006

Zagrałem sobie przez internet i nawet mnie to wciągneło , ale nie wszystko kumam .Skąd sie biorą punkty zwycięstwa za t.z.w "Army size"?
xshadow - Wto 22 Sie, 2006

to są punkty za najwyzszą władzę rycerską- 3 wyłożone rycerze lub więcej- tak jak to wygląda w normalnych regułach.
Kajak - Wto 22 Sie, 2006

Dziękuję.
Nie mam dostępu do reguł,nie posiadam tej gry w wersji stołowej,ale kupię ja sobie jak tylko spłace Runebounda;)
Czy jest gdzies dostępna instrukcja w wersji elektrycznej?

Grzegorz - Wto 22 Sie, 2006

Oto polskie tlumaczenie regul: http://www.boardgamegeek....rs-of-Catan.pdf
Kajak - Wto 22 Sie, 2006

Jestem dozgonnie wdzięczny(czyli nie tak znowu długo).
Lord Agrael - Sro 23 Sie, 2006

Dzięki za link.
Też miałem o to zapytać ale Kajak mnie uprzedził - a Osadnicy już są w drodze :lol: .

jax - Pon 18 Wrz, 2006

Czy w instrukcji tylko przypadkiem jest nastepujacy podzial:

- opis dzialania zlodziej+pirat, gdy zostanie wyrzucone 7
- opis dzialania zlodziej+ pirat gdy zosatnie zagrany Rycerz

W pierwszym z tych opisow jest mowa ze TRZEBA wykonac cos piratem lub zlodziejem.

W drugim z tych opisow slowa TRZEBA juz nie ma - tak jakby nie bylo to obowiazkowe.

Przypadek? - i w obu wypadkach trzeba ruszyc zlodzieja lub pirata?
Czy tez specjalne rozroznienie i w drugim przypadku juz nie trzeba?
Jesli w obu przypadkach trzeba, po co 2 rozne paragrafy? (inne szczegoly tych paragrafow nie roznia sie).

Comodo - Wto 26 Gru, 2006

Witam. Niedawno kupiłem Osadników i zaraz Żeglarzy. Gra jest świetna, mamy tylko problem z niedookreśleniem w instrukcji czym jest najdłuższa droga handlowa.
Przykłady:
O - osada
- - droga
~ - statek
1.
O-----
O-----O
O--O---O
Zakładajac, że wszystkie należą do jednego gracza, które z tych przykładów przedstawiają najdłuższe drogi handlowe.
2.
--O~~O-
--O~~~
~~O--O~
Zakładajac, że wszystkie należą do jednego gracza, które z tych przykładów przedstawiają najdłuższe drogi handlowe.
3.
Więc podsumowując, czy droga handlowa lądowa musi być domknięta i czy może być poprzecinana przez osady, oraz ile osad może przecinać drogę morską - czy liczy się tylko jedno połączenie z morzem. Te rzeczy nie są dokładnie wyszczególnione w instrukcji :)

Dziękuję z góry za pomoc :)

EDIT: Okej :D Doczytałem ten temat i znalazłem info :) Musiałem go wcześniej przegapić :) Wcześniej graliśmy, że żadna osada nie może przecinac drogi. Heh, teraz gra będzie się kończyła szybciej :) A tak nawet z 4 miastami było ciężko wygrać :)

Grzegorz - Pią 12 Sty, 2007

@jax: W obu przypadkach TRZEBA ruszyc zlodzieja lub pirata. Jedyna róznica miedzy paragrafami jest, ze w wypadku zagrania karty "Rycerz" gracze nie traca polowe kart, jezeli posiadaja wiecej niz 7.

@Comodo: 1. Wszystkie przyklady pokazuja droge handlowa o dlugosci 5 ulic; kazdy z przykladów nadaje sie na zdobycie karty "Najdlusza droga handlowa". Najdlusza droga handlowa to nieprzerwany przez figurki innego gracza ciag ulic o dlugosci dluzszej niz 5.
2. Ponownie, wszystkie przyklady sa równe co do dlugosci drogi handlowej. Jednak nastepujacy przyklad nie bylby równy twoim:
O--~~O-
Dlaczego? Statek + ulica nie tworza droge handlowa, chyba ze miedzy nimy jest wlasna osada. W twoich przykladach sa osady miedzy ulicami a statkami, wiec tworza drogi handlowe. W moim przykladzie brak osady miedzy -- a ~~.

moonman - Pon 16 Kwi, 2007

pytania o karty rozwoju

1. podczas swojej tury mogę kupić dowolną ilość kart rozwoju?

2. można zagrać tylko jedną kartę rozwoju w jednej turze - zasada nie dotyczy kart pktów zwycięstwa - czyli mogę np. zagrać żołnierza oraz np. dwie karty pktów zwycięstwa w jednej turze?


TIA

Lord Agrael - Pon 16 Kwi, 2007

Podczas jednej tury można kupić tyle kart rozwoju ile chcesz.
A jeżeli chodzi o karty z punktami zwycięstwa, to zasadniczo się ich nie zagrywa - poprostu je odkrywasz i kończysz grę. :D

moonman - Pon 16 Kwi, 2007

Lord Agrael napisał/a:
A jeżeli chodzi o karty z punktami zwycięstwa, to zasadniczo się ich nie zagrywa - poprostu je odkrywasz i kończysz grę. :D


ale czy mogę je zagrać np. w połączeniu z żołnierzem...

przykład:
mam obecnie 5pkt (5 wybudowanych osad)
mam również zagranych wcześniej 2 żołnierzy

moja tura:
zagrywam żołnierza i tym samym dostaję +2pkt za armię (nikt inny nie ma "armii")
zagrywam trzy karty z pktami zwycięstwa 3x1pkt
ogłaszam zwycięstwo



poprawne?

Krionah - Pon 16 Kwi, 2007

Tak, poprawnie.
Vasquez - Wto 22 Kwi, 2008

Pytanie co do rycerzy i miast...

Mam najdłuższą drogę...Kolega przecina mi ją rycerzem siła 3 i tym samym trace kartę najdłuższej drogii jak i 2 pkty...
Pytanie czy jest mozliwe wyparcie tego rycerze? bo w instrukcji pisze, że wyprzeć można tylko rycerzem silniejszym (a przeciez silniejszych niz 3 nie ma)...sytuacja była by troche bez sensu gdyby taki rycerz był nieśmiertelny....

Prosze o pomoc.

Grzegorz - Czw 24 Kwi, 2008

Jedyne mozliwosci "wyparcia" tego rycerza sa:

a) zagrasz "intryge" przeciwko temu rycerzowi

albo

b) zagrasz "dezertera", jezeli ten rycerz jest jego jedyny, musi go usunac - a ty go zyskasz. ;)

Vasquez - Wto 29 Kwi, 2008

dzieki za pomoc :)
elman - Wto 24 Lut, 2009

Mam kilka wątpliwości odnośnie kart zdarzeń w MiR:

1. Dźwig - czy pozwala ona na rozbudowę stolicy tylko jednego koloru na raz? - np. mam żółtą na 1lvl, niebieską na 2lvl i zieloną na 0; zagrywam "dźwig", płacę jedno sukno, dwie monety i zero papieru i podnoszę każdą o jeden poziom, czy mogę podnieść tylko jedną z nich (i czy może to być awans 0=>1 za darmo)?

2. Handlarz - czy handlarz na polu z surowcem działa jak port 2:1 (np. 2 drewna na wszytko inne) czy 2 czegokolwiek na drewno?

3. Porty handlowe - co się dzieje jeśli nie mam na tyle kart, żeby zmusić do wymiany wszystkich graczy? Czy mogę wybrać z którymi się wymieniam, czy robię wymianę po kolei do wyczerpania kart na ręce?

Inne problemy:

I. Co się dzieje gdy zabraknie kart "Bohater Catanu" (w moim zestawie było ich 6) a ktoś powinien ją dostać, bo przy obronie wyspy wystawił najwięcej rycerzy?

II. Żółta stolica na 3lvl pozwala na wymiany: 2 towary->towar?(to na pewno); 2 towary->surowiec?; 2 surowice->towar?

III. Barbarzyńcy "płyną" od początku gry? Pytam, bo gramy z kolegami w starą niemiecką wersję i w tamtejszych zasadach zaczynają "płynąć" dopiero w trzeciej kolejce rzutów?

Z góry dzięki za pomoc.


BTW. Żeby urozmaicić sobie zabawę sami wymyśliliśmy kilka urozmaiceń. Na przykład kartą Szpieg można obronić się przed "atakiem inną kartą (innym Szpiegiem, Sabotażystą, Dyplomatą, Biskupem - nie kradnie ci zasobów tylko blokuje pole, Monopolem na surowce i towary itp.). Nie wykorzystujemy ekstra punktów za dopłynięcie do "nieznanej wyspy", co wydłuża rozgrywkę.

Grzegorz - Pią 06 Mar, 2009

elman napisał/a:
1. Dźwig - czy pozwala ona na rozbudowę stolicy tylko jednego koloru na raz? - np. mam żółtą na 1lvl, niebieską na 2lvl i zieloną na 0; zagrywam "dźwig", płacę jedno sukno, dwie monety i zero papieru i podnoszę każdą o jeden poziom, czy mogę podnieść tylko jedną z nich (i czy może to być awans 0=>1 za darmo)?


Tylko jedna z nich; 0>1 jest dozwolone.

Cytat:
2. Handlarz - czy handlarz na polu z surowcem działa jak port 2:1 (np. 2 drewna na wszytko inne) czy 2 czegokolwiek na drewno?


Jak port 2:1.

Cytat:
3. Porty handlowe - co się dzieje jeśli nie mam na tyle kart, żeby zmusić do wymiany wszystkich graczy? Czy mogę wybrać z którymi się wymieniam, czy robię wymianę po kolei do wyczerpania kart na ręce?


Wymieniasz karty w dowolnej kolejnosci, a skoro robisz to po kolei, mozesz wymieniac równiez karty, które otrzymales od innych graczy, tak ze tak czy wsiak mozesz wymieniac karty ze wszystkimi graczami.

Cytat:
I. Co się dzieje gdy zabraknie kart "Bohater Catanu" (w moim zestawie było ich 6) a ktoś powinien ją dostać, bo przy obronie wyspy wystawił najwięcej rycerzy?


Zastepujesz brakujace karty czymkolwiek.

Cytat:
II. Żółta stolica na 3lvl pozwala na wymiany: 2 towary->towar?(to na pewno); 2 towary->surowiec?; 2 surowice->towar?


2 towary na 1 towar/surowiec.
Zólta stolica, to jak port 2:1 dla towarów.

Cytat:
III. Barbarzyńcy "płyną" od początku gry? Pytam, bo gramy z kolegami w starą niemiecką wersję i w tamtejszych zasadach zaczynają "płynąć" dopiero w trzeciej kolejce rzutów?


Barbarzyncy od zwasze plyna od poczatku gry.
Twoi niemieccy przyjaciele graja wedlug wlasnych zasad.
Niegdy dotad nie bylo takiej zasady.

asiasunny - Sob 18 Kwi, 2009

Nie rozumiem do czego służą te znaczniki w żeglarzach ?
Sztefan - Sob 18 Kwi, 2009

Są to po prostu znaczniki pomocnicze. To, czy mają jakąś funkcję zależy od scenariusza i jest opisane w regułach. Najczęściej służą do zaznaczenia zdobycia dodatkowych punktów zwycięstwa.
moonman - Czw 05 Lis, 2009

pytalem na G-P, ale może tutaj szybciej uzyskam odpowiedź.
pytanie dot. Żeglarzy - scenariusz WYSPA MGIEŁ

początkowa faza zagospodarowania wyspy:
jeśli gracz ustawi swoją pierwszą osadę na brzegu oraz statek w stronę mgły odkrywamy "zamglony" obszar.
czy już wtedy gracz dostaje surowiec za odkryty obszar?

to samo pytanie tyczy się drugiej osady (za którą zbiera już surowce z sąsiednich pól).

drugie pytanie:
czy surowce uzyskane z odkrywania lądów mogą być wykorzystywane w tej samej turze

elman - Pon 28 Gru, 2009

Grzegorz napisał/a:


Cytat:
3. Porty handlowe - co się dzieje jeśli nie mam na tyle kart, żeby zmusić do wymiany wszystkich graczy? Czy mogę wybrać z którymi się wymieniam, czy robię wymianę po kolei do wyczerpania kart na ręce?


Wymieniasz karty w dowolnej kolejnosci, a skoro robisz to po kolei, mozesz wymieniac równiez karty, które otrzymales od innych graczy, tak ze tak czy wsiak mozesz wymieniac karty ze wszystkimi graczami.



Hej. Wracam do tego pytania, bo zauważyłem, że nie wyjaśnia precyzyjnie tego zagadnienia.

"Porty handlowe" dają możliwość zmuszenia innych graczy do oddania ci jednego z posiadanych przez siebie towarów w zamian za jeden surowiec z twojej ręki. Nie zgadzam się z tym co napisał Grzegorz. Jeśli dostałem w wyniku wymiany dzięki zagraniu karty od jakiegoś gracza TOWAR to nie mogę go wymienić z innych graczem na zasadach opisanych w karcie.

Postanowiłem ponowić pytanie. Czy zagrywając kartę "Porty handlowe" mogę/muszę:

- zdecydować, że dokonam wymiany tylko z częścią graczy (lub jednym), a nie ze wszystkimi, którzy mają towary?
- wybrać kolejność w jakiej gracze wymieniają się ze maną (mam tylko 2 karty surowców na wymianę, a jest trzech graczy z surowcami. Wiem, że dwóch z nich ma interesujące mnie towary, ale nie są oni następni w kolejności po mnie do rzutu - wymiana byłaby nie po kolei.) Czy mogę pominąć kogoś w takiej wymianie?
- mam na tyle karty surowców, że mogę dokonać wymiany z każdym, kto ma surowiec, ale z jakiegoś powodu nie chcę wymieniać wszystkich możliwych surowców. Czy zachować część surowców i zachować się jak w pytaniu powyżej?

Mam nadzieję, że pytanie jest jasne. Jeśli coś jest niejasne, chętnie doprecyzuje.



Ale to nie koniec pytań o Miasta i Rycerze :) Następna kwestia jest jeszcze bardziej skomplikowana, więc muszę się skupić, żeby ją dobrze wyłożyć ;)

Sytuacja faktyczna: W grze bierze udział 3 graczy A, B, C. Gracz a ma dwie osady, bo startowe miasto stracił w wyniku ataku barbarzyńców. Gracz B ma jedno miasto i jednego aktywnego rycerza. Gracz C ma cztery miasta i 2 aktywnych rycerzy. Dopływają barbarzyńcy i zaczyna się faza obrony wyspy. Gracz A nie wystawia rycerza, gracz B wystawia jednego, gracz C dwóch. Miast jest 5, rycerzy jest 3, więc wyspa nieobroniona.

Co się dzieje:
- Nic. Najmniej rycerzy wystawił gracz A, ale nie ma miasta, które mógłby stracić, więc nic mu się nie dzieje. Nikt nie dostaje karty bohatera, ani karty rozwoju.
- Miasto traci gracz B, ponieważ gracz A był wyłączony z obrony wyspy, ponieważ nie ma miasta.

Dodam, że gramy wg opcji obrony dla zaawansowanych - sami decydujemy ilu rycerzy wystawić do obrony wyspy, a nie ma obowiązku wystawiania wszystkich aktywnych.

Wracając do kazusu. Czy jeśli gracz A miałby możliwość użycia swoich rycerzy do obrony wyspy, to może z niej skorzystać i zdobyć punkt bohatera lub kartę rozwoju?

Czy gracz A może, mając jednego aktywnego rycerza i wiedząc, że ze strony barbarzyńców nic mu nie grozi pognębić gracza B i użyć swojego rycerza? Obaj będą wtedy mięli najmniejszą liczbę obrońców i B będzie musiał stracić miasto?


Uff. Z góry dziękuję za pomoc, bo wczoraj przez to niemal się pobiliśmy :P

Radziol88 - Czw 21 Sty, 2010

elman napisał/a:

Hej. Wracam do tego pytania, bo zauważyłem, że nie wyjaśnia precyzyjnie tego zagadnienia.

"Porty handlowe" dają możliwość zmuszenia innych graczy do oddania ci jednego z posiadanych przez siebie towarów w zamian za jeden surowiec z twojej ręki. Nie zgadzam się z tym co napisał Grzegorz. Jeśli dostałem w wyniku wymiany dzięki zagraniu karty od jakiegoś gracza TOWAR to nie mogę go wymienić z innych graczem na zasadach opisanych w karcie.

Postanowiłem ponowić pytanie. Czy zagrywając kartę "Porty handlowe" mogę/muszę:

- zdecydować, że dokonam wymiany tylko z częścią graczy (lub jednym), a nie ze wszystkimi, którzy mają towary?

zasady napisał/a:

Każdemu z graczy możesz dać po jednej karcie surowca. W ramach zapłaty gracz musi przekazać Ci dowolną kartę towaru, o ile taką kartę posiada.

Skoro możesz, to sobie wybierasz dowolnego gracza i "proponujesz" wymianę/
elman napisał/a:

- wybrać kolejność w jakiej gracze wymieniają się ze maną (mam tylko 2 karty surowców na wymianę, a jest trzech graczy z surowcami. Wiem, że dwóch z nich ma interesujące mnie towary, ale nie są oni następni w kolejności po mnie do rzutu - wymiana byłaby nie po kolei.) Czy mogę pominąć kogoś w takiej wymianie?

Jak wyżej. Sam wybierasz gracza.
elman napisał/a:

- mam na tyle karty surowców, że mogę dokonać wymiany z każdym, kto ma surowiec, ale z jakiegoś powodu nie chcę wymieniać wszystkich możliwych surowców. Czy zachować część surowców i zachować się jak w pytaniu powyżej?

I zaś wszystko jest na zasadzie twojego wyboru.

elman napisał/a:

Ale to nie koniec pytań o Miasta i Rycerze :) Następna kwestia jest jeszcze bardziej skomplikowana, więc muszę się skupić, żeby ją dobrze wyłożyć ;)

Sytuacja faktyczna: W grze bierze udział 3 graczy A, B, C. Gracz a ma dwie osady, bo startowe miasto stracił w wyniku ataku barbarzyńców. Gracz B ma jedno miasto i jednego aktywnego rycerza. Gracz C ma cztery miasta i 2 aktywnych rycerzy. Dopływają barbarzyńcy i zaczyna się faza obrony wyspy. Gracz A nie wystawia rycerza, gracz B wystawia jednego, gracz C dwóch. Miast jest 5, rycerzy jest 3, więc wyspa nieobroniona.

Co się dzieje:
- Nic. Najmniej rycerzy wystawił gracz A, ale nie ma miasta, które mógłby stracić, więc nic mu się nie dzieje. Nikt nie dostaje karty bohatera, ani karty rozwoju.
- Miasto traci gracz B, ponieważ gracz A był wyłączony z obrony wyspy, ponieważ nie ma miasta.

zasady napisał/a:

Konsekwencje przegranej dotykają tylko tych graczy, którzy posiadają jedno lub więcej miast. Ci gracze zliczają sumę punktów siły swoich rycerzy będących w gotowości (miecze). Gracz, który wystawił najsłabszą armię, musi zamienić jedno ze swoich miast w osadę. Jeśli kilku graczy wystawiło tak samo mało punktów siły, każdy z nich traci
po jednym mieście. W sytuacji wyjątkowej- kiedy przykładowo żaden z graczy nie miał w gotowości żadnego rycerza, wszyscy mogą stracić po jednym mieście.

Czyli do obrony liczą się wszyscy wystawieni rycerze, ale w razie porażki "walka" o utratę miasta dotyczy tylko graczy, którzy mają co stracić.

elman napisał/a:

Wracając do kazusu. Czy jeśli gracz A miałby możliwość użycia swoich rycerzy do obrony wyspy, to może z niej skorzystać i zdobyć punkt bohatera lub kartę rozwoju?

zasady napisał/a:

Gracz, który wystawił do zwycięskiej bitwy najsilniejszą armię (najwięcej mieczy), otrzymuje kartę punktu zwycięstwa- „Bohater Catanu”.

Ani słowa o jakimkolwiek wyjątku :)

elman napisał/a:

Czy gracz A może, mając jednego aktywnego rycerza i wiedząc, że ze strony barbarzyńców nic mu nie grozi pognębić gracza B i użyć swojego rycerza? Obaj będą wtedy mięli najmniejszą liczbę obrońców i B będzie musiał stracić miasto?

Ze względu na wyżej podaną odpowiedź nie musi tego robić, bo nie jest brany pod uwagę do obliczania najsłabszego obrońcy.

Radziol88 - Sob 20 Lut, 2010

Tym razem ja mam pytanie :)
W Żeglarzach na karcie cudu Monument jest wymaganie: miasto portowe. Czy to chodzi o miasto z portem handlowym, czy dowolne miasto na wodą?

Gimlos - Nie 21 Lut, 2010

Mam pytanie do Miast i Rycerzy.

Jak mam rozumieć informację z instrukcji na temat handlu: Dla wszystkich transakcji handlowych obowiązuje ogólna zasada: Określony jest tylko
rodzaj kart, które gracz musi oddać. Od gracza zależy czy w zamian otrzyma kartę surowca czy kartę towaru.

Czyli jeśli chcemy się handlować z innymi graczami mówimy że daję Ci np. kartę z rodzaju rudy za cegłę. I teraz jeśli gościu się zgodzi to daję mu albo rudę albo kartę z pieniędzmi bo są z tego samego rodzaju? Czy o to w tym chodzi?

elman - Wto 23 Lut, 2010

Gimlos napisał/a:
Mam pytanie do Miast i Rycerzy.

Jak mam rozumieć informację z instrukcji na temat handlu: Dla wszystkich transakcji handlowych obowiązuje ogólna zasada: Określony jest tylko
rodzaj kart, które gracz musi oddać. Od gracza zależy czy w zamian otrzyma kartę surowca czy kartę towaru.

Czyli jeśli chcemy się handlować z innymi graczami mówimy że daję Ci np. kartę z rodzaju rudy za cegłę. I teraz jeśli gościu się zgodzi to daję mu albo rudę albo kartę z pieniędzmi bo są z tego samego rodzaju? Czy o to w tym chodzi?


Nie. Chodzi tylko o handel gracz-bank. Co do zasady w banku możesz wymienić każdy rodzaj IDENTYCZNYCH kart na jedną dowolną inną (np. 4 gliny na rudę, 4 drewna na 1 monety, 4 zwoje na owcę). Jeśli masz osadę lub miasto na porcie 3:1 to możesz wg powyższej zasady wymieniać wszystko na wszystko (np. 3 barany na drewno). Jeśli masz zabudowanie na porcie 2:1, to możesz wymienić dwie karty surowca odpowiadające portowi na jedną dowolną kartę.

Jeśli idzie o handel pomiędzy graczami, to jednym ograniczeniem jest wola współhandlującego. Możecie się wymieniać 1:1 lub 10:1 lun 4:7 itd w dowolnych konfiguracjach kart (surowce na towary, towary na surowce, towary na towary, surowce na surowce). Ja i moi znajomi umówiliśmy się, że nie można oddawać niczego za darmo i wymieniać się "na kreskę".

Radziol88 - Pią 26 Lut, 2010

Zakaz wymiany do zera (darowizna) jest ustanowiony przez instrukcję.
urgath73 - Pon 12 Kwi, 2010

Mam dwa pytania związane z ujawnianiem ilości kart:
1. Czy gracze są zobowiązani ujawnić liczbę posiadanych kart przed przestawieniem złodzieja po wylosowaniu "7" lub zagraniu karty rycerz?
2. Czy gracze w ogóle muszą ujawniać liczbę kart surowców i posiadanych kart rozwoju w grze?

Wątpliwości powstają przy rozgrywce w przypadku wyboru miejsca przestawienia złodzieja i w konsekwencji wyboru gracza, od którego ciągniemy kartę surowca. Jeżeli gracze odmawiają ujawnienia ilości kart surowców (poza przypadkami, gdy mają ich ponad 7), wówczas gracz, który przestawia złodzieja może wybrac osobę, która w ogóle nie ma kart surowców, przez co takie "ukrywanie" naraża go na stratę. O ile przy wyrzuceniu "7" wydaje się, że możemy(?) zażądać ujawnienia ilości kart w celu zweryfikowania, czy gracz ma powyżej 7, czy nie, o tyle w przypadku zagrania kartą rycerza nic nie wskazuje na obowiązek ujawnienia ich ilości.

edit:
Co do drugiego pytania doczytałem się, że ukrywanie kart rozwoju (zarówno ich treści jak i ilości) jest dozwolone, a nawet zalecane. Nadal jednak proszę o wyjaśnienie kwesti ukrywania ilości posiadanych kart surowców.

Radziol88 - Nie 18 Kwi, 2010

Niezłe pytanie :D Aż sam przeczytałem całą instrukcję i almanach.
Jest powiedziane, że karty surowców Przechowuje się "w ukryciu", ale z tekstu o kartach rozwoju: "Przechowuje ją w ukryciu (...) i najlepiej tak, by nie rzucała się w oczy innym graczom...", co sugeruje, że zwrot "w ukryciu" oznacza ukrycie zawartości karty, a nie w ogóle faktu jej posiadania.
Tekst o Rycerzu mówi: "ciągnie od niego jedną kartę z surowcem z wachlarza kart trzymanych przez niego w rękach".
Nie jest powiedziane, że ten wachlarz ma być rozłożony przed przestawieniem złodzieja.
Jednak na podstawie wszystkich tekstów wnioskuję, że karty powinny być przez wszystkich graczy trzymane w standardowy karciany sposób - czyli wachlarz - i nie mają prawa ich ukrywać (nie dotyczy kart rozwoju).
Jest powiedziane, że można je przechowywać w sposób nie sugerujący nic innym graczom, więc np. ułożenie ich w stos jedna na drugiej jest jak najbardziej dozwolone.

urgath73 - Pon 19 Kwi, 2010

Analizując zasady gry doszliśmy do podobnych wniosków. Nigdzie nie znalazłem zakazu ukrywania ilości kart surowców. Można więc powiedzieć, że jest to dozwolone. Uważam jednak, że każdy przypadek ukrywania, nie przewidziany w zasadach gry, psuje grę, bo ma charakter "drobnego cwaniactwa".
Celem zagrania karty "Rycerz" może być nie tylko przestawienie Złodzieja na inne pole. Kartę tę zagrywa się również wtedy, gdy jedyne co chcemy uzyskać, to punkty z karty "Najwyższa władza rycerska", a nawet wyłącznie korzyść z ciągnięcia karty surowca od innego gracza.
Warto przed grą ustalić zasady ukrywania ilości kart, żeby nie było sporów, czy żalu później w trakcie rozgrywki.

Grzegorz - Pią 23 Lip, 2010

W kazdym momencie gry kazdy gracz obowiazany jest podac ilosc trzymanych przez siebie kart - i surowców, i rozwoju. Nie ma wiec w zadnym wypadku ukrywania. Karty równiez nie wolno np. trzymac pod stolem itp. Zawsze, w kazdej chwili, musza byc widoczne (rewersem) dla innych graczy.

Wiec w przypadku 7 zwyczajem jest, zapytanie wszystkich graczy o ilosc kart - nie tylko, aby sprawdzic, czy ktos ma wiecej niz 7, ale i po to, aby móc krasc od tego, co np. trzyma ich najwiecej. Kazdy gracz zobowiazany jest udzielic te informacje w dowolnej chwili gry.

Guma - Sob 30 Paź, 2010

Witam serdecznie, oto moje pytanie:

Catan z dodatkiem dla 5-6.

Gracz A kończy swoją turę i pyta czy ktoś coś buduje/kupuje karę rozwoju. Ja jestem po nim także jako pierwszy kupuję kartę rozwoju (jest to 1 punkt zwycięstwa - aktualnie miałem 9+ten 1). Nie mogę użyć jej w jego turze ale teraz następuje moja tura - rzucam kostkami, biorę surowce i czy teraz mogę już użyć karty rozwoju, którą przed chwilą kupiłem a tym samym ogłosić zwycięstwo?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
pozdrawiam.

Radziol88 - Sob 30 Paź, 2010

Jak najbardziej możesz.
Almanach napisał/a:

Karty Punkt zwycięstwa
Ten gracz, którego kolejka przypada, a posiada 10 punktów zwycięstwa łącznie z kartami Punkt zwycięstwa, odkrywa te karty i tym sposobem wygrywa.

Almanach napisał/a:

Karty rozwoju
Nie wolno jednak użyć karty zakupionej w tej samej kolejce.
Wyjątek: Gracz posiada 9 punktów zwycięstwa. Kupuje kartę i okazuje się, że jest to karta Punkt zwycięstwa i w tym momencie ma 10 punktów zwycięstwa, czyli ilość wymaganą do wygrania gry. W takiej sytuacji odkrywa nabytą właśnie kartę od razu i wygrywa.

Kaktus - Sro 01 Gru, 2010

Witam

Jestem po pierwszej rozgrywce z dodatkiem Miasta i Rycerze i nasunęło mi się kilka pytań.

1. Siła barbarzyńców jest równa liczbie wszystkich miast łącznie czy należy do niej zaliczyć również osady? W instrukcji mowa jest siła miast, chciałem się jednak upewnić, gdyż w takim wypadku, barbarzyńcy są powiedzmy sobie, kiepskim mechanizmem...
2. Złodziej kradnie również karty towarów czy jedynie surowców? W instrukcji mowa jest o surowcach, jednak domyślam się podstawka jest sporo starsza od dodatku i mogło nie być w planach jeszcze kart surowców.

Z góry dziękuję za odpowiedzi

dizzit - Pią 03 Gru, 2010

1. Siła barbarzyńców to całkowita ilość miast +metropolii (wszystko liczy się za 1)
Jeżeli na planszy są 4 miasta, 2 metropolie i 5 osad - siła barbarzyńców wynosi 6
2. Złodziej kradnie co mu w ręce w padnie :) . Na ręku trzymasz wymieszane karty surowców i towarów; na co wypadnie na to bęc :) .

(i jedna nieścisłośc - surowce zawsze byly a nie było towarów :)

Kaktus - Pią 03 Gru, 2010

Dzięki za odpowiedź. W takim razie źle graliśmy i rozgrywka była nieco nudnawa, acz trudniejsza.
Radziol88 - Sob 04 Gru, 2010

Należy podkreślić, że przez 'metropolię' jest rozumiane połączenie pionek miasta + pionek metropolii. Czyli jako siłę barbarzyńców należy liczyć po prostu liczbę pionków miast na planszy, niezależnie od tego, czy są na nich pionki metropolii, czy nie.
A karty towarów i surowców należy traktować zawsze tak samo, za wyjątkiem sytuacji wyszczególnionych w instrukcji do Miast i Rycerzy (np. porty).

piotrest - Sob 04 Gru, 2010

Cześć!

Mam wątpliwości co do jednej rzeczy. Mianowicie w instrukcji jest napisane: "Ważne. Jeżeli w dalszej części gry wylosowane zostanie pole na którym stoi złodziej, wtedy właściciele graniczących z tym polem osad i miast nie otrzymują ŻADNYCH zysków". Jeśli dajmy na to złodziej stoi na polu z numerem 8 to oznacza to, że gracze nie mają zysków granicząc tylko z tym polem, czy z każdym polem z nr 8?

Kaktus - Sob 04 Gru, 2010

Zysków nie otrzymują wszyscy gracze posiadający swoje Miasta/Osady tylko na tym polu, na którym stoi złodziej.
moonman - Pon 13 Gru, 2010

Żeglarze - chcę się upewnić w kwestii przestawiania statków.

Buduję statek, przestawiam inny i dokładam do wybudowanego, kupuję dwa następne - dokładam do przestawionego.

Poprawnie?
Czyli jedyną zasadą jest że przestawiany statek nie może być wybudowany w aktualnej turze tak?

Kaktus - Pon 20 Gru, 2010

Q1: Czy mogę wypierać z drogi Rycerza innego gracza o takiej samej sile jak mój? Np. czy rycerza o sile 2 mogę wyprzeć rycerzem o sile 2? W instrukcji jest zdawkowa informacja "słabszych rycerzy".

Q2: Czy rycerz może poruszać się przez skrzyżowania zajęte przez innych rycerzy? Np. mam 4 skrzyżowania połączone ze sobą, na 3 znajdują się już rycerze i chcę poruszyć pierwszego rycerza na wolne pole znajdujące się bezpośrednio za innymi rycerzami. Czy to możliwe?

dizzit - Pon 20 Gru, 2010

Ad1.
Nie, żeby wyprzeć rycerze o sile II musisz zrobic to rycerzem o sile III itp.
Jak masz rycerzy III poziomu nikt cie już nie może ścignąć.

Ad2.
wrzuć jakis prosty rysuek bo ciężko określić. Widziałe sytuacje że jedyną możliwością gdy jeden rycerz wypierał drugiego było to, że zamieniali się oni miejscami, ciekawy przypadek ogółem. Także wrzuć z painta jakiegoś szkica.

Radziol88 - Pią 24 Gru, 2010

moonman napisał/a:
Żeglarze - chcę się upewnić w kwestii przestawiania statków.
Buduję statek, przestawiam inny i dokładam do wybudowanego, kupuję dwa następne - dokładam do przestawionego.
Poprawnie?
Czyli jedyną zasadą jest że przestawiany statek nie może być wybudowany w aktualnej turze tak?

O ile dobrze rozumiem pytanie - tak. W każdej turze możesz przestawić jeden statek wybudowany wcześniej i będący na niezamkniętej trasie. Do tego statku można od razu dobudować kolejne.

Kaktus napisał/a:

Q2: Czy rycerz może poruszać się przez skrzyżowania zajęte przez innych rycerzy? Np. mam 4 skrzyżowania połączone ze sobą, na 3 znajdują się już rycerze i chcę poruszyć pierwszego rycerza na wolne pole znajdujące się bezpośrednio za innymi rycerzami. Czy to możliwe?

Nie. Instrukcja wyraźnie stwierdza (ROZKAZY DLA RYCERZA -> Przemarsz):
Przemarsz przez skrzyżowanie zajmowane przez wrogiego rycerza jest zabroniony.

Kaktus - Nie 26 Gru, 2010

Mówię tu o moich rycerzach, czy mogę maszerować przez skrzyżowania zajęte przez WŁASNYCH rycerzy?
dizzit - Pon 27 Gru, 2010

A wrzucisz rysunek :) ??
Ale raczej nie ma skakania, nigdy nie gralismy żeby cos takiego było dopuszczone.

Radziol88 - Nie 02 Sty, 2011

Kaktus napisał/a:
Mówię tu o moich rycerzach, czy mogę maszerować przez skrzyżowania zajęte przez WŁASNYCH rycerzy?

Oczywiście. Jedyne warunki jakie narzuca instrukcja, to połączenie pozycji docelowej z obecną.

Chris1983 - Pią 04 Mar, 2011

Witam
Mam takie pytania np. mam jedno miasto, które jest przekształcone w Metropolie i na skutek inwazji barbarzyńców zostaje utracone. Czy trace w normalny sposób miasto a metropolia zostaje na swoim miejscu?

Następne pytanie dotyczy pirata czy ktoś może mi wytłumaczyć dokładne zasady

dizzit - Pon 07 Mar, 2011

Ad.1
Nie możesz utracić miasta które jest juz przekształcone w metropolie. Jeżeli jest to twoje jedyne miasto a reszta to osady - podczas ataku barbarzyńców jesteś bezpieczny, możesz nie wystawiać wojska, inni bedą mieli większy problem sie obronić :) bo twoje miasto+metropolia zwiększa siłe barbarzyńców, a że nie możesz tego starcić to w przypadku przegranej walki z barbarzyńcami strate poniesie ten kto wystawił najmiej wojska i ma co stracić.

Ad.2 Uściślij :)

Chris1983 - Pon 07 Mar, 2011

jeśli chodzi o pirata to już wiem dokładnie o co chodzi, :) ale zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz czy w miejscu gdzie jest port handlowy można stawiać statek?
Radziol88 - Sob 12 Mar, 2011

A jest zabronione? ;)
Doorwayboy - Czw 04 Sie, 2011
Temat postu: Droga z trzech klocków
Czy mogę zbudować drogę na zasadzie ^ – – – ^ (osada, droga, droga, droga, osada), czy muszę z dwóch klocków ^ - - ^ (osada, droga, droga, osada). Chodzi o to czy mogę ciągnąć drogę przez kilka klocków zanim wybuduje osadę.
Michal - Czw 04 Sie, 2011

Droga może być przedłużana dowolną ilość razy zanim zostanie wybudowana osada.
Damian - Pią 05 Sie, 2011
Temat postu: złodziej na pustynię !
Cytat:
znalazłem we wcześniejszych postach tego tematu informację iż ponek złodzieja może zostać przestawiony z powrotem na pustynię, czy faktycznie tak jest?

moje wątpliwości wynikają z tego, iż zabawę z osadnikami rozpocząłęm na umarłej już stronie s3dconnector i z tego co pamiętam tam nie można było powrócić złodzieja na pustynię

gdy grałem na oficjalnej stronie playcatan, to nie zwróciłem już na to uwagi (co może świadczyć o tym, że nie wychwyciłem tego, bo po prostu było tak samo, ale pewności nie mam)

a poza tym wspomniany post z tego tematu jest dosyć stary, więc pewności co do poprawności nie mam, tym bardziej że później nikt już o tym nie pisał

postaram się jeszcze poszukać w almanachu, ale dopiero w weekend będę miał możliwość ;]


odpowiadając sobie na pytanie :grin: oto co znalazłem w almanachu:

sekcja Rycerz:
"Gdy gracz w swojej kolejce [...] Stawia go [złodzieja, przypis Damiana :mrgreen: ] na żeton innego dowolnego pola."

podobne stwierdzenie znajdziecie w sekcji Wylosowano kostkami liczbę "7" - Budzi się złodziej

czyli podsumowując, złodzieja można stawiać na pustyni w dowolnym momencie (no chyba że aktualnie tam stoi, to trzeba przestawić, ale to chyba każdy wie :wink: )


___
damian

crabtree - Pią 05 Sie, 2011

Wg mnie jest to kwestia uzgodnienia między graczami czy można przestawiać złodzieja na pustynie czy nie. Zależy od towarzystwa, czy jest nastawione na złośliwości czy niekoniecznie ;)
profeasy - Nie 13 Lis, 2011

Czy karty rozwoju można sprzedawać? wg instrukcji można, ale nigdy tego nie robiliśmy, bo to moim zdaniem bez sensu.

I jak jest z piratem, czy jak blokuje statek który dopłynął już do drugiej wyspy, to czy można tam wybudować przy nim osadę? wg instrukcji pirat blokuje tylko statki, ale pytam dla pewności.

Radziol88 - Pon 14 Lis, 2011

profeasy napisał/a:
Czy karty rozwoju można sprzedawać? wg instrukcji można, ale nigdy tego nie robiliśmy, bo to moim zdaniem bez sensu.

Gdzie masz w instrukcji taki zapis?????
profeasy napisał/a:
I jak jest z piratem, czy jak blokuje statek który dopłynął już do drugiej wyspy, to czy można tam wybudować przy nim osadę? wg instrukcji pirat blokuje tylko statki, ale pytam dla pewności.

Jeśli jest napisane, że blokuje statki, to prawdopodobnie oznacza to, że blokuje statki :P

Kościuszkowiec - Pon 16 Lip, 2012

Co oznacza symbol żetonu umieszczony na kartach wozów nr 5 w dodatku KUPCY I BARBARZYŃCY? W instrukcji nie znalazłem nic na ten temat.
Michal - Pon 16 Lip, 2012

Jest to symbol przypominający o tym, że za rozwinięcie wozu do 5 poziomu gracz otrzymuje 1 punkt zwycięstwa.
Kościuszkowiec - Pon 16 Lip, 2012

OK. A co to oznacza ,, Jeśli poruszyłeś w tej kolejce swój wóz w normalny sposób, możesz poruszyć go jeszcze raz w normalny sposób" na jednej z kart rozwoju do scenariusza Kupcy i Barbarzyńcy? Jaki jest nienormalny sposób? :)
Michal - Wto 17 Lip, 2012

Normalny ruch to ten wykonany w oparciu o podstawową wartość ruchu wozu.

Przypominam, że gracz może zagrać w swoim ruchu 1 kartę zboża aby zyskać 2 dodatkowe punkty ruchu - to jest właśnie ten "nienormalny" ruch.

Kościuszkowiec - Czw 19 Lip, 2012

Czy rzut na atak barbarzyńców wykonuje się już po fazie zagospodarowania wyspy (2osady+2miasta=12 rzutów; 3 za każdy budynek?) czy może dopiero po zbudowaniu kolejnych budynków?
Czy w fazie zagospodarowania wyspy w tej kampanii także buduje się drogi, bo instrukcja ten fakt przemilczała...?

bozek86 - Nie 12 Sie, 2012
Temat postu: Miasta i Rycerze "Zagrywanie kart postepu"
"Przed żadnym z graczy nie moga lezec wiecej niz 4 katy postepu (nie wilczając w to odkrytych kart punktów zwyciestwa). Gracz, który otrzymuje piata karte postepu (i nie moze lub nie zdcyduje sie zagrac zadnej z posiadanych kart do konca swojej kolejki(, musi na koncu swojej kolejki jedna z nich odrzucic"


Czy w takim przypadku jesli mam 4 karty i dochodzi mi 5 moge uzyc ich w kolejce az 5 na raz?

Radziol88 - Wto 14 Sie, 2012
Temat postu: Re: Miasta i Rycerze "Zagrywanie kart postepu"
bozek86 napisał/a:
"Przed żadnym z graczy nie moga lezec wiecej niz 4 katy postepu (nie wilczając w to odkrytych kart punktów zwyciestwa). Gracz, który otrzymuje piata karte postepu (i nie moze lub nie zdcyduje sie zagrac zadnej z posiadanych kart do konca swojej kolejki(, musi na koncu swojej kolejki jedna z nich odrzucic"


Czy w takim przypadku jesli mam 4 karty i dochodzi mi 5 moge uzyc ich w kolejce az 5 na raz?

Jeśli otrzymujesz 5 kartę w swojej turze, to możesz zagrać wszystkie 5 od razu.

Matt_Entor - Sro 15 Sie, 2012
Temat postu: Dodatek "Żeglarze"
Hej,

Kilka dni temu w końcu z ekipą dokonaliśmy zakupu dodatku "Żeglarze". Po kilku rozegranych partiach nasunęło się trochę pytań dot. scenariuszy bazowych oraz nowych zasad. Pytania niżej:

1. Czy pirat może zostać postawiony "na ramce" gdzie teoretycznie nie ma rozrysowanych pól? (blokując tym samym m. in. możliwość żeglowania po obrzeżach mapy)

2. W scenariuszu nr 6 zbieramy "bele tkanin", czy wioski na środkowych wyspach można "opływać", tj. w momencie gdy dobiję do jednej z wiosek, mogę kontynuować nową trasę morską "za" wioską? Czy też muszę rozpoczynać nowy szlak morski od mojej osady?

3. Czy wioska również wymusza na graczach budowanie osad z przerwą jednego skrzyżowania? To znaczy, czy można budować osady na najbardziej wysuniętych punktach dużych wysp, aby połączenie z wioską zostało dokonane z użyciem jednego statku?

4. I dotyczące powyższego (jeśli odpowiedź na 3. jest pozytywna): czy możemy zbudować wioskę na wspomnianym polu w fazie początkowej, postawić natychmiast statek i od razu zgarnąć pierwszą belę tkanin, jeszcze przed rozpoczęciem faktycznej rozgrywki?

5. W scenariuszu nr 7 zmagamy się z flotą i twierdzami piratów. Okazuje się, że w rozgrywce na 4-ech graczy istnieje prawdopodobieństwo, że w fazie początkowej osady zostaną tak rozłożone, że jeden z graczy będzie mógł zdobyć maksymalnie 9 punktów zwycięstwa. Moje pytanie, czy w tym scenariuszu "bele tkanin" (tak opisano znaczniki w instrukcji) także dają dodatkowe punkty zwycięstwa? A jeśli nie to co w sytuacji jeśli już na starcie rozkład osad uniemożliwia zwycięstwo jednemu z graczy?

Ufff... to wszystkie moje pytania na chwilę obecną. Liczę na Waszą pomoc :)

Pozdrawiam :)

Radziol88 - Czw 16 Sie, 2012
Temat postu: Re: Dodatek "Żeglarze"
Matt_Entor napisał/a:
1. Czy pirat może zostać postawiony "na ramce" gdzie teoretycznie nie ma rozrysowanych pól? (blokując tym samym m. in. możliwość żeglowania po obrzeżach mapy)

Nie.
Zgodnie z instrukcją, pirat może być postawiony tylko na polu morza, a instrukcja podstawki definiuje pole jako sześciokątny żeton.
Cytat:
2. W scenariuszu nr 6 zbieramy "bele tkanin", czy wioski na środkowych wyspach można "opływać", tj. w momencie gdy dobiję do jednej z wiosek, mogę kontynuować nową trasę morską "za" wioską? Czy też muszę rozpoczynać nowy szlak morski od mojej osady?

Nie jest to zabronione, więc dozwolone :)
Cytat:
3. Czy wioska również wymusza na graczach budowanie osad z przerwą jednego skrzyżowania? To znaczy, czy można budować osady na najbardziej wysuniętych punktach dużych wysp, aby połączenie z wioską zostało dokonane z użyciem jednego statku?

Podstawka narzuca przerwę między osadami/miastami i scenariusz nic tu nie dodaje.
Cytat:
4. I dotyczące powyższego (jeśli odpowiedź na 3. jest pozytywna): czy możemy zbudować wioskę na wspomnianym polu w fazie początkowej, postawić natychmiast statek i od razu zgarnąć pierwszą belę tkanin, jeszcze przed rozpoczęciem faktycznej rozgrywki?

Ponownie nie zostało zabronione coś, co jest w zasadach ogólnych dozwolone.
Cytat:
5. W scenariuszu nr 7 zmagamy się z flotą i twierdzami piratów. Okazuje się, że w rozgrywce na 4-ech graczy istnieje prawdopodobieństwo, że w fazie początkowej osady zostaną tak rozłożone, że jeden z graczy będzie mógł zdobyć maksymalnie 9 punktów zwycięstwa. Moje pytanie, czy w tym scenariuszu "bele tkanin" (tak opisano znaczniki w instrukcji) także dają dodatkowe punkty zwycięstwa? A jeśli nie to co w sytuacji jeśli już na starcie rozkład osad uniemożliwia zwycięstwo jednemu z graczy?

Tu nie ma czegoś takiego, jak bele tkanin...
Opisana sytuacja oznacza tylko błąd przy początkowym rozłożeniu.

Matt_Entor - Sob 18 Sie, 2012
Temat postu: Re: Dodatek "Żeglarze"
Cytat:
Cytat:
3. Czy wioska również wymusza na graczach budowanie osad z przerwą jednego skrzyżowania? To znaczy, czy można budować osady na najbardziej wysuniętych punktach dużych wysp, aby połączenie z wioską zostało dokonane z użyciem jednego statku?

Podstawka narzuca przerwę między osadami/miastami i scenariusz nic tu nie dodaje.

OK, ale jednak podstawka mówi o osadach i miastach, a tutaj mamy wioski, więc nadal nie jest to jasne. Jakieś doprecyzowanie?

Cytat:
Cytat:
5. W scenariuszu nr 7 zmagamy się z flotą i twierdzami piratów. Okazuje się, że w rozgrywce na 4-ech graczy istnieje prawdopodobieństwo, że w fazie początkowej osady zostaną tak rozłożone, że jeden z graczy będzie mógł zdobyć maksymalnie 9 punktów zwycięstwa. Moje pytanie, czy w tym scenariuszu "bele tkanin" (tak opisano znaczniki w instrukcji) także dają dodatkowe punkty zwycięstwa? A jeśli nie to co w sytuacji jeśli już na starcie rozkład osad uniemożliwia zwycięstwo jednemu z graczy?

Tu nie ma czegoś takiego, jak bele tkanin...
Opisana sytuacja oznacza tylko błąd przy początkowym rozłożeniu.

W instrukcji, w przygotowaniu planszy znaczniki nazwano belami tkanin, więc rozumiem, że jest to błąd instrukcji??

Przy okazji jeszcze jedno pytanie dot. budowy cudów:
1. Czy gdy chcemy rozpocząć budowę cudu musimy od razu "zbudować" jego pierwszy poziom? Czy jednak aby przejąć kartę cudu wystarczy spełnić wymagania pod surowcami?
2. Czy można budować więcej niż 1 cud (przez tego samego gracza) w trakcie partii?

Radziol88 - Sob 18 Sie, 2012
Temat postu: Re: Dodatek "Żeglarze"
Matt_Entor napisał/a:
Cytat:
Cytat:
3. Czy wioska również wymusza na graczach budowanie osad z przerwą jednego skrzyżowania? To znaczy, czy można budować osady na najbardziej wysuniętych punktach dużych wysp, aby połączenie z wioską zostało dokonane z użyciem jednego statku?

Podstawka narzuca przerwę między osadami/miastami i scenariusz nic tu nie dodaje.

OK, ale jednak podstawka mówi o osadach i miastach, a tutaj mamy wioski, więc nadal nie jest to jasne. Jakieś doprecyzowanie?

:?:
Pierwsza zasada obcowania z dodatkami: jeśli zasady nie zmieniają wprost zasad z podstawki, to nic się nie zmienia.
Podstawka wymusza odstępy między osadami i miastami. Rozszerzenie nie mówi prost, że tą zasadę należy rozszerzyć o wioski (które są przecież bardzo odmienne, bo nie należą do graczy) to znaczy, że wioski nie mają tu nic do rzeczy.
Cytat:
Cytat:
Cytat:
5. W scenariuszu nr 7 zmagamy się z flotą i twierdzami piratów. Okazuje się, że w rozgrywce na 4-ech graczy istnieje prawdopodobieństwo, że w fazie początkowej osady zostaną tak rozłożone, że jeden z graczy będzie mógł zdobyć maksymalnie 9 punktów zwycięstwa. Moje pytanie, czy w tym scenariuszu "bele tkanin" (tak opisano znaczniki w instrukcji) także dają dodatkowe punkty zwycięstwa? A jeśli nie to co w sytuacji jeśli już na starcie rozkład osad uniemożliwia zwycięstwo jednemu z graczy?

Tu nie ma czegoś takiego, jak bele tkanin...
Opisana sytuacja oznacza tylko błąd przy początkowym rozłożeniu.

W instrukcji, w przygotowaniu planszy znaczniki nazwano belami tkanin, więc rozumiem, że jest to błąd instrukcji??

:?:
Nie wiem jaką masz instrukcję, ale moja stara instrukcja (do wersji drewnianej) dodatkowe znaczniki jako bele tkanin definiuje tylko w jednym scenariuszu.
Cytat:

Przy okazji jeszcze jedno pytanie dot. budowy cudów:
1. Czy gdy chcemy rozpocząć budowę cudu musimy od razu "zbudować" jego pierwszy poziom? Czy jednak aby przejąć kartę cudu wystarczy spełnić wymagania pod surowcami?

Jak tylko spełnisz wymaganie możesz wziąć kartę cudu dla siebie (nieodwołalnie).
Cytat:
2. Czy można budować więcej niż 1 cud (przez tego samego gracza) w trakcie partii?

Nie (dlatego zastanów się w punkcie 1.)

bozek86 - Sob 15 Wrz, 2012
Temat postu: Wymiana surowców pomiedzu graczami ???
Jaka jest zasada wymiany kart surowców pomiedzy graczami ???

Chodzi mi dokładnie o to czy wymiana polega 1 za 1 czy np. 1 za 2, 1 za 3 itp..

Chodzi o przykry przypadek ze ktos był w gronie graczy bardzo złosliwy i dal osobie wygrac dajac jej za 1 karte 5 ;/ "specjalnie"

Alex - Wto 18 Wrz, 2012

Wymiana surowców między graczami jest praktycznie zupełnie dowolna, wydaje mi się, że jedynym ograniczeniem jest to z każdej strony surowców nie może być więcej niż 4. Teraz co prawda mam problem, bo nie potrafię tego znaleźć w żadnym oficjalnym źródle. Ale chyba nie ma żadnej oficjalnej adaptacji elektronicznej która by pozwalała na wymiany większe niż 4:4. Tak więc sądzę, że chyba coś w tym jest i takie założenie miał twórca. Wygląda jednak na to że nie ma żadnego oficjalnego oświadczenia w tej sprawie, a przynajmniej ludzie z BGG nie są w stanie mi pomóc. Więc wygląda na to, że można się wymieniać w dowolnych ilościach, chociaż nikt nie uważa tego za dobry pomysł.

Przypominam też, że zgodnie z zasadami 4 edycji mie wolno rozdawać też surowców, czyli również - wymieniać się tymi samymi surowcami. Wymiany typu 1 owca za 2 owce i podobne są niezgodne z regułami. Podobnie jak machlojki typu dwie wymiany pod rząd w jednej turze w efekcie czego jeden z graczy zyskuje dodatkowy surowiec. (owca za dwa drewna, a następnie drewno za owcę) Nie jest istotne to że zostało to zrobione w pseudo-legalny sposób, ale to że w efekcie po zakończeniu wymiany jeden z graczy otrzymał darmowy surowiec.

Tak więc wymiana 5 do 1 jest zgodna z zasadami tak długo dopóki obie strony wymieniają się różnymi surowcami. Ale polecam Ci skorzystać z tego jednak bardzo oficjalnego ale jednak "house rule" i przyjąć maksymalną górną granicę jednorazowej wymiany jako 4:4.


Jeśli ktoś na BGG rzuci jakimś oficjalnym źródłem które da 100% pewności to dam znać.

Radziol88 - Sro 19 Wrz, 2012

W edycji drewnianej jedynym ograniczeniem był zakaz darowizny (0:X), a poza tym mogłeś oddać nawet wszystkie karty za jedną.

Jeśli nowsze edycje mają coś więcej, to będzie to dobra wiadomość.

fosfor - Sob 29 Wrz, 2012
Temat postu: (MiR) Piąta karta postępu jest punktem zwycięstwa
Witam wszystkich.
Pytanie dotyczy rozszerzenia Miasta i Rycerze.

Czy w sytuacji kiedy gracz:
- poza swoją turą
- ma przed sobą 4 zakryte karty postępu
- otrzymuje piątą kartę, która jest punktem zwycięstwa,

1. Może odkryć tę kartę i nie odrzucać żadnej z pozostałych,
czy
2. Musi najpierw jedną z tych pięciu kart odrzucić, a dopiero następnie odkryć otrzymany Punkt Zwycięstwa?

Pozdrawiam
fosfor

Radziol88 - Pon 01 Paź, 2012

Ja obstawiam 1.
Obie zasady w instrukcji mają podane natychmiast. Ale zasada odkrywania punktów jest podana jako pierwsza. Poza tym, żeby odrzucić kartę musisz je najpierw przejrzeć, a to powinno cię zmusić do odsłonięcia punktu.

zuroslawski - Sro 03 Paź, 2012

Witam

Mam pytanie odnośnie walki z barbarzyńcami. Zobrazuje sytuacje:

Barbarzyńcy atakują wyspę. Bartek ma miasto i osadę i nie ma żadnego rycerza, Szymek ma również miasto i osadę i 2 rycerzy ale w stanie spoczynku. Kasia ma 3 osady i żadnego miasta i rycerza. Kamil ma 2 miasta i 2 rycerzy w stanie gotowości. Barbarzyńcy wygrywają bitwę (4:2) i teraz pytanie: Którego gracza barbarzyńcy degradują miasto do osady? Tylko Bartka? Czy Bartka i Szymona mimo że ma 2 rycerzy ale w stanie spoczynku?

Proszę o odpowiedź.

zuroslawski - Sro 03 Paź, 2012

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie handlarza:

Jeśli przeniosę handlarza na swoje pole do którego dostęp ma również przeciwnik, czy on również może wymieniać towar z tego pola w stosunku 2:1 czy tylko ja mam taką możliwość?

Radziol88 - Sro 03 Paź, 2012

zuroslawski napisał/a:
Witam

Mam pytanie odnośnie walki z barbarzyńcami. Zobrazuje sytuacje:

Barbarzyńcy atakują wyspę. Bartek ma miasto i osadę i nie ma żadnego rycerza, Szymek ma również miasto i osadę i 2 rycerzy ale w stanie spoczynku. Kasia ma 3 osady i żadnego miasta i rycerza. Kamil ma 2 miasta i 2 rycerzy w stanie gotowości. Barbarzyńcy wygrywają bitwę (4:2) i teraz pytanie: Którego gracza barbarzyńcy degradują miasto do osady? Tylko Bartka? Czy Bartka i Szymona mimo że ma 2 rycerzy ale w stanie spoczynku?

Proszę o odpowiedź.

Bartek i Szymon.
Jedyne co potrafi nieprzygotowany Rycerz, to zajmować miejsce.

Radziol88 - Sro 03 Paź, 2012

zuroslawski napisał/a:
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie handlarza:

Jeśli przeniosę handlarza na swoje pole do którego dostęp ma również przeciwnik, czy on również może wymieniać towar z tego pola w stosunku 2:1 czy tylko ja mam taką możliwość?

Tylko osoba, która zagrała kartę.

bozek86 - Sob 24 Lis, 2012
Temat postu: MIASTA I RYCERZE KARTA DYPLOMATA
Możesz zdjac z planszy wybraną końcową droge lub statek. Jesli zdjąleś własną droge lub statek , mozesz odrazu umieścić ja w innym miesjcu planszy (zgodnie z zasadami)


Pytanie.

1. Czy moge zbarc jedyną droge która odchodzi od osady i zostawic ja bez zadnej drogi?
2. Jesli zabieram komus droge to musze wystawic tez droge czy moge statek? Czy tylko Droga za droga / Statek za statek ?

Radziol88 - Sob 24 Lis, 2012
Temat postu: Re: MIASTA I RYCERZE KARTA DYPLOMATA
bozek86 napisał/a:
Możesz zdjac z planszy wybraną końcową droge lub statek. Jesli zdjąleś własną droge lub statek , mozesz odrazu umieścić ja w innym miesjcu planszy (zgodnie z zasadami)


Pytanie.

1. Czy moge zbarc jedyną droge która odchodzi od osady i zostawic ja bez zadnej drogi?
2. Jesli zabieram komus droge to musze wystawic tez droge czy moge statek? Czy tylko Droga za droga / Statek za statek ?

1. Końcowa = bez osady lub innej drogi na końcu.
2. Przeczytaj jeszcze raz. Możesz wystawić tylko jak ściągasz własne.

bozek86 - Sob 24 Lis, 2012
Temat postu: Re: MIASTA I RYCERZE KARTA DYPLOMATA
Radziol88 napisał/a:
bozek86 napisał/a:
Możesz zdjac z planszy wybraną końcową droge lub statek. Jesli zdjąleś własną droge lub statek , mozesz odrazu umieścić ja w innym miesjcu planszy (zgodnie z zasadami)


Pytanie.

1. Czy moge zbarc jedyną droge która odchodzi od osady i zostawic ja bez zadnej drogi?
2. Jesli zabieram komus droge to musze wystawic tez droge czy moge statek? Czy tylko Droga za droga / Statek za statek ?

1. Końcowa = bez osady lub innej drogi na końcu.
2. Przeczytaj jeszcze raz. Możesz wystawić tylko jak ściągasz własne.



Dzieki:D

1. Ale chodzi mi to ze to wyglada tak jak np na poczatku gry gdy mam osade i droge. Droga jest jedyna od osady i czy moge ja zabrac i zostawic sobie lub komus Osade bez zadnej drogi???
2.Zle napisalem. Chodzi mi czy jesli zabieram własna droge lub statek to czy moge w innym miejscu wystawic np. zabierajac Droge wystawic Statek lub na odwrót? Czy jesli zabieram droge to musze wystawic droge i na odwrót?

Radziol88 - Sob 24 Lis, 2012

1. Możesz usunąć startową drogę/statek. Chodzi o to, żebyś nie usunął drogi, która była wymagana do postawienia innej drogi lub osady. Startowe osady nie wymagają takowej a droga jest budowana od niej, nie do niej.
2. W tym wypadku nie ronisz dwóch akcji (usuń i wystaw), ale jedną - przestaw.

bozek86 - Sob 24 Lis, 2012

dzieki:D
bozek86 - Pon 17 Gru, 2012
Temat postu: MIASTA I RYCERZE KARTY ROZWOJU
Mam pare pytan do kart rozwoju.

1. Czy jesli mam wybudowany 3 poziom miasta w zielonych i moge dostawac wybrana karte surowca jesli ne pdły moje surowc to co sie dzieje jesli rzucam kostkami i wypada np 6 ( w tym zóte 3) zaden z moich surowcow nie jest przy 6 wiec nie dostaje surowca ale za to. zóta karte rozwoju .. Czy dalej moge wybrac sobie dowolny surowiec czy to ze dostalem zóta karte jest juz wszystkim i nie mam prawa do surowca bo dostalem zóta karte
???

Radziol88 - Wto 18 Gru, 2012

A jaki jest warunek otrzymania surowca? ;)
bozek86 - Sro 19 Gru, 2012

Dowolna karta surowca jesli w fazie dochodów nie dostalem zadnej karty:D Wszystko jasne, czyli nie dostaje:D
bozek86 - Sro 19 Gru, 2012
Temat postu: MIASTA I RYCERZE RYCERZ
Mam pytanie jeszcze co do Rycerzy.

Czy rycerz moze robic przemarsz jesli pozwola mu na to droga przez osady miasta i własnych rycerzy?

Dokładnie to chodzi o to ze jeden rycerz jest na samym kocu drogi. Zeby przejsc na drugi koniec musi minac osade, miasto albo rycerza. Może zrobic przemarsz na drugi koniec?

Radziol88 - Sro 19 Gru, 2012

bozek86 napisał/a:
Dowolna karta surowca jesli w fazie dochodów nie dostalem zadnej karty:D Wszystko jasne, czyli nie dostaje:D

Czytaj uważnie ;)
Karty postępu są przed fazą dochodów. W skrócie 3 poziom daje ci pewny dochód jednego surowca, za wyjątkiem wypadnięcia siódemki.

Radziol88 - Sro 19 Gru, 2012
Temat postu: Re: MIASTA I RYCERZE RYCERZ
bozek86 napisał/a:
Mam pytanie jeszcze co do Rycerzy.

Czy rycerz moze robic przemarsz jesli pozwola mu na to droga przez osady miasta i własnych rycerzy?

Dokładnie to chodzi o to ze jeden rycerz jest na samym kocu drogi. Zeby przejsc na drugi koniec musi minac osade, miasto albo rycerza. Może zrobic przemarsz na drugi koniec?

Jedynie wrogi rycerz się blokuje.

bozek86 - Sro 19 Gru, 2012

Czyli mam rozumiec ze do fazy dochodów nie zaliczaja sie karty rozwoju.

"... jesliw fazie dochodów nie otrzyma zadnych kart..."

Czemu napisali "zadnych kart" a nie zadnych kart surowca?

Jestes pewien ze karty rozwoju nie sa zaliczane do kart fazy dochodów??

bozek86 - Sro 19 Gru, 2012

Masz racje z Katrami rozwoju i dochodu , doczytałęm:D Dzieki
bozek86 - Czw 20 Gru, 2012
Temat postu: Kupcy i Barbarzyncy
Mam Pytanie co do Kupców i Barbarzyńców?

Czy ktos ma ten dodatek i czy mozna go połaczyc razem z reszta gry i rozszerzen?

Chodzi mi dokładnie o cos takiego jak połaczeni Podastawy z Żeglarzami "nowe lądy" i Miasta i rycerze?

Radziol88 - Czw 20 Gru, 2012

To wiele małych rozszerzeń i scenariuszy (chyba po 5).
Wszystko ma opis jak łączyć z głównymi dodatkami i czasami między sobą nawzajem. Oczywiście nie wszystko w praktyce wyjdzie dobrze.

bozek86 - Pią 21 Gru, 2012

Dzieki:D Dzis jade do sklepu i dołacze dodatek do kolekcji:)
Radziol88 - Pią 21 Gru, 2012

Masz plastik czy drewno?
bozek86 - Sob 22 Gru, 2012

Wszystko Plastik
bozek86 - Sob 22 Gru, 2012
Temat postu: Przestawienie statków
http://www.tinypic.pl/ik9fxrufwwy7


Czy w takiej sytuacji niebieski moze przestawic statek w pokazane miejsce chociaz z jednej i drugiej strony drogi sa zablokowane przez staki innego gracza?

Radziol88 - Sob 22 Gru, 2012

Jedyne wymaganie jest, żeby przestawiany statek był ostatni na niedomkniętej trasie.
Poprawny ruch.

bozek86 - Sob 22 Gru, 2012

http://www.tinypic.pl/oue0wf221qoo


A jeszcze taka sytuacja Droga morska zostaje zamknieta przez postawienie osady i co wiaze sie z tym nie mozna przestawiac juz statków. czy zaznaczony statek mozna przestawic?

Radziol88 - Sob 22 Gru, 2012

Można.
Podobnie jak przy najdłuższej drodze handlowej, rozpatrujemy tylko połączenia od A do B bez rozgałęzień.

bozek86 - Nie 23 Gru, 2012
Temat postu: Kupcy i Barbarzyncy
Witam zakupiłęm dosdatek Kupcy i Barbarzyncy:D

Wczoraj gralismy swoja pierwsza partie połaczona w Podastawe, żeglarze, miasta i ryverze oraz Kupcy i barbarzyncy mam dwa pytanka:)

1. Gramy w wydarzenia Catanu i rzucamy tylko dwoma kostakami. Rzucamy tylko Czewona oraz z symbolami i wpypada np. zóte 3. Ktos dostaje najpierw zóta karte rozwoju. Wyciagamy karte wydarzenen Catanu i jest powiedzmy (Turniejj rycerski) i liczba 5. Wygrywa akurat ten gracz który dostał tez zóta karte. Teraz rozliczamy 5 pada akurat ze ten gracz nie mial tam zadnych osad ale ma Miato w zielonych rozwiniete do 3 pozimu i moze wybrac dowolna karte surowca chociaz ma juz dowolna karte surowca za wygrany turniej rycerski. Czy wyciagniecie karty z wdarzenia catanu i liczba na karcie zaliczaja sie juz do fazy dochodów?? Czy najpier wydarzenia a dopiero Dochody z miast ( dwie odzielne fazy) ??

Pisaełem wczesniej cos podobnego tylko wtedy nie było tego dodatku i ustalilismy ze

Rzut Kostkami -> Karty za Rozówoj miast jesli jakies padły -> Dopiero zaczyna sie faza dochodów z poł


Czy traz bedzie tak?
Rzut Kostka czerwona i z symbolami-> Karty za rozwoj miast jesli jakies padły -> Wydarzenia Catanu z karty -> I dobiero faza dochodów z poł?

jesli wczesniej dostawalem jakies karty to to jak ustalismy ze zielona 3 w maistach zapewnia pewna karte surowca wyjatek 7



2. Ktos wyciaga karte alchemik ustala po prostu wynik kostek i wtedy nie ciagniemy karty wydarzen cantau?

bozek86 - Sro 26 Gru, 2012

???
Radziol88 - Sro 26 Gru, 2012

bozek86 napisał/a:
???

Tu mnie zagiąłeś. Muszę doczytać zasady, to postaram się pomóc.

bozek86 - Sro 26 Gru, 2012

To wielkie dzieki bede czekał.

Z tego co mi sie wydaje to bedzie tak jak wtedy napisales ze Faza Dochodów zaczyna sie dopiero od rozdawania kart surowców za odpowiednie numery. Czyli wszystkie karty jakie dostałęm przed tym nie wliczaja sie w faze dochodów ale nie jestem pewien.

Podaje tu np. przykład kart

Zdareznie to "Urodzajny rok" numer na kracie "2" "Kazdy gracz otrzymuje 1, wybrana przez siebie karte surowca" Wiec najpierw zdarzenie i kazdy wybiera sobie po karcie i dopiero Teraz rozliczamy 2 czyli faza dochodów. Ta karta akurat dodyczy wszystkich ale sa tez takie które beda dotyczyły tylko jednej osoby np. "traktat handlow" nmuer na karcie "5" Zdarzenie "gracz z najdłusza droga handlowa moze wylosowac sobie dowolna karte z zakrytej reki dowolnego gracza" a pozniej dopiero rozliczamy fzaze dochodów "5"

Czyli jak ma zielone 3 w miescie a w fazie dochodow za 2 nie mam tam osady moge znów wybrac dowolna karte

Wydarzenia Catanu z karty -> I dobiero faza dochodów z poł


Wydaje mi sie ze najpierw jest dane zdarzenie z karty a dopiero pozniej zaczyna sie faza dochodów i rozliczamy nr 2.

zuroslawski - Czw 27 Gru, 2012

Witam

Mam pytanie odnośnie Miast i Rycerzy a dokładnie o rozbudowę miast. Czy jest możliwa rozbudowa miasta jeśli gracz nie ma żadnego miasta tylko same osady? Ostatnio podczas gry wystąpiło parę takich sytuacji, a najbardziej kontrowersyjna była sytuacja gdy gracz mógł wybudować sobie metropolie nie mając żadnego miasta stąd w/w pytanie. Proszę o odpowiedź. Z góry dzięki.

bozek86 - Czw 27 Gru, 2012

Jesli nie masz zadnego miasta to automatycznie nie mozesz rozbudowywac sie w zadnym z trzech miast. Wszystkie rozbudowy miasta sa wstrzymane dopóki nie wybudujesz jakiegos maista.
Radziol88 - Czw 27 Gru, 2012

Precyzyjnie:
-jeśli stracisz ostatnie miasto, to nie możesz kupić żadnego nowego poziomu, ale zachowujesz wszystkie już kupione korzyści
-wystarczy jedno miasto do rozbudowanie wszystkiego na 3 poziom, ale na poziom 4 i 5 musisz mieć osobne miasto dla każdej ścieżki

@bozek86 - zajrzę dzisiaj do instrukcji ;)

bozek86 - Pią 28 Gru, 2012

Czekam:D
Radziol88 - Pią 28 Gru, 2012
Temat postu: Re: Kupcy i Barbarzyncy
bozek86 napisał/a:
Witam zakupiłęm dosdatek Kupcy i Barbarzyncy:D

Wczoraj gralismy swoja pierwsza partie połaczona w Podastawe, żeglarze, miasta i ryverze oraz Kupcy i barbarzyncy mam dwa pytanka:)

1. Gramy w wydarzenia Catanu i rzucamy tylko dwoma kostakami. Rzucamy tylko Czewona oraz z symbolami i wpypada np. zóte 3. Ktos dostaje najpierw zóta karte rozwoju. Wyciagamy karte wydarzenen Catanu i jest powiedzmy (Turniejj rycerski) i liczba 5. Wygrywa akurat ten gracz który dostał tez zóta karte. Teraz rozliczamy 5 pada akurat ze ten gracz nie mial tam zadnych osad ale ma Miato w zielonych rozwiniete do 3 pozimu i moze wybrac dowolna karte surowca chociaz ma juz dowolna karte surowca za wygrany turniej rycerski. Czy wyciagniecie karty z wdarzenia catanu i liczba na karcie zaliczaja sie juz do fazy dochodów?? Czy najpier wydarzenia a dopiero Dochody z miast ( dwie odzielne fazy) ??

Pisaełem wczesniej cos podobnego tylko wtedy nie było tego dodatku i ustalilismy ze

Rzut Kostkami -> Karty za Rozówoj miast jesli jakies padły -> Dopiero zaczyna sie faza dochodów z poł


Czy traz bedzie tak?
Rzut Kostka czerwona i z symbolami-> Karty za rozwoj miast jesli jakies padły -> Wydarzenia Catanu z karty -> I dobiero faza dochodów z poł?

jesli wczesniej dostawalem jakies karty to to jak ustalismy ze zielona 3 w maistach zapewnia pewna karte surowca wyjatek 7



2. Ktos wyciaga karte alchemik ustala po prostu wynik kostek i wtedy nie ciagniemy karty wydarzen cantau?

2. Karta wydarzenia zastępuje rzut kostkami. Alchemik ustala wynik rzutu, więc nie ma już co zastępować.

1. Nie znalazłem tutaj jednoznacznego rozstrzygnięcia. Moja interpretacja jest taka, że karty zastępują rzut kostek dla fazy dochodu i jako że wydarzenie z karty nie ma stworzonej swojej nowej, oddzielnej fazy, to jest ono integralną częścią fazy dochodu. Dla mnie gracz nie powinien dostać karty z 3 poziomu miasta, jeśli dostał kartę dzięki wydarzeniu.

bozek86 - Sob 29 Gru, 2012

a przykład tej karty w mojej kolejce?

"Dobre sasiedztwo" nr karty 6

"Kazdy gracz oddaje sasiadowi po swojej lewej stronie 1 ze swoich kart surowców"

Czyli przed 6 ja daje komus karte po lewej itp az do mnie wróci. Moze wrócic inna ale zdaza sie ze wraca ta sama i rozliczamy 6

W ten sposób to mnie odrazu eleminuje z dwolnej karty z dochodów chociaz suma sumarum bilans jest z katami na zero.. coś oddałem cos dostałem.

Czy faza dochodów nie zaczyna sie napewno od rozdawania surowcó za liczbe a zdarzenie jest dodtakiem przed faza dochodów???


Karta zastepuje kostki czyli w tym przypadku 6. Najpier postepujemy z trescia karty wydarzen ( wygrana rycerzy, najwiecej osad, punkty zwyciesta itp) a pozniej dopiero jest 6 Faza dochodów jest za karty które dostajemy od momentu rozliczania 6 czyli po rozpatrzeniu zadrzenia.

Radziol88 - Sob 29 Gru, 2012

Miałem już do czynienia z wieloma grami i reguła jest prosta: jeśli zasady dodatku nie modyfikują wprost jakiejś zasady podstawowej, to pozostaje ona bez zmian.

Miasta i rycerze rozbijają podstawową fazę dochodu na kilka mniejszych (barbarzyńcy, karty postępu, dochód).
Karty wydarzeń nie wprowadzają nowej fazy, więc należy uznać, że jej nie ma i wydarzenie jest integralną częścią fazy dochodu.

bozek86 - Sob 29 Gru, 2012

Ta wypowiedz mnie pezekonała:D Zgadzam sie w 100%
bozek86 - Sob 29 Gru, 2012
Temat postu: Kupcy i Barbarzyncy
Wszystko mam juz obcykane oprócz jedej ostatniej karty:D

Wydarzenie "Trzesienie Ziemi" nr 6

"Każdu gracz obraca na bok 1 dowolna swoja droge. Gracz musi naprawic te droge zanim bedzie mógł budowac nowe drogi. Naprawa drogi kosztuje: 1 karte drwno oraz 1 karte gilina.


Ptyania.
Jesli obróce jedna droge to rozumiem ze chodzi wtedy ze gdziekowiek chciałbym postawc nowa dorge nie moge tego zrobic zanim nie odbuduje zepsutej np. przy innej osadzie która nie ma nic wspolnego z ta przewrócona. Nie mozna budowac zadnej i kropka???

Czy to tyczy sie tez statków? Czy staki moge budowac bez naprawy tej drogi??

bozek86 - Sro 02 Sty, 2013

?
Radziol88 - Czw 03 Sty, 2013
Temat postu: Re: Kupcy i Barbarzyncy
bozek86 napisał/a:
Wszystko mam juz obcykane oprócz jedej ostatniej karty:D

Wydarzenie "Trzesienie Ziemi" nr 6

"Każdu gracz obraca na bok 1 dowolna swoja droge. Gracz musi naprawic te droge zanim bedzie mógł budowac nowe drogi. Naprawa drogi kosztuje: 1 karte drwno oraz 1 karte gilina.


Ptyania.
Jesli obróce jedna droge to rozumiem ze chodzi wtedy ze gdziekowiek chciałbym postawc nowa dorge nie moge tego zrobic zanim nie odbuduje zepsutej np. przy innej osadzie która nie ma nic wspolnego z ta przewrócona. Nie mozna budowac zadnej i kropka???

Czy to tyczy sie tez statków? Czy staki moge budowac bez naprawy tej drogi??

Na pewno ta jedna droga blokuje wszystkie inne.
Co do interpretacji droga, czy droga/statek, to ja jestem za samą drogą. W podstawce mamy kartę rozwoju na darmowe 2 drogi, którą Żeglarze zmieniają na dowolną kombinację 2 dróg i statków.
Ten dodatek jest wydany później, więc mógłby bez problemu mieć podobny tekst, a nie ma.

bozek86 - Czw 03 Sty, 2013

Tez sugerowałęm sie ze to nowszy dodatek i jesli by miało by to uwzgledniac statki to by to było po prostu napisane. Dzieki
rafic1 - Pon 04 Lut, 2013
Temat postu: Pytanie do "żeglarzy"
Witam.
Mam wątpliwość w żeglarzach, scenariusz "Zapomniany ród".
Sytuacja: mam osadę na wierzchołku sześcianu na linii brzegowej, czyli dostaję surowiec tylko z jednego pola. Po obu stronach mam pola morskie. Czy na każdym z sześcianów morskich może leżeć jeden port przylegający do mojej osady. Czyli miałbym w jednej osadzie dwa różne porty, ale każdy leży na innym polu morza?
Dzięki za pomoc.

Borg - Wto 05 Lut, 2013

Nigdzie nie jest powiedziane, że nie można.
rafic1 - Wto 05 Lut, 2013

Borg napisał/a:
Nigdzie nie jest powiedziane, że nie można.


No właśnie. A co nie jest zabronione... :wink:

Dzięki za pomoc

rafic1 - Pon 11 Lut, 2013
Temat postu: pytanie żeglarze SCENARIUSZ 7: WYSPY PIRATÓW
[b]Hej. Pojawiło się kolejne pytanie do scenariusza wspomnianego w pytaniu.
Czy oba kolory idące skrajem planszy (żółty i czerwony), mogą wybudować swoje osady na skraju pola startowego, po ustawieniu drugiego statku. Chodzi o pola ze zbożem, nr 4 i 10. Znowu zasady tego nie zabraniają, ale uważam to za dodatkowy przywilej dla tych graczy.
Z góry dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam
.[/b]

Borg - Pon 11 Lut, 2013

Tak. Na wschodniej wyspie można się budować zgodnie z normalnymi zasadami, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby postawić tam osady.
rafic1 - Wto 12 Lut, 2013

Borg napisał/a:
Tak. Na wschodniej wyspie można się budować zgodnie z normalnymi zasadami, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby postawić tam osady.


Dzięki za upewnienie mnie. No i oczywiście rozumiem, że jest to kolejne miejsce do walki z piratami ( jeżeli staną na stykowym polu morza).
pozdrawiam.

Grimgreg89 - Sro 20 Lut, 2013

Witam, mam 2 pytania:

1) Czy zasada "Przyjacielki złodziej" traktuje o graczach, którzy zdobyli 3, czy 4 punkty zwycięstwa? Przykład: Gracz A ma 3 PZ, gracz B 4 PZ. Czy gracz C może ustawić złodzieja na polu gracza A, czy tylko na polu gracza B?

2) Czy gracz A może dać graczowi B 1 kartę, np. drewna, za 1 kartę drewna i dowolne inne karty?

P.S. Czy mogę gdzieś znaleźć Almanach w formacie pdf?

Radziol88 - Sro 20 Lut, 2013

1) Skąd ta zasada?
2) Nie wiem czy wprost zabronione w zasadach, ale jest to de facto oddanie surowca za darmo.

Borg - Sro 20 Lut, 2013

Grimgreg89 napisał/a:
Witam, mam 2 pytania:

1) Czy zasada "Przyjacielki złodziej" traktuje o graczach, którzy zdobyli 3, czy 4 punkty zwycięstwa? Przykład: Gracz A ma 3 PZ, gracz B 4 PZ. Czy gracz C może ustawić złodzieja na polu gracza A, czy tylko na polu gracza B?

Z tego co się orientujemy to podczas stosowania tej zasady nie można ustawić złodzieja na polu, obok którego jest osada gracza posiadającego 2 PZ.
W przypadku gry z Miastami i Rycerzami podnieślibyśmy to do 3 PZ z oczywistych względów.

Grimgreg89 napisał/a:
2) Czy gracz A może dać graczowi B 1 kartę, np. drewna, za 1 kartę drewna i dowolne inne karty?

To by było oddanie surowca za darmo.

Radziol88 napisał/a:
1) Skąd ta zasada?

Wariant z Kupców i Barbarzyńców.

Grimgreg89 - Sro 20 Lut, 2013

Radziol88 napisał/a:
1) Skąd ta zasada?

instrukcja
Zajrzyj na stronę drugą.
Radziol88 napisał/a:
2) Nie wiem czy wprost zabronione w zasadach, ale jest to de facto oddanie surowca za darmo.

Almanach -> Handel wewnetrzny -> "Zabronione jest darowanie kart (wymiana 0 za 1 lub więcej kart).
W podanym przeze mnie przypadku nie dochodzi do wymiany 0 za 1, lecz 1 za 3. Nie jest to to samo.

Radziol88 - Sro 20 Lut, 2013

Grimgreg89 napisał/a:
Radziol88 napisał/a:
1) Skąd ta zasada?

instrukcja
Zajrzyj na stronę drugą.
Radziol88 napisał/a:
2) Nie wiem czy wprost zabronione w zasadach, ale jest to de facto oddanie surowca za darmo.

Almanach -> Handel wewnetrzny -> "Zabronione jest darowanie kart (wymiana 0 za 1 lub więcej kart).
W podanym przeze mnie przypadku nie dochodzi do wymiany 0 za 1, lecz 1 za 3. Nie jest to to samo.

Dlatego mówię, że jest to "tylko" stan faktyczny.

Grimgreg89 - Sro 20 Lut, 2013

Borg napisał/a:
Z tego co się orientujemy to podczas stosowania tej zasady nie można ustawić złodzieja na polu, obok którego jest osada gracza posiadającego 2 PZ.
W przypadku gry z Miastami i Rycerzami podnieślibyśmy to do 3 PZ z oczywistych względów.


Innymi słowy, w wersji podstawowej złodzieja można stawiać od 3 PZ?
Czy ktoś ma inne zdanie na ten temat?

Borg - Sro 20 Lut, 2013

W naszym rozumieniu instrukcji dokładnie tak.

Zależy co autor miał na myśli pisząc "zdobędzie".
2 pierwsze punkty zdobywasz już w fazie zabudowy wyspy, choć dla niektórych dopiero po niej "zaczyna się" gra.
Kolejne zdanie mówi już o "osadzie gracza posiadającego 2 PZ" co dla nas jest jednoznaczne.
Oczywiście możecie sobie to ustalić po swojemu, ale według nas jest to poprostu wariant zabezpieczający graczy, którzy "nie ruszyli jeszcze z miejsca".

Pawelec123456 - Sro 20 Lut, 2013

Grimgreg89 napisał/a:
2) Czy gracz A może dać graczowi B 1 kartę, np. drewna, za 1 kartę drewna i dowolne inne karty?

Według nas to jest zabronione. Ciężko znaleźć dowód bezpośredni (to rodzaj handlu, którego instrukcja NIE precyzuje), ale mamy kilka pośrednich:
0. Podstawowy: matematyka. Jeżeli wymianę "drewno za drewno i coś jeszcze" opisać wzorem, to mamy X <=> X+Y. Jeżeli odejmiemy X od obu stron, mamy 0 <=> Y, a to już wyraźnie jest zabronione w Almanachu.
1. W scenariuszu "Frenemies" oddanie karty surowca za darmo jest dozwolone i przynosi określone korzyści, jest więc pełnoprawnym elementem rozgrywki, niezależnym od handlu pomiędzy graczami. Nie można więc tak po prostu oddać kartki handlując, bo wtedy nie dostalibyśmy żetonu.
2. Wersja komputerowa Osadników nie pozwala wybrać kart tego samego surowca po obu stronach wymiany (jeżeli np. w "Sprzedam" wybierzemy drewno i cegłę, a w "Kupię" kilkniemy na drewno, to gra nam drewno sprytnie odejmie od obu pól i zostaniemy z cegłą w "Sprzedam").

Zresztą nikt z nas nigdy nie był skłonny od tak wyzbywać się kart :razz:

Borg - Sro 20 Lut, 2013

Pawelec123456 napisał/a:
Zresztą nikt z nas nigdy nie był skłonny od tak wyzbywać się kart :razz:

To akurat może się przydać aby uniknąć straty połowy kart przy "7ce".
Czasem dobrze było by pozbyć się jednej, akurat niepotrzebnej karty, dla pewności, że zaraz nie stracimy tych potrzebnych.
Zapewne z tego powodu pojawiło się pytanie, inny nam do głowy nie przychodzi.

Pawelec123456 - Sro 20 Lut, 2013

Borg napisał/a:
Pawelec123456 napisał/a:
Zresztą nikt z nas nigdy nie był skłonny od tak wyzbywać się kart :razz:

To akurat może się przydać aby uniknąć straty połowy kart przy "7ce".

Zapomniałem, że w podstawce nie ma murów... :oops:
Zresztą, jest ryzyko, jest zabawa :twisted:

Grimgreg89 - Czw 21 Lut, 2013

Dziękuję za odpowiedzi :)
rafic1 - Pią 22 Mar, 2013
Temat postu: szybkie pytanko o rycerzy
Szybkie pytanka:
1. Czy kartą postępu "płatnerstwo" mogę postawić na planszy 2 rycerzy na poziom 1.
2. Jeżeli TAK - to jak oni stają w gotowości czy spoczynku.

Dzięki
pozdro

Borg - Pią 22 Mar, 2013

Ad 1. Nie. Możesz tą kartą podnieść rycerzy o 1 mieczyk. Koszt jest taki sam, ale trening rycerza to nie to samo co budowa rycerza.
Ad 2. Po zagraniu karty rycerze są w takim stanie w jakim byli wcześniej.

Adzinek87 - Nie 24 Mar, 2013
Temat postu: osadnicy z Catanu
Witam
wychowałam sie na grze Catan jednak na Pc a dokladnie na tej wersji http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=44

gram w nia do dziś już od kilkunastu dobrych lat, (przeszłam wszystkie misje juz chyba z "tysiac" razy)

ostatnio kupiłam jednak gre planszowa, tu niektórymi zasadami sie różnia ale ogolnie jest idenczytnie, jednak gdy gralam ze znajomymi wyszlo kilka sporów, znaczy ja dokaldnie wiem o co chodzi, jednak kumple twardo sie ze mna kłocą ze jest inaczej wiec prosze napiszcie mi dokladnie i jasno by im mogla tak samo to wytłumaczyc bo już nie mam na to siły.

Q1 chodzi o karte "najwyższa władza rycerska" a dokladnie kiedy ją otrzymujemy, wg kumpli to mamy kupować karty rozwoju w których jest rycerz i ich broń boże! nie wykorzystywac i gdy uzbieram ich 3 wtedy mówie że takowe posiadam i otrzymuje karte ... oczywiscie dalej ich nie wykorzystujac


dla mnie jest to totalnie bez sensu , bo ja wiem ze moge takową karte rozwoju z rycerzem wykorzystac, tylko ze klade ją odwrócona przed soba... prosze napiszcie mi jak to jest wtedy im pokaże wasza odpowiedz:)





Q2 wg gry na pc gdy mialam droge niepołaczona z osada czy miastem , gdy padła moja kolejka mogłam ja "przeniesc" do np innej drogi.. czy tutaj tez tak jest ? np

--O--- O--

po przełożeniu mam -O--- -O-- lub -O---- O-- lub jeszcze inne kombinacje... czy w planszowej tez tak mozna?

z góry dzieki za odpowiedź

Borg - Pon 25 Mar, 2013
Temat postu: Re: osadnicy z Catanu
Adzinek87 napisał/a:
Q1 chodzi o karte "najwyższa władza rycerska" a dokladnie kiedy ją otrzymujemy, wg kumpli to mamy kupować karty rozwoju w których jest rycerz i ich broń boże! nie wykorzystywac i gdy uzbieram ich 3 wtedy mówie że takowe posiadam i otrzymuje karte ... oczywiscie dalej ich nie wykorzystujac


dla mnie jest to totalnie bez sensu , bo ja wiem ze moge takową karte rozwoju z rycerzem wykorzystac, tylko ze klade ją odwrócona przed soba... prosze napiszcie mi jak to jest wtedy im pokaże wasza odpowiedz:)


Masz rację. W momencie kiedy kładziesz przed sobą (czyli zagrywasz) trzecią kartę rycerza zdobywasz najwyższą władzę rycerską wartą 2 PZ.

Adzinek87 napisał/a:
Q2 wg gry na pc gdy mialam droge niepołaczona z osada czy miastem , gdy padła moja kolejka mogłam ja "przeniesc" do np innej drogi.. czy tutaj tez tak jest ? np

--O--- O--

po przełożeniu mam -O--- -O-- lub -O---- O-- lub jeszcze inne kombinacje... czy w planszowej tez tak mozna?

z góry dzieki za odpowiedź


Tak można robić tylko ze statkami. Drogę po zbudowaniu można przestawić tylko i wyłącznie zagrywając kartę Dyplomata z rozszerzenia Miasta i Rycerze.

Radziol88 - Pon 25 Mar, 2013

Q1
Cytat:
• Ten kto decyduje się na użycie karty Rycerz, musi
natychmiast przestawić złodzieja. Zobacz punkty 1) i 2)
powyżej.
• Wprowadzone w ten sposób do gry karty Rycerz leżą
odsłonięte
przed właścicielem.
• Ten z graczy, który jako pierwszy odkryje przed sobą trzy karty
Rycerz otrzymuje kartę specjalną Najwyższa władza rycerska,
która jest warta 2 punkty zwycięstwa.

To jako pomoc w argumentacji (z nowej instrukcji).
Po zagraniu, i tylko po zagraniu, gracz odsłania kartę. A warunkiem wzięcia bonusu jest odsłonięcie 3 kart.

Q2
Potwierdzam, tylko statki i ewentualnie dzięki karcie z Miast i Rycerzy.

Adzinek87 - Pon 25 Mar, 2013

dzieki za odpowiedz!! ale znowu jest kolejne pytanie z ktorym sie ze mna sprzeczaja

Q3 czy tylko mozna zagrac przed rztem rykerska karta tylko ze karte mozna uzyc w nastepnej kolejce a nie odrazu jak sie ja zdobedzie :D :D


plis napiszcie krok po kroku kiedy mozna uzyc bo juz nie mam siły na tlumaczenie he he:D

Borg - Pon 25 Mar, 2013

Nie jesteśmy pewni czy dobrze zrozumieliśmy pytanie.
W każdym razie:
-zakupioną kartę postępu można zagrać dopiero w następnej kolejce, nie wolno od razu (wyjątkiem jest tutaj karta +1 PZ jeśli jest to ostatni brakujący punkt).
-kartę rycerza można zagrać również przed rzutem kostkami.

Radziol88 - Pon 25 Mar, 2013

Też nie ogarniam.
Ogólnie kupujesz kartę i od następnej kolejki możesz jej użyć w dowolnym momencie swojej tury (jedną kartę na turę).
Przy grze na 5-6 kartę zakupioną w budowaniu poza kolejnością można użyć już w najbliższej swojej turze.

Borg - Sro 07 Sie, 2013

Z ciekawości.
W wersji 5-6 na żetonach z liczbami są dwie 11ki jedna po drugiej (H, I).
Błąd czy celowe zagranie?

TERF - Sro 07 Sie, 2013

Radziol88 napisał/a:
dowolnym momencie swojej tury (jedną kartę na turę).


jedna na ture? jest tak w zasadach? bo my gramy tyle ile chcesz (oprocz kupionych w danej turze)

Borg - Sro 07 Sie, 2013

TERF napisał/a:
jedna na ture? jest tak w zasadach? bo my gramy tyle ile chcesz (oprocz kupionych w danej turze)

Tak, jedną na turę. Dopiero z dodatkiem Miasta i Rycerze można zagrywać tyle kart ile się ma, a także kartę dopiero co otrzymaną.

Isendurion - Pon 23 Wrz, 2013
Temat postu: [TRZĘSIENIE ZIEMI]
Witam!
Mam 2 pytania związane z kartą wydarzenia "Trzęsienie ziemi":

1. Czy używając karty postępu BUDOWA DROGI można naprawić drogę po wydarzeniu TRZĘSIENIE ZIEMI + wybudować jedną drogę za darmo?

2. Czy można budować wszystko oprócz drogi (osady, miasta itp.), kiedy jedna z naszych dróg jest uszkodzona następstwem wydarzenia Trzęsienie ziemi?

Radziol88 - Pon 23 Wrz, 2013

Najlepiej zawsze cytuj kartę, o którą pytasz.

1. Nie. Postęp nie daje ci drewna i cegły, a darmową drogę. Odbudowa ma ten sam koszt, ale jest odrębna akcją.
2. O ile dobrze pamiętam to karta wprost zabrania budowy nowych dróg.

Isendurion - Pon 14 Paź, 2013
Temat postu: Wydarzenia z Catanu (karta Ucieczka złodzieja)
Witajcie. Mam pytanie ogólne do kart Wydarzenia z Catanu, ale posłużę się jednym konkretnym przykładem:

Jest grana karta Ucieczka Złodzieja (z numerem 4)
"Złodziej natychmiast wraca na pustynię. Nie należy kraść żadnych kart od gracza, który ma osadę lub miasto zbudowane obok pustyni."

Sytuacja jest taka:
* Przed zagraniem tej karty gracz Niebieski ma osadę przy polu z numerem 4. Po zagraniu karty najpierw przestawia się złodzieja na pustynię i gracz Niebieski może pobrać surowce za pole z numerem 4, przy którym ma osadę?
Czy raczej:
* W pierwszej kolejności gracze pobierają surowce (gracz Niebieski nie pobiera surowca z pola numer 4, bo stoi tam jeszcze złodziej), następnie wykonuje się przesunięcie złodzieja na pustynię?

Ogólne pytanie jest takie, czy priorytet ma numerek na karcie, czy wydarzenie?

Radziol88 - Pon 14 Paź, 2013

"natychmiast" jest tu słowem-kluczem ;)
verminaard12 - Czw 26 Gru, 2013
Temat postu: Osadnicy z Catanu - Miasta i Rycerze
Witam.
W instrukcji do MiR w dziale Budowa - Wystawianie rycerza jest napisane:
"Jeśli rycerz przylega również do drogi przeciwnika, przerywa ją ... i uniemożliwia jej dalszą rozbudowę (za skrzyżowaniem)"

Czyli teoretycznie nie można już dobudowywać drogi za skrzyżowaniem, pytanie tylko czy jeśli droga jest już zbudowana za skrzyżowaniem to czy można jej rozbudowę (jak i ewentualną budowę osady) kontynuować pomimo obecności rycerza?

Radziol88 - Czw 26 Gru, 2013

Zasięg działania rycerza to tylko jego skrzyżowanie. Nie ma wpływu na dalsze drogi i osady.
lukasz88 - Wto 28 Sty, 2014

mam tez pytanie odnośnie Dezertera. Kiedy zagrywamy tę kartę usuwamy wrogiego rycerza i stawiamy tam własnego, to nasze drogi muszą do tego skrzyżowania dochodzić? Nigdzie nie jest to zaznaczone. Czyli teoretycznie możemy postawić własnego rycerza na cudzym skrzyżowaniu do którego nasza droga nie dochodzi...
Pawelec123456 - Sro 29 Sty, 2014

To działa inaczej:

Dezerter:
1. Wybieram przeciwnika z rycerzem/rycerzami.
2. Ten przeciwnik wybiera swojego rycerza i zdejmuje go z planszy.
3. Biorę z mojego bajzlu rycerza tego samego stopnia, jakiego był ten zdjęty przez przeciwnika, i ustawiam tak, jakbym go przed chwilą kupił (tzn. przy mojej sieci dróg, niekoniecznie tam, gdzie on stał). Jeżeli przeciwnik zdjął aktywnego rycerza, to stawiam aktywnego, jeżeli nieaktywnego, to stawiam nieaktywnego.

On dezerteruje, tzn. ucieka od dowódcy. Skoro ucieka, to chyba może się przemieścić, a nie tylko zmienić kolor :wink:

Wyjątki (rycerz III stopnia bez Twierdzy, co jeśli nie mam takiego rycerza jakiego zdjął przeciwnik etc. etc.) są opisane w instrukcji.

darko - Nie 16 Lut, 2014

Pytanie (może już było, ale nie mogę znaleźć):

czy można handlować kartami postępu (zakrytymi i odkrytymi)? np. komuś bardzo zależy na kupnie surowca, a sprzedający mówi, że odsprzeda za 2 owce i kartę postępu będącą obecnie w posiadaniu kupca.

:wink:

Radziol88 - Pon 17 Lut, 2014

darko napisał/a:
Pytanie (może już było, ale nie mogę znaleźć):

czy można handlować kartami postępu (zakrytymi i odkrytymi)? np. komuś bardzo zależy na kupnie surowca, a sprzedający mówi, że odsprzeda za 2 owce i kartę postępu będącą obecnie w posiadaniu kupca.

:wink:

A widzisz gdzieś zasadę o handlowaniu kartami postępu?

darko - Pon 17 Lut, 2014

Radziol88 napisał/a:
darko napisał/a:
Pytanie (może już było, ale nie mogę znaleźć):

czy można handlować kartami postępu (zakrytymi i odkrytymi)? np. komuś bardzo zależy na kupnie surowca, a sprzedający mówi, że odsprzeda za 2 owce i kartę postępu będącą obecnie w posiadaniu kupca.

:wink:

A widzisz gdzieś zasadę o handlowaniu kartami postępu?


nie, ale nie widzę zakazu ;) bo na przykład nie wiem czy Klaus wziął taką możliwość pod uwagę ;)

Radziol88 - Pon 17 Lut, 2014

darko napisał/a:
Radziol88 napisał/a:
darko napisał/a:
Pytanie (może już było, ale nie mogę znaleźć):

czy można handlować kartami postępu (zakrytymi i odkrytymi)? np. komuś bardzo zależy na kupnie surowca, a sprzedający mówi, że odsprzeda za 2 owce i kartę postępu będącą obecnie w posiadaniu kupca.

:wink:

A widzisz gdzieś zasadę o handlowaniu kartami postępu?


nie, ale nie widzę zakazu ;) bo na przykład nie wiem czy Klaus wziął taką możliwość pod uwagę ;)

A widzisz zakaz zabijania przeciwników?
Zasady są od wytłumaczenia jak się w grę gra. Jak czegoś w nich nie ma, to znaczy że nie ma.

darko - Pon 17 Lut, 2014

myślę, że napiszę do Klausa, bo tutaj nie mogę liczyć na odpowiedź:
a) uprzejmą
b) biorącą pod uwagę to, że może nie wszystkie możliwości rozegrania gry zostały ujęte w instrukcji.
pozdrawiam! ;)

Borg - Pon 17 Lut, 2014

Kartami postępu nie można handlować, podobnie jak nie można ich ukraść i nie wliczają się w limit bezpiecznej ręki.

Nie ma sensu tłumaczenie sobie, że coś nie jest zabronione bo nie napisano w instrukcji. Owszem czasami zdarząją się jakieś błędy czy niedopowiedzenia, ale nie popadajmy w paranoję. Poza tym akurat do Osadników instrukcja jest napisana bardzo przejrzyście, klarownie i wyczerpująco.
Idąc Twoim tokiem rozumowania można będzie zabrać komuś osadę, bo w instrukcji nie napisano, że nie wolno, tudzież robić inne nonsensy.

darko - Pon 17 Lut, 2014

Uważam, że moje pytanie nie jest nonsensowne i może wystarczyłoby zwyczajnie na nie odpowiedzieć, bez wycieczek osobistych.
Borg - Pon 17 Lut, 2014

Borg nigdzie nie napisali, że Twoje pytanie jest nonsensowne, tylko udzielili na nie odpowiedzi.
Nie widzimy też z naszej strony żadnej wycieczki osobistej. :)

darko - Pon 17 Lut, 2014

Podoba mi się sposób, w jaki Borg pisze o Borg :cool:
Dzięki za pomoc, howgh! ;)

Radziol88 - Wto 18 Lut, 2014

Może mi ktoś wyjaśnić czemu odpowiedź w stylu "nie możesz", która tak na prawdę traktuje zadającego jako bezmózgiego idiotę nie potrafiącego zrozumieć prostego przekazu z instrukcji, jest traktowana jako uprzejma?
A zmuszanie do wyciągnięcia wniosków to nieuprzejmość?

@darko nie pisz do Klausa, bo to będzie niemal spam.
Mam do czynienia z wieloma wielokrotnie bardziej skomplikowanymi grami niż Osadnicy. I powtarzam z pełnym przekonaniem: jak coś nie jest w ogóle wspomniane w instrukcji, to nie istnieje.
Instrukcja opisuje w jaki sposób grasz. Nie w jaki sposób masz nie grać.
Nie ma ani pół zdania o handlowaniu czymkolwiek poza kartami surowców, więc nie jest to element gry.
Pytanie o to będzie niepotrzebnym zawracaniem głowy.

Pawelec123456 - Wto 18 Lut, 2014

Proponuję zakończyć wymianę zdań pt. "Jak interpretować pytania i odpowiedzi zadawane na forum", bo atmosfera zgęstniała i wyczuwam zagrożenie konfliktem, a chyba nie o to w tym temacie chodzi.

Słowo instrukcja wywodzi się z łaciny, od instructio - ułożenie, uporządkowanie, uszeregowanie. Słowniki łacińsko-angielskie tłumaczą instructio na słowo order - porządek, kolejność. Instrukcja z założenia ma więc być pokazaniem wzoru jakiegoś postępowania krok po kroku, czyli przepisem na coś. Przepis kuchenny po łacinie to też jest instructio. Jeżeli w przepisie na sernik nie wspomniano o boczku, to chyba nie muszę nikogo pytać, czy należy go tam dodać. Co innego, jeżeli przepis jest niejasny, np. wspomniano o włożeniu sernika do piekarnika na 2 godziny, ale nie podano temperatury. Wtedy doprecyzowanie jest konieczne.

Wniosek z tego taki, że kartami rozwoju/postępu się nie handluje, bo przepis na Osadników nie wymienia tego elementu rozgrywki na liście składników.

darko - Sob 22 Lut, 2014

Pawelec123456 napisał/a:
Jeżeli w przepisie na sernik nie wspomniano o boczku, to chyba nie muszę nikogo pytać, czy należy go tam dodać. Co innego, jeżeli przepis jest niejasny, np. wspomniano o włożeniu sernika do piekarnika na 2 godziny, ale nie podano temperatury. Wtedy doprecyzowanie jest konieczne.

Wniosek z tego taki, że kartami rozwoju/postępu się nie handluje, bo przepis na Osadników nie wymienia tego elementu rozgrywki na liście składników.


Boskie! Przykłady bazujące na analogiach kulinarnych przemawiają do mnie! <3 Dzięki :smile:

Borg - Nie 02 Mar, 2014

Mała wątpliwość jaka się wczoraj pojawiła podczas czytania instrukcji do Odkrywców i Piratów:
Czy na rybki można rzucić tylko raz w swojej kolejce, czy raz na każdy statek?

Pawelec123456 - Nie 02 Mar, 2014

Borg napisał/a:
Mała wątpliwość jaka się wczoraj pojawiła podczas czytania instrukcji do Odkrywców i Piratów:
Czy na rybki można rzucić tylko raz w swojej kolejce, czy raz na każdy statek?
Ciekawe, nie ma tej informacji w instrukcji Galakty. Tam w ogóle nie ma informacji jak często można rzucać.

FAQ na catan.com zwykle rozwiewa wszelkie wątpliwości w zakresie zasad, ale dziś strona coś mi się nie ładuje...

EDIT: FAQ nie było potrzebne, angielska instrukcja na stronie 13. stawia sprawę jasno: o ryby można rzucić tylko raz w całej kolejce.

Borg - Pon 03 Mar, 2014

Dzięki. Faktycznie w instrukcji angielskiej jest napisane wyraźnie, w polskiej oczywiście tłumacz musiał wykazać się inwencją twórczą.
Adamson - Pon 24 Mar, 2014

Witam serdecznie,

będę bardzo wdzięczny jeżeli ktoś poświęci chwilkę i odpowie na pytania dotyczące możliwości handlu. Dotyczy rozszerzenia Rycerze i Miasta.
Czy jeżeli posiadam osadę/zamek w porcie oznaczonym np. "1:2 drewno" czy mogę wymienić 2 drewna na 1 towar? A może wymiana odnosi się tylko do surowców? Rozumiem, że w portach 3:1 można wymieniać 3 surowce za 1 towar i na odwrót? A jak się ma sytuacja z handlarzem? Czy posiadając go mogę wymienić 2 surowce na 1 towar?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

pozdrawiam
Adam

Radziol88 - Wto 25 Mar, 2014

http://galakta.pl/downloa...rycerze_www.pdf
Strona 6. Wszystko tam jest jasno wyłożone.

Ola1 - Sob 21 Lut, 2015

Witam. Dostaliśmy dodatek do Osadników zagraliśmy 2x w pierwszy scenariusz i mam kilka pytań związanych z tym dodatkiem ("Odkrywcy i Piraci") : Najważniejsze z nich dotyczy założenia osady przez statek z osadnikiem, instrukcja zawiera pewną nieścisłość a mianowicie mówi że gracz może założyć osadę przy pomocy statku jeśli czubek statku danego gracza wskazuje na skrzyżowanie na polu TERENU a obrazek w instrukcji pokazuje statek dotykający obu krawędzi. I tu moje pierwsze pytanie czy wystarczy ze statek dotyka jednej krawędzi lądu (tak jak w przypadku odkrycia terenu) czy musi byc 'zacumowany' czyli ustawiony na linii woda-ląd? (I czy muszę określić która część statku to dziób a która rufa) Drugie pytanie również dotyczy założenia osady statkiem z osadnikami i też nie jest to dokładnie opisane w instrukcji czy założyć osadę mogę w fazie budowy kiedy statek ma taka możliwość czy muszę tego dokonać podczas fazy ruchu (czyli osadę na ladzie przy pomocy dróg zakładam w fazie handlu i budowy a na linii woda-lad w fazie ruchu statku) ? Trzecie tak bardzo mnie nie nurtuje bo domyślam się ze dobrze zrozumiałam ale dla pewności czy te 4 ruchy statku jakimi dysponuje to ruchy na jedna turę ? czy co turę mogę z nich korzystać i czy po wykonaniu tych 4 ruchów (jeżeli to pierwsze opcja z wyżej wymienionych) muszę od razu odstawić statek do zasobów czy może stać bez wykonania ruchu i czekać na dokupienie ruchu za pomocą wełny? Z góry dziękujemy za odpowiedź. Przypuszczam że zadamy jeszcze kilka pytań bo mimo że gra jest rewelacyjna to polska instrukcja napisana jest w sposób nie do końca udany. I im dłużej się nad nią zastanowić tym więcej ma się wątpliwości.
Pawelec123456 - Sob 21 Lut, 2015

Zakładanie osady przy pomocy statku z osadnikiem ma miejsce w fazie ruchu. Osadę można zbudować na tym końcu statku z osadnikiem, który ma kontakt z co najmniej jednym polem lądu - statek nie musi stać na krawędzi ląd-morze. Jeżeli statek z osadnikiem znajduje się na krawędzi ląd-morze, wybór końca jest dowolny (oczywiście obowiązuje reguła odstępu). Przed budową należy się upewnić, czy na polu kryjówki piratów lub wioski tubylców można zbudować osadę - regulują to oddzielne zasady. Po budowie osady zarówno osadnik, jak i statek wracają z planszy do puli gracza.

4 punkty ruchu dla każdego statku przypadają na każdą fazę ruchu, nie wyczerpują się na stałe. Po przemieszczeniu statek zostaje tam, gdzie zakończył ruch. Każdy statek można przesunąć tylko raz w każdej fazie ruchu o nie więcej tras niż mamy punktów ruchu, tzn. nie można w jednej fazie ruchu przerwać ruchu jednego statku, następnie wykonać ruch innym statkiem, a potem dokończyć ruch pierwszym statkiem.

Borg - Czw 25 Cze, 2015

Jeśli gramy z Żeglarzami i zagrywamy Dyplomatę, żeby zdjąć swoją drogę, to czy możemy zamiast nowej drogi ustawić na planszy statek?
Radziol88 - Pią 26 Cze, 2015

Borg napisał/a:
Jeśli gramy z Żeglarzami i zagrywamy Dyplomatę, żeby zdjąć swoją drogę, to czy możemy zamiast nowej drogi ustawić na planszy statek?

Nie
Dyplomata ogólnie ściąga z planszy. W szczególnym wypadku pozwala przenieść, ale tylko ten konkretny element.

jmietkowski - Pią 21 Sie, 2015
Temat postu: Pytanie do Żeglarzy
Witam wszystkich.
Dziś rozegrałem z rodzinką pierwszą grę w Żeglarzy.
1. W instrukcji jest napisane:
- podczas budowy drogi morskiej (...)na jednej trasie można ustawić tylko 1 statek.

Czy to oznacza, że podczas własnej tury można zbudować tylko jeden statek na danej trasie i nawet jeśli ma się surowce (owce+drewna) to nie można zbudować jeszcze np dwóch dodatkowych statkow na tej samej trasie w danej turze?

2. Przestawianie statków.
Czy można przestawić statek z drogi przybrzeżnej, czy tylko z drogi morskiej?

Pozdrawiam

Radziol88 - Pią 21 Sie, 2015

1. Trasa to odcinek na połączeniu dwóch hexów.
2. Namieszane z nazewnictwem. Można wszystkie.

jmietkowski - Pią 21 Sie, 2015

Radziol88 napisał/a:
1. Trasa to odcinek na połączeniu dwóch hexów.
2. Namieszane z nazewnictwem. Można wszystkie.

Radziol88 dzięki za poradę.
Pozdrawiam

yoyek - Nie 27 Wrz, 2015

Czy przy dodatku MiR, mury miejskie chronia przed barbarzyncami - czy tracimy je zamiast miasta, czy tracimy miasto razem z murami?
Radziol88 - Pon 05 Paź, 2015

Cytat:
Jeśli gracz utraci miasto, razem z nim traci mury miejskie.

chubbchubbs - Pon 25 Kwi, 2016

witam , świeżak jestem tutaj ale szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie ;) bo instrukcja nie tłumaczy czy można czy nie , bo można dwojako rozumieć instrukcję cytuje " drogi można stawiać od osady/miast lub drogi ";)

czy można w taki sposób jak na fotce w linku wybudować drogę ? ( rozwidlenie dróg )

tzn jak ma się : osada > droga droga < osada czy można wybudować drogę na połączeniu dwóch dróg ?
fotka chyab najlepiej wytłumaczy o co chodzi :D

https://www.facebook.com/...&type=3&theater

ps. jak gdzies trzeba się przywitać się to przepraszam :P , Bartosz gram od czasu do czasu w catanów i pociągi ;) przeważnie jak spotykamy się ze znajomymi lub szwagier przyjedzie ;)

ps2. wiem że nie ten dział ale nie chce spamować, który dodatek do katanów ( wersja plastikowa ) najlepiej kupić aby nie skomplikować gry ? Żeglarzy

Borg - Czw 28 Kwi, 2016

Tak, można.
W opisie chodzi o to, że nowa droga musi przylegać do jakiegoś elementu w Twoim kolorze - miasta, osady, lub drogi.

Ja polecam Miasta i Rycerzy.

chubbchubbs - Pią 29 Kwi, 2016

Borg napisał/a:
Tak, można.
W opisie chodzi o to, że nowa droga musi przylegać do jakiegoś elementu w Twoim kolorze - miasta, osady, lub drogi.

Ja polecam Miasta i Rycerzy.


a mam jeszcze pytanie o dodatki/ rozserzenia

Mam tylko podstawę gry , aby grać w dodatek w 5-6 osób muszę kupić:

1. Rozszerzenie do CATAN 5-6 osób
2. Dodatek Miasta i Rycerze
3. Rozszerzenie 5-6 osób Miasta i rycerze


dobrze rozumiem ??

Borg - Pią 29 Kwi, 2016

Dokładnie tak.
chubbchubbs - Sro 11 Maj, 2016

pytanie odnośnie mojej kolejki/ruchu ,

Mam pytanie posiadając karte rozwoju np budowa 2 dróg czy może być taka sytuacja:

1. rzucam kośćmi ( zbieram surowce jak się trafiły )
2. robię Handel ( wymieniam np w Banku 4 karty za 1 )
3. uzywam kartę rozwoju np budowa 2xdroga
4. buduje np drogę lub osadę lub miasto

czy można tylko :

pkt. 1 pkt 2 i pkt 3 lub 4 jedynie

Borg - Czw 12 Maj, 2016

Możesz w swojej turze zarówno budować z zagranej karty jak i z surowców na ręce.
chubbchubbs - Czw 12 Maj, 2016

Borg napisał/a:
Możesz w swojej turze zarówno budować z zagranej karty jak i z surowców na ręce.


dzięki , a jeszcze pytanie czy warto kupić dodatkowe scenariusze do gry np

Catan Scenariusz Ropa z Catanu

wiadomo trochę urozmaica grę ;)

Borg - Czw 12 Maj, 2016

Ja bym na Twoim miejscu zainwestował w Miasta i Rycerzy.
chubbchubbs - Czw 12 Maj, 2016

Zamówiłem właśnie pakiet rozszerzenie 5-6 plus miasta i rycerze + rozszerzenie 5-6 do miasta i rycerze bo często gramy w parach że znajomymi jak się spotykamy przeważnie w 6 osób:)
Gabik - Pon 04 Wrz, 2017

10. Nową osadę można wybudować na wolnym skrzyżowniu, jednakże tylko wtedy gdy prowadzi do niego własna droga i następna osada oddalona jest o co najmniej dwa skrzyżowania.

O dwa skrzyżowania czy o dwie trasy?

chubbchubbs - Pon 04 Wrz, 2017

2 drogi osada/miasto później 2 drogi i budowa.
Rafi2403 - Pią 18 Sty, 2019
Temat postu: Scenariusz Polska - zasady
Cześć!
Mam nadzieje, że pisze w dobrym temacie.

Graliśmy ostatnio w scenariusz Polska (planszą jest mapa Polski) i pojawiła się niejasność, która zamieniła się w dość sporą dyskusje :) . Otóż w specjalnych zasadach scenariusza napisane jest, że osady można stawiać jedynie na skrzyżowaniach oznaczonych nazwą miasta. Są dwa przypadki na planszy, w których miasta oddzielone są tylko o jedną droge od siebie (np. Kraków i Katowice).

Czy oznacza to, że w tym scenariuszu nie obowiązuje zasada odległości 2 dróg między osadami czy po prostu nie można w trakcie jednej rozgrywki wybudować osady w obu tych miastach?

Pozdrawiam
Rafał

Radziol88 - Pią 18 Sty, 2019

Obie zasady obowiązują razem, więc tylko na miastach i nadal z minimalnym odstępem zachowanym.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group