galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

Talisman: MAGIA I MIECZ - Pytanie - Strange Eons, druk autorskich dodatków

Duud - Pią 29 Kwi, 2016
Temat postu: Pytanie - Strange Eons, druk autorskich dodatków
Dobry.
Przeszukałem forum, ale nie mogłem znaleźć satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.
Drodzy forumowicze, czy wiecie może jak można zaimportować poszczególne, osobne karty wykonane w Strange Eons, do całego arkusza kart w oryginalnym rozmiarze? I czy można zapisać to w pdf, jpg bądź innym formacie?
Wiele autorskich dodatków jest w .jpg i niestety nigdzie w żadnym posiadanym programie nie mogłem ustalić tak, aby była możliwość dokładnego druku na drukarce jednostronnej. Czy polecacie jakiś ciekawy programik który przed drukiem ma opcje np: centruj, albo coś w ten deseń? Ewentualnie czy jest jakiś dokładny poradnik, może być anglojęzyczny, który odpowiedziałby mi na oba te pytania?
Chciałem skorzystać z polskiego poradnika tworzenia kart w Strange Eons, napisanego tutaj na forum, ale niestety temat nie był aktualizowany od 2 lat, a i obrazy straciły swoją ważność.
Z góry dziękuję za odpowiedź ;)

Nemomon - Sob 30 Kwi, 2016

Hej,

Co do tematu, to wina ImageShack, który skasował wszystkie pliki graficzne na swoim serwerze. Sam temat jest wciąż aktualny, jednakże ;) .

O ile mi wiadomo, to nie możesz importować grafik do Strange Eons. Do szablonu możesz dodać jedynie te karty, które zostały stworzone w samym programie (a więc mają rozszerzenie .eon). Żeby tak zrobić, musisz w Strange Eons wybrać "Talie i Dodatki" :arrow: "Talia kart...". Tam następnie załadować pliki .eon i dowolnie ustawić je w szablon.

Jeżeli masz pliki graficzne, to chyba najlepszy rozwiązaniem będzie użycie MS Worda. Przeciągnij pliki graficzne do Worda i ustaw je w szablon. Aczkolwiek w takim wypadku weź ustaw papier na 100% i przyłóż do monitora kartę, by ustawić rozmiar plików graficznych w pliku. Może nawet ustaw minimalnie większe, bowiem białej obwoluty i tak widzieć nie będziesz po wydruku.

W ostateczności możesz poszukać w necie "PDF merger and splitter", a dokładniej ja korzystam z "GiosPSM" by pliki graficzne przekonwertować na plik .pdf.

Pozdrawiam.

Duud - Nie 01 Maj, 2016

Nemomon napisał/a:

Żeby tak zrobić, musisz w Strange Eons wybrać "Talie i Dodatki" :arrow: "Talia kart...". Tam następnie załadować pliki .eon i dowolnie ustawić je w szablon.


A ja przez bite pół godziny szukałem opcji ustawienia paru kart w arkusz, w menu przy otwartej karcie. Tworzenie nowego "projektu" jako talia a nie karta, rozwiązało większość moich problemów ;)

Nemomon napisał/a:

Jeżeli masz pliki graficzne, to chyba najlepszy rozwiązaniem będzie użycie MS Worda. Przeciągnij pliki graficzne do Worda i ustaw je w szablon. Aczkolwiek w takim wypadku weź ustaw papier na 100% i przyłóż do monitora kartę, by ustawić rozmiar plików graficznych w pliku.


Z tego co mi się wydaje, to w Wordzie jest możliwość ustawienia wielkości danego obrazu w cm bądź mm, więc chyba nie będzie potrzeby przykładania kartki papieru do monitora. A jak już, to o ile dobrze pamiętam, 107% w 1920x1080 równa się rozmiarowi A4.


Przy okazji znalazłem odpowiedzi na inne problemy które mnie napotkały podczas druku dodatków na zwykłej drukarce jednostronnej. W Strange Eons drukując karty przy rozmiarze papieru A4 (297x210mm), przez dopasowanie kart do siatki, musiałem sztucznie powiększyć rozmiar papieru do 211mm. Dzięki temu ustawiając karty do góry nogami i w odbiciu lustrzanym strony, pasowały one do siebie z obu stron.

Jeszcze nie drukowałem kart postaci/alternatywnych zakończeń, ale sądzę, że też pewnie będę musiał sztucznie zmienić rozmiar papieru na inny. Jak znajdę na to sposób, dam oczywiście znać.

Kart z plików graficznych też jeszcze nie drukowałem, pewnie użyję do tego Worda i będę musiał pozmieniać marginesy. Tak samo jak powyżej, dam znać jak się powiedzie.

Swoją drogą użyłem papieru marki "Galeria Papieru" modelu "Karton ozdobny - Floryda Biały" o gramaturze 220g/m2. Jest o niebo lepszy od zwykłego papieru technicznego który ma gramaturę 180-190g, ale 220 to ciągle za mało (lecz znośnie). Papier posiada podobną prasowaną siatkę co oryginalne karty Talismana, ale tylko z jednej strony. Jest też matowy, ale z tego co czytałem, do tych połyskujących wskazane jest korzystanie z drukarki laserowej, a takiej niestety nie posiadam. W moim przypadku też o niebo lepsze było drukowanie trybem druku "Papier zwykły", a nie jednym z trybów fotograficznych, nie wiem dlaczego, ale tryby fotograficzne miał paradoksalnie gorszą jakość. W trybie zwykłym na mojej drukarce Canon Pixma IP3600 musiałem jeszcze ustawić kontrast na ok. +5 do +10, aby druk był mniej wyblakły.

Trochę się rozpisałem. Mam nadzieję, że moje doświadczenia pomogą innym w amatorskim drukowaniu dodatków w domu.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group