galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

Talisman: MAGIA I MIECZ - Talisman: The Cataclysm

Mati98 - Wto 15 Gru, 2015
Temat postu: Talisman: The Cataclysm
To nie koniec epickiej przygody.
Po inwazji ifrytów i armagedonie czas na The Cataclysm
https://www.fantasyflight...he-cataclysm-1/
Jak nie można już rogów dodawać to czas na nową planszę główną.
Jak to pierwszy raz zobaczyłem to myślałem, że już piątą edycje robią.
Ciekawe czy będzie w cenie podstawki czy dużego dodatku.

Mati98 - Wto 15 Gru, 2015

Dodatek zawiera m.in.:
-nową planszę główną (opartą na tej ,,starej")
-5 nowych Poszukiwaczy- np.Scavenger, czyli Zamiatacz na świni :grin:
-4 Alternatywne Zakończenia
-nowe karty Przygód
-nowe karty Terenu
-specjalne karty ,,Cataclysm"
-karty ,,mieszkańców" - nieznajomych na poszczególnych obszarach
-nowe ,,karty Ekwipunku" - Spiked Shield
Premiera (angielska) już w pierwszym kwartale 2016r.!

Bludgeon - Wto 15 Gru, 2015

Mati98 napisał/a:

-karty ,,mieszkańców" - nieznajomych na poszczególnych obszarach
Po nowej planszy najbardziej intrygujący pomysł.

Mati98 napisał/a:
-nowe ,,karty Ekwipunku" - Spiked Shield
Ciekawe czy będą dodane do talii ekwipunktu czy stworzą nową talię. Jeśli to pierwsze, to wzmocni efekt kart typu armorsmith.
Mati98 - Wto 15 Gru, 2015

Tak do końca to nie wiem jakie to są karty.
Na grafikach mamy 3 różne typy kart z symbolem Kataklizmu.
Jedne z nich to na pewno karty Przygód.
Drugie wyglądają jak karty Miasta, a ta tarcza trochę na Podziemia stylizowana.
Na niektórych obszarach na środku są jakieś znaczki, a poza tym te obszary są innego koloru (pole z tekstem). Może to ma jakiś związek z tymi kartami.
Podejrzewam, że autorem dodatku jest Samuel W. Bailey.
Sprawdziłem ceny: podstawka była za 60$, duże dodatki za 40$, a ten kosztuje 50$.
Bardzo dobry pomysł z tą planszą. Po co wydać jeszcze 50 kart Terenu jak można całą planszę zmienić. :mrgreen:

Bludgeon - Wto 15 Gru, 2015

Mati98 napisał/a:
Na grafikach mamy 3 różne typy kart z symbolem Kataklizmu.
Jedne z nich to na pewno karty Przygód.
Drugie wyglądają jak karty Miasta, a ta tarcza trochę na Podziemia stylizowana.
Tarcza jest ewidentnie z talii ekwipunku (lub innego sklepu).
Talia do której należy toxic spring jest nowa, niepodobna do niczego do tej pory. Talia mieszkańców/denizenów jeszcze bardziej.

Nemomon - Wto 15 Gru, 2015

Mati98 napisał/a:
Podejrzewam, że autorem dodatku jest Samuel W. Bailey.


Zgadza się.

Mati98 - Wto 15 Gru, 2015

Oficjalne forum FFG na temat tego dodatku:
https://community.fantasyflightgames.com/topic/195847-the-cataclysm-new-expansion-is-announced/

Mati98 - Wto 15 Gru, 2015

Pojawił się też problem obszarów z polem tekstowym w innym kolorze i ,,złote strzałki" między nazwą obszaru (o czym już wcześniej wspomniałem).
Ruiny maja dwie ,,strzałki" i na nich losuje się dwie karty, więc podejrzewam, że te strzałki mają związek z losowaniem nowych kart ,,kataklizmu''.
Czarny Rycerz ma w specjalnych zdolnościach napisane:
,,Zaczynasz grę z Spiked Shield z talii ,,Purchase"(Sklep).
Może po żetonach Poszukiwaczy w Lesie czas na oddzielną talię Ekwipunku dla Poszukiwaczy z tego dodatku?

Bludgeon - Wto 15 Gru, 2015

Mati98 napisał/a:
Komentarze z oficjalnego forum FFG:
https://community.fantasyflightgames.com/topic/195847-the-cataclysm-new-expansion-is-announced/
-pojawienie się nowej planszy głównej po odrzuceniu ostatniego Omena z dodatku Harbinger (raczej mało prawdopodobne biorąc pod uwagę, że na pudełku jest napisane, że dodatek wymaga jedynie podstawki);
-pomysł na grę, gdzie korzystamy z obu plansz głównych jednocześnie(leżą obok siebie) - stara plansza reprezentuje przeszłość, a nowa przyszłość i możemy odbywać podróże w czasie między nimi (też mało prawdopodobne);
Nie wiem po co to wklejasz, to tylko gdybania userów.
BTW drugi komentarz jest mój.

Krzysiek - Sro 16 Gru, 2015

Jeśli kogoś to interesuje to udało mi się całkiem nieźle odcyfrować część umiejętności Scavengera.
Skrótem:
- na początku gry zrzuca 3 karty z jakiejś talii na stos odrzuconych Przygód
- może nosić dowolną liczbę Przedmiotów
- Przedmioty mają dla niego numer spotkania (czy jakkolwiek się to nazywa) równy 1

Ostatni skill jest niestety zasłonięty ale na pewno robi coś z Przedmiotami, i przypuszczam ze także ze stosem odrzuconych Przygód.

Mati98 - Sro 16 Gru, 2015

Myślę, że te karty ,,Mieszkańców" będą się pojawiały na planszy tak jak karty Terenu, tylko będą losowane z talii, a nie wybierane.
Będą się pojawiały i będą usuwane bo w artykule jest właśnie mowa o takiej odnowie świata z problemami.

Mati98 - Sro 23 Gru, 2015

Widziałem to już wcześniej, ale piszę o tym dopiero teraz.
https://www.fantasyflight...ucts/cataclysm/
Mowa tu o nowej planszy głównej, talii Denizens (mieszkańców), talii Remnants (pozostałości), 5 nowych Poszukiwaczach oraz 4 Alternatywnych Zakończeniach.
Wydanie angielskiej wersji zostało zapowiedziane na 21 marca 2016r.

Bludgeon - Nie 27 Gru, 2015

Mati98 napisał/a:
Myślę, że te karty ,,Mieszkańców" będą się pojawiały na planszy tak jak karty Terenu, tylko będą losowane z talii, a nie wybierane.
Będą się pojawiały i będą usuwane bo w artykule jest właśnie mowa o takiej odnowie świata z problemami.
Karty terenu są czasem losowane czasem wybierane, zależy od efektu. Tu pewnie będzie podobnie.
Mati98 - Pon 28 Gru, 2015

Pisałem ten post w kontekście dodatków, które już mam, a że zbieram polską wersję to zapomniałem, że w Zwiastunie (którego jeszcze nie mam) pojawia się coś takiego jak losowanie kart Terenu.
Wydaje mi się, że w Krainie Ognia zawsze było określone o jaką kartę Terenu chodzi lub, jak w przypadku Zaklęć, były 2 karty do wyboru (np. Las lub Puszcza czy coś takiego).
Więc przyznaję, że masz rację. :wink:
BTW
Karty ,,Kataklizmu" okazały się kartami Remnants, a karty Ekwipunku - kartami Purchase.

Bludgeon - Pon 28 Gru, 2015

Mati98 napisał/a:
Karty ,,Kataklizmu" okazały się kartami Remnants
I właśnie rozkminiłem o co chodzi z obszarami które mają jaśniejsze pole z tekstem i złotą strzałkę. Na tych właśnie obszarach ciągnie się karty z talii Pozostałości (Remnants). Te obszary to:
cmentarz, skały, wzgórza i równiny między miastem a gospodą, ruiny, ukryta dolina, przeklęta polana, 1 runy, 1 pustynia, zamek i równiny grozy (!).

Mati98 - Pon 28 Gru, 2015

Czarny Rycerz ma w specjalnych zdolnościach napisane:
,,Zaczynasz grę z Spiked Shield z talii ,,Purchase"(Sklep)".
Może po żetonach Poszukiwaczy w Lesie czas na oddzielną talię Ekwipunku dla Poszukiwaczy z tego dodatku?
Chociaż Broken Armour można wymienić na dowolny Pancerz z talii Purchase, więc nie wiem czy by mieszali Ekwipunek ze Sklepem.
Co o tym myślisz?

Bludgeon - Pon 28 Gru, 2015

purchase deck to normalna talia ekwipunku z podstawki. Skoro ma tą samą nazwę to na pewno nie będzie oddzielna talia.
Mati98 - Wto 29 Gru, 2015

,,więc nie wiem czy by mieszali Ekwipunek ze Sklepem."
Trochę źle się wyraziłem. Oczywiście talia Ekwipunku z podstawki też działa trochę jak talia Sklepu (np. kowal w Wiosce).
Jak już wspominałem nie mam angielskiej wersji i myślałem, że talia Purchase będzie czymś podobnym do talii Sklepów z Miasta. :mrgreen:
Skoro ma być to talia Ekwipunku to pewnie rzeczywiście będzie wykorzystywana z kartami z podstawki lub może nawet ją zastąpi, chyba że wrzucą tylko kilka kart ,,startowych" (jak Spiked Shield) dla Poszukiwaczy z tego dodatku.

Bludgeon - Wto 29 Gru, 2015

Mati98 napisał/a:
chyba że wrzucą tylko kilka kart ,,startowych" (jak Spiked Shield) dla Poszukiwaczy z tego dodatku.
i dla nowych denizenów na pewno.
Mati98 - Wto 29 Gru, 2015

Bludgeon napisał/a:

i dla nowych denizenów na pewno.


Widziałem kartę Healer's Kit (jest takiego samego rodzaju jak karta Spiked Shield) na grafice z artykułu oraz Denizena Apprentice Healer.
Skoro Healer's Kit jest tego samego rodzaju, to jest kartą Ekwipunku.
Po co Denizenom Przedmioty z talii Ekwipunku, jak się zwykle u nich kością rzuca?
Chodziło Ci chyba o wyrzucenie 6) u Healera - ,,While her back is turned, you may steal her supplies. If you do, take a Healer's Kit from the Purchase deck and discard this card."
Czyli będą ,,nagrody" za korzystne rzuty u Denizenów (jak na razie u jednego). :grin:

Nemomon - Sro 30 Gru, 2015

Raczej powinny być jakieś nagrody, w przeciwnym wypadku nikt by ich nie odwiedzał ;) .
Mati98 - Sro 30 Gru, 2015

Myślałem, że Denizeny zastępują postaci z planszy głównej np. Kowal, Uzdrowiciel. :?:
Więc odwiedza się je w tych samych celach jak w podstawce + rzuty kością dają lepsze i gorsze efekty. :twisted:

Bludgeon - Sro 30 Gru, 2015

Mati98 napisał/a:
Bludgeon napisał/a:

i dla nowych denizenów na pewno.

Chodziło Ci chyba o wyrzucenie 6) u Healera
Chodziło mi o to że wśród nowych denizenów prawdopodobnie będą nowi sprzedawcy którzy będą mieli nowe karty na sprzedaż. Logiczne więc że będą te karty potrzebne w talii ekwipunku.
Healer's kit dość specyficzny ale w sumie działa w ten sam sposób. Odwiedzając okreslonego denizena masz możliwość/szansę otrzymać ten przedmiot z taili ekwipunku.

Mati98 napisał/a:
Myślałem, że Denizeny zastępują postaci z planszy głównej np. Kowal, Uzdrowiciel. :?:
Więc odwiedza się je w tych samych celach jak w podstawce + rzuty kością dają lepsze i gorsze efekty. :twisted:
jestem przekonany że tak właśnie będzie. Opis kataklizmu wyraźnie na to wskazuje.

Mati98 napisał/a:
Czyli będą ,,nagrody" za korzystne rzuty u Denizenów (jak na razie u jednego). :grin:
Póki co pokazali 4 denizenów z czego u 3 się rzuca i u każdego z tych 3 są pozytywne efekty przy wysokich wynikach. Czemu piszesz że jak na razie u 1?

Mati98 napisał/a:

Widziałem kartę Healer's Kit
gdzie ją widziałeś?
Mati98 - Sro 30 Gru, 2015

Bludgeon napisał/a:
wśród nowych denizenów prawdopodobnie będą nowi sprzedawcy którzy będą mieli nowe karty na sprzedaż.

Raczej będą one do ,,wygrania" za korzystny rzut tak jak u Healera.
Mati98 napisał/a:
Czyli będą ,,nagrody" za korzystne rzuty u Denizenów (jak na razie u jednego). :grin:

Bludgeon napisał/a:
Póki co pokazali 4 denizenów z czego u 3 się rzuca i u każdego z tych 3 są pozytywne efekty przy wysokich wynikach. Czemu piszesz że jak na razie u 1?

,,nagrody'' [czytaj - nowe karty Ekwipunku] :wink:
Mati98 napisał/a:
Widziałem kartę Healer's Kit

Bludgeon napisał/a:
gdzie ją widziałeś?

https://www.fantasyflight...he-cataclysm-1/
Image 2 of 17 :arrow:

Bludgeon - Sro 30 Gru, 2015

Mati98 napisał/a:
Bludgeon napisał/a:
wśród nowych denizenów prawdopodobnie będą nowi sprzedawcy którzy będą mieli nowe karty na sprzedaż.

Raczej będą one do ,,wygrania" za korzystny rzut tak jak u Healera.
Niekoniecznie, nie każdy denizen każe rzucać. Poza tym jeśli kowal z wioski zniknął to dziwne jakby nie było żadnego sklepu w grze. (nie licząc dodatku Miasto oczywiście)

Mati98 napisał/a:
https://www.fantasyflightgames.com/en/news/2015/12/14/the-cataclysm-1/
Image 2 of 17 :arrow:
Thx! przegapiłem to.
Mati98 - Sro 30 Gru, 2015

Bludgeon napisał/a:
Niekoniecznie, nie każdy denizen każe rzucać. Poza tym jeśli kowal z wioski zniknął to dziwne jakby nie było żadnego sklepu w grze.


Nie u każdego Denizena rzucamy kością (nie pisałem, że TAK); masz rację.
Myślałem, że z tymi Sklepami, to chodzi Ci o to, że dadzą teraz jakieś nowe ,,towary" i Sklepy jak w Mieście.
Skoro nie będzie Kowala na planszy, to pewnie będzie można u niego (jako Denizena) kupić ten Ekwipunek.
Chyba, że będzie się grało tylko z ,,nowym" Ekwipunkiem.
Ciekawe, czy będzie się wykorzystywało karty Przygód z podstawki (w końcu nadszedł Kataklizm). Pewnie nie będzie to niedozwolone, ale będzie psuło post-apokaliptyczny klimat.
Mam nadzieję, że dadzą w środku plastik z przegródkami (jak w podstawce), a nie tylko karton.

Bludgeon - Sro 30 Gru, 2015

Mati98 napisał/a:

Myślałem, że z tymi Sklepami, to chodzi Ci o to, że dadzą teraz jakieś nowe ,,towary" i Sklepy jak w Mieście.
Jesli nie to sam tak zrobię. Za każde specjalne pole na planszy Miasta zrobię denizena, talie sklepów już mam. Dzięki temu mogę grać z Miastem bez używania planszy. Plus mogę wprowadzić korekty do cen, robić nowe sklepy itd.

Mati98 napisał/a:

Skoro nie będzie Kowala na planszy, to pewnie będzie można u niego (jako Denizena) kupić ten Ekwipunek.
Chyba, że będzie się grało tylko z ,,nowym" Ekwipunkiem.
Do tej pory żaden dodatek nie zabraniał grać elementami z innych dodatków./podstawki. Nie wierzę żeby tak było teraz.

Mati98 napisał/a:

Ciekawe, czy będzie się wykorzystywało karty Przygód z podstawki (w końcu nadszedł Kataklizm).
Na planszy ciągnie się karty przygody więc będziesz miał talię przygód. Co do niej wsadzisz to już Twoja decyzja.
Mati98 - Sro 30 Gru, 2015

Bludgeon napisał/a:
Na planszy ciągnie się karty przygody więc będziesz miał talię przygód. Co do niej wsadzisz to już Twoja decyzja.


Zawsze dokładało się karty do talii Przygód z podstawki.
Teraz dostaniemy kolejne karty Przygód w tym dodatku.
Chodzi mi o to, że to w końcu Kataklizm i możliwość wyciągnięcia Magicznego Pasa lub Korony Salomona albo Jednorożca raczej mi tu nie pasuje.
Ma być ciężko się rozwijać. Przynajmniej na to wskazują karty, które już znamy.
Np. Toxic Spring - Siła/Moc za Życie. :twisted:

cezduq - Czw 31 Gru, 2015

Ja mam wrazenie ze FFG sie zapedzilo w kozi rog, jak w 80 latach to wydali to bylo WOW super nowoczesna gra, pozniej jak juz wydawali 4ta edycje to juz mieli na koncie troche trudniejsze gry ale mimo to plansza glowna jest duzo prostsza a mam tutaj na mysli ilosc ciagnietych kart przygod wynikajacych z planszy.

Nastepnie zaczeli wydawac dodatki, zniwiarz swietny maly dodatek i pomysl utrudnienia rozgrywki, nastepny byl ktorys narozny ale oba czy gory czy podziemia nic ciekawego poprostu inne karty przygod na tych planszach i eot, latwo bylo sie szybko wymaksowac wchodzac tam. Kolejnym dodatkiem cos wprowadzajacym to byly smoki no niby ciekawy pomysl ale jak mam byc szczery to strasznie meczace to losowanie tych lusek, i wkoncu naprawili kraine srodkowa.
Pozniej dodatek Wilkolak czyli kalka zniwiarza ale jednak z elementem dnia i nocy ok mozna to kupic.
Miasto juz troszke ciekawsze inne troche zasady poruszania sie po miescie etc cos sie tak dzieje troche wiecej deckow do gry cos sie tam dzieje.
Las powiem mnie bardzo milo zaskoczyl (co prawda pudelko male co wymusilo zlozenie naroznika w chinskie S i teraz ni cholery sie tego nie da wyprostowac i jakos tak zielono ale powiem szczerze ze wkoncu moge powiedziec ze to prawdziwy dodatek i jakies tokeny sa dodatkowe i jakos sie tam inaczej chodzi i bardzo latwo jest zostac wykopanym z lasu i znowu zaczynanie od nowa.

Ale jak zobaczylem co szykuje nam teraz FFG to jakies troche poronione, nie wiem czy oni staraja sie naprawic glowna plansze czy co ale to tez beda wydawali poprawki gor i podziemi?

W ogole strasznie mi sie nie podoba ze te wszystkie dodatki sa tak wydawane jak by w ogole nie bralu pod uwage poprzednich dodatkow. Przyklad zniwiarz i wilkolak czemu obydwoje sie ruszaja za wyrzucone 1 na kostce?

Mati98 - Czw 31 Gru, 2015

cezduq napisał/a:
Ja mam wrazenie ze FFG sie zapedzilo w kozi rog, jak w 80 latach to wydali to bylo WOW super nowoczesna gra

Masz rację. Kataklizm będzie już 14 dodatkiem (wliczając 2 dodatki DnŻ).
Jak bym mógł cofnąć czas to kupiłbym tylko dodatki, których autorem jest Samuel W. Bailey oraz Żniwiarza i Wilkołaka.
cezduq napisał/a:
Ale jak zobaczylem co szykuje nam teraz FFG to jakies troche poronione, nie wiem czy oni staraja sie naprawic glowna plansze czy co ale to tez beda wydawali poprawki gor i podziemi?

Jak zaczną wydawać narożniki w post-apokaliptycznej wersji to ich nie kupię.
Wydanie nowej głównej planszy ma pokazać (dosłownie), że nastał Kataklizm.
Poza tym trudno było by oznaczyć na których obszarach losuje się karty Przygód, a na których - karty z nowej talii Remnants oraz usunąć ,,mieszkańców" z planszy.
BTW
,,Ciekawe, czy będzie się wykorzystywało karty Przygód z podstawki (w końcu nadszedł Kataklizm). Pewnie nie będzie to niedozwolone, ale będzie psuło post-apokaliptyczny klimat. To w końcu Kataklizm i możliwość wyciągnięcia Magicznego Pasa lub Korony Salomona albo Jednorożca raczej mi tu nie pasuje."
Chodzi mi o to, że wrzucenie kart Przygód z innych dodatków, a nawet z podstawki będzie działało na Kataklizm w podobny sposób jak ,,rozcieńczanie" Krainy Ognia kartami Przygód z innych dodatków (karty z Krainy Ognia rzadziej się wtedy pojawiają) i narożnikami (gdzie można ,,uciec" przed żetonami spalonej ziemi).
Ja gram podstawka + Kraina Ognia i wtedy można poważnie odczuć inwazje Ifrytów. :twisted:

Bludgeon - Czw 31 Gru, 2015

Ja używam wszystkich dodatków ale tylko niektórych elementów z nich. Najmniej przydatne 2 dodatki to imo smoki (bo pełne zasad opcjonalnych które cholernie wydłużają i tak już 3-krotnie za długą grę) oraz kraina ognia (która oprócz poszukiwaczy nie ma niczego ciekawego, inwazja ifritów lepsza by była mechanicznie w stylu harbingera).
Ja uważam że z upływem czasu coraz lepsze dodatki powstają (krainy ognia nie licząc). Efekt jest taki że jak się spojrzy na starsze to się widzi tylko kupę kart i nierozwinięte pomysły typu żniwiarz. Ale jak te dodatki wychodziły to mieliśmy z nimi dużo zabawy więc nie widzę problemu.

Kupujesz dodatek i grasz z nim np 3 lata a potem stwierdzasz że jest jednak kiepski i żałujesz zakupu? To te 3 lata grania chciałbyś wymazać z pamięci? Nie rozumiem takiego podejścia.

Mati98 - Pią 01 Sty, 2016

Bludgeon napisał/a:
Kupujesz dodatek i grasz z nim np 3 lata a potem stwierdzasz że jest jednak kiepski i żałujesz zakupu? To te 3 lata grania chciałbyś wymazać z pamięci? Nie rozumiem takiego podejścia.

To czy dodatek jest kiepski czy nie można zauważyć już nawet po pierwszej rozgrywce.
Kupuję dodatki, a potem i tak rzadko kiedy z nich (z tych które wymieniłem; a właściwie nie wymieniłem) korzystam.
Z dodatkami karcianymi nie ma problemu, bo można po prostu wszystko wrzucić do talii z podstawki i grać ,,po staremu".
Do narożników jakoś się nie przekonałem. Podziemia i Góry to tak naprawdę rozszerzenie planszy z podstawki. Miasto to jeden wielki sklep.
Las podoba mi się ze względu na wprowadzenie nowej mechaniki związanej z Losem.
Smoki są dobrym dodatkiem, ale problemem jest uciążliwe losowanie łusek co chwila. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest gra wg. zasad Alternatywnego Zakończenia ,,Królestwo Smoków". Problem losowania łusek znika, a karty Smoków mieszają się z kartami Przygód w zrównoważony sposób.
Puszka Pandory wprowadza bardzo ciekawe Alternatywne Zakończenia i nową ,,talię" z trudnymi wrogami.
Co do Deep Realms to nie jestem przekonany, bo jak nie gram z narożnikami to po co mi ,,most" między nimi.
Kraina Ognia to wg. mnie najlepszy dodatek karciany, bo oprócz masy nowych kart wprowadza nowe mechanizmy no i oczywiście karty Terenu.
Zobaczymy jak w porównaniu z tym dodatkiem wypadnie Zwiastun.
Żniwiarz był jedynie rozszerzeniem tego co było w podstawce + mało użyteczna figurka Żniwiarza oraz (wg. mnie największa wada) brak odwołań kart Przygód i Zaklęć do samej figurki.
Kupując dodatek nie zależy mi na tym, żeby mieć 20 ,,różnych" wrogów z Siłą/Mocą 1, ale właśnie o wprowadzanie tych nowych elementów i mechanizmów, które nie rozszerzają jedynie tego co już było, ale urozmaicają grę, sprawiając, że nie gramy wciąż w ,,tego samego" Talismana.

Bludgeon - Pią 01 Sty, 2016

Mati98 napisał/a:
To czy dodatek jest kiepski czy nie można zauważyć już nawet po pierwszej rozgrywce.
To prawda, ale wg mnie większość dodatków do talizmanu taka nie jest (oprócz krainy ognia i smoków, i nawet tu w pewnym stopniu tylko). Większość dodatków do talizmanu wydaje się być teraz taka sobie bo nowsze są lepsze.

Mati98 napisał/a:
Kupuję dodatki, a potem i tak rzadko kiedy z nich (z tych które wymieniłem; a właściwie nie wymieniłem) korzystam.
To bez sensu je kupować w takim razie. Ja żadnego zakupu nie żałuję, mimo że dragon i harbingera używam sporadycznie, może raz na 3-4 miesiące, a postaci żniwiarza i wilkołaka w ogóle nie używam, tak samo jak alt. zakończeń.

Mati98 napisał/a:
Do narożników jakoś się nie przekonałem. Podziemia i Góry to tak naprawdę rozszerzenie planszy z podstawki. Miasto to jeden wielki sklep.
Ja się przekonałem ale potem się z nich wycofałem. Używam talii z tych dodatków na planszy głównej i jest ten sam efekt a mniej rozłażenia się graczy i mniej miejsca zajmuje gra na stole.

Mati98 napisał/a:
Smoki są dobrym dodatkiem, ale problemem jest uciążliwe losowanie łusek co chwila.
Dla mnie smoki symbolizują całą magię i miecz, tzn. gra jak dla mnie jest słabo grywalna jeśli grasz z oryginalnymi zasadami ale na szczeście jest bardzo łatwo modyfikowalna i z domowymi zasadami jest super.

Mati98 napisał/a:
Puszka Pandory wprowadza bardzo ciekawe Alternatywne Zakończenia i nową ,,talię" z trudnymi wrogami.
Co do Deep Realms to nie jestem przekonany, bo jak nie gram z narożnikami to po co mi ,,most" między nimi.
Nie grałem z PoD'ami.

Mati98 napisał/a:
Kraina Ognia to wg. mnie najlepszy dodatek karciany, bo oprócz masy nowych kart wprowadza nowe mechanizmy no i oczywiście karty Terenu.
Fakt zapomniałem o kartach terenu to faktycznie jedna z najlepszych dodatkowych rzeczy do talizmanu. Cofam to co powiedziałem o krainie ognia :P

Mati98 napisał/a:
Zobaczymy jak w porównaniu z tym dodatkiem wypadnie Zwiastun.
To zupełnie inny dodatek. Myśl o zwiastunie jak o smokach w małym pudełku z dużo lepiej zaprojektowanymi zasadami.
Mati98 - Pią 01 Sty, 2016

Bludgeon napisał/a:
Większość dodatków do talizmanu wydaje się być teraz taka sobie bo nowsze są lepsze.

Po pierwsze nie mówiłem, że te dodatki SĄ ,,ZŁE", ale NIE SĄ ,,DOBRE" (rewelacyjne); (wg. mojej opinii).
Po drugie nie kupuje Talismana ,,od samego początku". Podstawkę kupiłem jak Miasto było najnowszym dodatkiem.
Po trzecie, zgadzam się z Tobą, że teraz (odkąd Samuel W. Bailey jest głównym autorem dodatków) dodatki stały się lepsze. Podoba mi się zwłaszcza wzrost poziomu trudności :twisted:
Bludgeon napisał/a:
To bez sensu je kupować w takim razie. Ja żadnego zakupu nie żałuję.

Może to przez to, że jak ma się dużo dodatków to stają się ,,lepsze" i ,,gorsze" i z tych ,,gorszych" rzadko kiedy korzystamy.
Kupowałem te dodatki ,bo to było coś innego, nowego. Pamiętam, jak pierwszy raz graliśmy z Górami, to nikt tam nawet nie wszedł :!:
Kupuje się je, aby ,,sprawdzić na własnej skórze" jaki w rzeczywistości jest ten nowy dodatek. Poza tym każdy z nas inaczej definiuje pojęcie DOBRY dodatek.
Teraz z niecierpliwością czekam na kolejne dodatki (Zwiastun i Kataklizm), bo to są (wg. mnie) kolejne DOBRE dodatki. :grin:
,,Do narożników jakoś się nie przekonałem. Podziemia i Góry to tak naprawdę rozszerzenie planszy z podstawki. Miasto to jeden wielki sklep."
Bludgeon napisał/a:
Ja się przekonałem ale potem się z nich wycofałem. Używam talii z tych dodatków na planszy głównej i jest ten sam efekt a mniej rozłażenia się graczy i mniej miejsca zajmuje gra na stole.

Wydaje mi się, że talie Podziemi i Gór zawierają dużo Wrogów, a mało Przyjaciół i Przedmiotów podnoszących Siłę/Moc oraz dających jakieś przydatne efekty.
Do Podziemi i Gór wchodzi się głównie po to, aby ubić Wrogów i podwyższyć sobie ,,poziom" Siły/Mocy oraz przede wszystkim - po kartę Skarbów/Reliktów.
W związku z tym, że rzadko używam narożników, zagraliśmy raz na samej planszy Podziemi i nie wyszło to najlepiej pod względem rozwoju Siły/Mocy.
(BTW - podobnie graliśmy pierwszy raz z Lasem, aby zobaczyć jak się teraz gra z tym Losem oraz w celu ,,przejrzenia" kart Lasu).
Bludgeon napisał/a:
To zupełnie inny dodatek. Myśl o zwiastunie jak o smokach w małym pudełku z dużo lepiej zaprojektowanymi zasadami.

Z niecierpliwością czekam na Zwiastuna. Spróbuję na początek zagrać podstawka + Zwiastun i zobaczymy jak to wyjdzie pod względem poziomu trudności i grywalności.
Można wrzucić karty Przygód z innych dodatków, ponieważ karty Zwiastuna losuje się niezależnie.
Jak gra się na 6 graczy i z wszystkimi narożnikami to teoretycznie szansa na to, że Zwiastun jest w Twojej krainie może wynosić 1:6.
Myślę, że jak będę grał na planszy głównej w 2/3 osoby (szansa 1:1 lub 1:2) to może wprowadzę domową zasadę ,,światów równoległych" i
np. Zwiastun będzie się przenosił z krainy zewnętrznej gracza A do krainy zewnętrznej gracza B. :idea:
Podoba mi się myśl o grze typu ,,ja albo nikt".
Jak ktoś (w końcowej fazie gry) jest ,,słaby" i widzi, że nie wygra tej rozgrywki to może starać się doprowadzić do końca świata, aby nikt nie wygrał. :twisted:
BTW
Jak często (raz na ile rozgrywek), grając z Harbingerem (Zwiastunem) ma miejsce koniec świata (discard ostatniego Omenu) :?:

Bludgeon - Wto 05 Sty, 2016

Mati98 napisał/a:
Może to przez to, że jak ma się dużo dodatków to stają się ,,lepsze" i ,,gorsze" i z tych ,,gorszych" rzadko kiedy korzystamy.
Nie do końca. Ja w każdym dodatku znalazłem coś fajnego i ciekawego co mogę dodać do gry i gra tylko na tym zyskuje. Zawsze są to wszyscy poszukiwacze, plus zazwyczaj inne rzeczy też. Tych elementów które mi się nie podobają po prostu nie używam (palenie kart i odporność na palenie kart, wilkołak, żniwiarz, listy gończe itd.), albo używam ze zmienionymi zasadami (smocze łuski, smocze talie, harbinger, dzień/noc).

Niestety, mimo że talizman jest moją drugą ulubioną grą, to mam świadomość że gdybym miał grać tylko z oryginalnymi zasadami i komponentami to nie byłby nawet w top 10. :( Dlatego doskonale rozumiem ludzi którzy wypisują talizman w swoich top 5 najgorszych gier jakie znają.

Mati98 napisał/a:
Wydaje mi się, że talie Podziemi i Gór zawierają dużo Wrogów, a mało Przyjaciół i Przedmiotów podnoszących Siłę/Moc oraz dających jakieś przydatne efekty.

Przerobiłem te talie żeby proporcje były bardziej takie jakie chcę. Powyrzucałem bezużyteczne karty, ale też niektóre zbyt mocne. Wrogów nigdy za dużo :D

Mati98 napisał/a:
Do Podziemi i Gór wchodzi się głównie po to, aby ubić Wrogów i podwyższyć sobie ,,poziom" Siły/Mocy oraz przede wszystkim - po kartę Skarbów/Reliktów.
Do Gór się wchodzi po kasę, wrogów tam dość mało i są stostunkowo słabi. Więc kasa i relikwie.

Mati98 napisał/a:
Można wrzucić karty Przygód z innych dodatków, ponieważ karty Zwiastuna losuje się niezależnie.
Dokładnie, tylko pamiętaj żeby zachować mniej-więcej proporcję Zdarzeń z resztą kart.
Mati98 - Wto 05 Sty, 2016

Ja też usuwam niektóre karty.
Założyłem nowy temat na ten temat. :mrgreen: :wink: :mrgreen:
http://www.forum.galakta.pl/viewtopic.php?t=7352 :arrow:

Bludgeon - Wto 05 Sty, 2016

Z proporcją zdarzeń chodzi mi o to żeby procentowo była taka sama ilość zdarzeń jak w oryginalnej talii (choć oczywiście możesz modyfikować, byle świadomie). Od tej % zależy jak często będzie triggerował harbinger.
Mati98 - Wto 05 Sty, 2016

Bludgeon napisał/a:
Z proporcją zdarzeń chodzi mi o to żeby procentowo była taka sama ilość zdarzeń jak w oryginalnej talii (choć oczywiście możesz modyfikować, byle świadomie). Od tej % zależy jak często będzie triggerował harbinger.

Na początek spróbuję zagrać podstawka + Zwiastun.
Jak gram z jakimś karcianym dodatkiem, to wrzucam wszystkie karty, oprócz tych, które usuwam z powodów, o których możesz przeczytać na tym nowym temacie.
Procentowo powinno to wyglądać podobnie we wszystkich dodatkach.
Wilkołak ma pewnie więcej, bo są tam też Księżycowe Zdarzenia.
BTW
Harbinger przesuwa się za sprawą Księżycowych Zdarzeń :?:
W końcu są to Zdarzenia z kilkoma dodatkowymi zasadami, więc pewnie TAK :grin:

Bludgeon - Wto 05 Sty, 2016

Tak, lunar eventy to wciąż eventy.
Nemomon - Wto 05 Sty, 2016

Ano, Księżycowe Zdarzenia we wszystkich aspektach są Zdarzeniami, a więc wpływają na Harbingera.
Nokturn - Sro 03 Lut, 2016

Spadłem z krzesła jak zobaczyłem ten news:))) Spekulacje odnośnie zastosowania się mnożą, ale jesli by sie odnieść do ostatniego wpisu na temat harbingera: "Kiedy ostatni Omen zaniknie, nic nie jest już w stanie uratować krainy – gra dobiega końca, tak jak i świat Talismanu – przynajmniej w dotychczasowej formie.", to dość realne będzie to, że apokalipsa zmiecie wszystkie karty z planszy głównej (Załatwi to problem dużej ilości kart, które będa na niej z pewnościa zalegać) i plansza będzie zamieniona na Cataclysm. Dla nie posiadających Harbingera byłaby pewnie jakas alternatywna zasada, np alternatywne zakończenie na koronie władzy.
Mati98 - Sro 03 Lut, 2016

Nie za bardzo rozumiem o co ci chodzi :???:
Nokturn - Sro 03 Lut, 2016

Mati98 napisał/a:
Nie za bardzo rozumiem o co ci chodzi :???:


Chodzi mi o to, że nie wiadomo jak na razie czy Cataclysm ma zastapić podstawkę czy będzię wprowadzony np w dalszej części rozgrywki. Pisałem o tym jak wyobrażałbym sobie tę drugą opcję.

Krzysiek - Sro 03 Lut, 2016

Według mnie jest zupełnie nierealne żeby Cataclysm w jakikolwiek sposób zależał od Harbingera.
Ani żeby plansza zmieniała się w trakcie gry.
Jedyna możliwość pasująca do FFG to żeby gracze przed grą wybierali z która planszą chcą grać.

Mogę się oczywiście mylić, ale się nie mylę. ;-)

Bludgeon - Sro 03 Lut, 2016

Krzysiek napisał/a:
Mogę się oczywiście mylić, ale się nie mylę. ;-)
Nie mylę się pisząc że się nie mylisz :)
Mati98 - Sro 03 Lut, 2016

Nokturn napisał/a:
Mati98 napisał/a:
Nie za bardzo rozumiem o co ci chodzi :???:


Chodzi mi o to, że nie wiadomo jak na razie czy Cataclysm ma zastapić podstawkę czy będzię wprowadzony np w dalszej części rozgrywki. Pisałem o tym jak wyobrażałbym sobie tę drugą opcję.

Opcja wprowadzenia planszy z Kataklizmu po discardowaniu ostatniego Omenu z dodatku Zwiastun jest niemożliwa (oficjalnie :wink: ) z następujących powodów:
-jak już wcześniej pisałem - na opakowaniu Kataklizmu pisze, że do rozgrywki wymagana jest tylko podstawowa wersja gry Talisman - o Zwiastunie nie ma mowy
-koniec świata w Zwiastunie stałby się ,,bezużyteczny" skoro gra będzie miała się toczyć dalej
-koniec świata w Zwiastunie zdarza się bardzo rzadko, więc plansza byłaby prawie nie używana
-raczej nie wydają dodatków wymagających innych dodatków - wyjątkiem jest dodatek DnŻ Deep Realms, który wymaga Podziemi i Miasta.
Co do zastąpienia podstawki - to opcja, która wydaje się oczywista.
Pytanie tylko w jakim stopniu Kataklizm zastąpi podstawkę.
Na ten temat ,,kłóciłem się" wcześniej z Bludgeon'em:
,,Ciekawe, czy będzie się wykorzystywało karty Przygód z podstawki (w końcu nadszedł Kataklizm).
Pewnie nie będzie to niedozwolone, ale będzie psuło post-apokaliptyczny klimat."
,,Chodzi mi o to, że to w końcu Kataklizm i możliwość wyciągnięcia Magicznego Pasa lub Korony Salomona albo Jednorożca raczej mi tu nie pasuje.
Ma być ciężko się rozwijać. Przynajmniej na to wskazują karty, które już znamy."

Ndl - Pią 05 Lut, 2016

Zawsze w instrukcji może być alternatywna, opcjonalna zasada, aby to powiązać z Harbingerem.
Mati98 - Pią 05 Lut, 2016

Ndl napisał/a:
Zawsze w instrukcji może być alternatywna, opcjonalna zasada, aby to powiązać z Harbingerem.

Do tej pory nie było alternatywnych zasad ,,łączących" w ten sposób dodatki. Tzn. że gramy z jednym i w trakcie gry ,,przerzucamy się" na inny.
Zawsze może być ten pierwszy raz, ale mocno w to wątpię. Możesz za to grać na raz z Zwiastunem i Kataklizmem, choć kłóciło by się to z ,,fabułą" gry.
Cytaty z artykułu na FFG: https://www.fantasyflight...he-cataclysm-1/ :arrow:

,,Fantasy Flight Games is proud to announce The Cataclysm, an expansion for Talisman that takes place one generation after a terrible apocalypse has devastated the land. "
,,At this moment the dark omens, demons, and warp storms of The Harbinger are ravaging the realm. Your adventures in post-apocalyptic Talisman will begin when The Cataclysm becomes available in the first quarter of 2016."
Czyli fabuła Kataklizmu rozgrywa się po Apokalipsie jaka nastąpiła za sprawą Zwiastuna.
Nie oznacza to jednak tak ,,płynnego" przejścia, gdyż Kataklizm rozgrywa się jedno pokolenie po Apokalipsie (historia Elfa ze wstępu, a zarazem właściwej fabuły).
Poza tym logicznie myśląc, skoro nastąpiłby koniec świata, to nasi bohaterowie powinni zginąć :!:
Więc fabularnie i ,,oficjalnie" raczej nie będzie alternatywnej zasady łączącej oba dodatki. :smile:
A co uważasz na temat tego, jak bardzo Kataklizm zastąpi podstawkę :?:

Nokturn - Sob 06 Lut, 2016

Dla mnie też opcja tego, że plansza miała by być podmieniona wydaje się nierealna. Czytałem wpisy z forum na FFG po prostu i tam też jest dyskusja o tym. Stawiam na to, że to może byc jednak odpowiednik Miscatonic dla Talizmana. Ucieszyłbym się z jakiejś obszernej instrukcji wprowadzającej dodatkowe opcje w mechanice. (Poza dodatkowymi kartami do wszystkich dodatków)
Bludgeon - Nie 07 Lut, 2016

Nokturn napisał/a:
Dla mnie też opcja tego, że plansza miała by być podmieniona wydaje się nierealna. Czytałem wpisy z forum na FFG po prostu i tam też jest dyskusja o tym. Stawiam na to, że to może byc jednak odpowiednik Miscatonic dla Talizmana. Ucieszyłbym się z jakiejś obszernej instrukcji wprowadzającej dodatkowe opcje w mechanice. (Poza dodatkowymi kartami do wszystkich dodatków)
Ja bym się ucieszył jakby dali kilkanaście starych kart z erratą. Np wiedźma i poltergeist z dopiskiem przeklęty, eliksir siły z dopiskiem trinket itd.
Mati98 - Nie 07 Lut, 2016

Nokturn napisał/a:
Dla mnie też opcja tego, że plansza miała by być podmieniona wydaje się nierealna. Czytałem wpisy z forum na FFG po prostu i tam też jest dyskusja o tym. Stawiam na to, że to może byc jednak odpowiednik Miscatonic dla Talizmana. Ucieszyłbym się z jakiejś obszernej instrukcji wprowadzającej dodatkowe opcje w mechanice. (Poza dodatkowymi kartami do wszystkich dodatków)

Ja też czytałem te wpisy (nawet je umieściłem w tym temacie na 1. stronie). Są to jednak tylko dyskusje graczy, a nie oficjalne zapowiedzi.
Nie wiem co to jest Miscatonic :???: Chodzi Ci ciągle o granie ze Zwiastunem i ,,podmianę" planszy w trakcie gry czy o wykorzystywanie obu plansz jednocześnie???
Myślę, że ta pierwsza opcja na pewno odpada z powodów, o których pisałem wcześniej.
Co do drugiej opcji - gdyby chcieli wprowadzić do gry drugą planszę to by jej nie kopiowali/,,wzorowali" tak ewidentnie na obraz planszy z podstawki.
Wnioskując na podstawie przytoczonych przeze mnie cytatów - nowa plansza ma dosłownie pokazać, że nastał Kataklizm.
Dodatkowo usuwa ,,mieszkańców" z planszy i pokazuje gdzie losujemy zwykłe karty przygód, a gdzie karty remnants.
Ciekawe czy w Wewnętrznej krainie zmieni się coś oprócz grafiki i nazw :?:
W obszerną instrukcję też raczej bym nie wierzył. Równie dobrze mogli by postanowić wydać jakiś fanowski dodatek (np. Przedpola piekieł).
Zbiór domowych zasad możesz znaleźć w innym temacie. Jakoś nie widzę instrukcji ,,101 zasad opcjonalnych" :wink:
Nie wiem czy są (nie widziałem) jakieś książki lub opracowania o Talismanie, ale jeżeli kiedykolwiek miałby się ukazać taki zbiór zasad, to na pewno nie ze strony FFG :!:
O dodatku zawierającym karty do wszystkich poprzednich też już kiedyś była mowa. Miałby się ona ukazać na zakończenie 4. edycji :grin:
To z instrukcją i kartami to chodzi Ci osobno, czy w Kataklizmie :?:
Bludgeon napisał/a:
Ja bym się ucieszył jakby dali kilkanaście starych kart z erratą. Np wiedźma i poltergeist z dopiskiem przeklęty, eliksir siły z dopiskiem trinket itd.

Może w kolejnym dodatku DnŻ? :mrgreen: Myślałem już o tym kiedyś. Taki ,,upgrade pack" na koniec edycji.
Ja chciałbym zobaczyć ,,znacznik żywiołu" dla Elementalisty z Miasta - taki jakie mają postacie z Lasu.
Nie wiem jak to napisać, ale chodzi mi o takie coś, że jak ktoś nie ma lub nie będzie grał z jakimś dodatkiem, to takie karty nie będą ,,pasowały".
Poza tym, jak ktoś ma te ,,odpowiednie" dodatki to może mieć zasadę, np. ,,każdy eliksir jest drobiazgiem" lub ,,każdy przyjaciel z nr spotkania 1 jest przeklęty". :idea:
Nie chcę mi się wierzyć, że FFG wydało by te kilkadziesiąt ,,poprawionych" kart, chyba że w 5. edycji. :grin:
Już prędzej uwierzę w wydanie dodatku z kartami do wszystkich dodatków. :wink:

Mati98 - Wto 09 Lut, 2016

Trochę się już nazbierało tych grafik, więc postanowiłem udostępnić :smile:

Karta Przygody (Wydarzenie) - Rebirth by Sasha Jones


Karta Przygody (Miejsce) - Havenville by Gabriela Birchal


Karta Remnants - Ancient Vault by Banu Andaru Adhimuka

Mati98 - Czw 25 Lut, 2016

Kolejna grafika. :smile:
Karta Remnants - Ravenous Wraith by Andrew Gaia

Bludgeon - Pon 07 Mar, 2016

Nareszcie jakieś niusy
https://www.fantasyflight...after-the-fall/

Nokturn - Wto 08 Mar, 2016

Mati98 napisał/a:

Nie wiem co to jest Miscatonic :???:


To dodatek do Arkham Horror, który właściwie dorzucał karty do wszystkich innych dodatków. Czyli w cataclysm mozna by znalezc karty gór podziemi miasta (warto by!!!) etc. Ten wpis z wczoraj mógłby to potwierdzac...

The Cataclysm includes much more than the new characters, alternative endings, and Adventure Cards of other expansions.

Mati98 - Wto 08 Mar, 2016

https://www.fantasyflight...after-the-fall/ :arrow:
Zauważyłem o 8:00, ale dopiero teraz mam czas, aby coś napisać.
Najpierw skupię się na tym co jest napisane, a następnie na grafikach.

Bludgeon - Wto 08 Mar, 2016

Nokturn napisał/a:
Mati98 napisał/a:

Nie wiem co to jest Miscatonic :???:


To dodatek do Arkham Horror, który właściwie dorzucał karty do wszystkich innych dodatków. Czyli w cataclysm mozna by znalezc karty gór podziemi miasta (warto by!!!) etc. Ten wpis z wczoraj mógłby to potwierdzac...

The Cataclysm includes much more than the new characters, alternative endings, and Adventure Cards of other expansions.
Czy ja wiem. Ogólny klimat dodatku wydaje się raczej ignorować dodatkowe plansze niż je wspierać. Poza tym much more pewnie odnosi się do nowej planszy głównej, nowej talii mieszkańców, i pewnie tony nowych kart ekwipunku. Te 3 rzeczy nie były w żadnym dodatku jeszcze.
Mati98 - Wto 08 Mar, 2016

,,Decades ago, an apocalypse, heralded by the appearance of The Harbinger, devastated Talisman. "
Tak jak cały czas twierdziłem - Kataklizm ma miejsce lata po Zwiastunie, a więc nie będzie się grało z oboma dodatkami na raz.
Odpowiedź dla Nokturn:
,,The Cataclysm includes much more than the new characters, alternative endings, and Adventure Cards of other expansions. It brings to the game an entirely new center board, populates the realm with Denizens, good and evil, and enables you to change the landscape of Talisman yourself with Terrain cards. "
Nie doczytałeś do końca :wink:
,,Znacznie więcej" czyli nową planszę główną, karty Denizenów oraz karty Terenu.
,,The towering stone Sentinel who once prevented passage from the Outer to the Middle Regions has been destroyed, his stones are now eroding in the river. He has been replaced by a new Sentinel, a dragon-winged demon with a Strength and Craft of 8."
Zamiast Strażnika (Siła 9) dostajemy smoka ,,z pudełka" o Sile/Mocy 8.
Naprawia to jedną z wad, którą było to, że Mocni gracze nie mogli pokonać strażnika i przejść do Środkowej Krainy.
Teraz Siła i Moc mają tę samą wartość i nikt nie jest dyskryminowany :smile:
W grze pojawią się pewne nowe ,,stronnictwa" ,np: Order of Josephine - zakon uzdrowicieli
W Lesie pojawi się Blightwood - barbarzyńska cywilizacja.
Otrzymamy również nowe miejsce - Havenville.
Storm River zmieniła się w Brakwater, gdzie rozwinęła się koczownicza cywilizacja.
Podsumowując - w grze pojawią się 4 nowe stronnictwa:
Order of Josephine, Blightwood, Havenville oraz Brakwater.
Pewnie te stronnictwa będą wszystkich równo traktować.
Ja ucieszyłbym się, gdyby było tak jak w grach komputerowych - przyłączamy się do jednego stronnictwa, a pozostałe zostają naszymi wrogami :twisted:
Mogło by to być tak jak z jasnym/ciemnym losem na kartach Lasu tzn. powiązania z Losem.
Jesteś z nami to Ci pomagamy, a jak nie to spotka Cię coś złego... :twisted:

Mati98 - Wto 08 Mar, 2016

Teraz skupię się na grafikach.
Image 3 - zamiast kilku Diabłów pojawi się Snowbeast. Ma Siłę taką jak my, czyli tradycyjne ,,kto więcej" :grin:
Diabły były na drodzę na Moc. Teraz będziemy tam walczyć na Siłę. Diabły były z reguły słabe nawet dla tych Mocnych, a teraz mamy ,,kto więcej".
Więc ktoś z Siłą 1 będzie na równi z kimś z Siłą 15. Wzrost poziomu trudności w porównaniu do podstawki, ale mogło by być lepiej :wink:
Image 4 - stronnictwo Order of Josephine - leczenie.
Image 8-10 - stronnictwo Blightwood - złodzieje Przyjaciół :razz:
Image 11-12 - stronnictwo Havenville - otrzymywanie Przyjaciół.
Image 13-14 - stronnictwo Breakwater - kupcy, związani z Przedmiotami.
Image 7 - karty Terenu. Monastery - Cmentarz dla Dobrych. Outpost oraz Highway mają fajne efekty dodatkowe :wink:
Image 13 - możemy kupić Healer's Kit (2G), Haversack (2G), Map (3G), Shovel (3G), Personal Journal (3G)
Healer's Kit jest już nam dobrze znany. Można go dostać za wyrzucenie ,,6" u pewnego Denizena.
Haversack będzie pewnie działał na zasadzie Muła. Ciekawe czy sam będzie liczony do limitu :mrgreen: .
Map oraz Shovel to dobrze znane Przedmioty ze Żniwiarza, pomagające w Kopalni oraz Krypcie. Pewnie będzie to kopia tych kart. Ciekawe czy sama Kopalnia i Krypta się zmieni :?:
Ciekawe czym będzie Personal Journal. Można to przetłumaczyć jako osobisty dziennik, ale i tak niewiele mi to mówi :???:

Bludgeon - Wto 08 Mar, 2016

Tak jak cały czas twierdziłem - Kataklizm ma miejsce lata po Zwiastunie, a więc nie będzie się grało z oboma dodatkami na raz.
To prawda że fabuła tego zabrania ale jeśli będziesz chciał zagrać z kataklizmem i zwiastunem to wątpię żeby się nie dało.

W grze pojawią się pewne nowe ,,stronnictwa" ,np: Order of Josephine - zakon uzdrowicieli
Niewątpliwie nawiązanie do tej karty http://www.talismanwiki.com/St._Josephine

Storm River zmieniła się w Brakwater, gdzie rozwinęła się koczownicza cywilizacja.
Ciekawe czy tratwy dalej będą.

Ja ucieszyłbym się, gdyby było tak jak w grach komputerowych - przyłączamy się do jednego stronnictwa, a pozostałe zostają naszymi wrogami :twisted: Mogło by to być tak jak z jasnym/ciemnym losem na kartach Lasu tzn. powiązania z Losem.
Byłoby ciekawie. Może być powiązanie z losem, może być z charakterem.

Bludgeon - Wto 08 Mar, 2016

zamiast kilku Diabłów pojawi się Snowbeast. Ma Siłę taką jak my, czyli tradycyjne ,,kto więcej" :grin:
Diabły były na drodzę na Moc. Teraz będziemy tam walczyć na Siłę. Diabły były z reguły słabe nawet dla tych Mocnych, a teraz mamy ,,kto więcej".
Więc ktoś z Siłą 1 będzie na równi z kimś z Siłą 15. Wzrost poziomu trudności w porównaniu do podstawki, ale mogło by być lepiej :wink:
Zauważyłem coś jeszcze, tak naprawdę ten obszar stał się kopią gry w kości ze śmiercią, w tym sensie że liczy się tylko rzut i wydany los.

Image 13-14 - stronnictwo Breakwater - kupcy, związani z Przedmiotami.
Co pokazuje że będzie dużo nowych kart ekwipunku. Niektóre całkowicie nowe (healer's kit, haversack), niektóre wzięte ze talii Sklepów (psychic crystal, crystal sceptre), niektóre z kart Przygód (map, shovel, personal journal).

Ciekawe czym będzie Personal Journal. Można to przetłumaczyć jako osobisty dziennik, ale i tak niewiele mi to mówi :???:
karta z Lasu
http://www.talismanwiki.com/Personal_Journal

Mati98 - Wto 08 Mar, 2016

Bludgeon
Nie chcę zaśmiecać forum i pokazywać/cytować swoich wszystkich wypowiedzi, ale generalnie, to komentujesz moje wypowiedzi moimi własnymi wypowiedziami :razz:
Post I
Zdanie 1 - dokładnie tak już kilka razy pisałem - nie gra się ,,oficjalnie" z oboma dodatkami na raz
Zdanie 2 - odwoływałem się do grafik w drugim poście - była mowa o stronnictwie Order of Josephine
Zdanie 3 - na planszy dalej mamy rzekę oddzielającą krainy zewnętrzną i środkową, więc dlaczego mieli by usunąć Tratwę :?:
Zdanie 4 - ja widziałbym to jako homerule z powiązaniem z Losem. Na początku gry każdy losuje znacznik stronnictwa, które będzie go wspierać. Tylko z tymi kartami jakie mamy, to nie mamy tego drugiego efektu, ale jak ktoś chce, to sobie z tym poradzi :wink:
Post II
Zdanie 1 - nie patrzyłem na to w ten sposób, ale masz rację - to kopia obszaru gry ze śmiercią
Zdanie 2 - o tych nowych kartach Ekwipunku rozpisałem się kilka linijek niżej
Zdanie 3 - Personal Journal - usunąłem tę kartę, ale jak zobaczyłem grafikę, to sobie ją przypomniałem :wink:

Bludgeon - Wto 08 Mar, 2016

Mati98 napisał/a:

Zdanie 1 - dokładnie tak już kilka razy pisałem - nie gra się ,,oficjalnie" z oboma dodatkami na raz
Nie wiem co dla Ciebie znaczy oficjalnie. Dla mnie oficjalnie to zgodnie z zasadami. Założę się że nigdzie w zasadach Kataklizmu nie będzie napisane żeby nie grać razem z Zwiastunem. Więc oficjalnie będziesz mógł grać z oboma dodatkami na raz.

Mati98 napisał/a:

Zdanie 3 - na planszy dalej mamy rzekę oddzielającą krainy zewnętrzną i środkową, więc dlaczego mieli by usunąć Tratwę :?:
Bo tratwa odwołuje się do Storm River a ta zmieni nazwę na Brakwater. Pewnie będzie wzmianka w instrukcji że oba są tym samym. Ale jeśli nie?
Mati98 - Wto 08 Mar, 2016

Bludgeon napisał/a:
Nie wiem co dla Ciebie znaczy oficjalnie. Dla mnie oficjalnie to zgodnie z zasadami.
Założę się że nigdzie w zasadach Kataklizmu nie będzie napisane żeby nie grać razem z Zwiastunem. Więc oficjalnie będziesz mógł grać z oboma dodatkami na raz.

Nie wiem czy będzie coś napisane, ale znasz już moje zdanie. Wg. mnie Kataklizm to taka druga podstawka, restart 4. edycji.
Będzie się korzystało z podstaw - żetony + Poszukiwacze + Zaklęcia + karty Ekwipunku. BTW W Kataklizmie nie ma chyba Zaklęć :neutral: .
Co do Tratwy : ,,Brakwater (formerly known as the Storm River)".
Raczej będzie się uznawało, że to ta sama rzeka - dawniej była nazywana Rwącą Rzeką, teraz :?: (nie wiem jak to przetłumaczyć), ale ciągle chodzi o tę samą rzekę :idea:

Bludgeon - Wto 08 Mar, 2016

Nie ma takiego słowa brak po angielsku, więc tłumacz będzie się musiał wykazać kreatywnością.
Mati98 - Sro 09 Mar, 2016

Bludgeon napisał/a:
Nie ma takiego słowa brak po angielsku, więc tłumacz będzie się musiał wykazać kreatywnością.

Po wpisaniu słowa ,,brakwater" w tłumaczu wykrywa język afrikaans i tłumaczy jako ,,słonawej" - czyli słona woda.
Problem w tym, że woda w rzekach jest słodka. Image 14 of 15:
https://images-cdn.fantasyflightgames.com/filer_public/e2/96/e296cd51-43a5-4fb6-aad7-8412263220ec/tm16_breakwater-diver.png :arrow:
Karta ,,Brakwater Diver" a w treści jest mowa o przekraczaniu Storm River. Użycie tych dwóch nazw na jednej karcie potwierdza moją teorię, że wciąż chodzi o tę samą rzekę.
Skoro na karcie z Kataklizmu użyli wciąż nazwy Storm River, oznacza to pewnie to, że nazwa Brakwater będzie się raczej odnosiła do samego stronnictwa niż do rzeki.

Mati98 - Sro 09 Mar, 2016

Zauważyłem coś ciekawego po przyjrzeniu się adresowi obrazka w moim poście:
https://images-cdn.fantasyflightgames.com/filer_public/f9/39/f939498a-e856-408f-9e97-84c14edc0415/tm16_breakwater-traders.png
https://images-cdn.fantasyflightgames.com/filer_public/e2/96/e296cd51-43a5-4fb6-aad7-8412263220ec/tm16_breakwater-diver.png
W obu przypadkach mamy nazwę ,,breakwater" chociaż na obu kartach mamy napis ,,brakwater" :shock:
W samym artykule z FFG - After the Fall - we wszystkich trzech przypadkach mamy nazwę ,,brakwater".
Nie wiem dlaczego w adresie mamy nazwę ,,breakwater".
Skoro na kartach i w artykule używana była nazwa ,,brakwater" to raczej ona będzie obowiązującą nazwą.

Bludgeon - Czw 10 Mar, 2016

Prawdopodobnie ktoś się zwyczajnie pomylił albo przesłyszał. Powiedzieli mu brakwater a napisał breakwater. W nazwach plików różne dziwne rzeczy się zdarzają.
Nemomon - Pią 11 Mar, 2016

Swoją drogą nie przesadzacie trochę? To tylko nazwa... i jak widzicie występuje na kartach jako nazwa. Czy Rwąca Rzeka występowała w nazwach kart? Nie doszukujcie się jakiś spiskowych teorii.....
Bludgeon - Pią 11 Mar, 2016

Nemomon napisał/a:
Swoją drogą nie przesadzacie trochę? To tylko nazwa... i jak widzicie występuje na kartach jako nazwa. Czy Rwąca Rzeka występowała w nazwach kart? Nie doszukujcie się jakiś spiskowych teorii.....
A ta liczba mnoga skąd?
Mati98 - Nie 13 Mar, 2016

Jutro powinniśmy doczekać się kolejnego artykułu o Kataklizmie.
Spodziewam się, że będzie na temat kart Remnants i potwierdzi moją teorię, że Apokalipsa zniszczyła wszystkie ,,stare" dodatki. :wink:
Już w pierwszym artykule możemy przeczytać:
,,In The Cataclysm, Talisman is teeming with traces of the past even as the realm’s revitalization begins. The expansion’s Remnants deck scatters fragments of the former world and the apocalypse throughout the Outer and Middle regions. In fact, many things that were once considered trash have now become treasures. "
W Kataklizmie pozostały tylko ślady przeszłości, fragmenty dawnego świata. Wiele rzeczy uważanych za śmieci stało się skarbami.
Karty Remnants mają być tymi skarbami - kłóci się to z używaniem takich kart jak Magiczny Pas, Korona Salomona czy Jednorożec.
Bludgeon napisał/a:
Nie wiem co dla Ciebie znaczy oficjalnie. Dla mnie oficjalnie to zgodnie z zasadami.
Założę się że nigdzie w zasadach Kataklizmu nie będzie napisane żeby nie grać razem z Zwiastunem.

W instrukcji Zwiastuna nie ma nigdzie napisane np, że nie można grać z wykorzystaniem kart Terenu z Krainy Ognia. Ile osób gra razem z nimi?
Nie można traktować instrukcji do Talismana na zasadzie ,,co nie jest zabronione jest dozwolone".
21 marca będzie miała miejsce premiera Kataklizmu oraz ostatniego artykułu, pewnie na temat kart Poszukiwaczy (5) oraz Alternatywnych Zakończeń (4).
Ciekawi mnie czy ktoś z pozostałych trzech Poszukiwaczy będzie miał indywidualną, startową kartę Ekwipunku.
Scavenger nie ma takiej karty a Black Knight zaczyna grę z kartą Spiked Shield. Może ten barbarzyńca będzie zaczynał grę ze specjalnym mieczem.

Bludgeon - Nie 13 Mar, 2016

Mati98 napisał/a:

Bludgeon napisał/a:
Nie wiem co dla Ciebie znaczy oficjalnie. Dla mnie oficjalnie to zgodnie z zasadami.
Założę się że nigdzie w zasadach Kataklizmu nie będzie napisane żeby nie grać razem z Zwiastunem.

W instrukcji Zwiastuna nie ma nigdzie napisane np, że nie można grać z wykorzystaniem kart Terenu z Krainy Ognia. Ile osób gra razem z nimi?
Skąd mam wiedzieć ile, ja gram z nimi.

Fajnie by było jakby nowi poszukiwacze zaczynali z nowym ekwipunkiem, jeszcze fajniej jak tego nowego ekwipunku będzie dużo.

Krzysiek - Nie 13 Mar, 2016

Mati98 napisał/a:
Nie można traktować instrukcji do Talismana na zasadzie ,,co nie jest zabronione jest dozwolone".
Dlaczego nie można?
Mati98 - Nie 13 Mar, 2016

Bludgeon napisał/a:
Mati98 napisał/a:
W instrukcji Zwiastuna nie ma nigdzie napisane np, że nie można grać z wykorzystaniem kart Terenu z Krainy Ognia. Ile osób gra razem z nimi?
Skąd mam wiedzieć ile, ja gram z nimi.

Chodziło mi o to, czy ktoś gra ze Zwiastunem + TYLKO z kartami Terenu z Krainy Ognia a nie z całym dodatkiem.
Krzysiek napisał/a:
Mati98 napisał/a:
Nie można traktować instrukcji do Talismana na zasadzie ,,co nie jest zabronione jest dozwolone".
Dlaczego nie można?

Chodziło mi o to, że nie powinno doszukiwać się w instrukcji ,,luk" w zasadach w kontekście dodatku Kataklizm.
Proponuję pozostawić kwestię grania z Kataklizmem razem z innymi dodatkami do czasu ukazania się instrukcji.
Jak dla mnie to możecie grać nawet na odwrocie planszy. :razz: W końcu to nie jest zabronione. :wink:

Bludgeon - Nie 13 Mar, 2016

Chodziło mi o to, czy ktoś gra ze Zwiastunem + TYLKO z kartami Terenu z Krainy Ognia a nie z całym dodatkiem.

Aha nie zrozumieliśmy się :) Wątpię czy ktoś tak gra ale kto wie.

krzyss - Pon 14 Mar, 2016

Jeszcze w tym roku w Polsce Kataklizm?
Byłoby przyjemnie. Oby tylko cena była przyjemna :twisted:

Mati98 - Pon 14 Mar, 2016

:!: :!: :!: UWAGA SPOILER :!: :!: :!:
ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:
● 1 plansza ● 1 instrukcja ● 5 kart Poszukiwaczy ● 47 kart Przygód ● 10 kart Zaklęć ● 24 karty Ekwipunku ● 4 karty Alternatywnych Zakończeń ● 6 kart Talizmanów ●
25 kart Pozostałości ● 40 kart Mieszkańców ● 6 kart zadań Czarownika ● 10 kart Terenu ● 5 plastikowych figurek ●

Razem mamy 168 ,,małych" kart, czyli standardowa ilość jak na ,,duży" dodatek.
Zaskoczyła mnie obecność 6 kart Talizmanów oraz 6 kart zadań Czarownika :shock:
Zadania mogą być obecne w jakimś Alternatywnym Zakończeniu.
Podobnie może być z Talizmanami, ale po co aż 10 Talizmanów (4 z podstawki + 6 teraz) :???:
Może będzie to jakiś specjalny rodzaj Talizmanu, tak jak to już miało miejsce.

Mati98 - Pon 14 Mar, 2016

krzyss napisał/a:
Jeszcze w tym roku w Polsce Kataklizm?
Byłoby przyjemnie. Oby tylko cena była przyjemna :twisted:

Ja też chciałbym znaleźć Kataklizm pod choinką :smile:
Obawiam się jednak, że może to być kolejna śmiała deklaracja ze strony Galakty, zwłaszcza w perspektywie ostatnich dodatków:
dodatek - angielska premiera - planowana polska premiera - ostateczna polska premiera
Krainy Odmętów - 15 styczeń 2015 - wrzesień 2015 - marzec 2016
Zwiastun - 22 czerwca 2015 - grudzień 2015 - marzec 2016
Sprawa dodatków DnŻ. jest raczej dobrze znana, a Zwiastuna wydali po 9 miesiącach, więc wątpię, czy z Kataklizmem też w 9 miesięcy zdążą.
Sprawdziłem ceny: podstawka była za 60$, duże dodatki za 40$, a ten kosztuje 50$.
W Polsce podstawka była za 190zł, duże dodatki za 135zł, więc Kataklizm będzie pewnie kosztował coś ok. 165zł.
Zawartość pudełka taka jak w dużym dodatku, tylko plansza większa, dlatego drożej.
Zawartość pudełka taka jak w podstawce, tylko bez żetonów, dlatego taniej.

Mati98 - Pon 14 Mar, 2016

Galakta zapowiedziała polską premierę dodatku jeszcze przed angielską premierą :shock:
Galakta podała zawartość pudełka zanim zrobiło to FFG :shock:
Podejrzewam, że w nowym artykule na FFG pojawią się karty Ekwipunku, Talizmanów oraz zadań Czarownika.
10 kart Zaklęć - wyczuwam 5 podwójnych Zaklęć jak w Zwiastunie
6 kart Talizmanów - raczej nie będą to ,,normalne" Talizmany, tylko jakieś specjalne, takie jak te: http://www.talismanwiki.com/Talisman :arrow:
10 kart Terenu - tyle co w Zwiastunie
40 kart Mieszkańców - całkiem dużo, ja obstawiałem ok. 20 :smile:
24 karty Ekwipunku - karty: Healer's Kit, Haversack, Psychic Crystal, Map, Shovel, Personal Journal, Crystal Sceptre oraz Spiked Shield
47 kart Przygód + 25 kart Pozostałości daje nam 72 karty ,,przygód". W podstawce mieliśmy 104 karty Przygód.
Mimo tych 72 kart, nadal będę upierał się przy teorii, że Kataklizm zniszczył stary świat, a my mamy walczyć o przetrwanie w nowym, post-apokaliptycznym świecie :razz:

Mati98 - Czw 17 Mar, 2016

W końcu doczekaliśmy się kolejnej grafiki :grin:
Karta Zaklęcia - Astral Journey by Kristel Raymundo

Mati98 - Sro 23 Mar, 2016

Nowy artykuł na stronie FFG :grin:
https://www.fantasyflight...nal-invitation/ :arrow:

Mati98 - Sro 23 Mar, 2016

Denizens - Mieszkańcy
,,Many things have changed in the realm of Talisman, but the City, Village, and Tavern have weathered the chaos of the apocalypse and the tumultuous years that followed. "
,,In The Cataclysm, when you arrive at one of these places, you draw a Denizen Card to see who you’ll meet there. "
Na dawniej zamieszkanych obszarach będziemy losować nowe karty Mieszkańców.
,,When you visit places inhabited by its Denizens, you’ll be able to choose who you interact with."
Po odwiedzeniu obszaru z kartami Mieszkańców, wybieramy którego z nich spotkamy.
,,Some of the Denizens who frequent the Tavern can also turn up in other locales."
Wyjaśnia się kwestia tajemniczych napisów na kartach Mieszkańców - nazw obszarów. Pytanie jak zostanie do końca rozwiązana.
Prawdopodobnie jeżeli jakiś Mieszkaniec może być na 2 obszarach, to zostanie umieszczony tylko na 1 i tylko tam będzie można go spotkać.
Jeżeli wylosuję w Gospodzie Mieszkańca, który nie może tam być, to losuję kolejnego, czy tego przemieszczam tam gdzie może być?

Characters - Poszukiwacze
Poznajemy historię 4 z 5 nowych Poszukiwaczy (zabrakło ,,barbarzyńcy").
Black Knight - przed Apokalipsą strzegł Zamku w Środkowej Krainie, teraz ,,opuścił planszę" i jako nowy Poszukiwacz przemierza świat Talismanu.
Mutant - zamieszkiwała świat Talismanu przed Apokalipsą jako człowiek, w jej trakcie ,,magiczne energie" zainfekowały jej ciało i odtąd stałą się mutantem.
Scavenger - nie pamięta jak było przed Apokalipsą, przez następne dziesięciolecia nauczyła się jak przetrwać w tym post-apokaliptycznym świecie.
Arcane Scion - urodzony podczas Apokalipsy, posługuje się magiczną energią.

Mati98 - Sro 23 Mar, 2016

Image 2 - Personal Invitation - karta do wymieniania kart Mieszkańców
Image 4-10 - karty Mieszkańców
Wanderer - karta Mieszkańca bez obszarów, można kupić Mapę lub zostać obdarowanym ,,plecakiem (?)" oraz Butelką Wody
Karty Mieszkańców 9 i 10 mają na nas różny wpływ - w zależności od naszego charakteru.
Image 12 - Black Knight - zaczyna grę z kartą Spiked Shield z talii Ekwipunku. Posiada swoją ,,planszową" zdolność - złoto albo życie.
Image 13 - Mutant - rzuca kością, aby określić swój bonus startowy :o
Może zapłacić życiem w zamian za mutację - rzuca 2 kośćmi i porównuje z listą zawierającą dobre i złe efekty.
Image 15 - Scavenger - nie posiada limitu posiadanych Przedmiotów; może rozpatrywać Przedmioty tak jak by miały numer spotkania 1;
może posiadać 1 ,,stash" - Przedmiot, który nie może być jej odebrany przez innych Poszukiwaczy; przy wyrzuceniu ,,1" za ruch - bierze Przedmiot ze stosu kart odrzuconych.
Image 16 - Arcane Scion - może wykradać Zaklęcia (po ich przejrzeniu :!: ) lub Magiczne Przedmioty innym Poszukiwaczom;
gdy jakiś Poszukiwacz otrzymuje punkt Mocy on może otrzymać 1 Zaklęcie; może odrzucić Zaklęcie lub Magiczny Przedmiot, aby zmienić wynik na swojej kości - dodać lub odjąć 1.

Mati98 - Czw 24 Mar, 2016

Kolejna grafika z Cataclysm :smile:
Karta Remnants - Rusty Boomstick by Lee Smith

WHAT :?: :!: :shock:

krzyss - Czw 24 Mar, 2016

Bronie dystansowe?
Bludgeon - Czw 24 Mar, 2016

krzyss napisał/a:
Bronie dystansowe?
Pewnie od łuków nie będą się bardzo różnić.
Mati98 - Czw 31 Mar, 2016

Cataclysm został oznaczony jako “Shipping Now” i z tej okazji - następna (jeszcze nie ostatnia) grafika:
Ageless Talisman by Evan Simonet

Piszą, że trzeba ,,trochę dłużej poczekać, jeśli chcesz wiedzieć, jakim rodzajem premii obdarza on twojego Poszukiwacza".
Czyli pewnie w poniedziałek/wtorek doczekamy się artykułu, w którym przedstawią nowe karty Talizmanów.

Bludgeon - Pon 04 Kwi, 2016

Nowy preview
https://www.fantasyflight...no-longer-lost/

Niewiele ciekawego w nim, ale jedna rzecz mnie zaskoczyła - karty pozostałości rozkłada się na planszy na początku gry, i są głównie albo wyłącznie pozytywne. Kto pierwszy ten lepszy!

Mati98 - Wto 05 Kwi, 2016

W końcu znalazłem chwilę wolnego czasu, aby omówić najnowszy artykuł ze strony FFG: https://www.fantasyflight...no-longer-lost/ :arrow:
,,We have also uploaded the expansion’s rulebook for you to preview." - nie zauważyłem niczego nowego, nawet z 2016r :???:
,,When you begin a game, Remnant cards are placed facedown on locations throughout the Outer and Middle Regions"
Na początku gry umieszczamy karty Pozostałości zakryte na planszy w Zewnętrznej i Środkowej Krainie.
,,Four Alternative Endings adapt your games of Talisman to the new circumstances of the post-apocalyptic world. In one, the Denizens of the realm turn against you and form a cult determined to thwart all who seek the Crown of Command. In another, whoever seizes the Crown rapidly drains life from all other characters. "
W pierwszym Zakończeniu Mieszkańcy ,,zmawiają się" przeciwko Poszukiwaczom.
W drugim Zakończeniu Poszukiwacz znajdujący się na obszarze Korony Władzy jeszcze szybciej odbiera Życie innym Poszukiwaczom.
III ,,The Lands of Wonder" - zbieranie kart Przygód, pierwszy na Koronie Władzy z 12 kartami wygrywa.
IV ,,The One Talisman" - w grze dostępny jest tylko jeden Talizman, który przechodzi ,,z rąk do rąk" a gracz, który dotrze z nim do Korony Władzy wygrywa.

Mati98 - Wto 05 Kwi, 2016

Grafiki
Image 3 - ,,Broken Weapon" - karta podobna do karty ,,Broken Armour"
Image 4 - ,,Salvage" - grafika obecna także w pierwszym artykule
Image 5 - ,,Orb Of Time" - bardzo ciekawa ,,przechodnia" karta - pozwala na rozegranie dodatkowej tury
Image 6 - ,,Lost Knowledge"
Image 7 - ,,Ancient Vault" - karta z serii SNEAK PEEK - przeglądamy 10 kart Przygód i bierzemy wszystkie Przedmioty, jak na razie w dodatku Kataklizm
został zaprezentowany tylko 1 Przedmiot - karta ,,Personal Invitation"
Image 8 - ,,Hidden Power" - otrzymujemy 2 punkty Siły lub Mocy
Image 9 - ,,Cataclysm Blade" - Broń - możemy ją odrzucić PRZED wykonaniem rzutu ataku, dodajemy +5 do naszego rzutu ataku.
Legenda głosi, że była to jedna z broni, które doprowadziły do końca świata. Czy to znaczy, że będą jeszcze inne?
Image 11 i 12 - ,,Aeon Demon" & ,,Ironscale Dragon" - Wrogowie z dodatkowymi efektami
Image 13 - dinozaury z Ukrytej Doliny :?:

Mati98 - Czw 07 Kwi, 2016

Następna grafika.
Rusthill Marauders by Grzegorz Pedrycz :grin:

Mati98 - Czw 07 Kwi, 2016

Doczekaliśmy się instrukcji :grin:
https://images-cdn.fantasyflightgames.com/filer_public/e2/09/e209449b-7d6d-4d5f-bd92-647aaf90175f/tm16_rulebook_eng_lowres.pdf :arrow:
Tylko 8 stron :?:
Potwierdza ona zawartość pudełka, która została opublikowana przez Galaktę.
The Cataclysm ,,is completely compatible with all previous expansion content as well as the Highland, City, Dungeon, and Woodland corner boards."
Piąty Poszukiwacz to Barbarian, czyli Barbarzyńca.
Każda z kart Talizmanów jest inna :!:
,,Replace Main Board: Replace the main board provided in the base Talisman game with the new Cataclysm board" :wink:
“The Eternal Crown" - jako nowe podstawowe zakończenie?
Kraina Wewnętrzna - widoczne wyraźne analogie do obszarów ze starej planszy.

Mati98 - Czw 07 Kwi, 2016

:!: :!: :!: UWAGA SPOILERY :!: :!: :!:
Adventure Cards
Event - Divine Blessings - Holy power radiates from the realms above, granting boons to the worthy. Gain 1 Strength or 1 Craft. Then choose another character to gain 1 Strength and 1 Craft.
Event - Market Day - It’s Market Day across the land! Clockwise, starting with yourself, all characters may buy available Objects at these prices:
Scroll (1G)
Haversack (1G)
Shovel (2G)
Crystal Sceptre (3G)
Healer’s Kit (1G)
Whetstone (2G)
Map (2G)
Zaklęcia
Mutation
Cast on yourself at any time. Add 5 to your Strength or Craft until the end of the turn.
Blink
Cast after a character completes his move, on any character. Teleport that character 1 space in any direction.
Arcane Construction
Cast on a space in your Region where a character has just ended his move. Place a Settlement, Outpost, Highway, Monastery, or Bonefield Terrain card on that space.
Warlock Quest Cards
Witness the Strange
“You are young and inexperienced in the ways of the world. Return to me once you have seen true wonders and marvels.”
When you encounter an Event, put 1 fate token on this card. You may complete this quest at the end of your turn if you have 2 or more fate tokens on it.
Champion of the People
“If you are to be a true hero, you must win the hearts of those you claim to protect. Go out and meet with them, talk with them, and show that you are worthy to be their champion.”
When you visit a Stranger or encounter a Denizen, put 1 fate token on this card. You may complete this quest at the end of your turn if you have 2 or more fate tokens on it.
Face Thy( :!: :?: :!: ) Rivals
“Only by challenging your greatest rivals can you prove yourself worthy of the treasures I hold in trust.”
When you attack another character, place 1 fate token on this card. You may complete this quest at the end of your turn if you have 2 or more fate tokens on it.
Karta Ekwipunku - Przedmiot - Trinket - Healer’s Kit
When you lose 1 or more life, you may roll 1 die. If you roll a 6, prevent all loss of life. If you roll a 1, discard this card.
3 z 6 kart Talizmanów :twisted:
Talisman of Power
You may only enter the Valley of Fire if you have one of the fabled Talismans. Add 2 to your Strength while in the Middle or Inner Region.
Talisman of Censure
You may only enter the Valley of Fire if you have one of the fabled Talismans. Other characters must roll 2 additional dice when passing through the Portal of Power.
Spellbound Talisman
You may only enter the Valley of Fire if you have one of the fabled Talismans. Spells will not affect you while you are in the Inner Region, other than the Command Spell.
Alternatywne Zakończenia
“The Eternal Crown"
If a character is on the Crown of Command and no other characters are present, he must cast the Command Spell at the start of each of his turns by rolling 1 die and consulting the chart below.
1) Lose 1 life.
2) All characters lose 1 life.
3-5) All other characters lose 1 life.
6) All other characters with the lowest life are killed.
If a character is on the Crown of Command and there is another character present, he must encounter the other character instead of casting the Command Spell.
Cult of the Damned
When revealed, place 1 Denizen card on the City, Tavern, Forest, Village, Graveyard, and Chapel. Then remove the Denizen deck from the game (no new Denizen cards may be drawn for the rest of the game.) Then the character who first reached the Crown of Command may teleport to any space not in the Inner Region.
For the rest of the game, each Denizen counts as an Enemy-Cultist Adventure card with a Strength of 4 and an encounter number of 2, instead of its normal text. If a Denizen is killed, it is removed from the game and cannot be taken as a trophy.
At the start of each character’s turn, he must move a number of Cultists equal to the number of players 1 space closer to the Plain of Peril. Cultists move to the Middle Region from the Sentinel space and to the Inner Region from the Portal of Power space.
If a Cultist reaches the Plain of Peril, the game is over and all characters lose the game.
If there are no Cultists remaining on the board, all characters win the game!
Lands of Wonder
After a character encounters a space with instructions to draw one or more Adventure Cards and has drawn the required number of cards, he draws one additional card and adds it to his space.
Once per turn, after a character encounters an Enemy, Object, or Place, he may roll 2 dice. If he gets equal to or under his Strength, he takes that card and places it facedown in his play area instead of keeping it, discarding it, or leaving it in its space as normal.
Once per turn, after a character encounters an Event, Stranger, or Follower, he may roll 2 dice. If he gets equal to or under his Craft, he takes
that card and places it facedown in his play area instead of keeping it, discarding it, or leaving it in its space as normal.
The first character to reach the Crown of Command with 12 or more facedown cards in his play area wins the game!

Bludgeon - Czw 07 Kwi, 2016

Face Thy( :!: :?: :!: ) Rivals

Thy to staroangielska forma dla Your

Mati98 - Pią 08 Kwi, 2016

Bludgeon napisał/a:
Face Thy( :!: :?: :!: ) Rivals
Thy to staroangielska forma dla Your

OK
Poznaliśmy nowe karty Ekwipunku: Scroll oraz Whetstone.
Talisman of Censure
You may only enter the Valley of Fire if you have one of the fabled Talismans. Other characters must roll 2 additional dice when passing through the Portal of Power.
Wydaje się lekko przesadzony, chyba że zmienili coś przy Wrotach.
Co do Alternatywnych Zakończeń - “The Eternal Crown" to tak naprawdę ulepszenie Zaklęcia Rozkazu.
Cult of the Damned - Ukryte Zakończenie - zabawa w zabijanie Denizenów na czas - wszyscy wygrywają lub wszyscy przegrywają.
Lands of Wonder - Jawne Zakończenie - zabawa w rzucanie kośćmi i zbieranie kart
BTW
W instrukcji nie ma chyba nigdzie napisane, czy można czy nie można mieszać np. kart Talizmanów czy Zadań Czarownika z kartami z poprzednich dodatków. :?:
Podobne pytanie dotyczy kart Przygód i Zaklęć.
Byłbym wdzięczny za grafikę karty Poszukiwacza - Barbarian. :smile:

blacksheep - Sob 09 Kwi, 2016
Temat postu: Stojak na krty magi i miecz
http://allegro.pl/stojak-...6115213321.html
blacksheep - Sob 09 Kwi, 2016
Temat postu: komu komu bo ide do domu
http://allegro.pl/wieza-d...6115197865.html
blacksheep - Sob 09 Kwi, 2016
Temat postu: AKCESORIA do gry Magia i miecz
http://allegro.pl/stojak-...6115213321.html
Mati98 - Wto 12 Kwi, 2016

Ostatnia już grafika z dodatku the Cataclysm
Alternatywne Zakończenie - Cult of the Damned by JB Casacop

Mati98 - Czw 14 Kwi, 2016

W końcu doczekaliśmy się premiery :smile:

The Cataclysm Talisman - Expansions Latest update: 4/14/16
In Stores Now

Bludgeon - Czw 14 Kwi, 2016

Teraz tylko czekać na skan planszy w czytelnej rozdzielczości/opis wszystkich obszarów :twisted:
Mati98 - Czw 14 Kwi, 2016

Ostatni już artykuł na temat the Cataclysm:
https://www.fantasyflight...rave-new-world/ :arrow:

Mati98 - Czw 14 Kwi, 2016

Generalnie wszystko już wiedzieliśmy.
Z ciekawszych nowych grafik:

:grin:

Bludgeon - Czw 14 Kwi, 2016

Śmieszna karta, nawet użyteczna bo często się złom jakiś napatoczy podczas biegania po planszy a często alchemik jest nie po drodze.
Mati98 - Czw 14 Kwi, 2016

Bludgeon napisał/a:
Śmieszna karta, nawet użyteczna bo często się złom jakiś napatoczy podczas biegania po planszy a często alchemik jest nie po drodze.

Jest już kilka takich kart, które dodają jednorazowe (nawet duże) bonusy w walce:

Bludgeon - Czw 14 Kwi, 2016

Cataclysm Blade jest naprawdę ciekawą kartą, przez to jak wpłynie na zachowania graczy podczas gry. Będzie interesujące patrzeć jak ludzie biegają w tej samej okolicy licząc na to że właściciel ostrza go użyje a im uda się je podnieść.
Mati98 - Czw 14 Kwi, 2016

Bludgeon napisał/a:
Cataclysm Blade jest naprawdę ciekawą kartą, przez to jak wpłynie na zachowania graczy podczas gry. Będzie interesujące patrzeć jak ludzie biegają w tej samej okolicy licząc na to że właściciel ostrza go użyje a im uda się je podnieść.

To by było trochę dziwne tak biegać cały czas za jednym graczem w nadziei na to, że porzuci tę kartę :???:
Jeżeli napotykasz i zaatakujesz gracza z Blade i on użyje go w walce, to po walce możesz go podnieść czy nie?
BTW Wydaje się idealną bronią na ubicie bossa.

Bludgeon - Czw 14 Kwi, 2016

Mati98 napisał/a:

Jeżeli napotykasz i zaatakujesz gracza z Blade i on użyje go w walce, to po walce możesz go podnieść czy nie?
Oczywiście że nie, jako nagrody też go nie weźmiesz.

Mati98 napisał/a:
To by było trochę dziwne tak biegać cały czas za jednym graczem w nadziei na to, że porzuci tę kartę :???:
Ale jak tego nie zrobisz to ciągle będzie miał przegiętą broń.
Krzysiek - Pią 15 Kwi, 2016

Ale dobrze rozumiem że jak użyję Cataclysm Blade w walce z wrogiem to będę mógł je normalnie podnieść (o ile wygram)?
W końcu najpierw jest walka z wrogami a potem podnoszenie przedmiotów. Choć nie mam teraz jak sprawdzić czy nie miał nietypowego numerku spotkania.

Bludgeon - Pią 15 Kwi, 2016

Krzysiek napisał/a:
Ale dobrze rozumiem że jak użyję Cataclysm Blade w walce z wrogiem to będę mógł je normalnie podnieść (o ile wygram)?
W końcu najpierw jest walka z wrogami a potem podnoszenie przedmiotów. Choć nie mam teraz jak sprawdzić czy nie miaół nietypowego numerku spotkania.
Nie, ponieważ w instrukcji masz napisane że nie można podnieść przedmiotu/przyjaciela którego się zostawiło na planszy w tej samej turze.
Mati98 - Pią 15 Kwi, 2016

Bludgeon napisał/a:
Mati98 napisał/a:
To by było trochę dziwne tak biegać cały czas za jednym graczem w nadziei na to, że porzuci tę kartę :???:
Ale jak tego nie zrobisz to ciągle będzie miał przegiętą broń.

Nie bardzo rozumiem w jaki sposób bieganie za takim graczem miało by sprawić, że porzuci/straci tę kartę :???: Chyba, że będziesz go atakował, aby wykorzystał i porzucił tę Broń.
Moim zdaniem, jak gracz będzie chciał go użyć to i tak to zrobi, bez względu na pozostałych graczy.

Bludgeon - Pią 15 Kwi, 2016

Mati98 napisał/a:
Moim zdaniem, jak gracz będzie chciał go użyć to i tak to zrobi, bez względu na pozostałych graczy.
Jeśli będziesz w pobliżu to 2x się zastanowi przed użyciem, a więc spowolnisz jego rozwój. No chyba że jest nieogarnięty.
Krzysiek - Sob 16 Kwi, 2016

Bludgeon napisał/a:
Krzysiek napisał/a:
Ale dobrze rozumiem że jak użyję Cataclysm Blade w walce z wrogiem to będę mógł je normalnie podnieść (o ile wygram)?
W końcu najpierw jest walka z wrogami a potem podnoszenie przedmiotów. Choć nie mam teraz jak sprawdzić czy nie miaół nietypowego numerku spotkania.
Nie, ponieważ w instrukcji masz napisane że nie można podnieść przedmiotu/przyjaciela którego się zostawiło na planszy w tej samej turze.
Dzięki. TMiM znam głównie z widzenia i nie pamiętałem tej zasady.

Bludgeon napisał/a:
Mati98 napisał/a:
Moim zdaniem, jak gracz będzie chciał go użyć to i tak to zrobi, bez względu na pozostałych graczy.
Jeśli będziesz w pobliżu to 2x się zastanowi przed użyciem, a więc spowolnisz jego rozwój. No chyba że jest nieogarnięty.
Przy tym jak wygląda ruch w Talismanie to jeśli jest w pobliżu to ma na ogół szansę 1/6 żeby je podnieść w następnej turze.
Jeśli premia z Blade'a jest mi faktycznie potrzebna, to raczej nie będę się taką szansą przejmował.
A jeśli nie jest mi naprawdę potrzebna, to nie ma tematu: Czy ktoś jest w pobliżu czy nie, i tak będę Blade'a kitrał.

Swoją drogą ciekawe jak to działa w warstwie fabularnej - dlaczego Ostrze zostaje na danym obszarze?

Ja bym tę kartę widział tak: Kiedy użyjesz Cataclysm Blade to tracisz 1 punkt życia, a na swoim obszarze kartę kładziesz kartę Terenu "Pustynia".
Skoro już dają kataklizmiczne karty Terenu to może tam być kilka "Pustyń".

Mati98 - Pon 18 Kwi, 2016

Kilka ,,unboxingowych" grafik z Cataclysmu :smile:
http://boardgamegeek.com/...clysm-expansion :arrow:

Krzysiek - Pon 18 Kwi, 2016

Mati98 napisał/a:
Kilka ,,unboxingowych" grafik z Cataclysmu :smile:

To chyba nieładnie tak hotlinkować grafiki z BGG?

Bludgeon - Wto 19 Kwi, 2016

Bez przesady, co im to przeszkadza?
Talizmany mają fajne efekty, szkoda że ich grafiki to ta sama przerabiana w photoshopie :(

Krzysiek - Wto 19 Kwi, 2016

Bludgeon napisał/a:
Bez przesady, co im to przeszkadza?
BGG jako wielki serwis pewnie nie poczuje takiej drobnej kradzieży transferu.
Jednak łatwiej jest po prostu nigdy tego nie robić, niż rozważać każdorazowo czy w danej sytuacji to jeszcze ujdzie czy już nie.

Dla tych co nie wiedzą o co chodzi:
Hotlink to bezpośredni link do jakiegoś zasobu, na ogół w innym serwisie.
Na przykład zdjęcia w poście wyżej są podlinkowane bezpośrednio z serwerów BGG.

Dlaczego hotlinkowanie jest kiepskim pomysłem?
1) Jeśli zasób zniknie, to twój link będzie prowadził donikąd.
2) Osoba która zadała sobie trud zrobienia tych zdjęć i wrzucenia ich na BGG nie dostaje żadnego creditu: Żadnej "łapki w górę", komentarza z podziękowaniem, czy napiwku w geekgoldzie. A jest dość miłą nagrodą wiedzieć że inni doceniają twój wkład.
3) BGG zużywa transfer na przesłanie tych zdjęć, jednak nie dostaje nic w zamian. Znowu: Użytkownik oglądający hotlinkowane zdjęcia nie wkłada do serwisu żadnego feedbacku, ponieważ nawet nie widzi że zdjęcia pochodzą z innego serwisu.
Poza tym nie widzi reklam, które pomagają opłacić pracę serwerów przesyłających te zdjęcia.

Tutaj mamy do czynienia z dwoma serwisami, dużym i małym. Gdyby jednak były porównywalnej wielkości to użytkownicy na BGG otrzymywaliby zdjęcia trochę wolniej, bo transfer musiałby być dzielony na dwa serwisy. Wtedy byłaby to już kradzież na która ktoś zwróciłby po jakimś czasie uwagę.

Co robić zamiast hotlinkowania?
Są dwie możliwości:
I) Nie linkuj bezpośrednio do zdjęcia, linkuj do strony ze zdjęciem. Ta opcja zawsze jest w porządku.
II) Ściągnij zdjęcie i zrób mirror, np. dodając jako załącznik do swojego posta. Tutaj jest już kilka kwestii do rozważenia. W tym konkretnym przypadku autor oznaczył zdjęcia jako "All rights reserved" więc nalezałoby go spytać czy pozwala na ich wrzucenie gdzie indziej.

A w ramach anegdoty ku przestrodze: Niektórzy hotlinkują na aukcjach internetowych. Zobaczą że ktoś inny sprzedaje ten sam przedmiot i wstawiają link do cudzego zdjecia na swojej aukcji.
Widziałem kilka razy jak autor zmieniał zdjęcie znajdujące sie pod podlinkowanym adresem na jakieś ośmieszające leniwego złodzieja.

Edit: Literówki.

Bludgeon - Wto 19 Kwi, 2016

Dzięki za wyjaśnienie Krzysiek, podoba mi się Twoje podejście do tematu :)
Mati98 - Wto 19 Kwi, 2016

Na karcie ,,Ageless Talisman" jest napisane ,,While a character is on the Crown of Command, add 5 to both your Strenght and Craft".
Czy ,,character" odnosi się tutaj do innych Poszukiwaczy, naszego Poszukiwacza, czy w obu przypadkach?
Podoba mi się mechanika karty ,,Junk Golem" oraz ,,Deadlands Survivor".
Pojawiła się również kolejna karta Stronnictwa - ,,Blightwood Terror" - bardzo fajna karta, Siła=0 ale aż 3 kości za rzut ataku i 2pkt Siły w nagrodę.

Bludgeon - Wto 19 Kwi, 2016

Karty w ogóle są fajne. Mam wrażenie że Samuel Baily to najlepsza rzecz która przydarzyła się Talizmanowi w ciągu ostatnich kilku lat.

Mati98 napisał/a:
Na karcie ,,Ageless Talisman" jest napisane ,,While a character is on the Crown of Command, add 5 to both your Strenght and Craft".
Czy ,,character" odnosi się tutaj do innych Poszukiwaczy, naszego Poszukiwacza, czy w obu przypadkach?
Do dowolnego poszukiwacza.
Mati98 - Sro 20 Kwi, 2016

Z tego co zauważyłem, to w angielskiej wersji używali do określania Poszukiwaczy określeń ,,you" ,,other" lub ,,any".
W tym przypadku nic nie napisali, dlatego się dopytywałem.
Tak jak już wcześniej pisałem - dodatki do Talismana autorstwa Bailey'a są wg. mnie najlepsze ze wszystkich.
Nie są to tylko nowe karty i plansze, ale przede wszystkim nowe mechaniki i typy kart,np karty Terenu.
W takim kontekście spodziewam się następnych dodatków.
Mieliśmy Dzień i Noc, Jasny i Ciemny Los, ,,dobre" i ,,złe" efekty kart Cursed.
Dlatego chciałbym zobaczyć dodatek ze Stronnictwami, z przynależnością do nich na podobnych zasadach.

Bludgeon - Sro 20 Kwi, 2016

Szerzy się obecnie plotka że to ostatni dodatek do tej gry. Oby to była tylko plotka :(
Mati98 - Sro 20 Kwi, 2016

Bludgeon napisał/a:
Szerzy się obecnie plotka że to ostatni dodatek do tej gry. Oby to była tylko plotka :(

Zajrzałem na forum FFG i rzeczywiście jest tam cały temat na temat tego, czy to ostatni dodatek.
Wymienione argumenty ZA tym, że to ostatni dodatek:
- Nomad Games napisało, że ,,cataclysm the final expansion for talisman has been released" - odebrane jako ,,ostatnie" rozszerzenie
- ,,Just read a post from Samuel Baily. He's no longer with FFG and will not be designing more expansions :sad: " - najsmutniejsza wiadomość - odejście Bailey'a z FFG
- Wpis w arkuszu zasad "Special thanks to all the fans, testers, and players troughout the years that have made Talisman so great!" - brzmi jak pożegnanie z Talisman'em.
Co to ma oznaczać: ,,Jon still needs to do a print on demand expansion joining the Highlands & Woodlands!!!"
Czy ten dodatek jest nieoficjalnie zapowiedziany czy o co chodzi?

Bludgeon - Sro 20 Kwi, 2016

Mati98 napisał/a:
Co to ma oznaczać: ,,Jon still needs to do a print on demand expansion joining the Highlands & Woodlands!!!"
Czy ten dodatek jest nieoficjalnie zapowiedziany czy o co chodzi?
Chodzi o fanowski dodatek Jona z Talisman Island.
Mati98 - Sob 02 Lip, 2016

Minęły już ponad dwa miesiące od premiery tego dodatku.
Ktoś już ma? Jakieś wrażenia z rozgrywki? Jakieś opinie na temat tego dodatku?

Bludgeon - Nie 03 Lip, 2016

Mam, jest bardzo fajny.
W każdym calu ulepszenie podstawki.
Plansza jest ładniejsza i ciekawsza, chociaż przy bliższych oględzinach wydaje się mniej bogata w detale.
Zmiana części obszarów na ciągnięcie kart mieszkańców sprawia że każda gra staje się jeszcze bardziej niepodobna do innych, aczkolwiek przez tę nieprzewidywalność problemem czasem jest leczenie i śmiertelność rośnie.
Kraina środkowa jest teraz dużo ciekawsza, dużo więcej kart się ciągnie co czyni ją bardziej atrakcyjną.
Kraina wewnętrzna jest ciekawsza i trudniejsza.
Nowe talizmany ze zdolnościami są bardzo fajne.
Nowi poszukiwacze są ciekawi i chyba dość dobrze wyważeni. Figurki są bardzo wysokiej jakości.
Karty przygód i zaklęć mają nowe mechaniki i pomysły, nie miałem wrażenia że zostały dodane na siłę.
Talia pozostałości nie ma aż takiego wpływu na grę jak myślałem, ale jest miłym dodatkiem do rozgrywki.

Mati98 - Pią 08 Lip, 2016

Skoro już masz ten dodatek ... :smile:
1) Czy oprócz Cataclysm Blade pojawia się jeszcze jakaś super Broń? A może Pancerz?
https://images-cdn.fantasyflightgames.com/filer_public/62/d5/62d5504e-71fc-48f1-a08b-86d27be0a856/tm16_cataclysmblade.png :arrow:
,,Zamiast Strażnika (Siła 9) dostajemy smoka ,,z pudełka" o Sile/Mocy 8. "
2) Czy zasady przejścia pomiędzy krainą Zewnętrzną a Środkową pozostają takie same?
3) Czy zasady przejścia pomiędzy krainą Środkową a Wewnętrzną pozostają takie same? Czy zmienili coś przy Tajemnych Wrotach?
4) Czy zmieniono coś przy Kopalni i Krypcie?
5) Ile jest kart następujących stronnictw? A może pojawiły się jeszcze inne?
Order of Josephine ? Blightwood ? Havenville ? Brakwater ?

Bludgeon - Pią 08 Lip, 2016

1) Czy oprócz Cataclysm Blade pojawia się jeszcze jakaś super Broń? A może Pancerz?
Nie

2) Czy zasady przejścia pomiędzy krainą Zewnętrzną a Środkową pozostają takie same?
Bez zmian jeśli chodzi o sentinela (przy czym można walczyć na moc). Nie ma już możliwości przepłynięcia z gospody do świątyni przy wyrzuceniu 6, zamiast tego trzeba trafić na odpowiedniego mieszkańca.

3) Czy zasady przejścia pomiędzy krainą Środkową a Wewnętrzną pozostają takie same? Czy zmienili coś przy Tajemnych Wrotach?
Tak, po pierwsze jeśli masz nieukończone zadanie to teraz możesz próbować przejść ale masz -2 do testu.
Po drugie jeśli próbujesz przejść i oblejesz to tracisz punkt siły lub mocy.


4) Czy zmieniono coś przy Kopalni i Krypcie?
Nie

5) Ile jest kart następujących stronnictw? A może pojawiły się jeszcze inne?
Order of Josephine ? Blightwood ? Havenville ? Brakwater ?
Nie liczyłem ale nie dużo, po kilka kart.

Mati98 - Sob 09 Lip, 2016

Bludgeon napisał/a:
3) Czy zasady przejścia pomiędzy krainą Środkową a Wewnętrzną pozostają takie same? Czy zmienili coś przy Tajemnych Wrotach?
Tak, po pierwsze jeśli masz nieukończone zadanie to teraz możesz próbować przejść ale masz -2 do testu.
Po drugie jeśli próbujesz przejść i oblejesz to tracisz punkt siły lub mocy.

Utrata punktu Siły/Mocy (tego z czego korzystałeś) była już w podstawce (jeżeli nie zdołasz przejść). :razz:
To teraz tracisz tylko przy nieudanym przejściu z karą czy też zawsze jak nie uda Ci się przejść?

A Jaskinia Czarownika? Losujesz kartę z Zadań Czarownika? Reszta bez zmian?

Bludgeon - Sob 09 Lip, 2016

Mati98 napisał/a:
Utrata punktu Siły/Mocy (tego z czego korzystałeś) była już w podstawce (jeżeli nie zdołasz przejść). :razz:
Ale jaja, nigdy tego nie zauważyłem :O

Mati98 napisał/a:

To teraz tracisz tylko przy nieudanym przejściu z karą czy też zawsze jak nie uda Ci się przejść?
Zawsze.

Mati98 napisał/a:
A Jaskinia Czarownika? Losujesz kartę z Zadań Czarownika? Reszta bez zmian?
Teraz wchodząc na JC z zadaniem możesz je odrzucić i wylosować nowe.
Mati98 - Sob 09 Lip, 2016

Bludgeon napisał/a:
Mati98 napisał/a:
Utrata punktu Siły/Mocy (tego z czego korzystałeś) była już w podstawce (jeżeli nie zdołasz przejść). :razz:

Ale jaja, nigdy tego nie zauważyłem :O

Zdarza się :smile:
Rozumiem, że grasz z wykorzystaniem kart Przygód, Zaklęć i Ekwipunku z podstawki? Grasz również ze ,,starymi" kartami Zadań Czarownika i Talizmanów?
Czy w pojedynczej grze wykorzystuje się tylko 12 (chyba tyle się rozkłada na planszy) z 25 kart Pozostałości?
Czy w późniejszej fazie rozgrywki losuje/wykorzystuje się jeszcze w jakiś sposób te karty?

Bludgeon - Nie 10 Lip, 2016

Mati98 napisał/a:

Rozumiem, że grasz z wykorzystaniem kart Przygód, Zaklęć i Ekwipunku z podstawki? Grasz również ze ,,starymi" kartami Zadań Czarownika i Talizmanów?
Tak, gram prawie z wszystkim. Nawet mam kilka własnoręcznie zrobionych kart ekwipunku, kilkanaście zadań i kilkadziesiąt kart przygód.

Mati98 napisał/a:
Czy w pojedynczej grze wykorzystuje się tylko 12 (chyba tyle się rozkłada na planszy) z 25 kart Pozostałości?
Tak, reszta idzie do pudełka.
Mati98 napisał/a:
Czy w późniejszej fazie rozgrywki losuje/wykorzystuje się jeszcze w jakiś sposób te karty?
nie

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group