galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

Władca Pierścieni LCG - dyskusja ogólna - Jakie dodatki zakupić najpierw.

Zawojak - Sro 25 Lut, 2015
Temat postu: Jakie dodatki zakupić najpierw.
Założyłem ten temat gdyż nie znalazłem podobnego na forum, a nie dokońca wiem jakie dodatki (na początek większe) kupić ponieważ ciągle czytam, że dany zestaw (np. Spadkobiercy Numenoru) są za trudne mając samą podstawkę i trzeba kupić najpierw kilka mniejszych i większych zestawów (np. Khazad-dum, saga Hobbit), a ja nie mam takich funduszy aby kupić tyle dodatków. Najbardziej interesują mnie dodatki: Spadkobiercy Numenoru, Atak na Osgiliath, Głos Isengardu, Zdrada Sarumana, (może być ostatecznie Khazad-dum ale z chęcią wysłuchałbym waszej opinii o tym dodatku i wtedy zakupiłbym przy tym Kamienne Podstawy Ziemi oraz Powrót do Mrocznej Puszczy), Mrok nad Osgiliath. Zamierzam kupić tylko kilka dodatków (max. do 5 licząc mniejsze i większe) i nie wiem które wybrać (nie koniecznie z tej listy) aby rozgywka była trudna, ale do przejścia. Ogólnie interesują mnie dodatki ze scenariuszami większych bitew, uruk-hai, oraz do tworzenia fajnych tali gracza. Proszę o radę. :smile:
AndO3131 - Czw 26 Lut, 2015

Narzuciłeś sobie dość wysokie wymagania. Dobre wskazówki znajdziesz na http://www.blog.xjoy.pl/w...nik-kupujacego/ (angielska wersja jest rozszerzona o najnowsze dodatki). Zdaje mi się, że masz już dość dokładnie określone wymagania, ale żeby stwierdzić, czy rozgrywka będzie zbyt trudna z ograniczoną ilością kart, będziesz chyba musiał sam spróbować :mrgreen:
Cread - Czw 26 Lut, 2015

Na początek wybrałbym Czarnych Jeźdźców - jest tam talia dedykowana pod hobbitów, rewelacyjnie współgra z samą tylko podstawką :)
Zawojak - Czw 26 Lut, 2015

Czarni Jeźdźcy opisują wydarzenia z książki Władca Pierścieni prawda? A kupując ten zestaw już mógłbym brać się za kupno dodatków Głos Isengardu (oraz Zdrada Sarumana) czy musiałbym kupić wcześniej Droga Mrocznieje (gdyż opisuje to co wydarzyło się po Czarnych Jeźdżcach, a Głos Isengardu opisuje wydarzenia po Droga Mrocznieje). Zależy mi również na kupnie zestawu który pozwoliłby mi grać w Spadkobierców Numenoru. :smile:

Ps. Nie wiecie może czy będzie kontynuowana saga dotycząca książki Władcy?, chodzi mi tu o Powrót Króla bo gdyby była to z chęcią wziął bym się za zakup właśnie tych dodatków. :smile:

A jeszcze jedno: mając karty bohaterów np. takich jak Gandalf (16 punktów zagrożenia) i Wes (13 punktów zagrożenia), oraz wielu innych (enty, krasnoludy, elfy, itd.) dodatek Spadkobiercy Numenoru (oraz inne które bardzo ciężko wygrać z samą podstawką) będzie już do przejścia? :wink:

Jakie jest wasze zdanie o dodatku Zaginione Królestwo (czy jest zbyt trudne z samą podstawką).

Karta Gandalfa:
https://www.google.pl/url...425026418671110

Chrostek84 - Czw 26 Lut, 2015

Głos Isengardu nie należy do serii Saga i nie jest na podstawie książki. Wydarzenia po Droga mrocznieje opisuje Zdrada Sarumana. Głos Isengardu fabularnie to czasy między Hobbitem a Władcą Pierścieni.
Zawojak - Czw 26 Lut, 2015

Czyli do Zdrady Sarumana nie jest potrzebny Głos Isengardu.
AndO3131 - Czw 26 Lut, 2015

Cytat:
Czarni Jeźdźcy opisują wydarzenia z książki Władca Pierścieni prawda? A kupując ten zestaw już mógłbym brać się za kupno dodatków Głos Isengardu (oraz Zdrada Sarumana) czy musiałbym kupić wcześniej Droga Mrocznieje (gdyż opisuje to co wydarzyło się po Czarnych Jeźdżcach, a Głos Isengardu opisuje wydarzenia po Droga Mrocznieje).

Generalnie nie ma żadnego 'przymusu', choć rozszerzenia typu 'Saga' tworzą spójną całość (Czarni Jeźdźcy -> Droga Mrocznieje -> Zdrada Sarumana -> ???).
Cytat:
Zależy mi również na kupnie zestawu który pozwoliłby mi grać w Spadkobierców Numenoru.

Zadajesz trudne pytania :wink: . Oczywiście gra będzie możliwa, nie wiem jednak, czy z taką pulą kart przygoda będzie w miarę łatwa, czy też nie.
Cytat:
Ps. Nie wiecie może czy będzie kontynuowana saga dotycząca książki Władcy?, chodzi mi tu o Powrót Króla bo gdyby była to z chęcią wziął bym się za zakup właśnie tych dodatków. :smile:

Na pewno będzie po angielsku, szanse są dość duże, że te rozszerzenia wyjdą również po polsku.

Zaginione Królestwo (Lost Realm) jeszcze nie wyszło.

Zawojak - Czw 26 Lut, 2015

Faktycznie, trochę się zagolopowałem Zaginione Królestwo jeszcze nie wyszło, ale wydaje mi się że będzie to bardzo trudna rozgrywka, która zapewne znowu będzie wymagała większej ilości kart :???:

Mam wielką nadzieje, że dodatki na podst. książki wyjdą po polsku zwłaszcza że jak pomyśle sobię o rozegraniu scenariusza największej bitwy trzeciej ery i o przejściu przez Mordor do Góry Przeznaczenia to aż mnie świerzbi aby w to zagrać. :grin:

Uważam jednak, że dodatek Spadkobiercy Numenoru z samą podstawką będą za trudne solo, ale z większą ilością graczy chyba już do się pokonać tą grę pomimo małej ilości kart.

Chyba faktycznie zdecyduje się na sagę Władcy + jakiś inny dodatek, ale jeszcze będe czekał i szukał najlepszej opcji co oznacza że temat nie jest jeszcze zamknięty. :wink:

A tak z innej beczki jak zobaczyłem karty z Pierwszej Ery (które właśnie mam w trakcie drukowania) to myslałem że dostane zawału, tak trudny zapowiada się ten dodatek. :o

AndO3131 - Czw 26 Lut, 2015

Cytat:
A tak z innej beczki jak zobaczyłem karty z Pierwszej Ery (które właśnie mam w trakcie drukowania) to myslałem że dostane zawału, tak trudny zapowiada się ten dodatek. :o

Taki miał być w zamyśle autora :twisted:

Pod koniec marca prawdopodobnie zobaczysz rozszerzenie do Pierwszej Ery

Zawojak - Czw 26 Lut, 2015

Cytat:
Pod koniec marca prawdopodobnie zobaczysz rozszerzenie do Pierwszej Ery


Wielkie dzięki za info. o dodatkach do Pierwszej Ery :wink: licze na to, że wyjdą również po polsku gdyż z pewnością sięgne po te dodatki :grin: , zwłaszcza że nie trzeba mieć tam większej ilości kart tak jak w Spadkobiercach Numenoru (sory że się doczepiłem do tych Spadkobierców, ale ten dodatek zapowiada się dla mnie obiecująco :grin: ) choć i tak z dużą czy małą pulą kart dodatki do Pierszej Ery zapowiadają się bardzo trudne. :twisted:

Zawojak - Czw 26 Lut, 2015

A jakie jest wasze zdanie o dodatku Khazad-Dum i mniejszych dodatkach wpasowujących się do niego np. Cień i Płomień, Kamienne Podstawy Ziemi, Powrót do Mrocznej Puszczy.

Jeszcze wracając do tego co napisałem we wcześniejszym poście:
Cytat:
A jeszcze jedno: mając karty bohaterów np. takich jak Gandalf (16 punktów zagrożenia) i Wes (13 punktów zagrożenia), oraz wielu innych (enty, krasnoludy, elfy, itd.) dodatek Spadkobiercy Numenoru (oraz inne które bardzo ciężko wygrać z samą podstawką) będzie już do przejścia? :wink:
Chodzi mi tu o to czy będę z takimi typami kart (bohaterzy głównie nie będą z podstawki) mógł częściej wygrywać te rozgrywki a nie wygrywać je od czasu do czasu gdyż taka gra może zacząć być frustrująca, a co za tym idzie: dodatek ląduje w pudełku zamiast na stole - :???: - :sad: - :cry: czy może główną siłą do pokonania scenariuszy z tego dodatku nie są bohaterowie tylko talia gracza.
Jahmel - Czw 26 Lut, 2015

Zawojak widzę, że się podpaliłeś mocno, ale powoli. Pograj trochę w podstawkę pomieszaj sfery, próbuj, wymieniaj. Pytasz jakie jest zdanie o dodatku takim czy takim. Gracze maja swoje preferencje i Ty będziesz miał swoje, może przypaść Ci zupełnie inny zestaw kart, przypasować inna przygoda etc. Generalnie kolejne dodatki wprowadzają karty z mocnymi efektami dla wcześniejszych przygód, ale pamiętaj to jest karcianka o sporawej losowości więc świetnie złożona talia przy fatalnym dociągu może zakończyć rozgrywkę na samym początku. I tutaj pojawia się kwestia podejścia do gry czy po kilku porażkach z rzędu nie wyląduje na półce. Osobiście zbieram po kolei, ale każdy ma prawo jak uważa. Co nie zrobisz na pewno będziesz się dobrze bawił.
Zawojak - Pią 27 Lut, 2015

Wiem może i przesadziłem, ale po prostu jestem pozytywnie nakręcony tematyką Śródziemia, książkami Tolkiena et cetera. :mrgreen: . Pytam o dane dodatki bo może też dowiem się jeszcze czegoś ciekawego (tj. napisał pare postów wcześniej AndO3131 o rozszerzeniach do Pierwszej Ery ). Dzięki wszystkim, że chciało wam się odpowiadać na moje pytania. Zapewne jeszcze coś napisze w tym temacie (może jeszcze dziś), ale pójdę za twoją radą Jahmel i najpierw popróbuje sobie różne zestawy (jeśli będzie taka możliwość) i znowu się odezwe. :wink:
Jahmel - Pią 27 Lut, 2015

Pytaj jest tu sporo osób, które mają mega pojęcie o grze czytaj Lekty, Kulgany, Cready i inne wariaty Cezarowe. Nie przesadziłeś tylko się najarałeś, a to dobrze kolejny typ do wyprawy. Im Nas więcej tym pewniejszy byt gry.
Zawojak - Sob 28 Lut, 2015

Tu znowu ja. Pisze bo znowu napaliłem się na temat WŁ. LCG gdyż zakupiłem wczoraj zestaw przygodowy Martwe Bagna który bardzo mi się podoba chociaż za pierwszym razem nabiłem okropnie dużo punktów (ok. 300; to mój rekord :mrgreen: , szkoda tylko że nie w tą strone co trzeba :razz: ) i chciałbym ponownie wrócić do tematu zakupu Spadkobierców Numenoru. Czy dodatek Khazad-dum który wzmacnia szczególnie krasnoludy przyda się do przejścia Spadkobierców na tyle aby dało się wygrać. Wiem że nie jest łatwo określić trudności scenariusza, a tym bardziej całego dodatku, ale na stronie: http://www.blog.xjoy.pl/w...nik-kupujacego/ pisze że ten dodatek ma:
Cytat:
Spadkobiercy Numenoru (rozszerzenie)

Karty Gracza ♦♦♦◊◊
Niezależność ♦♦♦◊◊
Wyzwanie ♦♦♦♦♦
Temat ♦♦♦♦♦
Rozrywka ♦♦♦♦◊


trudność (wyzwanie) 5 czyli max. !!! :o !!! a ja nie lubie przegrywać w jakąkolwiek grę 30 razy z rzędu (nawet kiedy grałem pierwszy raz w Ucieczke z Dol-Guldur i kolejny i jeszcze jeden, w sumie przegrałem wtedy ok. 5 razy i już się frustrowałem gdyż nie jestem do tego przyzwyczajony, ale teraz z tym scenariuszem sobie radze bardzo dobrze :mrgreen: ). Chętnie wysłucham waszych opini jakie dodatki nadają się jeszcze do ułatwienia poziomu Spadkobierców :wink: , ale odrazu mówię (pisze) że nie chce grać na łatwym poziomie gry tylko na normalnym - mistrzowskim (chyba tak się nazywał).

Jeszcze coś: co ozanczają prowincje w Spadkobiercach?
Cytat:
Wsparcie talii: Gondor, Prowincje


Fajny nowy podpis? :mrgreen:

Lekt - Pon 02 Mar, 2015

Jahmel napisał/a:
Pytaj jest tu sporo osób, które mają mega pojęcie o grze czytaj Lekty...
Kto mnie budzi ze zimowego snu? ;)
wojo - Wto 03 Mar, 2015

W skrócie faktycznie Spadkobiercy zawierają jedne z najtrudniejszych scenariuszy w grze (poza tym 3 w podstawce, który do przejścia solo jest jeszcze gorszy). Powiem tak bez posiadania wszystkich wcześniejszych rozszerzeń czyli dwóch pierwszych cykli, khazad dum i hobbitów bym się nie zbliżał. Pewnie dałoby się 1-2 pojedyncze dodatki odpuścić ale to chyba gra nie warta świeczki bo może Ci brakować kart, które akurat pod Twoje talie mogą spasować idealnie.

Dodatek jest świetny (a zwłaszcza ostatni scenariusz) jednak jeżeli nie planujesz wejścia w grę na całego to jednak bym odpuścił bo to rzecz dla hardcorowców.

Spadkobiercy dostarczają kart do dwóch typów tali gracza tj: talia oparta na cesze Gondor i talia oparta na cesze Prowincje umieszczając kilka dobrych kart (zwłaszcza dla tej pierwszej) do ich stworzenia. Dla przykładu jako bohatera dostajemy Boromira ze sfery przywództwa który pod pewnymi warunkami daje +1ATK dla wszystkich postaci z cechą Gondor. Dostajemy też kilkoro sprzymierzeńców z tą cechą i dodatki/wydarzenia działające tylko (lub z większym efektem) na te postacie. Oto chodzi w tym wsparciu tali (to informacja dla ludzi którzy chcą kupować dodatki selektywnie ale pod kątem konkretnej tali).

Zawojak - Wto 03 Mar, 2015

Cytat:
Dodatek jest świetny (a zwłaszcza ostatni scenariusz) jednak jeżeli nie planujesz wejścia w grę na całego to jednak bym odpuścił bo to rzecz dla hardcorowców.


:cry: Wielka szkoda bo bardzo lubię tematykę tego dodatku, ale może jednak wejdę głębiej we Władce niż narazie zamierzam i będe mógł w końcu zaszczycić na swojej półce Spadkobierców.
Cytat:
Spadkobiercy dostarczają kart do dwóch typów tali gracza tj: talia oparta na cesze Gondor i talia oparta na cesze Prowincje umieszczając kilka dobrych kart (zwłaszcza dla tej pierwszej) do ich stworzenia
.

Ja właśnie chciałem budować swoją talię na Gondorze, ale widać że będe jeszcze długo czekał na ten dodatek. Wielkie dzięki wojo za ostateczne naświetlenie sprawy Spadkobierców o których już wszystko co chciałem wiem i mogę tylko liczyć na to że będe mieć na tyle kasy aby zakupić potrzebne dodatki w co niestety troche wątpie. :???:

Zawojak - Wto 03 Mar, 2015

Mam jeszcze takie pytanko a nie chce mi się tworzyć tematu na coś takiego: W jakich dodatkach występują karty entów (bohaterzy, sprzymierzeńcy, dodatki)? Niby mam do wydrukowania pare kart związanych z nimi, ale interesuja mnie dodatki w których takowe karty sie znajdują (poza Zdradą Sarumana w której z całą pewnością będą).
uday - Wto 03 Mar, 2015

Proponuję Ci zajrzeć do jakiegoś deckbuildera online, albo chociaż bazy kart. Przejrzeć sobie jakie karty mają cechę Gondor i jakie inne karty fajnie by przypasowały do Twojego pomysłu na talię. Możesz sobie wtedy kupować selektywnie (chociaż spodziewam się, że i tak będzie to większość tego co zostało wydane) i może udałoby się zmierzyć ze Spadkobiercami Numenoru.

Na razie Entowie są zapowiedzeni (dobrze to jest?, po polsku?) w kilku zestawach przygodowych z cyklu Ringmaker. Czy będą w Zdradzie Sarumana nie wiadomo, chociaż ja też na to liczę. Zwłaszcza chętnie bym zobaczył jakąś kartę z Merrym i/lub Pippinem pasującą do Entów :)

Zawojak - Sro 04 Mar, 2015

Właśnie szukałem gdzie są ale nie mogłem takowych kart znaleźć. Sądziłem że muszą gdzieś być, w jakimś dodatku który mogłem pominąć więc się zapytałem, bo fajnie byłoby mieć taką kartę Drzewca. No, nic trzeba będzie jeszcze na te karty trochę poczekać. :???:
Samanar - Sro 04 Mar, 2015

Entowie - Hall of Beorn

U nas te dodatki zaczynają właśnie wychodzić jako druk na żądanie, pewnie będzie tych kart trochę więcej, może jakieś wydarzenia albo bohater :cool:

Zawojak - Sro 04 Mar, 2015

Łał :o bardzo fajna stronka, wielkie dzięki :wink: .
VrooBell - Czw 21 Maj, 2015

Nie tak dawno kupiłem Władcę Pierścieni LCG oraz dodatki Spadkobiercy Numenoru i Atak na Osgiliath. Zapewniam że posiadając karty tylko z tych części da się przejść wszystkie scenariusze (sprawdzone w grze na 2 osoby - grając z dziewczyną - ona miała talię zrobioną z kart Taktyki i Przywództwa a ja z Ducha i Wiedzy) oczywiście jest to trudne ale na żaden ze scenariuszy nie potrzebowaliśmy więcej niż 3 podejść. :)
Zawojak - Czw 21 Maj, 2015

No tak, ale mnie zależy głównie na grze w pojedynke (wiem że można grać w pojedynke jako dwóch graczy, ale niezabardzo jestem zwolennikiem takiej gry) gdyż nie mam niestety z kim grać bo albo nie chce im się uczyć zasad, nie mają czasu, a nawet niektórzy uważają że gry karciane są idiotyczne i są jedynie dla świrów (trochę racji z tymi świrami mają, wystarczy popatrzeć na mnie :mrgreen: ). Kontynując chcę grać w pojedynke i mieć możliwość przejść/wygrać scenariusze od czasu do czasu (tak 1/5 prób); zresztą zdecydowałem się zakupić najpierw dwa rozszerzenia z cyklu książki hobbita bądź władcy pierścieni i dopiero wtedy zakupić Spadkobierców.
Zawojak - Nie 31 Maj, 2015

Nareszcie się zdecydowałem :grin: Zamierzam kupować dodatki związane bezpośrednio z książką Hobbit oraz Władcą Pierścieni + pewnie ze dwa inne duże rozszerzenia ( oczywiście Spadkobiercy Numenoru - co poradze że się na nich tach zawziołem i zapewne Khazad-dum). Niestety nie stać mnie na duże zakupy a plan przedstawiony powyżej jest przewidziany na bardzo, ale to bardzo długą metę. Narazie zamówiłem Hobbit: Górą i Dołem a za jakieś trzy/cztery miesiące zamierzam zakupić kolejny duży dodatek i wobec tego zastanawiam się czy kupić Hobbit: Na Progu czy może wziąć się za Czarnych Jeźdżców/Drogę Mrocznieje. Co byście powiedzieli o tych dodatkach?
Kulgan - Nie 21 Cze, 2015

Zawojak napisał/a:
Nareszcie się zdecydowałem :grin: Zamierzam kupować dodatki związane bezpośrednio z książką Hobbit oraz Władcą Pierścieni + pewnie ze dwa inne duże rozszerzenia ( oczywiście Spadkobiercy Numenoru - co poradze że się na nich tach zawziołem i zapewne Khazad-dum). Niestety nie stać mnie na duże zakupy a plan przedstawiony powyżej jest przewidziany na bardzo, ale to bardzo długą metę. Narazie zamówiłem Hobbit: Górą i Dołem a za jakieś trzy/cztery miesiące zamierzam zakupić kolejny duży dodatek i wobec tego zastanawiam się czy kupić Hobbit: Na Progu czy może wziąć się za Czarnych Jeźdżców/Drogę Mrocznieje. Co byście powiedzieli o tych dodatkach?

Duże dodatki składające się na Sagę są mega klimatyczne i pozwalają grać w trybie Kampanii. Przeżywa się przygody związane z Książką i dodatki zawierają Postacie z kart Władcy Pierścieni. Dla mnie to w tej chwili pozycje, w które gramy z Kumplem regularnie :)

Nie potrafię ocenić, czy będzie Ci się łatwo grało w te przygody mając niewielką pulę kart Gracza, ale dla mnie Saga jest najlepszym pomysłem FFG w temacie Lotra LCG :D

Fred - Sro 01 Lip, 2015

A jakie dodatki LotR'a wchodzą w sagę?
Pytam, bo też zastanawiam się nad zakupami :)

BTW: Dawno nie zaglądałem tutaj :)

Zawojak - Sro 01 Lip, 2015

W sagę wchodzą dodatki:

Saga Hobbit:
Hobbit Górą i Dołem
Hobbit Na Progu

Saga Władca Pierścieni (książka):
Czarni Jeźdźcy
Droga Mrocznieje
Zdrada Sarumana
... więcej jeszcze nie wyszło.

leo987 - Sro 01 Lip, 2015

...
Zawojak - Sro 01 Lip, 2015

leo987
Dzięki za uwagi i porady bo właśnie czegoś takiego mi brakowało. :wink:
Odnośnie podanej przez ciebie talii to nie musiałeś się tak męczyć z pisaniem jej ponieważ jest już taka w temacie Wasze Talie i grałem nią (przyznam że jest bardzo dobra, ale ma swoję wady - walka) a zresztą również stworzyłem własne talie którymi grałem również dużo (ale nie jak inne karciankowe świry naszego forum :wink: ) i udało mi się nimi pokonać Ucieczke z Dol Guldur solo oraz inne scenariusze. A z resztą nie potrafie grać tyle razy jedną i tą samą talią bo mnie zaczyna nudzić i poprostu mam wszystkich kart należących do tej talii po dziurki w nosie i nie mogę na nie patrzeć (wtedy przynajmniej tworze nową kombinacje :grin: )

Cytat:
W Khazad-Dum znajdują się np. karty przeciwności, które można używać posiadając dopiero kolejne dodatki z cyklu.

:sad: szkoda bo lubię wykorzystywać wszystkie karty z danego dodatku do rozgrywania jego scenariuszy.

Cytat:
Zakupując te małe i duże dodatki w pewnym momencie ilość kart będzie tak duża, że stwierdzisz, że zbudowanie talii to koszmar

Właśnie po zakupie Hobbita : Górą i Dołem doszedłem do tego samego wniosku dlatego stwierdziłem że nieco ogranicze zakupy.

No cóż, przekonałeś mnie leo987 do zainwestowania w dodatki z sagi lecz nie potrafie zrezygnować z dodatku Spadkobiercy Numenoru gdyż jest tam moja ulubiona rasa, a mianowicie Gondor :mrgreen:

Cytat:
Oczywiście każdy ma inne podejście do tej gry, są osoby które kupują ją jedynie dla pięknych ilustracji, które wspaniale uzupełniają lekturę książki, inne lubią owe budowanie talii i szukanie zależności między kartami różnych sfer, i takie jak ja, które chcą po prostu zagrać w scenariusz łatwo i przyjemnie


Ja kupuje grę dla grafiki, ciekawej rozgrywki, ale przede wszystkim dlatego że jestem strasznym fanem wszystkiego związanego z Tolkienem.

Zawojak - Wto 07 Lip, 2015

Po kilku rozgrywkach w Hobbit: Górą i Dołem muszę przyznać że zawiodłem się na tym dodatku co niestety rzuca dla mnie nie najlepsze światło na dodatki z sagi :???: . Scenariusze w grze nie są zbyt dobrze zrobione (troszkę mnie nudzą momentami) i zdecydowanie bardziej przypadły mi do gustu scenariusze z podstawki i zestawu Martwe bagna co przekonuje mnie coraz bardziej na kupno dodatków nie związanych z sagą. Na karty gracza nie mam co narzekać, są dobre, ale nie kupuje gry tylko dla kart gracza, lecz przede wszystkim dla dobrej rozrywki którą powinny zapewnić scenariusze. Niestety zapowiada się na to, że żadko będe wykorzystywał karty spotkania z tego dodatku :cry: , a bardzo nie lubie kiedy karty bezczynnie siedzą.

Prosiłbym o opinie o innych dodatkach z sagi (Władcy nie Hobbita) bo jeżeli są podobne to raczej zainwestuje w zupełnie inne dodatki.

Zawojak - Wto 07 Lip, 2015

A, jeszcze jedno bo gdzieś czytałem o talii stworzonej tylko z taktyki i testowanej na Spadkobiercach z Numenoru a ja uwielbiam sferę taktyki i chciałbym wiedzieć czy faktycznie jest tam jakiś scenariusz pozwalający na grę tylko tą sferą w tym dodatku i czy w innych też są.
maclis - Wto 07 Lip, 2015

Zawojak napisał/a:
Po kilku rozgrywkach w Hobbit: Górą i Dołem muszę przyznać że zawiodłem się na tym dodatku co niestety rzuca dla mnie nie najlepsze światło na dodatki z sagi :???: . Scenariusze w grze nie są zbyt dobrze zrobione (troszkę mnie nudzą momentami) i zdecydowanie bardziej przypadły mi do gustu scenariusze z podstawki i zestawu Martwe bagna co przekonuje mnie coraz bardziej na kupno dodatków nie związanych z sagą. Na karty gracza nie mam co narzekać, są dobre, ale nie kupuje gry tylko dla kart gracza, lecz przede wszystkim dla dobrej rozrywki którą powinny zapewnić scenariusze. Niestety zapowiada się na to, że żadko będe wykorzystywał karty spotkania z tego dodatku :cry: , a bardzo nie lubie kiedy karty bezczynnie siedzą.

Prosiłbym o opinie o innych dodatkach z sagi (Władcy nie Hobbita) bo jeżeli są podobne to raczej zainwestuje w zupełnie inne dodatki.


Ja najpierw kupiłem Starcie u Stóp Samotnej Skały, a później Hobbita: Górą i Dołem. Nie zgadzam się z tobą w zupełności. Po ograniu tegoż dodatku, dodatki z cyklu pierwszego wydawały się jakby gorsze. Według mnie można śmiało brać pierwszego hobbita jako pierwszy dodatek. Otrzymujemy 3 trudne i bardzo ciekawe scenariusze. Ostatni może się okazać zbyt trudny, ale zawsze można grać na łatwym poziomie trudności. Karty gracza są mocne i pozwalają stworzyć dobrą krasnoludzką talię. Jest to jeden z dwóch najlepszych dodatków, chyba tylko Czarni Jeźdźcy są równie fajni (oraz dobrzy na początek). Jeśli jednak ktoś kupi Hobbita:Górą i Dołem jako pierwszy dodatek, to odradzam jako drugi dodatek kupować kolejnego Hobbita, ponieważ jest bardzo trudny, i raczej na 2 hobbitach nie da rady go przechodzić. Podobnie z drugim dodatkiem z sagi Władca Pierścieni (Droga Mrocznieje), może się okazać również za trudna z Czarnymi Jeźdźcami, bo karty graczy, które w niej dostajemy nie są najlepsze.

Zawojak - Sro 08 Lip, 2015

maclis napisał:

Cytat:
Ja najpierw kupiłem Starcie u Stóp Samotnej Skały, a później Hobbita: Górą i Dołem. Nie zgadzam się z tobą w zupełności. Po ograniu tegoż dodatku, dodatki z cyklu pierwszego wydawały się jakby gorsze. Według mnie można śmiało brać pierwszego hobbita jako pierwszy dodatek. Otrzymujemy 3 trudne i bardzo ciekawe scenariusze. Ostatni może się okazać zbyt trudny, ale zawsze można grać na łatwym poziomie trudności. Karty gracza są mocne i pozwalają stworzyć dobrą krasnoludzką talię. Jest to jeden z dwóch najlepszych dodatków, chyba tylko Czarni Jeźdźcy są równie fajni (oraz dobrzy na początek). Jeśli jednak ktoś kupi Hobbita:Górą i Dołem jako pierwszy dodatek, to odradzam jako drugi dodatek kupować kolejnego Hobbita, ponieważ jest bardzo trudny, i raczej na 2 hobbitach nie da rady go przechodzić. Podobnie z drugim dodatkiem z sagi Władca Pierścieni (Droga Mrocznieje), może się okazać również za trudna z Czarnymi Jeźdźcami, bo karty graczy, które w niej dostajemy nie są najlepsze.


Poczytałem sobie trochę na forum i zauważyłem, że zdania na temat tego dodatku są mocno podzielone. Mnie najbardziej podobał się w tym dodatku scenariusz drugi, ale scenariusz trzeci również jest ciekawy, zaś pierwszy scenariusz w ogóle mi się nie podobał. Moje pytanie jednak dotyczy tego czy inne dodatki z serii saga są bardzo podobne do tego?

Zgadzam się jednak, że ten dodatek może być dobry dla początkujących graczy na starcie, ale niekoniecznie każdemu się spodoba.

Zawojak - Sob 11 Lip, 2015

Czy są scenariusze w których można skutecznie wykorzystać sfere taktyki bo czytałem gdzieś o talii stworzonej tylko z tej sfery i testowanej na jednym ze scenariuszy do Spadkobierców.
maclis - Sob 11 Lip, 2015

Ja w Spadkobierców nie grałem i nie zamierzam się za nich zabierać.

Ale jeśli chodzi o sferę taktyki to warto polecić orły. Są one porozrzucane po pierwszym cyklu dodatków. Można tworzyć fajne talie, najczęściej 2 bohaterów taktyki + 1 inny. Aczkolwiek lepiej się one sprawdzają w grze na 2 i więcej osób. Na solo w wielu scenariuszach będą miały za mało siły woli, ale z niektórymi dadzą sobie radę. Z drugiej strony właśnie scenariusze z pierwszego cyklu wymagają dużej siły woli... .

Ogólnie sfera taktyki nabiera przydatności w grze na 2 i więcej osób. Jeśli grasz solo, często w taliach 3 sferowych warto mieć sferę taktyki, aczkolwiek tych kart taktyki w talii nie będzie dużo. Odnoszę też wrażenie, iż dopiero w późniejszych dodatkach sfera ta jest bardziej przydatna.
Dużo mocnych wojaków potrzebnych jest w Głosie Isengardu. Niestety, tam karty graczy nie są najlepsze.
Ewentualnie można spróbować z Zaginionym Królestwem które wymaga talii nastawionych na różnorodność. Jest tam też Aragorn z bardzo mocnym efektem.
Jakbyś kiedyś przypadkiem zabrał się za cykl Dwarrowdelf to polecam spróbować scenariusz z Czatownikiem, tam jest niezła jatka.

wojo - Pon 13 Lip, 2015

Jeżeli grasz w standardowe solo to szczerze mówiąc granie czystą taktyką prawie się nie zdarza. Ja mam tylko dwa scenariusze w których czerwona talia się sprawdziła:
- Oblężenie Cair Andros (Spadkobiecy Numenoru)
- Krew Gondoru (rozszerzenie w cyklu Przeciwko cieniowi)

Dużo lepiej radzi sobie talia Duch (początkowo Eowyna) + 2x taktyka (na ogół Gimli + Legolas). Tutaj np. dwa z 3 scenariuszy Khazad Dum można przejść i wiele innych.

Taktyka w tej grze jest najbardziej wyspecjalizowaną ze sfer i poza walką jest bardzo słaba co dla gracza solo, który musi radzić sobie z różnymi typami przeszkód, dyskwalifikuje granie tylko nią.

schen - Pon 13 Lip, 2015

Dochodzą w dodatkach karty, które zwiększają możliwości taktyki w scenariuszach gdzie do robienia postępu wymagana jest siła woli. Jak np. Theoden dodający siłę woli do każdego taktycznego bohatera, czy wydarzenie które dodaje do aktualnej wyprawy słowo kluczowe Bitwa (z Hamą, który może przywracać wydarzenia z discardu, możemy dbać o jego odzyskiwanie). Co prawda nie robi to z taktyki w tych scenariuszach czegoś specjalnie efektownego, ale daje sporo większe możliwości zwycięstwa niż dotychczas.
Zawojak - Wto 14 Lip, 2015

wojo napisał:
Cytat:
Dużo lepiej radzi sobie talia Duch (początkowo Eowyna) + 2x taktyka (na ogół Gimli + Legolas). Tutaj np. dwa z 3 scenariuszy Khazad Dum można przejść i wiele innych.


To mi w zupełności wystarcza bo wtedy i tak jest zapewne duży nakład na tą sferę a ja chcę w końcu wykorzystać wszystkie jej aspekty i atuty.

Zawojak - Nie 06 Wrz, 2015

Kontynuując temat zakupiłem sobie ostatnio kolejne dodatki i posiadam teraz:

WP core set
→Martwe Bagna
Khazad-dum
→Czatownik
→Kamienne Podstawy Ziemi
Hobbit: Górą i Dołem
Czarni Jeźdźcy


no i co dalej? jakieś pomysły? od razu pisze że Hobbit nie przypadł mi do gustu, martwe bagna takie sobie, Khazad dum bardzo fajne a dwa dodatki które zakupiłem z tego cyklu też świetne, czarni jeźdżcy bardzo trudny dodatek ale również ciekawy. Zatem kontynuować zakup sagi władcy, czy może cyklu dwardrowell a może jeszcze powrocić do cyklu z podstawki?

Uszaty - Nie 06 Wrz, 2015

Pytanie, czy głównym celem zakupu są kolejne przygody, czy karty pod złożenie konkretnej talii. Mimo coraz bardziej rozrastającego się cyklu uważam, że i tak wciąż najlepiej rozwiniętą (przez twórców) rasą i dającą największe możliwości przy składaniu decku są Krasnoludy, a ci to Khazad-Dum + całe Dwarrowdelf i oba Hobbity... i oczywiście, wręcz najważniejsze, mały dodatek Powrót do Mrocznej Puszczy (z cyklu Mrocznej Puszczy) posiadająca Daina.
maclis - Nie 06 Wrz, 2015

Jeśli nie przypadł ci do gustu pierwszy hobbit, to źle. Drugi jest znacznie trudniejszy, ale zdecydowanie umocni twoją krasnoludzką talię. Odradzam póki co kupowanie Drogi Mrocznieje, ponieważ jest bardzo trudna, a Gandalf nie taki super potężny jak się wydaje. Karty graczy są ok, ale bez rewelacji.
Ja bym radził pokupować jakieś dodatki cyklowe. Szczególnie Starcie u Stóp Samotnej Skały. Ma świetnego bohatera i fajny scenariusz. Albo Powrót do Mrocznej Puszczy (świetny bohater), ale scenariusz raczej do gry multiplayer. Jeśli nie przeszkadza ci losowość to polecam też Podróż do Rhosgobel.

Zawojak - Nie 06 Wrz, 2015

Uszaty napisał:
Cytat:
Pytanie, czy głównym celem zakupu są kolejne przygody, czy karty pod złożenie konkretnej talii.


Głównie przygody ale również nie pogardze dobrymi kartami gracza no i ładną grafiką kart.

Jeśli chodzi o losowość to absolutnie mi nie przeszkadza a nawet ją lubię bo potrafi bardzo urozmaicić rozgrywkę choć bez przesady np. w zagadkach w pierwszym hobbicie - to bywało denerwujące :evil: . Jeśli chodzi o scenariusze które lepiej rozgrywać w multiplayerze to absolutnie nie ! gram zawsze sam a gra na dwie ręce nie jest zbyt przyjemna.

maclis - Pon 07 Wrz, 2015

Zawojak napisał/a:
Uszaty napisał:
Cytat:
Pytanie, czy głównym celem zakupu są kolejne przygody, czy karty pod złożenie konkretnej talii.


Głównie przygody ale również nie pogardze dobrymi kartami gracza no i ładną grafiką kart.

Jeśli chodzi o losowość to absolutnie mi nie przeszkadza a nawet ją lubię bo potrafi bardzo urozmaicić rozgrywkę choć bez przesady np. w zagadkach w pierwszym hobbicie - to bywało denerwujące :evil: . Jeśli chodzi o scenariusze które lepiej rozgrywać w multiplayerze to absolutnie nie ! gram zawsze sam a gra na dwie ręce nie jest zbyt przyjemna.


Podróż do Rhosgobel jest trudną i klimatyczną przygodą. Jest oczywiście losowa.
Karty graczy:
Bohater- dobry, ale bez szału
Sfera ducha: przegenialny dodatek do dociągania kart oraz jednorazowy sprzymierzeniec z dużą siłą woli
Sfera wiedzy: dość dobry Haldir, i mało przydatne (mimo ciekawego efektu, wydarzenie)
Sfera przywództwa: wydarzenie i dodatek, oba średnie
Sfera taktyki wspiera orły, sprzymierzeniec jest mocny, wydarzenie niekoniecznie
Neutralny Radagast również do orłów.

Ogólnie to Starcie u Stóp Samotnej Skały jest fajne bardzo, ale skoro pierwszy hobbit ci sie nie spodobał, to nie wiem co sądzisz o scenariuszu z trollami hobbita. Jeśli ci się mimo wszystko podobał, polecam kupić Starcie.

Porównanie Starcia i Podróży:
1.Karty graczy: lepsze w Podróży
2.Bohater: lepszy w Starciu
3.Sceanariusz: oba bardzo dobre, ale lepszy w Podróży.

Zobacz sobie karty:
http://www.cardgamedb.com...at-the-carrock/
http://www.cardgamedb.com...y-to-rhosgobel/

PS. Jeśli chodzi o scenariusz z zagadkami to trzeba złożyć bardzo specyficzną talię, mogę ci napisać o co chodzi, jeśli chcesz.

Zawojak - Wto 08 Wrz, 2015

maclis napisał:
Cytat:
PS. Jeśli chodzi o scenariusz z zagadkami to trzeba złożyć bardzo specyficzną talię, mogę ci napisać o co chodzi, jeśli chcesz.


Wiem, ale mimo wszytko są karty które muszą znaleźć się w talii a mają przeróżne wartości zasobów bo większość mojej talii to sprzymierzeńcy i do tego przywództwa więc z tym nie ma problemu ale najgorzej z zasobami zatem skuteczność w scenariuszu wynosi jakieś 50 %.

psborsuk - Wto 08 Wrz, 2015

maclis napisał/a:

Porównanie Starcia i Podróży:
1.Karty graczy: lepsze w Podróży
2.Bohater: lepszy w Starciu
3.Sceanariusz: oba bardzo dobre, ale lepszy w Podróży.

No widzisz, a mnie się zdecydowanie bardziej podobał scenariusz ze starcia. Generalnie nie lubię czasówek, a za taki należy uznać scenariusz Podróży. Także wszystko zależy od tego, co kto preferuje.

maclis - Wto 08 Wrz, 2015

No, ogólnie jak widzisz, Zawojak, masz wybór: Starcie lub Podróż. Wymagające i klimatyczne scenariusze. Zobacz sobie jakie są tam karty graczy i zdecyduj. Jakąś opcją jest też ostatni scenariusz z dwarrowdelf, ale lepiej pierw kupić te o których wspominam, bo Balrog mniej fajny niż orzeł i trolle (chociaż mocne karty do krasnali daje) .

PS. 50% skuteczności w scenariuszu z zagadkami to nie mało.

Zawojak - Wto 08 Wrz, 2015

Cytat:
PS. 50% skuteczności w scenariuszu z zagadkami to nie mało.


Napisałem jakieś 50% ale pewnie będzie mniej choć fakt i tak nie jest źle, ale że nie mam duzo czasu na granie to raczej staram się tworzyć talie którymi wygram większość scenariuszy.

uday - Wto 08 Wrz, 2015

Jak nie masz czasu na granie to będziesz zamiast grać robił talie? Trochę tu mi brakuje logiki.

Chociaż ja lubię robić talie co najmniej tak samo jak grę właściwą.

Zawojak - Sro 09 Wrz, 2015

uday napisał:
Cytat:
Jak nie masz czasu na granie to będziesz zamiast grać robił talie? Trochę tu mi brakuje logiki.


Właśnie chodzi o to że myśle nad złożeniem najlepszej talii (czasami 30 min. czasami więcej) którą nie muszę już modyfikować do każdego innego scenariusza (jedna talia na wszytko) i tworząc taką talię mam z głowy tworzenie innych na okres w którym nie mam czasu zupełnie na składanie talii co jest czasochłonne i pogram sobię te 30-40 min. Zatem nowe talię tworze bardzo rzadko ale za to są bardzo skuteczne co pozwala mi cieszyć się grą :grin:

uday - Sro 09 Wrz, 2015

No to ja jestem pełen podziwu :D Ja jak składam talie to cały dzień potrafi mi zejść. Ale ja staram się składać osobne talie pod każdy scenariusz, byle tylko maksymalizować szanse na zwycięstwo.

Nie wierzę w koncept jednej talii, która pokona wszystkie scenariusze. Już dawno dałem sobie z tym spokój. Chociaż widziałem wątki na BGG gdzie ludzie chwalili się swoimi osiągnięciami. A nawet ostatnio natrafiłem na wątek gdzie opisana była strategia (dla co najmniej 2, a najlepiej 4 graczy z taką samą talią) oparta o Pieśni wygrywająca większość gier w pierwszej rundzie, a prawdopodobnie wszystkie w ciągu 2-3 rund, za to z wynikiem 0.

Zawojak - Sro 09 Wrz, 2015

Cytat:
Nie wierzę w koncept jednej talii, która pokona wszystkie scenariusze.


Narazie moja talia pokonała każdy scenariusz jaki oczywiście posiadam.
Chyba że nie zrozumiałem jakimś cudem niektórych zasad gry i nawet o tym nie wiedząc oszukuje chociaż wątpie w to bo gruntownie przesdudiowałem instrukcje z podst., obejrzałem kilka filmików (w niektórych z resztą znalazłem błędy).

Cytat:
wygrywająca większość gier w pierwszej rundzie, a prawdopodobnie wszystkie w ciągu 2-3 rund, za to z wynikiem 0.

To możliwe !!! raz udało mi się zakończyć grę z poziomem zagro 10 z 26 jakie miałem na początku ale to było nieprawdobodobne szczęście a mianowicie łaski galadrimów, wola zachodu, jeszcze raz łaski galadrimów no i oczywiście aby możliwe było zagranie tych kart namiestnik gondoru i theodred który dodawał zasoby bohaterowi ducha.

uday - Sro 09 Wrz, 2015

Zawsze ta sama talia? Dokładnie taki sam skład? I przez pokonała rozumiesz "w końcu mi się udało" czy "wygrywam regularnie"?
Zawojak - Sro 09 Wrz, 2015

Jeżeli chodzi o Dol Guldur to porażek jest więcej niz zwycięstw co uważam za oczywistość.
Patrząc na inne scenariusze to wygrywam dość czesto i chyba w każdym scenariuszu mam od 50% do 99% chociaż jeszcze musze ją sprawdzić na niektórych scenariuszach a mianowicie na 1 scenaiuszu do Czarnych jeźdźców i w czatowniku bo tam raczej wygrywałem przez szczęście ale no właśnie nie mam ostatnio czasu grać i pewnie dopiero to sprawdzę za miesiąc-dwa.

GunFix - Czw 10 Wrz, 2015

Witam wszystkich.

Jakiś czas temu zakupiłem podstawkę PL i gra jak większość z galakty bardzo mi się spodobała.
Po przejrzeniu rożnych wątków i artykułów miał bym takie pytanie:
Czy na obecny moment zaczynając przygodę z tą grą lepiej żebym ją kontynuował z polskimi czy raczej angielskimi dodatkami? Biorąc pod uwagę dostępność, % przetłumaczonych dodatków do wszystkich wydanych itp?

Pozdrawiam

uday - Czw 10 Wrz, 2015

Z polskich wydań nie ma już w sklepach tylko oryginalnie drukowanego Polowania na Golluma. Natomiast przy każdej akcji druku na żądanie można sobie zamówić ten scenariusz właśnie w takiej formie. Cykl Twórca Pierścienia wychodzi po polsku w druku na żądanie i cykl Przebudzenia Angmaru pewnie też będzie wychodził w tej formie. Oczywiście wszelkie koszmarne talie czy scenariusze specjalne były i zawsze będą drukowane w druku na żądanie. Oprócz tego wszystkie deluxy i zestawy przygodowe do Głosu Isengardu włącznie są po polsku w normalnym druku. A jest tego dużo, Do tego dochodzą Saga Hobbit (2 pudełka) i Saga Władca Pierścieni (obecnie 3 pudełka i 3 kolejne w drodze najprawdopodobniej też zostaną przetłumaczone). jesteśmy trochę w tyle za wydaniami anglojęzycznymi, ale nic to dziwnego i mnie np. wcale nie przeszkadza.

Generalnie trochę wymusiliśmy ;) na Galakcie, żeby nie rezygnowała z naszej ulubionej karcianki i firma robi nam przyjemność.

Także warto brać wersję polską i przyczyniać się do jej kontynuacji.

maclis - Czw 10 Wrz, 2015

Cóż, zawsze lepiej wspierać polską scenę. Masz do kupienia ponad 30 dodatków, które ukazały się po polsku. Karcianka na razie będzie wspierana, szkoda tylko że, nowe dodatki w edycji polskiej są droższe o 15 zł od wersji angielskiej, a nie które z nich tylko dostępne w druku na życzenie (chociaż tylko w teorii, bo niektóre sklepy je mają na stanie). W razie, gdyby jednak przestali wspierać, można przejść na angielską, chyba nie ma różnic w kolorach rewersów kart.
GunFix - Czw 10 Wrz, 2015

No to super :) Forma dodruku na życzenie mi nie przeszkadza.
Bardziej obawiałem się ,że polskich dodatków jest ~<60% w porównaniu z EN i nowe pojawiają się tylko "od święta".

tygrys - Pią 11 Wrz, 2015

Jakbyś potrzebował jakichś z pierwszego cyklu to daj znać mam niemal wszystkie podwójne.
sonofthewild - Pon 26 Paź, 2015

cześć, czytam ten wątek i ze wszystkich odpowiedzi wnioskuję że aby złożyć dobrą talię krasnoludzką (chodzi mi TYLKO o karty, nie o dobre scenariusze), należy kupić:

obowiązkowo: Khazad Dum + 2 x Hobbity
dodatkowo: Starcie u Stóp Samotnej Skały i/lub Powrót do Mrocznej Puszczy

coś jeszcze ?

maclis - Pon 26 Paź, 2015

Khazad-Dum.
Starcia nie musisz, ma silnego bohatera, ale do krasnali nic tam nie ma.
W pierwszej kolejności najlepiej kupić Hobbita część 1.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group