galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

Czarni Jeźdźcy - Czarni Jeźdzcy

Berestaszek - Sro 15 Maj, 2013
Temat postu: Czarni Jeźdzcy


FFG ogłosiło kolejny saga box tym razem będziemy mogli pomóc Frodo dojść do góry przeznaczenia i zniszczyć pierścień. Tak jak w przypadku hobbita tak samo pierwszy tom Władcy Pierścieni będzie rozbity na 2 saga boxy (po 3 scenariusze każdy). Ten saga box skończy się w momencie gdy drużyna dojdzie już do rivendell. Nie jestem pewien czy tak należy rozumieć, ale w tekście wspomnieli o 3 wydarzeniach, które prawdopodobnie będą naszymi scenariuszami:
-podróż z Shire do Bucklandu
-Pobyt w Bree, która zakończy się walką na wichrowym czubie
-ucieczka do bruinen

Tak jak w przypadku Hobbita dostaniemy karty, które będziem otrzymywać po ukończeniu scenariusza, które będą miały wpływ, na późniejsze przygody.

Dodatek zawita za oceanem w 3 kwartale tego roku.

Karty:



















Gość - Sro 15 Maj, 2013

Już nie mogę się doczekać tego dodatku! Czeka nas dodatkowe wzmocnienie hobbickiej talii i mam nadzieję, że w końcu otrzymamy komplet hobbicich bohaterów z drużyny.
wojo - Sro 15 Maj, 2013

Mnie najbardziej podoba się mechanika Burden. Mam nadzieję że będzie działało to w ten sposób że jeżeli gdzieś w scenariuszu A pójdziemy na skróty (np. użyjemy pierścienia) to utrudni nam to scenariusz B. Taka odwrotność skarbów.
balint - Sro 15 Maj, 2013

Warto zauważyć, iż będzie to dodadek ze stopniowaniem poziomu trudności
Kulgan - Sro 15 Maj, 2013

Wygląda na to, że w FFG zwyciężyło lobby konserwatystów, przedkładających fabułę WP nad dość swobodnym potraktowaniem Środziemia przy wydawaniu gry na początku. Cieszę się z tego niezmiernie :mrgreen:
Berestaszek - Czw 16 Maj, 2013

Ja sie mimo wszystko obawiam o to jak potocza sie losy karcianego lotra. Prawdopodobnie w ciagu roku dostankeny caly cykl i 3 duze boxy (2 saga). To oczekiwanie pomiedzy tymi boxami bedzie sie dluzylo a przy ostatnich hobbitach wiadomo jak bylo... Ciekawi mnie czemu nadal nie ma zadnej informacji o nightmare deckach w wersji pod tak jak bylo to wspominiane w grudniu.
Kulgan - Czw 16 Maj, 2013

A mnie spadł kamień z serca, że planowany jest nowy dodatek i że trwają prace nad wersją polską :grin: To oznacza, że nowe dodatki będą się ukazywać i do tego będą związane stricte z wersją książkową. Wprowadziło mnie to w doskonały nastrój :mrgreen:
TomB - Czw 16 Maj, 2013

Super zapowiedź. Mam nadzieję jednak, że normalne sezony też polecą tradycyjnym trybem.

Też ciągle mam obawy, jak długo jeszcze Władek będzie się ukazywał, ale to chyba czarnowidztwo - nowe mechaniki, słowa kluczowe, z tekstów twórców też można wyczytać, że plany są dalekosiężne (choć liczę się z tym, że to tylko reklamowe gadanie). Poza tym na BGG, spośród wszystkich gier LCG, to WP jest najpopularniejszy (najwięcej użytkowników ma grę w swoich zbiorach), a gdzieś czytałem, że po angielsku jest popularniejszy od np. Warhammera, co w Polsce wydaje się nieprawdopodobne przy tak prężnej Inwazyjnej ekipie.

Co do Sagi - na BGG ktoś z FFG potwierdził, że całość ma być pomyślana jako cykl do przejścia jedną mega kampanią (nawet chyba potwierdził, że mają być osobne zasady to umożliwiające). Ciekawe, jak to wyjdzie...

balint - Czw 16 Maj, 2013

Kulgan napisał/a:
Wygląda na to, że w FFG zwyciężyło lobby konserwatystów, przedkładających fabułę WP nad dość swobodnym potraktowaniem Środziemia przy wydawaniu gry na początku. Cieszę się z tego niezmiernie :mrgreen:


Ja też :) (bo też jestem zalany betonem w temacie WP)

Nert - Nie 19 Maj, 2013

Talie na hobbitach! :mrgreen: Drużyna Pierścienia! Hobbicki płaszcz, który chroni hobbitów przed silniejszymi wrogami, Barliman przyjmujący ciosy za mniejszych przyjaciół! Już nie mogę się doczekać, scenariusze w tej grze są coraz lepsze, zapewne przeżyjemy wspaniałą przygodę. "Hobbit" miał bardzo klimatyczne przygody, genialne rozwiązania fabularne, "Czarni Jeźdźcy" pewnie nas nie zawiodą. Nie mogę się doczekać, kiedy będziemy mogli złożyć dobrze działające hobbickie talie, już sam Pippin z najnowszego cyklu osładza oczekiwania (długo czekałam na trzeciego hobbita), a w tym dodatku może zobaczymy i Sama (chcę nim zagrać już od premiery podstawki), i Merry'ego... Jest na co czekać! :twisted:
wafelkill - Sob 15 Cze, 2013

Az mnie suty pieka :grin:
Bedzie sie dzialo :!:

mpuchatek - Nie 23 Cze, 2013

Ewolucja idzie chyba dwutorowo. Mamy zwykłe rozszerzenia i dodatki, gdzie mamy swododne podejście i rozszerzenia-sagi, gdzie mamy bezpośrednie odniesienie do powieści. Dla każdego coś miłego :)
psborsuk - Nie 23 Cze, 2013

Mam nadzieję, że tak będzie :wink: Wówczas wszyscy znajdą coś dla siebie (choć i tak malkontentom się nie dogodzi :mrgreen: )
Osobiście, opcja przygód "oficjalnych", znanych z kart książek, jest dla mnie równie przyjemna, jak odkrywanie Śródziemia w przygodach w stylu MP czy DD.

zvish - Pon 24 Cze, 2013

A wiecie może ile dokładnie ma zająć boxów cala saga?
Bo piszą że Czarni Jeźdźcy mają opowiedzieć fabułę do połowy pierwszego tomu.
No to by wychodzilo że łącznie zamknie się to w 6 boxach.

A tak wogole to ja z kole mam nadzieje że jak już wydawca opowie wszystkie ksiązki Mistrza, to powróci to bardziej luźnych opowieści. Bo owszem to jest fajne bo dzieki temu możę się pojawić jeszcze więcej epickich postaci z całej serii książek.
Ale przeżywanie tego samoego w kółko to chyba nie o to chodzo :d
(oczywiście mi - czytalem poprzenie posty i wiem że tkai stan rzeczy cieszy coniektórych z Was).

Gość - Wto 25 Cze, 2013

Na stronie FFG opublikowano tekst przybliżający działanie kart Boon i Burden, czyli dobrodziejstw i obciążeń, które wpływają nie tylko na konkretny scenariusz, ale przenoszą się na kolejne, gdy rozgrywamy specjalny tryb kampanii.

Tryb kampanii to osobne zasady, które umożliwią rozegranie jednym ciągiem wszystkich przygód z rozszerzeń opartych na Władcy. Jestem bardzo ciekaw tego pomysłu.

TomB - Wto 25 Cze, 2013

Na stronie FFG opublikowano tekst przybliżający działanie kart Boon i Burden, czyli dobrodziejstw i obciążeń, które wpływają nie tylko na konkretny scenariusz, ale przenoszą się na kolejne, gdy rozgrywamy specjalny tryb kampanii.

Tryb kampanii to osobne zasady, które umożliwią rozegranie jednym ciągiem wszystkich przygód z rozszerzeń opartych na Władcy. Jestem bardzo ciekaw tego pomysłu.



(Można usunąć ten powyższy post? Wszystko przez to, że nie trzeba się logować, żeby móc coś napisać.)

Gość - Sro 26 Cze, 2013

Ciekaw jestem czy ów tryb kampani będzie jkoś do wprowadzenia przy poprzenich seriach przygów - Cała podstawka, CMP itd. Bo narazie dano nam tryb koszmarny czyli z tym przechodzeniem jednym ciągiem całości.
Ale może coś powprowadzają co umozliwi zastosowanie tych zasad w poprzenich dodatkach- to mogło by być ciekawe.
Ogólnie to najwiekszym problemem w takich rozgrywkach jest koneiczność przebudowywania TS. Coś na to mogli by wymyslić. Żeby faktycznie jednym ciągiem mozna było przejść cała serię powiązanych ze sobą scenariuszy.
Zastanawialem się nad tym żeby poprostu zmixować ze sobą wszystkie karty robiąc wielką i grubaśną TS. A poprstu odrzucać karty jakie odkrywam z TS a jakie mają symbole ktorych nie ma na aktualnie rozgrywanej karcie przygody.
Ale caly ten pomysł spalił na panewce przez motyw kart cienia.
Wszak jak rozdaje wrogom karty cienia to nie będę każdej podglądał bo popsuje sobie niespodziankę, a jednocześnie może mnie to uczulić na kokretnych wrogów.
A z kolei jak bym miał kartę cienia podmieniać po odkryciu to będę musiał złamać i zakręcić zasadę że karty cienie rozdaje wszystkim na początku walki.
Więc ja bym liczyl właśnie na rozwiązanie przez Twórców tego problemu.

A poza tym pozwole sobie ponowić pytanie, czy ktoś się orientuje w ilu dodatkach zamierzają upchnąc cała akcję powieści?

zvish - Sro 26 Cze, 2013

Anonymous napisał/a:
Ciekaw jestem czy ów tryb kampani będzie jkoś do wprowadzenia przy poprzenich seriach przygów - Cała podstawka, CMP itd. Bo narazie dano nam tryb koszmarny czyli z tym przechodzeniem jednym ciągiem całości.
Ale może coś powprowadzają co umozliwi zastosowanie tych zasad w poprzenich dodatkach- to mogło by być ciekawe.
Ogólnie to najwiekszym problemem w takich rozgrywkach jest koneiczność przebudowywania TS. Coś na to mogli by wymyslić. Żeby faktycznie jednym ciągiem mozna było przejść cała serię powiązanych ze sobą scenariuszy.
Zastanawialem się nad tym żeby poprostu zmixować ze sobą wszystkie karty robiąc wielką i grubaśną TS. A poprstu odrzucać karty jakie odkrywam z TS a jakie mają symbole ktorych nie ma na aktualnie rozgrywanej karcie przygody.
Ale caly ten pomysł spalił na panewce przez motyw kart cienia.
Wszak jak rozdaje wrogom karty cienia to nie będę każdej podglądał bo popsuje sobie niespodziankę, a jednocześnie może mnie to uczulić na kokretnych wrogów.
A z kolei jak bym miał kartę cienia podmieniać po odkryciu to będę musiał złamać i zakręcić zasadę że karty cienie rozdaje wszystkim na początku walki.
Więc ja bym liczyl właśnie na rozwiązanie przez Twórców tego problemu.

A poza tym pozwole sobie ponowić pytanie, czy ktoś się orientuje w ilu dodatkach zamierzają upchnąc cała akcję powieści?


To se bylem ja.
Coś pokielbasili że się bez zalogowania można rozpisać :(

Berestaszek - Sro 26 Cze, 2013

co do przygotowywania talii to no coz sa trzy wyjscia skladac co i rusz na nowo. druga opcja kupowac rozszerzenia by skladac talie na kazdy scenariusz i trzeci pojscdo jakiegos punktu druku i skopiowac sobie karty. co do motywu kampanii (a raczej kart boon i burden) zostanie wprowadzony w czarnych jezdzcach. nie wspomnieli ze ma byc ta sama mechanika w innych cyklach (chociaz chcialbym). natomiast ma byc w przyszlym tygodniu artykul temu poswiecony takze wtedy sie dowiemy czy bedzie to wprowadzone w inne cykle. w koncu co za problem wydac druk na zadanie :p dodatkowo za tydzien ma byc info o campain logu. ciekawe czy to bedzie kolejne cus na zasadzie quest loga czy jednak kawalek papieru i zapisujcie sobie. zvish jeszcze nie mamy zadnego info czy zamknie sie ksiazka w dwoch dodatkach ale pewnie tak. bo co moze byc. pierwsza czesc - ucieczka z shire, podroz do bree, przygotowania do podrozy z bree i wichrowy czub(ktora pewnie skonczy sie w rivendell). do konca ksiazki pozostaja nam podroz przez gory, wejscie do morii(samo wejscie juz bylo wiec pewnie sobie daruja), walka przy grobie durina(tutj nie wiem to dadza ale pewnie tak), balroga pewnie sobie odpuszcza bo juz byl. potem wedrowka do lorien (nic ciekawego) no i na koncu atak urukow i rozdzielenie druzyny. takze sa trzy scenariusze ktore raczej ujrza swiatlo dzienne: podroz przez gory (oh lord again?), walka przy grobie durina i atak urukow. Wbrew pozorom nie ma az tak duzo fajnych momentow w pierwszej czezci zwlaszcza ze nie ma motywu bombadila i kurhanow w pierwszym pudle.


edit: na upartego mozna wcisnac cala morie w jeden scenariusz od wejscia az do lorien

mam nadzieje ze niczego nie poplatalem bo dawno temu ogladalem a jeszcse dawniej czytalem :<

TomB - Sro 26 Cze, 2013

Berestaszek napisał/a:
atak urukow i rozdzielenie druzyny

Zupełnie nie pomyślałem o tym, że książka biegnie od drugiego tomu dwutorowo. Jestem ciekaw, czy w rozszerzeniach też będzie to zachowane, czy też będziemy tylko maszerowali z Frodem do Góry.

Swoją drogą - co powiedzą ortodoksi na możliwość, że, dajmy na to, Aragorn albo Gimli będą mogli podróżować z Frodem do samego końca, do Szczelin Zagłady, gdzie do pomocy w walce z Gollumem zjawi się Gandalf?

Berestaszek - Sro 26 Cze, 2013

w tej grze moze sie nawet okazac ze druzyna sie nie rozpadnie. natomiast nawet jesli to 3 scenariusz z hobbita czy kamienne podstawy ziemi pokazuja ze da sie grac w dwoch miejscach jednoczesnie :)
TomB - Sro 26 Cze, 2013

Tyle, ze teraz osobno trzeba by grać 2/3 scenariuszy. Ale kto ich tam wie...
Gość - Sro 26 Cze, 2013

Dzieki za wyczerpującą odpowiedź.


Kurde ja to bym się cieszył jak by conajmniej w trzech boxach to było.
Tymbadzuej żę jezeli zamierzają opowiedzieć tylko to co dzialo się z Fride i Samem to luzik.
Ale poszczególni członkowie drużyny mieli też fajne przygody. I ja myslełm że będą chceli opwoiedzieć to wszystko. Ale w sumie teraz pomyślalem że to możę być tak, że opowiedzą to tylko z perspektywy hobbitów. Więc poopowiadają przygody Mariadoka i Peregirma, jak byli w niewlo,później Fangorn, zniszczenie Issengardu itd.

No zonaczymy, ciekawe to wszystko.

zvish - Sro 26 Cze, 2013

Anonymous napisał/a:
Dzieki za wyczerpującą odpowiedź.


Kurde ja to bym się cieszył jak by conajmniej w trzech boxach to było.
Tymbadzuej żę jezeli zamierzają opowiedzieć tylko to co dzialo się z Fride i Samem to luzik.
Ale poszczególni członkowie drużyny mieli też fajne przygody. I ja myslełm że będą chceli opwoiedzieć to wszystko. Ale w sumie teraz pomyślalem że to możę być tak, że opowiedzą to tylko z perspektywy hobbitów. Więc poopowiadają przygody Mariadoka i Peregirma, jak byli w niewlo,później Fangorn, zniszczenie Issengardu itd.

No zonaczymy, ciekawe to wszystko.



Eghh, to se byłem ja.

Szuli - Pon 01 Lip, 2013

Super :mrgreen:
Z 2 box'em pewnie będzie tak:
góry
moria (najpewniej zrobią w1 scenariuszu, Choć Morię to mamy całą i to nawet rozszerząną)
rozbicie drużyny
Pewnie tak to będzie, ale mam skrytą nadzieję, że morie pominą :wink: .
Myślę, że opowiedzą losy całej drużyny (Helmowy Jar itd.)
Cytat:
w tej grze moze sie nawet okazac ze druzyna sie nie rozpadnie.

To na pewno, albo do Mordoru dojdzie Frodo z Boromirem :wink: .

zvish - Pon 01 Lip, 2013

Jak by opowiedzieli przygody Pipina i Merrego z Fangornu to możę byśmy się doczekali możliwości talii złozonej na entach :D TO mogło by być ciekawe.
Berestaszek - Wto 02 Lip, 2013

talia na entach? to by wygladalo tak ze jest 3 bohaterow i reszta kart to dodatki i wydarzenia inaczej sobie tego nie wyobrazam. ciekawi mnie jak zrobia scenarisz z rozbiciem czy bedzie mozna przejsc alternatywnie ze druzyna sie nie rozpada i wtedy dadza nam jakas mocna karte wspomagania(boon) a jak przegramy to dadza karte uprzykrzacza (burden) ze frodo w nastepnych scenariuszach moze moec jako kompana tylko sama.
zvish - Wto 02 Lip, 2013

A dlaczego w talii na entach nie miało by być Sprzymierzeńców? ;)
A ci bohaterowie mieli by być drzewcami?
Bo ja bardziej wybraziłem sobie coś mniejwięcej analogicznego do orłów. A żeby grać talią na orlach nie potrzebujemy bohatera - orła :D Tylko bohatera Taktyki.
I tak właśnie by se marzyl żeby entowie byli ze sfwey Wiedzy. Wówczas mój ulubiony zestaw Taktyka+Wiedza mogla by zaowocować talią orło-entową :D
Jak by nawalili pełno kart entowych synergicznych wobez siebie to możba by zacząć mówić o talii na entach.

Berestaszek - Wto 02 Lip, 2013

entowie jako bohaterzy. raczej pokroju beorna mnostwo hp srednio def i atak malo sloneczek tak sobie te karty wyobrazam. ew. cel jak grimbeorn
zvish - Wto 02 Lip, 2013

I pewnie tak właśnie będzie. Bo se w sumie właśnie pomyślałem że skoro cała tak seria nie doczeka się zestawów przygodowych to nie będzie miesjca na sporą ilość entowych kart :( . A szkoda bo takie coś było by fajne.
Berestaszek - Wto 02 Lip, 2013

za duzo entow to nie ma. a sami sa na tyle pakierni ze koszt takiego sprzymierzenca by musial byc 5 albo i wiecej
zvish - Wto 02 Lip, 2013

W książce nazwanych z imienia nie było icj za dużo. A nie kązdy ent musi być unikatowy i nazwany. Tak jak jest z innymi tego typu kartami. W orłach mamy Lanvorala, ale mamy też obrońcę, i inne jakie nie mają konkretnych nazw u unikatowości.
Mówiąc inaczej, temat jesy głęboki i szeroki i jak by chceli zrobić karty entów to by je zrobili :D Kto wie, może w tych ddoatkach coś się ruszy, a z racji na brak miejsca - bo będą musieli dać wiele innych kart żeby to się wsyzstko kupy trzemalo więc pewnie jeżeli coś się związanego z entami pojawi to coś aby symbolicznie.
Ale kto wie, może temar zostanie z kolei pociągnięty w jakiś przyszłuch cyklach przygodowych :D
Taką mam nadzieję.

Corran - Czw 18 Lip, 2013

zvish napisał/a:
W książce nazwanych z imienia nie było icj za dużo.

Dopiero teraz odkryłem dyskusję na temat entów, a że swego czasu trochę się bawiłem w wymyślanie kart z nimi związanych, więc śpieszę z informacją, że z imienia było wymienionych przynajmniej czterech entów i przynajmniej jedna ich kobieta (tyle znalazłem, a może jeszcze ktoś mi umknął). Dodając do tego, tak jak napisałeś, wszelkiego rodzaju bezimiennych, którzy mogą być tworzeni na takich zasadach jak orły, jest olbrzymie pole do popisu (sam przygotowałem 8 postaci, a daleko mi jeszcze do inwencji twórców gry, którzy przeciez wymyślają również własne imiona). Jeśli jednak saga będzie oparta tylko na dużych zestawach, to wydaje się mało prawdopodobne, żeby zrobili coś na kształt talii orłów - jest za dużo wątków, żeby skupiać się na jednej rasie, zwłaszcza takiej, która działa wyłącznie w jednym miejscu Śródziemia. Takie karty pod talię entów są ewentualnie możliwe tylko w jakimś nowym cyklu małych dodatków, a i w to nie bardzo wierzę, bo wówczas akcja całej serii musiałaby się chyba rozgrywac w okolicach Fangornu.

zvish - Czw 18 Lip, 2013

No ja bardzo na to liczę że tak właśnie będzie :D
Berestaszek - Czw 18 Lip, 2013

a czy przypadkiem w tym lesie co frodo z ekipa szli do bree (te drzewa co nagle sie przestawialy) na czele z wierzba to tez nie byly ent(entowie? nie wiem jak jest poprawnie :v)
zvish - Czw 18 Lip, 2013

Chodzi Ci o Stary Las.

Stara Wierzba zapewne była zdegenerowaną i zdziwaczałą - być może też wypaczoną wplywme Ciemnośći (BURZUM!) entową żoną o jakich odejściu dowiadujemy sie później kiedy Pipin i Mery mają okazję z Drzewcem się komunikować.

Szuli - Pią 19 Lip, 2013

Cytat:
Jeśli jednak saga będzie oparta tylko na dużych zestawach, to wydaje się mało prawdopodobne, żeby zrobili coś na kształt talii orłów

To jest właśnie bardzo prawdopodobne.
1 saga box będzie nastawiony na hobbity.
2 niewiem ale myślę, że zrobią nowe wersje kilku członków Drużyny pierścienia i ich wersje jako sprzymierzeńców.
3 pewno jakieś uzupełnienie rohanu i enty
4 pojęcia nie mam co by tu mogli dać z kart graczy
5 gondor
6 tu też nie wiem

P.S To ja byłem więc można powyższy post usunąć.

Corran - Pią 19 Lip, 2013

Hobbity jak najbardziej. Mogą też być dodatkowe karty do Rohanu (chociaż tych jest już i tak dużo) i Gondoru (tych też już trochę jest i mogą się jeszcze pojawić w cyklu Przeciwko Cieniowi). Może też być wsparcie dla elfów.
Ale mój cytat został wyjęty z kontekstu, a dotyczył on entów. Enty na pewno będą, ale nie wierzę, żeby na nich zbudowali zestaw wspierających się nawzajem kart. Widzę ich raczej jako pojedyncze karty sprzymierzeńców lub celów (np. Drzewiec wprowadzony na zasadach podobnych jak Arwena w Dwarrowdelf), może jakiś bohater (choć wątpię), albo jakieś wydarzenia, ale nie jako zestaw na kształt orłów.

zvish - Pią 19 Lip, 2013

Ale porządna talia na hobbitach może nieźle pozamiatać. Ja teraz mam wszystko do Dvarowdelf włącznie i jest kilka kart hobbickich - raczej nie do zastosowania bo się na hobbitach skupiają. A są to karty mało że potężnd to jeszcze tanie. Jak na przyklad Szybki Węzeł - to Nieoczekiwana Odwaga za 1 i do tego mam ją x3 :D Ale nigdy go nie biorę bo mam raptem dwóch bohaterów hobbitów - Bilbo i Frodo a do tego żadko nimi gramy.
Więc talia na hobbitach możę bardzo fajna i potężna :D
Niepozorny mały ludek którego potencjał dostrzegał tylko Gandalf :D

Corran - Pią 19 Lip, 2013

Szybki Węzeł braliśmy do talii na scenariusze Hobbita, zwłaszcza ten z trującymi pająkami, gdzie w pewnym momencie biedny Bilbo sam musi sobie radzić ze wszystkim...
zvish - Pią 19 Lip, 2013

O to pewnie w hobbicie rzczywiście się przyda, ale jak narazie dla mnie totalnie nie używana karta.
schen - Sob 20 Lip, 2013

Bilbo + szybki węzeł + pochodnia + dodatek dający +1 do obrony z przywództwa (ewentualnie zamiast nich namiestnik gondoru z krwią numenoru, co niestety zdecydowanie ciężej wystawić), przy czym i węzłów i tych dodatków mogą być 3szt, daje na prawdę pokaźne możliwości w defensywie (o przydatności zdolności Bilba już nie wspominając). Dodatkowo ładnie się kombuje z tą kartą pozwalającą na dociąg 5 kart po wyczerpaniu 2 bohaterów. Cóż, ja akurat Bilbem grać lubię ;)
Kulgan - Sob 20 Lip, 2013

Szuli napisał/a:

1 saga box będzie nastawiony na hobbity.
2 niewiem ale myślę, że zrobią nowe wersje kilku członków Drużyny pierścienia i ich wersje jako sprzymierzeńców.
3 pewno jakieś uzupełnienie rohanu i enty
4 pojęcia nie mam co by tu mogli dać z kart graczy
5 gondor
6 tu też nie wiem

To i ja popuszczę wodze fantazji:

1. Hobbity
2. Elfy (Celeborn, Galadriela, Arwena, Rumil, Orophin)
3. Enty + Rohan (Eomer, Bregalad, Treebeard)
4. Gondor (Faramir, Smeagol)
5. Duchy
6. Uzupełnienia (Cirdan, Tom Bombadil, Ghan-buri-Ghan)

Ciekawe, ile z tego okaże się prawdą? :mrgreen:

Corran - Sob 20 Lip, 2013

schen napisał/a:
Bilbo + ... ewentualnie zamiast nich namiestnik gondoru

Jeśli chodzi ogólnie o taki zestaw, to OK, ale jeśli Namiestnik Gondoru do scenariusza z zatruwającymi pająkami (początkowo wydawało mi się to najlepszym rozwiązaniem, żeby szybko budzić kompanię), to trzeba pamiętać, że ten żółty Bilbo z tego zestawu ma ograniczenie na zarobki - nie może dostawać zasobów z efektów kart innych niż skarby.

schen - Nie 21 Lip, 2013

Corran napisał/a:

Jeśli chodzi ogólnie o taki zestaw, to OK, ale jeśli Namiestnik Gondoru do scenariusza z zatruwającymi pająkami (początkowo wydawało mi się to najlepszym rozwiązaniem, żeby szybko budzić kompanię), to trzeba pamiętać, że ten żółty Bilbo z tego zestawu ma ograniczenie na zarobki - nie może dostawać zasobów z efektów kart innych niż skarby.


Znaczy ja miałem tu na myśli zielonego Bilba, nie tego Bilba z Hobbita ;)

13thcaesar - Wto 06 Sie, 2013






Berestaszek - Nie 18 Sie, 2013

No i mamy zdjęcia kolejnych kart:










Mechanizm z fajkami super! Ledwo dostaniemy karty do talii hobbickiej i od razu mamy nie tylko zmniejszanie zagrożenia, ale również mechanizm do doboru kart, ciekawe czy będzie więcej fajek czy narazie tylko ta. Karty hobbitów z taktyk będą zadawać więcej obrażeń, jeżeli przeciwnik ma większy poziom zwarcia(tak to się po polsku nazywa? :P Chodzi o Engagment Cost). Z przywództwa będzie podobnie tylko z obroną. U wiedzy Barliman dostaje tytuł wartownika (chociaż nie wiem czemu się tak rozpisali skor ochodzi o to samo) jak kontroluje się samych hobbitów, Elfi Kamień pozwala na zagranie postaci z ręki(DARMO) jak tylko przejdziemy jakiś obszar(WOW!) No i ostatni Event dodaje poziom zwarcia?(sic znowu;/) przeciwnikowi o 5.

Ponadto dodatek ma być dostępny w przeciągu 4-6 tygodni. Już zacieram ręce by spróbować złożyć jakąś talie na hobbitach :>

Berestaszek - Wto 20 Sie, 2013

Kolejna dawka kart. Tym razem z talii spotkań:

















EDIT: jeszcze jedno :)
klik

Berestaszek - Czw 22 Sie, 2013

Na stronie FFG zostało potwierdzone Czarni Jeźdzcy będą dostępni już we wrześniu. Oby ten dodatek miał premiere w tym samym dniu co w Ameryce. Pls.
Neroth - Wto 17 Wrz, 2013

I jak panowie wiadomo czy bedzie dostepny niedlugo ? :-)
Berestaszek - Wto 17 Wrz, 2013

W usa 20.09 ma swoja premiere
nightrunner - Pią 18 Paź, 2013

Pierwszy etap sagi już się pojawił :)
Zapowiada się ma nie lada wyzwanie w ramach kampani, która wedle instrukcji zawierać się ma w 18 przygodach.
Czy orientuje się ktoś co jaki czas będą się ukazywać następne części sagi (6 nie tak znowu mały rozszerzeń to całkiem sporo nowych kart) ? :)

Dodam tylko, że jeśli adaptacje trylogii Tolkiena będą równie bogate w szczegóły znane z książek jak to było z Hobbitem to bez wahania zainwestuję w całą sagę. Przy okazji Hobbita byłem świeżo po przeczytaniu książki i powiem Wam, że byłem bardzo miło zaskoczony przywiązaniem twórców do detali. Niektóre karty wręcz wyśmienicie oddają poszczególne momenty z książki.

Jeśli twórcy zachowają rownie wysoki poziom przywiązania do detali, gotów jestem skompletować całą sagę, ciekawi mnie tylko przez ile lat będzie wychodziło te 6 rozszerzeń :)

chelcho - Pon 21 Paź, 2013

Dodatek wymiata.
Karty drużyny są głownie dla hobbickiej talii, ale to chyba nikogo nie dziwi. W oryginalnej drużynie nie zrobili nikogo ze sfery ducha, aby można było obniżać zagrożenie poprzez palenie fajek. Na razie u mnie Grubas Bolger (duch) pewne wejdzie zamiast Sama (władza) w talii, aby móc wreszcie przetestować karty tajności. Ewentualnie można dać Glorfinela, ale klimat będzie kulał :)
Bardzo dużo kart wykorzystuje mechanizm gdy przeciwnik ma większy poziom zwarcia niż wynosi poziom zagrożenia - sfera ducha będzie raczej niezbędna dla talii na hobbitach.
Właściwie tylko jedna karta może być z powodzeniem użyta poza talią hobbicką: Kamień Elfów, która daje strefie wiedzy niesamowitego kopa. Od razu wszedł do mojej ulubionej talii elfów na Elrondzie z pierścieniem + sprzymierzeńcy Beorn, Gildor, Haldir i to znacznie ją wzmacniając. Pewnie do talii na Strażnikach też się znajdzie dla niego miejsce (i nie tylko tam).
Dodano mechanizm kampanii, aby można było rozegrać 18 przygód z Władcy Pierścieni tak aby wpływały na siebie: można zdobyć pozytywne cechy Łaski, ale też negatywne Brzemię. Wg mnie duży postęp od dodatków z Hobbita.

JollyRoger1916 - Sro 23 Paź, 2013

Okrutny Jeździec - to karta z tego dodatku rysowana przez Aleksandra Karcza, którego znam osobiście i jest niezwykle utalentowanym ilustratorem :)
Kulgan - Sob 23 Lis, 2013

Mega dodatek. Tryb kampanii zarąbisty.

Początkowo graliśmy z kumplem w miarę klimatycznie: on na Hobbitach, ja na Aragornie, Glorfindelu i Beravorze (lepszy do klimatu byłby Elrond, ale nie za bardzo korzystałbym z jego dolności, więc zrezygnowałem z królewskiego wsparcia). Kilka gier - szybkie wtopy. Raz niemal wygraliśmy, ale ucieczka się nie udała i po ptakach.

Uznaliśmy, że nie tędy droga. Hobbity zostały zastąpione przez zaprawionych w walkach Herosów: Eowynę, Hamę i Beregonda. I nagle okazało się, że Nazgule bardziej się bały nas, niż my ich - co rusz uciekały do SP. Kampanię przeszliśmy bez start, Frodo nie umarł z ran, talie działały bez zarzutu.

Klimat ucieczki przed Nazgulami oddany rewelacyjnie, szczególnie kiedy wszystkie wpadają do SP i trzeba coś z nimi zrobić. Nie ma łatwych rozwiązań, masa niespodzianek, każdy gracz ciągnie swoją kartę Spotkań, Nazgule pojawiają się co i rusz, Obszary ciężko zdjąć i zazwyczaj są najmniejszym złem. Rewelacja.

balint - Nie 24 Lis, 2013

I ja pochwalę się moimi wrażeniami.

Na wstępie, bo to jest istotne. Póki co wszystkie rozegrane przeze mnie gry były w trybie solo, co niewątpliwie miało wpływ na ich przebieg.
Po drugie, wszystkie partie rozegrałem hobbitami. Póki co nie wyobrażam sobie zagrania czymś innym (chociaż na pewno to nastąpi, jak już pogram sobie niziołkami, więc to nie jest przytyk pod czyimkolwiek adresem).

Jeśli chodzi zaś o hobbitów w trybie solo, to sprawdzają się oni całkiem dobrze. Należy bowiem podkreślić, iż nie ma problemu z przekazywaniem sobie Froda, więc wszyscy hobbici dodatkowo dopalają się wzajemnie. Mam tu na myśli Merry'ego, Pippina oraz tą znakomitą kartę ze sfery Froda (tradycyjnie nie pamiętam jej tytułu). Powiem więcej, póki co nie wyobrażam sobie grania hobbitami w inne scenariusze aniżeli z Czarnych Jeźdzców (ale to także być może jest tymczasowa opinia), ponieważ oznacza to jednego towarzysza mniej i nie wiem jak to zatrybi.

Co do samych scenariuszy, to rozegrałem pierwsze dwa, oba w trybie kampanii.
Pierwszy (i znów wybaczcie mi sklerozę) w powyższym układzie został zaliczony sześciokrotnie na dziesięć prób. W większości przypadków gra trwala długo, średnio 14-16 rund (raz tylko udało się w dziewięciu), jednakże jeśli nie doszło do skomasowania Nazguli, to słudzy Saurona nie robili krzywdy. Nazgul wchodził, Nazgul schodził Przegrane partie wynikały właśnie ze skomasowania przeciwników. Miałem wątpliwość odnośnie testu ukrywania, którą wyraziłem TUTAJ ale i to zostało rozwiane.
Ogólnie, scenariusz bardzo fajny, ale do przejścia bez nadmiernego kombinowania, co osobiście mi odpowiada.

Kłopoty w Bree okazały się dużo bardiej wymagające, zwłaszcza starcie na Wichorwym Czubie. Raz zaryzykowałem i dodawałem sobie zagrożenie wynikające ze zdolności Billa, którego po czterech turach ubiłem Gandalfem. Dzięki temu bodajże tylko jednego Nazgula wtasowałem do talii, ale skończyłem grę z 46 pkt zagrożenia. W sumie na 5 gier odnioslem dwa zywicęstwa. Także bardzo fajny scenariusz. Ciekawy jestem trzeciego.

I ostatnia rzecz: bardzo ładny graficznie dodatek, mimo iż Maggali znudziła mi się... Wszystko rysuje na jedno kopyto...

balint - Sob 21 Gru, 2013

Pograłem w drugi i trzeci scenariusz: solo hobbitami.

Kłopoty w Bree uważam za najtrudniejsze ze względu na epickie starcie na Wichrowym Czubie. Mam problem ze zdjeciem Billa za pomocą hobbitów, a zdrajca dorzuca Nazgule do talii.

Z kolei bieg ku brodowi Bruinen jest dla odmiany dziecinnie łatwy. Nie zdarzyła mi się jeszcze porażka hobbitami... Okrutny jeźdźcieć jeśli nie jest dopakowy, jez zwyczajnie słaby, a kontrolowane pokonanie Brodu załatwia problem z Czarnoksiężnikiem.

Oczywiście granie innym taliami, zwłaszcza we dwie osoby może wyglądać zupełnie inaczej.

Nie zmienia to faktu, iż całość Czarnych Jeźdźców oceniam bardzo, ale to bardzo wysoko.

Kaspian - Sob 27 Gru, 2014

Niedawno dostałem ,, od Mikołaja ,, Czarnych Jeźdźców.
Jest to na razie mój pierwszy dodatek do LOTR-a.
Po przyczytaniu recenzji z tego forum, miałem spore wymagania co do tego rozszerzenia.
Nie zawiodłem się pod żadnym względem :grin:
Bardzo przypadły mi do gustu przepiękne ilustracje.
Dostałem także dosyć mocne karty gracza, i pięciu hobbickich bohaterów, doskonale ze sobą współgrających. Spodobał mi się bardzo także pomysł kampanii.
Co do scenariuszy, to są bardzo ciekawe i klimatyczne. I trudne [ przynajmniej w moim odczuciu nowicjusza ]. Do tej pory nie udało mi się przejść ani jednego.
To głównie przez Nazgule, które co rusz wyskakują do strefy przeciwności.
Mimo to nie poddaję się, i dzisiaj spróbuję ponownie :wink:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group