galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

Hobbit – Górą i Dołem - [R: Saga] Hobbit: Górą i Dołem

ojbodzio - Sro 11 Kwi, 2012
Temat postu: [R: Saga] Hobbit: Górą i Dołem
Kolejny, duży dodatek już zapowiedziany.
Dwie nowe karty:





A całość tekstu tutaj:

http://www.fantasyflightg...s.asp?eidn=3199

Ale będzie jazda :mrgreen:

kufel - Sro 11 Kwi, 2012

Fajnie, martwi mnie tylko to opóźnienie polskich dodatków... :?
l33tm4st3r - Sro 11 Kwi, 2012

Opóźnienie polskich dodatków jest faktycznie mocno niepokojące, zaczynam się bać czy galakta nie porzuca władcy...

w temacie nowego dodatku, najpierw drobna uwaga dla "bodzia" - jak już robisz zajawkę na forum, to chociaż pisz to jakoś składnie, podejrzewam że dodatek będzie miał jednak więcej niż 2 karty :P po za tym 3 przymiotniki bez przecinków to jakaś masakra :P

warto też zaznaczyć, że nie zbadałeś dobrze tematu, bo pokazano więcej kart na osobnej stronie dodatku - TUTAJ




moim zdaniem sama forma sfery Bagginsa oraz Bilba jako czwartego bohatera "przechodniego" jest bardzo ciekawa i intrygująca :D

jak widzimy bilbowe specjalne karty są naprawdę mocne, ale jako że nie da się zwiększyć jego zasobów, trzeba będzie strategicznie nimi zarządzać :)

karty skarbów także wyglądają naprawdę ciekawie - jestem ciekaw jak się sprawdzą w grze :)

inną ciekawostką jest to, że prawdopodobnie nie będzie to duży dodatek, o który będzie oparta kolejna seria małych scenariuszy, ponieważ w artykule napisano, że historia z Hobbita (tutaj przedstawiona w połowie) zostanie dokończona w kolejnym dodatku (potwierdzono duży dodatek w 2 połowie 2012), więc raczej seria małych dodatków będzie oparta o to, co już mamy, albo będzie jeszcze jeden duży dodatek :D
po za tym Hobbit ma określenie "saga expansion", które do tej pory nie pojawiało się :)


Berestaszek - Czw 12 Kwi, 2012

Na stronie tego dodatku:

The Hobbit: Over Hill and Under Hill are drawn directly from the first half of The Hobbit, and a second Saga Expansion to be released later in 2012 .

Natomiast W opisie w produktach jest napisane:


The Hobbit: Over Hill and Under Hill is the first Saga Expansion for The Lord of the Rings: The Card Game

Czyli już wiadomo, że będzie drugi dodatek Sagi jeszcze w tym roku. Mam wrażenie, że jednak nie dostaniemy drugiego dużego dodatku, który poprowadziłby nam zupełnie nowy cykl. A przygód Bilba Bagginsa można by wymyślec na cały cykl, ale o tym by chyba napisali. Więc sam nie wiem co o tym myślec...

Natomiast co do kart skarbów to mam nadzieje, że będą one zdobywane tak jak punkty zwycięstwa, czyli podczas trudnych starc z przeciwnikami, lub po zbadaniu trudnego obszaru. No cóż... pożyjemy zobaczymy ;)

l33tm4st3r - Czw 12 Kwi, 2012

@Berestaszek

dzięki że napisałeś praktycznie to samo co ja drugi raz, kolejnym razem obiecuje używać pogrubienia żeby nie było wątpliwości

Berestaszek - Czw 12 Kwi, 2012

w sumie racja :? Wybacz moja wina natomiast druga część postu nadal jest ok :)
ojbodzio - Czw 12 Kwi, 2012

Przepraszam za błędy, ale pisałem wczoraj na szybkości, a jestem dyslektykiem i takie rzeczy wychodzą.
A co do samego dodatku, to po dłuższym zastanowieniu jestem troszeczkę zawiedziony bo po co opowiadać historię już raz opowiedzianą dosyć dokładnie przez mistrza Tolkiena. Mam nadzieję że scenariusz nie będzie się za dokładnie pokrywał z książką, tylko zostaną opowiedziane nieliczne aspekty, które w powieści nie były za dokładnie opisane (droga od Bag End do Rivendell).
A co do samej nowej strefy, to pokładam w niej duże nadzieje, że będzie ona dalej rozwijana nie tylko w dużych dodatkach.

kufel - Czw 12 Kwi, 2012

ojbodzio napisał/a:
zostaną opowiedziane nieliczne aspekty, które w powieści nie były za dokładnie opisane (droga od Bag End do Rivendell)

Hmmm nie mylisz przypadkiem filmu z książką? Jackson nie postarał się w tym temacie ale Tolkien...

l33tm4st3r - Czw 12 Kwi, 2012

ojbodzio napisał/a:
Przepraszam za błędy, ale pisałem wczoraj na szybkości, a jestem dyslektykiem i takie rzeczy wychodzą.
A co do samego dodatku, to po dłuższym zastanowieniu jestem troszeczkę zawiedziony bo po co opowiadać historię już raz opowiedzianą dosyć dokładnie przez mistrza Tolkiena. Mam nadzieję że scenariusz nie będzie się za dokładnie pokrywał z książką, tylko zostaną opowiedziane nieliczne aspekty, które w powieści nie były za dokładnie opisane (droga od Bag End do Rivendell).
A co do samej nowej strefy, to pokładam w niej duże nadzieje, że będzie ona dalej rozwijana nie tylko w dużych dodatkach.


no ale właśnie dlatego warto tę historię wykorzystać, że była doskonale opowiedziana przez Tolkiena - kto z nas czytając np o bitwie 5 armii nie chciałby przeżyć jej jak któryś z bohaterów ?
po co wymyślać naciągane scenariusze, skoro książka zawiera świetne pomysły ?

a nowa strefa na 99.9% będzie wykorzystywana tylko w Hobbicie i nie rozwijana po za nim

Karharoth - Czw 12 Kwi, 2012

l33tm4st3r napisał/a:

a nowa strefa na 99.9% będzie wykorzystywana tylko w Hobbicie i nie rozwijana po za nim



To ogólnie rzecz ujmując powinno być logiczne,oby tylko ffg nas nie zaskoczyło tą sferą na stałe...


Cytat:
Natomiast co do kart skarbów to mam nadzieje, że będą one zdobywane tak jak punkty zwycięstwa, czyli podczas trudnych starc z przeciwnikami, lub po zbadaniu trudnego obszaru.





Również mam taką nadzieję. Inaczej Orcrist byłby...

FilipsO - Czw 12 Kwi, 2012

A ja mam nadzieję, że sfera wejdzie na stałe :smile: . Więcej opcji budowania talii.
Wallenstein - Pią 13 Kwi, 2012

No i już wiemy gdzie pojawi się karta Thorina z której zrezygnowano w podstawce. :cool:
Stephan - Pią 13 Kwi, 2012

kufel napisał/a:
Cytat:
zostaną opowiedziane nieliczne aspekty, które w powieści nie były za dokładnie opisane (droga od Bag End do Rivendell)



Hmmm nie mylisz przypadkiem filmu z książką? Jackson nie postarał się w tym temacie ale Tolkien...


Uo matko, czyżbym był przegapił premierę filmowego Hobbita? :shock:

Karharoth - Pią 13 Kwi, 2012

Stephan napisał/a:
kufel napisał/a:
Cytat:
zostaną opowiedziane nieliczne aspekty, które w powieści nie były za dokładnie opisane (droga od Bag End do Rivendell)



Hmmm nie mylisz przypadkiem filmu z książką? Jackson nie postarał się w tym temacie ale Tolkien...


Uo matko, czyżbym był przegapił premierę filmowego Hobbita? :shock:



Po prostu kufel się zamotał, nasz drogi Inkwizytorze.

kufel - Pią 13 Kwi, 2012

Miałem na myśli Władcę
@Stephan: darujesz sobie w końcu ten ciągły flejm?

Robaczyw - Pią 13 Kwi, 2012

Powiem szczerze, że podoba mi się pomysł wydania dwóch dużych dodatków, zamiast jednego i później całego cyklu AP. Nie miałbym nic przeciwko gdyby ta praktyka była częstsza przy okazji Władcy :razz:

Odnośnie samego Hobbita... wg mnie pomysł świetny! Hobbit chyba najlepiej się nadaje na przeróbkę pod kątem gry karcianej. Fajny patent z nową strefą (choć mam nadzieję, że będzie ona rozwijana tylko w Hobbicie) i przechodnim Bilbem.

Choć z drugiej strony niepokoi mnie strategia FFG, które mając takie szerokie pole do manewru sięga już po motywy dokładnie opisane w powieściach Tolkiena, a nie jak dotychczas tylko zarysowane. Mam nadzieję, że któryś z kolejnych deluxów nie będzie nawiązywał np. do pierwszej ery, gdzie będziemy zagrywać Valarów jako sprzymierzeńców :lol:

Kulgan - Pią 13 Kwi, 2012

Robaczyw napisał/a:
niepokoi mnie strategia FFG, które mając takie szerokie pole do manewru sięga już po motywy dokładnie opisane w powieściach Tolkiena, a nie jak dotychczas tylko zarysowane

A mnie to bardzo cieszy, że kart klimatycznych, nawiązujących do tego, co znamy, będzie coraz więcej. Dużo łatwiej mi iść z bohaterami po Morii czy z Bilbem na jego wyprawę niż przeżywać przygodę mniej lub bardziej wymyśloną przez autorów gry. Wszystko wskazuje na to, że długo jeszcze będziemy mogli chodzić śladami bohaterów Trylogii i Hobbita zanim pomysły się skończą a zaczną naciągane opowieści dla prawdzwych tolkienowych twardzieli. Mnie takie coś odpowiada :mrgreen:

odmu - Sro 18 Kwi, 2012

Cytat:
We wanted to present players with incentive to change their approach to deck-building and game-play, and treasure cards gave us an answer; in order to include these powerful artifacts in their deck, players must first discover them in a specific scenario. After that, so long as players use the same heroes who found them, they can use those treasures in subsequent, related scenarios.


Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

l33tm4st3r - Sro 18 Kwi, 2012

dzięki tej karcie znamy odpowiedź na pytanie, które ludzie zadawali po pierwszej zajawce Hobbita - jak będzie z taliami przeciwności w tym dodatku, gotowe czy współpracujące z podstawką.

na karcie widzimy że pochodzi z zestawu 12 kart - za mało na samodzielną talię, za mało na talię taką jak w małych dodatkach
więc prawdopodobnie talie przeciwności będą takie jak w podstawce czy Khazadzie - dużo małych :)

Wallenstein - Czw 19 Kwi, 2012

Przecież to nic nie wyjaśnia.

Może być kilka mniejszych tali (tak jak w podstawce), lub do tej właśnie talii (zprezentowanej na obrazku) trzeba będzie dodać np. talię Mirkwood z podstawki.

Albo jedno i drugie.

schen - Pon 30 Lip, 2012

Zaprezentowano kilka całkiem ciekawych kart z tego dodatku.



Pewnie obecność Thorina za bardzo nikogo nie zdziwi. Skoro i Smaug się ma pojawić w druku na żądanie to w sumie czemu nie on ;) Bohater nastawiony stricte na talie krasnoludzkie, co ciekawe, jest to już trzeci krasnoludzki heros z przywództwa. Warto zwrócić uwagę na wybitną jak na swoją rasę siłę woli, no i umiejętność może być całkiem pomocna.
Kolejną kartą jest nowa wersja Gandalfa - szczerze mówiąc liczyłem na bohatera, a nie sprzymierzeńca, ale no cóż :P Teraz trzeba będzie decydować, który Gandalf bardziej nam się przyda ;) Co prawda traci miłe zdolności przy wchodzeniu do gry, ale za to możemy zyskać bardzo potężnego i w miarę stałego sprzymierzeńca, który idealnie wspomoże nas w podróży oraz w walce.
Na koniec bardzo ciekawa karta, która ma cechy dodatku, ale nim nie jest (chyba wcześniej nie było skarbów, choć pewności nie mam, bo jeszcze na etapie Mrocznej Puszczy jestem). Jeśli dobrze zrozumiałem, żeby go zdobyć (jak również Orcrista prezentowanego wcześniej), trzeba będzie wykonać coś w rodzaju questa, co brzmi dość obiecująco zwłaszcza, że nie wygląda to na kartę z talii przeciwności. Same możliwości Bilbowego mieczyka są genialne i dość ciekawie przemyślane.
Nie mogę się doczekać kolejnych wiadomości odnośnie tego dodatku, bo szykuje się imho spory powiew świerzości ;)

Berestaszek - Pią 17 Sie, 2012

http://www.cardgamedb.com...0889#entry10889

jeżeli takie karty będą w dodatku to oj wiele się zmieni w deckach

balint - Wto 21 Sie, 2012

Już jest, już mam! Dzisiaj nabyłem pudełeczko.
Rozpakowałem je. Jestem wzrokowcem, lubię ładne kobiety i ładne karty. W treść (kart!) wczytuję się się przy drugim przeglądzie setu.
Po oprawie graficznej khazad-dum, po majstersztykach jakimi okazała się elficka rodzina oraz niesamowicie klimatycznych kartach Bramy Czerwonego Rogu, Drogi do Rivendell oraz Czatownika po Hobbicie obiecywałem sobie wiele. I to był mój bład. Kart ładnych jest umiarkowana ilość, natomiast stosunkowo dużo maszkaronów. Taki Zapasowy kaptur i płaszcz to moje ośmioletnie dziecko rysuje. Za darmo i ładniej. Trollowy klucz może się podobać, ale pod warunkiem, że był rysowany przez osobę niepełnosprawną za pomocą stóp. Trzy trolle mogłyby być czymkolwiek innym, np. upośledzonym pawianem. Bert dodatkowo mógłby być lizardmenem z Warhammera.

Samego klimatu Hobbita praktycznie nie odnajduję. A szkoda.

To wszystko z pierwszego preview.

Gildiril - Sro 22 Sie, 2012

Robię sobię zakładki pomiędzy poszczególne rodzaje kart, jak się nazywa nowa strefa (złota fajka)?
Kulgan - Czw 23 Sie, 2012

Gildiril napisał/a:
Robię sobię zakładki pomiędzy poszczególne rodzaje kart, jak się nazywa nowa strefa (złota fajka)?

W instrukcji do Hobbita nawana została "sferą Bagginsa".

balint - Czw 23 Sie, 2012

Ktoś przeszedł toto solo?

Dzisiaj ledwo zmogłem Lećmy, zanim wstanie świt. Próbowałem dwoma taliami po 3 razy... (Elfy oraz Żwirojady - te drugie odniosły sukces).
Wściekle trudny scenariusz, przede wszystkim ze względu na teks Williama.
Nienawidzę worków!!! Choć i z nimi miałem farta, bo dzięki Obozowi Trolli zrzucałem je na bieżąco, co przełożyło się na wygraną partię.

Niestety brygada przegapiła Jaskinię Trolli, więc skarby są nie dla mnie. Niestety ten obrzydliwy scenariusz będę musiał powtórzyć....

stforek - Pią 24 Sie, 2012

Właśnie dorwałem to w swe łapska, pierwsza sprawa: brawo Galakta! Pierwszy raz jestem pozytywnie zaskoczony bo myślałem, że ta chwila będzie miała miejsce w okolicach Gwiazdki ;-) (żeby nie było tak różowo: trzymam kciuki za Gondor delux ;-)

Nie mogę się zgodzić z kolegą balint, dla mnie dodatek wręcz ocieka klimatem, mimo że nie jestem wielkim fanem Hobbita.

Aż 5 bohaterów, nowe mechanizmy, naprawdę klawe karty graczy..

Czego chcieć więcej?

Pozdrawiam!

balint - Pią 24 Sie, 2012

Dziękuję za opinię.

Chciałbym jednakże zauważyć, iż moja pierwsza opinia nie dotyczyła mechanizmów, scenariuszy, czy treści kart, tylko oprawy graficznej, a ta - i tutaj podtrzymuję swoje zdanie - ma nie wiele wspólnego z Tolkienem wogóle, a Hobbitem w szczególe. Wyjątkiem na tym tle są ilustracje bohaterów i skarbów oraz pierścień, ale to jest za mało.

Pozdrawiam

balint - Pią 24 Sie, 2012

Raport z Ponad Gór Omglonych Szczyt
Żwirojady przebiegły się po goblinach.
Dosłownie.
Muszę zagrać w scenariusz ponownie, bo póki co jeden z najłatwiejszych scenariuszy.

Kulgan - Nie 26 Sie, 2012

Miałem okazję zagrać sobie wczoraj z kumplem w Hobbita i ... ale po kolei.

Grafika. Bez rewelacji. Fakt.

Przygody. Pomysłowe. I złe. Bardzo złe.

Najpierw Balrog (z dodatku Cień i Płomień). Szybka wpadka. 2 gra. Hama i Finta wygrywają. Czas na Hobbita. Gram Elfami (wbrew klimatowi). Kumpel testuje różne rozwiązania.

Worki. I Trolle. 1 Etap - błyskawica. I zgon. Worki nie tam, gdzie trzeba. Trolle wpadają. Nie ma co zbierać. 2 gra. Rozważniejsza. Najpierw przygotowanie, potem walka. Obóz Trolli. Bilbo zdejmuje Worki. Trolle wytłuczone. William na deser. Reszta to formalność. Jaskinia Trolli poza zasięgiem.

2 Talie. Kamienne Olbrzymy. Skalne odłamki. Wielka ulewa. Nie wiadomo, co gorsze. 1 gra. Olbrzym na początek. I drugi w gratisie. Cudownie. A potem Obszary. Dużo Obszarów. Z chwili na chwilę coraz więcej. Olbrzymy w pogotowiu. 40 zagrożenia i śmierć. No to 2 gra. Na początek Olbrzym. I drugi w gratisie. A jakże. Gramy rozważniej. W teorii. Igraszki Olbrzymów. Olbrzym w zwarciu. Ginie Aragorn. Bez perspektyw. No to 3 gra. Teraz dużo lepiej. 1 Olbrzym. Promocja się skończyła. Prosto z Dziczy 1. Odpada Zacinająca Ulewa. Dodatki są bezpieczniejsze. 2 Ulewa idzie. Nie mamy jeszcze dodatków. Szanse wzrastają. Prosto z Dziczy 2. Odpada Olbrzym. Zwiadowca z Północy bada Obszary poza kolejnością. Przejaśnienie w Strefie Przeciwności. Przeszliśmy. 2 talia - Gobliny. Wielki Goblin zdjęty przez Gandalfa i Legolasa bez walki. Eksterminacja reszty. 2 podejścia do Wyprawy. Po zabawie. Do trzech razy sztuka :grin:

Zagadki. Tu niestety zabrakło czasu, bo przyszli nowi gracze - na Tribune i przede wszystkim Tichu. Ale zagadkom nie odpuścimy :twisted:

balint - Pon 27 Sie, 2012

Muszę przyznać, że troszkę zrewidowałem pogląd na scenariusz nr 2.

Grając pierwszy raz miałem chyba troszkę farta. Kolejne gry takie już nie były. Przede wszystkim odłamki skalne zmienające się rzeczywiście w lawiny, tudzież gigant x 2 i można karty rozkładać ponownie. W sumie grałem 13 razy (solo), z czego 5 gier przeszedłem.
Fakt, że scenariusz jest nierówny, bo jak już się przejdzie gigantów, to Wielki Goblin jest zaledwie gobliniątkiem. Karłowatym i nad wyraz wątłym....

arrab - Wto 28 Sie, 2012

Ilu i jacy są bohaterowie w tym dodatku ? Z ilu kart składają się poszczególne scenariusze ?
Al Maretta - Sro 29 Sie, 2012

jest pięciu bohaterów Bilbo baggins (sfera bagginsa) Thorin (przywództwo) Beorn (taktyka) Ori (wiedza) i Nori (duch)
Polecam cardgamebd do wyszukiwania kart

arrab - Sro 29 Sie, 2012

A można tam zobaczyć karty z Hobbita ? Nie widzę tej edycji na rozwijanych listach. Wie ktoś z was może gdzie są do obczajenia inni bohaterowie niż Bilbo i ten co daje 2 surowce (nie pamiętam jego nazwy) ?
balint - Sro 29 Sie, 2012

A taki najprostszy podgląd, bo w database jeszcze nie dodali skanów:

http://fantasyflightgames...s.asp?eidn=3449

http://www.fantasyflightg...s.asp?eidn=3498

arrab - Sro 29 Sie, 2012

Te akurat widziałem, ale dzięki za dobre chęci :)
pozdrawiam

Kulgan - Nie 02 Wrz, 2012

Ciąg dalszy relacji z gry.

Elfy (Elrond, Legolas i Aragorn) + kontrola (Glorfindel nowy, Eleanora i Denethor/Beravora)

Zagadki. 15 minut gry. Gollum zabił Bilba. Następna. Już lepiej. 45 minut. Wynik ten sam. Kolejna. Godzina. Blisko. Jak zwykle. 4 gra. Bardzo blisko. Kolejna godzina. Kolejna porażka. 5 gra. Jeszcze jedna godzinka. Tym razem sukces. 4 ostatnie karty w mojej talii. Wreszcie koszmar sie skończył. Zajebista przygoda :twisted:

Krasnoludy (Dain, Thorin i Thalin) + kontrola (Glorfindel, Beravora, Eleanora)

Trolle i Worki. Zbroimy się. Ereborski Mistrz Bitwy. Mocarny Cios. Beravora w obronie. Glorfindel w ataku. Trolle zmiażdżone. Wiktoria.

Bardzo przyjemnie gra sie Dwarfami, ale są bardzo przegięte. Dobre do wyprawy ze zdolnością Daina, dobre do ataku. Gorzej może z obroną, ale od czego są Pancerze, Zahartowany Przywódca i Finty :mrgreen:

balint - Nie 02 Wrz, 2012

Jeśli chodzi o kraśki to zamiast Daina śmigam albo Dwalinem (zbija zagrożenie przy orkach - w Morii idealne), albo - ostatnio - Orim (dwie karty dociągam przy pięciu kraśkach). Z obroną nie mam problemu ponieważ mam w talii trzy sztuki dodatku dającego +1 do obrony.

Co do relacji scenariuszowej: z Gollumem próbowałem trzy razy zabawić się w zagadki i... ochota mi przeszła... Talia trójkolorowa, koszt kart od 0 do 5... Naprawdę nie chce mi się już zgadywać, aby położyć punkty wyprawy..... Po prostu nie chce....

Hmm........ próbując podsumować Hobbita...
1) scenariusz nr 1, czyli "Starcie u stóp samotnej skały echnaced edition". Trudne, ale idzie przejść, jak się podejdzie właściwie do scenariusza,

2) scenariusz nr 2. Ciekawszy, bo lawiny odłamków i olbrzymy wyskakujące parami wymagają kombinowania. Niestety scenariusz nierówny, bo po wyzwaniach olbrzymów zgładzenie Gobliniątka jest formalnością,

2) scenariusz nr 3 - grać mi się w niego już nie chce.


Generalnie po bardzo dobrym Khazad-dum oraz rewelacyjnym cyklu Dwarrowdelf krok w tył. Dość duży. O szacie graficznej pisałem już wcześniej. Mam nadzieję tylko, że to chwilowa zadyszka twórców gry.

Kulgan - Pon 03 Wrz, 2012

Ocena Hobbita okiem gracza dwuosobowego...

1. Grafika - bez rewelacji.

2. Karty do talii - Thorin, Gandalf, Zapasowy Kaptur i Płaszcz, ewentualnie inne Krasnale - koniec. Słabo.

3. Przygoda 1 - Trolle - zupełnie niezła, oryginalna, wymagająca czujności i do przejścia. Bez sensu tylko Jaskinia Trolli - jak Cele nie dojdą, to nawet ciułanie żetonów na Bilbie nic nie da.

4. Przygoda nr 2 - Olbrzymy i Gobliny - bardzo trudna cz. 1, prosta cz. 2 - faktycznie mocno nierówna.

5. Przygoda nr 3 - Zagadki - jak dla mnie najlepsza - cholernie pomysłowa, cholernie trudna i wprowadzająca klimat walki na zagadki. Jednak trzeba mieć dużo szczęścia, wszak pomylić się można tylko 2 razy. I gra bez talii kontrolnej bardzo ryzykowna.

6. Pomysł z Bilbem - rewelacja. Dodatkowy Bohater, dodatkowa Sfera, za każdym razem inaczej umieszczony w przygodzie. Majstersztyk.

Podsumowanie: dla mnie istotą tego dodatku jest pomysłowość i oryginalność. Żadna z przygód nie jest odgrzanym kotletem - wszystko jest nowe i świeże, choć momentami niedoskonałe czy frustrujące. Mnie się podoba, mimo niedociągnięć :twisted:

mpuchatek - Pon 03 Wrz, 2012

No i pamiętajmy, że to część pierwsza...
balint - Pon 03 Wrz, 2012

Bardzo ciekawa sprawa: zgadzamy się z Kulganem odnośnie jakości grafik, atrakcyjności kart przygotowanych dla urozmaicenia naszych talii oraz grywalności dwóch pierwszych scenariuszy. Inaczej postrzegamy jedynie scenariusz nr 3 (chociaż ocena tego scenariusza być może jest niezasłużona), ale ocena ostateczna dodatku jest jednak bardzo różna :wink:

Ja jestem jednak troszkę rozczarowany :roll: , aczkolwiek fajnie byłoby jakby szersze grono graczy wypowiedziało się w temacie.

Berestaszek - Wto 04 Wrz, 2012

to i ja się wypowiem. Karty dla graczy no cóż... są dobre i dobre, ale ponad połowy z nich nie użyję w aktualnych deckach. Grafiki nie są jakieś najlepsze ale nie ma też strasznej tragedii. Natomiast scenariusze są mega! Nie są proste, a w 3 scenariuszu system zagadek strasznie namiesza w aktualnych taliach, w których nie było żadnych kontoli swojego decku. Osobiście zawsze uważałem że karta Poszukiwania Gandalfa jest kartą słabą, z której prawie nikt nie będzie korzystac. Natomiast teraz okazuje się, że będzie to must have do 3 scenariusza :D
Kulgan - Wto 04 Wrz, 2012

balint napisał/a:
Bardzo ciekawa sprawa: zgadzamy się z Kulganem odnośnie jakości grafik, atrakcyjności kart przygotowanych dla urozmaicenia naszych talii oraz grywalności dwóch pierwszych scenariuszy. Inaczej postrzegamy jedynie scenariusz nr 3 (chociaż ocena tego scenariusza być może jest niezasłużona), ale ocena ostateczna dodatku jest jednak bardzo różna :wink:

Pewnie jesteś bardziej wymagający ode mnie albo też inaczej rozkładamy akcenty w ocenie :wink:

Berestaszek napisał/a:
Osobiście zawsze uważałem że karta Poszukiwania Gandalfa jest kartą słabą, z której prawie nikt nie będzie korzystac. Natomiast teraz okazuje się, że będzie to must have do 3 scenariusza

Obawiam się, że tak to nie działa :razz: Przed odrzuceniem kart z Zagadki tasujesz talię i nie masz możliwości zajrzenia na top :twisted: Podobnie działaliby Gildor Inglorion i Astronom z Imladris, gdyby działali :P

Berestaszek - Wto 04 Wrz, 2012

ahhh racja zapomniałem o tym przypisie :/ No cóż to trzeba układac sobie talie mono i wszystkie karty o tym samym koszcie i przejdziesz bez problemu :D
balint - Wto 04 Wrz, 2012

Kulgan napisał/a:
Pewnie jesteś bardziej wymagający ode mnie albo też inaczej rozkładamy akcenty w ocenie :wink:


Raczej mniej wymagający tudzież inaczej rzeczywiście postrzegam czynniki składowe składające się na sumaryczną ocenę :)

Bo tak naprawdę to mam kilka godzin tygodniowo na granie (maks) i do tego tylko solo przez najbliższy czas, więc lubię scenariusze trudne, kombinacyjne, ale nie mordercze, wymagające składania specyficznych talii (stąd też i moja doktryna uniwersalnych decków) lub grania po XX razy w nadziei na ten jeden jedyny układ kart.
I poza Cieniem i Płomieniem cykl Dwarrowdelf trakich mi wrażeń dostarczył. :grin:

chelcho - Sro 05 Wrz, 2012

Kulgan napisał/a:
Ciąg dalszy relacji z gry.
Trolle i Worki. Zbroimy się. Ereborski Mistrz Bitwy. Mocarny Cios. Beravora w obronie. Glorfindel w ataku. Trolle zmiażdżone. Wiktoria.

A tak z ciekawości to co Glorfidel w ataku mógł zrobić trollom? Bez wsparcia się przecież nie przebije.

balint - Sro 05 Wrz, 2012

A Glorfindel z elficką szabelką zadaje 3 rany jak strzelił.
Chociaż ja używałem Legolasa z szabelką i łukiem. Wówczas zadawał 4 rany.

Generalnie, nikt nie napisał powyżej, że Glorfindel zabija za pierwszym uderzeniem (to nie jest żwirojad :lol: ), natomiast kombinacja 2 x Glorfindel (lub Legolas) wraz Gandalfem odsyłają kamulca w niebyt. Oczywiście przydają się finty (chociaż jedna).

Gwoli szczerości to w tym scenariuszu najtrudniejszy jest troll nr 2. Finty (jeśl były) to zostały zużyte, Gandalf pobiegł, a jeśli nie było ani jednego, ani drugiego to drużyna jest wyraźnie "zmęczona". Z kolei jak pozbędziesz się trolla nr 2 to trzeci jest naprawdę zwykłą formalnością.

chelcho - Sro 05 Wrz, 2012

balint napisał/a:

Gwoli szczerości to w tym scenariuszu najtrudniejszy jest troll nr 2. Finty (jeśl były) to zostały zużyte, Gandalf pobiegł, a jeśli nie było ani jednego, ani drugiego to drużyna jest wyraźnie "zmęczona". Z kolei jak pozbędziesz się trolla nr 2 to trzeci jest naprawdę zwykłą formalnością.

Jakoś nigdy nie zabiłem 3 trolli - zazwyczaj padam od: 2 rany sprzymierzeńcom lub odrzuć dodatki lub atakuje drugi troll i do wora. Pułapki są tu wyjątkowo paskudne.
Nie mam za to problemu z drugą misją - po prostu biegnę do Wielkiego Goblina , a olbrzymy same spadną.
A trzeciej jeszcze mi się nie udało przejść :(

Wreszcie dokończyłem opis dodatku Hobbit: Górą i Dołem na swoim blogu

balint - Czw 06 Wrz, 2012

Worki są paskudnym zagrożeniem.
Raz troszkę zmanipulowałem grę (ale bez oszustw) i wszedłem na trolle mając w grze obóz trolli, dzięki czemu Bilbo od ręki zrzucał worki.

Nie kłamię, scenariusz jest trudny, ale do przejścia.

Kulgan - Czw 06 Wrz, 2012

balint napisał/a:
Worki są paskudnym zagrożeniem.
Raz troszkę zmanipulowałem grę (ale bez oszustw) i wszedłem na trolle mając w grze obóz trolli, dzięki czemu Bilbo od ręki zrzucał worki.

Bez Obozu Trolli gra jest koszmarna. Obie wygrane gry były w obecności Obozu, ale w grze w dwie osoby łatwiej na taki obóz trafić :mrgreen:

chelcho - Pią 07 Wrz, 2012

Kulgan napisał/a:
balint napisał/a:
Worki są paskudnym zagrożeniem.
Raz troszkę zmanipulowałem grę (ale bez oszustw) i wszedłem na trolle mając w grze obóz trolli, dzięki czemu Bilbo od ręki zrzucał worki.

Bez Obozu Trolli gra jest koszmarna. Obie wygrane gry były w obecności Obozu, ale w grze w dwie osoby łatwiej na taki obóz trafić :mrgreen:

Ale z obozem to jest 13 punktów do zbicia. Moja talia taktyki może w porywach tyle wygeneruje. A jeśli wypadnie następny obszar to jest masakra na zagrożeniu.
Na razie pokonuje ten etap z Faramirem, Eowiną i dużą ilością sprzymierzeńców.

Kulgan - Pią 07 Wrz, 2012

Ale jak wskoczą Ci Worki na kluczowe postacie (w Twoim przypadku Eowynę i Faramira), to będziesz mógł podziękować za grę i rozpocząć następną.
chelcho - Pią 07 Wrz, 2012

Kulgan napisał/a:
Ale jak wskoczą Ci Worki na kluczowe postacie (w Twoim przypadku Eowynę i Faramira), to będziesz mógł podziękować za grę i rozpocząć następną.

Tak samo jak w worek by wpadł napakowany killer :) lub spadły wszystkie bronie z pułapki.
Eowyna nie boli tak bardzo, a poza tym tylko jeden worek jest dla niej pewny. Faramir przy innych kartach na stole nie jest wcale pewnym celem dla worków.

Kulgan - Pią 07 Wrz, 2012

Oczywiście, że Faramir nie jest pewnym celem dla Worków, ale w życiu nie ma nic pewnego oprócz śmierci :twisted:

Każdy ma jakieś preferencje i doświadczenia w Przygodzie z Workami i to pokazuje tylko, że nie ma jednej strategii na grę - ilu graczy, tyle pomysłów i rozwiązań :mrgreen:

balint - Pią 07 Wrz, 2012

Dla mnie Faramir to także jeden z kluczowych sprzymierzeńców. Także i w tym scenariuszu.
Kulgan - Pią 07 Wrz, 2012

Ja póki co gram "rasistowskimi" taliami i, niestety, Faramir nie jest ani Elfem, ani Krasnoludem xD
chelcho - Nie 16 Wrz, 2012

Udało mi się przejść 3 przygodę z Hobbita za 2 podejściem. Talia Przywództwo-Duch na sprzymierzeńcach. W talii mi pozostały 4 karty, a Bilbo miał 2 rany, Gollum przeżył, Gandalf wchodził 3x, w tym raz z wydarzenia i skończyłem na 28 zagrożenia.
Miałem ciekawą sytuację:
odkrywałem dwie karty na turę i pierwsza była zagadką - zgadłem ją i przeszedłem do etapu 3. Czy powinienem odkryć drugą kartę? W razie czego odkryłem.

schen - Sob 15 Gru, 2012

W końcu się wziąłem za siebie i przeszedłem całego Hobbita (nie miałem za wiele czasu na to do tej pory). Muszę przyznać, że bardzo pozytywne wrażenie na mnie wywołał. Grałem co prawda może trochę niezbyt starannie na szybko złożonym deckiem (Dain, Bifur, Nori - 66kart), ale dało radę :) . Pierwsza przygoda dość emocjonująca, ale chyba dla mnie najprostsza z tych trzech. Przechodziłem ją 2 razy, bo przy pierwszym przejściu nie udało się dobrać do skarbów.

Druga mnie zaskoczyła, spodziewałem się tak jak opisywano, że pierwszy etap będzie dość ciężki, a następny pójdzie z górki. Ale gdzie tam :) Pierwszy etap poszedł dość gładko, natomiast drugi to była istna mordęga, stosunkowo szybko uporałem się z Królem Goblinów, ale to chyba jeszcze bardziej pomogło wrogowi, bo sporo kart dostało dodatkowe bonusy, typu mroczna fala i zaroiło się od wrogów. Było ciężko, były straty w bohaterach, ale się udało.

Trzeci scenariusz mnie przeraził, po pierwszym podejściu stwierdziłem że z moją talią to byłby cud to wygrać, ale nie poddałem się, rozpisałem sobie statystyki mojej talii, ile kart jakiej sfery, rodzaju i kosztu i podszedłem do zadania po raz drugi. Bardzo istotną rzeczą jak zauważyłem było nastawianie się głównie na drugą kartę ze strefy przeciwności. I odpowiadanie na nią jeśli jest zagadką. Jeśli odpowiadamy na zagadkę z pierwszej karty, nie uda nam się i Bilbo będzie musiał się bronić, to po porażce w drugiej Hobbit jest już wyczerpany i od razu przegrywamy grę. Koniec końców, bo bardzo ciężkiej rozgrywce udało mi się dojść do 3 etapu, a następnie szaleńczym biegiem, przy 4 wrogach w zwarciu (Dain to prawdziwy czołg, bronił się przed czterema przeciwnikami na raz :) ) ukończyłem przygodę przy 45 pkt zagrożenia. Dodatkowo każdemu z moich bohaterów, łącznie z Bilbem, zostało na końcu jedynie po 1HP. Było ciężko, ale satysfakcja spora :)

Przygody Hobbita oceniam bardzo pozytywnie, zrobione ciekawie, jedynie trochę ten atak wargów w końcówce trzeciego scenariusza taki niezbyt wargowy był, choć może to i lepiej, bo jakby po tej przeprawie z zagadkami doszedł jeszcze duży warg na zagryzkę to mogłoby być smutno :P

Lucie - Sob 29 Gru, 2012

Chwile w temacie opinii o Hobbicie. Skadinad rozne odczucie od juz przedstawionych. Grafika jak dla mnie prawdziwie rewelacyjna. Klimatyczna i charakterystyczna. Rozgrywka wciagajaca, oryginalna i jak nigdy wczesniej kazda z nich odmienna od pozostalej wiec grac mozna naprawde wiele razy spodziewajac sie roznych efektow. W naszej skromnej opinii (gramy z zona) - najlepszy jak do tej pory dodatek i scenariusze (aczkolwiek juz ostrzymy sobie zeby na spadkobiercow...). Pozdrowienia dla wszystkich.
Lucie - Sob 29 Gru, 2012

Jeszcze slowko o naszych teamach. Jedna druzyna Glorfindel, Denethor i Eowina, drugi team Beorn, Gimli i Theodred i rzecz jasna Baggins z fajka. Przepraszam za brak fontow pl, ale w pospiechu z telefonu. :)
stforek - Pon 31 Gru, 2012

Po wyjściu z kina od razu złożyłem dwie talie Krasnoludów i przeszedłem 3 scenariusze z Hobbita. Dwa razy poległem na zagadkach :evil:

Polecam takie połączenie, scenariusze dosyć wiernie naśladują akcję filmu, i na odwrót, oglądając film kojarzyłem dużo motywów z karcianki.

Co do tragicznej ponoć grafiki dodatku, to pozwolę się nie zgodzić. Myślę że bardziej oddaje bajkowy klimat książki. Nie wszystkim musi podejść.

A grałem takimi taliami:

Deck 1

Heroes

• Bifur Khazad-dűm 2
• Thorin Oakenshield The Hobbit - Over Hill and Under Hill 2
• Dáin Ironfoot Return to Mirkwood 116

Deck

20

3x Erebor Hammersmith (Core Set 59)
2x Miner of the Iron Hills (Core Set 61)
3x Erebor Record Keeper (Khazad-dűm 11)
2x • Bombur (Road to Rivendell 35)
2x Longbeard Elder (Foundations of Stone 102)
2x • Dori (The Hobbit - Over Hill and Under Hill 9)
2x • Fili (The Hobbit - Over Hill and Under Hill 6)
1x • Kili (The Hobbit - Over Hill and Under Hill 7)
2x • Gandalf (Core Set 73)
1x • Gandalf (The Hobbit - Over Hill and Under Hill 10)

15

3x • Steward of Gondor (Core Set 26)
3x • Narvi's Belt (Khazad-dűm 3)
2x • Legacy of Durin (The Watcher in the Water 61)
2x • Hardy Leadership (Shadow and Flame 130)
3x Cram (The Hobbit - Over Hill and Under Hill 11)
2x • Thror's Map (The Hobbit - Over Hill and Under Hill 13)

16

3x Sneak Attack (Core Set 23)
2x Radagast's Cunning (Core Set 65)
2x Lure of Moria (Road to Rivendell 30)
3x Daeron's Runes (Foundations of Stone 108)
2x We Are Not Idle (Shadow and Flame 129)
2x Durin's Song (Khazad-dűm 4)
2x Secret Paths (Core Set 66)

Total 51

Deck 2

Heroes

• Thalin Core Set 6
• Gimli Core Set 4
• Nori The Hobbit - Over Hill and Under Hill 3

Deck

18

1x • Gandalf (Core Set 73)
2x • Gandalf (The Hobbit - Over Hill and Under Hill 10)
3x Veteran Axehand (Core Set 28)
2x Veteran of Nanduhirion (Khazad-dűm 6)
3x Zigil Miner (Khazad-dűm 9)
2x • Bofur (The Redhorn Gate 6)
2x • Bofur (The Hobbit - Over Hill and Under Hill 8)
3x Erebor Battle Master (The Long Dark 79)

13

2x Dwarven Axe (Core Set 41)
2x Unexpected Courage (Core Set 57)
3x Ancient Mathom (A Journey to Rhosgobel 56)
3x Song of Travel (The Hills of Emyn Muil 81)
3x Dwarrowdelf Axe (Khazad-dűm 7)

20

3x Feint (Core Set 34)
2x Quick Strike (Core Set 35)
2x The Galadhrim's Greeting (Core Set 46)
3x A Test of Will (Core Set 50)
2x Dwarven Tomb (Core Set 53)
3x Khazâd! Khazâd! (Khazad-dűm 8)
3x Foe-hammer (The Hobbit - Over Hill and Under Hill 15)
2x Goblin-cleaver (The Hobbit - Over Hill and Under Hill 16)

Total 51

EDIT: jednak Bifur zamiast Oriego.

crabtree - Pią 04 Sty, 2013

Dodatek kupiony, ale jeszcze nie rozpakowany. W sumie miałem go nie kupować, ale gdy się dowiedziałem że jest w nim Beorn to nie wahałem się ani chwili! Z tego co się zdążyłem zorientować po wpisach użytkowników, nowe przygody są dość wymagające. I jeśli to prawda to ja już zacieram ręce!
crabtree - Pon 14 Sty, 2013

Pierwsze dwie przygody zaliczone! Niestety nie udało się splądrować Jaskini Trolli i skarby na razie nie wpadły nam w ręce. Drugi scenariusz zaliczyliśmy za drugim podejściem. Podobają mi się te przygody, poziom trudności jest dużo niższy niż w SN, ale scenariusze sprawiają wrażenie mniej losowych. Gracze mają większą kontrolę nad tym co się dzieje. Musimy poprawić przygodę z Trollami bo trzeba sprawdzić skarby w działaniu :D
Kulgan - Pon 14 Sty, 2013

crabtree napisał/a:
Musimy poprawić przygodę z Trollami bo trzeba sprawdzić skarby w działaniu :D

Wczoraj z kumplem przeszliśmy jeszcze raz wszystkie przygody z Hobbita - zaczynając od tego, że musimy zdobyć Skarby i tak właśnie zagraliśmy, by następnie z nich skorzystać. I muszę przyznać, że działają miło - +2 do ataku dla dwóch Bohaterów z bonusem żetonu lub karty za ubitego Orka oraz dodatkowe słoneczko dla Bilba - fajna sprawa :) A 0 kosztu i dobranie po Skarbie na początku drugiej Przygody pozwala cieszyć się ich działaniem od początku :mrgreen:

crabtree - Wto 15 Sty, 2013

Dlatego w najbliższy weekend będziemy poprawiać tę przygodę! Takim skarbom nie wolno odpuścić.
Czy ktoś pamięta jak nazywają się poszczególne przygody w Hobbicie?

psborsuk - Wto 15 Sty, 2013

"Ponad gór zamglony szczyt", "Lećmy póki wstanie świt", "By jaskiniom lochom grotom" o ile dobrze pamiętam :wink:
Kulgan - Wto 15 Sty, 2013

Pieśń krasnoludów u Bilba II

Ponad gór omglony szczyt
Lećmy, zanim wstanie świt,
By jaskiniom, lochom, grotom
Czarodziejskie wydrzeć złoto!

Dopiero na filmie dotarł do mnie ten przekaz :mrgreen:

crabtree - Pon 28 Sty, 2013

Kurdę ciągle nie możemy się dobrać do skarbów w przygodzie z Trollami! A to klucz do jaskini wyjdzie w złym momencie (gdy Trolli nie ma w grze), a to za dużo osób wpadnie do worków i przygoda się komplikuje. Najważniejsze to ubić Trolla z cechą zabraniającą atakować Trolli więcej niż jedną postacią. Jak to się wykona to później jest już znacznie łatwiej.
stforek - Czw 31 Sty, 2013

Trzeba kombinować z Obozem Trolli (chyba tak to się nazywa?), żeby Bilbo mógł uwalniać z worków. I chodzić na obszary, które mu dają zasoby. I chyba coś jeszcze..


Mi się raz udało :mrgreen:

crabtree - Nie 03 Lut, 2013

W końcu dobraliśmy się do skarbów! Wymagało to 21 prób ale wreszcie jest sukces. Przejście tej przygody bez plądrowania jaskini nie sprawiało nam problemów, ale wiadomo że pozostawał niedosyt. Ponieważ zawsze zagrożenie nam uniemożliwiało pełny sukces, postanowiłem zabrać na wyprawę tylko 2 bohaterów - Thalina i Beregonda. Siora miała Eowinę, Eleanorę i Glorfindela. Ten zestaw bohaterów wystrzelił za pierwszą próbą. Thalin kasował Podejrzane Wrony. Beregond blokował jednego Trolla, a Eleanora podmieniała co bardziej upierdliwe podstępy. Bardzo pomocny był Radagast. Wygraliśmy wraz z nastaniem świtu, czyli tak jak w książce :)
Kulgan - Nie 03 Lut, 2013

crabtree napisał/a:
W końcu dobraliśmy się do skarbów! Wymagało to 21 prób ale wreszcie jest sukces. Przejście tej przygody bez plądrowania jaskini nie sprawiało nam problemów, ale wiadomo że pozostawał niedosyt. Ponieważ zawsze zagrożenie nam uniemożliwiało pełny sukces, postanowiłem zabrać na wyprawę tylko 2 bohaterów - Thalina i Beregonda. Siora miała Eowinę, Eleanorę i Glorfindela. Ten zestaw bohaterów wystrzelił za pierwszą próbą. Thalin kasował Podejrzane Wrony. Beregond blokował jednego Trolla, a Eleanora podmieniała co bardziej upierdliwe podstępy. Bardzo pomocny był Radagast. Wygraliśmy wraz z nastaniem świtu, czyli tak jak w książce :)

Gratulacje :grin: Witaj w Klubie :mrgreen:

JollyRoger1916 - Nie 03 Lut, 2013

Kurczę ja grywam w Hobbita tylko bohaterami i sprzymierzeńcami, którzy byli w książce i wcale nie jest prosto, jednak uparty jestem, przerażam sam siebie, że próbuję na siłę wykręcić z tej gry to czym nie jest, zamiast cieszyć się rozgrywką ;)
schen - Nie 03 Lut, 2013

Akurat krasnoludy, które w książce były, radzą sobie bez jakiś większych problemów (nooo, może nie licząc zagadek :P )
Kulgan - Nie 03 Lut, 2013

JollyRoger1916 napisał/a:
Kurczę ja grywam w Hobbita tylko bohaterami i sprzymierzeńcami, którzy byli w książce i wcale nie jest prosto, jednak uparty jestem, przerażam sam siebie, że próbuję na siłę wykręcić z tej gry to czym nie jest, zamiast cieszyć się rozgrywką ;)

Niektórzy tak mają :razz: Ale wariaci tacy jak Ty są potrzebni tej grze, żeby stanowili przeciwwagę dla takich, którzy chcą wycisnąć z gry ile się da, niekoniecznie zwracając uwagę na klimat :mrgreen:

crabtree - Nie 03 Lut, 2013

Dla mnie klimat to sama rozgrywka, w zupełności mnie to zaspokaja. Nie mam żadnych oporów żeby zabierać ze sobą orły do Morii, albo krasnoludy do Gondoru (w porywach Gimli). W tej grze można zadbać o pełną zgodność z faktami, ale mi to do szczęścia nie jest potrzebne. Gdyby trzymać się rygorystycznych zasad to niektórzy bohaterowie nie powinni w ogóle brać udziału w rozgrywce, np. Elrond czy Denethor. Innym też łatwo by nie było przejść przez "sito rygoru" :)
Odi - Pią 29 Mar, 2013

Jak myslicie, da radę bawić się dobrze (czyli złożyć w miarę sensowne talie, dające szanse powodzenia), kupując pojedynczego Core Seta i oba hobbickie dodatki?
(no, i potem oczywiście trzeci)

Zastanawiam się nad zakupem LOTRa do wspólnego grania z dziewczyną i zależy mi na optymalnej kombinacji w miarę niskiego niskiego kosztu, spójności kart i ciekawych przygód tworzących pewną całość. Z tego co czytam hobbickie dodatki wydają się byc pod tym względem idealne, i chyba lepsze (tańsze, bardziej emocjonujące), niż np pojedynczy cykl pierwszy (lub drugi, z Khazad-Dumem). Wątpliwości budzi tylko kwestia składania talii. Z tego co widzę, łącznie z core setem miałbym do dyspozycji ok 25-26 wzorów każdej z czterech dziedzin (+neutrale). Doświadczenie uczy, że to już jest jakaśtam pula kart i coś można pokombinować. Dobrze myślę?

Zbyt wielu pieniędzy na LOTR nie chce wydawać, bo palmę najważniejszego LCG z pewnością dzierżyc będzie Netrunner, a na kompletowanie obu serii szkoda i czasu, i pieniędzy.
Prawdę powiedziawszy, poprzez LOTRa planuję w dłuższej perspektywie wciągnąć dziewczynę do NR, ale o tym cicho szaa :cool:

Berestaszek - Pią 29 Mar, 2013

Złożysz coś chociaż nie będzie to dobre. 3 dodatku hobbita nie będzie saga się zamknęła w 6 scenariuszach. Jeżeli chcesz namówić dziewczynę do gry w netrunnera to powinieneś skupić się raczej na grze PvP a nie kooperacyjnej. Siła lotra polega na scenariuszach, których już jest wystarczająco dużo by się nie nudzić. Takie jest moje zdanie
Kulgan - Pią 29 Mar, 2013

Odi napisał/a:
Jak myslicie, da radę bawić się dobrze (czyli złożyć w miarę sensowne talie, dające szanse powodzenia), kupując pojedynczego Core Seta i oba hobbickie dodatki?
(no, i potem oczywiście trzeci)

Zastanawiam się nad zakupem LOTRa do wspólnego grania z dziewczyną i zależy mi na optymalnej kombinacji w miarę niskiego niskiego kosztu, spójności kart i ciekawych przygód tworzących pewną całość. Z tego co czytam hobbickie dodatki wydają się byc pod tym względem idealne, i chyba lepsze (tańsze, bardziej emocjonujące), niż np pojedynczy cykl pierwszy (lub drugi, z Khazad-Dumem). Wątpliwości budzi tylko kwestia składania talii. Z tego co widzę, łącznie z core setem miałbym do dyspozycji ok 25-26 wzorów każdej z czterech dziedzin (+neutrale). Doświadczenie uczy, że to już jest jakaśtam pula kart i coś można pokombinować. Dobrze myślę?

Zbyt wielu pieniędzy na LOTR nie chce wydawać, bo palmę najważniejszego LCG z pewnością dzierżyc będzie Netrunner, a na kompletowanie obu serii szkoda i czasu, i pieniędzy.
Prawdę powiedziawszy, poprzez LOTRa planuję w dłuższej perspektywie wciągnąć dziewczynę do NR, ale o tym cicho szaa :cool:

Ja kupiłem dla dzieciaków od Siostry Khazad-dum i kilka wybranych dodatków (małych), żeby można było złożyć dwie dobre talie: krasnoludzką i elfową. Wyszło to koło 300 - 350 zł., ale bez Core Seta (karty Bohaterów i trochę pozostałych dodałem z moich powtórek). Cieszyły się jak gwizdki i tak im zostało do dzisiaj. Powiem więcej, zainwestowały swoje własne pieniądze w inne dodatki i mam z głowy prezent na wszelkie uroczystości :mrgreen: Więc uważaj, bo jak się dziewczynie spodoba, to będziesz musiał odwrócić priorytety, ale to cicho, szaa :cool:

Odi - Pią 29 Mar, 2013

Ooo... Byłem pewien, że to trylogia będzie... No proszę - czyli dwa rozszerzenia tylko. To kusi jeszcze bardziej.

Domyślam się, że nie da się złożyć nic wybitnie dobrego z 25-26 wzorów na sferę, aczkolwiek powinno udać się złożyć kilka talii o odmiennym działaniu. To wystarczy.

Nie tyle chodzi o pvp, co raczej wciągnięcie jej w świat deckbuildingu. Niech patrzy, jak się karty składają, jak się kombują, niech wymyśla coś sama. Potem przyjdzie czas na lcg pvp.

Berestaszek - Pią 29 Mar, 2013

Są lepsze i tańsze gry które by mogły wprowadzić w świat deckbuildingu np nightfall. albo nawet rune age
Gość - Pią 29 Mar, 2013

Tak wiem, znam :cool:

Nie bez powodu pytam się jednak konkretnie o LOTR LCG i Hobbity, ewentualnie o inne propozycje zestawów startowych :)

maclis - Czw 05 Gru, 2013

Pierwszy Hobbit to mój drugi dodatek do władcy. Do tej pory miałem tylko Samotną skałę. Po wielu rozgrywkach postanowiłem ocenić ten dodatek.
Bardzo podoba mi się, że do pomocy otrzymujemy Bilba. Mimo, że nie jest on mocny, to zawsze jest miłym urozmaiceniem.

Scenariusz I
To najlepszy scenariusz w jaki grałem do tej pory. Ulepszona wersja starcia u stóp samotnej skały. Klimat duży, aczkolwiek w „starciu” był lepszy. Tu jednak mechanika jest świetna. Mechanizm worków jest lepszy od kart „pochwycony!” ze starcia. Talia spotkań tego scenariusza jest naprawdę
mocna, trolle niesamowicie silne. Szczególnie ich efekty. Dobrze, że w samej talii jedynymi przeciwnikami są wrony. Na easy scenariusz daję radę przejść co 2 raz, ale na normalu wygrałem tylko 2 razy. Niestety na 3 osoby scenariusz wydaje się być niegrywalny, ponieważ w talii jest dużo obszarów, a jak się ciągnie 3 karty to łatwo jakiś głupi podstęp wyciągnąć, a do tego jest mnóstwo obszarów.

Scenariusz II
Z tego co wiem wielu uważa ten scenariusz za jeden z najlepszych w całym Władcy. Dwie różne talie spotkań to fajny pomysł. Na easy ten scenariusz to bułka z masłem. Na normalu jest ciężko.
Przeprawa przez góry jest faktycznie ciężka, ale jednak trochę za bardzo losowa. Jaskinie są według mnie najciekawsze w tym scenariuszu. Jeśli zebraliśmy mnóstwo sprzymierzeńców, to pójdzie łatwo. Jeśli nie czeka nas epicka walka. Niestety i tu dużą rolę odgrywa szczęście. Jeśli na smym końcu etapu 2 scenariusza wyskoczy nam karta zabierająca wszystkie zasoby Bilbowi, to w 3 etapie będziemy mieli nikłe szanse. Ogólnie uważam, że scenariusz jest fajny, ma klimat, ale na kolana nie powala. Ten scenariusz to po prostu jedna wielka wyprawa, nie ma tu takich smaczków mechanicznych jak w I scenariuszu. Jednocześnie uważam, że z całego dodatku ten scenariusz jest najmniej trudny.

Scenariusz III
Najciekawszy mechanicznie ze wszystkich 3. I jednocześnie niesamowicie trudny. I bardzo losowy.
Grałem 7 razy na easy i tylko raz wygrałem. Mechanizm zagadek jest świetny. Ogólnie to jeden z najlepszych scenariuszy w jakie grałem. Niestety, żeby go przejść trzeba mieć talię specjalną pod zagadki (bynajmniej gdy ma się tyle dodatków co ja). Prawie całą talię miałem pod bezproblemowe ukończenie etapu z zagadkami. Tylko 4 czy 5 kart nie pasowały zbytnio do zagadek. I dlatego, też tan scenariusz jest dla mnie mało regrywalny, szczególnie, że nawet przy odpowiedniej talii, potrzeba
trochę szczęścia.
Bohaterowie
3 krasnoludy są bardzo mocne i przydatne. Dzięki nim można stworzyć dobrą talię na krasnalach bez jakichkolwiek innych dodatków. Taka talia radzi sobie z 1 i 2 hobbitowym scenariuszem.
Beorn jest ciekawy, jednak przydatny jest według mnie tylko w grze na 2 lub więcej osób.
W innym przypadku i tak warto go wypróbować bo mocno się różni od innych bohaterów.

Karty graczy:
Dzięki krasnoludzkim sprzymierzeńcom i bohaterom możemy zrobić dobrą talię na krasnalach. Szczególnie wyróżnię tu Filiego i Kiliego. Nowy Gandalf jest dobry w połączeniu z talią o małym startowym PZ. Fajne też są wydarzenia taktyki. Niektóre karty jak np. karty ducha z wyjątkiem Kiliego są słabe. Przydatne są też karty Bilba. Jeśli chodzi o karty to Hobbit stoi na dobrym poziomie.

Tryb kampanii jest fajny, ale na solo ciężko zdobyć skarby i przejść 3 scenariusz.
Grafika kart stoi na wysokim poziomie. Nie rozumiem czemu niektórzy na nią narzekają. Tylko trolle mogłyby wyglądać inaczej.
Uważam, że Hobbita warto kupić, nawet jeśli posiada się tylko parę innych dodatków, a nawet tylko jeden, jakikolwiek który zawiera pieśń (aczkolwiek pieśń taktyki może tu być mało przydatna.

Kaspian - Nie 21 Wrz, 2014

Mam dwa pytania:
Czy uważacie że kartami z podstawki, czarnych jeźdźców i drogi mrocznieje uda mi się przejść scenariusze z Hobbita ?
Która część sagi Hobbit wydaje wam się trudniejsza ?

wojo - Pon 22 Wrz, 2014

Hej ja testowałem Hobbita solo, na kartach Hobbit + podstawka. W pierwszym pudełku udało mi się przejść 2 z 3 scenariuszy (3 też by się dało ale trzeba by masę szczęścia przy zagadkach, jako że trudno przy tak małej puli kart skonstruować talie pod zagadki). W drugim dało się chyba wszystko przejść (z tym że można zapomnieć o zdobywaniu więcej niż 1 skarbu).

Natomiast zdecydowanie NIE polecam grania w drugiego hobbita bez posiadania pierwszego. Będzie mega trudno.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group