galakta.pl
Forum wydawnictwa gier planszowych Galakta

Władca Pierścieni LCG - Twórczość fanowska - Dodatki stworzone przez graczy

kowal85 - Pon 25 Kwi, 2011
Temat postu: Dodatki stworzone przez graczy
Lord of the Rings: The Card Game Scenario - The Lost Road

http://ratdorg.blogspot.c...nario-lost.html

Lord of the Rings: The Card Game Scenario - The Old Forest

http://ratdorg.blogspot.c...e-scenario.html

A wszystko to, zaczerpnięte stąd http://www.fantasyflightg...=4&efidt=480671

Nemomon - Pon 25 Kwi, 2011

Szybko…
DaRKeR - Pon 25 Kwi, 2011

święta :) mieli za dużo wolnego czasu ;]
Kulgan - Pon 25 Kwi, 2011

"Stary Las" wygląda na ciekawy - trzeba będzie go przetestować :D
Catra - Wto 26 Kwi, 2011

Nie spodziewałem się tych scenariuszy tak szybko :D Teraz je tylko druknąc na grubym kredowym kartonie i voila :D
Marcussz - Wto 26 Kwi, 2011

Nie powiem fajnie, ale jak by jeszcze jakaś dobra dusza to przetłumaczyła i graficznie zamieniła na Polski, to by była pełnia szczęścia :mrgreen:

Jakoś rozumiem co tam jest napisane więc sobie pewnie poradze, ale nie lubię mieszać w żaden sposób wersji językowych. Jeśli ktoś da radę - będę bardzo wdzięczny. (I zapewne nie tylko ja)

Catra - Wto 26 Kwi, 2011

Niech ktoś wyśle tłumaczenie twórcy i poprosi go o przerobienie karty oraz przesłanie na maila :) . Ewentualnie sam napisze do niego jak wrócę z pracy.
Fiszu 2 - Wto 26 Kwi, 2011

Dla fanatyków tydzień to aż za dużo:-)
Prawdziwi fanatycy mieli też pewnie kilka dni wcześniej:-)
Trzeba znać tylko kogoś w hurtowni czy jeszcze wyżej/wcześniej typu drukarnia:-)

Gość - Wto 26 Kwi, 2011

Fajna sprawa.
Aż sobie wydrukuję :mrgreen:

Sky - Wto 26 Kwi, 2011

Fiszu 2 napisał/a:
Dla fanatyków tydzień to aż za dużo:-)
Prawdziwi fanatycy mieli też pewnie kilka dni wcześniej:-)
Trzeba znać tylko kogoś w hurtowni czy jeszcze wyżej/wcześniej typu drukarnia:-)


Znać chiński? :mrgreen:

Vilk - Wto 26 Kwi, 2011

Miło, że już zaczęło się wzbogacanie gry :)
Czy ktoś odzywał się do autora? Catra? Nie chciałbym robić zamieszania i dublować ewentualnych maili z pytaniami.

Na razie ciężko wyodrębnić szablony kart z dostępnych w niskiej rozdzielczości skanów, ale spróbuję się pobawić. Gdyby były szablony, to dalej poszłoby prosto (grafiki, tekst, nawet symbole) i moglibyśmy tworzyć fan-karty.

Ewentualnie zapytam człowieka czy byłby skłonny udostępnić szablony swoich produkcji do potrzeb stworzenia ich polskich wersji.

Catra - Wto 26 Kwi, 2011

Nie dałem rady. Dzisiaj rozliczałem PITa :P
Vilk - Sob 30 Kwi, 2011

Chłopaki się rozpędzają :)

http://boardgamegeek.com/...ebrew-adventure

Autor pierwszych setów (patrz post kowala85 na początku tematu) opublikował też swoje prace na forum FFG i tam na razie pociągnąłem go za rękaw. Widzę jednak, że palce świerzbią i innych zapaleńców, więc na razie poczekam z photoshopem i tłumaczeniem, aż wyklaruje się jakiś wzorzec postępowania (ustali się ujednoliconą czcionkę czy szablony takie same dla wszystkich chętnych do tworzenia).

Swoją drogą, ciekawe, co na to FFG? Będzie wspierać fanów, przejdzie obojętnie czy zacznie tępić nieautoryzowane inicjatywy?

guciomir - Sob 30 Kwi, 2011

Raczej będą ignorować, bo jest im to na rękę.
kowal85 - Czw 05 Maj, 2011

Nowe dodatki stworzone przez
Cytat:
NinjaDorg
:

Lord of the Rings: The Card Game Scenario 3 - Forgotten Ruins
http://ratdorg.blogspot.c...scenario-3.html

Wersje gotowe do druku :)
http://ratdorg.blogspot.c...-printable.html

A to wszystko znajdziecie w tym topicu:
http://www.fantasyflightg...=4&efidt=485451

Vilk - Czw 05 Maj, 2011

NinjaDorg był tak uprzejmy, że na nasze prośby udostępnił plik roboczy photoshopa i można już teraz łatwo zrobić spolszczenie. Tylko czcionka, której używa (Mentor Sans) jest komercyjna, więc szukam jakiejś innej, zgrabnie pasującej do designu.
Niestety mam mnóstwo pracy w bardziej służbowych papierach i zajmę się tym dopiero w przyszłym tygodniu.

brzozek - Czw 05 Maj, 2011

Vilk napisał/a:
NinjaDorg był tak uprzejmy, że na nasze prośby udostępnił plik roboczy photoshopa i można już teraz łatwo zrobić spolszczenie. Tylko czcionka, której używa (Mentor Sans) jest komercyjna, więc szukam jakiejś innej, zgrabnie pasującej do designu.
Niestety mam mnóstwo pracy w bardziej służbowych papierach i zajmę się tym dopiero w przyszłym tygodniu.



a to dobra wiadomość :)

Ajgor - Czw 05 Maj, 2011

Uuu... Czekamy na v. PL :mrgreen: Z góry dziękujemy!
Vilk - Sro 11 Maj, 2011

Zgodnie z obietnicą, pierwszy przetłumaczony scenariusz (Old Forest by NinjaDorg) do wydruku:

http://file4u.pl/download...w.file4u.pl.pdf
http://file4u.pl/download...w.file4u.pl.doc

Lepiej chyba z Worda, bo szablony, na podstawie których robiłem karty i tak są słabej jakości, a kolejne kompresje plików robią im jeszcze gorzej.
Trochę z tym jednak roboty, bo i czcionki się czasem rozjeżdżają, tekst nieraz trudno ładnie rozplanować, grafiki też muszę obrabiać od podstaw, żeby były jak najbardziej podobne do oryginalnie załączonych przez naszego angielskiego kolegę - więc będę tu zaglądał i od czasu do czasu podrzucał następne scenariusze.

Powodzenia i dobrej zabawy :)

kowal85 - Sro 11 Maj, 2011

NinjaDorg udostępnił czwarty już scenariusz własnej roboty, :)

Lord of the Rings: The Card Game Scenario 4 - The Elven Assembly

http://ratdorg.blogspot.c...scenario-4.html

Oficjalne info zaczerpnięte stąd:

http://www.fantasyflightg...=4&efidt=487247

Enjoy ^^

Ajgor - Sro 11 Maj, 2011

Vilk napisał/a:
Zgodnie z obietnicą, pierwszy przetłumaczony scenariusz (Old Forest by NinjaDorg) do wydruku:


Czcionka przypomina mi Runebound. Dziękujemy! :mrgreen:

Catra - Czw 12 Maj, 2011

Vilk napisał/a:
Zgodnie z obietnicą, pierwszy przetłumaczony scenariusz (Old Forest by NinjaDorg) do wydruku:

http://file4u.pl/download...w.file4u.pl.pdf
http://file4u.pl/download...w.file4u.pl.doc

Lepiej chyba z Worda, bo szablony, na podstawie których robiłem karty i tak są słabej jakości, a kolejne kompresje plików robią im jeszcze gorzej.
Trochę z tym jednak roboty, bo i czcionki się czasem rozjeżdżają, tekst nieraz trudno ładnie rozplanować, grafiki też muszę obrabiać od podstaw, żeby były jak najbardziej podobne do oryginalnie załączonych przez naszego angielskiego kolegę - więc będę tu zaglądał i od czasu do czasu podrzucał następne scenariusze.

Powodzenia i dobrej zabawy :)


Można mi te pliki przesłać na catrapl@gmail.com ? Cos mi nie bangla ta strona file4u :(

dudaplx2 - Sob 14 Maj, 2011

Dzięki, właśnie sobie drukuję i idę grać. :wink:

Edit:
Scenariusz taki sobie i trochę monotonny, a na dodatek strasznie łatwy. Poradziłem sobie w jakieś 50 min.
No i pozostaje pytanie co to ma wspólnego ze starym lasem :neutral: ?

Vilk - Czw 19 Maj, 2011

Jeżeli masz na myśli Stary Las (Bombadil, wierzba i tak dalej) to nic. Jest to zapewne jakiś zwykły stary las w ramach Mrocznej Puszczy.

A oto drugi scenariusz - Zapomniane Ruiny - już po polsku. Miłej zabawy :)

http://71022.file4u.pl/do...w.file4u.pl.doc

Vilk - Pon 30 Maj, 2011

Scenariusze: Stary Las, Zagubiona Droga i Zapomniane Ruiny do zgarnięcia STĄD. Przedsięwzięcie trwa dalej.
Bungi - Pon 30 Maj, 2011

Hell yeah!
grodzek - Wto 31 Maj, 2011

Na jakim papierze drukujecie dodatkowe przygody aby to jakoś estetycznie wyglądało?

Wiadomo, można wydrukować na zwykłym papierze i drukarce, ale może coś bardziej sztywnego...?

Podzielcie się informacją :)

Galron - Wto 31 Maj, 2011

papier fotograficzny i zwykla drukarka
Vilk - Wto 31 Maj, 2011

Ewentualnie poszukaj profesjonalnego punktu usług poligraficznych. Wybierzesz sobie papier, jaki chcesz, jakość przewyższy wszystko to, co możesz zrobić w domu, a zapłacisz ze 3 zł za stronę.
Galron - Wto 31 Maj, 2011

co wiecej w punkcie poligraficznym jak przyniesiesz ze soba karty to wydrukuje ci idealnie na takim samym papierze jak oryginal.
Vilk - Pon 06 Cze, 2011

Scenariusz Zgromadzenie Elfów (The Elven Assembly) do pobrania: KLIK
Wacho - Pon 06 Cze, 2011

Mam pytanie - jeszcze nie próbowałem drukować - czy te karty są zwymiarowane względem talii?
Czy ktoś już był w poligrafiku na druku? - A jeśli tak to ile zapłacił...:-)

Vilk - Pon 06 Cze, 2011

Zawsze daję gotowy plik do wydruku. Tylko pociąć i grać. Na razie nikt nie zgłaszał problemów z wielkością kart.

NinjaDorg założył nowy magazynek:

Ungoliant's Lair

Przez niego nie mam czasu stworzyć jakichś własnych scenariuszy :) A chodzi mi po głowie taki jeden dłuższy (gdzieś tak od 1A do 6A, mniej liniowy - z możliwością wyboru ścieżki/ścieżek)

Wacho - Pon 06 Cze, 2011

Miodzio - dzięki :grin:
jeszcze tylko info. o profesjonalnym wydruku... i w tygodniu poszalejemy :grin:

Kulgan - Pon 06 Cze, 2011

Vilk napisał/a:
A chodzi mi po głowie taki jeden dłuższy (gdzieś tak od 1A do 6A, mniej liniowy - z możliwością wyboru ścieżki/ścieżek)


To skup się na swoim pomyśle :) czekamy na coś dłuższego i jak jeszcze wariantowego, no to tym bardziej :mrgreen:

Kacper86 - Wto 06 Gru, 2011

Ciekawy dodatek (wyglada na trudny):

The Culling at the Barrow-Downs - video
The Culling at the Barrow-Downs - pdf

Karharoth - Sro 07 Gru, 2011

Grałem, i to chyba najlepszy scenariusz graczy. Nie jest trudny, dużo kart w talii przeciwności jest użytecznych dla gracza, za to klimacik całkiem całkiem. Takie 6/10 . Drugi scenariusz tego samego autora równiez mogę polecić, nic wielkiego ale pograć można ;)
Corran - Sro 09 Sty, 2013

Jestem tu nowy (tu i w ogóle w temacie LotR LCG), ale już wiem, że chętnie pograłbym w te dodatkowe scenariusze.
Niestety linki do polskich wersji chyba powygasały, więc mimo, że temat nie jest aktywny od półtora roku, to łudzę się, że ktoś tu zajrzy i wspomoże mnie podpowiadając skąd mogę je pobrać.
PROSZĘ :)

balint - Sro 09 Sty, 2013

hmm.. jak ktoś ma polskie wersje to proszę także.
na razie podrukowałem sobie eng.

psborsuk - Czw 10 Sty, 2013

To i ja bym się chętnie podłączył :mrgreen:
Berestaszek - Czw 10 Sty, 2013

z tego co się orientuje projekt tłumaczenia wygasł.
Corran - Czw 10 Sty, 2013

Może nie jest kontynuowany, ale w odpowiedziach widać, że zostało stworzonych przynajmniej kilka przetłumaczonych scenariuszy. Jestem przekonany, że ludzie tego sobie nie pokasowali i liczyłem, że ktoś to udostępni...
Pan P - Czw 10 Sty, 2013

Popieram, fajnie by było gdyby ktoś to jeszcze raz udostępnił.
Corran - Pon 14 Sty, 2013

No to mam dobre wieści :)
Skontaktowałem się z Vilkiem, który poprzednio udostępniał te przetłumaczone scenariusze i chociaż już podobno nie gra we Władcę Pierścieni, to zachował stare pliki i mi je przekazał.
Postanowiłem więc (w odpowiedzi na wywołane przeze mnie zainteresowanie) wrzucić to na jakiś darmowy serwer:
http://filedefend.com/000m27i1l4d7/LOTR_LCG.7z
(nie wiem jak długo trzymają tam pliki, więc spiszcie się :mrgreen: )
Są tam cztery scenariusze zapisane w różnych wersjach (każdy obrazek osobno, pliki ze wszystkimi kartami na jednej stronie jpg i/lub doc, a także trochę psd jakby się komuś przydały).

Przy okazji: gdyby znalazł się chętny do tłumaczenie innych scenariuszy (mi się bardzo podobają te zrobione przez Feonix dostępne na forum BoardGameGeek), to może udałoby się wskrzesić pomysł tworzenia ich polskich wersji?

psborsuk - Wto 15 Sty, 2013

Z podziękowaniem! A jesli pojawią się kolejne, również chętnie je przygarnę :grin:
finallyh - Wto 15 Sty, 2013

Można prosić o wznowienie? Wygląda jakoby pliku już nie było.

EDIT:Rzeczywiście pliki wciąż są aktywne - dzięki :smile:

dwarfpm - Wto 15 Sty, 2013

Są, ale trzeba 15 razy klikać, żeby to ściągnąć. Dziwna ta strona ja też się wczoraj męczyłem.
Corran - Sro 16 Sty, 2013

Przepraszam jeśli trafiłem na dziwny serwer (kumpel polecił, bo nie trzeba się rejestrować, żeby wrzucić pliki).
Mogę to dodać gdzieś jeszcze (jakieś sugestie gdzie?)

A są chętni do tłumaczenia?
Wspominałem o fajnych scenariuszach Feonix, a właśnie otrzymałem obietnicę, że wkrótce udostępni ich źródła (gotowe obrazki i linki do zbiorów w postaci plików pdf są dostępne ze strony, o której już pisałem, czyli TUTAJ), więc jak ktoś to przetłumaczy, to w wolnych chwilach mogę się trochę pobawić i spróbować przeróbki samych kart (nie bardzo mam czas, żeby zająć się oboma sprawami).

kufel - Sro 16 Sty, 2013

dwarfpm napisał/a:
Są, ale trzeba 15 razy klikać, żeby to ściągnąć. Dziwna ta strona ja też się wczoraj męczyłem.

Dostajesz stuff w komplecie i jeszcze narzekasz...

dwarfpm - Sro 16 Sty, 2013

To nie narzekanie, raczej instrukcja do tego, żeby jeszcze raz spróbować ściągnąć. Przepraszam jeśli tak zabrzmiało. Szczególnie użytkownika, który to wrzucił.
zvish - Czw 17 Sty, 2013

Fajne te przygody. Szkoda tylko że nie troche trudniejsze. Ale na jakieś dwie godzinki zabawa była. Ogólnie świetna robota. Mam nadzieje że więcej takiego stuffu się po necie znajdzie. Można by coś samemmu zrobić. Tak się zastanawiam.

Ale mam pytanie apropos tych przygód. Mianowicie w przygodzie "Zgromadzenie ellfów", na 1B jest napisane "Wymuszny".
Moje pytanie, czy tam nie powinno być "Po odkryciu", każdy gracz wchodzi z jednym wrogiem w zwarcie.
Ponieważ wedle instrukcji definicja zasady jaka się wiąze z "Wymuszony" mówi że jeżeli zajdą warunki napisane w pierwszej częście tekstu przed jakimś słowem jak "wtedy", należy rozpatrzeć efekt.
Tutak natomiast nie ma warunków jakie muszą zajść aby każdy gracz wziął na siebie potwora. Sądzę zatem że powinni być po prostu "Po odkryciu".

Jak sądzicie?

Corran - Czw 17 Sty, 2013

Moim zdaniem rzeczywiście "po odkryciu" brzmi sensowniej.

A co do nadziei "że więcej takiego stuffu się po necie znajdzie", to sugeruję zajrzeć do podanego przeze mnie linka. Na tamtym forum mają naprawdę sporo scenariuszy. Jest nawet RANKING, który je uwzględnia, a wspomniane prace wykonane przez Feonix, to w większości nie tylko same karty wyprawy, ale dodatkowo całe talie spotkań (i przy okazji nowi bohaterowie).
Stąd moja kilkukrotna prośba o pomoc w ich spolszczeniu...

Szuli - Pią 18 Sty, 2013

A są chętni do tłumaczenia?
Wspominałem o fajnych scenariuszach Feonix, a właśnie otrzymałem obietnicę, że wkrótce udostępni ich źródła

To mój pierwszy post więc witam wszystkich.
Mogę sprubować.

Corran - Pią 18 Sty, 2013

To zapraszam TUTAJ :)
Możesz wybrać scenariusz według własnego uznania. Co prawda ten pierwszy ma tylko sześć kart scenariusza, ale na początek dobre i to :)

Tak dla informacji: na końcu każdego wątku wskazanego z podanej przeze mnie strony jest link do pliku PDF, który zawiera ostateczną wersję wszystkich kart (same wątki w bezpośrednich linkach, to pierwotny projekt i dyskusja na jego temat). Przy czym chcąc pobrać PDF trzeba być zarejestrowanym, a do tłumaczenia wystarczy zajrzeć do wątku z dyskusją (tam widać wszystkie obrazki).

Szuli - Czw 24 Sty, 2013

Ruiny Nan Wathernu
1A Droga do Trestlbridge.
Szerzą się plotki o armii orków gromadzącej się w ruinach Nan Wathernu na północ od Bree. Domyślacie się, że planóją napad na krainę Bree. Ruszacie więc zbrojnie aby przeciwstawić się temu zagrożeniu.
Przygotowanie:Usun Nazgula z Dol Guldur i wszystkie karty celów z talii spotkań. Umieść w strefie przeciwności 1 kopię Starej Leśnej Drogi i 1 kopię orków z Dol Guldur. Następnie potasuj talię spotkań.
1B Pośpiesznie ruszacie z Bree do miasta Trestlbridge świadomi, że armia orków rośnie w siłę.
Wymuszony: Kiedy odkryjesz kartę (ucieczka z dol guldur) odrzuć ją i zastąp kolejną z talii spotkań.

2A Cień i Groza.
Cytat z ,,Drużyny Pierścienia" :twisted:
Po odkryciu: Każdy gracz musi odrzucić swoją rękę, a następnie wylosować tyle kart ile właśnie odrzucił.
2B Po wkroczeniu do Trestlbridge odkrywasz, że ściga was banda orków.
Po odkryciu:Gracze muszą zdecydować czy walczą ze ścigającymi ich orkami czy też kryją się w lesie. Jeśli stają do walki odkrywaj karty z talii spotkań dopuki nie odkryjesz x wrogów z cechą ork. Jeśli wybiorą ucieczkę odkrywaj karty z talii spotkań póki nie odkryjesz x obszarów z cechą las. Następnie odrzuć wszystkie inne karty, które właśnie zostały odkryte.

3A Pościnane Głowy.
Dotarliście do ruin Nan Wathrenu. Musici tam pokonać Nazgula, który dowodzi armią, co uniemożliwi najazd na Bree.
Po odkryciu: Umieść Nazgula z Dol Guldur w strefie przeciwności.
3B Wymuszony: Kiedy z talii spotkań zostanie odkryta karta (przeprawa przez mroczną puszczę) odrzuć ją i zastąp kolejną z talii spotkań.
Wymuszony: Kiedy Nazgul z Dol Guldur zostanie pokonany, a na tym etapie znajduje się 5 żetonów postępu usuń je z tej wyprawy.

Gracze nie mogą pokonać tego etapu dopuki Nazgul z Dol Guldur znajduje sie w grze.


Uff! Wkońcu to przetłumaczyłem. Scenariusz wygląda ciekawie (w szczególności ta możliwość walki lub ucieczki). I jesze coś, coś na co pewnie czeka wielu graczy :mrgreen: (polskich) 2karty bohaterów.

Ithilieth
leśny elf. Wojownik.
Dystans.
Akcja:Wyczerp Ithilieth i zapłać 1 żeton zasobów z jej puli. Aby zadeklarować ją jako atakującą przeciwko dowolnemu dozwolonemu celowi. Gdy atakuje w ten sposób otrzymuje +1(do ataku).
Cytat.

Anborn
Gondor. Strażnik.
Dystans.
Akcja:Wyczerp Anborna aby umieścić 2 żetony postępu na dowolnym obszarze.
Cytat.
P.S.Zają byś się już samą obróbką kart Corran.

Corran - Pią 25 Sty, 2013

Chętnie się tym zajmę, ale musimy jeszcze trochę poczekać. Dziesięć dni temu Feonix obiecał udostępnić w ciągu tygodnia swoje pliki, ale jeszcze tego nie zrobił. Mam nadzieję, że po prostu zapomniał, a nie zrezygnował :???:
Co prawda gdyby jednak się okazało, że nie dostaniemy oryginalnych plików, to na pewno praca wykonana przez Szuli nie pójdzie na marne. W razie czego poszukam podobnych obrazków i zrobię ten scenariusz po swojemu. Myślę jednak, że ludzie, którzy się tak udzielają na forum jak Feonix, są na tyle uczynni, że dostanę te pliki. Na wszelki wypadek przypomniałem mu się wczoraj pisząc, że gdyby nie miał gdzie wrzucić swoich prac, to mogę mu udostępnić folder na swoim koncie Dropbox (może to ułatwi decyzję i przyspieszy reakcję).

Odnośnie Dropboxa, to stwierdziłem, że jest to dobre miejsce, żeby umieszczać gotowe karty (zamiast darmowych serwerów, gdzie nie wiadomo jak długo pliki będą trzymane i jak się okazuje często trzeba się trochę naklikać i uzbroić w cierpliwość czekając na odliczenie odpowiedniej ilości sekund).

Proponuję więc zajrzeć do udostępnionego przeze mnie folderu: TUTAJ :mrgreen:
Jest tam to co dotychczas udało mi się wykonać korzystając z szablonów znalezionych na forum BoardGameGeek (trochę zmienionych, bo nie mam Photoshopa, więc wszystkie teksty musiałem definiować na nowo dobierając po swojemu czcionki - mam nadzieję, że będą Wam pasować) oraz grafik udostępnionych przez NinjaDorg (on był szybszy w tym względzie niż Feonix). W ten sposób powstały uzupełnione scenariusze zrobione wcześniej przez Vilka (uzupełnione o karty opisowe numer 0 i 4) oraz zamykający serię scenariusz numer pięć. W najbliższych dniach dodam do tego szósty (ostatni jak dotąd) scenariusz dzieła NinjaDorg'a, który jest jego wersją polowania na Golluma (przez weekend powinienem to przetłumaczyć).
Dorzuciłem tam także dwóch nowych bohaterów, których projekty znalazłem w sieci. :grin:

Pod wskazanym linkiem są cztery pliki. Dwa z nich (z tekstem "JPG" w nazwie) zawierają same obrazki wszystkich kart (w dużej rozdzielczości), a w pozostałych umieściłem te karty w plikach Worda dostosowanych do wydruku (wydaje mi się, że dobrze wymierzyłem rozmiar). Przy czym jeden z nich zawiera karty umieszczane tak jak to było u Vilka (każdy scenariusz na jednej stronie), a drugi przygotowałem do wydruku dwustronnego (znowu: mam nadzieję, że na każdej drukarce obie strony się ze sobą zgrają).
Na przyszłość chciałbym przygotowywać już tylko jedną wersję, więc proszę o sugestie, którą z nich wolicie.

Mam nadzieję, że moje dzieła przypadną Wam do gustu.

Na koniec tej przydługiej już wypowiedzi mam jeszcze prośbę.
Tak jak pisałem udostępniam swojego Dropboxa (jeśli Feonix z niego skorzysta, to należy przyjąć po jakieś 10MB na każdą zaprojektowaną przez niego kartę, bo tyle mniej więcej zajmują te pliki PSD, a tych kart byłoby kilkadziesiąt), a jego podstawowa darmowa wersja daje jedynie 2GB przestrzeni na dysku i boję się, że jak jeszcze zechcę tam umieścić coś swojego (już wiem, że będę chciał), to wkrótce może zabraknąć mi miejsca. Jest na to pewna rada. Moje miejsce się zwiększy jeśli zachęcę kogoś do założenia sobie takiego samego konta. Nie jest to kłopotliwe, nie wymaga podawania żadnych danych poza swoim e-mailem, który będzie potem służył jako login (tzn. są pola na imię i nazwisko, ale ja podałem tylko imię, którego zresztą może wcale nie musiałem wypełniać, a poza tym można przecież zapisać się pod dowolnym pseudonimem), no i otrzymuje się miejsce w sieci do umieszczania własnych plików. Przy czym skorzystanie z możliwości założenia konta "z mojego polecenia" daje dodatkowe 500MB nie tylko mi, ale także osobie poleconej :)
Czyli korzystając z tego linka: DropboxOdCorrana możecie założyć sobie konto, na którym od razu będzie dostępne 2,5GB.
Może to dobry sposób, żeby przyczynić się do zwiększenia naszych zasobów dla osób, które nie potrafią pomóc w tłumaczeniach? :)
I mam nadzieję, że taka w sumie reklama dropboxa nie jest sprzeczna z regulaminem forum :oops: (skoro ma to służyć jej uczestnikom...)

Corran - Pią 25 Sty, 2013

Postanowiłem dorobić też pozostałych bohaterów zaprojektowanych przez Feonixa (w tym oczywiście także tych, których przetłumaczył Szuli), więc możecie ich nie tłumaczyć. Zrobię to przez weekend.
Zachęcam też do dzielenia się swoimi pomysłami, nawet jeśli ktoś nie potrafi dorobić do nich oprawy graficznej. Myślę, że mogę w tym pomóc. :)

Wacho - Pią 25 Sty, 2013

witam - a czy mogę mieć prośbę o wrzucenie na DROPBOXA tych pierwszych przetłumaczonych scenariuszy? nie mogę ich zaciągnąć z poprzedniego źródła...
z góry dzięki!

Szuli - Sob 26 Sty, 2013

Założyłem konto.
Mi po głowie chodzą dwa pomysły. 1 trzy scenariuszowy cykl, który połoczył by nowe sety i mechaniki ze starymi.2 zwariowany pomysł na stworzenie odrębnej serii o dawnych dniach. :wink:

gregvip - Nie 27 Sty, 2013

Dla mnie jako fanatyka książki fajny byłby taki cykl który pozwoliłby odtworzyć całą jej fabułę od urodzinowego przyjęcia aż po odpłynięcie elfów z Szarej przystani a nawet jeszcze od Hobbita od kolacji u Bilba. To by było super. Oczywiście zdają sobie sprawę, że idealnie oddać się tego nie da ale chociaż w przybliżeniu. Ach było by pięknie.
Wacho - Nie 27 Sty, 2013

Odwzorowanie książki to fajny pomysł - tzeba by pewnie podzielić całośc i dać czas na wytchnienie spracowanej drużynie :mrgreen: - po zastanowieniu myślę, że najbardziej oczywisty "wychodzi" podział po ksiągach WP - prawie zawsze pod koniec danej księgi zachodzi / następuje jakiś przełom... i w tym czasie można by było:
- obniżać / zwiększać poziom zagrożenia
- zmieniać / dodawać konkretnych bohaterów i/lub przedmioty
- zmieniać / dodawać karty przygód
- zmieniać i modyfikować talię (oczywiście pod pewnymi warunkami) strefę przeciwności itp.

Kulgan - Nie 27 Sty, 2013

gregvip napisał/a:
Dla mnie jako fanatyka książki fajny byłby taki cykl który pozwoliłby odtworzyć całą jej fabułę od urodzinowego przyjęcia aż po odpłynięcie elfów z Szarej przystani a nawet jeszcze od Hobbita od kolacji u Bilba. To by było super. Oczywiście zdają sobie sprawę, że idealnie oddać się tego nie da ale chociaż w przybliżeniu. Ach było by pięknie.

Nie tylko Tobie chodzi to po głowie :razz:

Mój kumpel na początek wymyślił przygodę z wersjami alternatywnymi.

Jesteśmy w punkcie 1A i mamy do położenia X żetonów postępu. Jesli zrobimy to np. w 2 tury, to udajemy się do 2A1, jeśli dłużej, to do 2A2. W 2A1 - ścieżka - coś nas spotyka - i znowu czas, w którym przejdziemy spowoduje, czy spotkają nas włóczący się Orkowie, czy też pójdziemy dalej, żeby się zmierzyć z czymś innym. Natomiast w 2A2 - las - mamy do zdjęcia upierdliwy obszar tylko poprzez wyrzucanie kart, inaczej się nie da. I znowu - jeśli np. mamy więcej słoneczek niż mieczy to coś, a jak nie, to coś innego. Tak cały czas aż dochodzimy do 5A i wówczas zależnie od drogi, którą szliśmy, coś nas spotyka: Boss Orkowy, Pomiot Ungolianty z pobratymcami lub też jeszcze inna niespodzianka. Coby nie było za łatwo, to nie mamy nieskończonej liczby tur na zadanie, żebyśmy nie zamarudzili przewijając całą talię, poza tym pojawiają się ograniczenia typu: odrzuć wszystkich Sprzymierzeńców powyżej 3 - żeby ograniczyć obecne już comba :twisted:

Przetestowaliśmy to wczoraj, wymieniliśmy się spostrzeżeniami i dalej będziemy nad tym pracować. Póki co korzystamy z gotowych talii Spotkań, żeby nie tracić czasu na tworzenie własnych. Questy są oczywiście własne, ale wędrówka przez Mroczną Puszczę na nowych warunkach jest dużo bardziej ekscytująca :mrgreen:

Fajnie byłoby zrobić w ten sposób drogę Drużyny na podstawie WP, ale póki co nie ma wszystkich Bohaterów, a poza tym im więcej będzie Przygód, tym więcej będzie możliwości zabawy nimi i przyporządkowania ich do poszczególnych fragmentów opowieści.

Szuli - Nie 27 Sty, 2013

Ja ułożyłem przemarsz Drużyny przez Morię ze scenariuszy KD i CD.
Czatownik
Mroki Morii
Kamienne Podstawy Ziemi
Siódmy poziom
Ucieczka z Morii
Cień i Płomień (jeszcze nie mam ale widziałem karty wygląda na świetny)

Corran - Nie 27 Sty, 2013

W końcu tak się zająłem bohaterami, że nie udało mi się przetłumaczyć do końca tego ostatniego scenariusza. Postaram się to zrobić w ciągu najbliższego tygodnia.
Zrobiłem za to kilku bohaterów i te karty z pierwszego scenariusza Feonix'a.

Dziękuję Szuli za założenie konta i tłumaczenia. Lekko je poprawiłem i scenariusz umieściłem w tym samym folderze na Drpboxie.
Ponieważ Feonix się nie odezwał, więc wykorzystałem jego karty i po prostu obszary z napisami zrobiłem nieprzezroczyste. Myślę, że takie też mogą być.
Zastanawiałem się czy nie zmienić obrazka na drugiej karcie, bo ten sam jest w jednym ze scenariuszy NinjaDorg'a, ale jest inaczej wyskalowany, więc zostawiłem, żeby już być w zgodzie z oryginałem.

Tym razem wrzuciłem tylko obrazki w postaci JPG, ale umieściłem też szablon. Zrobiłem też opis jak tego używać (w pliku !informacje!.txt - również na Dropboxie).
Zauważyłem niestety, że karty nie pasują idealnie przy wydruku dwustronnym. Postaram się jeszcze to poprawić, ale może ktoś zna lepiej Worda i może poprawić ten szablon, żeby pasowały jednocześnie rozmiar kart i odległości od marginesów?

Co do propozycji własnych scenariuszy, mi prawdopodobnie spodobałyby się wszystkie, które proponujecie (chociaż boję się, że nie starczy zapału, żeby zrobić całą książkę, nawet jak ograniczymy się do Władcy Pierścieni, ale obym się mylił) i cieszę się, że udało się wzbudzić takie zainteresowanie tematem. Nie mam niestety daru do pisania takich historii (nawet jak już wcześniej ktoś je wymyślił), więc liczę na innych forumowiczów (ja mogę się zająć oprawą graficzną).
Do ewentualnych opowieści z dawnych czasów przydałoby się od razu zdefiniować dawniejszych bohaterów (np. Elendil, Isildur, gil Galad, itd.)

Wacho, wydaje mi się, że nie warto ponownie wrzucać tego co mamy od Vilka, bo to są te same scenariusze, tylko jest ich mniej (4) i nie mają dodatkowych kart numer 0 i 4 (chyba, że tamta wersja była ładniejsza ze względu np. na użycie innych czcionek - tu musi się wypowiedzieć ktoś inny).

Corran - Pon 28 Sty, 2013

Przemyślałem sobie jeszcze Wasze propozycje nowych scenariuszy.
Mam wrażenie, że Kulgan ma już dość mocno zaawansowany swój pomysł.
Mogę dorobić brakujących bohaterów. Mam jakiś pomysł na Frodo i Sama (ten Frodo z zestawu dodatkowego nie jest chyba zbyt zachęcający do używania, a skoro zestawy wymyślamy, to i bohaterowie mogą mieć inne cechy). O Pippinie i Marrym myślałem raczej jako o sprzymierzeńcach, niż bohaterach (chociaż, jeśli macie inne zdanie, to można z nich zrobić bohaterów).
Już wcześniej myślałem o kilku elfach np.Galadriela, Keleborn, Arwena, chociaż nie jestem pewien czy Arwenę należy robić jako bohatera, skoro już jest sprzymierzeńcem (a także celem), ale z drugiej strony nie każdy ma odpowiednie talie (ja np. jeszcze nie mam :) ).
W każdym razie w najbliższych dniach podam swoje propozycje.

Przy czym zastanawiałem się jak miałoby wyglądać ustalanie drużyny przy odtwarzaniu treści książki? Czy myśleliście o tym, żeby np. nakazać użycie konkretnych bohaterów, czy jedynie droga i przygody miałyby być z książki, a bohaterowie dowolni?
Jeśli wymóc skład drużyny scenariuszem, to jak to pogodzić z możliwością różnej ilości graczy? Chyba, że określać z góry bohaterów i ilość dobieranych kart w fazie zasobów, a gracze dzielą się nimi dowolnie, i jednocześnie ilość dobieranych kart spotkań w trakcie wyprawy też ustalić niezależnie od ilości graczy...

I jeszcze wracając do tłumaczenia już istniejących scenariuszy (mam nadzieję, że tego nie zaniedbamy, chociaż tworzenie czegoś od nowa wydaje się ciekawsze), miałbym prośbę, żeby osoby chętne do tłumaczenia uprzedzały, że zaczynają się zajmować konkretnym scenariuszem, żeby nie pracować w kilka osób nad jednym tłumaczeniem (mam nadzieję, że znajdzie się więcej chętnych osób). Ja może niedługo wezmę na warsztat drugi scenariusz Feonix'a, ale zachęcam do tego trzeciego, który jest bardzo wysoko oceniany (jako najlepszy z dorobionych i jeden z najlepszych w ogóle).
I jak ktoś tłumaczy, to fajnie by było poszukać cytatów, które są tam wykorzystywane. Przeważnie nie jest to bardzo skomplikowane. Wystarczy pobrać z sieci wersję TXT odpowiedniego tomu i szukać tam pojedynczych słów po ich własnoręcznym przetłumaczeniu.

Szuli - Pon 28 Sty, 2013

Jeśli chodzi o przemarsz drużyny to myślę, żeby zrobić Froda ze sfery bagginsa i uczynić go czymś w stylu Bilba w Hobbicie.Pipin pojawi się jako bohater w nowym cyklu (a sami hobbici pojawili się już na BGG warto by ich było przetłumaczyć).Pierścień źle oddziałuje na drużynę ew. można go wykorzystać ale bę dzie to "kosztowne'' np.zagrożenie o 3 i karta z TS. :mrgreen:

Zestaw rohirimów taki o jaki ci chodziło to nie jest ale całkim całkiem to wymyśliłem.

Guthlaf (duch)
zagrożenie 10
siła woli 2
atak 2
obrona 2
wytrzymałość 4
Rohan. Horąży.
Akcja:wydaj 1 żeton zasobów aby dodać siłę woli Guthlafa do jego obrony lub ataku.
cytat taki jak na Hardingu.

Theoden (przywództwo)
zagrożenie 11
siła woli 3
atak 3
obrona 2
wytrzymałość 4
Rohan. Król.
akcja kiedy Theoden opuszcz grę dołącz wszystkie dołączone do niego dodatki do innego kontrolowanego przez ciebie bohatera z cechą rohan.
"On ma być po mnie królem." konający Theoden
Horn (duch)
zagrożenie 8
siła woli 1
atak 2
obrona 2
wytrzymałość 3
Rohan. Wojownik.
Akcja:kiedy sprzymierzeniec z cechą rohan opuszcza grę zadaj jedno obrażenie 1 wrogowi w grze.
"(...)wgrobowcach Mundburga/ spoczywają pospołu z panami Gondoru,/swymi sprzymierzeńcami(...)"

Eomer jest na BGG razem z Faramirem, Samem i Galadrielą.

Kulgan - Pon 28 Sty, 2013

1. Zaczynając z kumplem myśleć o zrobieniu przygód poczynając od Shire, musieliśmy podjąć decyzję, czy chcemy dorobić nowych Bohaterów, czy też chcemy grać klimatycznymi Bohaterami, których stworzyli producenci. Wybraliśmy drugi wariant, gdyż cały czas będą dochodzić nowi Bohaterowie. Jeśli stworzylibyśmy sobie postac nową, która za miesiąc do nas trafi wraz z nowym dodatkiem, zepsulibyśmy sobie zabawę. Takie jest nasze zdanie. Gramy tym, co mamy, a jak coś dojdzie, to dołączymy. Dzięki temu zachowujemy oryginalny klimat gry.

2. Na razie testujemy wariant związany z przejściem przez Mroczną Puszczę i wówczas będziemy wiedzieli, na ile mniej więcej części warto byłoby podzielić Przygody, bo wiadomo, że za jednym zamachem do Mordoru nie dojdziemy. Jeśli okaże się, że dojście do 10 części zajmie nam 1,5 h heroicznej Przygody, to stwierdzimy, że jest ok, ewentualnie coś tam dopieścimy. Jeśli za dużo czasu lub za mało, to znowu będą musiały być większe zmiany. W sytuacji, gdy proporcje się udadzą, będzie można pod etapy Mrocznej Puszczy podłożyć Old Forest, Bree, Weathertop czy też Kurhany. Ale to już melodia przyszłości, może nawet dość odległej.

3. Skład ekipy przy gotowym już scenariuszu z książki? Jak dla mnie powinna być pula: Ci muszą zawsze + zestaw postaci dodatkowych możliwych.

Przy początku wyprawy z Shire:

muszą tylko Hobbici

mogą też np. Beravora, Dunhern, Eleanora, Gloin - wszak już tu kiedyś był, w przyszłości Gildor Inglorion

nie mogą Denethor, Eowyna czy Elrond

Corran - Pon 28 Sty, 2013

Możesz Szuli podać link/linki do tych bohaterów na BGG? Jakoś nie mogę ich znaleźć.

I jeszcze odnośnie Twoich propozycji dla Rohanu: nie sądzisz, że cytat, który podałeś przy Theodenie bardziej by pasował do Eomera? Theodenowi proponowałbym raczej np. coś takiego:
"Król ze swoją świtą gnał naprzód. Dowódcy i szeregowi padali albo uciekali przerażeni. Ani ork, ani człowiek żaden nie stawił im czoła." - Dwie Wieże
lub
"W najgęstszym bitewnym wirze przecisnął się Theoden, syn Thengla. Włócznia jego śmignęła w powietrzu godząc w nieprzyjacielskiego dowódcę. Błyskawicznie dobył miecza i jednym ciosem rozszczepił drzewce chorągwi wraz z ciałem chorążego..." - Powrót Króla
lub (jeśli ma być podobne do Twojego):
"Jednemu tylko panu służę: królowi Marchii, Theodenowi, synowi Thengla" - Eomer, Dwie Wieże

Szuli - Wto 29 Sty, 2013

http://boardgamegeek.com/...3/custom-heroes
Masz rację (to ostatnie najlepiej pasuje do Theodena a moje do eomera lepiej niź na karcie w wyżej podanym wątku) :oops:
PS tegrafiki na bohaterah w owym wątku niezbyt mi się podobają :neutral: jeśli by ci się chciało i masz podobne odczucie może mógłbyś je zmienić.http://tolkiengateway.net/wiki/Main_Page tutaj mają fajne grafiki.

Corran - Wto 29 Sty, 2013

Grafiki dla Sama szukałem już wcześniej, żeby ją dodać do własnego pomysłu i... wybrałem dokładnie tę samą :) (nic lepszego nie znalazłem).
Galadriela i Faramir wydają mi się nieźli, więc chyba ich wykorzystam, ale Eomera mam moim zdaniem lepszego.
Pobawię się teraz trochę i może jeszcze dzisiaj (albo jutro) coś udostępnię...

Szuli - Sro 30 Sty, 2013

Sam jest ok, Galadriela ok :wink: ,Faramir przejdzie a Eomer do poprawy.
Tak apropo to zdolność Faramira jest taka dziwna :roll: .

Corran - Sro 30 Sty, 2013

Udostępniłem trochę postaci (przede wszystkim bohaterowie, ale są też dwaj sprzymierzeńcy).
Okazuje się, że znalezienie fajnych grafik dla postaci (zwłaszcza tych znanych z filmów) nie jest takie proste jak mi sie wydawało. Nie znalazłem porządnego Meriadoka (przygotowałem w końcu dwie wersje), mam wątpliwości co do Theodena (też zrobiłem dwóch - jeden moim zdaniem zbyt prosty, a drugi zbyt filmowy, przy czym tutaj różnica polega nie tylko na zmienionym obrazku, ale także mają różne cytaty - jeden, który mi się najbardziej podobał, a drugi wybrany przez Szuliego).
Są też jeszcze dwie zdublowane postacie (Galadriela i Sam), bo przetłumaczyłem to co wskazał Szuli, a już wcześniej miałem prawie gotowe swoje wersje tych bohaterów (Sam już wcześniej otrzymał u mnie ten sam obrazek, co wersja Nihilusa, a dla Galadrieli szukałem i stwierdziłem, że też wykorzystam ten sam). W kartach Nihilusa zrobiłem małą poprawkę u Eomera, bo nie sądzę, żeby akcja z oryginalnej karty była kiedykolwiek wykorzystana (2 żetony zasobów, żeby przesunąć sprzymierzeńca z kart odrzuconych do swojej talii - zmieniłem na przesunięcie na rękę), a dla Faramira już nie chciało mi się wymyślać (wydaje mi się, że nie jest tak źle).

Nowe karty podzieliłem rasami (4 nowe plik) i na razie nie mieszałem z poprzednimi (np. nie dodawałem już kart Feonix'a do nowych ZIP-ów), chociaż w starych kartach zrobiłem kilka poprawek (np. dodałem cytaty do krasnoludów, więc ich akurat umieściłem ponownie w dodatkowym pliku).

Ciekaw jestem opinii na temat tych kart. Jeśli chcecie jakieś lekko poprawione wersje, to dajcie znać.

Teraz skupię się na dokończeniu tłumaczenia ostatniego scenariusza NinjaDorg'a i mam nadzieję, że zdołam go udostępnić w tym tygodniu.

Szuli - Czw 31 Sty, 2013

Proponuję grafiki John'a Howa.
http://tolkiengateway.net..._Theoden_02.jpg
http://tolkiengateway.net..._Theoden_01.jpg
Apropo pozostałych kart problem jest jeszcze z Merym (jeden za prosty drugi zbyt filmowy). Pozostałe grafiki są w porządku (najlepsze te na pozostałych rohirimach).A Arwena ma grafikę Magali Vileneuwe, która już dwa razy się pojawiła szukałem czegoś co będzie podobne do jej wersjii:

http://tolkiengateway.net...86a_-_Arwen.jpg

Corran - Pią 01 Lut, 2013

Trochę trzeba było się pobawić (zwłaszcza z Theodenem, bo te grafiki były za wąskie), ale chyba wyszło nieźle. Podmieniłem karty w odpowiednich ZIPach (JPG-Ludzie i JPG-Elfy), a dla tych, którzy pobrali to już wcześniej, tymczasowo wrzuciłem same JPG'i.
Lekt - Pią 01 Lut, 2013

Szanowny Corranie mam problem techniczny z archiwum - "!szablony do druku" - wyskakuje błąd podczas rozpakowywania i komunikat błędu uszkodzenia. Dałoby się coś ku temu zaradzić?
A przed wykonaną nisko pracą chylę czoło.

Corran - Pią 01 Lut, 2013

Pobrałem plik z szablonami i bez problemu go rozpakowałem, ale na wszelki wypadek wrzuciłem go jeszcze raz.
Przy czym niestety ten szablon w Wordzie nie działa tak jak bym chciał. Okazuje się, że dwustronny wydruk mi się nie dopasowuje. Wcześniej wydawało mi się, że jest niemal idealnie, a jak już wydrukowałem "na czysto", to się zrobiło przesunięcie jakieś 3mm (czyli dużo, a dla kart wyprawy wręcz niedopuszczalne). Próbowałem zastąpić podział na kolumny justowaniem, ale też nie pasuje. Jeśli ktoś jest w stanie przygotować pasujący szablon do druku dwustronnego, to będę wdzięczny.

Szuli - Sob 02 Lut, 2013

Jak byś nie miał pomysłu na nowych bohaterów:

Widfara (wiedza)
zagrożenie 9
siła woli 2
atak 1
obrona 2
wytrzymałość 4
Rohan. Zwiadowca.
akcja wydaj 1 żeton z puli zasobów widfary aby podejżeć wierzchnią kartę z talii spotkań jeśli (zagrożenie) tej karty jest mniejsz od (siły wioli) widfary odrzuć ją jeśli to podstęp lub (zagrożenie) tej karty jest równe lub wyższe wtasuj ją do TS.
,,(...)nazywamsię Widafara i umiem z powietrza łowić wiadomości."

lord Alcaron :mrgreen: (przywództwo)
zagrożenie 10
siła woli 2
atak 3
obrona 1
wytrzymałość 4
Gondor. Szlachcic
akcja wyczerp lorda alcarona aby umieścić koszulką do góry x kart ze swojej talii w grze te karty zwane są wojownikami gondoru traktowane są jako sprzymierzeńcy z cechą gondor o staty stykach 1, 1, 1 i 1 ptk wytrzymałości

Nie mam pomysłu na cytat do alcarona.

Lekt - Sob 02 Lut, 2013

Corran napisał/a:
Pobrałem plik z szablonami i bez problemu go rozpakowałem, ale na wszelki wypadek wrzuciłem go jeszcze raz.
Przy czym niestety ten szablon w Wordzie nie działa tak jak bym chciał. Okazuje się, że dwustronny wydruk mi się nie dopasowuje. Wcześniej wydawało mi się, że jest niemal idealnie, a jak już wydrukowałem "na czysto", to się zrobiło przesunięcie jakieś 3mm (czyli dużo, a dla kart wyprawy wręcz niedopuszczalne)

Dziękuję teraz archiwum rozpakowuje się poprawnie. Propos Worda. Sam wcześniej zrobiłem szablon z ramkami pod oryginalne karty z różnych zestawów do samodzielnego druku. Ustawiłem wymiar oryginalnych kart (tj. 89mmx62mm) - Twój wymiar ramki ma 8,91 cm x 6,33 cm, przy czym do koszulki CCG zostaje po szerokości zapas ok. 3mm. I Word po wydruku również samodzielnie zrobił przesunięcie, pomniejszając format obrazka o ok. 3 mm w dół. Drukowałem zarówno z poziomu Worda jak i pdf ze sztywno osadzonymi czcionkami - o ile cokolwiek to zmieni przy wydruku tego typu (program doPDF 7).

Teraz pytanie. Na czym drukować to w domowym zaciszu? Papier do zdjęć? Mam raczej użytkową drukarkę - HP 3050.
Czy lepiej od razu iść do zakładu poligraficznego? Rozważałem również kwestię wykonania zdjęcia w studio foto na matowym papierze - trwalsze i sztywniejsze rozwiązanie. Później białe tyły klejem, przycisnąć ciężką książką, w koszulkę i grać!

Warto byłoby profesjonalnie obrobić te karty:
The Culling at the Barrow-downs
Raid on the River Carnen Imgur Album
Feonix's the Battle of Dale, part two: The Fall of Dale
The Bandits of Chetwood North

gregvip - Sob 02 Lut, 2013

na BGG są świetne szablony do kart Władcy Pierścieni pod Photoshopa. Wszystko gotowe w warstwach elementy można włączyć lub wyłączyć.
Sznycelek - Sob 02 Lut, 2013

A ja mam takie troszkę odmienne pytanie: w jaki sposób drukujecie te karty, na jakimś specjalnym papierze czy u jakiegoś fotografa? Bo przecież drukowanie w domu mija się z celem bo wiadomo, że to jest inna karta i można mniej więcej przewidzieć co się za nią kryje.
himramir - Sob 02 Lut, 2013

Też jestem ciekaw jak i na czym drukujecie karty
kufel - Sob 02 Lut, 2013

Jeśli używam proksów po prostu pakuję je w nieprzejrzyste protektory i wkładam w protektor z dodatkową kartą, żeby sztywność była taka sama jak innych kart :mrgreen:
Szuli - Nie 03 Lut, 2013

Ja drukuję na różnych papierach (zależy co mam) od 100 do 180
Wacho - Nie 03 Lut, 2013

Co do druku kart - polecam profesjonalne punkty - wydruk kilku kart to naprawdę nie duży koszt a satysfakcja gwarantowana.
Sam drukowałem karty do Horroru w Arkham i rezultat był więcej niż zadowalający...

gregvip - Nie 03 Lut, 2013

A czy może mi ktoś polecić dobry punkt w Krakowie. Jak ostatnio drukowałem w Krokusie przy Bora Komorowskiego Heroldów z Horroru w Arkham to przy druku dwustronnym było przesunięcie i pan w punkcie stwierdził, że nic się nie da zrobić. Drukowałem z pdf-ów ze strony Galakty.
Corran - Wto 05 Lut, 2013

Ostatnio mam kłopoty z czasem, więc tłumaczenie ostatniego scenariusza NinjaDorg'a utknęło w połowie. Zrobiłem za to trzy nowe postacie. Jedną wymyślił syn po nieudanej potyczce z trollami (dlatego w ogóle wróciłem do bohaterów, bo jest już ich chyba za dużo i czas ich zostawić na rzecz scenariuszy), drugą postanowiłem dodać gdy szukałem w tekście imienia dla elfa wymyślonego przez syna (znalazłem od razu dwa i szkoda mi było nie wykorzystać tego drugiego - a może ktoś ma pomysł na jakąś elficę? :) bo trafiłem na całkiem fajne grafiki i chociaż właśnie napisałem, że bohaterów już dosyć, to tutaj jestem gotów odstąpić od swego postanowienia).
Dorobiłem też piątego krasnoluda, bo tą rasę darzę jakoś specjalną sympatią i nie mogłem się oprzeć jeszcze jednemu obrazkowi na jaki trafiłem...
Od razu postanowiłem też zrobić karty, które zaproponował Szuli, ale trochę się zaciąłem się przy Widfarze. Nie byłem pewien ja rozumieć opis jego akcji:
Szuli napisał/a:
akcja wydaj 1 żeton z puli zasobów widfary aby podejżeć wierzchnią kartę z talii spotkań jeśli (zagrożenie) tej karty jest mniejsz od (siły wioli) widfary odrzuć ją jeśli to podstęp lub (zagrożenie) tej karty jest równe lub wyższe wtasuj ją do TS.

Czy "odrzuć" miało oznaczać, że już w tym momencie należy to zrobić, czy będzie można odrzucić bez rozpatrywania skutków, gdy przyjdzie czas na jej odkrycie? Jeśli od razu to trochę bez sensu, bo odrzucalibyśmy kartę o małym zagrożeniu i czekałaby nas niespodzianka, więc ja to rozumiem jako "będzie można odrzucić po odkryciu". Poza tym również w drugim "jeśli" dodałem słowo "możesz", żeby gracz sam mógł zdecydować co zrobić z kartą (może chciec zostawić podstęp, albo nie przejmuje się wysokim zagrożeniem, bo właśnie sprawdza kartę cienia, a jego treść mu odpowiada).


gregvip napisał/a:
na BGG są świetne szablony do kart Władcy Pierścieni pod Photoshopa. Wszystko gotowe w warstwach elementy można włączyć lub wyłączyć.

Przygotowując karty korzystam właśnie z tych szablonów, tylko nie mam Photoshopa, a w Gimpie photoshopowe napisy były widoczne jak obrazki, więc nie mogłem ich edytować i musiałem stworzyć własne warstwy z napisami dobierając do nich jakieś sensowne czcionki (mam nadzieję, że mi się udało). Wcześniej nie bawiłem się takimi programami, więc początki były trudne, ale teraz, mając odpowiednią treść, mogę szybko przygotować karty.

A jeśli chodzi o drukowanie kart we własnym zakresie, to stosuję papier fotograficzny 180g. Najpierw wydawało mi się, że powinien być matowy, ale gdy kupowałem kartkę na próbę (sprzedawali na sztuki, więc było mi na rękę), mieli tylko błyszczący i po wydrukowaniu stwierdziłem, że strona błyszcząca jest znacznie ładniejsza. Dla kart wyprawy na odwrocie drukuję strony A, które i tak są zacienione. Wydaje mi się, że wychodzi całkiem fajnie (nie do końca zrozumiałem jak Lekt sugerował przygotowanie wydruku dwustronnego, ale w końcu zrobiłem osobny plik Worda dla jednej strony i osobny dla drugiej i wreszcie mniej więcej mi się dopasowały te marginesy - chociaż wciąż nie jest idealnie :???: ).

I na koniec pytanie: Kulgan, jak idzie testowanie Waszych pomysłów? Oczywiście innych też zachęcam do przedstawienia konkretnych propozycji (po prostu odniosłem wrażenie, że Kulgana idea jest najbardziej wykrystalizowana), bo nie mogę się doczekać pierwszego fanowskiego scenariusza wymyślonego na polskim forum? :)

Kulgan - Wto 05 Lut, 2013

Corran napisał/a:
I na koniec pytanie: Kulgan, jak idzie testowanie Waszych pomysłów? Oczywiście innych też zachęcam do przedstawienia konkretnych propozycji (po prostu odniosłem wrażenie, że Kulgana idea jest najbardziej wykrystalizowana), bo nie mogę się doczekać pierwszego fanowskiego scenariusza wymyślonego na polskim forum? :)

W zeszłym tygodniu zagraliśmy kilka gier według różnych założeń i najlepiej sprawdził się pomysł następujący:

Startujemy z punktu 1. Mamy 2 rundy na to, żeby spełnić wymóg karty Wyprawy. Jeśli to zrobimy, idziemy do 2 (mamy łatwiej), jeśli nie - idziemy do 3 (mamy trudniej). I tak cały czas. 2 rundy na zrobienie Questa i wówczas wyznaczoną drogą dalej. Żeby było trudniej, to zależnie od aktualnego Questa, wchodziły gratisowe Obszary lub Potworki wymyslone przez nas oraz losowe utrudnienie. Tych utrudnień wymyśliliśmy kilkanaście (+1 do Ataku Pajączkom, +1 Ataku dla Orków, każdy Wróg wchodzący do SP zadaje obrażenie 1 Postaci każdego gracza, +1 zagrożenie dla Wroga / Obszaru w SP, karta bez Cienia dodaje +1 do Ataku Wrogowi itp.) i świetnie utrudniało to grę, mimo że nie trafiliśmy na jakieś wielkie połączenia zdolności.

Początkowo wydawało mi się, że będzie banalnie łatwo przejść wszystko, ale jak zwykle losowość Talii Spotkań spłatała nam trochę figla i było z czym się zmierzyć. Nie zagraliśmy w wariant najtrudniejszy, bo uciekliśmy przed goniącymi nas Trollami, ale i tak zabawy było sporo :grin:

Mam nadzieję, że w tym tygodniu dopracujemy całą Przygodę, pewnie z jakimś koksem na końcu, z którym będziemy musieli się zmierzyć, wówczas zamieszczę całe nasze dotychczasowe owoce pracy :smile:

Na koniec pragnę dodać, że cały czas korzystamy z kart przeciwności do najprostszego scenariusza z CS i cieszymy się, że po dodaniu odpowiednich utrudnień i własnych kilku kart, gra nabrała nowych rumieńców :grin:

Szuli - Wto 05 Lut, 2013

Co do Widafary to jest ok.
Już jakiś czas temu mówiłem o pomyśl na 3 scenariuszową kampanię :


1A Armia z Mordoru
zestawy S: elita mordoru, niszczycielskie orki, w głąb ithilien
Z mordoru ruszyła armia orków i haradrimów. odważnie kroczą przez ithilien, kierując się na południe.
umieść celadora i 2 kopie piastunów ithilien w strefie przeciwności. Dodatkowo uczyń obóz wojenny orków aktywnym obszarem. Potasuj talię spotkań.
1B
Nocą kiedy armia ułożyła się do snu. eliminujecie straże i wkraczacie do obozu.Musicie zatrzymać sługi Nieprzyjaciela!
Bitwa.
żetony postępu 10

2ABez szans
wróg okazał się bardziej zaciekły i zorganizowany niż się spodziewaliście.próba zatrzymania armii zmienia się w rozpaczliwą próbę ucieczki z kręgu niprzyjaciół.
2B
oblężenie
wymuszony:wszystkie ataki uważa się za nieobronione.
żetony postępu 4

3ANiespodziewane posunięcie
Nagle orki przerywają walkę. Kierują się w stronę anduiny.Na polu walki zostają tylko haradrimski kompanie. jednak cały czas przeciwnik ma nad tobą przewagę.
wymuszony:usuń wszystkich sprzymierzeńców z cechą strażnik znajdujących się w SP oraz karty wrogów i obszarów nie posiadających cechy harad z gry

3B
bitwa
wymuszony:jeśli któryś z graczy posiada więcej niż 1 bohatera musi odrzucić tylu bohaterów aby mieć 1.
Umieść w SP wszystkie kopie karty haradrimska kompania
wymuszony:jeśli z TS odkryjesz wroga z cechą ork usuń go z gry.
żetony postępu 9
P.S:Pszepraszam za błędy. :mrgreen:
P.P.S:
(wiedza)
zagrożenie 8
siła woli 1
atak 2
obrona 2
wytrzymałość 4
leśny elf.
akcja: zwiększ swój poziom zagrożenia o 2 aby umieścić po 1 żetonie zasobów w puli zasobów każdego bohatera.
nie mam pomysłu na cytat i imię dla tej elfki.

Jak by się spodobało to zrobię kolejnę (już z zestaeami spotkań) akcja kolejnego będzie się rozgrywać w Rohanie, będziemy tropić orków. :mrgreen:

Corran - Sro 06 Lut, 2013

Dzięki Szuli za propozycję scenariusza. Chciałbym wyjaśnić kilka związanych z nim spraw, żeby potem wszystko było zgodne z intencjami autora :) .
Przede wszystkim jak chcesz go nazwać?
Domyślam się, że użyte tu talie spotkań pochodzą ze Spadkobierców Numenoru? (niestety nie mam tego zestawu :sad: )
Czy dobrze rozumiem, że teksty, które są zawsze na kartach wyprawy pisane w górnej części kursywą, powinny w przypadku 2B i 3B brzmieć po prostu "oblężenie" i "bitwa"?
Czy "nieobronione" ataki w 2B należy rozumieć, jako niebronione (nie można do żadnego z nich wyznaczyć obrońcy)? Jeśli tak, czy można w takim razie korzystać z wartowników? Jeśli nie, to chyba warto to sprecyzować w treści karty.
I jeszcze pytania do 3B.
Czy "wszystkie kopie karty haradrimska kompania" oznacza, że trzeba je powybierać z kart odrzuconych i z TS, czy wcześniej należało je wyciągnąć na bok?
Czy usuwając odkrytego orka, należy go zastąpić inną kartą?
A "sprzymierzeńcy z cechą strażnik w SP", to pewnie karty celu, które należy w tym momencie odrzucić jeśli są w strefie przeciwności?

Szuli napisał/a:
akcja: zwiększ swój poziom zagrożenia o 2 aby umieścić po 1 żetonie zasobów w puli zasobów każdego bohatera.
Taka akcja ciekawie się dopasowuje do możliwości mojego Wesa :mrgreen: (chyba aż zbyt ciekawie...)
Szuli - Sro 06 Lut, 2013

Mrok w Ithilien (zupełnie zapomniałem napisać :oops: )

Bitwa i oblężenie to słowa kluczowe.
Celador i jego koledzy to cele-sprzymierzeńcy (mają napisane w rubryce na rodzaj karty sprzymierzeniec czy cel-sprzymierzeniec(wyglądają jak karty celów sprzymierzeńców tylko wchodzą do strefy przeciwności i są traktowane jako przydzielone do wyprawy).
Zwyczajne nieobronione ataki (sory za błąd) czyli można używać wartowników.
Wcześniej nie trzeba ich odkładać. Trzeba umieścić haradrimskie kompanie w SP bez względu na to gdzie były wcześniej, czyli wyjąć z TS, stosu kart odrzuconych i cofnąć doSP te które były w zwarciu z graczem.
Trzeba zastąpić tego orka kolejną kartą z TS.

Corran - Sro 06 Lut, 2013

Jeszcze fajnie by było gdybyś wskazał jakieś grafiki do tych kart. Ja też poszukam, ale pewnie nie uda mi się przed weekendem (na razie mam fajne stado mumakili, więc nada się do 1 lub 3).

Póki co udostępniłem ostatni scenariusz NinjaDorg'a (numer 6 - niezależny od poprzednich i zupełnie inaczej poprowadzony). :mrgreen:

balint - Sro 06 Lut, 2013

mozna prosic o jakis link do nowego udostepnienia?
Szuli - Sro 06 Lut, 2013

http://www.titen.it/lotr/luo/ithilien.htm\
http://www.councilofelron...ry/the-trial-i/
http://www.councilofelron...-henneth-annun/
http://www.councilofelron...ry/green-world/
http://images1.wikia.noco...cy_ithilien.jpg
Nic lepszego nie znalazłem. Mumakile nadadzą się do 3 etapu, do pierwszego brakuje mi jakiś ilustracjii z orkami w Ithilien ew. obozowiskiem orków.

Szuli - Sro 06 Lut, 2013

balint https://www.dropbox.com/s...w1xa/2rgUP8pQfX
balint - Sro 06 Lut, 2013

Szuli napisał/a:
balint https://www.dropbox.com/s...w1xa/2rgUP8pQfX


Dziękuję :grin:

Szuli - Pią 08 Lut, 2013

Dokonałem kilku poprawek w scenariuszu byłby bez nich za trudny (i trochę nielogiczny). Same kompanie to już 12 zagrożenia jakby w SP było wcześniej coś jeszcze to byłby hardcore, że hej :wink: .
Corran - Pią 08 Lut, 2013

A ja właśnie tu zajrzałem, żeby napisać, że udostępniłem ten scenariusz :)

Czyli w tej chwili jest wersja sprzed poprawek. Zmodyfikuję to (podpowiedz co poprawiłeś, bo wygląda bardzo podobnie i mogę coś przeoczyć), ale najpierw wybierz wersję dla każdej z kart (są różne grafiki - nie wiedziałem co wybrać, chociaż zazwyczaj te z wer.1 mniej mi się podobają).
Zajrzałem do angielskich kart wyprawy z Numenoru i wiem już na czym polega Bitwa/Oblężenie, dodałem więc na kartach analogiczne wyjaśnienie (nie wiem czy przetłumaczyłem tak jak jest w polskim wydaniu, bo go nie mam, więc dla ujednolicenia możecie podpowiedzieć jak to zostało zapisane na kartach Galakty).

A scenariusz z dodatkowymi kartami (nie tylko wyprawy), to jest to na co czekam najbardziej...

Szuli - Sob 09 Lut, 2013

Wybacz :oops: !
Zmieniłem trochę nazwy etapów wyprawy i w 3A odrzucamy też karty z TS, które znajdują się w grze a nie mają cechy Harrad. Co do grafik to etap 1 zbyt filmowy/komputerowy :mrgreen: chyba sam sprubuje narysować ilus. do 1. W etapie 2 zdecydowanie ostatnia wersja jeśli się nie mylę (orki). Etap 3 tak jak etap 1, proponuję to http://www.titen.it/lotr/luo/ithilien.htm.
bitwa/oblężenie(podczas odbywania wyprawy postacie korzystają z zamiast z )
Do końca tygodnia postaram się zrobić 2 scenariusz pomysł już jest i to dość zaawansowany (wymyślałem te scenariusze z jakiś miesiąc temu :wink: ).

Corran - Sob 09 Lut, 2013

Czekam w takim razie na grafikę do pierwszej karty.
Tymczasem próbowałem zrobić trójkę. Trochę słaba rozdzielczość w tym obrazku i ciężko to fajnie wyskalować. Umieściłem dwie wersje. Napisz czy może być i która jest lepsza (chyba 3B lepiej niż 3B' gdy jest duży obrazek karty, ale nie wiem czy po wydrukowaniu 3b' nie będzie wyraźniejsze).

Szuli - Nie 10 Lut, 2013

W porządku. 3B lepiej oddaje klimat (obok mumakila biegną jakieś postaci tak jak by otaczały strażników). Jak to będzie po wydruku to się okaże, mi się tusz skończył więc wydrukuję pewnie poniedziałek-wtorek :sad: . Ilustracja do środy się pojawi :mrgreen: .
Corran - Nie 10 Lut, 2013

Znalazłem imię dla "naszej elfki". Co prawda nie z książki, ale ponoć z filmu, przy czym skoro P.Jackson zrobił z niej dowódcę elfów z Mrocznej Puszczy, to pozwoliłem sobie zmienić jej strefę (bardziej mi pasowała taktyka lub przywództwo, a wiedza kojarzy mi się z takimi postaciami jak Elrond, Galadriela, może Keleborn). Chociaż, jeśli jej akcja była dopasowana do wiedzy, to mogę poprawić...
Szuli - Pon 11 Lut, 2013

Super :mrgreen: . Nie trzeba zmieniać. Będzie pasować klimatycznie do 3 scenariusza mego pomysłu. No ale starczy zaczynam rysować :wink: .
Szuli - Sro 13 Lut, 2013

Magali to to nie jest :wink: .
https://www.dropbox.com/s...nowanie0002.pdf
Zrobiłem 2 paskudne rysunki :twisted: wybór należy do ciebie :mrgreen: . Zeby nie było zawodowcem nie jestem (nawet talentu zbytniego nie mam) ale lubie se czasem porysować. :grin:
Przepraszam coś mi się porobiło i ten drugi niechce "wejść". Jeszcze popróbuje. puki co wykorzystaj ten jeden :wink: .

kufel - Czw 14 Lut, 2013

Rzeczywiście Magali nie, Ted Nasmith też nie ale coś mi to przypomina... Cor Blok! :mrgreen:
http://www.corblok.com/
P.S. żeby nie było, bardzo lubię i cenię prace tego artysty, po prostu ta mi się jakoś skojarzyło
P.S.2 A może spróbuj szkice robić ręcznie a z kolorem i wypełnieniem popróbuj na komputerze? Grafika nie jest zła tylko brakuje mi wyraźnie zaznaczonego konturu tego co jest tematem, wszystko jest zamazane

Szuli - Pią 15 Lut, 2013

Moje odczucie jest podobne :mrgreen: .
Corran - Pią 15 Lut, 2013

Skoro na pierwszej karcie mają być orki, to może wykorzystać tu obrazek wybrany do drugiej karty, a na dwójce umieścić np. ten oddział w lesie wyglądający jakby się naradzali (może właśnie sobie mówią "nie mamy szans" :) ), który wcześniej podałeś na liście obrazków, a ja miałem go jako 2-wer.1?
Berestaszek - Pią 15 Lut, 2013

Kurcze tak z ciekawości zerknąłem na dropboxa by zobaczyć jak to wygląda i szczena opadła. Naprawdę świetna robota!
Szuli - Pią 15 Lut, 2013

Corran, w porządku. Albo jak ci się bę dzie chciało to może tak 1orki 2jak proponujesz, albo jakieś ludzie :mrgreen: najlepiej otoczone przez orki południowców 3 jest w "porzo." ale możesz dodać jakiś pieszy oddział haradrimów np to:
http://images1.wikia.noco...cy_ithilien.jpg

Corran - Nie 17 Lut, 2013

Nie wiem czy uda mi się jakoś sensownie dorzucić tych pieszych Haradrimów do wybranego mumakilka. Jak będę miał z tym kłopoty, to zostawię trójkę tak jak jest.
Na razie wrzuciłem jedynkę z Twoją odręczną grafiką. Obawiam się, że nie wyszło najlepiej, więc zrobię nowe wersje zgodnie z ostatnimi zaleceniami i komplet udostępnię jutro.

balint - Nie 17 Lut, 2013

Powyższy rysunek pochodzi z METWa, co w samo w sobie jest jak najbardziej OK, przy czym jest tam kilka lepszych ilustracji.
Mogę podesłać skany kart na maila.

Szuli - Pon 18 Lut, 2013

Wdzięczny bym był.
Corran - Pon 18 Lut, 2013

Szuli, czy chodziło o coś takiego? (jest nowe RAR, w nim między innymi trzecia karta kombinowana z dwóch grafik)
Corran - Pon 18 Lut, 2013

Znalazłem jeszcze jeden obóz orków (tylko, że trochę opustoszały), więc jeśli się spodoba (dorzuciłem jako osobny JPG), to mogę zrobić taką jedynkę wracając z biegnącymi orkami do dwójki...
Szuli - Wto 19 Lut, 2013

Ok.
1 ten obóz (po prostu orki poszły spać)
2 te orki
3 złączeni haradrimowie

Corran - Wto 19 Lut, 2013

No to mamy gotowy pierwszy scenariusz polskich fanów :)
Dzięki Szuli.
Ja muszę poczekać z jego wypróbowaniem, aż kupię Spadkobierców Numenoru, ale innych zachęcam do grania, komentowania... i dzielenia się własnymi pomysłami.

Szuli - Wto 19 Lut, 2013

Dokładnie :grin: . Jak się wam spodoba to wymyśliłem jeszcze 2 o armii z mordoru (już z zestawami spotkań) :mrgreen: .
Corran - Wto 19 Lut, 2013

Skoro już wymyśliłeś, to moim zdaniem trzeba to zrobić nie czekając na opinie (niech oceniają od razu kilka - można wówczas sprawdzić co się podoba na zasadzie porównania), zwłaszcza, że robiąc dodatkowe karty spotkań otrzymamy coś zupełnie innego niż zwykły zestaw wyprawy.
Sugeruję tylko, żebyś nie rozszerzał istniejących talii, a te nowe karty umieścił jako nowa talia spotkań (z nowym symbolem).

zvish - Czw 21 Lut, 2013

A ja się Wam tu wcisne w moim projektem, może się Wam koncepcja spodoba i ktos będzie chciał robić ze mną takie rzeczy.
Wariant czgoś na zasadzie herolda do LOTR LCG.

Krta zrobiona przy pomocy Strange Eons, ale myslę że lepiej by było zrobić coś bardziej pod klimat Władcy.

Karta ma służyć do zwiększenia stopnia trudności rozgrywki dla graczy jacy mają już wszystkie dodatki i uważają niektóre przgody za zbyt łatwie :D
Ten rodzaj formatu kart jaki narazie z braku lepszego pomysła nazwę popsrostu Heroldami do LOTR LCG, jest umieszczany w strefie przeciwności i nie może być z tej strefy w żaden sposób uzunięta. Wywiera bowiem globalne działanie na całą rozgrywkę aż do jej zakończenia.

Same efekty działania tej karty oraz przygotowanie do gry wiążące się z chęcią gry z tym wariantem znajdują się na niej.


Zobacz całą galerię | Darmowe galerie Allegro

Być może ktoś znajdzie wchwilę czasu aby się z tym spróbować :D
Ja zamierzam spróbować sie jutro na scenariuszu wprowadzjącym - zobaczymy co to będzie :D


Edycja:
O w morde, teraz zauważyłem ale na tym literówek "ŻEOTONY" Hahahaha.
Ale nie chce mi sie teraz poprawiać...:P


Edycja 2: Ok poprawiłem te szalone literówki - juz nie ma żeotonów :D

kufel - Czw 21 Lut, 2013

Fajny pomysł!
Corran - Czw 21 Lut, 2013

Mi też się podoba (chociaż utrudnienia wydają się dość spore), ale ze względu na swój niewielki staż w tej zabawie, poczekam ze sprawdzeniem tego pomysłu aż skończę przynajmniej raz każdy posiadany scenariusz bez utrudnień (jednak obrazek sobie zapisałem do wykorzystania w przyszłości).
zvish - Czw 21 Lut, 2013

Fajnie ze Wam się podoba. Mam jeszcze pomysły na takie karty jakie z założenia mają urozmaicić rozgrywkę w kolejne dwa scenariusze z podstawki z mozliwościa zastosowania na całym CMP.
Ten powyższy to może ciekawie się sprawdzić w Powrocie do Mrocznej Puszczy, jak jeszcze dojdą do tego Obrzydluchy, Obrzydluchy :D

zvish - Pią 22 Lut, 2013

Kolejne brzydale dla umilenia rozgrywki.
Więc jest załatwiona juz cala podsatwka i nada się to do wielu innych przygód:

Cos na Anduinę i Samotna Skałę:


Zobacz całą galerię | Darmowe galerie Allegro


No i coś wyłącznie pod Ucieczke z Dol Guldur:


Zobacz całą galerię | Darmowe galerie Allegro





Literówki poprawione
Kolejne poprawki naniesione

kufel - Pią 22 Lut, 2013

Hmmm Ucieczka sama w sobie jest ciężka no ale jak komuś za łatwo... ;)
zvish - Pią 22 Lut, 2013

No właśnie też sądzę że Ucieczka nie potrzebuje tego raczej napewno, ale wymóg tego że to miała byc taka "seria" spowodował ze nie mogłem się powstrzymać ;) .
Dlatego w tej opcji dla Ucieczki jest duża kontrola tego "herolda".

Berestaszek - Pią 22 Lut, 2013

zawiało horrorem w arkham :D Ale w sumie jest to dobry pomysł by utrudnić sobie rozgrywkę bez żadnych dodatkowych kart do talii spotkań, które na pierwszy rzut oka by się różniły jakością. Good job!

EDIT: a może z drugiej strony takiego druku coś co by ułatwiło rozgrywkę dla początkujących graczy?

zvish - Pią 22 Lut, 2013

Bo wpływy Nyarlathotepa są bez graniczne :D

A tak na poważnie to dobry pomysł. Taki dwustronny arkusz, jedna strona mająca ułatwiać druga utrudniać :D

Trzeba by pomysleć :D

Berestaszek - Pią 22 Lut, 2013

Bitwa o miasto na jeziorze. Utrudnienie. Taka sytuacja :D
zvish - Pią 22 Lut, 2013

A Bitwy jeszcze nie mam, więc niewiem nawet o co tam się rozchodzi:D
Berestaszek - Pią 22 Lut, 2013

jest to najtrudniejszy scenariusz z obecnych. do którego potrzebne będą 2 talie jedna do zdejmowania obszarów które są w SP oraz druga do atakowania smauga ;) Dobra koniec offtopu! Co do tego ułatwiania to np przy starciu na samotnej skale - nadprogramowe obrażenia należy rozdzielić pomiędzy wrogami (z racji tego że trolle są głupie)
Corran - Pią 22 Lut, 2013

zvish - gratuluję pomysłu :)
A nie chciałbyś może poprawić literówek, zwłaszcza na pierwszej karcie? Na drugiej jest już niewiele, na trzeciej nic nie znalazłem, ale na tej z pająkami, to zwłaszcza te żeony/żeotony trochę rażą (chociaż wypatrzyłem jeszcze kilka, które warto by było też poprawić :twisted: )

Ogólnie, to fajnie, że coś się zaczęło dziać, bo dotychczas tylko Szuli dawał jakieś konkretne propozycje (no i podobno Kulgan coś ma, ale na owoce jego pracy wciąż czekamy :wink: ).
Ze swojej strony chciałem dodać, że zabrałem się za drugi scenariusz Feonixa i mam nadzieję w tym tygodniu go przygotować...

Berestaszek - Pią 22 Lut, 2013

Fajno by było jakby był taki "herold" do każdego scenariusza a nie do talii spotkań bo i tak jeden herold naprawdę utrudni rozgrywkę. A bardziej będzie pasować jeżeli będzie klimatycznie zgrany z scenariuszem. Masz może jakąś templatkę do kart heroldów?
zvish - Pią 22 Lut, 2013

Literówki na pierwzej (tej z pajakami poprawiłem wczoraj już), chyba ze tam nadal jakies są
:( Drugą też poprawię ;)

Kulgan - Pią 22 Lut, 2013

Corran napisał/a:
no i podobno Kulgan coś ma, ale na owoce jego pracy wciąż czekamy :wink:

Teraz są ferie, kumpel pracuje, ja mam wolne, cykliczne zajęcia w szkole odwołane, weekendy zajęte, więc nie ma jak ruszyć dalej. Doszliśmy do punktu, że pomysł działa, był za prosty, więc go podrasowaliśmy i w ostatniej wersji stoczyliśmy epicką walkę z Siostrą Szeloby :mrgreen:

Może w niedzielę uda nam się odbyć kolejny etap testów, a jeśli nie, to dopiero w przyszły weekend. Takie życie.

zvish - Pią 22 Lut, 2013

Ok poprawiłem wszelkie lieterówki ;)

Jeżeli jeszcze cos będzie to mówta :D

Corran - Pią 22 Lut, 2013

Dzięki, już by mogło być, ale skoro nalegasz... :twisted:
w karcie z trollami przydałby się dwukropek po drugim "Wymuszony", a potem jest "przeszukać Talie" (-> ę) i "w tasować" (powinno być razem).
Poza tym w pająkach jest "Ponad to", które napisałbym razem, a jakbym miał się przyczepić do Nazgula, to można to napisać: Nazgûl - z daszkiem nad u (myślę, że ten znak da się stąd skopiować), ale to już spokojnie może być przez "u", po prostu jestem chyba zbyt dokładny... i pewnie tego pożałuję gdy zaczniecie mi wytykać błędy w moich tłumaczeniach :mrgreen:

zvish - Pią 22 Lut, 2013

No dobrze że ktoś czuwa, niewidomo czy to sie nie zacznie po sieci poniewierać i taka będzie wtopa z tymi literowkami i innymi bagami.
Dokonam wskazanyc przez Ciebie poprawek oczywiście, nawet tego nie zauważyłem.

W tasować i reszta tego typu rzeczy, niewiem czemu Writer mi tego nie poprawił <myśli>, wręcz przeciwnie, uparcie rozdziela mi to, bo tez myslałe że to trzeba razem. A może nie ma takiego słowa w j.polskim :D Może jak język polski powstawal nie było karcianek i poleceć "wtasować" :D

A z tym Nazgulem z daszkiem to FAKT! nie pomyślałem żeby to skopiować tylko rozłozyłem ręce że niewiem jak napisać takie śmieszne "u" :D

Jak to mówi porzekadło "Co dwie głowy to nie jedna" :D

Corran - Pią 22 Lut, 2013

Okazało się, że dodatkowe karty do talii spotkań dość szybko się tłumaczy, więc już dzisiaj skończyłem i udostępniłem kolejny scenariusz (drugi Feonixa). Tym razem jest sporo kart. W ich nazwach podałem ile kopii ma być danej karty (na końcu nazwy pliku w nawiasie jest np. x3 oznaczające, że powinny być 3 takie karty - dla celu Feonix podaje 8 sztuk, ale w grze są potrzebne po dwie na gracza, więc jeśli wiadomo, że nie będzie aż czterech graczy, to wystarczy mniej takich kart).

Miałem problem z dwoma tłumaczeniami.
Sam tytuł scenariusza to The Bandits of Chetwood North. To ostatnie słowo pojawia się tylko w tytule właśnie i zastanawiałem się czy powinienem to jakoś przetłumaczyć na coś pochodzącego od "północ", czy uznać to jako nazwę własną, czy w ogóle to pominąć zostawiają po prostu Bandytów z Chetwood. Wybrałem ten drugi wariant (chociaż w takiej sytuacji w treści kart chyba powinna się czasem pojawić pełna nazwa).
Druga sprawa, to cytat na karcie 1B (oryginał umieściłem jako osobny plik). Szukałem go we wszystkich trzech tomach trylogii w oryginalnej wersji (nie całego cytatu, a poszczególnych słów) i go nie znalazłem (chciałem w ten sposób go zlokalizować, żeby podać zgodnie z polskim oficjalnym tłumaczeniem). Nie wiem, czy Feonix go wymyślił, czy cytował z pamięci mocno go przekręcając, czy ja tak słabo szukałem, ale w końcu się poddałem i przetłumaczyłem po swojemu. Jeśli ktoś znajdzie to w książce lub ma uwagi do mojej wersji, to będę wdzięczny za podpowiedź.

No i ogólnie, jeśli macie jakieś sugestie lub uwagi, to śmiało - Wasza kolej na znajdowanie błędów. :)

balint - Nie 24 Lut, 2013

corran i szuli: linki do dropboxa doszły (skany kart do METW)?
Corran - Pon 25 Lut, 2013

Do mnie doszły. Dzięki.
Szuli - Pon 25 Lut, 2013

Do mnie także, dzięki.
Zvish świetny pomysł z tym utrudnieniem (mam nadzieję że do Morii i Gondoru też coś zrobisz).
Corran tytuł jest ok. co do tego cytatu to może z filmu.
A tak na marginesie mogę przetłumaczyć 3 scenariusz Fenoix'a a ty mógłbyś zrobić jakiś własny scenariusz :mrgreen: .
Ps. Mój 2 scenariusz za jakieś 30 min się pojawi.

zvish - Pon 25 Lut, 2013

Narazie mam tylko ZP+CMP, ale jak tyko dorwę się do kolejnych dodatków napewno cos będę sie starał uczynić. Poza tym projekt sie rozrasta gdyż Berestaszek wyraził chęć robienia tych utrudniajek wspólnie. W skutek czego pojawia się nie tylko utrudniajki ale i ułatwiajki. ;)
Corran - Pon 25 Lut, 2013

Szuli napisał/a:
mogę przetłumaczyć 3 scenariusz Fenoix'a a ty mógłbyś zrobić jakiś własny scenariusz :mrgreen:

Szczerze mówiąc na razie nie czuję się na siłach do tworzenia własnego scenariusza. Może jak jeszcze trochę pogram?...
Póki co ograniczę się do tłumaczeń i obrabiania tego co ewentualnie będzie gotowe do umieszczenia na kartach. Skoro bierzesz trzeci, to ja jako następny wezmę czwarty scenariusz Feonixa, ale nie obiecuję, że szybko go przygotuję, bo czeka mnie teraz kilka pracowitych dni, a poza tym, jeśli dobrze kojarzę, to w tym scenariuszu jest jeszcze więcej kart, bo cała talia jest składana wyłącznie z doróbek.

Lekt - Pon 25 Lut, 2013
Temat postu: Karta Wszechstwórcy
Podczas niedawnej rozmowy z przyjacielem przypomnieliśmy sobie o pewnym ekstra myku. Mianowicie nasi Rodzimi Gracze z nad Wisły (Nero wybacz omyłkę :) stworzyli swego czasu kartę Wszechstwórcy do gry Star Wars Miniatures, która prezentowała nikogo innego jak samego Wielkiego Georga Lucasa!
Czy przy wykorzystaniu proponowanej grafiki, ktoś pokusiłby się o wykreowanie takowej karty z mistrzem Tolkienem?
Powiedzmy - Bohater, strefa neutralna (czyli wszystkie w jednym), statystyki starczające za dwóch "zwykłych" bohaterów i jakiegoś podrzędnego sprzymierzeńca. Lecz obwarowana wymiernej siły mrocznym czarem, dającym kopa wrogom, ale wymagającym poświęcenia czegoś cennego w imię toku wyprawy bądź pokonania silnego brzydala.
Trzeba by pogłówkować nad parametrami karty i opisem.
Dodam oczywiście, iż do Miniatursów była nawet odpowiednia figurka Lucasa :)
Odnośnie naszych samoróbek. U mnie egzamin zdało drukowanie w zakładzie foto na papierze matowym i kupno oryginalnych koszulek artystycznych od FFG - nie trzeba było robić wówczas tyłów. Wygląda to całkiem przyzwoicie.

Chylę czoła nad wykonaną już pracą i serdecznie dziękuję za dostarczenie masy rozrywki przy nowych scenariuszach do ZP :)
Duża karykaturalna grafika Tolkiena

psborsuk - Pon 25 Lut, 2013
Temat postu: Re: Karta Wszechstwórcy
Lekt napisał/a:
Podczas niedawnej rozmowy z przyjacielem przypomnieliśmy sobie o pewnym ekstra myku. Mianowicie Gracze zza Oceanu stworzyli swego czasu kartę Wszechstwórcy do gry Star Wars Miniatures, która prezentowała nikogo innego jak samego Wielkiego Georga Lucasa!
Czy przy wykorzystaniu proponowanej grafiki, ktoś pokusiłby się o wykreowanie takowej karty z mistrzem Tolkienem?
[...]

Cóż, według mnie fanowskie misje są jak najbardziej ok. Dodatkowe karty bohaterów, sprzymierzeńców też dają radę (choć osobiście gram na oryginałach tylko), nawet opcja śródziemnych "przedwiecznych". Ale to jak dla mnie to lekkie przegięcie, i osobiście uważam to za kiepski pomysł. IMO kopiowanie z innych gier nie jest najlepszym pomysłem, a to już zupełnie chybiona sprawa.
No ale to tylko moje zdanie, więc róbcie jak uważacie.

Lekt - Pon 25 Lut, 2013
Temat postu: Re: Karta Wszechstwórcy
psborsuk napisał/a:
IMO kopiowanie z innych gier nie jest najlepszym pomysłem, a to już zupełnie chybiona sprawa. No ale to tylko moje zdanie, więc róbcie jak uważacie.

To bardziej dla czystego fanu miałoby powstać. Raczej jako swoista forma autoironii oraz pewnego minimalistycznego hołdu oddanego mistrzowi :)
Oczywiście za wyjątkiem ciekawości, jakżeby takowa karta wyglądała.

Corran - Pon 25 Lut, 2013

Nie wiem czy to dobry pomysł, ale dla zabawy spokojnie można coś takiego stworzyć. W końcu nie trzeba tym grać (chociaż, jak ktoś się uprze... :wink: ).
Na stronach BGG widziałem kilka kart, które powstały przy okazji tworzenia szablonów (jako przykład wykorzystania), których też raczej się nie wykorzysta, a przynajmniej na pierwszy rzut oka się podobają np. Sauron z kosztem zwarcia 1, zagrożeniem, atakiem i obroną po 9, wytrzymałością 11 i właściwie bez żadnych dodatkowych cech, poza... zgubą 50 :mrgreen: (do tego jako efekt cienia wyrzucenie przynajmniej jednego bohatera). Jak chcecie mogę przygotować jego przetłumaczoną wersję :)

zvish - Pon 25 Lut, 2013

No takie smaczki są bardzo ciekawe i nikt nie musi tym grać, ale w ramach ciekawostki przyrodniczej jak najbardziej.

Na szczęście Pan psborsuk zezwolił nam na takie operacje, wedle własnego życzenia i na własną odpowiedzialność :twisted:

psborsuk - Wto 26 Lut, 2013

zvish napisał/a:
Na szczęście Pan psborsuk zezwolił nam na takie operacje, wedle własnego życzenia i na własną odpowiedzialność :twisted:

Prostaczkowie, król wysłuchał waszych plebejskich lamentów.

Po pierwsze - Chwała mi!
Po drugie - Nie tykać stopy!!
Po trzecie - Wyrażam zgodę na ów twór.
Po czwarte - Szacuneczek, pradawni bogowie!
Po piąte - przysięgam że was nie zawiodę, nie tylko nie zawiodę ale powiodę ku zwycięstwu i chwale. Albowiem łi ar de czempions!
:mrgreen: :razz:

zvish - Wto 26 Lut, 2013

psborsuk napisał/a:
zvish napisał/a:
Na szczęście Pan psborsuk zezwolił nam na takie operacje, wedle własnego życzenia i na własną odpowiedzialność :twisted:

Prostaczkowie, król wysłuchał waszych plebejskich lamentów.

Po pierwsze - Chwała mi!
Po drugie - Nie tykać stopy!!
Po trzecie - Wyrażam zgodę na ów twór.
Po czwarte - Szacuneczek, pradawni bogowie!
Po piąte - przysięgam że was nie zawiodę, nie tylko nie zawiodę ale powiodę ku zwycięstwu i chwale. Albowiem łi ar de czempions!
:mrgreen: :razz:


Jak powiedział, tak zrobił. Do dzieła!

zvish - Wto 26 Lut, 2013

Corran napisał/a:
...w karcie z trollami przydałby się dwukropek po drugim "Wymuszony", a potem jest "przeszukać Talie" (-> ę) i "w tasować" (powinno być razem).
Poza tym w pająkach jest "Ponad to", które napisałbym razem, a jakbym miał się przyczepić do Nazgula, to można to napisać: Nazgul - z daszkiem nad u (myślę, że ten znak da się stąd skopiować), ale to już spokojnie może być przez "u", po prostu jestem chyba zbyt dokładny... i pewnie tego pożałuję gdy zaczniecie mi wytykać błędy w moich tłumaczeniach


Ok wskazane poprawki naniesione. Daszek dla Nazgula faktycznie dało sie skopiować, aczkowiek inno-czcionkowy jest teraz. Ale myślę że chyba takie lepsze niz brak takowego.
Pozwole sobie jeszcze raz wszystko wrzucić żeby było kompletto i do kupy razem:


Zobacz całą galerię | Darmowe galerie Allegro


Zobacz całą galerię | Darmowe galerie Allegro


Zobacz całą galerię | Darmowe galerie Allegro

Corran - Wto 26 Lut, 2013

Dzięki za poprawki.
Niestety teraz trzecia karta stała się niezbyt spójna, bo tych Nazguli jest więcej (jeszcze w treści wymuszonych)... :wink:

zvish - Wto 26 Lut, 2013

No faktycznie :D
Juz poprawione ;)

Corran - Wto 26 Lut, 2013

No to wrzuciłem kilka przykładowych "bezużytecznych" kart (jako plik GeckoTH_ExampleCards.rar). Miałem trochę problemów z przetłumaczeniem nazwy Tookish Tea-Maker, ale mam nadzieję, że może być. Nie wiem jak Wam, ale mi się te karty podobają (np. akcja dla Lembasów :) ) - jako ciekawostka oczywiście.
Corran - Wto 26 Lut, 2013

Oooops!
Właśnie zauważyłem, że na jednej z kart ostatniego scenariusza (na Kryjówce Bandytów) umieściłem niewłaściwą grafikę. Pomyłkę poprawiłem, a dla tych którzy już ściągnęli cały komplet umieściłem osobny plik z tą kartą: Feonix2-Hideout(x2).jpg

---EDIT---
Szuli napisał/a:
Ps. Mój 2 scenariusz za jakieś 30 min się pojawi.

Napisałeś to kilka dni temu, ale mam wrażenie, że się nie pojawił, chyba, że go przygotowałeś i gdzieś wystawiłeś, a ja w jakiś sposób przegapiłem Twoje miejsce udostępniania plików :???:
Jeśli masz coś przygotowanego do obróbki, to najlepiej jakbyś mi to dał na weekend...

gregvip - Pon 04 Mar, 2013

Witajcie dobrzy ludzie. Mam pytanie do scenariusza nr 2 Foenixa czy będzie przetłumaczona karta Harding bohatera którego autor stworzył do tego scenariusza?
Corran - Wto 05 Mar, 2013

Wszystkie karty bohaterów z różnych scenariuszy Feonixa były przetłumaczone już wcześniej. Akurat Harding jest udostępniony w pliku #JPG-Rohan (razem z wymyślonymi przez nas kartami innych przedstawicieli Rohanu).

Przy okazji mam pytanie trochę spoza tematu. Odkryłem sposób zagrania w scenariusz Szuliego zanim kupię sobie Spadkobierców Numenoru. Jest taki program (gdzieś na tym forum już wspominany) umożliwiający granie w karcianki na komputerze. Nazywa się OCTGN i całkiem fajnie zastępuje stół i karty, ale... niestety tam tez nie mają jeszcze Spadkobierców Numenoru :(
Wydaje mi się, że wiem jak dorobić talię do OCTGN, ale potrzebowałbym zeskanowane karty. Nie wiecie może skąd pobrać takie skany (albo może ktoś chciałby zeskanować swoje)?

EstEst - Wto 05 Mar, 2013

O ile się nie mylę, powodem dla którego na OCTGN nie ma SN jest polityka FFG, która nie sprzeciwia się grom przez sieć w ich produkty, ale stawia warunek, by dodatki pojawiały się tam jakiś czas po opublikowaniu (wydaje mi się, że pół roku, albo rok). Tak więc, gdy ,,karencja'' upłynie, pewnie doczekamy się Spadkobierców na OCTGN, ale raczej nie wcześniej.
Corran - Wto 05 Mar, 2013

Gdybym miał skany kart, to sam bym zrobił oparte na nich talie do OCTGN i nie musiałbym czekać na oficjalne rozszerzenie. A gdyby jeszcze było po polsku, to by się trochę łatwiej potem grało. Zresztą w takim wypadku, dla polskich graczy można by udostępnić scenariusz Szuliego do OCTGN.
Berestaszek - Czw 07 Mar, 2013

Po sprawdzeniu przez zvisha przesyłam wam moje urozmaicenia do rozgrywki:

http://imageshack.us/phot...trudnienie.png/

http://imageshack.us/phot...ulatwienie.png/

Obie karty są związane tylko z jednym scenariuszem. Zmieniają rozgrywkę bez zbędnego dokładania nowych kart do TS. Czekam na waszą ocenę.


EDIT: coś nie chce mi pokazać obrazka to zmieniłem na url.

Corran - Czw 07 Mar, 2013

Jak rozumieć drugą kartę: jeśli nie ma wrogów w strefie przeciwności (X=0), to można cofnąć wszystkich wrogów do SP?

A na pierwszej karcie, czy tego pająka należy szukać jako dodatkowej karty do SP? Co zrobić z kartami odkrytymi podczas szukania (wtasować z powrotem, czy odrzucić)? No i to zdanie dla Wylęgu pająków jest nieźle pokręcone :wink:

Berestaszek - Czw 07 Mar, 2013

1. tak
2. zostają w SP
3. no może pokręcone ale da radę zrozumieć :P

Corran - Czw 07 Mar, 2013

3. Da się zrozumieć, ale przydałoby się przestawienie paru słów miejscami ("odkrywaj karty z dopóki nie trafisz... z Talii Spotkań...").

2. Wszystko co odkryję szukając pająka zostaje w SP!? Czyli jak mam pecha, to co rundę dostanę np. kilkanaście kart do SP?

Berestaszek - Czw 07 Mar, 2013

Zaraz edytuję utrudnienie i będzie odkrywaj karty z TS dopóki nie trafisz ...

Co do punktu 2 jeżeli mówimy o wylęgu to tak. Tylko nie zapominaj że tam nie tylko są wrogowie ale obszary oraz podstępy. Także naprawdę niezłego pecha musiałbyś mieć, aby aż klilkanaście kart ciągnąć. Dodatkowo zaznaczę, że ten scenariusz jest naprawdę prosty i naprawdę trzeba się postarać by go nie przejść Dlatego dodając takie utrudnienie jak ten wylęg nigdy nie będziesz mieć pewności że napewno coś Cię nie zaskoczy.

zvish - Czw 07 Mar, 2013

Mnie zastanwia co by wyszlo jak by połaczyć tą utrudniajkę z moim :D
Było by niezłe kombo :d
Kiedys trza będzie spróbować :P


@Corran;
Jak by co dostałem Twojego priva, nie martw się poprawię i zuploaduje na nowo ;)
ale jakoz się zebrac nie mogę z tym ostatnio :)

nakano - Czw 07 Mar, 2013

Na początek szacunek i podziękowania dla wszystkich, którzy poświęcają swój czas na tworzenie lub tłumaczenie dodatków. Mam takie pytanie:

Czy istnieje jakiś darmowy program z prostą obsługą, który pozwoli "posklejać" awers z rewersem karty, poukładać po 9 kart w arkusz a4 i wydrukować tak, by wydruki na obu stronach się pokrywały? Jak się do tego najlepiej zabrać?

Zrobiłem sobie testowe wydruki na papierze foto, które następnie zalaminowałem folią 80mic i efekt jest bardzo zadowalający. Jedyne czego mi brakuje do szczęścia to dwustronny druk. Moja drukarka drukuje dwustronnie, nie wiem tylko jak przygotować taki wydruk mając awersy i rewersy każdej karty w osobnym pliku.

zvish - Czw 07 Mar, 2013

Być może istnieje taki program i byc może ktoś sie na jego temat wypowie.
Ja chciałm tylko powiedzieć że takie coś da się wygodnie, łatwo i przyjmnie uzyskać w Photoshopie.

Corran - Pią 08 Mar, 2013

Ja kombinuję z Wordem ustawiając na dwóch stronach symetrycznie odpowiednie karty (najlepiej mi wychodzi jak każdą stronę ustawiam w osobnym pliku), ale nigdy mi nie wyszło idealnie, bo Word coś mi miesza z marginesami, więc chętnie bym się dowiedział jak to najlepiej drukować.
Może rzeczywiście w programie graficznym będzie lepiej (zamiast Photoshopa używam darmowego Gimpa)? W wolnej chwili sprawdzę jak to wychodzi...

Mitrel - Pią 08 Mar, 2013

Obawiam się że to nie Word miesza marginesy, tylko po prostu drukarka "bierze" nierówno papier co jest oczywiście normalne w sprzęcie domowym.
nakano - Pią 08 Mar, 2013

Ściągnąłem sobie wersję próbną photoshopa i szczerze mówiąc zupełnie nie wiedziałem jak się do tego zabrać. Program z mnóstwem opcji dla profesjonalistów a ja jestem zupełnym laikiem. Spróbowałem innej drogi.

Darmowy Infran View pozwala tworzyć takie arkusze. Z pluginem do eksportu pdf można uzyskać gotowy do druku dokument, w którym np. na jednej stronie otrzymujemy awersy kart a na drugiej rewersy wzajemnie się pokrywające. Na wydruku testowym pokrywają się niemal idealnie. Wadą tego rozwiązania jest brak kontroli nad miejscem danej karty na arkuszu (albo nie umiem znaleźć). Program umieszcza pliki na arkuszu w kolejności alfabetycznej po nazwie pliku. Nie jest to wielka wada przy druku kart bohaterów, przy kartach questów trzeba już uważać żeby nam się 1A z 1B pokrywało. I wszystko byłoby w porządku gdyby nie cholernie irytujące ograniczenie mojej drukarki, które nie pozwala w trybie druku dwustronnego wybrać jakości fotograficznej. Kto pisze te sterowniki? Wychodzi na to, że muszę się bawić w drukowanie po jednej stronie i ręczne przekładanie kartki bo w trybie normalnego druku, nawet przy wybraniu najwyższej jakości, efekt jest daleki od trybu foto.

Corran - Pią 08 Mar, 2013

Mógłbyś napisać coś więcej na temat tych arkuszy w Irfan View (jak je tam tworzysz)?
zvish - Pią 08 Mar, 2013

No a z tym nie rónym drukowaniem to rzeczywiście moze być wina drukarki któa inaczej o jakies ułamki milimetra nawet, za każdym razem złapie papier.
U mnie dzieje sie to samo, ale kolega pisał że ma dwustronnie drukujcą, czyli jak to dobrze rozumiem ona drukuje obydwie strony jednocześnie. A jeżeli tak to odpowiednie ustawienie wystarczy.

gregvip - Pią 08 Mar, 2013

zvish napisał/a:
No a z tym nie rónym drukowaniem to rzeczywiście moze być wina drukarki któa inaczej o jakies ułamki milimetra nawet, za każdym razem złapie papier.
U mnie dzieje sie to samo, ale kolega pisał że ma dwustronnie drukujcą, czyli jak to dobrze rozumiem ona drukuje obydwie strony jednocześnie. A jeżeli tak to odpowiednie ustawienie wystarczy.

Raczej takie ustrojstwo nie istnieje bo by było zbyt drogie. Drukarki dające wydruki dwustronne są po prostu wyposażone w duplekser czyli urządzenie które odwraca kartkę a następnie jest zadrukowywana jest druga strona. Więc raczej nigdy nie uzyska się idealnego zgrania obydwu stron.

nakano - Pią 08 Mar, 2013

1. Uruchamiasz Infran View, naciskasz klawisz "t" żeby przejść do trybu "eksploratora".
2. Przechodzisz do katalogu z obrazkami i zaznaczasz np. 9szt.
3. Klikasz prawym przyciskiem i z menu kontekstowego wybierasz "Create contact sheet from selected files..."
4. W oknie, które wyskoczy klikasz przycisk "A4" w pola "Columns" i "Rows" wpisujesz 3. Odznaczasz (jeśli zaznaczone) "Strech small images to maximal size".
5. W sekcji "Output" wybierasz jak chcesz to zapisać. Możesz np jako pojedyńczy obraz na całą stronę A4 lub (po doinstalowaniu plugina) jako PDF. Ja wybrałem PNG bez kompresji.

To jest opis uzyskania pojedynczego arkusza z 9 grafikami. Żeby zrobić 9 kart bohaterów wrzuciłem ich pliki do jednego folderu. Do tego samego folderu wrzuciłem też 9 kopii pliku z grafiką rewersu. Teraz wykonałem powyższą procedurę osobno dla 9 awersów i osobno dla 9 rewersów. Otrzymałem 2 pliki zawierające po 9 grafik. I dalej:

6. Zaznaczasz te 2 pliki, klikasz prawym i wybierasz "Start Multipage-PDF dialog from selected files..."
7. W oknie dialogowym, które wyskoczy (zakładka "layout") wybierasz "A4", Image position: "Centered", Image size: "Keep" oraz odpowiednią orientację dokumentu (portrait/landscape).
8. Na zakładce "Preview" widzisz czy wszystko gra.
9. Klikasz "Save" i zrobione. Masz wynikowego pdfa, w którym obrazki z pierwszej strony pokrywają się z obrazkami ze strony drugiej. Teraz równy wydruk to kwestia drukarki.

Corran - Pią 08 Mar, 2013

O ile wiem, drukarki mające możliwość druku dwustronnego, nie tyle drukują obie strony jednocześnie, co same obracają papier po zadrukowaniu pierwszej strony, więc te minimalne przesunięcia i tak mogą się zdarzyć (przy czym kolega pisał, że przy takim wydruku ma za słabą jakość).
A to co ja przygotowywałem w Wordzie, to chyba nie tylko przesunięcie wynikające z innego złapania papieru, bo jest ono w zasadzie zawsze takie samo i w tą sama stronę. Mam wrażenie, że z lewej zawsze zostawia trochę więcej, a jak zmniejszę ten margines, to gdzie indziej się rozjeżdża. Uzyskałem taką różnicę, którą mogę zaakceptować, ale wstawiając nowe obrazki zawsze muszę się trochę pomęczyć, żeby chociaż mniej więcej pasowało. Jest to strasznie denerwujące i chętnie bym spróbował innej metody (innego programu - stąd moje pytanie o IrfanView).

nakano - Pią 08 Mar, 2013

No właśnie u mnie jest problem jakości przy druku dwustronnym. Problemu przesunięcia nie ma. Nie wiem jak jest w innych drukarkach, moja najpierw zadrukowuje jedną stronę, potem ponownie wciąga kartkę i drukuję drugą stronę. Przy czym po zadrukowaniu pierwszej nie "wypluwa" kartki całkowicie luźno - cały czas ją trzyma. To prawdopodobnie pozwala zadrukować druga stronę z dużą dokładnością dopasowania. Przy ręcznym przekładaniu zadrukowanej strony może już nie być tak wesoło. Jeszcze nie sprawdzałem. W każdym razie w opcji druku dwustronnego dopasowanie mam naprawdę bardzo dobre. Jakość już niestety taka sobie.
Corran - Pią 08 Mar, 2013

Znalazłem te opcje w IrfanView. Dzięki :)
Wypróbuję po powrocie do domu.

Może ze swojej strony dodam, że odznaczyłbym "Write file infos" oraz zmienił Thumbnail spacing i Margins, żeby dopasować wielkość kart do oryginalnych. Mi wyszło 56px do rorzucenia w poziomie i 86px w pionie, czyli np. Thumbnail spacing: 8 / 13, a Margins 20 / 30.

Corran - Czw 28 Mar, 2013

Udostępniłem czwarty scenariusz Feonixa. Mamy więc pierwszy na tym forum pełny scenariusz, który nie potrzebuje żadnych oryginalnych kart spotkań, wprowadza nowe słowo kluczowe i ma nawet przygotowany osobny opis wyprawy. :)

Przy okazji chciałbym się spytać czy jest jeszcze zainteresowanie tym tematem, bo po chwilowo obudzonej aktywności wszystko nagle zamarło (poprzedni wpis był prawie trzy tygodnie temu).
Nawet tak aktywny wcześniej Szuli się nie odzywa - ponad miesiąc temu napisałeś, że "2 scenariusz za jakieś 30 min się pojawi" i od tej pory zupełna cisza - mam nadzieję, że nic się nie stało i to po prostu brak czasu, więc może daj znać czy jest jeszcze szansa na Twój projekt, czy potrzebujesz więcej czasu, czy może już Ci się znudziło?...

nakano - Czw 28 Mar, 2013

Ja temat śledzę, ściągam sobie i drukuję kolejne przetłumaczone scenariusze i dodatki. Cieszę się, że jest ktoś komu się chce poświęcić swój czas na przygotowanie ich. Mam na myśli zarówno twórców dodatków jak i tłumaczy. Muszę jednak przyznać, że jeszcze nie grałem w żaden z tych scenariuszy. Na swoje usprawiedliwienie mam to, że jestem w grze nowy, a posiadam wszystkie rozszerzenia jakie zostały dotąd wydane i priorytet mają oficjalne scenariusze. Mam jeszcze baaardzo dużo do ogrania, nie wiem kiedy się zabiorę za to co prezentowane jest w tym wątku, ale zbieram, drukuję i odkładam do pudełka.
Szuli - Nie 31 Mar, 2013

Nie znudziło mi się. Miałem mało czasu.
Najpierw przetłumaczę 3 scenariusz a potem skończę swoją inicjatywę :grin: .

Mgła na Kurchanach
cele:

pieśń ze starego lasu
pieśń.
zapłać zeton zasobów z puli zasobów dowolnego bohatera aby umieścić żeton zasobów na tej karcie.
akcja: wydaj 3 żetony zasobów z tej karty aby odrzucić z gry wybrany dodatek z cechą stan.

ostrze z kurchanu
przedmiot. broń.
po odkryciu: umieść w grze 1 kopię upiornego lorda jako strażnika tej karty.
akcja:jeśli do tej karty nie są dołączane żadne spotkania dołącz ją do kontrolowanego przez ciebie bohatera. ten bohater otrzymuję +1(atak) i +1(obrona) kiedy broni się lub atakuję nieumarłego.
cytat :twisted:

podstępy:

pieśń upiora
po odkryciu:gracz o najwyższym poziomie zagrożenia dołącza te kartę do kontrolowanego przez siebi bohatera. traktuj tę kartę jako dodatek z cechą stan o treści:"bohater do którego dołączono tę kartę nie zostaje przygotowany w fazie odpoczynku"
cytat

mgła i melancholia
po odkryciu:dołącz tę kartę do bohatera o najwyższej (siła woli). Siła woli bohatera do którego dołączono tę kartę jest równa 0.
cień:Jeśli broniąca się postać to bohater o najwyższej (siła woli) rozpatrz efekt "po odkryciu" tej karty.

przygnębiający chłód
po odkryciu:do końca tej tury zwiększ (zagrożenie) kurchanów i nieumarłych o 1.
cień:jeśli atakujący wróg to nieumarły dołącz do niego tę kartę. wróg do którego dołączono tę kartę otrzymuję +1(zagrożenie) i +1(atak)
cytat

CIĄG DALSZY NASTĄPI

Szuli - Pon 01 Kwi, 2013

MGŁA NA KURCHANACH part 2

obszary:

starożytny kurchan
kurchan
kiedy starożytny kurchan jest aktywnym obszarem wszystkie upiory otrzymują +1(obrona)

mgliste wzgórza
wyżyny
mroczna fala
wymuszony:kiedy mgliste wzgórza opuszczają grę usuń wszystkie żetony postępu ze wszystkich obszarów z cechą kurchan w grze
cień:usuń wszystkie żetony postępu ze wszystkich kurchanów w grze

kopiec kamieni
x to liczba upiorów w grze
podróż:kiedy gracze podróżują do kopca kamieni, wszystkie postacie otrzymują -1(atak) (do końca tej tury)
cień:do końca tej tury wszystkie upiory otrzymują +1(atak)

wolno stojące kamienie
kurchan
odporny na efekty kart graczy
po odkryciu:pierwszy gracz może przeszukać TS i umieścić w strefie przeciwności pierwszego napotkanego nieumarłego wroga. Następnie umieść na wolno stojących skałach 3 żetony postępu.
odpowiedź:kiedy gracze podróżują do wolno stojących skał pierwszy gracz może przeszukać TS i umieścić w strefie przeciwności pierwszego napotkanego nieumarłego wroga. Następnie umieść na wolno stojących skałach 3 żetony postępu.
zwycięstwo4

Corran - Czw 04 Kwi, 2013

Cieszę się, że projekt nie upadł :grin:

Brakuje punktów zagrożenia i postępu dla obszarów.

Masz może do tego jakieś pasujące grafiki, czy na razie jest pomysł na karty, a obrazkami trzeba będzie się zająć w następnej kolejności?
A może ktoś z forumowiczów chciałby pomóc w ich szukaniu? Przy większej ilości kart na pewno pomoc by się przydała...

--- EDIT ---
No i będzie potrzebny jakiś symbol scenariusza dla nowej talii :)

Szuli - Sob 06 Kwi, 2013

to tłumaczenie 3 scenariusza Fenoix'a :mrgreen: .
mój 2 scenariusz pojawi się jak skończę.

Szuli - Sob 06 Kwi, 2013

part3
wrogowie:
kurchanne nietoperze
istota
mroczna fala
cień:dołącz do brońiącej postaci. te kartę uważa się za dodatek z cechą stan o treści "postać do której dołączono tę kartę otrzymuję -1(obrona)(jeśli ten atak jest nie obroniony dołącz tę kartę do dowolnego bohatera kontrolowanego przez tego gracza).

pająk z kurchanu
istota. pająk.
wymuszony:kiedy ten wróg wejdzie w zwarcie z graczem usuń po 1 żetonie P z każdego obszaru w grze.
cień:umieść po 1 ŻP na każdym obszarze wgze. atakujący wróg otrzymuje +1(atak) za każdą parę ŻP umieszczonych w ten sposób na obszarach.(do końca tej tury)

upadły duch
duch. nieumarły.
zguba1
wymuszony:kiedy wyprawa się powiedzie pierwszy gracz dołącz upadłego ducha do jednego ze swoich bohaterów którzy brali udział w wyprawie. uważa go się za dodatek stan o treści: "kiedy z TS zostanie odkryty podstęp bohater do którego dołączono tę kartę otrzymuje -1(siła woli)(do końca tury). kiedy wyprawa się powiedzie a ten bohater brał w niej udział cofnij upadłego ducha do strefy przeciwności"



upiór ze starożytnego grobowca
upiór. nieumarły.
po odkryciu:umieść 2 wierzchnie karty z talii każdego gracz w strefie przeciwności, strzone przez upiora ze starożytnego. kiedy upiór ze starożytnego grobowca zostanie pokonany umieść te karty na wierzchu talii ich właścicieli w dowolnej kolejności.
zwycięstwo 4
upiór z kurchanu
upiór. nieumarły.
po odkryciu:kiedy aktywny obszar to kurchan upiur z kurchanu otrzymuje +1(atak) i +1(zagrożenie).
wymuszony:kiedy aktywny obszar nie jest kurchanem, a w SP znajduję się obszar z cechą kurchan natychmiast odbądź podróż na ten obszar.(poprzedni AO umieść w SP)

upiorny lord
upiór. nieumarły.
postacie broniące się przed upiornym lordem używają swojej (siła woli) zamiast (obrona)
cytat zwycięstwo3

*Faedthandir
upiór. nieumarły.
gracz nie mogą zagrywać na Faedthandira dodatków.
Faedthandir nie może atakować wchodzić w zwarcie z graczami i otrzymywać obrażeń jeśli znajduje się na nim żeton postępu(cały czas branę pod uwagę jest jego (zagrożenie)).
wymuszony:kiedy Faedthandir miał by zostać zniszczony umieść na nim żeton postępu i cofnij do SP.po upłynięciu tury od umieszczenia na Faedthandirze ZP usuń z niego wszystkie dodatki, obrażenia i żetony postępu.

Szuli - Sob 06 Kwi, 2013

Co do moich własnych scenariuszy to mam 2 już opracowane itp. :mrgreen: .
pierwszy będzie się rozgrywał w emyn muil będziemy tropić armię orków o której było w moim poprzednim scenariuszu. będzie nowa mechanika wrogó ukrytych wśród wzgórz.
Następny będzie o ataku na leśne elfy w MP

Corran - Sob 06 Kwi, 2013

Szuli napisał/a:
to tłumaczenie 3 scenariusza Fenoix'a :mrgreen: .
mój 2 scenariusz pojawi się jak skończę.

Rozumiem :)
W takim razie w najbliższym czasie połączę to z oryginalnymi grafikami.

Vilk - Sob 06 Kwi, 2013

Widzę, chłopaki, że ostro walczycie. Powodzenia, wytrwałości i dobrej zabawy! :grin:
Szuli - Pon 08 Kwi, 2013

Questy:

1A mroczna mgła
Dziwna pieśń hipnotyzuje ludzi z bree i bucklandu.wiele dzieci zagineło, lunatykują drogą na zachud bree. zaniepokojony tym podążasz z drużyną za jedną z takich grup i ku waszemu przerażeniu droga wiedzie do Kurchanów na południowym zachodzie.
Przygotowanie:usuń z Ts wszystkie kopie kart Faedthandir, ostrze z kurchanu, pieśń ze starego lasu i upiornego lorda i odłuż je na bok poza grę.następnie potasuj TS.
1B
cytat
po odkryciu: wtasuj do TS po jednej kopi karty ostrze z kurchanu za gracza.następnie odkryj po 1 karcie z TS z każdego gracza.

2A cicho, chmurno i chłodno
Chmury ciemnieją, mgła gęstnieje gdy dochodzicie do Wielkiego Kopca, największego spośrud kurchanów.kiedy podchodzicie bliżej rozbrzmiewa obrzydliwa pieśń Faedthandira.
po odkryciu:przeszukaj TS i stos kart odrzuconych weż 1 kopię pieśni upiora i rozpatrz jej efekt po odkryciu. następnie wtasuj stos kart odrzuconych do talii spotkań.
2B
cytat
akcja:usuń 3 żetony postępu z tej karty aby umieścić w strefie przeciwności pieśń ze starego lasu.

3A ucieczka z wielkiego kopca
kiedy odnależliżcie i uratowaliście zaginione dzieci prubujiecie uciec z otchłani Othrongothu ale zostajecie pochwyceni przez Faedthandira. bezlitosnego i nieśmiertelnego upiora. jedyne co możecie zrobić to spędzićgo go na chwilę w otchłani. jwednak najbardziej martwi cię co zrobić gdy zjawa powruci i zablokuje wam drogę...
3B
cytat
po odkryciu:umieść Faedthandira w SP.
gracze nie mogą umieszczać na wyprawie ŻP, chyba że na Faedthandirze znajduje się żeton postępu.
Jeśli gracze pokonają ten etap wygrywają grę.

I tym akcentem kończymy :mrgreen:

Szuli - Pon 08 Kwi, 2013

prawdopodobnie jutro zaczne swój scenariusz. :grin:
Corran - Wto 09 Kwi, 2013

Szuli napisał/a:
I tym akcentem kończymy :mrgreen:
Super :)
Ja kończę piąty scenariusz Feonixa. Wówczas wrzucę Twoje tłumaczenia do trójki i będziemy mieli komplet drugiego autora.

Szuli napisał/a:
prawdopodobnie jutro zaczne swój scenariusz. :grin:
Ja na razie za swój scenariusz się nie zabieram, ale jakiś czas temu wróciłem do zabawy w wymyślanie kart graczy. Nie zamierzam co prawda ich stosować do oryginalnych scenariuszy, ale do tych fanowskich mi pasują. Stwierdziłem, że mój Drzewiec (stworzony gdy jeszcze niewiele wiedziałem o specyfice tej gry) ma cechy bardziej pasujące do taktyki, mimo, że dałem mu znaczek wiedzy, więc postanowiłem go poprawić, a przy okazji dorobiłem kilka innych kart Entów i dla Entów. Zacząłem się zastanawiać, czy nie pokusić się jednak o jakiś pasujący do nich scenariusz, ale trafiłem na gotowca: na OCTGN przygotowano coś o tytule Into Fangorn, więc powinno pasować :) Nie znam opinii na temat tego scenariusza i jeszcze się w niego nie zagłębiałem, ale ze względu na temat chyba sobie w to zagram i jak mi podpasuje, to przygotuję wersję po polsku.
Póki co, udostępniłem swoje Enty - może się komuś spodobają...

Szuli - Wto 09 Kwi, 2013

Tak jak powiedziałem.

wrogowie:

łupieżcze orki (2)
37
1
2
1
3
ork.
kiedy łupieżcze orki mają opuścić grę, zamiast tego usuń z nich 1 żeton zasobów. jeśli nie ma na nich już żadnych żetonów zasobów do usunięcia opuszczają grę w normalny sposób.
wymuszony:kiedy łupieżcze orki atakują umieść na nich po 1 Z zasobów z puli zasobów każdego bohatera kontrolowanego przez broniącego się gracza (jeśli to możliwe).
Wówczas nasłał bandy orków, które od tej pory rabują, co im w rękę wpadnie (...)

zagubiony uruk (3)
20
1
3
1
4
uruk. ork.
zguba1. zaczajony.
wymuszony: kiedy zagubiony uruk nie jest dołączony do obszaru, a jest zaczajony odkryj go.

orczy łowcy (4)
15
1
2
0
2
ork.
zaczajony
wymuszony:kiedy orczy łowcy nie są dołączeni do obszaru, a są zaczajeni zadaj 2 obrażenia wybranemu bohaterowi 1 gracza.
cień:jeśli ten atak jest nieobroniony odrzuć bohatera kontrolowanego przez 1 gracza.

podstępy:

z zaskoczenia (3)
po odkryciu:odkryj wszystkie zaczajone karty i umieść je w SP.
cień:atakujący wróg otrzymuje +3 do (ataku).

osaczeni (1)
Po odkryciu:odrzuć 2 wierzchnią kartę z TS jeśli przynajmniej jedna posiada słowo kluczowe zaczajony odrzuć z gry 2 bohaterów kontrolowanych przez 1-st :wink: gracza.

od tyłu (2)
zguba7.

zmuszeni do odwrotu(4)
po odkryciu:gracze natychmiast odbywają podróż na obszar o największej (zagrożenie)
(poprzedni aktywny obszar wraca do SP)

obszary:
*Tol Brandir(1)
z:X
p:5
emyn muil.
x to liczba zaczajonych kart w grze.
podróż:kiedy gracze podróżują na tol brandir odkryj wszystkie zaczajone karty.

wewnętrzny łańcuch (3)
2
2
wymuszony kiedy jakaś karta się zaczaja :wink: umieść na wewnętrznym łańcuchu 1 żeton zasobów.
wymuszony:na początku tury usuń z tej karty tyle żetonów zasobów ile jest graczy +1 (jeśli to możliwe) i odkryj wybraną zaczajoną kartę.

Corran - Sro 10 Kwi, 2013

Udostępniłem piąty scenariusz Feonixa.
Mam w związku z nim pytanie do osób, które posiadają piątą część cyklu Dwarrowdelf. Jest tam karta Asfaloth z typem, który w oryginale brzmi "Mount". Jedna z kart przetłumaczonego właśnie scenariusza odnosi się do dodatków tego typu. Pasowało mi tu Wierzchowiec, więc w tej chwili tak to przetłumaczyłem, ale powinno być tak jak na polskich kartach, więc podpowiedzcie proszę jaki typ ma polska wersja karty Asfaloth.

nakano - Sro 10 Kwi, 2013

Na polskich kartach jest "Wierzchowiec". Czyli wszystko się zgadza.
Corran - Sro 10 Kwi, 2013

Dzięki.
Berestaszek - Sro 10 Kwi, 2013

Polecicie jakiś punkt profesjonalnego druku na terenie Warszawy? Chciałbym spróbować rozegrać scenariusze zamieszczone na drop boxie, ale kolorowe karteczki domowej roboty nie bardzo mi się podobują.
Corran - Nie 14 Kwi, 2013

Nie jestem z Warszawy, więc ja nie dam rady Ci pomóc. Sam drukuję na błyszczącym papierze fotograficznym i wydaje mi się, że wygląda przyzwoicie. Jak chcę, żeby karty przeznaczone dla talii spotkań nie odróżniały się od oryginalnych, to drukuję drugą stronę na osobnej kartce (też po błyszczącej stronie) i sklejam dwie warstwy. Potem całość ląduje w koszulce i podczas normalnej gry (bez specjalnego przyglądanie się kartom) nie widzę, że za chwilę będzie dorobiona karta. Zrobiłem tak np. drugi scenariusz Feonixa, bo już w czwartym i piątym mogą być karty jednowarstwowe ze spodem po stronie matowej, bo i tak korzysta się tylko z dorobionych kart. Może jest z tym trochę roboty, ale u siebie nie znalazłem rozsądnej oferty drukowania w profesjonalnym studiu, więc radzę sobie we własnym zakresie.

No i udostępniłem trzeci scenariusz Feonixa. Wybacz Szuli, że kilka Twoich tłumaczeń poprawiłem, ale wydaje mi się, że tak będzie lepiej.
W ten sposób mamy komplet Feonixa. Niestety, nie będzie więcej jego scenariuszy :cry: , chyba, że wydane oficjalnie :?: Mimo, że czwarty i piąty scenariusz stanowią cykl, który miał mieć jeszcze jedną część i ponoć Feonix ją nawet dokończył, ale nie udostępni jej, bo zakazuje mu tego FFG, które... postanowiło go zatrudnić.

Szuli - Pon 29 Kwi, 2013

W najbliższym czasie zrobie karty wyprawy i instrukcje.
Świetna robota Corran.(no może napuj entów ma zabardzo filmowy art.) :mrgreen:

Corran - Pon 29 Kwi, 2013

Szuli napisał/a:
no może napuj entów ma zabardzo filmowy art. :mrgreen:

Starałem się go trochę "odfilmić" :mrgreen: rozmazując widocznego tam Hobbita, ale może nie do końca się udało...

Właśnie sobie uświadomiłem, że nie udostępniłem skończonego w piątek tłumaczenia. Naprawiam więc ten błąd. Tak jak pisłaem wcześniej, gdy trafiłem na scenariusz "Into Fangorn", to uznałem, że będzie pasował do moich kart gracza opartych na Entach. Po przetłumaczeniu okazało się, że fabularnie nie bardzo, ale grając w dwie osoby (jeden np. elfami i to do jego bohaterów kierowana by była fabuła, a drugi właśnie entami) powinno jakoś pasować. Jeszcze nie próbowałem, bo w weekend walczyliśmy z oryginalnymi scenariuszami z Hobbita, ale na pewno taki wariant sprawdzę...

Szuli - Wto 30 Kwi, 2013

SPOTKANIE WŚRÓD WZGÓRZ(spotkanie wśród wzgórz, elita mordoru,łupieżcze orki, wzgóża emyn-muil)

wyprawy:

wały rohanu
1A z gondoru doszły wieści, że armia orków idzie w stronę rohanu.po drodze przyłączają się do niej okoliczne bandy Czarnego Władcy. wyruszaćie niezwłocznie pod wały na granicy emyn-muil aby powstrzymać zagrożenie.
przygotowanie:umieść orczy motłoch w SP, następnie każdy gracz przeszukuje TS i umieszcza w SP pierwszy napotkany obszar.Następnie potasuj TS.
1B
"Błyskawicznie, nad podziw sprawnie osadzili konie, zawrócili, rozwineli szereg i cwałem natarli prosto na wzgórze"
postęp:5
po odkryciu:odkryj po jednej karcie z TS na gracza i umieść je w SP

myśliwi i zwierzyna
2Arozbiliście szyki orków, lecz większej części udało się zbiec w góry.ruszacie za nimi w głąb emyn muil.lecz wasi wrogowie zdążyli się ukryć wśród wzgórz. teraz czają się na was! musicie postarać się ich pokonać zanim przetrzebią was jak zwierzynę
2B
postęp:12
wymuszony:wszyscy odkrywani z TS wrogowie otrzymują słowo kluczowe zaczajony.
kiedy gracze umieszczą na wyprawie 12 ZP odżuć wszystkie zaczajone karty.
kiedy gracze pokonają ten etap a w grze nie ma żadnych wrogów wygrywacie gre.

Szuli - Wto 30 Kwi, 2013

SPOTKANIE WŚRÓD WZGÓRZ
poziom trudności-6
Ocalała część armii Nieprzyjaciela, która przeszła przez Ithilien kieruje się w stroę Rochanu.
Denetor wysłał gońców aby was ostrzec. Ruszacie więc aby stawić czoła zagrożeniu.

Zaczajony
W scenariuszu Spotkanie wśród wzgórz pojawia się słowo kluczowe zaczajony.Kiedy z TS zostanie odkryta karta z owym słowem kluczowym należy dołączyć ją obrazkiem do dołudo wowolnego obszaru w grze. Karta ta jest odporna na efekty kart graczy i posiada słowo kluczowe łucznictwo równe ilości graczy -1(minimalnie 1). Kiedy obszar do którego dołączono jakieś zaczajone karty opuści grę należy umieścić je w strefie przeciwności, dalej traktowane są jako zaczajone. Jeśli w grze nie ma żadnego obszaru a z tlii spotkań zostanie odkryta karta ze słowem kluczowym zaczajony należy zignorować to słowo kluczowe.

END :mrgreen:
PS:Jeszcze jak by ktoś wymyślił symbol zestawu spotkań :wink:

Corran - Nie 05 Maj, 2013

Szuli, skoro "zaczajony" jest dołączony do obszaru, to czy wchodzi w zwarcie (dobrowolnie / podczas testów zwarcia)? Czy dodaje swoje zagrożenie do SP?
Wymyślone nowe podstępy ("osaczeni" i "z zaskoczenia") odnoszą się do kart z wydrukowanym słowem kluczowym zaczajony, czy także do tych nabytych w wyniku działania karty wyprawy 2B?
Czy "od tyłu - zguba 7", to kolejna karta podstępu, na której jest po prostu "zguba" (mam wątpliwości, bo nie ma tam podanej ilości kart)?

Brakuje mi tekstu na karcie wyprawy 1B. Na kartach B jest zawsze podany jakiś dodatkowy warunek (wymuszony, po odkryciu, itp.), sposób postępowania w określonych sytuacjach (np. podczas wyprawy), sposób traktowania wrogów lub obszarów itp. Na palcach jednej ręki można policzyć karty B, gdzie jest wyłącznie tekst napisany kursywą (coś z fabuły lub cytat), a już w ogóle nie ma kart gdzie nie byłoby żadnego tekstu. Proponuję więc coś wymyślić (np. dodatkowy tekst rozwijający fabułę) lub dodać przynajmniej jakiś pasujący cytat.

Co do symbolu zestawu, to zgodnie z nazwą mogą być jakieś wzgórza (byle wyraźnie różne od tych z Emy Muil, dodatków do Khazad-Dum, czy tych od Feonixa), albo coś nawiązującego do walki/polowania (jakaś broń). Najbardziej by mi pasowało powiązanie z nowym słowem kluczowym - może łuk? Na przykład coś takiego:

Szuli - Nie 05 Maj, 2013

Jest dołączony koszulką do góry. Nie wchodzi w zwarcie nie dodaje zagrożenia itd. Jest po prostu kartą ze słowem kluczowym łucznictwo.
symbol jest ok. Te podstępy tyczą się wszystkich zaczajonych kart.

Szuli - Nie 05 Maj, 2013

Jest tam po prostu zguba. A i ilość jest podana (2)
Corran - Nie 05 Maj, 2013

Szuli napisał/a:
Te podstępy tyczą się wszystkich zaczajonych kart.
Czyli dla etapu 2B dotyczy to wszystkich wrogów. Może być wesoło...

Szuli napisał/a:
...ilość jest podana (2)
Rzeczywiście :)
Musiałeś wyedytować ten wpis po tym jak go przeczytałem, bo miałem zapisaną jego zawartość, żeby nie musieć szukać w starych wpisach i tam nie miałem nie tylko ilości, ale i kolejnych kart (w tym obszarów). Teraz uzupełniłem swoje "notatki"...

Corran - Sro 08 Maj, 2013

Szuli, masz upatrzone grafiki do tego scenariusza?
Jeśli nie, to udostępniłem moje propozycje dla kart wyprawy i dla opisu scenariusza (w folderze "wersje robocze"). Daj znać czy może być (jeśli wolisz coś innego, to podaj co) i co byś proponował na inne karty? Jeśli nie masz wyszukanych obrazków, to chociaż część poszukaj, a część możesz podać opisowo co byś na nich widział (może ktoś nam pomoże szukać? :wink: ).

Zachęcałem do uzupełnienia karty 1B i teraz widzę, że jest tam "po odkryciu" powodujące, że gra zaczyna się ze sporą ilością kart w SP (orczy motłoch, po jednym obszarze na gracza i dodatkowa karta na gracza, czyli w sumie 3 karty dla jednego gracza, 5 dla dwóch itd.). Rozumiem, że to było przemyślane, ale wolę się upewnić czy tak ma zostać?

Szuli - Sro 08 Maj, 2013

Ilustracje do kart wyprawy super.
Ten scenariusz ma być trudny :wink: .
https://www.dropbox.com/s...c%20raiders.jpg łupieżcze orki
http://tolkiengateway.net...t_the_Falls.jpg tol brandir (trzeba będzie wykadrować boki i dół)
więcej niczego ciekawego nie znalazłem

A i na kartach wyprawy pokręciłeś kolejność (na górze jest nazwa etapu a pod nią nazwa scenariusza, nigdy nie na odwrót :mrgreen: )

Corran - Czw 09 Maj, 2013

Szuli napisał/a:
A i na kartach wyprawy pokręciłeś kolejność (na górze jest nazwa etapu a pod nią nazwa scenariusza, nigdy nie na odwrót :mrgreen: )
Ooops... :oops:


Poszukałem trochę w necie i wydaje mi się, że mogę zaproponować kilka obrazków do tego scenariusza. Postaram się wieczorem coś z tego wyrzeźbić, ale póki co mam kilka pytań dotyczących kart do TS:

1. Tol Brandir / z zaskoczenia - czy "odkryj wszystkie zaczajone karty" dotyczy TS, czy SP (tzn. należy je odszukać w TS i odkryć, czy po prostu przestają być zaczajone te, które już są w SP)?
2. Napisałeś, że karty zaczajonych wrogów maja być odwrócone obrazkiem do spodu, a jednocześnie są warunki wymuszone, które należy rozpatrywać dla zaczajonych. Trochę to niekonsekwentne, bo skąd wiedzieć, że np. należy zadać obrażenia wynikające z karty orczych łowców? (nawiasem mówiąc: co aktywuje ten ich warunek? Czy to ma być np. zawsze na koniec rundy, czy może tylko w momencie odłączania od obszaru?)
3. wewnętrzny łańcuch - po co te żetony? Czy odkrywanie zaczajonej karty zależy od ilości żetonów albo od tego, czy udało się zdjąć ich tyle co podano w drugim "wymuszonym"? Czy żetony kładziemy tu gdy ktoś zaczaja się przy tym konkretnym obszarze, czy obojetnie gdzie? Jaki jest typ tej karty? (Góry? Emyn Muil? inny?)
4. zmuszeni do odwrotu - przeważnie najlepiej jest podróżować do obszarów o najwyższym zagrożeniu, żeby było ono mniejsze podczas rozpatrywania wyprawy. Czy w takim razie podstęp, który z założenia ma robić coś złego, powinien nakazywać podróż do obszaru o najwyższym zagrożeniu?
5. Większość kart nie ma cienia - czy celowo? Zwłaszcza "od tyłu" będzie pewnie jakieś puste (jak nie cień, to przydałby się może jakiś cytat).

Corran - Pią 10 Maj, 2013

Umieściłem wersję roboczą wszystkich kart.
Szuli, daj znać co o nich sądzisz i jak się zapatrujesz na moje wątpliwości z poprzedniego wpisu.

Szuli - Pią 10 Maj, 2013

1Karta zaczajona jest wtedy gdy zakryta znajduje się w SP
2rozumiem Ze codzi o efekty na kartach wrogów-nie rozpatrujemy ich
3jeśli nie ma wystarczającej liczby Zetonów do usunięcia nie aktywuje się zewnętrzny łańcuch
4Jest wystarczająco trudno :wink:
5w sumie masz rację: Cień:odkryj 1 zaczajoną kartę

Nie mam zastrzeżeń do wersji roboczej
END :mrgreen:

Corran - Pią 10 Maj, 2013

Szuli napisał/a:
2rozumiem Ze codzi o efekty na kartach wrogów-nie rozpatrujemy ich
Ale Orczy Łowcy oraz Zagubiony Uruk mają efekty aktywowane właśnie gdy są zaczajeni.

Szuli napisał/a:
Corran napisał/a:
3. [...] Czy żetony kładziemy tu gdy ktoś zaczaja się przy tym konkretnym obszarze, czy obojetnie gdzie? Jaki jest typ tej karty? (Góry? Emyn Muil? inny?)
3jeśli nie ma wystarczającej liczby Zetonów do usunięcia nie aktywuje się zewnętrzny łańcuch
A co z pozostałymi pytaniami do tej karty?

Szuli napisał/a:
4Jest wystarczająco trudno :wink:
Czyli Zmuszeni do Odwrotu nie mają utrudniać, a raczej ułatwiać zadanie? Nie chodzi mi o to, żeby bardziej utrudniać, ale karty z TS nie powinny chyba ułatwiać.
Szuli - Pią 10 Maj, 2013

2Zaczajoną kartę w każdej chwili możemy podejżeć. Efekty które aktywują się gdy jest zaczajona rozpatrujemy a pozostałe ignorujemy.

3obojętnie gdzie. Jest przecie cecha emyn-muil :wink:

4Są karty z TS, tóre ułatwiają grę (choć to nam może czasem popsuć szyki np. amon hen czy amon lhaw w nieodpowiednim momencie, tol brandir gdy dużo zaczajonych kart)

Corran - Sob 11 Maj, 2013

Szuli napisał/a:
Jest przecie cecha emyn-muil :wink:
Jest, bo na własną rękę uznałem, że tak będzie pasowało do reszty. Rozumiem więc, że to zaakceptowałeś. :)

Szuli napisał/a:
2Zaczajoną kartę w każdej chwili możemy podejżeć. Efekty które aktywują się gdy jest zaczajona rozpatrujemy a pozostałe ignorujemy.
Właśnie o to mi chodziło, że ciężko się domyślić, że powinniśmy tam zajrzeć. Osobiście wolałbym zrezygnować z odwracania zaczajonych kart (można np. umieszczać pod obszarem, ale tak, żeby wystawały, a po odłączeniu kłaść je gdzieś obok, żeby było wiadomo, że wciąż są zaczajone), a zamiast tego wyraźnie zaznaczyć, że ignorujemy wszystkie efekty z wyjątkiem tych jawnie wskazujących na karty zaczajone. Chociaż takie rozwiązanie też ma pewne wady, więc proponuję po prostu usunąć z opisu słowa kluczowego informację o odwracaniu tych kart (zresztą ten fragment dodałem samowolnie po dodatkowych wyjaśnieniach, więc wrócilibyśmy do opisu bliższego wersji pierwotnej :) pozostawiając może jedynie wyjaśnienia dotyczące ignorowania większości efektów i punktów zagrożenia), co spowoduje, że każdy będzie mógł po swojemu dbać o zgodność z instrukcją.

Znalazłem jeszcze jedno pytanie z punktu 2, na które chyba nie odpowiedziałeś:
Co aktywuje warunek orczych łowców? Czy obrażenia powinny zostać zadane tylko w momencie odłączania od obszaru, czy może wielokrotnie - zawsze np. na koniec rundy, dopóki wróg jest zaczajony, ale odłączony od obszaru?

Szuli - Nie 12 Maj, 2013

Cytat:
Właśnie o to mi chodziło, że ciężko się domyślić, że powinniśmy tam zajrzeć. Osobiście wolałbym zrezygnować z odwracania zaczajonych kart (można np. umieszczać pod obszarem, ale tak, żeby wystawały, a po odłączeniu kłaść je gdzieś obok, żeby było wiadomo, że wciąż są zaczajone), a zamiast tego wyraźnie zaznaczyć, że ignorujemy wszystkie efekty z wyjątkiem tych jawnie wskazujących na karty zaczajone. Chociaż takie rozwiązanie też ma pewne wady, więc proponuję po prostu usunąć z opisu słowa kluczowego informację o odwracaniu tych kart (zresztą ten fragment dodałem samowolnie po dodatkowych wyjaśnieniach, więc wrócilibyśmy do opisu bliższego wersji pierwotnej pozostawiając może jedynie wyjaśnienia dotyczące ignorowania większości efektów i punktów zagrożenia), co spowoduje, że każdy będzie mógł po swojemu dbać o zgodność z instrukcją.


W porządku.

Z łowcami chodziło o to, Ze gdy się odłączają od obszaru zadają 2 obrażenia

Corran - Nie 12 Maj, 2013

Udostępniłem poprawioną i chyba już ostateczną wersję, więc przeniosłem ją z folderu wersji roboczych. Mam nadzieję, że wszystko jest OK.

Przy okazji postanowiłem przypomnieć się Kulganowi...:)
Kulgan napisał/a:
Corran napisał/a:
no i podobno Kulgan coś ma, ale na owoce jego pracy wciąż czekamy :wink:

Teraz są ferie, kumpel pracuje, ja mam wolne, cykliczne zajęcia w szkole odwołane, weekendy zajęte, więc nie ma jak ruszyć dalej. Doszliśmy do punktu, że pomysł działa, był za prosty, więc go podrasowaliśmy i w ostatniej wersji stoczyliśmy epicką walkę z Siostrą Szeloby :mrgreen:

Może w niedzielę uda nam się odbyć kolejny etap testów, a jeśli nie, to dopiero w przyszły weekend. Takie życie.
Rozumiem, że może brakować czasu, ale ponieważ minęły prawie trzy miesiące, więc uznałem, że nie potraktujesz tego jako zbytnią nachalność. Ciekaw więc jestem czy wasz projekt upadł, czy jak się uzbroimy w cierpliwość, to wciąż jest szansa, żeby poznać ten scenariusz?
Kulgan - Pon 13 Maj, 2013

Corran napisał/a:
Rozumiem, że może brakować czasu, ale ponieważ minęły prawie trzy miesiące, więc uznałem, że nie potraktujesz tego jako zbytnią nachalność. Ciekaw więc jestem czy wasz projekt upadł, czy jak się uzbroimy w cierpliwość, to wciąż jest szansa, żeby poznać ten scenariusz?

Sprawa wygląda tak: wkrótce po zakończeniu ferii wróciliśmy do testów. Wyszło nam nawet coś dość spójnego i ... projekt się zawiesił. Nic nowego się nie pojawiało od FFG/Galakty, granie ciągle w nasz pomysł też jakoś nie było magnesem do spotkań, więc i nasz entuzjazm się nieco wyczerpał. Czekamy teraz na zaległe małe dodatki do Spadkobierców i liczę, że wówczas wrócimy do naszego pomysłu. A jak wrócimy, to wówczas udostepnię szczgóły. Tyle mogę obiecać :wink:

Jestem natomiast pod wrażeniem Waszego entuzjazmu do pracy nad swoimi dodatkami. Szacun.

Corran - Wto 14 Maj, 2013

Kulgan napisał/a:
A jak wrócimy, to wówczas udostepnię szczgóły. Tyle mogę obiecać :wink:
Trzymam za słowo i czekam z niecierpliwością :)
amator - Czw 16 Maj, 2013

Witam wszystkich i dziękuję autorom tego wątku i wszystkim którzy go ciągną. robicie świetną robotę :mrgreen:
Jako podziękowanie dla @Corrana, założyłem sobie konto na dropboksie korzystając z podanego adresu. Mam nadzieję, że dostałeś dodatkowe miejsce (ja dostałem :) ), to chociaż tak się odwdzięczę :mrgreen:

Dopiero zaczynam grać. Mam na razie tylko podstawkę i zacząłem sprawdzać te scenariusze, które mają tylko karty wyprawy. Fajna sprawa.
Ciężko tylko znaleźć link do tych kart. Szkoda że nie jest na początku wątku, ale dzielnie przekopałem się przez całość i znalazłem :mrgreen:
i przy okazji też ten z zakładaniem dropboxa, to chociaż nie wiem czy się przyda, to przynajmniej czuję że dodałem swój wkład :)
Może kiedyś będę mógł jeszcze jakoś pomóc. Niestety nie w tłumaczeniu, bo kiepsko z moim zngielskim. Może jakieś obrazki poszukam jak będziecie mieli nowy pomysł?

pan_satyros - Pią 17 Maj, 2013

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś z posiadaczy polskich wersji fanowskich scenariuszy podesłałby mi pliki na @: aslowinski89@gmail.com
Mam na myśli, przede wszystkim cykl autorstwa NinjaDorg, ale inne też chętnie przyjmę ;)

amator - Sob 18 Maj, 2013

A dlaczego chcesz to na maila, zamiast sobie ściągnąć z dropboxa @Corrana? Tam jest wszystko - kilkanaście scenariuszy (w tym 6 ninjadorga) i sporo wymyślonych kart graczy.
pan_satyros - Sob 18 Maj, 2013

amator napisał/a:
A dlaczego chcesz to na maila, zamiast sobie ściągnąć z dropboxa @Corrana? Tam jest wszystko - kilkanaście scenariuszy (w tym 6 ninjadorga) i sporo wymyślonych kart graczy.

Dzięki, przeoczyłem go przeglądając naście stron tematu. Początkowe linki były już martwe, następne też, widać działający ominąłem ;)

Corran - Nie 19 Maj, 2013

amator napisał/a:
Jako podziękowanie dla @Corrana, założyłem sobie konto na dropboksie korzystając z podanego adresu. Mam nadzieję, że dostałeś dodatkowe miejsce (ja dostałem :) ), to chociaż tak się odwdzięczę :mrgreen:

Otrzymałem dodatkowe miejsce na Dropboxie. Dziękuję. :)

Lekt - Czw 23 Maj, 2013

Witam wszystkich,

Dawno tu nie zaglądałem, acz mogę się z grową bracią podzielić dobrą nowiną. Odebrałem dziś z punktu foto wydruk kart bohaterów na matowym papierze do zdjęć, na formacie 8cmx13cx wyszły dwie karty o wymiarach 89mmx63mm, jednak grafik musiał samodzielnie obrabiać - wydruk z szablonu worda albo po przerobieniu na PDF gdyż okazał się podciągać wymiar karty o kilka milimetrów w górę!

Karty wyglądają cudownie, praktycznie nie można ich odróżnić na pierwszy rzut oka - prócz przycięć na rogach, których nie zdecydowałem się rzeźbić.

U mnie koszt wyniósł jak za wydruk zdjęcia czyli format 8x13 cm to 85 groszy, zatem przód i tył karty (pierścień albo Oko) plus koszulka - w zaokrągleniu 90 gr za kartę.

Drukowanie w domu jest dość upierdliwe, jeśli ktoś (czyt. ja) nie zna się co corelach, photoshopach i innych cudach, to raz wyjdzie mu o 3 mm za mało, a raz w ogóle wydrukuje się koślawo. Najlepiej oddać to w ręce sprawdzonego punktu foto, u mnie wyszło bezboleśnie i nad wyraz TANIO!

Nie polecam zdecydowanie koszulek artystycznych od FFG, wyglądają strasznie topornie, wzór na spodzie oprawionej karty jest blady i w żadnym stopniu nie przypomina bardziej nasyconego oryginału - koszulki kupiłem za 18 zł jako ciekawostkę i niestety są to najsłabiej wydaje pieniądze zainwestowane w LOTR LCG.

Chciałbym również przypomnieć naszym kochanym Twórcom pewien zwariowany pomysł, abyście zrobili kartę super-bohatera w osobie Mistrza Tolkiena. Razu pewnego wrzuciłem już na forum nadającą się do tego grafikę. Postać owa mogłaby być bez strefowa i ogólnie z wypakowanymi statystykami, oczywiście wariacje parametrów dowolne.

Pozdrawiam i gdyby ktoś miał pytania zapraszam na priv.

Corran - Pią 24 Maj, 2013
Temat postu: Re: Karta Wszechstwórcy
Lekt napisał/a:
Chciałbym również przypomnieć naszym kochanym Twórcom pewien zwariowany pomysł, abyście zrobili kartę super-bohatera w osobie Mistrza Tolkiena. Razu pewnego wrzuciłem już na forum nadającą się do tego grafikę. Postać owa mogłaby być bez strefowa i ogólnie z wypakowanymi statystykami, oczywiście wariacje parametrów dowolne.

Odszukałem poprzedni wpis z propozycją tego superbohatera, żeby było wiadomo co już w tej sprawie zaproponowano:
Lekt napisał/a:
Powiedzmy - Bohater, strefa neutralna (czyli wszystkie w jednym), statystyki starczające za dwóch "zwykłych" bohaterów i jakiegoś podrzędnego sprzymierzeńca. Lecz obwarowana wymiernej siły mrocznym czarem, dającym kopa wrogom, ale wymagającym poświęcenia czegoś cennego w imię toku wyprawy bądź pokonania silnego brzydala.
Trzeba by pogłówkować nad parametrami karty i opisem.
Duża karykaturalna grafika Tolkiena

Mogę go zrobić, ale ktoś musi podać konkretnie co na nim umieścić. Moim zdaniem najlepiej jakby pomysłodawca skonkretyzował swoje oczekiwania. Lekt, co ty na to? :)

Lekt - Pią 24 Maj, 2013

Szanowny Corranie pisze i masz :-)

Karta Wszechstwórcy:

1. Nazwa karty: Profesor Tolkien

2. Koszt: 1
3. Symbol sfery wpływów: neutralna (analogicznie do Gandalfa z ZP)
4. Siła woli: 9
5. Siła ataku: 9
6. Siła obrony: 9
7. Punkty wytrzymałości: 11

8. Cechy:Wszechstwórca / Wszechstworzyciel

9. Treść karty:
Poziom zagrożenia spada do 0 (do wykorzystania raz na całą grę)
/ albo
Obdarz jednego ze swych bohaterów łaską Valarów czyniąc go nieśmiertelnym.
(również raz na grę)

Cytat: Jam wymyślił Eru Ilúvatara – J. R. R. Tolkien, pamiętniki

10. Rodzaj karty: Sprzymierzeniec

11. Informacje dotyczące zestawu:

12. Stopka:
Ilus. Ateh!
(tak wynika z podpisu u dołu artu, aczkolwiek może to oznaczać zupełnie coś innego)

Grafika Mistrza Tolkiena

Również na stronie: http://hobmovpix.blogspot...e-you-wait.html

Projected by Corran & Lekt

Analogicznie kontr karta dla Saurona "Mrocznego Pana" stworzonej przez GeckoTH a przetłumaczonej właśnie przez Corrana.

Nawet nie wspomnę, że wciąż mokrymi snami marzę o podobnej karcie (czy to samoróbka czy też oryginał, przyznam bez bicia po czcionce stawiałbym na opcję nr 2)
Saruman Biały

Corran - Pią 24 Maj, 2013

Prosisz i masz :mrgreen:

Udostępniłem obie karty (na razie jako osobne pliki, potem pewnie dodam je do "innych").
Przy czym w Tolkienie nie ośmieliłem się podpisać pod projektem, bo cała zasługa należy do ciebie. Ja jedynie to wykonałem.
Nie wiedziałem też do końca jak chciałeś sformułować treść karty. Chodzi o to "albo". Mogły być obie zdolności w jednej akcji (do wyboru) lub dałeś wybór co tam wpisać (jedno z dwóch). Skoro to i tak raczej zabawa, więc wpisałem obie akcje jako niezależne :lol: Jeśli to za dużo, mogę zmienić.

W Sarumanie nie mogłem znaleźć podanego cytatu. Szukałem w wersji angielskiej, więc chyba został wymyślony (albo pochodzi z filmu lub innej adaptacji). W związku z tym sam to jakoś przetłumaczyłem i na wszelki wypadek nie podałem tytułu książki, tylko całej trylogii.

O to chodziło?

Lekt - Pią 24 Maj, 2013

Corran napisał/a:
Prosisz i masz :mrgreen: [...]
O to chodziło?

Nisko chylę czoła! Marzyłem o takiej karcie :) W poniedziałek lecę do punktu foto zrobić próbną odbitkę.
Corranie ogromne dziękuję, polecam się na przyszłość jeśli idzie o kwestie scenariuszowe oraz wymyślanie pomysłów na karty.

Odnośnie Sarumana, aby rozwiać wątpliwości powinno być w treści karty "aby zachować Saruamana Białego w grze podnieść na koniec rundy swój poziom zagrożenia o 1".

Sam Profesor Tolkien to istne dzieło sztuki porównywalne z pamperkiem Lego ala Geogre Lucas oraz figurka (grywalna!) do Star Wars Miniatures wyrzeźbiona na podobieństwo Twórcy Gwiezdnej Sagi.

Gdybyś chciał, można zrobić drugą wersję z mniej karykaturalną grafiką - coś pomiędzy starodawną odbitką pożółkłego zdjęcia, a akwarelą. Te żółte zęby są genialne :D

Corranie co sądzisz, aby zabrać się za bary ze sprzymierzeńcami? Bohaterów mamy od liku, nawet niedawno pojawiły się Enty.

Corran - Pią 24 Maj, 2013

Lekt napisał/a:
Odnośnie Sarumana, aby rozwiać wątpliwości powinno być w treści karty "aby zachować Saruamana Białego w grze podnieść na koniec rundy swój poziom zagrożenia o 1".
"Powinno być" w sensie, że tak byś proponował to zmienić? Bo we wskazanym przez ciebie oryginale jest po prostu, że trzeba co rundę zwiększać zagrożenie. Widać w zamyśle autora taki to już sprzymierzeniec, że aż strach bierze nawet tych, których wspiera :)

Lekt napisał/a:
Gdybyś chciał, można zrobić drugą wersję z mniej karykaturalną grafiką - coś pomiędzy starodawną odbitką pożółkłego zdjęcia, a akwarelą. Te żółte zęby są genialne :D
Pomyślimy, zobaczymy...

Lekt napisał/a:
nawet niedawno pojawiły się Enty.
Wiem coś o tym :mrgreen:
Są wśród nich także sprzymierzeńcy (i inne karty do talii gracza). No i są dwa Hobbity - sprzymierzeńcy.
Ale oczywiście można pomyśleć o kolejnych...

Lekt - Sob 25 Maj, 2013

Corran napisał/a:
Powinno być" w sensie, że tak byś proponował to zmienić? Bo we wskazanym przez ciebie oryginale jest po prostu, że trzeba co rundę zwiększać zagrożenie. Widać w zamyśle autora taki to już sprzymierzeniec, że aż strach bierze nawet tych, których wspiera :)

Racja, niech zostanie jak jest nie ma co udziwniać na siłę. A odnośnie "przymierza" z Sarumanem, cóż to jak pisanie bitewnych pieśni na brzegu morza... w końcu Saruman to podstępna łachudra :)

Propos karykatury, na razie nie znalazłem w necie żadnej interesującej, godnej umieszczenia na karcie grafiki. Większość zdjęć jest jakby to grzecznie ująć - pokraczna... a na pewno nie zbyt pasująca.

Mam wrażenie, iż w ogóle sprzymierzeńcy są bolączką całej gry. Gdyż albo w miarę "dopakowani" kosztują za dużo w sensie utrzymania ich w grze, zatem aby okr był syty a dziewica w całości, trzeba by się zastanowić nad większą ilością postaci podobnych do Orłów - w rozumieniu Istot. Skoro Radagast korzystał z królików zaprzęgowych, to dlaczego Gandalf nie mógłby przejść/przyzywać na swe rozkazy czegoś równie magicznego, oczywiście odnajdującego swe fabularne uzasadnienie we Władcy jako całości.

Być może obejdzie się bez nekromancji, ale taki czar omamienia byłby zacny, np karta "dodatku"- ze stanem "zaklęcie" (jako nowa forma urozmaicenia), która powoduj, iż grając elfem albo czarodziejem rzuca czar omamienia i obraca na powiedzmy 1,2 lub 3 rundy wroga przeciwko swoim towarzyszom.

I tak oto powstała koncepcja obok Pieśni - Zaklęcia. W końcu Gandalf nie na darmo oślepiał LEDami upierdliwe nazgule :)

Lekt - Pon 03 Cze, 2013
Temat postu: Błędy na kartach!
Witam,

Właśnie przygotowuję karty scenariusza pod druk i zauważyłem mało sympatyczny błąd - na 4 karcie scenariusza "Zapomniane Ruiny" pt. "Przelotne wytchnienie" u dołu boldem napisane jak bykiem stoi "odwarzcie się...".
Błąd pojawia się na wszystkich kartach z serii autorskich scenariuszy od NinjaDorg do ZP...
Koniecznie zdałoby się ową literówkę poprawić :-)
Pozdrawiam

Corran - Wto 04 Cze, 2013

:oops: :oops: :oops:
Postaram się jak najszybciej to poprawić...

Corran - Sro 05 Cze, 2013

Poprawiłem wszystkie karty kończące scenariusze 1-5. Podmieniłem je w pełnym zestawie, ale tymczasowo udostępniłem także w osobnym pliku jako POPRAWKI.
Mam nadzieję, że nie ma więcej takich błędów.
Swoją drogą ciekawe, że nikt tego nie zauważył, a przecież to były pierwsze tłumaczone scenariusze udostępnione już kilka miesięcy temu...
Jak znajdujecie jakieś błędy lub coś, co w jakikolwiek sposób razi w oczy lub nie pasuje do konwencji, to piszcie, żeby poprawić zanim błędna wersja się rozejdzie po ludziach.

Lekt - Czw 06 Cze, 2013

Na razie wszystko wydaje się być poprawnie, dzięki Corran w imieniu growej braci za poprawi. Zwykły czeski błąd.

Jak się miewa moja koncepcja odnośnie kart zaklęć i nowych sprzymierzeńców z istotami? Wpadł ktoś na ciekawy pomysł?

W temacie: Koncept urozmaicenia rozgrywki LOTR LCG również martwa cisza...

Corran - Czw 06 Cze, 2013

Lekt napisał/a:
Jak się miewa moja koncepcja odnośnie kart zaklęć i nowych sprzymierzeńców z istotami? Wpadł ktoś na ciekawy pomysł?

Sprawa zaklęć może być ciekawa, ale ten temat zostawię chyba Tobie i tym, którzy ewentualnie zechcą w tym pomóc. Być może pomyślę o serii sprzymierzeńców (chociaż przydałby się na początek jakiś sensowny pomysł kto to miałby być - tzn. grupa jakich istot), ale to też nie teraz. Na razie skupiam się na... swoim dodatku. Kiedyś wymyśliłem zarys idei, jakiś czas temu pomysł zaczął się krystalizować, a teraz to dopracowuję. Zrobiłem już nawet do tego karty, ale jak zacząłem to testować (na razie na OCTGN, bo za wcześnie było to drukować), to się okazało za trudne :) Wiem, że niektórzy wolą poważniejsze wyzwania, więc jak już to udostępnię, to chętnie wysłucham wszelkich sugestii, ale na razie chcę dopracować swoją wersję, więc wstrzymuję się z pokazaniem tego co mam...

Corran - Sob 08 Cze, 2013

No to udostępniłem swój pierwszy scenariusz.
Nie jestem do końca pewien czy fabularnie pasuje on dobrze do klimatu LOTR, ale chciałem wprowadzić jakieś urozmaicenie nie rozszerzając przy tym mechaniki i nie dodając nowych słów kluczowych. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i nie obawiajcie się opinii krytycznych.

---EDIT--- Zastanawiam się czy po wprowadzeniu ułatwień na początku gry (darmowy sprzymierzeniec i obrona bez wyczerpywania podczas ataku Brinoux) nie powinienem obniżyć poziomu trudności przeznanego temu scenariuszowi. Co sądzicie na ten temat?


Dla grających z wykorzystaniem OCTGN udostępniłem także taką wersję. Odkąd zrezygnowano z plików zestawów, nie da się ich samemu dodać z poziomu programu, więc udostępniony plik należy rozpakować w miejscu gdzie zainsatlowany jest OCTGN (jeśli nie wiesz gdzie to jest, można to sprawdzić w Options - Data Directory). Dopisze się wówczas nowy zestaw dla gry, a w folderze Decks będzie talia z kartami potrzebnymi do rozgrywki. Jest ona przygotowana w taki sposób, że Setup spowoduje odłożenie na boku aż czterech Portowych Zbirów (oprócz tego co ma być odłożone), z których w strefie przeciwności należy umieścić tylu ilu jest graczy, a resztę wtasować do TS.

Lekt - Sro 31 Lip, 2013
Temat postu: Recenzja "Fali z Umbaru" by Lekt
Recenzja scenariusza autorskiego „Fala z Umbaru” by Corran
Corran napisał/a:
Nie jestem do końca pewien czy fabularnie pasuje on dobrze do klimatu LOTR, ale chciałem wprowadzić jakieś urozmaicenie nie rozszerzając przy tym mechaniki i nie dodając nowych słów kluczowych. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i nie obawiajcie się opinii krytycznych.

Na początku postawiłeś pytanie czy scenariusz fabularnie pasuje do klimatu WP – myśląc Umbar przynajmniej u mnie pierwszym skojarzeniem pozostają porty, statki, okręty i pewna specyficzna forma piratów z uniwersum LOTR. Nim porządnie wgryzłem się w mechanikę Twojego scenariusza, uznałem, iż tematyka jest na tyle oryginalna, iż warta uwagi. Zasadniczo zabawa ze nowymi słowami kluczowymi wyszła nam na dobre przy projekcie PAK, gdzie powstały Zaklęcia i Kwiaty oraz kilka innych gadżetów. Tutaj pasującym słowem byłby np. grog albo rum, coś z pożywieniem związane z tematyką, zaś, jeśli Idzie o postaci byłoby ciekawie spróbować dodać kilku sprzymierzeńców oraz bohatera związanego tylko i wyłącznie z Umbarem. Skoro jest „Rekrut z Wybrzeża” to, dlaczego scenariusz nie miałby dodać kilku kart do talii Gracza jak postaci związanych z morzem i Gondorem?

* * *

Przystąpmy, zatem do dania głównego, dając szansę „Fali z Umbaru”.
Ocenę zaczniemy od kart talii Wyprawy.

1) Rzecz rozpoczyna się w Gondorze, czyli bezpiecznie. Rozzuchwaleni piraci z południa zaczynają sobie śmielej poczynać, pora chwycić ich za ryje i ustawić w szeregu. Gondor jak zwykle musi radzić sobie samemu, na tronie namiestnika zasiada najpewniej Denethor.
Talia Gracza od początku powinna być w zasadzie nastawiona, a raczej premiowana cechą i za cechą Gondor, zatem jeden bohater musi być (i jest) gondroczykiem i posiadać kartę Namiestnika. Osobiście rozwiązałbym to inaczej, o czym później.

Piraci lądują na Przedmieściach, pytanie czy od razu dokonują napaści na najbliżej położone porty i mola nad wybrzeżem tuż pod jakimś konkretnym miastem? Obstawiam umiejscowienie gdzieś w Harondor (Płd. Gondor) albo bezpośrednio pod ujściem Długiej Rzeki, gdzie powinno być sporo miejsca na handel, żeglugę i upierdliwych piratów.

Karta 1B podaje o umieszczeniu dowolnego sprzymierzeńca z ręki, czy nie klimatycznie (i nieco trudniej) byłoby podać o dowolnym sprzymierzeńcu z cechą Gondor (tym bardziej, że scenariusz wykorzystuje talie od Numenoryjczyków), tym bardziej skoro jesteśmy już w tych regionach. Wątpliwe, aby jakikolwiek krasnolud chciał się bić w obronie gondorskich sierot i matek. Uważam również, iż na scenariusz, który ma aż 4 karty, na starcie 10 żetonów do przejście to zbyt wysoka liczba.

Kata 2A przybliża nieco dalsze miejsce akcji – ujście Andiuny, czyli przywołany przeze mnie powyżej region Ethin Anduin, skoro znalazł się na karcie cytat o wielkiej flocie, zatem okręty czekają na Umbarczyków między ujściem rzeki a wyspą Tolfalas, na samej karcie mogło znaleźć się również coś od Ciebie – jakiś fabularny „wkręt”. Karta wydaje się przez to nie, co pusta.
Karta 2B: Spotykamy Namiestnika Gondoru, po przedarciu się przez płonące przedmieścia, karta wprowadza również głównego antagonistę kapitana An’Surival’a i jego przerażający okręt. Oczywiście Namiestnik znów prosi nas o pomoc, zatem… skoro Namiestnik ma do nas interes (czyli w ostatecznym rozrachunku otrzymamy – powinniśmy - z tego jakieś profity albo nawet samą glorię i chwałę), to, dlaczego na starcie drugiej karty Wyprawy otrzymujemy cios nożem w plecy? Podniesienie zagrożenia na „strzał” o powiedzmy 8-12 punktów za dołączonego bohatera podwyższa niebotycznie trudność dalszego brnięcia w przód przygody. Rozumiem, iż grając dwoma bohaterami na początku (1A, 1B) mieliśmy większe szanse na uniknięcie walki, stad aż 10 żetonów postępu do umieszczenia. Jednakże zamiast dostać bonus za wyrażenie woli pomocy otrzymujemy srogą karę. To poczytuję za błąd i poddaję pod dyskusję.

Pomiędzy efektem „Przygotowanie” z karty 1A a treścią karty 2B zachodzi pewna niekonsekwencja. Zaczynamy rozgrywkę 3 bohaterami – jeden z cechą Gondor odkładamy poza grę z dołączonym doń Dodatkiem tytułującym naszego herosa Namiestnikiem Gondoru. Wynika z tego, iż ów bohater stał się wcieleniem samego Namiestnika krainy i ponieważ znajduje się poza grą, po pokonaniu „Przedmieść w Ogniu” spotykamy go jakimś magicznym cudem? Gdzie wówczas był ów bohater, niechaj to będzie np. Boromir (może być ten „piękny inaczej” w CMP – ten z wypchanymi botoksem ustami) i co dalej? Według mnie znacznie klimatycznej było by odłożonego z gry bohatera posłać do Minas Tirith, jako gońca/posłańca z informacją do aktualnego Namiestnika Gondoru (Denethora), aby ten przypłynął z odsieczą krajanom z południa. Wówczas wraca on do gry w fazie kart 2A i 2B a na scenę wkracza prawdziwy Namiestnik przywołany cytatem z ROTK na karcie 2A.

Zachodzi tu pewna sprzeczność logiczna samej karty Dodatku „Namiestnik Gondoru”, którą nazwałbym raczej „Wysłannik Namiestnika” lub coś w tym stylu. Nic nie stoi na przeszkodzie w stworzeniu dodatkowej karty do talii Gracza podobnej do „Namiestnika Gondoru”, ale nieco modyfikującej jej tytularny dla bohatera opis.
Brniemy dalej…

„Wielkie Poszukiwania”. Cytat okey, rozbudza klimat. Mnie znów brakuje czegoś od Autor scenariusza, czegoś osobistego. Po wprowadzanych zmianach doszła sprawa „uwięzienia” postaci zaatakowanej przez wroga z cechą Korsarz jednak obawiam się, iż będzie to równie upierdliwe, co talia Worków z rozszerzenia „Hobbit: Góra i Dołem”. Spodziewałbym się limitu uwięzień naszych postaci, gdyż przy niefortunnym obrocie sprawy okazać się może, że gramy jedną postacią.

Do funkcjonalności karty celu „Zwój Alcarona” z rozszerzenia „Spadkobiercy Numenoru” niestety nie mogę się odnieść, gdyż nie posiadam wymienionego dodatku. Byłbym rad, gdyby Autor rozwinął swoją myśli, jeśli idzie o użycie „Zwoju”.

Następnie według karty Wyprawy usuwamy karty z cechą Miasto i Port, gdyż akcja przenosi nas na morze. Karta jest nastawiona na „cel”, czyli podróż do Kabiny Kapitańskiej, aczkolwiek na karcie powinna się znaleźć informacja, iż wpierw trzeba by na niej umieścić minimum 1 żeton postępu, aby zbadać Kabinę Kapitana.
Rozumiem, że przeniesienie akcji na wrogi okręt spowodowane było wcześniej przygotowaną zasadzką? Przydałoby się dodatkowe wyjaśnienie fabularne, co knuje Namiestnik Gondoru wraz z bohaterami biorącymi udział w rozgrywaniu scenariusza. Bez względu na treść kart wkraczamy na „Zemstę Umbaru”…

Karta 4A - gra postępuje, na karcie brak konieczności zamieszczenia żetonów postępu. Wygraną da ubicie An’Surivala. Sprawa wydaje się prosta, ale…

Odnośnie opisu Po odkryciu:. Wybacz, opis nie jest zbyt jasny. Umieszczamy w SP An’Surivala „(jeśli jeszcze tak nie jest)”, skoro efektem karty 2A wtasowaliśmy kapitana do TS i okazałoby się, że zanim dobrnęliśmy do 4A główny antagonista został pokonany (czyt. zabity?) wraca z martwych? Z początku można się pogubić, gdyż dopiero dalsze opisy kart Wyprawy rozstrzygają sprawę kapitana – wisi w SP, dodaje zagrożenie, ale zaatakować można do dopiero po zbadaniu „Kabiny Kapitańskiej”. Należałoby to zdecydowanie dopracować.
Rozumiem, że to tylko gra i podobne akcje pewnie gdzieś się w innych scenariuszach zdarzają, ale jest to maksymalnie nie logiczne. Zamiast „oraz dwóch innych Korsarzy lepiej zabrzmiałoby „oraz dwóch innych wrogów z cechą Korsarz losowo wybranych z talii Spotkań”. Kapitan powinien mieć swoich hersztów w obstawie, którzy byliby odpowiednim wyzwaniem dla Gracza.

Ostatnia karta wyprawy 4B wykorzystuje patent z rozszerzenia o Numenoryjczykach, nie ma w tym nic złego, aczkolwiek lepiej sprawdziłoby się to w przypadku walki dwóch okrętów – Gondorczyków, na którym siedzą bohaterowie oraz „Zemsty Umbaru”. Skoro karta 4A nazuje umieścić wrogiego kapitana w SP i z nim walczyć, to doprowadzając sprawę do finału powinna się znaleźć adnotacja, iż gra skończy się w momencie, gdy w grze nie będzie już żadnych wrogów – a Ci wyciągnięci z talii Spotkań zostają odrzuceniu. Inaczej rozpatrując treść karty – zabijamy An’Surivala a jego ludzie czmychają z podkulonymi ogonami i na kolanach błagają bohaterów o litość… szczerze w to wątpię. Skoro piraci to bezwzględna banda gwałcicieli i oprawców, to woleliby się wykrwawić na śmierć niżeli pojmani zgnić w lochach. Tyle w kwestii kart wyprawy.

* * *
2) Talia Spotkań:

I) WROGOWIE

a) An’Surival: Tutaj kłania się opisana już przeze mnie nie logiczność związana z efektem karty Cienia dla naszego wrogiego kapitana. Skoro Cień nakazuj nam umieścić go w SP, wisi on tam jakby w próżni dodając jedynie swoje zagrożenie do naszego wyniku wyprawy. Miłe utrudnienie, acz fabularnie spójniej byłoby, gdyby kapitan wszedł do akcji, gdy w SP pojawia się Kabina Kapitańska. Przyrównałbym kapitana do Nazgula z Dol Guldur, który w odpowiednim momencie pojawia się w grze, niejako wlatując do SP.

b) Brinoux: Widać, że dziewczyna lubi się ostro zabawić. Zbirka jak się patrzy.
Propos Brinoux raczej pasowałoby na karcie Wyprawy 1B „umieść w SP” zamiast odkryć.
Skoro to unikatowa postać – powiedzmy druga po kapitanie, to powinna albo mieć odjęty brak wyczerpania postaci podczas jej ataku, albo podniesione statystyki - więcej PZ oraz wyższy KZ.

c) Skrytobójca: Czy ten pyszałek nie ma przypadkiem zbyt dużej siły ataku? Skoro atakuje z ukrycia to powinien kąsać, a nie od razu mordować każdą postać. Zgodnie z instrukcją, jeśli mamy wyczerpanych wszystkich bohaterów, a nie mamy możliwości zadeklarowania obrońcy ze Sprzymierzeńców to i tak bohater otrzymuje obrażenia, tutaj aż 3 – raczej pewna śmierć bohatera z ręki szemranego łotrzyka. Chyba, że to piracki assassyn?

d) Zręczny Majtek: Czy tylko mnie się wydaje, że ten wróg wygląda jak kobieta? Po zmianie zabrano temu wrogowi część efektu karty Cienia i bardzo słusznie, gdyż zwykły marynarz nie powinien mieć tak potężnej mocy, aby uwięzić postać. Natomiast X dodatków i X żetonów zasobów to spora kara, według mnie zbyt sroga.

e) Umbarski Oficer: Rozumiem, iż grając solo w „Falę z Umbaru”, jeżeli w grze znajduje się 2 bohaterów możemy dobrowolnie zaatakować Oficera? Nie pasują mi statystyki wroga – skoro nie posiada on znaczka unikatowości, to, dlaczego Brinoux jest od niego o wiele słabsza?
Znów solidny kopniak od Oficera w postaci uwięzienia X postaci, gdzie X to liczba Zbirów w grze. Osobiście uważam, że należałoby zamienić statsy z laseczką w czerwonym gorsecie.

f) Okrętowy Opryszek: Ponowne mięso armatnie, której kopii dałbym w talii minimum 4, a potrafi uwięzić postać?! Corran w pełni rozumiem, że Twój scenariusz ma 7 pkt. na skali trudności (wg. ciebie), ale fabularnie uwięzienie bardziej pasuje tutaj do Skrytobójcy.

* * *

II) OBSZARY

a) Kabina Kapitańska: Kabinie można by wyrównać wartości obu parametrów na powiedzmy 6.

b) Molo na Uboczu: Ciekawe utrudnienie związane z koniecznością kontroli postaci przez jednego tylko gracza, w końcu molo jest wąskie, więc wszyscy by się nie zmieścili. Dobry pomysł :)

c) Portowa Tawerna: Lepiej by pasowało, iż aby podróżować do Tawerny 1G musi „wydać” 1 żeton zasobów – płaci za wejście ala „wkupne”. I nie bardzo pasuje użyta grafika z Hobbitami Pod Rozbrykanym Kucykiem. Nie czepiam się absolutnie, po prostu niziołki tam nie pasują.

d) Pokój Nawigacyjny: Na karcie jest literówka – zamiast „przeszukej” powinno być „przeszukaj”.
W efekcie Cienie dodałbym, iż „Mapy i Plany” należy wtasować z powrotem do talii Spotkań, na razie wynika, iż ląduje ona na stosie kart odrzuconych, zatem wyczekiwanie na jej ponowne pojawienie się może nieco potrwać. Aż szkoda zmarnowania jej potencjału.

e) Ładownia: Ciekawy pomysł z przetrzymywaniem Dodatków 

f) Zbrojownia: Obniżyłbym jej koszt do 2, gdyż jej efekt dotyczy wyłącznie kart Dodatków z cechą Broń.

g) Kuchnia: Skoro Kuchnia jest kartą unikalną, to zadając obrażenie zdejmujemy je, gdy obszar opuszcza grę – w myśl zasady, kto daje i odbiera ten się w piekle poniewiera. Byłoby ciekawiej, gdyby dodać adnotację, iż obrażenia nie zadaje się, gdy obszar zostanie zbadany w ciągu jednej rundy.

h) Mesa Oficerska: Ponowna sytuacja jak w przypadku Kuchni. Tam nas nakarmili, tutaj sobie podpiliśmy, więc obniżamy PZ o jeden.

i) Karcer: Dodałbym adnotację podobną do Skarbu z Bree (autorski scenariusz „Bandyci z Cheatwood”), gdzie do talii Spotkań należy, wtasować po 2 kopie Skarbu na każdego Gracza.
W grze solo widziałbym min. 3 kopie tej karty, albo po dwie na każdego Gracza. Choć to ciekawy obszar należałoby mieć możliwość uwolnienia naszych postaci.

j) Skarbiec: Znaczek unikalności przesunąłbym bliżej nazwy karty. Genialny patent! :)

k) Pokład Główny: Karta podobna w mechanice do „Dolnego Pokładu” – brak zastrzeżeń.

l)Pokład Rufowy: Kolejny kopniak. Wybrałbym albo Zgubę albo Mroczną falę za to podniósł KZ do 2.

m)Dolny Pokład: Bez zastrzeżeń. Choć zmniejszyłbym tutaj ilość żetonów postępu na dwa.

* * *

III) PODSTĘPY
a) Zjawa we Mgle: Wiadomo dobra zguba, nigdy nie jest zła.

b) Piraci w TawernieTaki podstęp, aż bolą włosy. Matko i córko zgroza i strach się bać, odjąłbym tylko ostatni negatywny efekt w postaci odrzucenia uwięzionej postaci, bo z Mroczną falą, Zgubą. Podstęp trochę zbyt hardcorowy.

c) Pożar na Pokładzie: Pożar dobrze skojarzony ze strata, ale co ma oznaczać sformułowanie „2 kontrolowane przez siebie karty”? Chodziło o dwa dowolne dodatki, dwie karty z ręki, sprzymierzeńca i jeden dodatek? Lepiej byłoby zamieścić informację o dwóch losowych (bądź nie) kartach z ręki lub talii Gracza.

d) Za Burtą: Dodałbym tutaj jakąś dodatkową cechę dla podstępu, np. iż odrzucona postać musi mieć konkretną cechę (Gondor), a jeżeli takowej nie posiada karta otrzymuje Mroczną falę.

e) Woda w Ładowni: Świetny pomysł z umieszczaniem Dodatków uwięzionych w Ładowni lub Zbrojowni postaci, jednak czy odrzucenie losowej ilości kart Gracza z cechą Dodatek nie będzie zbytnim przegięciem? Możemy odrzucić równie dobrze 1 dodatek albo i 10… Doprecyzowałbym jednak ilość odrzuconych Dodatków, ustawiając limit.

* * *

IV) CELE:
Pierwsze, co rzuca się w oczy, to brak odniesienia o celach na kartach Wyprawy.
Jeżeli dobrze rozumiem sens karty Celu „Mapy i Plany”, to ma ona ułatwić poprzez umieszczenie w SP odbywanie podróży i przebrnięcie przez etap 3B, czyli zbadanie „Kabiny Kapitańskiej”. Aczkolwiek karta celu ma wyłącznie zastosowanie do jednej tylko karty, wspomnianej kabiny. Wyczerpanie bohater, aby ją zdobyć po zejściu wroga ze „Stróżowania” jej akceptuję, ale wyczerpanie bohatera, aby umieścić w SP dowolny obszar jest sprzeczne z ideą tej karty. Sugerowałbym po jej zdobyciu, dalsze odrzucenie, aby natychmiast dzięki „planom” umieścić w SP kajutę dowódcy. Inaczej: pokonujemy „Strażnika” karty, wyczerpujemy bohatera, aby natychmiast w grze (w SP) umieścić „Kabinę Kapitana”. Wówczas zasadność karty nabierze większego znaczenia.
Cień karty raczej daje pozytywny bonus niżeli faktyczny skutek negatywny, skoro karta „Mamy i Plany” zostaje odkryta, jako karta Cienia, wówczas wiadomy jest, iż każdy zdecyduje się ją umieścić w SP z jednostrzałowym strażnikiem. Skoro ma ona zdecydowanie ułatwić przebrnięcie przez etap 3B.

Rekrut z Wybrzeża: Płacimy 3 żetony z puli gondorczyka z kartą „Namiestnik”, aby uzyskać konieczność ponownego płacenia za „sprzymierzeńca” o wątpliwej, jakości i przydatności, gdyż innym sposobem jak rabując Skarbiec, bądź wyczekiwania na cud, takiej ilości żetonów możemy szybko nie nabyć – oczywiście pamiętając o bonusie, jaki daje karta „Namiestnik Gondoru”.
Trzy żetony to stanowczo za dużo, dodatkowo zastanowiłbym się nad dodaniem „Rekrutowi” po 1 punkcie na siłę woli, ataku i obrony. Jako karta celu jest ona bardzo ciekawa, ale niesamowicie trudna w wykorzystaniu.

* * *

PODSUMOWANIE:
Podobnie jak w przypadku zamieszczonych ostatnich kart projektu PAK WP LCG napiszę raz jeszcze koniec wieńczy dzieło.
Scenariusz jest oryginalny i na pewno wart uwagi, acz wymaga dopracowania i aż PROSI się o rozbudowanie. Do kart Wrogów można by dodać kilku pobocznych rzezimieszków, podpitych bywalców tawerny, nieco mięsa armatniego oraz koniecznie ochroniarzy kapitana podobnego do „Jacka Wróbla”.

Wrogowie prócz koniecznej zamiany statystyk Brinoux i Umbarskiego Oficera, są nieźli, acz należałoby dodać jeszcze postać pośrednią pomiędzy kapitanem a jego kochanicą.
Obszarów jest dość dużo, dodałbym coś ciekawego związanego z terminologią marynistyczną oraz nowy Obszar pt. „Bocianie Gniazdo” i element fabularny polegający na poszukiwaniu kapitana na jego okręcie, nieco przekorne skoro suma summarum odnajdziemy go w swojej kabinie :)

Niestety na kartach Wyprawy nie znalazłem informacji odnośnie „darmowego sprzymierzeńca”? (chodzi oczywiście o CEL: Rekrut z Wybrzeża). Warto byłoby się zastanowić czy nie rozbudować nieco kart Celów, aby poszerzyć możliwości pójścia na skróty przy przeszukiwaniu okrętu z Umbaru – czegoś na kształt „Klucza do Kajuty” (ala „Trollowy Klucz).
„Spadkobiercy Numenoru” wprowadzili wrogów z cechą Haradrim, a u Corran’a mamy piratów z południa – Korsarzy. W toku rozgrywki spodobał mnie się dodatkowy tryb w mechanizmie uwięzienia, który znamy ze scenariusza Dol Guldur oraz pośrednio z Hobbita, tutaj dodatkowo zagrabieniu ulegają Dodatki, czyli jest motywacja do uwolnienia postaci i odzyskania skradzionych dóbr.

Ogólnie w skali 1/10 oceniam pracę naszego formowego kolegi i mojej opoki karcianej przy projekcie PAK WP LCG na mocne 6+, gdyż rozbudowaniu powinna ulec nie tyle talia Spotkań związana z samymi Korsarzami i Zbirami, ale również karta Gracza.
Dodatkowy +1 powinien dodać fan filmów z gatunku płaszcza i szpady, gdyż rzecz idzie o piratów.

Kombinowania jest sporo, acz mnie w zupełności zadowala robienie „zwykłych” kart Gracza. Chętnie widziałbym scenariusz związany z Ereborem czy zwiadem w Mordorze. Nigdy nie ukrywałem, iż najbardziej jarają mnie krasnale, więc łyknę wszystko, co związane jest z Górami Szarymi czy Żelaznymi Górami itd. itp. Niemniej jednak pierwszy autorski scenariusz Corran’a należy pochwalić za inicjatywę i chociaż należy go poddać dalszemu szlifowaniu, to koncept rozwijający talie Spotkań z rozszerzenia Numenoryjczyków pozwala nieprzerwanie cieszyć się grą.

Życzyłbym sobie i Growej braci, aby pierwszy samodzielny scenariusz autorstwa Corran’a przetarł szlaki i zachęcił uczestników polskiej sceny karciankowej do wyjścia z szafy własnych pomysłów oraz podzielenie się nimi z szerszym gronem!
Corran dobra robota! :)

Ps. Kilka patentów chętnie wykorzystałbym w projekcie PAK :)

Corran - Czw 01 Sie, 2013

Wielkie dzięki za ten wpis. Sądziłem już, że mój scenariusz pozostanie niezauważony, a tu taka recenzja...
No i jaka recenzja, taka i odpowiedź (w końcu trzeba się odnieść do tylu uwag).

Tak jak kiedyś pisałem, jestem wdzięczny za wszelkie uwagi. Te krytyczne też są bardzo cenne, bo może w przyszłości pomogą uniknąć pewnych błędów (chociaż nie jestem pewien czy będę jeszcze tworzył własne scenariusze, bo na razie FFG dba o nas nawet lepiej niż się tego spodziewałem).

A teraz odpowiem na kilka uwag przedstawiając jak ja widziałem niektóre sprawy gdy tworzyłem te karty.
Jednocześnie chciałem zaznaczyć, że sam komentarz do poszczególnych uwag nie oznacza, że się z nimi nie zgadzam (ale nie chcę przez to powiedzieć, że zgadzam się ze wszystkim co napisano powyżej :) ).

No to po kolei...

1B - Początkowo w ogóle nie planowałem ułatwiać wprowadzenia sprzymierzeńca do gry, ale zauważyłem, że mając tylko dwóch bohaterów ciężko jest podróżować i walczyć z wrogami, którzy od początku na nas czekają. Wymyśliłem obniżenie kosztu dowolnego sprzymierzeńca z ręki, zakładając, że są duże szanse, że będziemy mieli na ręku kogoś do zagrania, ale nie koniecznie będzie nas na niego stać już na początku. Ograniczenie do Gondoru nie przyszło mi do głowy i nie jestem pewien czy to poprawiłoby klimat. Może tak, ale nasza drużyna przychodzi przecież na pomoc z... no właśnie, nie wiemy skąd. Po prostu nas wezwano i przybywamy. Może jesteśmy z niedalekich Prowincji albo z Rohanu, ale może jesteśmy elfami lub krasnoludami przybyłymi z dalekich krain, albo podróżujemy w mieszanym towarzystwie jak w przyszłości mają wędrować Aragorn, Legolas i Gimli...
Zresztą skoro ma to być rekompensata za odłożenie na bok jednego bohatera, to zawężenie możliwości tańszego zagrania sprzymierzeńca do ludzi z Gondoru byłoby sporym ograniczeniem (chyba, że zezwolić na zagranie karty z talii gracza, ale to chyba już zbytnie ułatwienie).

2A, 3A - Każdą kartę należy traktować jako całość. Po stronie A jest cytat, a część fabularna jest na stronie B. W końcu na stronie A nigdy nie gramy. Czytamy ją, stosujemy się do ewentualnych zaleceń i odwracamy kartę, żeby zapoznać się od razu ze stroną B. Wydaje mi się, że mieszanie dwóch rodzajów tekstu (cytat i fabuła) byłoby odejściem od standardu stosowanego we wszystkich scenariuszach oryginalnych.

2B - Nie traktuję zwiększenia zagrożenia jako cios w plecy, a jako bonus, bo tak na prawdę nie zwiększamy go ponad normę, a jedynie opóźniamy jego wzrost. Przecież na początku je pominęliśmy, a bohater będzie teraz w naszej drużynie i to od razu z tytułem Namiestnika, którego nie musimy szukać w talii, ani za niego płacić.
A jeśli z powodu braku tego bohatera trudniej nam było przebrnąć wyprawy w pierwszym etapie i przez to zagrożenie nam wzrosło bardziej niż powinno... cóż, samo życie :)
Scenariusz nie ma być zbyt łatwy. Namietsnik daje nam wsparcie finansowe, a jak chcemy wzrost zagrożenia wytłumaczyć fabularnie, to może groźne jest to, że on sam osobiście postanowił się narazić i dołączył do niebezpiecznej wyprawy?

No i widzę, że niezbyt uważnie czytałeś teksty fabularne :)
Może zbyt krótkie opisy nie pokazują wyraźnie tego co miały, a ja wiem o co chodzi tylko dlatego, że sam to wymyśliłem, ale wydawało mi się, że jasny jest tekst na 1B, który zaczyna się od słów "zanim spotkancie się z Namiestnikiem...".
Mój pomysł wygląda tak: wzywa was Namiestnik Gondoru, udajecie się do niego, ale zanim go spotkacie musicie przejść przez przedmieścia, gdzie grasują zbójcy. Dlatego idziecie sami, tzn. bez Namiestnika, który nie zniknął z naszej drużyny, tylko jeszcze do niej nie dołączył (od początku jest odłożony na bok), a spotykacie się z nim dopiero po dojściu do drugiego etapu.

Jeśli uwięzienie będzie "upierdliwe jak worki", to bardzo dobrze - o to chodziło (mimo, że worki mnie też denerwowały). Jeśli ktoś ma pierwotną wersję tego scenariusza, to chciałem zauważyć, że pod koniec czerwca lekko go zmodyfikowałem zwiększając właśnie możliwość uwięzienia, bo jak sam grałem, to jakoś zbyt rzedko (w stosunku do oczekiwań) moje postacie trafiały do niewoli.
Ogólnie (odnosząc się od razu do uwag dotyczących wrogów), uwięzienie pasuje jedynie do wrogów. Wychodziłem z założenia, że trzeba zachować jakiś umiar w ich tworzeniu, żeby się nie okazało, że w grze są sami wrogowie przy małej ilości obszarów i podstępów (próbowałem zachować proporcje podobne do tych stosowanych w innych scenariuszach). Na dodatek przyjąłem, że uwięzić potrafią tylko Korsarze, bo to na ich statek trafiają więźniowie i dopiero tam można ich uwolnić. Dlatego nie przywiązywałem wagi do tego czy o uwięzieniu decyduje wpis na karcie kapitana, czy majtka. Zresztą jeśli majtek jest zręczny, to dlaczego nie może ogłuszyć swojej ofiary powodując jej uwięzienie?

Nie rozumiem pytania o Zwój Alcarona. Jest on elementem zestawu, który postanowiłem wykorzystać ze względu na inne karty w nim zawarte, a sam Zwój należy, zgodnie z instrukcją Przygotowania, odłożyć jako niepotrzebny w tym scenariuszu.

Lekt napisał/a:
Następnie według karty Wyprawy usuwamy karty z cechą Miasto i Port, gdyż akcja przenosi nas na morze. Karta jest nastawiona na „cel”, czyli podróż do Kabiny Kapitańskiej, aczkolwiek na karcie powinna się znaleźć informacja, iż wpierw trzeba by na niej umieścić minimum 1 żeton postępu, aby zbadać Kabinę Kapitana.
Znowu nie rozumiem. Czy to wciąż kwestia rozróżnienia pojęć wyprawy-podróży-badanie obszaru? Na karcie 3B nie musimy umieszczać żadnych żetonów postępu. Jedynym celem tego etapu jest odnalezienie kapitana, którego spodziewamy się spotkać w jego kabinie. Jak znajdziemy Kabinę Kapitańską i odbędziemy do niej Podróż (czyli stanie się ona aktywnym obszarem), to przechodzimy do etapu czwartego. Jak nam dopisze szczęście, to Kabinę odkryjemy od razu i ten etap przejdziemy w jednej rundzie. Jak będziemy mieli pecha, to trochę sobie na nią poczekamy, przy czym są dwa ułatwienia: Mapy i Plany oraz Pokój Nawigacyjny.

Lekt napisał/a:
Rozumiem, że przeniesienie akcji na wrogi okręt spowodowane było wcześniej przygotowaną zasadzką? Przydałoby się dodatkowe wyjaśnienie fabularne, co knuje Namiestnik Gondoru wraz z bohaterami biorącymi udział w rozgrywaniu scenariusza.
Na kartach 3B i 4B jest wyjaśnienie czego oczekuje Namiestnik po naszej akcji na "Zemście Umbaru".

4A/4B - Zapewniam Cię, że w momencie gdy dochodzisz do czwartej karty, jeśli grałeś prawidłowo, to nie będziesz musiał się zastanawiać czy An’Surival ma zmartwychwstać :)
Albo będzie on w strefie przeciwności czekając aż dotrzecie do jego Kabiny, albo wciąż będzie w talii Spotkań. Ewentualnie może być na stosie kart odrzuconych jeśli trafi się jako cień, a my go odrzucimy mając kartę anulującą efekt cienia, ale stamtąd też możemy go wziąć, a w takiej sytuacji jeszcze go nie spotkaliśmy, no i na razie nie zginął. Jest on odporny na karty graczy i nie może wchodzić w zwarcie poza swoją Kabiną, więc nie zginie za wcześniej. No chyba, że zastosujemy jakąś kartę z Twojego nowego zestawu, gdzie pojawia się tekst, że jej "efekt ma pierwszeństwo przed kartami Spotkań" (czyli może przezwyciężyć odporność na efekty kart graczy), ale gdy wymyślałem scenariusz, to takich możliwości nie było.
Co do "dwóch Korsarzy", to może rzeczywiście bardziej poprawne by było "dwóch wrogów z cechą Korsarz", ale chyba wiadomo o co chodzi i mam wrażenie, że nie w tym widzisz problem. Czy chodzi o końcówkę zdania, gdzie każę najpierw szukać wśród kart odrzuconych? Chodziło mi o to, żeby w miarę możliwości nie usuwać korsarzy z talii Spotkań (żeby było ich więcej w zanadrzu), a jednocześnie, żeby było ich dwóch obojętnie ilu jest już odrzuconych, a ilu jeszcze na nas czeka w talii.

Lekt napisał/a:
powinna się znaleźć adnotacja, iż gra skończy się w momencie, gdy w grze nie będzie już żadnych wrogów
Właściwie czemu nie? Może rzeczywiście lepiej grać aż pokonamy wszystkich, a nie tylko kapitana?


WROGOWIE:

An’Surival - może pojawić się w grze przed znalezieniem jego kabiny, ale nie można z nim walczyć, co fabularnie można tłumaczyć tym, że jako żywa legenda (w dosłownym znaczeniu także - wciąż żyje) podnosi morale swych ludzi i chociaż wciąż dla nas nie jest osiągalny, to sama jego obecność (gdzieś wśród wrogów) zwiększa zagrożenie.

Brinoux - brak wyczerpania postaci podczas jej ataku wprowadziłem po kilku początkowych próbach, gdy okazało się, że mając dwóch bohaterów (nawet z dodatkowym sprzymierzeńcem) ciężko mi ruszyć na wyprawę wiedząc, że zaraz zostanę zaatakowany. Ponieważ na początku nie można wejść z nią w zwarcie, uznałem, że powinna mieć umierkowany poziom zagrożenia, a koszt zwarcia jest i tak wysoki, biorąc pod uwagę nasz początkowy poziom zagrożenia wyliczony od dwóch bohaterów.

Skrytobójca - skoro zgodnie z nazwą umie mordować z ukrycia, to czasami chyba powinno mu się to udać... Przy czym raczej nie zada trzech ran, bo praktycznie każdy ma choć trochę siły obrony. Jednocześnie wydaje mi się, że przy takim sformułowaniu atakowana postać broni się nawet jeśli jest wyczerpana, a jednocześnie do tego ataku nie dodajemy cienia.

Zręczny Majtek - po zmianie właśnie dodano (a nie zabrano) w jego cieniu opcję uwięzienia atakowanej postaci :) Rozumiem więc, że uważasz to za błąd...

Umbarski Oficer - nie rozumiem co wspólnego ma unikatowość i statystyki wroga? Po prostu na statku wałęsa się dwóch oficerów i obaj są silniejsi od naszej zbójniczki. Wydaje mi się jednocześnie, że Brinoux jest i tak dość nieprzyjemnym wrogiem mając 3 w ataku i 3 w obronie gdy my jeszcze nie zdążyliśmy się w żaden sposób wzmocnić.

OBSZARY:
Lekt napisał/a:
Kabina Kapitańska: Kabinie można by wyrównać wartości obu parametrów na powiedzmy 6.
6 zagrożenia? A zwróciłeś uwagę, że tam nie można podróżować póki inne obszary są w grze? Natomiast punktów wyprawy na początku chciałem dać jeszcze więcej. Chodziło o to, żeby zbyt szybko nie zbadać tej kabiny. Miałem nawet pomysł, żeby cała decydująca walka rozegrała sie tutaj (dając np. 30 punktów wyprawy Kabinie, a 0 karcie 4B), ale doszedłem do wniosku, że może to spowodować zbytni przyrost obszarów w SP.

Portowa Tawerna - nie zrozumiałem, chodzi o samo sformułowanie (wydać zamiast odrzucić), czy sugerujesz, że efekty karty powinny być inne? A grafika - kto Ci powiedział, że to jest "Pod Rozbrykanym Kucykiem"? :) Na szyldzie nad wejściem widać tylko niewyraźne nogi (wcale nie kucyka ;) ), a niziołki w porcie przecież też się mogą zawieruszyć.

Lekt napisał/a:
Pokój Nawigacyjny:
W efekcie Cienie dodałbym, iż „Mapy i Plany” należy wtasować z powrotem do talii Spotkań
Dlaczego? Przecież jak zbadamy Pokój Nawigacyjny (a za chwilę możemy to zrobić, bo umieszczamy go w SP), to można umieścić Mapy i Plany w SP niezależnie od tego gdzie one są.

Lekt napisał/a:
Karcer:
Choć to ciekawy obszar należałoby mieć możliwość uwolnienia naszych postaci.
Nie rozumiem tego zdania. Przecież właśnie jest możliwość uwolnienia więźniów (badając ten obszar).

Lekt napisał/a:
Pożar na Pokładzie: Pożar dobrze skojarzony ze strata, ale co ma oznaczać sformułowanie „2 kontrolowane przez siebie karty”? Chodziło o dwa dowolne dodatki, dwie karty z ręki, sprzymierzeńca i jeden dodatek? Lepiej byłoby zamieścić informację o dwóch losowych (bądź nie) kartach z ręki lub talii Gracza.
Nie z ręki i nie z talii gracza. Kontrolowane, czyli znajdujące się w grze. Nie chciałem losowo, bo i tak dwie karty to spora strata, więc lepiej jak gracz może wybrac co poświęca. A kontrolowane karty, to znaczy kontrolowane dodatki lub sprzymierzeńców (lub po jednym) - w pożarze można stracić sprzęt i może ktoś zginąć.

Woda w Ładowni - nie odrzucamy losowej ilości kart, tylko połowę dodatków które w jakiś sposób już nam odebrano. Skoro zalało miejsce gdzie je przechowywano, to cóż - pech. Jeśli nie trafimy na Ładownię/Zbrojownię, to w ogóle nie odzyskamy dodatków zabranych podczas uwięzienia postaci. Jak nie trafi się Karcer, to nie wrócą do nas nasi towarzysze. Ale jak trafimy na Ładownię, to może jeszcze coś zyskamy. Taka gra - zależnie od wylosowanych kart nasz los się poprawia lub pogarsza.

CELE:

Mapy i Plany - to zdecydowanie nie jest cel o zastosowaniu wyłącznie do jednej karty. Możemy nią ściągnąć do gry dowolny obszar - np. Karcer, żeby uwolnić więźniów, Ładownię, żeby odzyskać ich dobytek, Skarbiec, żeby odzyskać ich zasoby, a nawet Kuchnię lub Messę Oficerską, żeby podreperować swoje zdrowie lub zmniejszyć zagrożenie.
Efekt cienia ma być w tym przypadku pozytywny (tak jak to często bywa w kartach celu). Daję możliwość wyboru, bo czasami jednak nie warto wpychać do SP dodatkowego strażnika. Jeśli nie szukamy już żadnego obszaru, to lepiej odrzucić tę kartę.

Rekrut z Wybrzeża - nie wiem czy to rzeczywiście droga karta. Namiestnik w jednej rundzie otrzymuje tyle zasobów, żeby od razu opłacić Rekruta, a potem można np. zapłacić 2 zasoby, żeby uniknąć dwóch uwięzień (anulowanie efektów Oficera i Opryszka). Można też płacić mu za sukces w wyprawie. To jest akcja, którą można wykonac dopiero jak wiesz czy (i jak) wyprawa się udała. Jeśli brakuje X punktów siły woli do sukcesu, albo do zbadania aktywnego obszaru, czy wręcz zakończenia etapu, to mając zasoby możesz zdecydować o ich wykorzystaniu. Owszem jednorazowo wydać np 2 żetony za 2 punkty siły woli, to sporo, ale jeśli akurat tyle potrzeba, to moim zdaniem warto. Poza tym jak już nie będziesz miał się kim bronić, to Rekrut wytrzyma lekki cios nawet z zerową obroną.
Poza tym dlaczego chciałbyś mieć na kartach wyprawy jakąś informację (jaką?) o Rekrucie?

Lekt napisał/a:
Życzyłbym sobie i Growej braci, aby pierwszy samodzielny scenariusz autorstwa Corran’a przetarł szlaki i zachęcił uczestników polskiej sceny karciankowej do wyjścia z szafy własnych pomysłów oraz podzielenie się nimi z szerszym gronem!
Popieram. Mimo, że wspomniałem o sporej ilości dodatków spod znaku FFG jaka się szykuje w najbliższym czasie, to chętnie zobaczyłbym kolejny scenariusz fanowski (zdecydowanie chętniej niż nowe karty gracza - wybacz Lekt :) ). Pamiętam jakąś obietnicę Kulgana ;) i chociaż temat jakby stracił na aktualności (zdaje się, że to miała być historia oparta na książce), to alternatywa dla Czarnych Jeźdźców i ich kontynuacji na pewno by nie zaszkodziła (zwłaszcza jesli udało się ją dopracować).
Berestaszek - Wto 20 Sie, 2013

Znalazłem całkiem ciekawy scenariusz:

klik

Lekt - Wto 20 Sie, 2013

Berestaszek napisał/a:
Znalazłem całkiem ciekawy scenariusz:

Kilka miesięcy temu Corran już przetłumaczył ten scenariusz: :)


To jest jego druga wersja - rozszerzona jak widzę o nowych wrogów. Wygląda zacnie i wprowadza dodatki do bohaterów i sprzymierzeńców z cechą Ent.

Berestaszek - Wto 20 Sie, 2013

uhh... a specjalnie wertowalem temat a jednak przeoczylem.. :(
Karharoth - Wto 20 Sie, 2013

Istnieje gdzieś w sieci/na bgg spis wszystkich fanowskich dodatków do Władka?
Corran - Sro 21 Sie, 2013

Wszystkich na pewno nie (nie mają np. naszych :) ), ale bardzo dużo jest na BGG Adventure Database. Jest tam nawet ranking stworzony przez fanów uwzględniający zarówno oryginalne, jak i fanowskie scenariusze.
Przy czym chcąc sprawdzić jak najwięcej z nich nie można się ograniczać do pierwszego wpisu, ale przejrzeć cały wątek, bo na początku są odnośniki tylko do wybranych dodatków, a potem każdy numerowany wpis, to link do innego scenariusza.

Lekt - Sro 21 Sie, 2013

I podobno to my z PAKiem przesadzamy, jeśli idzie o dopakowanie kart :D
Karta ze fanowskiego scenariusza War of the last Allience z BGG.
Czarny Pan zacny, grafika też zgodna, ale... te 15 punktów ataku... zgroza :D

Berestaszek - Sro 21 Sie, 2013

ciekawe tylko jak bardzo mozna sie uzbroic przed sama walka z sauronem. i pewie jest jakis ultra koks po naszej stronie i duza ilosc celow sprzymierzencow inaczej scenariusz niegrywalny..
Lekt - Sro 21 Sie, 2013

Berestaszek napisał/a:
... i pewie jest jakis ultra koks po naszej stronie i duza ilosc celow sprzymierzencow inaczej scenariusz niegrywalny..

Spoko podrzucimy twórcy scenariusza kilka kart z PAKu (nowe w drodze! Dodatki pancerzy - hełmy i tarcze od #51+ będą ostro wymiatać!) i żaden Sauron, Voldemort czy nawet Rycerze Którzy Mówią Ni nie będą nam straszne :D
W tym samym scenariuszu występuje jeszcze karta celu - Narsil - 15 punktów zwycięstwa...

Corran - Czw 22 Sie, 2013

Berestaszek napisał/a:
ciekawe tylko jak bardzo mozna sie uzbroic przed sama walka z sauronem. i pewie jest jakis ultra koks po naszej stronie i duza ilosc celow sprzymierzencow inaczej scenariusz niegrywalny..
Scenariusz jest na końcu wątku, do którego link podałem wczoraj. Rzeczywiście, chyba można się nieźle uzbroić zanim spotkamy Saurona, bo pojawia się on dopiero w ostatnim etapie, a ten wcześniejszy ma... 99 punktów wyprawy :mrgreen:
Tyle, że w każdej kolejnej rundzie wychodzi na nas coraz więcej wrogów :???:
Dla rekompensaty każdy gracz może wprowadzić czwartego bohatera (bez dodatkowego zwiększania zagrożenia) i są w talii pomocne karty celów, a w ostatnim etapie usuwamy wszystkich wrogów i zostaje sam Sauron. Jako ciekawostkę podam jeszcze, że talia spotkań będzie się składała tylko z Orków i Goblinów (żadnych obszarów i podstępów), ale za to ze wszystkich niemal zestawów FFG (trochę się nagłowiłem zanim rozgryzłem oznaczenie używanych zestawów, bo na kartach wyprawy są symbole z "informacji dotyczących zestawu" - te ze stopki kart, zamiast używanych zazwyczaj "symboli zestawu Spotkań").
Ogólnie, nie jestem pewien czy to rzeczywiście jest scenariusz nie do przejścia. Po prostu w ostatnim etapie, z powodu siły Saurona będziemy tracić po jednej postaci na rundę (a może nawet nie, jeśli jeden obrońca zbierze odpowiednią ilość dodatków zwiększających obronę?). Gorsze od tego jest bezwzględne usuwanie postaci atakowanego gracza. I to może być problem. Ale trafiali się już wcześniej tacy wrogowie jak Nazgul z Dol Guldur, który dość łatwo zabija nam sprzymierzeńców w każdej rundzie (no może nie w każdej, ale wystarczy, że otrzymał odpowiednią kartę cienia i nawet najlepszy obrońca nic nie pomoże), albo Smaug Wspaniały, który potrafi bez końca ponawiać ataki w tej samej rundzie (z siłą 8 zamiast 15, ale to też raczej wystarcza do zabicia sprzymierzeńca - znowu zależy od karty cienia, ale już miałem rozgrywkę, która wydawała się zakończona i niewiele brakowało, a wybiłby nam całą drużynę w jednej rundzie). Po prostu trzeba zebrać dużo sprzymierzeńców.
Teraz sobie myślę (Lekt nieświadomie zachęcił mnie do tego swym wpisem), że chyba muszę sprawdzić ten scenariusz...

---- EDIT -----
Popatrzyłem jeszcze raz na ten scenariusz. Tym razem nieco uważniej przeczytałem instrukcje z kart wyprawy i widzę, że na koniec nie zostanie sam Sauron. Na karcie każą wrogów "discard from play", a nie "remove from game". Czyli Sauron będzie sam tylko przez chwilę i wciąż trzeba będzie mieć kogoś do wypraw i do rozprawienia się z jednym Orkiem na gracza w każdej rundzie. Przy możliwościach tego Saurona, to jakby niewiele, ale zwiększa ilość potrzebnych sprzymierzeńców (albo ogólnie kart do walki i przygotowania).

maclis - Sro 28 Sie, 2013

Ten scenariusz jest bez sensu. Czegoś takiego nie da się przejść. W 2 wyprawie co turę wychodzi 2 więcej potworów niż numer aktualnej rundy. Czyli potworów może wyjść nawet 20 lub 40, a 99 żetonów wyprawy to nie jest łatwa sprawa. W sumie to nawet gdyby grać 10 bohaterami to pewnie rady by nie dało. Gdyby nie liczba potworów to scenariusz, byłby całkiem ciekawy.
JollyRoger1916 - Czw 29 Sie, 2013

Sądzę, że się da, mam na to pomysł. Taktyka + bonusowy bohater z przywództwa (generowanie zasobów, bo Hama i gąszcz włóczni co turę) - dopakowane Orły z Gór Mglistych i zagrane wsparcie orłów na obrońcę i już mamy na tyle obrony, że 15 nie robi na nas żadnego wrażenia + oczywiście armia sprzymierzeńców + karta dająca podczas wyprawy możliwość zliczania ataku zamiast woli i kolejny bohater ze wsparciem orłów + przynajmniej 1 dobry łucznik, najlepiej Legolas z 3 wsparciem i jest moim zdaniem szansa.
Lekt - Czw 03 Paź, 2013
Temat postu: Wojna na Północy: Biała Nawałnica
Witajcie,

Niniejszym udostępniam Quest Sheet z mojego pierwszego autorskiego rozszerzenia
pt. Wojna na Północy: Biała Nawałnica.

Quest Cards są w ostatniej fazie opracowania - tytuły kart oraz główne wątki fabularne dla trzeb scenariuszy dedykowanych całemu rozszerzeniu. Trzy scenariusze najeżone atrakcjami oraz wymagające niesamowitego nakładu pracy przy opracowaniu kart.
Na razie 3 bohaterów dla WnP oraz karty Celów-Sprzymierzeńców wraz z kilkoma wrogami na sterydach, acz w zamian przyjemne dla oka Skarby oraz nowe słowa kluczowe.
Zapraszam do czytania oraz komentowania.

Poziom trudności = 8/9

W niespokojnych czasach, gdy rozpadło się ostatecznie Bractwo Pierścienia, gdzieś na południowych ostępach Śródziemia drobny acz dzielny Hobbit ze wszech sił usiłował obrócić wniwecz plany Mrocznego Pana. Wędrował resztkami sił.

W tym samym czasie trójka poszukiwaczy zakapturzonych pod szarymi płaszczami penetrowała wrogie obozy Północnych Wzgórz, gdy pod ich skromnym leżem pojawił się jeździec Strażników – śniady na twarzy od przeraźliwego mrozu, nawet jego wierzchowiec wykazywał skrajne oznaki wyczerpania. Zdoławszy jedynie sięgnąć zza poły kożucha, skamieniałą dłonią usiłował podać człowiekowi o zdeterminowanym spojrzeniu zapieczętowaną kopertę. Spadając z konia wyszeptał jedynie imię… które brzmiało jak „Frodo”, po czym zasnął snem wieczny.

Eradan z plemienia Duedainów, dumny i hardy przywódca grupy Poławiaczy, jak nazwali tajemnicze trio kupcy w Bree, wyciągnął z martwej okutej skórą i podszywaną futrem rękawicy pergaminowe wieści. Przeczytawszy beznamiętnym głosem - swym towarzyszom – elfickiej czarodziejce Andriel oraz Farinowi wiecznie skoremu do bitki krasnoludowi spod Ereboru treść rozkazów i zawarte weń smutne wieści, poczym zapatrzył się w szalejącą w oddali z dziką furią śnieżną burzę.

Plugawe sługi Saurona szykują najazd na ziemie Północy, aby odciągnąć uwagę od równie podłego Mordoru. Szorstki w obyciu dowódca splunął i zaklął siarczyście. U dołu pospiesznym i dziwnie koślawym pismem nakreślono imię, które zmroziło serca Poławiaczy. Agandaur. W ostatnim zdaniu resztką zamarzającego tuszy skryba chyba już od siebie dopisał, iż Powiernik Pierścienia prawdopodobnie… zginął… Nim zgasł ledwo rozniecony płomień ich ogniska pochowali powalonego wieczną zmarzliną kamrata pod stertą lodowych głazów.

Nadeszła wtem pora odwrotu. Zrozpaczona drużyna udała się do Cheatwood, aby załatwić kilka zaległych spraw, a następnie do Bree, aby wreszcie po wielu miesiącach na Północy móc zjeść misę ciepłej strawy. Teraz nie było już mowy o odpoczynku. Zbędna zwłoka mogła kosztować Śródziemie niezliczone rzesze dusz. Pierwszą ofiarą Wojny na Północy był Dunedański Posłaniec.

Właśnie wtedy rozpoczęła się Biała Nawałnica…

Corran - Czw 14 Lis, 2013

maclis napisał/a:
Ten scenariusz jest bez sensu. Czegoś takiego nie da się przejść. W 2 wyprawie co turę wychodzi 2 więcej potworów niż numer aktualnej rundy. Czyli potworów może wyjść nawet 20 lub 40, a 99 żetonów wyprawy to nie jest łatwa sprawa. W sumie to nawet gdyby grać 10 bohaterami to pewnie rady by nie dało. Gdyby nie liczba potworów to scenariusz, byłby całkiem ciekawy.


Postawiłem sobie za cel przejść ten scenariusz używając tylko oryginalnych kart i chociaż musiałem rozegrać sporo gier zanim się udało, to jednak dałem radę :)
Najpierw kombinowałem z Prowincjami i Orłami, ale po kilku próbach zrezygnowałem. Wymyśliłem talię na krasnoludach i najpierw spróbowałem zagrać ustalając sobie wymarzoną pierwszą rękę. Od razu skończyło się zwycięstwem, więc wiedziałem, że się da, tylko trzeba cierpliwości. Potrzebowałem dużo prób i często od razu się poddawałem, bo szkoda mi było czasu. Chciałem po prostu wygrać chociaż raz uczciwie niezależnie od ilości poniesionych porażek.
Ostateczny wynik (spisany z OCTGN, bo tam grałem, żeby skorzystać także z takich kart, których sam jeszcze nie mam):
11 completed rounds = 110
Total combined Threat = 46
Total damage on Heroes = 0
Cost of dead Heroes = 13
Victory points = 15
TOTAL SCORE = 154


Odnośnie taktyki, to podstawę stanowi Dain zwiększający SW i SA wszystkim krasnoludom. Poza tym Gimli, któremu łatwo podnieść siłę ataku, Ori dający dodatkowe karty oraz Elrond (jako ten dodatkowy bohater Noldor), który nie dość, że może kupować dowolnych sprzymierzeńców, to jeszcze zwiększa ilość leczonych ran. Właśnie na leczeniu oparłem taktykę. Jak już miałem chociaż jednego lekarza, to większości ciosów nie broniłem. Zostawało więcej postaci do atau, a potem leczyłem rany, żeby powtórzyć manewr w kolejnej rundzie.
Jak już przeszedłem drugi etap, to Sauron nie stanowił żadnego problemu. Jeden cios zadałem bez problemów, a drugi żeton umieściłem odrzucając Narsil i było po wszystkim.
Zauważyłem też fajną kombinację, której co prawda nie udało mi się zrealizować w udanej próbie, ale daje spore możliwości, więc się nią podzielę. Vilya u Elronda + Imraldis daje możliwość darmowego zagrywania najfajniejszych kart (Pancerz z Cytadeli, Brok Żelazna Pięść, Gandalf), no i wiemy kiedy warto skorzystać z Vilyi. Mając jednocześnie Króla spod Góry można uniknąć konieczności wyboru między dwoma fajnymi kartami.

Ogólnie, scenariusz dał mi sporo dobrej zabawy, mino, że z pozoru jest nie do przejścia.

wojo - Pią 24 Sty, 2014

Panowie czy można gdzieś jeszcze dostać przetłumaczone na PL scenariusze NinjaDorg (najbardziej interesuje mnie OLD Forest)?

Znalazłem przy początkach wątku link (ostatni chyba od Corran) ale zdaje się już nie działać. Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Corran - Pią 24 Sty, 2014

Jeśli masz na myśli pierwszy adres, który podałem, to całkiem możliwe, że link wygasł, ale tam gdzie zacząłem potem umieszczać karty (na swoim Dropboxie), cały czas są one udostępnione. Wszystko to co mam (oprócz kart Lekta z cyklu PAK) znajdziesz TUTAJ :!: .
Akurat Old Forest jest w paczce JPG-NinjaDorg_1-5.rar (te pięć scenariuszy stanowi komplet, więc są spakowane w jednym pliku).

Filiip10 - Nie 26 Sty, 2014

Popieram
burial - Pon 24 Mar, 2014

Witam...
czy jest gdzieś udostępniony zbiorek z przetłumaczonymi scenariuszami?
bo przejrzałem ten wątek i linki które znalazłem mi nie działają...

Z góry dziękuję

Corran - Wto 25 Mar, 2014

Przecież dwa wpisy wcześniej podałem link, który cały czas udostępniam :)
burial - Wto 25 Mar, 2014

sorry... ślepy jestem... tak mi się na monitorze post sformatował, że słowo "TUTAJ" miałem na samej krawędzi i nie zauważyłem szukając linków w postach

ale dziękuję :)

Lekt - Czw 15 Maj, 2014
Temat postu: Ważne zmiany w projekcie PAK WP LCG
Szanowni Karciankowcy,

Po długim procesie tentegowania w głowach, postawiliśmy nie tworzyć sztucznego tłumu w Internecie - wystarczająco już zapchanym i przenieść PAK WP LCG na Fejsbuka.

Dotychczasowa strona fecebookowa strona IOTWP została przechrzczona na PAKWPLCG.

Decyzja ma charakter pragmatyczny, gdyż utrzymywanie strony Turniejowej okazała się reanimowaniem sieciowego trupa.

Po wprowadzeniu opłat na ImageShacku nasza sytuacje nieco się skomplikowała, gdyż karty wklejane pieczołowicie na forum Galakty - w temacie PAK WP LCG na forum GALAKTY - stały się niewidoczne.

Dlatego informujemy, iż z dniem dzisiejszym dawna strona IOTWP zostaje przechrzczona na stronę poświęconą PAKowi oraz samoróbką do Władcy Pierścieni Gra Karciana.

FB jest bez wątpienia medium o szerokiej dostępności, a łatwość dodawania kolejnych partii kart wraz z ich opisami przeważył za przenosinami PAKu właśnie tutaj.

I pamiętajcie PAK nie umarł, póki my żyjemy! :)
(a trochę jeszcze pożyjemy...)

Z pozdrowieniami
Ekipa PAK :)

Zapraszamy serdecznie do naszej samoróbkowej społeczności:
PAK WP LCG NA FACEBOOKu

Jahmel - Nie 29 Cze, 2014

Nie wiem czy w dobre miejsce wrzucam, ale zerknijcie http://talesfromthecards.wordpress.com/first-age/
Lekt - Nie 29 Cze, 2014

Jahmel napisał/a:
Nie wiem czy w dobre miejsce wrzucam, ale zerknijcie...

Trafiłeś idealnie :) Przy tym cały dotychczasowy dorobek samoróbkowej sceny blednie w oczach i ze wstydem chowa się do szafy :)
Karty z ArtCow osobiście sprawdzili Corran i Cread - panowie są zadowoleni.

Sauzi - Pon 30 Cze, 2014

Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem wykonania tego dodatku. Naprawdę mam ogromną ochotę zagrać w ten dodatek. Chyba postaram się o wydruk tych kart i sobie zagram :wink:
Lekt - Pon 30 Cze, 2014

Sauzi napisał/a:
[...]Chyba postaram się o wydruk tych kart i sobie zagram :wink:
432 karty... mam nadzieję, że doczytaliście to w instrukcji. W ArtsCow wydruk ok. 50-60 kart w promocji, to koszt odpowiednio ok. 50-60 zł. Wolę już dalej nie liczyć, ile kosztowałoby to w formie pełnego wydruku :)
psborsuk - Pon 30 Cze, 2014

Fakt, dodatek miażdży. Może namówić Galaktę do spolszczenia :wink: ? Marzenia :lol:
Lekt - Pon 30 Cze, 2014

Mamy z Creadem pewne przypuszczenia, że FFG szyuje grunt pod fanowską robotę i później, gdy skończy się 6 częściowy cykl saga-box zabiorą się na poważnie za I Erę, a teraz badają grunt :)
Kulgan - Pon 30 Cze, 2014

Lekt napisał/a:
Mamy z Creadem pewne przypuszczenia, że FFG szyuje grunt pod fanowską robotę i później, gdy skończy się 6 częściowy cykl saga-box zabiorą się na poważnie za I Erę, a teraz badają grunt :)

Brzmi to obiecująco :) A dodatek wygląda fantastycznie :cool:

Szuli - Czw 10 Lip, 2014

Szacun, tyle tego że, mój kompóter nie wyrabia ze ściągnięciem tego :wink:
A same karty 1st klasa grafika i wogóle...

tomtom - Sro 20 Sie, 2014

Odebrałem paczkę z First Age. Drukowałem w Printerstudio, jakość wydruku pierwsza klasa, koszt rozsądny - 42$.
Wacho - Sro 20 Sie, 2014

A wrzucisz jakieś zdjęcia pls?
Gość - Czw 21 Sie, 2014

42$ za ile kart?
tomtom - Czw 21 Sie, 2014

460

Wacho ->

Co konkretnie chciałbyś na przedmiotowych zdjęciach zobaczyć?

Wacho - Czw 21 Sie, 2014

jakieś jedno / dwa "poglądowe" :-) - pokazujące skalę i jakość :-) - tak dla zajawki oczywiście - wszystkie karty widziałem w necie...

a propos - cena za 460 kart jak najbardziej ok.

tomtom - Pią 22 Sie, 2014

Ciemnica na dworze niestety straszna, więc jakość taka sobie, ale proszę:







Wacho - Sob 23 Sie, 2014

Łał - jakość potęga (!) jak dla mnie bardzo zadowalająca. Dziękuję za zdjęcia.
Kiedy już ogram oficjalne scenariusze pomyślę o wydruku kart z nieoficjalnych PL...
Co do powyższego - szkoda tylko, że nie ma tych kart w wersji PL.

Jeszcze jedna prośba - jak już pograsz - napisz proszę parę słów o wrażenich z rozgrywki.

tomtom - Sob 23 Sie, 2014

Właśnie próbuję jakieś sensowne talie poskładać.
W materii kart; dwie największe różnice w stosunku do oryginalnych to faktura papieru - nieco twardsze i znacząco bardziej śliskie, a po drugie koszulki Spotkań różnią się odcieniem czerwonego, więcej różnic nie zanotowałem.

lordg90 - Pon 25 Sie, 2014

Jeśli ktoś jest zainteresowany dodatkiem First Age, wystarczy, że dodacie do koszyka te dwie rzeczy:
http://www.printerstudio....31E8A0DBA69A898
http://www.printerstudio....788AF6EFBA45EB6

Żeby wyszło najtaniej, decki mają po 234 karty, więc zostało trochę miejsca. Dodałem dwa przetłumaczone scenariusze z PAK. Jak ktoś chce, może je wymienić na coś innego. To ostatnie karty z pierwszego linku.

Zamawiałem wczoraj, całość za ok. 146 zł, w tym tracking. Jest on opcjonalny, kosztuje $2.99, więc jak ktoś chce zaoszczędzić 10 zł, może z niego zrezygnować.

Gość - Sro 10 Wrz, 2014

Mam pytanie. Czy są dostępne gdzieś w sieci polskie szablony kart? Takie jakie są używane przy PAKu. Pomyślałem, że może spróbowałbym swoich sił w tworzeniu scenariuszy, dodałbym coś od siebie do tej wspaniałej gry i jedyne co znalazłem to wersja angielska zrobiona przez użytkownika BGG GeckoTH.
Przykład:
Kod:
http://boardgamegeek.com/filepage/70314/hero-card-template-300dpi-psd

Wiem, że mogę sam pozmieniać dolne napisy informujące o rodzaju karty (w powyższym wypadku ,,hero" na ,,bohater"), ale może ktoś już to zrobił i nie będzie to konieczne. Zwłaszcza, że na programach graficznie jakoś specjalnie się nie znam. Pozdrawiam

Gildiril - Sro 10 Wrz, 2014

Powyższy post pisałem ja. Nie wiedziałem, że można dodać post będąc niezalogowanym. Przepraszam za namieszanie :(
lordg90 - Nie 14 Wrz, 2014

Do dodatku First Age, o którym pisałem trzy posty wyżej, wyjdzie cały cykl - http://talesfromthecards....mastered-cycle/

Przy okazji, zamówione karty dotarły. Jakość jest bardzo dobra, polecam kupno.

maclis - Nie 14 Wrz, 2014

Kiedyś na boardgamegeku była lista wszystkich scenariuszy,od najlepeszego do najgorszego. i można było głosować na każdy z nich czy jest dobry czy zły.Ktoś może podać linka?
Gildiril - Pon 15 Wrz, 2014

@up
Kod:
http://www.boardgamegeek.com/geeklist/72931/item/2776079#item2776079

Corran - Pon 15 Wrz, 2014

maclis napisał/a:
Kiedyś na boardgamegeku była lista wszystkich scenariuszy,od najlepeszego do najgorszego. i można było głosować na każdy z nich czy jest dobry czy zły.Ktoś może podać linka?
Czy masz na myśli to: www.boardgamegeek.com/gee...me-adventure-da ?

--EDIT--
Widzę, że Gildiril mnie uprzedził, gdy ja się rozpisywałem o szablonach... :)


Gildiril napisał/a:
Mam pytanie. Czy są dostępne gdzieś w sieci polskie szablony kart? Takie jakie są używane przy PAKu...
Na podstawie tych anglojęzycznych szablonów zrobiłem kiedyś własne, tylko, że nie mam Photoshopa, więc użyłem darmowego Gimpa. Trzeba było od nowa zrobić obszary z tekstami, więc czcionki są zmienione, ale to właśnie tych szablonów używałem podczas tłumaczenia scenariuszy, a potem także do robienia kart z PAK.
Nie chciałem mieć zbyt dużo plików, więc połączyłem szablony w grupy: karty gracza, karty przeciwności i karty wyprawy (plus kartka opisująca scenariusz, tzw, Quest Sheet). Poszczególne typy (np. bohater, czy dodatek) ustalam poprzez ukrywanie/odsłanianie odpowiednich warstw.
Pliki udostępniam na swoim dropboxie: https://www.dropbox.com/s...M8mA9R2F-a?dl=0
Jest tam również plik z czcionkami używanymi na tych szablonach. Część z nich to standard i zapamiętałem je tylko na wszelki wypadek, część jest pobrana z sieci i trzeba dodać, przy czym taka Dumbledor nie wymaga instalowania wszystkich wzorów (właściwie, to używam chyba tylko jednego z nich), ale nie pamiętam który jest niezbędny (używany chyba w Quest Sheet - jako podpowiedź dodam, że polskie litery z ogonkami są tam bardzo dziwne, więc zazwyczaj używałem liter łacińskich i sam dorysowywałem im ogonki :) ).
Teraz widzę, że szablony są spakowane za pomocą 7zip - ten program znacznie lepiej je kompresuje. Jeśli jest potrzebny, to mogę go dorzucić do tego samego folderu.

Gildiril - Pon 15 Wrz, 2014

Corran - tak się składa, że też na obecnym sprzęcie nie mam PS. Próbowałem od nowa poprzednie szablony przerabiać pod gimpa usuwając stare warstwy i na ich miejscu tworzyć nowe. A tymczasem ty spadasz mi z nieba i dajesz gotowe szablony pod GIMPa. W której warstwie są statystyki np. bohatera bo przejrzałem je i nie znalazłem nigdzie tych liczb . Pominąłem je czy trzeba je dopiero ręcznie dodać? Jeszcze raz bardzo Ci dziękuje. Pozdrawiam

Znalazłem, sorry za kłopot.

Corran - Pon 15 Wrz, 2014

Gildiril napisał/a:
Znalazłem, sorry za kłopot.
Dopiero teraz przeczytałem pytanie, więc jeszcze nie było kłopotu :)

Ogólnie jednak coś mogę podpowiedzieć.
Każdy typ wymaga pokazania kilku warstw.
Domyślnie jest wybrany jeden typ. Nie pamiętam który i nie chce mi się teraz tego otwierać, ale gdyby to był np. dodatek, to miałby tło dla dodatku i teksty dodatku. Pod wszystkim jest miejsce na obrazek z indywidualną grafiką i chyba osobno jest warstwa dla tekstów opisujących grafikę (autor) i samą kartę (kto ją zrobił albo przetłumaczył, ewentualnie jakiś symbol zestawu). Dla postaci osobno jest bohater i sprzymierzeniec, a dodatkowo warstwa postaci wspólna dla tych dwóch typów (pewnie tam są statystyki).
Warto może wspomnieć, że dla wydarzeń tekst z tytułem jest poziomo, żeby go można było edytować, a po wpisaniu odpowiedniej treści (i dopasowaniu wielkości czcionki, żeby miała odpowiednią szerokość) trzeba to obrócić o 90 stopni (potem nie da się edytować, więc ja zazwyczaj zostawiałem sobie kopię poziomą, żeby łatwiej było wprowadzić ewentualne poprawki - oczywiście zakładając, że chciałem zostawić wersję xcf danej karty po weyksportowaniu jej do jpg).
Gdzieś tam operując na podwarstwach wybiera się sferę. W kartach przeciwności są warstwy z symbolami zestawów. Na kartach wyprawy są te same symbole w dwóch rozmiarach, przy czym większość małych ikon (chyba wszystkie, które sam dodawałem) została umieszczona po prawej stronie odpowiedniego obszaru i chcąc mieć kilka małych symboli trzeba nie tylko odsłonić warstwę, ale także przesunąć jedną lub więcej z nich. Zresztą z kartami wyprawy jest znacznie więcej zabawy. Do różnych ilości symboli trzeba dopasować ramkę, trzeba się bawić w odsłanianie odpowiednich warstw dla strony A i B, a nawet sama numeracja jest oparta na wybieraniu odpowiedniego połączenia z literą A lub B liczby wąskiej (1) lub szerokiej (2,3,...), żeby to dobrze pasowało do kółka.

Pewnie takich drobiazgów jest więcej, ale mam nadzieję, że taki krótki kurs wystarczy, żeby zacząć zabawę, zwłaszcza, że sam próbowałeś to robić, więc pewnie wiesz coś na temat pracy w Gimpie.
Powodzenia... i podziel się z nami swoimi dziełami. :)

Gildiril - Pon 15 Wrz, 2014

Tutaj taka mała próba, postać zrobiona na szybko. Mam pytanie czy mogę bez problemów używać grafiki z gry? Nie zamierzam czerpać korzyści finansowych oczywiście. Wydaję mi się, że nie ma z tym problemu, ale wolę dopytać, bo cały mój dodatek zamierzam oprzeć na grafikach i fabule z gry Wojna na północy.

Corran - Pon 15 Wrz, 2014

Od strony formalnej nie wiem jak to jest z prawami autorskimi, ale nie sądzę, żeby ktoś się czepiał jeśli w stopce będzie nazwa gry. W zasadzie, to robisz im w ten sposób darmową reklamę.

Ze swojej strony sugeruje jednak zmienić ikonę laski umieszczoną u Ciebie w dolnym lewym rogu, albo rozpocząć numerację od bardzo wysokich wartości, bo to jest symbol, który przygotowałem według pomysłu Lekta jako oznaczenie kart z serii PAK. :)
Nie wiem czy Lekt miałby coś przeciwko dołączeniu zestawu do PAK'a, ale jego pomysły już sięgają numeru 200 (jest trochę dziur, ale nie wepchniesz w nie raczej całego dodatku), a kiedyś się odgrażał, że stworzy jeszcze jakiś scenariusz (albo scenariusze).

--EDIT--
No i dodam, ze karta mi się podoba. Ciekawa zdolność tego bohatera, chociaż nie wiem, czy nie jest zbyt duża. Poza tym dodatkowe zasoby jakoś bardziej mi pasują do bohatera z Przywództwa.

Gość - Pon 15 Wrz, 2014

Corran jeśli mogę spytać, w jaki sposób zrobić symbol zestawu spotkań do własnego scenariusza?
PS:Muszę też pochwalić twoje szablony (choć jeszcze nie rozpracowałem ich wszystkich sekretów) solidna robota.

Lekt - Pon 15 Wrz, 2014

>Gildiril: Powyższy post należy do Ciebie?

A propos karty, widzę Corranie, że zainspirowaliśmy nowych zapaleńców :)

Szuli - Pon 15 Wrz, 2014

Nie to ja. Zapomniałem się zalogować. Corran dał mi kiedyś szablony a ja powoli je sobie rozpracowywałem.
Corran - Wto 16 Wrz, 2014

Symbol zestawu? Musisz znaleźć, albo sobie samemu narysować biały symbol z przezroczystym lub ewentualnie czarnym tłem, dopasować wielkością do miejsca przeznaczonego na te symbole i wkleić do kopii istniejącego już symbolu. Można zrobić duplikat dowolnego z nich i wymazać dotychczasową zawartość (przy czarnym tle nie trzeba pewnie wymazywać poprzedniej zawartości, bo zostanie ona przykryta), ale w tym celu przygotowałem już puste warstwy w poszczególnych szablonach na końcu listy ikon ( nazwie mają empty).
Jeśli masz czarne tło, to trzeba je usunąć w całości, albo wymazać tyle, żeby się mieściło wewnątrz obszaru na ikonę. Jeśli znajdziesz gotowy obrazek z innym tłem, to można je zamienić w Gimpie na przezroczyste.

Gildiril - Wto 16 Wrz, 2014

Karta została zrobiona całkowicie na próbę dlatego nie zmieniłem ikonki zestawu a umiejętność to też tylko tymczasowy zapełniacz pola tekstowego. Jak już zabiorę się za to na poważnie to stworzę własną ikonkę a działania kart będą przemyślane.
Szuli - Pon 22 Wrz, 2014

Cytat:
Symbol zestawu? Musisz znaleźć, albo sobie samemu narysować biały symbol z przezroczystym lub ewentualnie czarnym tłem, dopasować wielkością do miejsca przeznaczonego na te symbole i wkleić do kopii istniejącego już symbolu. Można zrobić duplikat dowolnego z nich i wymazać dotychczasową zawartość (przy czarnym tle nie trzeba pewnie wymazywać poprzedniej zawartości, bo zostanie ona przykryta), ale w tym celu przygotowałem już puste warstwy w poszczególnych szablonach na końcu listy ikon ( nazwie mają empty).
Jeśli masz czarne tło, to trzeba je usunąć w całości, albo wymazać tyle, żeby się mieściło wewnątrz obszaru na ikonę. Jeśli znajdziesz gotowy obrazek z innym tłem, to można je zamienić w Gimpie na przezroczyste.


Dzięki jest już symbol a i kart się trochę porobiło :grin:

Corran - Wto 23 Wrz, 2014

I nie chcesz się nimi pochwalić?
Mimo, że od jakiegoś czasu LOTR LCG leży u mnie nieużywany (ostatnio wciągnęła mnie inna gra), to chętnie popatrzę co ciekawego powstaje wśród fanów.

Jahmel - Wto 23 Wrz, 2014

Corran napisał/a:
nieużywany


herezja, defetyzm... :) . U mnie też podobnie, ale początek października pewnie to zmieni.

Szuli - Wto 23 Wrz, 2014

No z tym ostatnim to mam na razie karty są zapisane na komputerze w formie szablonów.
AndO3131 - Sro 24 Wrz, 2014

Czytałem trochę różne wątki dotyczące Władcy Pierścieni. Szczególnie interesująco wygląda dodatek First Age. Czy ktoś próbował dokonać spolszczenia? Zajęłoby to sporo czasu, ale z szablonami Corrana jest jak najbardziej wykonalne.

lordg90 - Pią 26 Wrz, 2014

Autor na swoim blogu pisał, że może udostępnić pliki źródłowe.
AndO3131 - Pią 26 Wrz, 2014

Napisałem już do niego. Zobaczymy, czy odpisze (zawsze można wykadrować zrzuty ekranu z pdf, ale liczę na lepsze rozwiązanie :mrgreen: ).

Tymczasem przetłumaczyłem trochę kart bez dołączania obrazków. Do cytatów używam tłumaczenia Marii Skibniewskiej. Jeśli mi się uda, zwrócę się do Corrana i Lekta o sprawdzenie tłumaczenia (mam nadzieję, że nie odmówią :wink: ).

Gość - Czw 02 Paź, 2014

Minął tydzień. Udało się skontaktować z twórcą dodatku First Age. Miałem też sporo kłopotu z ustawieniem programu Strange Eons, ale się udało.

Mam około 60 kart przetłumaczonych w Gimpie. Powoli przerzucę to wszystko do nowego programu.

Corran - Pon 06 Paź, 2014

Skoro przerzucasz to do "nowego programu", to ciekawi mnie dlaczego? Nie znam go i z tego krótkiego opisu nie potrafię wyczytać co on ma takiego, że lepiej się przenieść z Gimpa. Na czym polega to nastawienie na przygotowanie kart, czy może ogólnie różnych elementów gier? Możesz chociaż krótko podać jego zalety (np. porównując z Gimpem właśnie)?
AndO3131 - Pon 06 Paź, 2014

Zdecydowałem się wypróbować ten program głównie dlatego, że twórca First Age z niego korzystał.

Wady:
- trudno dodać nowe elementy (nowe sfery, typy kart, itd): wymaga to zmiany plików pluginu
Zalety:
- jeśli już dokona się zmiany schematu, wszystkie karty go załadują (w Gimpie trzeba by kopiować warstwy do każdego pliku z osobna)
- wielkość czcionki dopasowuje się automatycznie do ilości teksu (w Gimpie trzeba ręcznie określić rozmiar czcionki)
- znaki ataku, obrony, sfer, itd. występują w formie czcionki (skalują się razem z tekstem, nie trzeba ich przesuwać ręcznie)
- eksport zestawu kart do PDF (jeszcze nie używałem, ale w Gimpie brak)
- wygląd jest bliższy oryginalnego niż w Gimpie (identyczna czcionka w tytułach, identyczne oznaczenia liczbowe na kartach - na przykład punkty wytrzymałości)
- podobnie jak Gimp, działa pod Linuxem

Generalnie łatwiej tworzyć karty, łatwiej edytować kolekcję i łatwiej ją przygotować do druku.

Jakby ktoś był zainteresowany, to korzystałem z tego poradnika do Strange Eons. Skontaktowałem się też z twórcą pluginu do LOTR LCG. Jak wszystko pójdzie dobrze, to umieści on polską wersję w oficjalnym pluginie. Na razie korzystam ze swojej wersji pluginu (wystarczy ją rozpakować do katalogu z pluginami Strange Eons i uruchomić program - mam nadzieję :mrgreen: ).

PS. Przetłumaczyłem 'na szybko' wszystkie karty gracza (101 kart). Jak dobrze pójdzie, to za dwa tygodnie będę miał całość.

Corran - Wto 07 Paź, 2014

Brzmi interesująco. Może faktycznie warto się tym zainteresować...
Lekt - Nie 12 Paź, 2014

AndO3131 napisał/a:
Jeśli mi się uda, zwrócę się do Corrana i Lekta o sprawdzenie tłumaczenia (mam nadzieję, że nie odmówią :wink: ).

Witajcie,
Nie musisz się umawiać na audiencję ;) Zamek z księżniczką na głowę i pomyślimy... a tak serio, Panowie już raz się wyraziłem jasno i stanowczo, gdybym trafił do piekła na pewno daliby mi jakieś nudne dokumenty urzędowe do tłumaczenia. Możecie mnie prosić o wiele, nawet o II Turniej albo żebym komuś zrobił kartę na zamówienie, ale nie tłumaczenia. Lekt nienawidzi. Rzekłem.
A cytaty, owszem najlepiej p. Skibniewskiej. Choć chyba byłem na tyle leniwy, że większość kart PAKowych ich nie posiada. Niech się nikt nie pogniewa, kibicuję projektowi translacji I Ery i gdybym mógł pomóc inaczej - pisać śmiało :) Pozdrawiam i życzę miłego niedzielnego popołudnia.

AndO3131 - Sob 06 Gru, 2014

Do osób zainteresowanych tworzeniem własnych kart do Władcy Pierścieni: do programu Strange Eons jest dostępny spolszczony plugin (dostępny do pobrania w katalogu programu - shift + F12; wybór języka znajduje się w ustawieniach programu).

Twórca pluginu stara się utrzymać wsparcie również dla kart ze starszych wersji, więc karty stworzone teraz będą się otwierać również w przyszłości.

AndO3131 - Sro 07 Sty, 2015

Dokonałem małej przeróbki scenariuszy NinjaDorg https://www.dropbox.com/s...gIA5rjS2Ha?dl=0 przetłumaczonych na polski przez Corrana i Vilka.
krzysztof1410 - Sro 07 Sty, 2015

Witam może ktoś mi powiedzieć gdzie mogę to wydrukować na jakimś dobrym papierze albo ktoś będzie sobie drukował i mogę się przyłączyć ?
AndO3131 - Sro 07 Sty, 2015

Ja drukuję w punkcie ksero z drukarką laserową drukującą dwustronnie. Papier 300 g/m2 do drukarki laserowej kup sam, potem wydrukuj 2 strony i sprawdź jakość - powinna być zadowalająca, choć oczywiście karty będą się różnić od oryginałów. Najgorsze jest wycinanie :razz:
lordg90 - Pią 09 Sty, 2015

krzysztof1410 napisał/a:
Witam może ktoś mi powiedzieć gdzie mogę to wydrukować na jakimś dobrym papierze albo ktoś będzie sobie drukował i mogę się przyłączyć ?

http://www.printerstudio....-0-0-0-3-0.html


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group